News Feed http://www.itc.ir/ News portlet RSS <![CDATA[سامانه خدمات ارزی حوزه محصولات و خدمات فناوری کشور راه اندازی شد]]> با راه اندازی این سامانه کلیه فرآیندهای اجرایی و عملیاتی خدمات ارزی حوزه فعالان فناوری اطلاعات کشور (ویژه خدمات و محصولات نرم افزاری) در بستر خدمات الکترونیکی به انجام خواهد رسید 

سامانه خدمات ارزی حوزه محصولات و خدمات فناوری کشور راه اندازی شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، خدمات ارزی این سامانه شامل دو گروه سازمانهای دولتی و حاکمیتی ، شرکت های خصوصی و شرکت های نوپا (startup) خواهد شد که فعالیت ها و حوزه های خدماتی و محصولات مختلف در این حوزه را شامل می شود.
شبکه های اطلاعاتی(بند 9)، بازاریابی دیجیتال (بند 9)، خدمات مشاوره کارشناسان خارجی، خدمات کارشناسی در نصب و راه اندازی  و آموزش تجهیزات، نظارت بر نصب و راه اندازی، تست و تعمیر دستگاه های اعزام شده به خارج،   استفاده از شبکه خدمات رایانه ایی اینترنتی و اجاره دستگاه های مرتبط،  اسناد طراحی ومهندسی، حق لیسانس، دانش فنی و نرم افزار از جمله فعالیت ها و حوزه های خدماتی و محصولاتی است که مشمول ارائه خدمات ارزی می شود.
همچنین، درصورت استفاده از سایر عناوین مشابه در معرفی خدمات و محصولات، بررسی و تشخیص مشمول بودن خدمات ارزی متقاضی، با نظر کمیته های تخصصی و نظرات کارگروه های کارشناسی خواهد بود.
متقاضان در مرحله اول میبایست نسبت به ثبت نام خود از طریق سامانه اینترنتی به نشانی http://nasr.irannsr.org/  اقدام کنند که پس از این مرحله پبامک تایید ثبت نام را دریافت کرده و در مرحله بعد باید با تکمیل پرونده الکترونیکی خود شامل اطلاعات و اسناد هویتی و ثبتی، اطلاعات تجاری خدمات و محصولات ارزی و اطلاعات پروفرمای خودر ا ثبت و تصاویر درخواست شده را ارسال کنند.
بعد از این مرحله نسبت به بررسی و اعلام نشر قطعی از طرف کارگروه خدمات ارزی اقدام و نتایج به متقاضی اعلام خواهد شد .


 

]]>
2018/7/15
<![CDATA[افتتاح نمایشگاه الکامپ گلستان با حضور دکتر سراییان]]> هشتمین  نمایشگاه تخصصی الکامپ استان گلستان با حضور دکتر سراییان، معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران و استاندار گلستان افتتاح شد.

افتتاح نمایشگاه الکامپ گلستان با حضور دکتر سراییان

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، در هشتمین  نمایشگاه تخصصی الکامپ استان گلستان   ۹۴ شرکت شامل ۲۴ شرکت خصوصی ۳۲ رسانه دیجیتال ۱۲ واحد دولتی ۲۴ استارتاپ و دو بانک حضور دارند

در این نمایشگاه دستگاه‌های اجرایی خدماتی در بستر فضای مجازی، اپلیکیشن‌ها و نرم افزار‌ها به مخاطبان، ارائه می کنند.

بخش رسانه‌های دیجیتال نیز با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و بخش استارت آپ‌ها با حضور جدی  جوانان به منظور برقراری ارتباط میان ایده ها با سرمایه گذاران در جهت تولید انبوه نیز برگزار شده است.

همچنین، ۲۰ کارگاه در طول برگزاری نمایشگاه در بخش های مختلف  پیش بینی شده است و موضوعاتی نظیر کسب و کار، امنیت، اپلیکیشن ها و نرم افزارها در این کارگاه ها مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

]]>
2018/7/11
<![CDATA[لازمه توسعه پایدار در حوزه ارتباطات حضور بخش خصوصی است]]> مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی، یکی از لازمه های اصلی توسعه پایدار در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات محسوب می شود.

لازمه توسعه پایدار در حوزه ارتباطات حضور بخش خصوصی است

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر سراییان در نشست با فعالان حوزه فناوری اطلاعات استان گلستان، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به همین دیدگاه دو راهبرد کلی در دولت الکترونیکی و شبکه ملی اطلاعات مصوب شده است.
وی افزود: امکان مشارکت بخش خصوصی در پروژه های دولت الکترونیکی با مصوبه دولت فراهم شده و بر همین اساس راهکارهای قانونی لازم برای این امر پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: از سوی دیگر، سازمان فناوری اطلاعات ایران با توجه به تبدیل شدن به یک سازمان توسعه ای، این امکان را دارد تا در پروژه های حوزه فناوری های نوین که بخش خصوصی تمایلی به حضور در آن ها ندارد، با مشارکت 50 درصدی با بخش خصوصی وارد شده و پس از سه سال، آن پروژه به صورت کامل به بخش خصوصی واگذار شود.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به ایجاد قطب های مراکز داده در کشور تصریح کرد: امکان تسهیل حضور و مشارکت بخش خصوصی در حوزه قطب های مراکز داده نیز فراهم شده است.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 32 پروژه دولت الکترونیکی تدوین شده است که می تواند سهولت در ارایه خدمات، کاهش هزینه و افزایش رفاه برای مردم را فراهم کند.
این گزارش حاکی است، دکتر سراییان در مراسم افتتاحیه نمایشگاه الکامپ گلستان نیز با اشاره چالش های بزرگ پیش روی کشور گفت: اشتغال، آب ، توسعه اقتصادی و عدم بهره وری از جمله موضوعاتی است که راهکار میانبر آن عبور از فناوری اطلاعات است.
وی بابیان این مطلب که استان گلستان در حوزه توسعه کسب‌وکارهای نوپا در جایگاه مناسبی در سطح کشور قرار دارد تأکید کرد: با بهره‌گیری از ظرفیت‌های ارتباطی موجود در استان و همچنین نیروی انسانی تحصیل‌کرده و توسعه شرکت‌های نوپا می‌توان به توسعه و رفع نیاز کشور در بخش‌های مختلف سرعت بخشید.

]]>
2018/7/11
<![CDATA[کارپوشه ایرانیان ابزاری برای تسهیل و تسریع مکاتبات اداری مردم]]> در راستای افزایش بهره‌وری و برای سهولت مردم در پیگیری مطالبات یکپارچه مردمی از دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی، سامانه ملی کارپوشه ایرانیان ایجاد و به بهره‌برداری رسیده است.

کارپوشه ایرانیان ابزاری برای تسهیل و تسریع مکاتبات اداری مردم

]]>
مهندس شهلا اصولی، مدیرکل دفتر پایش‌و‌نظارت بر پیاده‌سازی دولت‌الکترونیک در گفت‌وگو با واحد خبر روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در سال‌های گذشته ، دستگاه‌های اجرای برای فراهم شدن زمینه پیگیری الکترونیکی درخواست‌های مراجعان ، پرتال هایی مختص به خود برای پاسخگویی به مردم طراحی کرده‌اند.

وی افزود: در همین راستا مردم برای پیگیری هریک از درخواست‌های خود در سازمان‌های مختلف نظیر شهرداری، مالیات و سایر دستگاه‌ها مجبور به ثبت‌نام در این پرتال بوده و باید به  مدیریت حجم انبوه نام کاربری و کلمه عبور مختص هر سایت اقدام می‌کردند.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، هزینه‌های موازی از سوی هر دستگاه برای راه‌اندازی پرتالی جهت پاسخگویی به مردم صورت می‌گرفت که موجب هدر رفت بودجه کشور به‌واسطه این نوع از هزینه کرد بودجه شد.

مهندس اصولی با اشاره به آیین‌نامه ماده 8 قانون دسترسی آزاد به اطلاعات تصریح کرد: بر اساس قانون، سامانه کارپوشه ایرانیان باهدف ارائه پاسخ از سوی همه دستگاه‌ها به پیگیری‌های مردم تنها از طریق یک درگاه و همچنین تسریع در پاسخگویی به مردم، حذف کاغذ، افزایش بهره‌وری و صرفه‌جویی در منابع، طراحی و پیاده‌سازی شده است.

وی ادامه داد: دریافت پاسخ و پیگیری خدمات درخواستی از دستگاه‌ها هم به‌صورت حضوری و یا الکترونیکی و همچنین دریافت قبوض مختلف نظیر تلفن، تلفن همراه، آب، برق، گاز و غیره صادره برای هر فرد به‌صورت یکجا ازجمله قابلیت‌های پیش‌بینی‌شده در این سامانه است.

مدیرکل دفتر پایش‌و‌نظارت بر پیاده‌سازی دولت‌الکترونیک در خصوص نحوه فعال شدن کارپوشه برای هرفرد اظهار داشت: این سامانه از طریق درگاه اینترنتی به نشانی https://inbox.iran.gov.ir  و همچنین نرم‌افزار موبایلی دولت همراه در اختیار متقاضیان قرار دارد.

وی تأکید کرد: همچنین مخاطبانی که ابزار و یا دانش فناوری اطلاعات لازم برای بهره‌گیری از این خدمات را ندارند می‌توانند از طریق دفاتر پستی، دفاتر خدمات پیشخوان دولت و یا دفاتر ارتباطات و فناوری اطلاعات روستایی، خدمات آن را دریافت کنند.

مهندس اصولی بابیان این مطلب که یکی از مزایای این کارپوشه مطلع شدن از دریافت پاسخ و یا نامه جدید از دستگاه‌ها از طریق سامانه پیامکی است تشریح کرد: در این کارپوشه تنها نامه‌های اداری معمول درج می‌شود و مکاتبات محرمانه در این سامانه وارد نخواهد شد.

]]>
2018/7/11
<![CDATA[سفر دکتر سراییان به استان گلستان]]> 2018/7/11 <![CDATA[سهم زبان و‌خط فارسی در وب باید دو برابر شود]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه امروز سهم زبان و خط فارسی در محتوای وب به ۲ درصد رسیده است که این سهم باید به ۴ درصد برسد، گفت: یکی از ‌مطمئن ترین شیوه های حفاظت از مالکیت معنوی آثار به کارگیری فناوری بلاکچین است و این فناوری باید در کتابخانه ملی استفاده شود.

سهم زبان و‌خط فارسی در وب باید دو برابر شود

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، وزیر ارتباطات گفت: امروز نسل نوینی از فناوری در حال ظهور است که بر اساس آن دیگر لازم نیست  گروهی برای تهیه حافظه ملی ایرانیان به طور اختصاصی کار کنند بلکه پدید آورندگان ایرانی به آسانی می توانند آثار خود را به محتواهای مناسب تبدیل کنند و فقط مدیریت آن در کتابخانه ملی صورت می گیرد. 
وی یکی از ‌مطمئن ترین شیوه های حفاظت از مالکیت معنوی آثار را به کارگیری فناوری بلاکچین دانست و افزود: هرچند عده ای  همواره بدنبال بستن شبکه های اجتماعی هستند که البته عملی نیست اما با استفاده از ظرفیت شبکه های اجتماعی می توان هم اطلاعات را ترویج داد و هم از مشارکت سایر اعضا بهره‌ مند شد. به طور مثال امروز با مشارکت نویسندگان در قید حیات  می توان کل منابع مکتوب اعم از کتاب و نشریات را از طریق ایجاد کمپین هایی با هزینه های اندک به صورت دیجیتالی گردآوری کرد. 
آذری جهرمی با تاکید بر اینکه با بهره گیری از ظرفیت بی نظیر شبکه های اجتماعی می توانیم حافظه ملی ایرانیان را با کمک و همراهی ایرانیان بسازیم، اظهار کرد: وزارت ارتباطات وظیفه توسعه محتوای ملی و بومی را عهده دار است و چه محتوایی بهتر و ارزشمند تر از گنجینه های مکتوب پدید آورندگان ایرانی که در شبکه ملی اطلاعات استفاده شود. 
جوانترین عضو کابینه با توجه به اهمیت گسترش زبان فارسی در فضای وب گفت: امروز سهم زبان و خط فارسی در محتوای وب به ۲ درصد رسیده است که مطابق اهداف در نظر گرفته شده این سهم باید به ۴ درصد برسد. 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه با استفاده از ظرفیت شبکه های اجتماعی و ایجاد مشارکت عمومی می توان تولید و‌ ترویج محتوای فارسی در فضای وب را افزود، گفت: البته باید پلتفرم هایی بر مبنای دسترسی آزاد به اطلاعات مهیا شود تا کسب و‌کارهای نوپا جذب شوند و با استفاده از ظرفیت های خود از این منابع ارزش افزوده ایجاد کنند. 
وی با تاکید بر در دسترس عموم قرار دادن منابع و داده ها در کتابخانه ملی افزود: اگر این منابع اطلاعات به صورت آزاد در دسترس قرار گیرد امکان بکارگیری هوش مصنوعی و تحلیل داده ها برای تشخیص نسخه های شبیه سازی شده و کپی فراهم خواهد شد و بدین طریق برای حفظ مالکیت معنوی صاحب اثر گام برداشت و این خود زمینه ایجاد یک نوع کسب و کار جدید است. 
آذری جهرمی با بیان اینکه باید در کتابخانه ملی از فناوری بلاکچین استفاده و استانداردهای داده ها را نیز بازتعریف کنیم، اظهار کرد: امروز سطوح مطالعه در جامعه تا حدود زیادی کاهش یافته است  که یکی از علل آن تغییر عادت مطالعه مردم است چراکه امروزه مردم عادت کرده اند به  جای کتاب، گوشی و‌تبلت دست بگیرند بنابراین با دسته بندی کردن و‌هشتک زدن می توان مطالب مورد علاقه مردم را به راحتی در اختیارشان قرار داد.
 

