سازمان فناوری اطلاعات ایران

لطفا گوشی خود را به حالت عمودی بازگردانید

Skip to Content

رونمایی از سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

تاریخ خبر: 17 تیر 1396

سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با حضور وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات و فرهنگ و ارشاد اسلامی و با پیگیری سازمان فناوری اطلاعات، رونمایی شد.

    به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران ، سامانه انتشار و دسترسی آزاد بعد از هشت ماه کار مطالعاتی و تطبیقی و با پیگیری سازمان فناوری اطلاعات، صبح امروز با با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات و صالحی امیری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به بهره برداری رسید.

    این سامانه بعد از ابلاغ قانون دسترسی آزاد اطلاعات و تدوین آیین نامه های آن طراحی و راه اندازی شده است.

    سازمان ها و نهادها از طریق این سامانه موظف هستند تا اطلاعات درخواستی مورد نیاز مردم را در این سامانه ارایه کنند.

    این سامانه امروز به صورت رسمی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نصرالله جهانگرد، رئیس سازمان فناوری اطلاعات، باقری اصل،‌ معاون دولت الکترونیک ،حسین انتظامی دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، راه‌اندازی شد.

این گزارش حاکی است، دکتر واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آیین رونمایی از این سامانه با بیان این مطلب که انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات عامل نزدیک شدن مردم و حاکمیت است اظهارداشت: اگر بنا داریم دولت مردمی بماند باید پاسخگو باشد.

وی با تاکید بر اینکه با استفاده از این سامانه نظارت مردم را بر خودمان بالا می بریم افزود: این فرایند دموکراسی است.

وزیر ارتباطات با تاکید بر این موضوع که لازم است حکومت و دولت با مردم صادق باشد، چرا که دولت امانت دار مردم اس گفت: لازم است اطلاعات ،رابط دو سویه بین دولت و مردم باشد و نباید از آن سوء استفاده  شود.

دکتر واعظی با تشریح برخی از محدودیتهای موجود در انتشار و و دسترسی به اطلاعات خاطرنشان کرد: منافع عمومی، نظم عمومی و  ‌امنیت ملی، حریم خصوصی افراد و اسناد تجاری شرکت ها و اطلاعاتی که در فرایند تصمیم گیری های مهم استفاده می شود از جمله محدودیت های اطلاعاتی محسوب می شوند.

وی با اشاره به اینکه اکنون 140کشور این قوانین را  دارند و 90 کشور تلاش می کنند این قوانین را  اجرا کنند افزود: زیرساختهایی که این وزارتخانه ایجاد کرده است این امکان را در سرتاسر کشور و مناطق محروم  برای استفاده از این سامانه می دهد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر اهمیت فرهنگسازی و آموزش  تاکید کرد و ادامه داد: فرهنگسازی  باعث می شود تا دستگاههای مختلف در ارایه اطلاعات مصم تر شوند  و از سوی دیگر فرهنگسازی برای مردم  موجب می شود  که به چه اطلاعاتی دسترسی و از آن چگونه استفاده کنند.

تصاویر خبر