آرشیو خبر آرشیو خبر

چهارمین جلسه کارگروه مشورتی مناسب‌سازی و توسعه دسترسی الکترونیک ویژه افراد کم‌توان و توان خواه برگزار شد

چهارمین جلسه کارگروه مشورتی به‌منظور بررسی راهکارهای بهینه‌سازی دسترسی و توانمندسازی افراد کم‌توان و دارای نیازهای ویژه و همچنین تلاش برای رفع چالش‌ها و محدودیت‌های این افراد به کمک فناوری اطلاعات و ارتباطات در سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران :مهندس جهانگرد معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران : ضمن تأکید بر استفاده از فناوری‌های نوین به‌ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) در بحث کمک به افراد کم‌توان گفت : ساختن انواع ابزارها در محیط‌های مجازی تحت عنوان اپلیکیشن های مختلف علاوه بر بهبود عملکرد توان‌خواهان جسمی و فیزیکی به بسیاری از بیماری‌های روان‌شناختی نیز کمک می‌کند .

معاون وزیر ارتباطات در جمع اعضاء و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی با اشاره به این نکته که تلاش‌های NGO  ها بدون کمک‌های ملی در قلمروهای جغرافیایی کوچک محدود می‌شود  گفت : می‌شود از جمع‌بندی  و نتایج نشست‌های این کارگروه با ملاحظه استاندارهای جهانی یک برنامه نسبتاً جامعی در سطح ملی ایجاد کرد و ظرفیت‌های موجود در این حوزه را در سطح ملی بسیج کرد .

وی در ادامه گفت : در سال 2014 میلادی سازمان علمی و فرهنگی یونسکو کنفرانسی با موضوع توسعه دسترسی الکترونیکي برای افراد کم‌توان در شهر دهلی کشور هندوستان برگزار كرد. در این کنفرانس مقرر شد نمایندگی‌های یونسکو در کشورهای مختلف در جهت توسعه دسترسی الکترونیکی برای افراد دارای معلولیت، به‌اتفاق نهادهای دولتی و مدنی کشورها تلاش کنند.

مهندس جهانگرد در ادامه افزود: در این راستا نیز کارگروه مشورتی مناسب‌سازی و توسعه دسترسی الکترونیک ویژه افراد کم‌توان و ناتوان در سازمان فناوری اطلاعات ایران تشکیل شد . همچنین ما در اجلاس مذکور پیشنهاد میزبانی نشست بعدی یونسکو  و استفاده از تجارب بین‌المللی را مطرح نمودیم .

گفتنی است چهارمین جلسه کارگروه مشورتی با حضور اعضاء و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی ازجمله اپراتورها ، نهاد ریاست جمهوری ،شهرداری تهران ، وزارت تعاون ،کار و رفاه ،سازمان برنامه‌وبودجه ،سازمان مدیریت ،دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی ، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و همچنین NGO ها در سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد .

در این کارگروه اعضاء گزارش‌های فعالیت خود را ارائه نموده و به بحث و تبادل و نظر و بررسی چالش‌ها ، محدودیت‌ها و فرصت‌های موجود و همچنین مبحث استانداردسازی و ترجمه و تبین و بهینه‌سازی استاندارهای بین‌المللی در حوزه کم‌توانان  با بهره‌گیری از  ایزو 40500 و کمک به تصویب و اخذ کد ملی از سازمان ملی استاندارد ایران پرداختند .

شایان‌ذکر است : در راستای اجرای ماده 13 برنامه جامع حمایت از حقوق افراد ناتوان، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده است تا استانداردهای دسترس‌پذیری به وب‌سایت‌ها و پرتال‌های مجازی برای فناوری‌های کمکي نابینایان و کم‌بینایان را تدوین و بر رعایت آن از سوی دستگاه‌های اجرایي نظارت کند .

همچنین از اهداف مهم این کارگروه می‌توان به کمک به تدوين سياست‏ها و راهبردهاي دسترسي الكترونيكي در كشور،کمک به تدوين استانداردهاي بهينه‏سازي دسترسي جهت تصويب در مراجع ذيصلاح، ارائه مشاوره به نهادها و سازمان‏هاي دولتي و عمومي در جهت توسعه دسترسي به منابع و خدمات الكترونيكي ،همفکری در طراحي پروژه‏هاي كلان دسترسي الكترونيكي با همكاري سازمان‏هاي مختلف اشاره کرد .

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 05 آذر 1396
بازدید ها: 462