]]>
2018/7/8
<![CDATA[نشست هم اندیشی مدیران کل ارتباطات سراسر کشور]]> 2018/7/5 <![CDATA[اتصال 151 دستگاه به مرکز ملی تبادل اطلاعات]]> تا کنون 151 دستگاه به مرکز ملی تبادل اطلاعات متصل شده اند که با برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان تابستان جاری اکثر دستگاه ها به این مرکز متصل خواهند شد.

اتصال 151 دستگاه به مرکز ملی تبادل اطلاعات

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر سراییان در نشست هم اندیشی مدیران کل ارتباطات و فناوری اطلاعات سراسر کشور در شهر ساری ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: تا پایان سال گذشته حدود 103 میلیون تراکنش بر بستر مرکز ملی تبادل اطلاعات صورت گرفته است که بیانگر میزان حجم صرفه جویی های صورت گرفته در این حوزه است.

وی افزود: فراهم کردن زیرساخت های ملی و امن و پایدار دولت هوشمند بر بستر شبکه ملی اطلاعات و امکان ارایه خدمات بیشتر در همه وقت و همه جا از جمله ماموریت های سازمان فناوری اطلاعات ایران است.

وی خاطرنشان کرد: در همین راستا نیز زیرساخت های لازم از جمله مرکز ملی تبادل اطلاعات پیاده سازی شده است که بر بستر آن خدمات به متقاضیان ارایه می شود.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به محور های اصلی فعالیت سازمان فناوری اطلاعات در سال جاری تصریح کرد: توسعه بازار فناوری اطلاعات، دولت هوشمند و الکترونیکی کردن خدمات، نوآوری و کارآفرینی، زیرساخت توسعه محتوا و کسب و کار بستر شبکه ملی اطلاعات و امنیت از جمله محورهای فعالیت سازمان در سال 97 محسوب می شود.

وی با بیان این مطلب که قانون برنامه ششم اهداف مشخصی برای الکترونیکی شدن خدمات تعریف کرده است ادامه داد: بر اساس قانون و تا پایان برنامه ششم توسعه، 100 درصد خدمات دولت باید الکترونیکی شده و 12 درصد مراجعات مردم به دستگاه ها کاهش یابد.

وی تاکید کرد: بر همین اساس به صورت فصلی و بر اساس شاخص های موجود، خدمات دستگاه ها ارزیابی و میزان الکترونیکی شدن آن ها به نهادهای ذی ربط گزارش می شود.

دکتر سراییان با اشاره به روند تحول اقتصادی در دنیا تصریح کرد: با ورود اینترنت و فناوری اطلاعات و ارتباطات به حوزه صنعت، شاهد رشد خلق ثروت در دنیا بوده ایم.

وی افزود: بر همین اساس، در حال حاضر، خدمات، تنها حوزه ای است که از یک سو موجب افزایش اشتغال شده و از سوی دیگر محور اصلی خلق ثروت محسوب می شود که بستر رشد آن، فناوری اطلاعات است.

وی خاطرنشان کرد: تحول دیجیتال و اقتصاد دیجیتال از محورهای اصلی فعالیت وزارت ارتباطات است که محور اصلی تحول دیجیتال بهره وری بوده و این مهم تنها با فناوری اطلاعات امکان تحقق خواهد داشت.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان این مطلب که امکان ایجاد خلق ثروت در همه شهر ها و شهرستان ها از مزیت های فناوری اطلاعات است تاکید کرد: با بهره گیری مناسب از این فناوری و توسعه خدمات، امکان رسیدن به بازار 121 هزار میلیارد تومانی محقق خواهد شد.

]]>
2018/7/4
<![CDATA[بازدید دکتر شهریاری رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه از مرکز داده دولت الکترونیک ]]> 2018/7/4 <![CDATA[برگزاری سومین جلسه شورای مدیران حراست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات]]> در راستای تبادل تجربیات و لزوم وحدت رویه در فعالیت‌ها، سومین جلسه شورای مدیران حراست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه در سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد.

برگزاری سومین جلسه شورای مدیران حراست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، در این جلسه دکتر سرائیان رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران وضعیت فعلی ارتباطات و فناوری اطلاعات در دنیا را تشریح و بر لزوم توجه به موضوع اقتصاد دیجیتال و تحول دیجیتال بر اساس راهبردهای تعریف شده از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد.

در این نشست مهندس فتاحی، عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت به تشریح موضوعاتی در حوزه اقدامات صورت پذیرفته در ارتقای کیفیت سرویس در شبکه‌ زیرساخت کشور پرداخت.

در پایان این نشست، از زحمات مهندس امینی و پدرام در زمان سمت مدیریت حراست شرکت مخابرات ایران و مدیریت حراست شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) تقدیر شد و آقایان اقدم و شهبازی به عنوان جانشین در این سمت معرفی شدند.

]]>
2018/7/4
<![CDATA[دولت الکترونیک سیاست راهبردی کاهش مراجعات حضوری به دستگاه هاست ]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه دولت الکترونیک سیاست راهبردی کاهش مراجعات حضوری به دستگاه هاست، گفت: در مجموع در بحث پیاده سازی فرآیند های دولت الکترونیک نمره قابل قبولی به سازمان تامین اجتماعی می دهم.

دولت الکترونیک سیاست راهبردی کاهش مراجعات حضوری به دستگاه هاست

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران :  محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه بازدید از دستاوردهای حوزه فناوری اطلاعات سازمان تامین اجتماعی، با اشاره به تحت پوشش بودن ۴۲ میلیون نفر در این سازمان گفت: آمارها نشان می دهد که تقریبا نیمی از کشور تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند که سالانه عدد قابل توجهی از مراجعات را تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: مطابق برنامه ششم توسعه دولت باید ۱۲.۵ درصد از مراجعات حضوری مردم به دستگاه ها را کاهش دهد که سیاست راهبردی رسیدن به این هدف، دولت الکترونیک است.

وی با اشاره به اینکه در دولت الکترونیک سامانه های مختلف همچون رودهایی هستند که باید به هم بپیوندند تا دریای دولت الکترونیک ایجاد شود، گفت: البته در حال حاضر نوع نگاه جاری بر اساس رودهای مجزاست که باید این دیدگاه اصلاح شود.

وی ادامه داد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات زیرساخت های مورد نیاز برای اجرا و استقرار دولت الکترونیک را فراهم کرده است.

آذری جهرمی از تاکید و پیگیری رییس جمهوری برای یکپارچه سازی و اتصال دستگاه ها به هم خبر داد و اظهار‌کرد: رییس جمهور محترم در چند جلسه هیات دولت موضوع اجرای دولت الکترونیک را مورد تاکید قرار دادند چراکه اجرای آن باعث افزایش رفاه، ایجاد نظام شفافیت و جلوگیری از هزینه های شبه قاچاق می شود. با دولت الکترونیک نظام جامع سلامت راحت‌تر اجرا و درمان های مازاد و غیر ضروری حذف می شود و سطح سلامت مردم افزایش پیدا می کند.

وزیر جوان کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه طرح تحول سلامت از افتخارات دولت است، اظهار کرد: البته یکی از معضلات این طرح افزایش هزینه هاست که با اجرای فرایند دولت الکترونیک کاهش خواهد یافت.

عضو کابینه دولت تدبیر و‌امید با تاکید بر رعایت استانداردهای آزادسازی اطلاعات خاطرنشان کرد: سازمان تامین اجتماعی با میدان دادن به کسب و کارها نوپا برای بهبود خدمات بیمه ای اقدام کرده است که بدین ترتیب مردم و حاکمیت از آن سود می برند و ایجاد اشتغال نیز می شود.

آذری جهرمی در پایان گفت: در مجموع در بحث پیاده سازی فرآیند های دولت الکترونیک نمره قابل قبولی به سازمان تامین اجتماعی می دهم.

بازدید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از سازمان تأمین اجتماعی صبح امروز و به دعوت وزیر کار و رئیس سازمان تامین اجتماعی با هدف معرفی دستاوردهای این سازمان در حوزه فناوری اطلاعات و اجرای دولت الکترونیک صورت گرفت.

]]>
2018/7/3
<![CDATA[جلسه مدیران سازمان فناوری اطلاعات ایران برای اجرایی کردن دستورات رییس جمهور ]]> رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران به همراه معاونین و مدیران سازمان در چارچوب اجرایی کردن سیاست های رییس جمهور برای کاهش هزینه ها ی دولت تشکیل جلسه دادند .

جلسه مدیران سازمان فناوری اطلاعات ایران برای اجرایی کردن دستورات رییس جمهور

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : دکتر سراییان به همراه معاونین و مدیران کل ستادی جهت بررسی راهکارهای کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری از امکانات موجود و همچنین صرفه جویی از منابع آب ، برق و گاز در سازمان فناوری اطلاعات ایران تشکیل جلسه دادند .

معاون وزیر ارتباطات در این جلسه با تاکید بر صحبت های دکتر روحانی مبنی بر کاهش هزینه های دولت گفت : ما مدیران در خط مقدم هستیم و مسئولیت های زیادی بر عهده ماست و می بایست با ارائه راهکارهای درست و اجرایی بر استفاده بهینه و صرفه جویی در هزینه ها همت گماریم .

]]>
2018/7/3
<![CDATA[بازدید دکتر شهریاری رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه از مرکز مانیتورینگ مرکز داده دولت الکترونیک ]]> دکتر شهریاری معاون رییس قوه قضاییه و رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات دستگاه قضا از مرکز مانیتورینگ مرکز داده دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات ایران بازدید کرد .

بازدید دکتر شهریاری رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه از مرکز مانیتورینگ مرکز داده دولت الکترونیک

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : مرکز مانیتورینگ مرکز داده دولت الکترونیک به طور شبانه روزی مراکز داده ای که در تهران وجود دارد را مانیتور می کند و سرویس هایی که به صورت خدمات الکترونیک ارائه می شود را مدیریت و نگهداری می کند . این مرکز امکاناتی نظیرسرویس هاستینگ ، سرویس اختصاص فضا از طریق بستر ارتباطی و همچنین  نگهداری از پورتال ها را به دستگاه های متقاضی ارائه می دهد.

دکتر شهریاری با حضور در مرکز داده دولت الکترونیک از نزدیک  با امکانات و فعالیت های این مرکز نظیر سامانه گذرگاه ملي خدمات دولت (GSP) سامانه دانشبورد دولت و سامانه پاک آشنا شد . سامانه گذرگاه ملی خدمات دولت  بعنوان  زیرساخت تعامل یکپارچه ای، تبادل اطلاعات و خدمات میان دستگاه های دولتی و عمومی به شمار می رود که  گزارش­های دوره ای لازم از ميزان بهره‌گيري از تراکنش‌های خدمات الکترونیکی بین دستگاهی (G2G Services) و آمار آنها را (گيرنده و فرستنده) به صورت امن و سریع به دستگاههای اجرایی ذی ربط کشور اعلام می کند.

]]>
2018/7/3
<![CDATA[اطلاعیه]]> سازمان فناوری اطلاعات ایران در راستای اهداف توسعه خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای، خروجی تعدادی از پروژه‌های توسعه‌ای خود را از طریق وبگاه رسمی سازمان در اختیار مخاطبان قرار می دهد.

اطلاعیه

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران،  در راستای اهداف توسعه خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای و با توجه به مالکیت این سازمان به خروجی تعدادی از پروژه‌های توسعه‌ای، بهره‌برداری از این پروژه ها از طریق وبگاه رسمی سازمان را در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی قرار می دهد.

