سازمان فناوری اطلاعات ایران

لطفا گوشی خود را به حالت عمودی بازگردانید

Skip to Content

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات حاصل خرد جمعی مجموعه است

تاریخ خبر: 13 آذر 1396

سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات مورد توافق است و تلاش ما انطباق اقدامات و فعالیت‌ها با این سند خواهد بود .

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به همراه معاونین خود در نشست خبری با  محوریت ارائه گزارش 100 روزه نخست حضور یافت و گفت : شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک از پروژه‌های مهمی است که بایستی به سرانجام برسانیم.

مهندس جهرمی در بین خبرنگاران با اشاره به اجرای سه فاز شبکه ملی اطلاعات گفت : در چهار سال گذشته این شبکه اجرا و به بهره‌برداری رسید و به دلیل که تصویب سند یک اقدام زمان‌بری بود نمی‌توانستیم ،پروژه و شبکه را منتظر تصویب سند نگه‌داریم پس بنابراین  چرخ شبکه ملی اطلاعات را به حرکت درآوردیم.

وزیر ارتباطات در ادامه افزود: اثرات اجرای شبکه ملی اطلاعات در زندگی روزمره مردم مشهود است . شرکت‌های کسب‌وکارهای نوپا به‌واسطه این شبکه فعال هستند که در صورت عدم اجرای این پروژه این امر میسر نبود همچنین  اشتغال‌زایی و  جنب‌وجوش‌هایی که در مراکز دانشگاهی ایجادشده است .همه اثرات وضعی اقداماتی است که در این عرصه انجام‌شده است .

وی  داستان شبکه ملی اطلاعات را به فیل و تاریکی تعبیر کرد و گفت : فضای شبکه ملی اطلاعات  به‌گونه‌ای است که هرکسی به فراخور حال تعبیری از آن دارد . سیاسیون آن را یک پروژه بی‌انتها می ببیند . این در حالی است که برخی علما می‌گویند شبکه ملی اطلاعات شبکه‌ای است که به‌واسطه آن فضای مجازی پاک می‌ماند و البته در این میان برخی متصور هستند که در این شبکه هیچ خطایی رخ نخواهد داد و اطلاعات ما به‌صورت کامل مصون خواهد ماند . ما دراین‌بین می‌گوییم شبکه ملی اطلاعات مجموعه همه این دیدگاه‌ها است .

مهندس جهرمی در ادامه گزارش داد : در سه ماه گذشته مذاکرات جدی با مرکز ملی فضای مجازی صورت گرفته و مرکز ملی فضای مجازی یک سند به‌صورت مکتوب به ما ابلاغ کرده است . که اقدامات ما را برای رسیدن  به اهداف شبکه ملی اطلاعات را  تبیین کرده است .

وزیر ارتباطات از تشکیل یک گروه اجرایی خبر داد و گفت : سه کمیته زیرمجموعه و یک شورای ناظرین متشکل از بخش خصوصی و فعالین فضای مجازی کشور انتخاب کردیم و همچنین سعی کردیم تا  گزارش گران بی‌طرفی داشته باشیم که میزان انطباق اقدامات را با سند را بررسی و گزارش کنند .

مهندس جواد جهرمی در ادامه پاسخ به این سؤال که تعرفه‌های جدید اینترنت ثابت به ضرر کاربران کم‌مصرف توضیح داد: تعرفه‌های جدید به ضرر کاربران کم‌مصرف نیست چراکه کاربرانی که مصرف کمی دارند می‌توانند از ظرفیت موبایل و سرویس‌های LTE استفاده کنند. اما اینکه تعرفه‌های جدید برای افراد کم‌درآمد افزایش هزینه در بردارد الا این‌طور نیست چراکه با توجه به جدول در نظر گرفته‌شده برای هم اقشار کاهش چشمگیر در هزینه‌ها بوده است.

وی با اشاره به اینکه در شبکه ملی اطلاعات سیاستی برای حمایت از تولید محتوای داخلی وجود دارد که در سایر کشورها نیز چنین اقداماتی حمایتی انجام می‌شود، اظهار کرد: البته موضوع مطرح‌شده مبنی بر اینکه در نظر گرفتن هزینه ترافیک 50 درصدی برای سایت های داخلی برای اینکه بتواند در مقابل سایت‌های خارجی به عنوان رقیب ظاهر شود مطابق سند تبین الزامات شبکه ملی اطلاعات برای حمایت از تولید داخل بوده است.

آذری جهرمی همچنین در مورد وضعیت کارگزاران روستایی شرکت مخابرات تصریح کرد: از نظر قانونی وزارت ارتباطات در مورد کارگزاران شرکت مخابرات ایران و نوع و شکل قرارداد آنها تکلیفی ندارد اما از مبحث دیگر چون آنها نیز جزو خانواده ارتباطات به شمار می روند پس مشکلات آنها مشکلات ما محسوب می شود.

وی با اشاره به مصوبه ای که مجلس در مورد کارگزارن شرکت مخابرات دارد، افزود: مطابق این مصوبه شرکت مخابرات ایران باید نسبت به تامین امنیت شغلی کارگزاران اقدام کند که حالا در تفسیر این مصوبه نیز دو دیدگاه وجود دارد. یکی اینکه شرکت مخابرات باید نسبت به عقد قرارداد طولانی مدت اقدام کند و دوم اینکه اطمینان خاطر داده شود که شرایط فعلی آنها برقرار است.

وزیر ارتباطات  با بیان اینکه به لحاظ حقوقی آن چیزی که از مصوبه مجلس برداشت می شود چنین است که مخابرات هر سال اقدام به تمدید قرارداد آنها کند، خاطر نشان کرد: شرکت مخابرات اقدام به تمدید یکساله قرارداد آنها می کند اما درخواست کارگزاران عقد قرارداد طولانی مدت توسط مخابرات است.

تصاویر خبر