بایگانی مطالب

AnjamMidam-Proposal 950218

بسمه‌تعالی

هدف طرح

توسعه و گسترش اشتغال در کشور از طریق آموزش و توانمندسازی شهروندان اقصی نقاط کشور به‌منظور استفاده از مهارت‌ها، استعدادها و توانمندی‌هایشان جهت عرضه‌ی مستقیم خدمت و محصول به بازار.

معرفی وب‌گاه «انجام می‌دهم»

وب‌گاه انجام می‌دهم با استفاده از ویژگی‌های موجود در دنیای تجارت الکترونیکی، بستری را فراهم كرده است که مستقل از موقعیت جغرافیایی و بدون نیاز به هیچ سرمایه‌ی اولیه‌ای، هر ایرانی بتواند تنها با استفاده از علائق و استعدادهای شخصی و مهارت‌های خود به ارائه‌ و فروش خدمات و محصولات در دنیای مجازی بپردازد و افراد دیگر نیز بتوانند به‌راحتی و در محیطی امن به این خدمات و محصولات دسترسی داشته باشند.

تجارت الکترونیکی در کشور، روزبه‌روز در حال گسترش است و نفوذ حدود 50 درصدی اینترنت پرسرعت در کشور، خود نشانی است از تأیید این موضوع؛ اما چرا اقشار مختلف جامعه و به‌خصوص اقشار کمتر برخوردار و ساکنین شهرهای کوچک‌تر کشور از ارزش‌های خلق‌شده در دنیای تجارت الکترونیکي بهره‌مند نشوند؟

مأموریت «انجام می‌دهم» این است که هرکسی، در هر جای ایران عزیز که می‌تواند خدمت یا محصولی را تولید و ارائه کند، بتواند از طریق این سامانه به‌راحتی محصولات و خدمات خود را به‌طور مستقیم به بازار عرضه کرده و برای خود و جامعه ارزش خلق کند.

ارزش‌های «انجام می‌دهم» برای جامعه:

530x192px

«انجام می‌دهم» می‌تواند با کمک به تبدیل توانمندی‌ها و مهارت‌های افراد سرتاسر کشور به کار و تولیدات ارزش‌آفرین، در بهبود وضعیت اشتغال کشور و رفع بیکاری نقش بسیار پررنگی ایفا کند. به‌عنوان‌مثال؛

 • قشر دانشجو، می‌تواند از دروسی که یاد گرفته ارزش‌آفرینی کند و حتی اگر فقط چند ساعت در هفته زمان خالی دارد، آموخته‌ها و مهارت‌های خود را به کار گیرد و به دیگران خدمات و محصولات ارائه دهد.
 • زنان خانه‌دار، می‌توانند هنرهای خود را به‌کارگیرند و محصولات و خدماتی که می‌توانند را به بازار ارائه دهند.
 • دانش‌آموزان نیز می‌توانند در منزل، مهارت‌های خود را توسعه دهند و تجربه و درآمد کسب کنند.
 • تولیدکنندگان محصولات مختلف (صنایع‌دستی، هنری و ...) می‌توانند به بازار گسترده‌ و رو به رشد کشور به‌راحتی دسترسی داشته باشند و به‌این‌ترتیب تولید و درآمد خود را افزایش دهند.
 • و ...

و این در حالی است که این سامانه بیش از 200 دسته و زیردسته از خدمات و محصولات را در حوزه‌های مختلف تحت پوشش دارد و کاملاً مستقل از مکان جغرافیایی افراد است و کلیه‌ی فرآیندها (از تبلیغات تا تحویل سفارش) توسط «انجام می‌دهم» انجام می‌شود. افراد فقط می‌باید از مهارت‌های خود استفاده کنند و خدمت و محصول تولید و معرفی كرده و سفارش‌های دریافتی را آماده‌ی تحویل کنند.

به‌این‌ترتیب، افراد هم حس خوب انجام کار مثبت را خواهند داشت، هم تجارب کاری خود را توسعه می‌دهند و هم درآمد خوبی به دست می‌آورند.

همکاری با نهادها در جهت تقویت و افزایش شتاب توسعه‌ی خدمت‌رسانی «انجام می‌دهم»

در راستای رسیدن «انجام می‌دهم» به اهدافی که برای آن برنامه‌ریزی‌شده، یعنی گسترش کارآفرینی و توسعه‌ی اشتغال در کشور (با ترویج فرهنگ و روحیه‌ی خودباوری، خوداشتغالی، آزادکاری و دوری از تنبلی، در کنار فراهم آوردن زیرساخت‌های موردنیاز)، قطعاً حمایت‌ها و تسهیلات سازمان‌ها و نهادهای مرتبط می‌توانند کمک بسیار ارزشمندی باشد. برخی از این نهادها عبارتند از:

 • سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور
 • سازمان فناوری اطلاعات ایران
 • کمیته‌ی امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی کشور و سایر نهادهای حمایتی عمومی
 • دانشگاه‌ها (به‌خصوص دانشگاه‌های علمی کاربردی و فنی و حرفه‌ای)
 • مدارس (به‌خصوص هنرستان‌ها)
 • شهرداری‌ها
 • و سایر نهادهای مرتبط

کافی است این نهادها با امکاناتی که در اختیار دارند، همکاری‌های لازم در خصوص اطلاع‌رسانی‌ و آموزش‌ در خصوص آشنایی با «انجام می‌دهم» و استفاده از آن را به گروه‌های مخاطب خود انجام دهند. در صورت نیاز، می‌توان کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی عمومی و تخصصی مهارتی نیز برای این گروه‌های مخاطب تشکیل داد.