امید است با به‌کارگیری، توسعه و تکمیل این پروژه‌ها از سوی اشخاص، انجمن‌های علمی و دانشجویی علاقه‌مند، شاهد رونق کاربری زبان فارسی در محیط رایانه‌ای در سراسر دنیا باشیم.

]]>
2018/7/1
<![CDATA[مهلت یک هفته ای به نسخه های فارسی شده تلگرام برای شفاف سازی]]> رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با تاکید بر اینکه وزارت ارتباطات هیچ امکاناتی در اختیار نسخه های فارسی شده تلگرام قرار نداده است، گفت: مدیران این نسخه ها یک هفته مهلت دارند نسبت به نوع اطلاعاتی که از مخاطبان نگهداری می کنند، شفاف سازی کنند.

مهلت یک هفته ای به نسخه های فارسی شده تلگرام برای شفاف سازی

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران به نقل از ایرنا، رسول سراییان افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در صورت امتناع مدیران از شفاف سازی به سهم خود و برای صیانت از حریم خصوصی و حقوق شهروندی کاربران به عنوان مدعی و نماینده مردم موضوع را از مجاری قانونی پیگیری خواهد کرد.

وی تاکید کرد: صیانت از حریم خصوصی مردم برای این وزارتخانه از اهمیت ریادی برخوردار است.

سراییان با تاکید بر اینکه هیچ گونه امکاناتی در اختیار نسخه های فارسی شده تلگرام قرار نگرفته است، خاطرنشان کرد: وزارت ارتباطات تنها بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی از پیام رسان های داخلی حمایت کرده و خواهد کرد.

معاون وزیر ارتباطات درباره نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی برنسخه های فارسی شده تلگرام گفت: اطلاعیه رسمی وزارت در این باره دی ماه پارسال منتشر شده و نظر جدیدی مطرح نشده است.

وی درباره اعمال فیلترینگ نیز گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مرجع صدورحکم و یا تصمیم گیری درباره فیلترینگ نیست.

]]>
2018/6/30
<![CDATA[راه اندازی سامانه ثبت در خواست های ارزی محصولات و خدمات نرم افزاری، طی 10 روز آینده]]> بر اساس توافق به عمل آمده میان معاونت توسعه مدیریت و امور پشتیبانی وزارت ارتباطات، سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، سامانه ثبت و تایید درخواست های ارزی محصولات و خدمات نرم افزاری طی 10 روز آینده راه اندازی خواهد شد.

راه اندازی سامانه ثبت در خواست های ارزی محصولات و خدمات نرم افزاری، طی 10 روز آینده

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر سراییان، در نشست بررسی راه اندازی این سامانه گفت: بر اساس توافق به عمل آمده، راه اندازی سامانه فرآیند ثبت و تایید درخواست های ارزی محصولات و خدمات نرم افزاری به سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور واگذار شده است.

وی ضمن تشریح این فرآیند گفت: این سامانه می تواند مشکلات متقاضیان ارزی در حوزه محصولات و خدمات نرم افزاری را مرتفع کند که این کار با هدف واگذاری امور مربوط به بخش خصوصی به فعالان این حوزه صورت گرفته است.

این گزارش حاکی است، مهندس راسخ، معاون توسعه مدیریت و امور پشتیبانی وزارت ارتباطات نیز در این نشست، اصلی ترین اهداف راه اندازی این سامانه را ایجاد شفافیت در تخصیص ارز و تدوین سازو کار آن دانست و تصریح کرد: در چارچوب این سامانه، فعالان حوزه فناوری اطلاعات و شرکت های نوپا (start up) می توانند امور ارزی خود را پیگیری کنند.

محمد باقر اثنی عشری، رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور نیز  در این نشست، با اشاره به حضور قابل ملاحظه متقاضیان ارز در میان شرکت های عضو این سازمان ادامه داد: شرکت های نرم افزاری مدت زیادی است که با مشکلات فراوانی در این حوزه رو به رو بوده اند که راه اندازی این سامانه گام بزرگی در برطرف کردن این مشکلات محسوب می شود.

این سامانه برای تسهیل و تسریع و شفاف سازی، کنترل و پایش، نظام پاسخگویی و فرآیند مربوط به تایید و تشخیص تا رفع تعهد ارزی ایجاد می شود و از این پس، تمامی متقاضیان درخواست های ارزی در حوزه محصولات و خدمات نرم افزاری، باید از طریق این سامانه درخواست های خود را ارایه کنند.

این متقاضیان شامل شرکت های فعال در حوزه فناوری اطلاعات از جمله شرکت های نوپا (start up) و اپراتورهای خواهد شد.

گروه های مختلف کارشناسی، فرآیند ثبت و تایید درخواست ها را بر اساس مبلغ درخواستی بررسی و نتیجه آن ها را به بانک مرکزی و وزارت ارتباطات اعلام خواهند کرد که در وبگاه مربوطه قابل مشاهده خواهد بود.

همچنین این سامانه و فرآیند اجرایی آن به گونه ای طراحی شده است که پس از تخصیص ارز، فرآیند مصرف و کاربرد آن نیز به طور شفاف و روشن قابل رصد و پایش خواهد بود.

]]>
2018/6/30
<![CDATA[خروجی پروژه‌های طرح توسعه خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای به‌صورت رایگان در اختیار عموم قرار می‌گیرد.]]> در راستای اهداف توسعه خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای خروجی تعدادی از پروژه‌های سازمان فناوری اطلاعات ایران با مالکیت این سازمان به‌منظور رونق کاربری زبان فارسی در محیط رایانه‌ای به‌صورت رایگان در اختیار عموم قرار می‌گیرد.

خروجی پروژه‌های طرح توسعه خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای به‌صورت رایگان در اختیار عموم قرار می‌گیرد.

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس سلجوقی مشاور وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص توسعه خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای گفت: در راستای مصوبه شورای عالی فضای مجازی مبنی بر توسعه شبکه ملی اطلاعات باید اشاره کرد که توسعه بخش‌های زیرساخت، محتوا و خدمات از ارکان اصلی شبکه ملی اطلاعات است و در قسمت محتوایی تأکید ویژه‌ای بر توسعه خط و زبان فارسی در فضای مجازی شده است و وظایفی بر عهده وزارت ارتباطات و سایر دستگاه‌های اجرایی گذاشته‌شده است.

مشاور وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه گفت: از سال 1380 دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی برنامه‌ای را تحت عنوان توسعه خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای تعریف کرده است که شامل زیر پروژه‌هایی ازجمله مقوله فونت، ویراستاری و ویرایش، دادگان معنایی، دادگان نحوی و همچنین اسکن کردن دیجیتالی محتوا به‌گونه‌ای که از طریق موتورهای جستجو قابل رصد و جستجو باشد و خطایاب املایی فارسی و غیره کرده است.

خسرو سلجوقی با تأکید بر اهمیت پروژه‌های این‌چنینی گفت: در بسیاری از کشورها شرکت‌های خصوصی به دلیل عدم توجیه اقتصادی وارد این عرصه‌ها نمی‌شوند و دولت‌ها و انجمن‌های علمی در این امر ورود پیدا می‌کنند و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان فناوری اطلاعات ایران با هدف توسعه و گسترش فناوری اطلاعات در حوزه خط و زبان فارسی پروژه‌هایی را به انجام رسانده است.

مشاور وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه افزود: پروژه‌هایی از قبیل خطایاب املایی فارسی ویراستیار، دادگان نحوی زبان فارسی و دادگان گفتمانی به اتمام رسیده است و بر اساس تأکید ویژه مهندس سراییان معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران آماده ارائه به عموم مردم است و کاربران حقیقی و حقوقی و همچنین انجمن‌های علمی و دانشجویی یا شرکت‌های خصوصی می‌توانند از نتایج آخرین نسخه این پروژه‌ها منتفع شوند.

خسرو سلجوقی با تأکید بر خلق ثروت از طریق توسعه دانش گفت: امروزه تولید ثروت از مسیر انتقال دانش و نشر و توسعه آن عبور می‌کند و می‌باید با انتشار و در اختیار عموم قرار دادن پروژه‌هایی که از طریق بیت‌المال به نتیجه رسیده‌اند به توسعه و تکامل این پروژه‌ها بیفزاییم.

وی در پایان افزود: هم‌اینک کاربران حقیقی و حقوقی و همچنین کاربران تخصصی می‌توانند محصولات خطایاب املایی فارسی ویراستیار و دادگان نحوی زبان فارسی را به‌صورت رایگان از طریق وب‌گاه سازمان فناوری اطلاعات ایران به نشانی www.ito.gov.ir دریافت و کاربران نهایی از همین نسخه برای پاسخگویی به نیازهایشان استفاده کنند و کاربرانی که می‌توانند در بهبود نسخ موجود و افزایش کیفیت آنها اقدام و با در اختیار گذاشتن آن با هزینه و یا رایگان مبادرت به ارزش‌افزوده اقتصادی کنند.

]]>
2018/6/26
<![CDATA[دسترسی آزاد به اطلاعات مانع از رانت می شود]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع نخبگان استان کرمان با اشاره به اینکه با دسترسی آزاد به اطلاعات کارها آسان‌تر و بهتر انجام می پذیرد، گفت: امروز عصر تحول و اقتصاد دیجیتال است و اگر زمینه رشد این نوع اقتصاد را فراهم آوریم بسیاری از مشکلات را حل خواهیم کرد.

دسترسی آزاد به اطلاعات مانع از رانت می شود

]]>
به گزارش ‌ روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران؛ محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع جوانان، دانشگاهیان و فعالان کسب وکارهای نوپا در دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به اینکه ایجاد امکانات ارتباطی امتیاز نیست که ما به مردم می دهیم بلکه حقی است که هر شهروند بر گردن ما دارد، گفت: امروز عصر تحول و اقتصاد دیجیتال است و اگر زمینه رشد این نوع اقتصاد را فراهم کنیم بسیاری از مشکلات را حل کرده ایم. 
آذری جهرمی ظرفیت دانشگاه شهید باهنر را فرصت ارزشمندی برای تحول دیجیتال در استان کرمان دانست و اظهار کرد: سیاست های کلی نظام مبتنی بر افزایش بهره وری است و در برنامه ششم توسعه نیز به این موضوع تاکید شده است و بدون استفاده از فناوری دیجیتال، افزایش بهره وری امکان پذیر نیست. 
عضو کابینه دولت دوازدهم درباره مشکلات کسب وکارهای نوپا چون بیمه و مالیات تصریح کرد: در جلسه ای که هفته گذشته با وزیر محترم کار و معاونان وی داشتیم‌ قرار شد تسهیلاتی برای شرکت هایی که افراد شاغل در آن صددرصد سهامدار هستند فراهم شود تا بتوانند از معافیت بیمه ای استفاده کنند. 
بالاترین مقام حوزه ICT در کشور با بیان اینکه در آیین نامه طرح نوآفرین به موضوع آدرس مجازی پرداخته شده است، خاطرنشان کرد: برای رفع برخی از مشکلات کسب و کارهای نوین ظرفیتی چون پارک علم و فناوری با در نظر گرفتن معافیت های مالیاتی وجود دارد ضمن اینکه در طرح نوآفرین، ایجاد پارک اقتصاد دیجیتال در نظر گرفته شده است که مکان فیزیکی ندارد. 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: اگر در نظام تحول دیجیتال دسترسی آزاد به اطلاعات نباشد رانت ایجاد می شود و اگر دسترسی آزاد به اطلاعات وجود داشته باشد کارها با برنامه و دقیق صورت می گیرد. 
وی افزود: دسترسی آزاد به اطلاعات یکی از مظاهر منشور حقوق شهروندی و مورد تاکید دولت تدبیر و امید است. 
 

]]>
2018/6/24
<![CDATA[توافق وزارت کار و ارتباطات برای رفع موانع بیمه ای کسب و کارهای نوپا]]> وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه دیدار با وزیر ارتباطات گفت: با وزارتخانه ارتباطات درباره رفع موانع بیمه ای استارت آپ ها تفاهم کردیم و قرار شد تمام موارد بیمه ای چون نحوه رسیدگی، مشوق ها و معافیت های بیمه ای در این تفاهم نامه گنجانده شود و هماهنگی برای رفع موانع این نوع از کسب و کارهای نوپا صورت گیرد.

توافق وزارت کار و ارتباطات برای رفع موانع بیمه ای کسب و کارهای نوپا

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، ربیعی در مورد آخرین وضعیت رفع مشکلات و موانع پیش روی کسب و کارهای نوپا گفت: موانع درحال برطرف شدن است اما چون کار جدیدی است و کارهای جدید معمولا با ساختارهای اجرایی موجود همخوانی ندارند از اینرو باید در روش اجرا هماهنگی هایی صورت گیرد.

