سازمان فناوری اطلاعات ایران

لطفا گوشی خود را به حالت عمودی بازگردانید

Skip to Content

بررسی مشکلات کسب و کارهای اینترنتی با حضور اعضای هیات دولت

تاریخ خبر: 03 اسفند 1395

شب گذشته، نشست هم اندیشی کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات با حضور بیش از 30 فعال این حوزه به حجه الاسلام انصاری، معاون حقوقی رییس جمهور، دکتر ستاری، معاون علم و فناوری رییس جمهور، دکتر واعظی وزیر ارتباطات، دکتر ربیعی وزیر کار، دکتر فیروز آبادی دبیرشورای علی فضای مجازی و مهندس جهانگرد، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس جهانگرد در این نشست با بیان این مطلب که طی سه سال گذشته، حوزه کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات، شاهد رشد جهشی در بوده است، گفت: تا کنون چندین جلسه میان اعضای هیات دولت در خصوص تسهیل فضای کسب و کارهای فعال در این حوزه تشکیل شده که دستاوردهای بسیاری نیز دربرداشته است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، با حضور و رونق کسب و کارهای مبتنی بر فاوا، شاهد بروز برخی محدودیت ها و تفاسیر از نحوه تعاول با این نوع از کسب و کار در کشور بوده ایم که موضوع مالیات، مالکیت معنوی، مجوز ها و نهادهای سنتی از جمله مهمترین این موارد محسوب می شود.

وزیر ارتباطات: حل مشکل کسب و کارهای فضای مجازی بدون لطمه به شغلهای سنتی

دکتر محمود واعظی در این نشست با تاکید بر عزم دولت برای حل معضل کسب و کارهای اینترنتی تاکید کرد: در حاشیه جلسات دولت بارها در خصوص کسب و کارهای اینترنتی صحبت کردیم و باید بگوییم که دولت حامی این کسب و کارها بوده و ما بدنبال آن هستیم که این پلتفورم در کشور گسترش یابد.

وی خاطرنشان کرد: اما ملاحظه ما این است که فعالیت کسب و کارهای اینترنتی در کشور آرام و به اصطلاح بدون خونریزی انجام شود چرا که پدران ما کسب و کارهای سنتی داشته اند و هم اکنون نیز تعداد کسانی که از این طریق امرار معاش می کنند، کم نیست. به همین دلیل باید به گونه ای رفتار شود که حیات این کسب و کارها ادامه یابد اما در کنار آن بتوان کسب و کارهای مدرن را نیز رونق داد.

واعظی با بیان اینکه باید دوره گذار از کسب و کار سنتی به آنلاین تعریف شود، ادامه داد: باید کسب و کارهای سنتی اطمینان حاصل کنند که با حضور کسب و کارهای آنلاین بیکار نمی شوند و از سوی دیگر کسب و کارهای آنلاین هم مطمئن باشند که دولت از آنها حمایت می کند. بر این اساس باید به گونه ای پیش برویم که کسب و کارهای سنتی آموزش ببینند و بتوانیم اقتصاد را به سمت دیجیتالی شدن پیش ببریم.

وزیر ارتباطات با تاکید بر تمایل دولت به رفع مشکلات کسب و کارهای آنلاین نوپا ادامه داد: در این جلسه جای دکتر طیب نیا وزیر اقتصاد، نعمت زاده وزیر صنعت و پورمحمدی وزیر دادگستری خالی است و آنها نیز تمایل زیادی برای حضور در این جلسه داشتند اما به دلایل کاری موفق به حضور نشدند.

وزیر کار: باید سالیانه ٢٠٠ هزار شغل در بخش فناوری اطلاعات ایجاد شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست تخصصی گفت: باید سالیانه یک میلیون شغل در کشور ایجاد شود که ٢٠٠ هزار مورد مربوط به بخش فناوری اطلاعات است.

این گزارش حاکی است، علی ربیعی تصریح کرد: بخش خصوصی در برخی بخش ها مانند فناوری اطلاعات و ارتباطات از دولت جلوتر است.

ربیعی گفت: قواعد و مقررات بخش کار با ورود فناوری اطلاعات و ارتباطات تغییر کرده است و نظام تامین مالی با پیشرفت های این عرصه سازگاری ندارد؛ بنابراین باید مقررات کار در این زمینه و همچنین قوانین تامین اجتماعی تغییر کند.

