بایگانی مطالب

Proposal_ICT_Labour-95-2-26

بنام خدا

راه­اندازی سامانه یکپارچه کارگران و تکنسین­ها، رانندگان دارای گواهینامه ویژه

و اپراتورهای فعال و... در صنعت ساختمان دارای تأیید صلاحیت توسط سازمان آموزش فنی و حرفه­ای كشور

مقدمه

موضوع ساخت‌وساز مهندسی در ایران منوط به رعایت چند عامل کلیدی به شرح زیر است:

 1. طراحی صحیح بر پایه مقررات ملی ساختمان ایران
 2. به‌کارگیری کالا و مصالح ساختمانی مورد تأیید سازمان ملی استاندارد ایران
 3. رعایت آیین­نامه­های اجرایی از قبیل نشریه ۵۵ معاونت سازمان مدیریت و برنامه­ریزی کشور
 4. به‌کارگیری نیروی انسانی متخصص و دارای صلاحیت از مراجع ذی­ربط زیر:
 1.  
 2.  
 3. ## شرکت­های رتبه­بندی شده توسط معاونت فنی سازمان مدیریت و برنامه­­ریزی کشور
  1. دفاتر طراحی و نظارت دارای پروانه اشتغال به کار مهندسی از وزارت راه و شهرسازی
  2. مهندسان و کاردانان دارای پروانه اشتغال به کار مهندسی از وزارت راه و شهرسازی
  3. کارگران و تکنسین­های ساختمانی دارای تأیید صلاحیت از سازمان آموزش فنی و حرفه­ای كشور

در حال حاضـر ردیف­های ۱ و ۲ و بندهای 4-1 تا 4-3 توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری­ها به‌طور سازمان­یافته کنتـرل و مدیریت می­شوند؛ اما موضوع به‌کارگیری و کنترل کارگران و تکنسین­های ساختمانی و... دارای تأیید صلاحیت از سازمان آموزش فنی و حرفه­ای كشور، به دلیل نداشتن بانک اطلاعاتی یکپارچه و هوشمند که در اختیار سرپرستان اجرایی و به‌ویژه نظارتی در پروژه­های ساختمانی باشد، تبدیل به امری محال شده است و از سوی دیگر برخی پیمانکاران و کارفرمایان به‌منظور کسب منافع بیشتر ترجیح میدهند تا از نیروی انسانی غیرمتخصص و البته غیر ایرانی استفاده کنند تا از پرداخت کسورات قانونی از قبیل بیمه و مالیات بگریزند.

طرح پیشنهادی

بررسی اطلاعات نیروی انسانی به‌صورت هوشمند موضوعی است که در حال حاضر در ۳ حوزه عمومی صدور کارت هوشمند ملی، صدور گواهی­نامه هوشمند رانندگی و صدور گذرنامه هوشمند اتفاق افتاده است و به‌عنوان طرح­های موفق در حوزه فناوری اطلاعات شناخته‌شده‌اند.

لذا می­توان با صدور کارت هوشمند کارگران و تکنسین­های شاغل در صنعت ساختمان و کنترل آن توسط بازرسان محترم سازمان آموزش فنی و حرفه­ای كشور و یا مهندسان ناظر که طبق قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مکلف به کنترل نیروی انسانی فعال در پروژههای عمرانی هستند با به‌کارگیری دستگاه­های مشابه دستگاه هندهولد یا رایانه­های دستی مورداستفاده افسران محترم راهنمایی و رانندگی، در راستای به حداقل رساندن خطاهای انسانی و توسعه پایدار بر پایه به کار گرفتن نیروی انسانی متخصص ایرانی و صیانت از حقوق کارگران گام برداشت.

لذا لازم است تا سازمان آموزش فنی و حرفه­ای كشور نسبت به صدور کارت هوشمند کارگران و تکنسین­های ساختمانی اقدام کند و ضمناً دستگاه­های هندهولد متناسب با این موضوع طراحی، ساخته و در اختیار بازرسان سازمان فنی و حرفه­ای و مهندسان و دستگاه­های نظارت ساختمان قرار گیرد.

در اين روش دستگاه‌های هندهولد به سامانه مركزي متصل است كه اطلاعات‌پایه کارگران و تکنسین­های ساختمانی در آن تعریف‌شده و انتقال و دريافت اطلاعات از پایگاه داده مركزي بلافاصله و در اسرع وقت انجام مي‌شود و امکان ارائه اطلاعات غلط وجود ندارد. هم­چنین در اين روش، مهندسان ناظر و بازرسان سازمان آموزش فنی و حرفه­ای كشور با استفاده از دستگاه هندهولد از اطلاعات ثبت‌شده شخصی بر روی کارت هوشمند شامل نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، کد ملی، تاریخ تولد، تلفن و نشاني و وضعیت جسمانی شامل بیماری‏های خاص، داروهای مصرفی، معلولیت‏ها و حساسیت دارویی دارنده کارت هوشمند مطلع و تصمیم لازم را بگیرد.

اجرای این طرح در راستای ده برابر کردن محتوای داخلی با رویکرد کسب‌وکار دیجیتالي بوده و شرکت مهندسی ره­آورد امیرکبیر با توجه به دانش فنی در حوزه صنعت ساختمان و ارتباطات گسترده با سازمان­های نظام مهندسی ساختمان در کشور علاقه‌مند است تا در اجرای طرح پیشنهادی بالا با دستگاه­های ذی­ربط به‌ویژه سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان آموزش فنی و حرفه­ای كشور همکاری شایسته­ای داشته باشد.

در صورت مرتبط بودن با پروژه ده برابر کردن محتوا با رویکرد کسب‌وکار الکترونیکی، خواهشمند است به‌منظور پیگیری راهنمایی لازم و امکان ارتباط با سازمان آموزش فنی و حرفه­ای كشور را بفرمایید.

با تشکر: بابک تلقانی ۲۶/۲/۱۳۹۵

تاریخ انتشار مطلب:
منبع:
بازدیدها: 657 نفر