وی با اشاره به رفع مشکلات بیمه ای کسب و کارهای نو افزود: در این تفاهمنامه مواردی چون نحوه رسیدگی، مشوق ها و معافیت های بیمه ای مشخص می شود تا بعد از امضا برای رفع موانع بیمه ای کسب و کارهای نوپا اقدام صورت گیرد.

ربیعی در مورد رفع مشکلات مالیاتی نیز اظهار کرد: باتوجه به توافق این دو وزارتخانه باید از طریق مجلس یا دولت شمول معافیت های مالیاتی خدمات مولد را برای این نوع از کسب و کارها گسترش دهیم تا مالیات صفر برای آنها درنظر گرفته شود.

]]>
2018/6/14
<![CDATA[انتصاب رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی حکمی رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی این وزارتخانه را منصوب کرد.

انتصاب رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

]]>
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با حکم محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سید جمال هادیان طبایی زواره به عنوان رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی این وزارتخانه منصوب شد.
 در بخشی از این حکم آمده است:

نظر به تخصص، تعهد و سوابق ارزشمندتان در امور مدیریتی و رسانه ای، جنابعالی را به سمت «رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی»، منصوب می نمایم.
اهم انتظارات عبارتند از:
- ارتباط با مخاطبان و اطلاع رسانی با بهره مندی از ظرفیت رسانه ها اعم از مکتوب، شنیداری، دیداری و فضای مجازی؛
- بهره مندی از ظرفیت و تجارب نخبگان رسانه ای و تعامل سازنده با اصحاب رسانه؛
- ایجاد همگرایی و وحدت رویه میان بخش های اطلاع رسانی در وزارت متبوع؛
- تدوین و اجرای پیوست ها و پویش فرهنگی به منظور بستر سازی برای اجرای طرح ها و پروژه های وزارت متبوع؛
- به کارگیری ایده های نو در تعامل با رسانه ها و مردم؛

سید جمال هادیان طبایی زواره، دانش آموخته کارشناسی ارشد رسانه و صاحب چند تالیف و ده‌ها یاداشت و مقاله در حوزه فرهنگ ارتباطات است.
وی پیش از این مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات بین الملل و سخنگوی سازمان ملی استاندارد ایران بود و عناوینی چون مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات بين الملل شورای اسلامی شهر تهران، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر مشارکت های مردمی و تبلیغات شهری سازمان زیباسازی شهرداری تهران را در کارنامه دارد.
 

]]>
2018/6/12
<![CDATA[افزایش 1600 میلیارد تومانی درآمد دولت ]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به افزایش 1600 میلیارد تومانی درآمد دولت در اثر اجرای یکی از زیر پروژه های دولت الکترونیک در اجرای طرح ثبت گوشی های همراه گفت: این درحالیست که با تمام سرمایه گذاری هایی که تاکنون صورت گرفته، سهم دولت از بازار ICT در کشور پنج هزار میلیارد تومان می شود.

افزایش 1600 میلیارد تومانی درآمد دولت 

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه معرفی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با بیان اینکه هزینه در عرصه دانشگاهی نوعی سرمایه گذاری است، گفت: چراکه بعدا چند برابر این هزینه ها به جامعه باز می گردد و هر مجموعه ای که در این عرصه پا بگیرد در رشد و ترقی کشور موثر است.
وی با اشاره به اینکه با تغییر دولت ها، نقش و اثر مجموعه های دانشگاهی قابل جعل و تکذیب شدن نیست و فقط ممکن است اولویت ها جابه جا شود، افزود: جامعه ما با دو ابرچالش محدودیت منابع و دوم اشتغال روبروست.
آذری جهرمی با بیان اینکه بیشتری میزان بیکاری در کشور در میان قشر تحصیلکرده وجود دارد، اظهار کرد: باتوجه به شرایط بین المللی پیش بینی می شود با محدودیت های جدی تر روبرو شویم که راه حل مقابله با آن بهره وری ایست.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه یکی از بزرگترین کاربردهای فناوری اطلاعات افزایش بهره وری در همه حوزه هاست، تصریح کرد: با سرمایه گذاری هایی که از ابتدا تاکنون در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت گرفته است بازاری به ارزش 35 هزار میلیارد تومان ایجاد شده است که از این میزان پنج هزار میلیارد تومان به خزانه دولت تزریق می شود که یکی از منابع بودجه دولت به حساب می آید.
بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با اشاره به اینکه تا پایان برنامه ششم توسعه این بازار با رشد 2.5 برابری باید به بیش از 100هزار میلیارد تومان برسد، خاطرنشان کرد: فقط با اجرای طرح ثبت گوشی های همراه به عنوان یک زیر پروژه دولت الکترونیک با ارتباط سه دستگاه وزارت ارتباطات، وزارت صنعت و گمرک کشور بیش از 1600 میلیارد تومان در سال، پرداختی به خزانه دولت افزایش یافت.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه تحول دیجیتال مبتنی بر فناوری است، گفت: نخستین نشانه تحول دیجیتال در حوزه اقتصادی است اما آثار آن در حوزه اجتماعی و فرهنگی نیز رخ می دهد که اگر به ظرفیت تحول دیجیتال در کشور اعتماد کنیم و با نگرانی های فرهنگی، با پیشرفت ها و دستاوردها مخالفت نکنیم، قطعا اثر بی نظیری در کشور می گذارد.
وی از آماده شدن طرحی با همکاری شش دستگاه دولتی خبر داد و افزود: با همکاری وزارت های ارتباطات، کار، صنعت، علوم و سازمان امور استخدامی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طرح کارآفرین آماده شد که در دولت به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده است.
آذری جهرمی با بیان اینکه یکی از مفاهیم موجود در این طرح پارک اقتصاد دیجیتال است، اظهار کرد: این پارک محیطی را برای ایجاد ظرفیت در مجموعه های فعال ایجاد می کند تا از مراحل رشد آنها حمایت شود.
عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه حمایت های در نظر گرفته شده در این طرح شامل حمایت های بیمه ای، اعطای تسهیلات حمایتی، در نظر گرفتن معافیت های مالیاتی، تامین منابع مالی ارزان قیمت می شود، تصریح کرد: اثر مهم تحول دیجیتال ایجاد رفاه در زندگی مردم است که با ایجاد اشتغال و ثروت آفرینی بدست می آید.
 

]]>
2018/6/10
<![CDATA[سرپرست بسیج سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد ]]> طی حکمی از سوی فرمانده نیروی مقاومت بسیج وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ،دکتر سید احمد طباطبایی به‌عنوان سرپرست بسیج سازمان منصوب شد

سرپرست بسیج سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، دکتر سید احمد طباطبایی عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران طی حکمی از سوی مهندس مهدیون فرمانده نیروی مقاومت بسیج وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان سرپرست پایگاه مقاومت بسیج منصوب شد .

در حکم انتصاب وی آمده است : امید است با استعانت از خداوند متعال و نصب العین قرار دادن تقوا ، جهاد درراه خدا ،رهنمودهای رهبر کبیر انقلاب اسلامی و مؤسس شجره طیبه بسیج حضرت امام  خمینی (ره) و فرامین ،تدابیر و معنویات ولی امر مسلمین فرمانده معظم کل قوا حضرت امام خامنه‌ای (( مدظله‌العالی )) بتوانید با بهره‌گیری از امکانات مادی و معنوی باهمت و تلاش هر چه بیشتر حضور سازمان‌یافته همکاران به‌ویژه جوانان در بسیج را فراهم و آنان را درصحنه‌های موردنیاز انقلاب شکوهمند اسلامی به‌کارگیری نمایند و در جهت پویایی بسیج ده‌ها میلیونی گام‌های مؤثری بردارید و وظایف و انتظارات را به نحو مطلوبی پیگیری و برآورده سازید .

]]>
2018/6/9
<![CDATA[سراییان، دبیر کمیته طرح ایجاد قطب مراکز داده با سرمایه گذاری بخش خصوصی شد]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای مصوبه شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات، رسول سراییان را به عنوان عضو و دبیر کمیته طرح ایجاد قطب مراکز داده با سرمایه گذاری بخش خصوصی منصوب کرد.

سراییان، دبیر کمیته طرح ایجاد قطب مراکز داده با سرمایه گذاری بخش خصوصی شد

]]>
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در متن حکم رسول سراییان آمده است:
جناب آقای دکتر سراییان 
معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران
با توجه به لزوم اجرایی شدن تکالیف این وزارت برای توسعه و تکامل شبکه ملی اطلاعات و در راستای مصوبه شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات، بدینوسیله جناب عالی را که دارای سوابق برجسته فنی و مدیریتی می باشید به عنوان عضو و دبیر کمیته " طرح ایجاد قطب مراکز داده با سرمایه گذاری بخش خصوصی" منصوب می نمایم تا با رعایت مفاد سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات و استفاده از اختیارات قانونی و ظرفیت ها و منابع علمی، تخصصی و زیرساختی آن سازمان یکی دیگر از زیرساخت های مهم شبکه ملی اطلاعات در کشور محقق گردد.
ضروری است ضمن مشارکت فعال و حضور مستمر در جلسات کمیته در انجام تکالیف مندرج در برنامه طرح مذکور اقدام و اهتمام اثربخش و کارایی لازم را به عمل آورید.
محمد جواد آذری جهرمی
 

]]>
2018/6/2
<![CDATA[زنجیره تعهدات امام(ره) با ملت، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم تجدید میثاق با آرمان های امام خمینی (ره) در حسینیه جماران گفت: زنجیره تعهدات امام(ره) با ملت، استقلال، آزادی جمهوری اسلامی است.

زنجیره تعهدات امام(ره) با ملت، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم تجدید بیعت خانواده بزرگ ارتباطات در حسینیه جماران با اشاره به ابعاد شخصیتی امام گفت: امام (ره) را می توان از بعد عهد و پیمان، با عهد با خدا و مردم بررسی کرد.

وی افزود: امام (ره) دو میثاق داشت، یکی میثاق با خدای متعال و دیگری با مردم و آثار میثاق امام و خدا، آن تحول بزرگی بود که در عصر حاصل رقم خورد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: آثار میثاق امام و مردم نیز در تعادل چهار کلید واژه مهم استقلال آزادی جمهوری اسلامی بود ،تعادلی که اجازه نمی دهد به بهانه آزادی استقلال کشور را زیر سوال برد و یا به بهانه استقلال، آزادی را محدود کرد، تعادلی که باعث شد بر مبنای اسلام، جمهوریت تعطیل نشود یا با توجه به جمهوریت، اسلام را نادیده گرفت.

 آذری جهرمی تصریح کرد: اوج عهد و پیمان امام با خدا را می توان در ۱۲ بهمن ماه سال ۵۷ در شخصیت امام مشاهده کرد که با تمام تهدیدات و خطرات احتمالی، در مسیر برگشت به ایران تردیدی ندارد.

وی عهد و پیمان امام با مردم را در چهار کلمه، استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی عنوان کرد و افزود: این چهار کلمه زنجیره تعهدات امام و ملت بود.

آذری جهرمی با بیان اینکه انقلاب در حالت تعادل این کلمات شکل گرفته است، خاطر نشان کرد: با یادآوری و تکیه بر عهد و پیمان امام(ره) با خدا، وارثان خوبی برای ایشان باشیم.

وی افزود: امام (ره) با میثاقی که بین خود و خدا داشت و با آن کوله بار عظیم عنایات الهی، بر میثاق خود با مردم بود و نظام اسلامی را سربلند و پرآوازه کرد  وامروز ما صحابی یا تابعین امام نیز باید چنین الگویی را مد نظر قرار دهیم و بر شکوه نظام اسلامی بیافزاییم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان سخنان خود با گرامی داشت یاد و خاطره حجت الاسلام سید احمد خمینی، تابلوی منقش به تصویر ایشان را به حضرت آیت الله سید حسن خمینی اهدا کرد.

]]>
2018/6/2
<![CDATA[تجدید میثاق با آرمان های رهبر کبیر انقلاب اسلامی ]]> 2018/6/2 <![CDATA[نیاز جامعه امروز تحول و حضور جوانان در تمام لایه های مدیریتی کشور است]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: نیاز جامعه امروز تحول و حضور جوانان در تمام لایه های مدیریتی کشور است.

نیاز جامعه امروز تحول و حضور جوانان در تمام لایه های مدیریتی کشور است

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم تجلیل از دانشجویان نمونه و ممتاز شاهد و ایثارگر دانشگاه علم و صنعت با اشاره به اینکه جامعه امروز ما نیاز به ایثار و جهاد دارد، گفت: جامعه امروز نیاز به فرهنگ ایثار و جهاد در همه زمینه ها دارد،

وی افزود: در شرایط فعلی نیاز به یک تحول و تغییر نگاه داریم و این تحول مگر با نیروی جوانی و تغییر در لایه های مدیریتی کشور و در تمام ۳ قوه اجرایی، قضایی و مقننه میسر نمی شود و باید همراه با تجربه پیشکسوتان، از ابتکار جوانان نیز بهره برد.

