سازمان فناوری اطلاعات ایران

لطفا گوشی خود را به حالت عمودی بازگردانید

Skip to Content

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

توسعه شبکه ملی اطلاعات با حمایت استارتاپ ها محقق می شود

تاریخ خبر: 07 آبان 1396

کسب و کارهای نوپا، سربازان کشور در حوزه پیشبرد شبکه ملی اطلاعات محسوب می شود و باید با نگاه حمایتی توسعه پیدا کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس جهرمی، وزیر ارتباطات در نخستین نشست خبری خود در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات، با بیان این مطلب که کسب و کارهای نوپا در کشور با چند مسئله روبه رو هستند ااظهارداشت: ثبت و آغاز فعالیت نخستین مشکل این نوع از کسب و کارها محسوب می شود و از سوی دیگر، حوزه هایی نظیر مالیات و بیمه  نیز با فعالان این بخش همانند دیگر شرکت ها برخورد می کنند که  چالشی جدی برای ادامه استارتاپ ها محسوب می شود.

وی تاکید کرد: وزارت کار، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی از جمله نهادهای دخیل در این بخش هستند که امیدواریم با همکاری همه بخش ها، بتوان راهکارهای مناسب در این حوزه را عملیاتی کرد.

مهندس جهرمی، مشخص نبود نظام سرمایه گذاری در این حوزه را از دیگر چالش های استارتاپ ها دانست گفت: در برخی کشورها، دولت ها حمایت کامل انجام می دهند و در برخی دیگر، تنها با حمایت بخش خصوصی این کار عملیاتی می شود.

وی خاطرنشان کرد: در کشور ما مکانیزم مشخصی در هر دو حوزه وجود ندارد و باید ساز و کار مشخصی تدوین و اجرایی شود و به همین منظور، کمیته ویژه‌ای برای اصلاح نظام سرمایه‌گذاری کسب وکارهای نوپا در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تشکیل شده و به زودی گزارشی از نتیجه این کمیته منتشرمی شود.

آذری جهرمی کاهش موانع حقوقی شرکت‌های نوپا را ضروری بر شمرد و ادامه داد: این وزارتخانه با اصلاح قوانین مالکیت معنوی، قدم‌های مثبتی برای حل این موضوع برداشته است.

تصویب سند استراتژی اینترنت اشیا

این گزارش حاکی است، مهندس جهرمی در مورد راه اندازی شهر هوشمند در کشور گفت: راه اندازی شهر هوشمند نیازمند توسعه زیرساخت ها در حوزه تکنولوژی هایی همچون اینترنت اشیا و بیگ دیتا است. بر این اساس سند استراتژی توسعه اینترنت اشیا به تصویب شورای عالی فضای مجازی رسیده است.

وی ادامه داد: در همین حال سند استراتژی بیگ دیتا نیز در حال تهیه است. همچنین ما آمادگی داریم برای راه اندازی شهر هوشمند با وزارت راه و شهرداری در صورتی که برنامه ای دارند همکاری کنیم.

وی در مورد رواج پول الکترونیکی (بیت کوین) در فضای مجازی نیز گفت: متولی این بخش نظام بانکی کشور است که هم اکنون مطالعات در حوزه پول الکترونیکی و مبادلات مالی در حوزه دیجیتال را آغاز کرده است. در این پروژه علاوه بر بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و وزارت صنعت نیز متولی هستند و به دلیل آنکه بیت کوین پدیده ای است که آینده فضای مجازی را دچار تغییر می کند اهمیت آن برای متولیان مشخص شده است.

استفاده از کارت ملی بجای کارت سلامت

وزیر ارتباطات از دستور رئیس جمهور برای توقف ارائه کارت سلامت خبر داد و گفت: قرار است از این پس از کارت ملی به  عنوان زیرساخت سلامت الکترونیک استفاده شود.

وی با اشاره به تعدد کارت های سلامت در کشور که ارائه خدمات سلامت الکترونیک را با مشکل مواجه می کرد، گفت: در جلسه ای که دو شب گذشته با حضور وزارتخانه های بهداشت، رفاه، سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت داشتیم به جمع بندی رسیدیم که مکانیزم های اجرای سرویس سلامت الکترونیک نیاز به اصلاح دارد. بر این اساس مقرر شد در کوتاه مدت این مکانیزم ها اصلاح شده تا بتوانیم این پروژه را در کشور پیاده سازی کنیم.

عدم پوشش دهی تلفن همراه را گزارش کنید

مهندس جهرمی در مورد عدم پوشش دهی مناسب تلفن همراه در برخی از استان ها و مناطق کشور گفت: به زودی سامانه ای راه اندازی خواهیم کرد که کاربران بتوانند از طریق پیامک و اپلیکیشن شکایت از عدم کیفیت خدمات تلفن همراه خود را گزارش کنند.

وی ادامه داد: بر اساس این سامانه کاربر می تواند نقطه جغرافیایی خود را به سامانه رسیدگی به شکایات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گزارش کند. مطابق با این شکایت مشخص می شود که کاربر در چه نقطه و مبدایی حضور دارد و از چه شبکه ای استفاده می کند به این ترتیب رگولاتوری می تواند این شکایت را بررسی کرده و نتایج آن را منتشر کند.

وی با بیان اینکه این سامانه به گستردگی نقشه کل کشور بوده و تمام اپراتورها و مناطق مختلف را در بر می گیرد، افزود: به زودی با راه اندازی این سامانه مشخص می شود چه اپراتورهایی و در چه مناطقی دچار ضعف خدمات هستند.

وزیر ارتباطات گفت: این سامانه در ادامه راه اندازی سامانه ۱۹۵ برای رسیدگی به شکایت پیامک های مزاحم راه اندازی خواهد شد تا نظارت رگولاتوری بر تمامی سرویس های حوزه تلفن همراه یکپارچه شود.

وی گفت:در ادامه توسعه سامانه ۱۹۵ برای رسیدگی به شکایات پیامک های مزاحم به زودی امکان رسیدگی به پیامک های تبلیغاتی که از طریق شماره های تلفن ثابت و نیز سرشماره های پیامکی ارسال می شوند نیز فراهم خواهد شد.

مهندس آذری جهرمی درپاسخ به سوالی،  درباره نتیجه مذاکرات انجام شده با مسوولان عراقی برای مشکلات ارتباطی زوار اربعین تاکید کرد : درون مرز ایران در استان های محل تردد،  تمهیداتی اندیشیده  شده که ارایه خدمات رایگان  فراهم شده است.

وی با اشاره به اینکه باید با اپراتورهای موبایل و برخی شرکت های  زیرساخت در عراق در زمینه ارایه خدمات ارتباطی هماهنگی ایجاد شود، افزود : در سال گذشته اپراتورهای ایرانیخدمات وای فای رایگان ارایه کردند اما از سوی دستگاه های ارتباطی عراق قطع شد و امسال هم تا کنون اجازه نصب تجهیزات داده نشده است ؛ همچنین علی رغم قول هایی که مسوولان عراقی داده اند هنوز اقدامی انجام نشده و در حال پیگیری هستیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به زائران ایرانی توصیه کرد: زمانی که وارد عراق شدند از سیم کارت های عراقی با زبان فارسی استفاده کنند.

تصاویر خبر