سازمان فناوری اطلاعات ایران

لطفا گوشی خود را به حالت عمودی بازگردانید

Skip to Content

فاز اول دولت الکترونیک به عنوان خدمات نوين در كشور رونمايي شد

تاریخ خبر: 10 مرداد 1396

فاز نخست استقرار دولت الکترونیکی و الکترونیکی کردن خدمات دولت به صورت متمرکز افتتاح شد كه بدين ترتيب ۵۱ دستگاه برای ارائه ۴۴۰ خدمات الکترونیکی آماده شدند.

به گزارش روابط عمومي سازمان فناوري اطلاعات ايران، مهندس نصراله جهانگرد در مراسم رونمایی از فاز اول بهره برداری پروژه‌های خدمات الکترونیکی و خدمات همراه دستگاه‌های اجرایی در دولت یازدهم، گفت : در راستاي اجراي دولت الكترونيك مسيري  ۲۰ ساله در كشور طی شده است كه اين تلاش ها  در 4 سال اخير افزايش يافته است .

معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ،با اشاره به  رشد غلط بروكراسي در نظام اداري كشور و ايجاد پيچيدگي و ابهام در فرآيند اداري كشور گفت :  ايجاد شفافيت در فرآيند اداري ،چابك سازي نظام اداري يكي  از مهمترين اهداف دولت الكترونيك در كشور است .

وي در ادامه با برشمردن  مولفه هاي دولت الكترونيك در كشور اظهار داشت  : احراز هويت فردي در دولت الكترونيك قطعيت پيدا مي كند  و نيز ثبت و ضبط هويت پول و تراكنش و همچنين مشخص شدن هويت مكان از ستون های شکل دهی هر اتفاقی در حوزه هاي دولت و تجارت الكترونيك هستند .

جهانگرد با بيان اين كه دولت همراه در کنار دولت الکترونیک، به مردم خدمات دولتی ارایه می دهد افزود: مردم می توانند هم اکنون تعدادی از خدمات دستگاه های اجرایی مانند خدمات استانداری های کشور و سازمان هایی چون سازمان تامین اجتماعی، سازمان ثبت احوال، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سازمان استاندارد کشور، سازمان تعزیرات حکومتی، صندوق کارآفرینی امید، سازمان مناطق آزاد و دیگر دستگاه های دولتی و عمومی را در تلفن های همراه خود دریافت کنند.

در ادامه اين مراسم وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات نيز افزایش سرعت ارائه خدمات به مردم، کاهش سرگردانی مردم در دستگاه های دولتی و حذف ارائه کپی کارت های شناسایی را از جمله مزایای دولت الکترونیک عنوان کرد و گفت: کاهش جعل، تبعیض، فساد و نیز بالا بردن شفاف سازی و کوچک کردن دولت از دیگر مزایای اجرای این پروژه است.

واعظی با بیان اینکه امروز شروع پروژه است، اضافه کرد: زیرساخت ها آماده شده و ما امیدواریم در فاز دوم اجرای پروژه دولت الکترونیک در دهه فجر ۹۶ تعداد بیشتری از دستگاه های دولتی خدمات خود را الکترونیک کنند.

وی با اشاره به اینکه هر یک از وزارتخانه ها با اجرای این پروژه خدمات خود را به صورت الکترونیکی ارائه می دهند، تاکید کرد: برای مثال همه مردم در بستر شبکه ملی اطلاعات پرونده الکترونیک سلامت خواهند داشت همچنین در حوزه بیمه نیز با اجرای بیمه الکترونیکی دفترچه بیمه حذف می شود. هم اکنون این پروژه در دو استان به صورت آزمایشی راه اندازی شده است.

براساس اين گزارش ؛ وزیر ارتباطات از دیتا سنتر يك دولت که به عنوان مرکز پایش وبسایت های دولتی در محل ساختمان سازمان فناوری اطلاعات ایران پیاده سازی شده است رونمایی کرد. این مرکز قرار است به صورت شبانه روزی، سایت ها و پورتال های دولتی را از لحاظ امنیتی و کیفیت ارتباطی رصد و ارزیابی کند.

تصاویر خبر