آرشیو خبر آرشیو خبر

فناوری اطلاعات مؤثرترین راه برای توانمندسازی افراد کم‌توان و توان‌خواه است (بخش نخست )

توانمندسازی الکترونیکی و سهولت دسترسی به ابزارها و سامانه‌های الکترونیکی برای افراد کم‌توان می‌تواند جایگزینی مناسب جهت جبران ناتوانی‏ها و محدودیت‏های این افراد باشد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : کم‌توانی  پدیده‌ای است اجتماعی و بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی بشراست  به‌گونه‌ای که هر انسانی در طول حیات خود به علل مختلف مثل بیماری‌ها و حوادث و یا رسیدن به دوران سالمندی آن را تجربه خواهد کرد. سازمان جهانی سلامت (WHO) آمار جهانی افراد کم‌توان و ناتوان (معلول) را در حال رشد دانسته (650 میلیون معلول) و با تعریف جدید از معلولیت این رقم به 15 درصد رسیده است. کم‌توانی فيزيكي و حتي ذهني بعضي از افراد جامعه، نبايد موجب محروميت آنان از حقوق و فعالیت‌های اجتماعي و يا طرد از جامعه شود. لازم است تا به كمك فناوري‏هاي مناسب، ضعف جسمي و حتي ذهني اين افراد جبران شود  و آنان همچون ديگر آحاد جامعه بتوانند دوشادوش ديگران به كار و فعاليت بپردازند.

به همین منظور سازمان علمی و فرهنگی یونسکو در نوامبر سال 2014 میلادی کنفرانسی با موضوع توسعه دسترسی الکترونیکي برای افراد کم‌توان در کشور هندوستان برگزار كرد. در این کنفرانس مقرر شد نمایندگی‌های یونسکو در کشورهای مختلف در جهت توسعه دسترسی الکترونیکی برای افراد دارای معلولیت، به همراه نهادهای دولتی و مدنی کشورها تلاش کنند. سازمان ملل با تصويب قوانين استاندارد به‌منظور بر ابرسازی فرصت‌ها براي افراد کم‌توان ، دولت‌ها را براي مناسب‌سازی و تسهيل دسترسي به محیط‌های فيزيكي اطلاعات و ارتباطات، ترغیب نمود و از دولت‏ها خواسته شد تـا از دسترسـي مناسـب کم‌توانان به خدمات اطلاعاتي، رسانه‏اي جمعي و امكانات ارتباطي اطمينـان يابنـد.

بر اساس این گزارش  براي تشخیص نوع و تعیین شدت انواع ناتوانی، طبقه­بندي­هاي مختلفي وجود دارد كه رايج­ترين آن‌ها طبقه­بندي بین‌المللی عملكرد، ناتواني (معلوليت) و سلامت است كه به‌اختصار تحت عنوان طبقه­بندی ICF نام‌گرفته است. چراکه کمک به  کم‌توانان برای كسب استقلال و كنترل عوامل محيطي مستلزم آن است كه در فرآيند تشخیص نوع و تعیین شدت ناتوانی افراد، شاخص­هايي مانند وضعيت سلامت (رفاه جسمي، رواني، اجتماعي و معنوي)، عملكرد، نوع و سطح اختلال، فعاليت­ها، ناتواني­ها، عوامل محيطي و نحوه مشاركت­هاي اجتماعي را به‌دقت لحاظ شود تا با ديدگاهي كاركردگرايانه به طبقه­بندي همه افراد جامعه و انطباق سطح خدمات با نيازهاي آنان پرداخت.

بر اساس طبقه‌بندی ICF ناتوانی دارای طیف است و  هر فردی در زندگی خود ممکن است در این طیف قرار بگیرد چون بالا رفتن سن و سالخوردگی نیز به معنای از دست دادن برخی از قابلیت‌های فیزیکی انسان است به‌عنوان‌مثال فردی که از عینک استفاده می‌کند در حوزه بینایی دچار نوعی از کم‌توانی است .

در کشور ما نیز پیرو اجلاس یونسکو ، سمینار دوروزه‌ای در آذرماه سال 1394 با حضور نمایندگانی از سازمان بین‌المللی یونسکو و سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان بهزیستی کشور و همچنین سازمان آموزش‌وپرورش استثنائی کشور برگزار شد و در آن به تداوم کارها و تشکیل گروه یا شورای مشورتی توسعه دسترسی الکترونیکی برای افراد کم‌توان ایران تأکید شد.

در این راستا کارگروه مشورتی مناسب‌سازی و توسعه دسترسی الکترونیک ویژه افراد کم‌توان و ناتوان در سازمان فناوری اطلاعات ایران باهدف توسعه و بهبود وضيعت دسترسي توان‌خواهان در فضاي مجازي تشکیل شد .

اولين جلسه کارگروه در تاريخ 06/04/1395 در اين سازمان با حضور روسای سازمان بهزیستی کشور، کمیسیون ملی یونسکو- ایران و نمایندگانی از دانشکده علوم توان‌بخشی، پژوهشکده مهندسی و علوم پزشکی جانبازان، جهاد دانشگاهی، سازمان مدیریت و برنامه‏ریزی کشور، شهرداری تهران، مرکز تحقیقات مخابرات، انجمن‏های تخصصی، مؤسسات آموزشی و ساير ارگان‏هاي ذی‌ربط تشكيل گرديد و  تاکنون چهار جلسه اصلی و تعداد زیادی جلسه فرعی (زیرگروه) برگزارشده است .

اعضای کارگروه مشورتی از میان افراد حقوقي و حقیقي به‌عنوان اعضای اصلي و فرعي و اعضای معین و حامیان (حقوقي و حقیقي) انتخاب‌شده‌اند و شامل نهادهای مختلفی نظیر  وزارت تعاون٬ کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی کشور - وزارت کشور و شهرداري‏ها - وزارت راه و شهرسازی - وزارت علوم٬ تحقيقات و فناوری و دانشگاه‌ها - وزارت بهداشت٬ درمان و آموزش پزشکی  - سازمان مدیریت و برنامه‏ریزی کشور - بنياد شهيد و امور ایثارگران - وزارت ورزش و جوانان -وزارت آموزش‌وپرورش -  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات  و NGO  ها  است .

در خصوص حوزه اختیارات و عملکرد کارگروه مشورتی  باید گفت : این کارگروه وظیفه و پیشینه مشورتی داشته و نتایج  فعالیت‌های آن باعث هماهنگی بیشتر میان دستگاه‌های اجرایی کشور می‌شود و  در این راستا قوانین و دستورات مصوب شده در کارگروه  را به نهادهای تصمیم گیر پیشنهاد می‌كند.

گفتنی است در شماره بعدی این گزارش به بررسی وظایف  کارگروه مشورتی  و همچنین شاخص‌های  احصاء شده کارگروه مشورتی به‌عنوان پروژه زیرساختی موردنیاز برای توسعه دسترسی الکترونیکی کشور در بخش‌های مختلف اشاره خواهد شد.

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 07 آذر 1396
بازدید ها: 314