آذری جهرمی به وظیفه جهاد جوانان نیز اشاره ای کرد و گفت: جوانان و دانشجویان قبل از جهاد نیاز به آگاهی کامل و اطلاعات درست در مسایل جامعه دارند.

وی عدم آگاهی و سطحی نگری را یکی از آفت های جامعه امروز عنوان کرد و افزود: جوانان و دانشجویان باید از سطحی نگری به مسایل جامعه پرهیز کنند و مطالبه گری خود را با مطالعه همراه کنند که این مطالبه گری موثر است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتقاد از کلید واژه هایی که توسط گروه های مختلف در جامعه برای برخورد با مسایل مطرح می شود، تاکید کرد: این کلید واژه ها برای مدیریت عملیات روانی در کشور به کار می رود و جامعه نیز می پذیرد.

وی جهاد جوانان امروز را آگاهی داشتن و نپدیرفتن هر خوراکی توسط هر گروهی عنوان کرد و افزود: نیاز جهاد جوانان در جامعه امروز داشتن آگاهی است که می تواند تغییری ایجاد کند.

آذری جهرمی با انتقاد از کلید واژهایی که از تریبون های مختلف برای زیر سوال بردن کارآمدی نظام اسلامی بکار می رود، افزود: این کلید واژه ها بین گروه ها، قومیت ها و فرهنگ های مختلف اختلاف و تفرقه ایجاد می کند در صورتی که همه ما در شعار به وحدت اشاره می کنیم ولی در عمل برخلاف آن رفتار می کنیم.

وی سپس با توجه به هجمه های ناحق وارده گفت: مواضع بنده از ابتدا درباره مسئله فیلترینگ مشخص بوده است و همواره صراحتا با بیان  و راه حل های غیرکارشناسی مسائل مخالف بودم.

همچنین وی در پاسخ به این پرسش که اگر به زمان دانشجویی بازگردید چه می کنید، پاسخ داد که بیشتر وقت خود را به مطالعه و یادگیری هنر های گوناگون صرف می کردم زیرا با گذشت زمان مشغله های فکری بیشتر می شود و فرصت اندک می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان با ابراز امیدواری به توانمندی جوانان امروز و آینده روشن در انتظار آنان، برای همگان آرزوی موفقیت و بهروزی کرد.

]]>
2018/5/29
<![CDATA[نشست خبری اعلام نتایج ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی]]> 2018/5/29 <![CDATA[نتایج دور سوم ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی  اعلام شد ]]> عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت : آخرین ارزیابی صورت گرفته  از 93 دستگاه اجرایی  که در پایان سال 1396 انجام پذیرفت ، جایگاه خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی با 11 درصد بهبود نسبت به دوره قبل  به رقم 38/95درصد افزایش یافت . 

نتایج دور سوم ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی  اعلام شد 

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ،مهندس باقری اصل عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران  در نشست خبری با اصحاب رسانه به‌منظور اعلام نتایج ارزیابی خدمات دستگاه‌های دولتی برگزار شد  گفت : دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات موظف است به‌صورت مستمر در دوره‌های 3 ماهه نسبت به ارزیابی کیفیت وبگاه‌ها و خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی که شناسنامه خدمات آن‌ها به تائید سازمان اداری و استخدامی کشور رسیده است ، اقدام و گزارش مربوط را به شورا ارائه نماید .
عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران کمک به رشد دستگاه‌ها در مسیر حرکت به سمت هوشمند سازی و یکپارچه‌سازی سرویس‌ها را مهم‌ترین هدف این ارزیابی دانست و گفت : این ارزیابی مبتنی بر استانداردهای بین‌المللی صورت گرفته است و هدف از آن مشخص کردن جایگاه دستگاه‌های اجرایی و میزان پیشرفت دستگاه و همچنین تنظیم فرآیند ارائه خدمت دستگاه منطبق بر مصوبات قانونی از قبیل مصوبات شورای اجرایی فناوری اطلاعات دانست .
وی با برشمردن شاخص‌های مورد ارزیابی در مرحله سوم گفت ، شاخص حضور در وب باهدف اطلاع‌رسانی ،شاخص تعاملی بودن امکان تعامل الکترونیکی با دولت ،شاخص تراکنشی باهدف تکمیل خدمت الکترونیکی  و شاخص یکپارچگی باهدف تعاملات مبتنی بر یکپارچگی  و همچنین شاخص مشارکتی بودن باهدف افزایش مشارکت عموم در تصمیمات از موارد بررسی‌شده در این دوره است . 
عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به ارزیابی‌های دور گذشته گفت : ارزیابی دوره اول در پایان سال 1395 با بررسی وضعیت 60 دستگاه صورت گرفت و  19/3درصد  آمادگی الکترونیکی دستگاه‌ها بود و دوره دوم مربوط به شهریور سال گذشته با ارزیابی 83 درصد انجام شد و نتیجه آن 28 درصد وضعیت الکترونیکی دستگاه‌ها اعلام شد و دوره سوم با بررسی 98 دستگاه به آمادگی الکترونیکی به رقم 38/95درصد ارتقاء یافت .

دستگاه های برتر کدامند؟
رضا باقری اصل با اعلام نتایج ارزیابی دستگاه‌ها گفت : بیمه مرکزی ، وزارت امور اقتصاد و دارایی و گمرک جمهوری اسلامی ایران با بهبود وضعیت الکترونیکی خود در آخرین ارزیابی صورت گرفته توانستند رتبه اول تا سوم را بین 93 دستگاه  اجرایی را به خود اختصاص دهند  .
عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران با اظهار امیدواری از نتایج ارزیابی‌های صورت گفت : امیدواریم این دستاوردها منجر به بهبود عملکرد دستگاه‌های اجرایی در ارائه خدمت به مردم کشور شود.
وی در جمع اصحاب رسانه با مهم برشمردن سرعت بخشی به ارائه خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی گفت : خواست و پیگیری مقام ارشد یک دستگاه منجر به رشد شاخص‌ها در آن دستگاه می‌شود.

عدم همکاری 5 دستگاه در ارزیابی خدمات
وی همچنین با اشاره به عدم همکاری دستگاه‌هایی نظیر آموزش‌وپرورش ،نظام‌مهندسی منابع طبیعی ، معاونت علمی ریاست جمهوری و همچنین سازمان بازنشستگی کشوری بر لزوم هماهنگی و همکاری‌های بیشتر در این حوزه تأکید کرد . 
دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی در ادامه افزود : ارزیابی نوبت چهارم در تیر و مردادماه سال جاری انجام خواهد شد و نتایج آن همزمان با هفته دولت اعلام  می‌شود .
 

]]>
2018/5/29
<![CDATA[نتایج ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی اعلام می شود]]> پس از انجام سه نوبت ارزیابی خدمات الکترونیکی ارایه شده از سوی دستگاه های اجرایی، نتایج ارزیابی ها با حضور اصحاب رسانه اعلام می شود.

نتایج ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی اعلام می شود

]]>

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، در راستای اجراي ماده (36) ضوابط فنی و اجرایی توسعه دولت الکترونيکي مصوبه شماره 200/145 مورخ 93/6/11 شورای اجرایی (عالي) فناوری اطلاعات، سازمان فناوري اطلاعات ايران مکلف به ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی شده است.

تا کنون سه مرحله ارزیابی خدمات الکترونیکی در كشور توسط سازمان انجام شده که ارزیابی اول در تابستان سال 95، ارزیابی نوبت دوم در تابستان 96 و ارزیابی نوبت سوم در زمستان 96 بوده است.

در مرحله سوم 93 دستگاه ارزيابي شده‌اند كه مبنای ارزیابی آنها شناسنامه­ های صادر شده از سوی سازمان امور استخدامی کشور است. براساس ارزيابي‌هاي انجام شده ميزان پيشرفت سازمان‌ها در عرضه خدمات خود بصورت الكترونيكي پايش شده است.

]]>
2018/5/28
<![CDATA[بدافزار VPN FILTER تا این لحظه در ایران قربانی نداشته است]]> بدافزار VPN FILTER تا این لحظه در ایران قربانی نداشته اما خبرهای دریافتی و رصد و پایش انجام گرفته از احتمال بروز آن در فضای سایبری کشور در روزهای آینده در کشور می دهد.

بدافزار VPN FILTER تا این لحظه در ایران قربانی نداشته است

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران به نقل از مرکز ماهر، گزارش‌های موجود حاکی از آن است که این بدافزار تاکنون بیش از 500 هزار قربانی در جهان داشته‌است و این عدد نیز افزایش خواهد داشت.

لازم به ذکر است که قربانیان این بدافزار به یک نقطه جغرافیایی خاص تعلق ندارند و این بدافزار در تمامی مناطق فعال می‌باشد.

تجهیزات و دستگاه‌های برندهای مختلف شامل Linksys،Mikrotik ، NETGEAR و TP-Link و همچنین تجهیزات ذخیره‌سازی QNAP در صورت عدم بروز رسانی مستعد آلوده شدن به این بدافزار هستند. با توجه به استفاده‌ی بالای برندهای فوق در کشور، هشدار حاضر ارائه دهندگان سرویسها، مدیران شبکه‌ها و کاربران را مخاطب قرار می دهد که نسبت به جلوگیری از آلودگی و ایمن‌سازی، اقدامات لازم را که در ادامه به آنها اشاره شده‌است در دستور کار قراردهند. لازم به ذکر است نوع دستگاه‌های آلوده به این بد‌افزار بیشتر از نوع دستگاه‌های غیر Backbone هستند و قربانیان اصلی این بد‌افزار، کاربران و شرکت‌های ISP کوچک و متوسط می‌باشند. در این گزارش شرح مختصری از شیوه عمل این بد‌افزار و روش‌های مقابله با آن ارایه خواهد شد.

تشریح بدافزار:

VPNFilter یک بدافزار چند مرحله است که توانایی جمع‌آوری داده از دستگاه‌ قربانی و انجام حملات مخرب را دارد. در مرحله اول، این بدافزار یک مکان دائمی برای ذخیره کدهای مخرب به دست می‌آورد. بر خلاف بسیاری از بد‌افزارها روی دستگاه‌های IOT که با راه‌اندازی مجدد دستگاه از بین می‌روند، این بد‌افزار با راه‌اندازی مجدد از میان نخواهد رفت! هدف مرحله اول، ایجاد یک بستر جهت اجرای مرحله دوم بدافزار است. در مرحله اول، دستورات مختلفی (و در برخی اوقات تکراری) جهت استفاده در مرحله دوم به سیستم عامل دستگاه قربانی اضافه می‌شود. در این مرحله آدرس IP دستگاه جهت استفاده در مرحله دوم و شیوه تعامل با دستگاه قربانی در اختیار قرار می‌گیرد.  شکل زیر نمایی از چرخه حیات و ارتباطات بدافزار را نشان می دهد.

شناسایی قربانیان:

بر اساس بررسی‌های انجام شده توسط آزمایشگاه‌ها و محققان امنیتی، قربانیان این بدافزار به یک نقطه جغرافیایی خاص تعلق ندارند و این بدافزار در تمامی مناطق فعال بوده است. دستگاه‌های قربانیان پس از آلودگی شروع به پویش بر روی درگاه‌های23, 80, 2000 و 8080  پروتکل TCP می‌کنند و از این طریق قابل شناسایی است (دستگاه‌هایی که مداوم این ۴ پورت را پایش می‌کنند مشکوک به آلودگی هستند).

مقابله با آلودگی:

به خاطر ماهیت دستگاه‌های آلوده شده و هم به سبب نوع آلودگی چندمرحله‌ای که امکان پاک کردن آن ‌را دشوار می‌کند، مقابله با آلودگی مقداری برای کاربران معمولی دشوار می‌باشد، مشکل از آنجا آغاز می‌شود که بیشتر این دستگاه‌ها بدون هیچ دیواره‌ی آتش یا ابزار امنیتی به اینترنت متصل هستند. دستگاه‌های آلوده شده دارای قابلیت‌های ضد‌بد‌افزار داخلی نیز نیستند.

بر همین اساس باید به دنبال روشی جهت جلوگیری از انتشار این آلودگی بود. گروه‌ پژوهشی Talos حدود ۱۰۰ امضاء سیستم تشخیص نفوذ اسنورت را به صورت عمومی منتشر کرده است که می‌تواند جهت جلوگیری از انتشار این آلودگی به دستگاه‌های شناخته‌شده مورد استفاده قرار گیرد.