این همکاری‌ها می‌توانند در قالب‌های مختلف نظیر مثال‌های زير تحقق یابند:

 • برگزاری کارگاه‌ها، کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی مهارتی (به‌صورت برخط و غيربرخط) جهت توانمندسازی افراد در شهرهای مختلف
 • برگزاری همایش در شهر‌های مختلف جهت افزایش آگاهی و اعتمادبه‌نفس افراد جهت ارائه‌ی خدمات و محصولاتشان به بازار
 • آگاهی‌رسانی به افراد در خصوص نحوه‌ی معرفی و ارائه‌ی بهتر، جذاب‌تر و باکیفیت‌تر محصولات و خدماتشان به شکلی که مشتریان بیشتری را جذب کنند.
 • اطلاع‌رسانی به افراد در خصوص استفاده از امکانات وب‌گاه «انجام می‌دهم» جهت ارائه‌ی محصولات و خدمات، ارتباط با مشتریان و دریافت و تحویل سفارش‌ها
 • و ...

برای اطمینان از حضور افرادی که واقعاً علاقه‌مند هستند در این دوره‌های آموزشی، بهتر است حداقل بخشی از هزینه‌ی این دوره‌ها از مهارت‌پذیران اخذ گردد. درعین‌حال می‌توان حمایت‌ها و تسهیلاتی را در اختیار مهارت‌جویان قرار داد تا انگیزه‌ و امکان آن‌ها برای شرکت در این دوره‌ها بیشتر گردد؛ مثلاً مهارت‌جویان بتوانند در صورت تعهد به انجام کارهایی که یاد می‌گیرند و ارائه‌ی خدمت و محصول در «انجام می‌دهم»، هزینه‌های شرکت در این دوره‌های آموزشی را به‌صورت اقساط و پس از شروع به فروش و کسب درآمد از طریق «انجام می‌دهم» بپردازند.

جمع‌بندی

درمجموع، همه‌ی ما می‌دانیم که در سرتاسر کشور، افراد توانمند، مستعد و هنرمند بسیار زیادی وجود دارند که به دلیل ناشناخته بودن و یا عدم دسترسی به بازار، نمی‌توانند مهارت‌های خود را به محصول و خدمت تبدیل کرده و به بازار ارائه دهند تا هم خودشان درآمدی کسب کنند، هم جامعه را از خدمات و محصولات خود منتفع سازند.

باید به این افراد اطلاع‌رسانی شود و آموزش‌های لازم به ایشان ارائه شود. آن وقت خواهیم دید که چطور افراد، خانه‌های خود را تبدیل به کارگاه كرده و شروع می‌کنند به تولید و ارائه‌ی خدمت و محصول. آن وقت خواهیم دید که چطور ناله‌های افراد از بیکاری و نبود فرصت‌های شغلی کم می‌شود. آن وقت خواهیم دید که چطور به دلیل این که افراد کارهایی را انجام می‌دهند که به آن علاقه‌مندند، بهره‌وری در انجام کارها افزایش خواهد یافت؛ و ...

در این راستا، شرکت دانش‌بنیان راستی‌پویان کارآفرینی شریف، قدم به پیش گذاشته و زیرساخت‌های فنی لازم را ایجاد کرده است (نخستین سكوي بومی هوشمند تبادل امن انواع محتوا در قالب بسته‌های خدمات و محصولات بر بستر وب و تلفن همراه در ایران). این سامانه در مدت 2 سال فعالیت خود، بیش از 50 هزار کاربر با مهارت‌های مختلف را به سامانه جذب کند و تا کنون بیش از 50 هزار سفارش انجام خدمات و تولید محصولات در سامانه ثبت شده است (پيوند مصاحبه‌ی پخش‌ شده در اخبار سیما)

در صورت حمایت از این اقدام جهت ترویج بیشتر، در مدت کوتاهی می‌توان اشتغال بسیار بالایی در کشور ایجاد کرد. چرا که هم بازار داخل کشور ظرفیت بالایی دارد و هم به‌راحتی با توجه به امکانات زیرساخت فنی ایجاد شده می‌توان از زبان‌های دیگر هم پشتیبانی کرد و بازار کشور‌های دیگر را نیز به استفاده از خدمات و محصولات با کیفیت ایرانی با قیمتی مناسب سوق داد.

پیش‌تر، کشورهای دیگری نظیر هند از این ظرفیت‌ها استفاده کردند و شکوفایی اقتصاد خود را با قدرت تولید تک‌تک شهروندان خود سرعت بخشیدند و حالا در ایران هم ظرفیت‌های بسیاری وجود دارد که در صورتی که به طور هوشمندانه مورد استفاده قرار گیرند، می‌توان ارزش‌های زیادی را برای جامعه ایجاد کرد.

امسال سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» است و یقین داریم که «انجام می‌دهم» در صورت کمک و یاری نهادهای مربوطه می‌تواند اقدام و عملی اثربخش باشد و سهم قابل توجهی در تحقق اهدافی که برای توسعه‌ی اشتغال و بهبود معیشت مردم در سال جاری در کشور برنامه‌ریزی‌شده است، ایفا کند.

انشاءالله.

تاریخ انتشار مطلب:
منبع:
بازدیدها: 577 نفر