وی یادآوری کرد فعالیت در این عرصه به صدور چهار مجوز نیاز دارد؛ از این رو، به سند توسعه کسب و کار در فضای مجازی نیازمندیم و اگر در همین نشست نظرخواهی بگیریم تا دو ماه دیگر می توان این سند را تنظیم کرد.

ربیعی تاکید کرد در برخی موارد به مقررات زدایی نیاز داریم اما نگران جایی ندارد؛ زیرا هر پدیده نو پس از ورود به کشور با برخوردهایی برآمده از رویه های سنتی روبرو بوده است.

وزیر کار ادامه داد: برای دریافت مجوز اتحادیه از اکنون می توانید هسته اولیه را تشکیل دهید تا ١٥ روز دیگر فعالیت آن آغاز شود.

معاون علمی رییس جمهوری: کسب و کارهای نوین به حمایت های اجتماعی و فرهنگی نیاز دارند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم گفت: کسب کارهای نوین با مشکل روبرویند اما باید خود را با برطرف کردن مشکل ها اثبات کنند.

سورنا ستاری ادامه داد: کسب و کارهای مبتنی بر ارتباطات و فناوری اطلاعات به حمایت های اجتماعی و فرهنگی نیازمندند و به حمایت های مالی کمتر نیاز دارند.

ستاری گفت: معاونت علمی و فناوری پناهگاهی برای حمایت از کسب و کار های نوین است و اجازه نمی دهد کسب و کاری بی دلیل بسته شود.

معاون حقوقی رییس جمهوری: بسیاری از مشکلات کسب و کارهای نوین با قوانین فعلی قابل حل است

معاون حقوقی ریاست جمهوری نیز در نشست هم اندیشی دولت با کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات با بیان اینکه بسیاری از مشکلات کسب و کارهای نوین را می توان با همین قوانین موجود رفع کرد، گفت: هم اکنون لایحه مالکیت فکری در مجلس درحال بررسی است و اگر احساس می شود که در حوزه کسب و کارهای آنلاین لازم است که بحثی به آن اضافه شود را می توان اقدام کرد.

حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری ادامه داد: اگر فعالان بخش سنتی بتوانند از ظرفیت های موجود در کسب و کارهای نوین استفاده کنند قطعا با آنها همراهی می کنند بنابراین می توان با صاحبان کسب و کارهای سنتی مشورت انجام شود و آنها را با این ظرفیت ها آشنا کنید.

 وی ایجاد یک سند جامع برای حل مشکل میان کسب و کارهای آنلاین و سنتی را با تاخیر مواجه دانست و اظهار کرد: بسیاری از این مشکلات با قوانین موجود قابل حل است و از این جهت آنقدر قانون داریم که بتوانیم با مشورت با حقوقدانان راهکاری برای مشکلات مشخص کنیم.

 معاون رییس جمهوری با بیان اینکه در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی طی ماموریتی باید همه قوانینی که مانع کسب و کار و اشتغال در کشور را می شود را تا پایان اسفند شناسایی کنیم، تصریح کرد: تاکنون هشت موضوع مشخص شده که در مورد بیمه، بانک، گمرک و مسایل اینچنینی است که فرصت خوبی است تا با جمع بندی در پیش نویسی که آماده می کنیم مشکلات مربوط به کسب و کارهای نوین نیز گنجانده شود.

 وی با اشاره به ارایه لایحه مالکیت فکری به مجلس افزود: این لایحه در دو فصل است که هم اکنون در مجلس در حال بررسی شدن است و لذا اکر اصلاحاتی در حوزه کسب و کارهای مجازی و آنلاین می خواهیم ارایه کنیم این بهترین فرصت است.

 لازم به ذکر است در حاشیه این نشیت، دو تفاهم نامه میان وزارت ارتباطات و معاونت علمی و فناوری رییس جمهور به منظور، "استقرار صنایع دانش بنیان در منطقه ویژه اقتصادی" و " حمایت از تولیدات شرکت های دانش بنیان در حوزه ICT" به امضاء رسید.

تصاویر خبر