بر اساس این گزارش، به کاربران پیشنهاد می شود که در صورت آلودگی، بازگردانی تنظیمات به حالت پیش‌فرض کارخانه منجر به حذف کدهای غیرمقیم  می‌شود ، میان‌افزار و لیست تجهیزاتی که در ادامه گزارش قید شده‌اند حتما به‌روز‌ رسانی  شوند و شرکت‌های ارائه دهنده‌ی سرویس های اینترنتی نیز با رصد و پایش ترافیک عبوری، از وجود آلودگی مشتریان خود آگاه و اقدامات بیان شده را اطلاع رسانی کنند.

مسدود سازی ارتباطات با دامنه ها و آدرس های آپی که در تحلیل های امینتی و گزارشات به آنها اشاره شده است.

این گزارش حاکی است، VPNFilter یک بدافزار بسیار خطرناک و دارای قدرت زیاد در به‌کارگیری منابع قربانی است که به شدت در حال رشد است. این بد‌افزار ساختاری پیمانه‌ای  دارد که به آن امکان افزودن قابلیت‌های جدید و سوء استفاده از ابزارهای کاربران را فراهم می‌کند. با توجه به استفاده بسیار زیاد از دستگاه‌هایی مورد حمله و دستگاه‌های IOT عدم توجه به این تهدید ممکن است منجر به اختلال فلج کننده در بخش‌هایی از سرویس‌ها و خدمات گردد. در بدترین حالت این بدافزار قادر به از کار انداختن دستگاه‌های متصل به اینترنت کشور و هزینه بسیار زیاد جهت تجهیز مجدد این دستگاه‌ها شود. توجه به این نکته مهم است که این بدافزار به راحتی قابل پاک کردن از دستگاه‌های آلوده نمی‌باشد.

]]>
2018/5/27
<![CDATA[لزوم استفاده از ابزارهای جدید و شبکه های اجتماعی برای تبلیغ ارزش ها]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: شرایط و ابزارهای رسانه و تبلیغات ارزش ها تحول یافته است و باید از شیوه های جدید و با بهره مندی مناسب از شبکه های اجتماعی استفاده کنیم.

لزوم استفاده از ابزارهای جدید و شبکه های اجتماعی برای تبلیغ ارزش ها

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم آغاز طرح آموزش ملی سبک زندگی جهادی (عقیله) با اشاره به اینکه بدون شک یکی از زیباترین جلوه های دفاع مقدس حماسه آزادسازی خرمشهر بوده است، گفت: انقلاب ما به دفعات ثابت کرده است که هر زمانی که خالصانه برای رضا خدا نیت و اقدام کرده ایم، امدادهای الهی نیز ما را یاری کرده است.

وی با تاکید به اهمیت ایمان در زندگی انسان، تصریح کرد: این ایمان است که می گوید حتی اگر دشمن دندان مسلح و کل دنیا هم شهری از ما را بگیرند، خدا آن را آزاد می کند و این ایمان است که سبب می شود اگر کسی حتی فکر تجاوز و تعدی به میهن ما را کند، شن های بیابان نیز سربازان خدا خواهند بود.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه در تاریخ 40 ساله انقلاب وحدت کلمه باعث پیروزی ما شده است، افزود: لااله الا الله یعنی باور کنیم هیچ ابرقدرتی جز خدا وجود ندارد، ایالت متحده که هیچ، کل دنیا هم علیه ما باشند ضربه ای نمی توانند بزنند، البته که سیاست ما تعامل با دنیا و همکاری در زمینه های گوناگون اقتصادی و سیاسی است اما ما در مسیر رسیدن به اهداف انقلاب خود پیرو هیچ دولتی نیستیم.

وی با طرح این سوال که آیا امروزه جوانان ما ایمان و اراده ای مانند جوانان دفاع مقدس دارند، پاسخ داد: بر خلاف عده ای که پاسخ مایوس کننده ای به این سوال می دهند من با جدیت عرض می کنم که بله، به نظر بنده جوانان حزب اللهی امروز ما به حول و قوه الهی بسیار با ایمان تر و انقلابی تر هستند، نباید جوان امروز را مایوس کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه سخنان خود در این مراسم که با حضور جمع کثیری از بانوان مربی برگزار می شد، با تجلیل از مادران و خو اهران شهدا، تاکید کرد: اعتقاد من این است که بانوان نورانی ترین تجلی انسان کامل هستند و این بانوان هستند که در نهایت مسیر جامعه را تعیین می کنند  و تربیت کننده بزرگ زنان و مردان هستند.

وی با اشاره به اجرای طرح آموزش ملی سبک زندگی جهادی (عقیله)، تاکید کرد: خواهران من، نباید اشتباه محاسباتی در الگوهای رفتاری و اعتقادی خود داشته باشیم.

آذری جهرمی تصریح کرد: این طرح عقیله فرصت مناسبی جهت تبیین و گسترش مقاهیم ناب ارزشمند انقلاب اسلامی و ایثار است و باید در این راه از روش های صحیح استفاده کنیم و نمی شود بدون اقناع مخاطب انتظار باخورد مثبت را داشت، نمی توان با زبان تند و نگاه های غیرشایسته اسلام سراسر رحمت را ترویج دهیم.

وی با اشاره به وجود ابزارهای و شیوه های جدید در حوزه رسانه و تبلیغات، خاطر نشان کرد: شرایط و ابزارهای رسانه و تبلیغات ارزش ها تحول یافته است و باید از شیوه های جدید و با بهره مندی مناسب از شبکه های اجتماعی استفاده کنیم.

]]>
2018/5/26
<![CDATA[برگزاری دوره آموزشی مدیریت امنیت اطلاعات در 9 استان]]> در راستای توسعه کمی و کیفی الزامات و کاربردهای اساسی فاوا و نسبت به فرهنگ ‌سازی و انتقال دانش در خصوص سیستم مدیریت امنیت اطلاعات به منظور توانمند سازی شرکت‌های خصوصی جهت اخذ گواهینامه نظام ملی مدیریت امنیت اطلاعات (نما)، دوره‌ آموزش آشنایی با سیستم مدیریت امنیت اطلاعات از سوی سازمان فناوری اطلاعات ایران بر گزار می شود.

برگزاری دوره آموزشی مدیریت امنیت اطلاعات در 9 استان

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، معاونت امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات، در راستای فراهم سازی فرصت های کسب و کار این حوزه برای شرکت های دانش بنیان و توانمندسازی آنها برای کسب گواهینامه نما، دوره‌ دو روزه آموزش آشنایی با سیستم مدیریت امنیت اطلاعات مبتنی بر استاندارد (ISO27001:2013 (ISMS را برگزار می کند.

به همین منظورتا هم اکنون دوره مذکور، در استانهای کرمانشاه ، مازندران ، یزد ، زاهدان ، بندرعباس، بوشهر ، گرگان ، شیراز ، ایلام برگزار شده است.

لازم به توضیح است برگزاری دوره آموزشی مذکور سایر استانهای کشور مطابق با برنامه زمانبندی اجرایی خواهد شد.

]]>
2018/5/23
<![CDATA[حمله هکر ها به ایمیل های سازمانی]]> جدیدترین گزارش های دریافتی، بیانگر افزایش حملات هکرها برای مختل کردن سرویس دهنده‌های ایمیل سازمانی در کشور است.

حمله هکر ها به ایمیل های سازمانی

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران به نقل از مرکز ماهر، پیرو گزارش های بدست آمده از سطح کشور،‌ حملات به سمت سرویس دهنده‌های #ایمیل_سازمانی افزایش شدیدی داشته است.

این حملات در قالب brute force بر روی رمز عبور از طریق پروتکل‌های imap و pop3 و نیز حمله DOS‌ از طریق ارسال دستورات پی‌در‌پی imap و pop3 صورت می‌گیرد. حملات فوق الذکر عمدتا از بلوک IP آدرس‌های زیر رصد شده است:

92.63.193.0/24

5.188.9.0/24

اکیدا توصیه می‌شود تا مدیران سیستم نسبت به بررسی وضعیت امنیتی سرورهای ایمیل خود و اجبار کاربران در انتخاب رمزهای عبور مناسب و پیچیده اقدام کنند.

همچنین ضروری است سیاست مسدودسازی حساب کاربری در صورت چندین بار تلاش با رمز عبور موفق (account lockout) فعال بوده و مدیران سیستم ضمن نظارت بر رویدادنماهای ثبت شده در سرور ایمیل، در صورت مواجه با اختلال های مشابه، موضوع را به اطلاع مرکز ماهر برسانند.

]]>
2018/5/22
<![CDATA[لزوم بهره گیری از تجارب گذشته و مشارکت دستگاه ها در اجرای پروژه های دولت الکترونیکی]]> دکتر رسول سراییان در جلسه کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی گفت : تصویب شیوه‌نامه اجرایی 23 پروژه الویت دار دولت الکترونیک مستلزم ایجاد قرارگاه عملیاتی برای اجرای پروژه‌ها با قالب‌بندی واحد است

لزوم بهره گیری از تجارب گذشته و مشارکت دستگاه ها در اجرای پروژه های دولت الکترونیکی

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : دکتر سراییان در جلسه کمیسیون توسعه دولت الکترونیک گفت : محور تمرکز در هر پروژه‌ای تعداد خدمات شناسنامه‌داری  است که فرآیندهای آن استخراج‌شده و درنهایت خدمت به‌صورت الکترونیکی به مردم ارائه می‌شود و این یکی از شاخص های مهم اندازه گیری در اجرای پروژه ها است .

وی با اشاره به 23 پروژه الویت دار در ارائه خدمات الکترونیکی گفت :  این پروژه‌ها نتیجه کار مشترک سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان اداری و استخدامی کشور است که از بهمن‌ماه سال گذشته آغازشده است و به تصویب هیئت‌وزیران رسیده و به دستگاه‌ها ابلاغ‌شده است .

دکتر سراییان با برشمردن محورهای حاکم بر برنامه‌های اجرایی پروژه‌ها گفت :  ضرورت مدیریت واحد پروژه‌ها و ایجاد سازوکار تأمین منابع و همچنین ضرورت استفاده از توان‌بخش خصوصی در اجرایی کردن پروژه‌ها از گام‌های مهمی است که نیاز به مشارکت و هم‌اندیشی دارد .

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به تمرکززدایی دولت در فرآیندهای اجرایی گفت : یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در اجرای پروژه‌ها تأمین منابع مالی است که این مهم توسط مصوبه شورای اجرایی فناوری اطلاعات  با تصویب  دستورالعمل مشارکت بخش غیردولتی در ارائه خدمات الکترونیکی تسهیل شده است که طی این مصوبه دستگاه‌ها می‌توانند پروژه‌های خدمات الکترونیکی خود را در چارچوب قوانین به بخش غیردولتی و تعاونی‌ها واگذار نمایند .

دکتر سراییان  با تأکید بر استفاده از پتانسیل بخش غیردولتی گفت : با توجه به بستر فراهم‌شده فرصت مناسبی است که با مشارکت همدیگر بتوانیم تعهدات خود را به نحو احسن انجام دهیم و به یک مدل اجرایی واحد و سیستم متمرکز کنترل پروژه و رویکرد رصد و پایش مستمر دست‌یابیم .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه جلسه با اشاره به برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ گفت : وجود رویدادی که همه‌ساله رویکرد و عملکرد دولت الکترونیکی را به مردم گزارش نماید بسیار مهم و ضروری است و درواقع حضور بخش دولتی و خصوصی در کنار هم موجب هم‌افزایی می‌شود و ما می‌بایست با یک شعار واحد و تعیین مأموریت و چشم‌انداز در این رویداد شرکت نماییم

]]>
2018/5/21
<![CDATA[نشست کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی]]> 2018/5/20 <![CDATA[بهره برداری از فاز نخست دولت همراه]]> 2018/5/16 <![CDATA[دستگاه ها باید اطلاعات خود را در دولت همراه به اشتراک بگذارند]]> مجلس به جد نظارت بیشتری برای به اشتراک گذاری داده های سازمان ها خواهد داشت تا خدمات بهتر و بیشتری را به مردم ارایه شود و این بخش را بیش از گذشته تقویت می کنیم زیرا عامل پیشرفت کشور است.

دستگاه ها باید اطلاعات خود را در دولت همراه به اشتراک بگذارند

]]>
  به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران،  رمضانعلی سبحانی فر رییس کمیته ارتباطات کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مراسم بهره برداری از فاز اول دولت همراه گفت: نگاه به ارتباطات با گذشته بسیار متفاوت است و بایستی با سرعت تکنولوژی جلو برویم زیرا امروز همه اقشار نیازمند تکنولوژی  و فناوری هستند.

وی لازمه حضور در عصر اطلاعات را انتشار بیشترین داده با ارزان ترین قیمت و در سریعترین زمان معرفی کرد و افزود: این امر نیازمند این است که ظرفیت ها را افزایش دهیم.  امروز زمان محدود کردن اطلاعات برای دستیابی به مقاصد نیست، بلکه برای رسیدن به مقصود باید خودمان را تقویت کنیم.

سبحانی فر اظهار کرد: مقام معظم فرمودند اگر فرصتی پیش بیاید این بخش را برای کار و تلاش انتخاب می کنم.

 وی با اشاره به اینکه نمی توان جلوی  رشد تکنولوژی را گرفت گفت: باید در برابر آن خودمان را تقویت کنیم. با فیلتر کردن تلگرام فقط از چاله به چاه افتادیم و امروز فیلتر شکن ها امنیت اقتصادی، فرهنگی، روانی و اجتماعی ما را به خطر انداخته اند.

وی گفت: چند درصد مردم از تلگرام خارج شده اند و به پیام رسان های بومی وارد شده اند. برای ترغیب مردم باید اعتماد سازی داشته باشیم و مردم دستور به جای دیگری نمی روند.

رییس کمیته ارتباطات کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه زیر ساخت دولت همراه آماده شده است گفت: اگر سازمان هایی که باید به مردم خدمات ارایه دهند نیایند،  هزینه اضافه کرده ایم و بخشی از این وظیفه بر عهده وزارت ارتباطات و به ویژه شورای عالی فناوری اطلاعات است که دستگاه هایی که باید این خدمات را ارایه دهند به صورت جزیره ای عمل نکنند.

وی افزود: متاسفانه دستگاه های اجرایی علاقمند هستند دیتاها را ارایه ندهند و انتظار ما این است که دستگاهها هماهنگی بیشتری داشته باشند، چون هر چه اطلاعات و دیتاهای بیشتری به اشتراک گذاشته شودعامل توسعه و پیشرفت می شود.

]]>
2018/5/16
<![CDATA[افزایش شاخص آمادگی الکترونیکی دستگاه‌ها باعث توسعه دولت همراه می‌شود ]]> رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به بهره‌برداری فاز نخست دولت همراه گفت : با دولت همراه خدمات دولت همه‌جا و همه‌وقت در دستان مردم خواهد بود .

افزایش شاخص آمادگی الکترونیکی دستگاه‌ها باعث توسعه دولت همراه می‌شود

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : دکتر رسول سراییان در مراسم روز جهانی ارتباطات و رونمایی از فاز نخست دولت همراه گفت : تحولات صورت گرفته در دولت تدبیر و امید  در حوزه زیرساخت منحصربه‌فرد بوده است  و طی دو سال 35 هزار سایت موبایل نسل سوم و چهارم راه‌اندازی شد و بیش از 50 میلیون ایرانی در شهر و روستا و جاده‌ها می‌توانند از این بستر فراهم‌شده استفاده نمایند .

معاون وزیر ارتباطات دسترسی را بنیان و زیرساخت اقتصاد دیجیتال دانست و گفت : سرمایه‌گذاری برای پروژه دولت همراه توسط بخش خصوصی صورت گرفته‌شده است و ابزار استفاده و دسترسی به این خدمات نیز توسط مردم و از طریق گوشی‌های هوشمند فراهم است و دراین‌بین دولت تنها نقش مقررات گذاری را بر عهده داشته است و این امر حاصل تجربه موفقی است که ما در توسعه شبکه موبایل داریم .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران دسترسی همه‌وقت و همه‌جا بودن دولت همراه را ویژگی بارز این اپلیکیشن نسبت به سایر درگاه‌ها دانست و گفت : دیگر نیاز نیست مردم برای دریافت هر خدمتی به سایت‌ها و درگاه‌های متعددی مراجعه نمایند و کلیه خدمات به‌صورت زنجیره قابل دریافت است .

دکتر سراییان ارزش‌ها ، شهروندان ، فناوری و اقتصاد را چهار پیشران توسعه‌ای دولت همراه برشمرد و گفت : با اجرای خدماتی ازاین‌دست به دنبال دستاوردهای کلانی در حوزه حفظ محیط‌زیست ،حقوق شهروندی ،تولید داخلی ، خلق ارزش و مهم‌تر از همه ایجاد بهره‌وری با استفاده از منابع داخلی هستیم.

وی با اشاره به اینکه در دولت همراه سه بستر در پلتفرم برای ارائه خدمات طراحی‌شده است، افزود: سرویس‌های ساده بر اساس ussd است، سرویس‌های پیچیده بر مبنای اپلیکیشن و سرویس‌های تعاملی نیز از طریق پیامک است.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه افزود :  ما در فاز نخست 55 خدمت را راه‌اندازی کرده‌ایم و این خدمات زنجیروار به هم متصل هستند و امیدواریم با تعامل بقیه دستگاه‌ها  بتوانیم خدمات  بیشتری را در مقاطع دیگر نظیر دهه فجر و هفته دولت اضافه نماییم .

وی در جمع صاحب‌نظران حوزه فناوری اطلاعات گفت : ارائه خدمات بر روی سکوی دولت همراه و حفظ پایداری بر دسترس‌پذیر بودن  خدمات و همچنین فرهنگ سازی و به‌کارگیری ظرفیت‌های رسانه‌ای کاربران نهایی را برای استفاده از خدمات الکترونیکی مطالبات اصلی ما از نهادها و دستگاه های اجرایی است  

معاون وزیر ارتباطات در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به چشم‌انداز تحول در حوزه دولت الکترونیکی گفت : تلاش ما این است که از این بستر فراهم‌شده علاوه بر ارائه خدمات متنوع ،بتوانیم  فرصت‌های جدید و کسب‌وکارهای نوین و همچنین شفافیت در اقدامات دولتی و فرصت‌های اقتصادی جدید خلق نماییم  و بتوانیم رویکردی پیش‌دستانه در عرضه خدمات ارائه دهیم به‌گونه‌ای که با تحلیل داده‌های رفتاری کاربران به‌صورت هوشمند بتوانیم خدمات موردنیاز کاربران را ارائه و به‌موقع اطلاع‌رسانی نماییم .

وی با اشاره به ارزیابی الکترونیکی دستگاه‌ها گفت : تاکنون 3 مرتبه میزان الکترونیکی بودن دستگاه‌ها در مقاطع مختلف اندازه‌گیری شده است. در گام اول با بررسی 69 دستگاه میزان الکترونیکی بودن 20 درصد برآورد شد و در گام دوم که در شهریورماه سال گذشته در بین 80 دستگاه صورت گرفت میزان الکترونیکی بودن دستگاه‌ها به رقم 30 درصد افزایش یافت و در گام آخر با ارزیابی 93 درصد میران الکترونیکی بودن دستگاه‌ها به 40 درصد رسید

معاون وزیر ارتباطات در بخش دیگری از سخنان خود زیرساخت مراکز داده و قطب‌های دیتاسنتر را یکی از زیرساخت‌های اساسی شبکه ملی اطلاعات دانست و گفت : چشم‌انداز مدنظر این است که قطب‌های دیتاسنتر را به‌گونه‌ای در کشور ایجاد نماییم که تمام داده‌ها در کشور حفظ شود .

وی با تأکید بر میزبانی داده‌ها  با حداقل هزینه و حداکثر کیفیت در کشور گفت : پیش‌بینی ما این است که تا سال 1400  پنج  قطب دیتاسنتر را در کشور ایجاد نماییم و که مراحل اولیه و تایید آن اخذشده است و امیدواریم هستیم که فراخوان آن را در اسرع وقت اعلام نماییم .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اعلام نارضایتی از پراکندگی و عدم انسجام  دیتاسنترها در کشور گفت : ارزش بازار دیتاسنتر در دنیا بالغ‌بر 400 میلیارد دلار است و ما می‌بایست سهم خودمان را از این بازار  با توجه به جمعیت کشور و میزان استفاده در نظر بگیریم و هم‌اکنون پتانسیل بسیار بالایی در این حوزه وجود دارد و این بازار تاکنون به‌صورت بکر و دست‌نخورده باقی‌مانده است و با ورود بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌توانیم از این فرصت استراتژیک استفاده نماییم .

]]>
2018/5/16
<![CDATA[فاز نخست دولت همراه به بهره برداری رسید ]]> فاز نخست دولت همراه ، همزمان با روز جهانی ارتباطات توسط وزیر ارتباطات به بهره برداری رسید.

فاز نخست دولت همراه به بهره برداری رسید

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، پروژه خدمات دولت همراه با ارائه ۵۵ سرویس دولتی برای استفاده کاربران ظهر امروز چهارشنبه با حضور وزیر ارتباطات به بهره برداری رسید. این پروژه مکمل پروژه دولت الکترونیک است و از طریق آن مردم، دستگاه ها، سازمان ها و ارگان ها می توانند از طریق موبایل به خدمات الکترونیکی دولت دسترسی داشته باشند.

هدف از اجرای طرح دولت موبایل در کشور ایجاد بستر همراه برای تسهیل در ارائه خدمات دولتی و بستر شبکه ملی اطلاعات و کاهش هزینه ارائه خدمات برای دولت و در نهایت نیز افزایش عدالت اجتماعی و کاهش آلودگی هوا عنوان شده است.

اجرای این پروژه که بر بستر امن و مبتنی بر شبکه ملی اطلاعات، ارائه خدمات را ممکن می کند افزایش سرعت در ارائه خدمات و افزایش امنیت اطلاعات را برای دستگاه های اجرایی به همراه دارد.

در همین حال، افزایش سرعت در دسترسی به خدمات و عدم وجود محدودیت زمانی و مکانی در دریافت خدمات و حفظ حریم شخصی شهروندان از جمله مزایای این پروژه برای مردم و شهروندان عنوان شده است.

از سوی دیگر، دسترسی به اطلاعات عمومی برای کسب و کارها، تسهیل فرآیندهای اداری و تسهیل دریافت خدمات دولت از جمله مزایایی است که دولت موبایل برای کسب و کارها و بنگاه های اقتصادی در کشور خواهد داشت.

این پروژه که امروز فاز نخست آن به بهره برداری رسید هم اکنون برای ۵۵ سرویس دستگاه های دولتی راه اندازی شده است و قرار است در آینده ای نزدیک حدود ۱۷۰۰ خدمت دستگاه های اجرایی و سازمان ها را از طریق این پروژه بتوان دریافت کرد.

در این مراسم همچنین سامانه ثبت شکایت مبتنی بر مکان تمبر فاز نخست دولت همراه هم رونمایی شد.

با راه اندازی این پروژه متقاضیان می توانند با نصب اپلیکیشن دولت همراه از خدمات این سرویس استفاده کنند.

]]>
2018/5/16
<![CDATA[دولت همراه یک اقدام اجرایی در بدنه دستگاه‌های دولت است]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم بهره برداری از فاز نخست دولت همراه تاکید کرد: دولت همراه تنها یک اقدام فنی نیست بلکه یک اقدام اجرایی در بدنه دستگاه‌های دولت است

دولت همراه یک اقدام اجرایی در بدنه دستگاه‌های دولت است

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، دکتر محمد جواد آذری جهرمی اظهار داشت: دولت گذشته تلاش کرد زیرساخت اتصال سازمان‌ها را فراهم کند و در این دولت برای کارکرد دولت الکترونیک و دولت همراه، تلاش ما بر اتصال است. نمونه‌ای از این کارکردها پروژه رجیستری بود که سه دستگاه به هم متصل شدند.

وی با بیان اینکه سازمان‌های ما به صورت سیلندری خدمات خود را ارائه می‌کنند، گفت: ایده ما این بود دولت را روی گوشی‌های مردم بیاوریم.

آذری جهرمی افزود: بزرگترین ویژگی دولت همراه این است که به صورت سفارشی با مردم صحبت کند، بدین صورت که مردم احراز هویت می‌شوند و می‌توانند خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنند. بنابراین دیگر نیازی به کپی کردن کارت ملی مردم برای قرار گرفتن در دستگاه‌ها نیست.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با تاکید بر لزوم رشد شاخص‌های توسعه بیان کرد: شعار امسال توسعه استفاده از IT است و این موضوع توانمندسازی‌هایی از جمله دولت همراه می‌خواهد. ما برنامه داریم شاخص IDI را ۳۰ رتبه ارتقاء دهیم. سال گذشته در حوزه دسترسی به فناوری اطلاعات رتبه ۶۷ را داشتیم، هر چند ما شاخص دیگر EGDI )خدمات دولت الکترونیک) را داریم که در رتبه ۱۰۲ هستیم و باید آن را نیز ارتقاء دهیم.

وی با اشاره به گزارشی از توسعه رشد شاخص‌های ICP بیان کرد: تمامی ۱۲۴۶ شهر کشور از خدمات نسل سه و چهار بهره‌مند شده‌اند، در حالی که این عدد تا پایان سال قبل حدود ۵۰ درصد بود. همچنین ما در ابتدای دولت دوازدهم تمام ۶۵ هزار روستا و آبادی پایش کردیم. طبق جمع‌آوری شاخص‌های مناطق کم‌تر برخوردار از جهت ارتباطات ثابت، موبایل و اینترنت، در حال حاضر ۳۵ درصد مناطق روستایی از ارتباطات برخوردار بودند که در هفت ماه گذشته توانستیم به شاخص ۵۵ درصدی برسیم.

آذری جهرمی در حوزه ارتباطات ثابت، بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۲۰۰ هزار پورت فیبر نوری واگذار شده که عقب ماندگی در برنامه محسوب می‌شود. شاخص گذاری ما این است که تا پایان سال جاری به دو میلیون پورت برسیم. حجم ارتباطات بین‌الملل ما از ۷۳ گیگابیت در ابتدای دولت اکنون به ۱۲۰۰ گیگابیت رسیده است. در ظرفیت شبکه داخلی از ۶۴۰ گیگ به ۵.۴ ترابیت رسیدیم. همچنین میزان ترافیک داخلی در ابتدای دولت ۴۰ درصد بود که با تشکیل مصوبه تنظیم مقررات ارتباطات ۱۶ درصد رشد کلی در محتوای داخلی داشتیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: در زمینه شاخص‌های رشد توسعه (IDI) امسال به بالاترین نرخ رشد زیرساخت‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات در منطقه و رتبه دوم در دنیا رسیدیم. در برنامه ششم توسعه، ۳۰ رتبه ارتقاء آمده است که البته در گزارش سال ۲۰۱۸ با توجه به توسعه‌های انجام شده از جمله پوشش سراسری اینترنت، رشد قابل توجهی خواهیم داشت.

وی با اشاره به میزان مشترکان فعال موبایل بیان کرد: همان طور که پیش از این هم اشاره شد، در شبکه همراه اول از ۵۰ میلیون مشترک فعال، ۱۸ میلیون همچنان از خدمات گوشی‌های هوشمند استفاده نمی‌کنند. در ایرانسل از ۳۰ میلیون مشترک، ۹ میلیون مشترک از گوشی‌های هوشمند استفاده نمی‌کنند. البته اجاره رجیستری به اپراتورها کمک می‌کنند که با باندلینگ این اعداد را کاهش دهند.

آذری جهرمی با تاکید بر لزوم نظارت و بهبود کیفیت اظهار کرد: سرعت توسعه فناوری اطلاعات و زیرساخت‌ها در کشور بسیار خوب بوده اما مردم همزمان از ما مطالبه کیفیت دارند. مرکز مانیتورینگ پایش شاخص‌های کیفی مخابرات و همراه اول در راستای ارتقای شاخص‌های کیفی راه‌اندازی شده و نشان می‌دهد ما به دنبال بهبود کیفیت هستیم. مکمل اپراتورها، سیستم نظارت مردمی است که در این راستا امروز این سیستم مبتنی بر نقطه جغرافیایی رونمایی شد و از این پس اپراتورها مطابق وعده‌ای که داده بودیم، در معرض نظارت عمومی مردم هستند.

وی ادامه داد: این توسعه زیرساخت‌ها توانمندساز بازیگران لایه خدمات شبکه ملی اطلاعات و عرصه تحول دیجیتال هستند، یعنی گروه‌هایی که تحت عنوان کسب و کار نوپا می‌شناسیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به طرح نوآفرین که مقرر بود امروز به تصویب برسد، اظهار کرد: طرح نوآفرین برای رفع موانع کسب و کارهای نوپا که در ۱۸ ماده تنظیم شده امروز در دولت مطرح شد و مقرر بود تصویب شد اما برای برخی از اصلاحات حقوقی به کمیسیون اقتصاد دولت ارجاع شد تا در جلسه آینده هفته دولت به تصویب برسد. این طرح به مشکلات بیمه، نظام تامین منابع، مالیات و مجوزهای کسب‌وکارها می‌پردازد. همچنین از این پس پارک‌های فناوری توسعه اقتصاد دیجیتال را در استان‌های متعدد خواهیم داشت که از دستاوردهای توسعه فناوری اطلاعات است.

]]>
2018/5/16
<![CDATA[اصول حاکم بر توسعه اینترنت اشیاء در کشور تصویب شد]]> اصول حاکم بر توسعه اینترنت اشیاء در کشور در جلسه شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسید.

اصول حاکم بر توسعه اینترنت اشیاء در کشور تصویب شد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، در جلسه شورای عالی فضای مجازی که به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری تشکیل شد، با توجه به ضرورت توسعه اینترنت اشیاء در کشور که موجب افزایش بهره‌وری اقتصادی و اشتغال‌زایی می‌شود، اصول حاکم بر توسعه آن مورد تصویب قرار گرفت.

براین اساس مقرر شد کلیه وزارتخانه‌ها نسبت به تهیه برنامه‌های خود در این حوزه ظرف شش ماه اقدام کنند.

]]>
2018/5/15
<![CDATA[تشدید حملات باج‌افزاری از طریق پروتکل دسترسی راه دور(RDP)]]> درخواست های متعدد امداد از مرکز ماهر و تحلیل حوادث بوجود آمده در بعضی از سازمان ها  در روزهای اخیرنشان داده است حملات باج‌افزاری از طریق نفوذ به سرویس پروتکل دسترسی راه دور یا همان پروتکل RDP به شکل روز افزونی در حال افزایش است.

تشدید حملات باج‌افزاری از طریق پروتکل دسترسی راه دور(RDP)

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران به نقل از مرکز ماهر، در بعضی از سازمان‌ها و شرکت‌ها، همچنان حفاظت کافی در استفاده از پروتکل RDP انجام نگرفته و قربانیان این حمله معمولا مراکزی هستند که برای ایجاد دسترسی به منظور دریافت پشتیبانی برای نرم‌افزارهای اتوماسیون (اداری، مالی، کتابخانه، آموزشی و غیره) از این روش استفاده میکنند.

بررسی الگوی این حملات و مشاهدات بعمل آمده در امداد به 24 مورد از رخدادهای باج‌افزاری اخیر که توسط پروتکل مذکور صورت گرفته است، نشان میدهد خسارت ناشی از آنها، بدون احتساب مبالغ احتمالی باج پرداخت شده توسط بعضی از قربانیان، به طور میانگین حدود نهصد میلیون ریال برای هر رخداد بوده است.

بر همین اساس، به کلیه سازمان‌ها، شرکت‌ها و مخصوصا مجموعه‌های پشتیبانی نرم‌افزارها مجددا توصیه اکید می‌شود که استفاده از سرویس RDP بر بستر اینترنت بسیار پر مخاطره بوده و راه را برای انجام بسیاری از حملات، مخصوصا حملات باج‌افزاری هموار می‌کند.

در این راستا، پیشنهاد میگردد اقدامات زیر جهت پیشگیری از وقوع این حملات بصورت فوری در دستور کار مدیران فناوری اطلاعات سازمان ها و شرکت ها قرار گیرد:

 1. با توجه به ماهیت پروتکل RDP اکیداً توصیه می گردد این پروتکل بصورت امن و کنترل شده استفاده گردد، مانند ایجاد تونل های ارتباطی امن نظیر IPSec جهت کنترل و مدیریت ارتباطات. همچنین توصیه می گردد از قرار دادن آدرس IP عمومی بصورت مستقیم برروی سرویس دهنده ها خودداری گردد.
 2. تهیه منظم نسخه های پشتیبان از اطلاعات بر روی رسانه های متعدد و انجام آزمون صحت پشتیبان گیری در هر مرحله  و نگهداری اطلاعات پشتیبان بصورت غیر بر خط.
 3. اجبار به انتخاب رمز عبورسخت و تغییر دوره ای آن توسط مدیران سیستمها.
 4. محدود سازی تعداد دفعات مجاز تلاش ناموفق جهت ورود به سیستم
 5. هوشیاری کامل جهت بررسی دقیق رویدادهای ثبت شده مخصوصا رویدادهای ورود به سیستم در ساعات غیر متعارف.
 6. توجه و بررسی فهرست کاربران سیستم ها و سطح دسترسی آنها.
 7. توصیه می‌شود در صورت بروز این حمله در سازمانها، مدیران فناوری اطلاعات ضمن اجتناب در پرداخت باج درخواستی سریعا با مرکز ماهر تماس حاصل نمایند.
]]>
2018/5/15
<![CDATA[ابلاغ دستور العمل اجرایی کارپوشه ایرانیان به دستگاه ها]]> چهارمین مصوبه جلسه یازدهم شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور در خصوص دستور العمل اجرایی کارپوشه ایرانیان، جهت اجرا به دستگاه های اجرایی کشور ابلاغ شد.

ابلاغ دستور العمل اجرایی کارپوشه ایرانیان به دستگاه ها

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، بر اساس این مصوبه، کلیه دستگاه های اجرایی ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری، موظفند ظرف مدت شش ماه نسبت به ارایه خدمات به مردم از طریق کارپوشه ایرانیان به موازات روش های ارایه خدمت موجود، اقدام کنند.

همچنین، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مکلف شده است تا سامانه کارپوشه ایرانیان را به گونه ای توسعه و تکمیل کند که امکان ارایه خدمات استعلامی دستگاه های اجرایی به مردم و یا اسناد و مدارک احراز اصالت شده اشخاص به دستگاه های اجرایی را فراهم کند.

لازم به ذکر است، سـامانه کارپوشـه ملـی ایرانیـان در راستاي دسترسي آزاد به اطلاعات و با هدف ارسـال الکترونیکی بلا واسطه اعلان های رسـمی دسـتگاه هـای اجرایی کشـور بـه آحـاد مـردم و موسسـات حقوقی کـه متقاضی دریافـت خدمات دولتی و عمومی هسـتند ايجاد شده است .

در ايـن سـامانه هـر یـک از مـردم یـا کسـب وکارها، داراي کارپوشـه هاي الکترونیکـي واحد تحت عنـوان "ايران پوشـه" بوده و تمامی اقلام تحویـل گرفتنـی الکترونیکـي خود شـامل اعلان هـا و ابلاغيه هاي دولتی و عمومـي را از تمام دسـتگاه های اجرایـی و نهادهـاي عمومـي به صـورت یکپارچه و اختصاصی دریافت کرده و از هر جایی بدان دسترسـی خواهند داشـت.

علاقه مندان برای دریافت دستورالعمل اجرایی سامانه کارپوشه ملی ایرانیان می توانند اینجا کلیک کنند.

]]>
2018/5/15
<![CDATA[کارگاه امنیت سایبری اتحادیه جهانی مخابرات]]> 2018/5/13 <![CDATA[امنیت رکن اصلی و یکی از ستون های فضای مجازی است ]]> پانزدهمین کارگاه بین المللی امنیت سایبری توسط دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات و با همکاری مرکز آموزش های پشرفته مخابرات هند در ایران برگزار شد

امنیت رکن اصلی و یکی از ستون های فضای مجازی است

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : دکتر سراییان در پانزدهمین کارگاه بین المللی امنیت سایبری با اشاره به پیچیدگی های این  حوزه گفت : امنیت یکی از ارکان و ستون های فضای مجازی است و این عنصر باید در فضای مجازی نهادیه شود چرا که جرایمی که در فضای حقیقی اتفاق می افتد در فضای مجازی نیز قابلیت اجرا و تکرار دارد .

معاون وزیر ارتباطات در ادامه افزود : به نسبت پیشرفت‌های که در فضای سایبری انجام می‌شود، جرائم نیز متناسب با آن گسترش پیدا می‌کند به‌گونه‌ای که در سال 2021 در هر 14 ثانیه یک باج افزار در دنیا تولید خواهد شد و ما می بایست با اشتراک گذاشتن دانش و تجربه فراتر از مجرمین و تخریب‌کنندگان این فضا حرکت کنیم .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران بخش امنیت را کسب‌وکار مطرح در حوزه فضای مجازی برشمرد و گفت : تا سال 2021،  6  تریلیون  دلار هزینه ،صرف محافظت از فضای مجازی خواهد شد . ما می‌توانیم با کمک دانش ،تجربه و ظرفیت سایر کشورها سرعت مقابله با تهدیدات را به حداقل برسانیم چراکه تکرارپذیری از ویژگی بارز حملات سایبری است و ارتباطات بین‌المللی به ما کمک می‌کند که با حداقل هزینه و حداقل زمان محافظت‌های لازم را در این بخش انجام دهیم .

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به دستاوردهای کارگاه بین‌المللی امنیت سایبری گفت : اتحادیه جهانی مخابرات فرصت برگزاری کارگاه‌هایی ازاین‌دست را به کمک دانشکده علمی ،کاربردی پست و مخابرات به ما داده است  و اشتراک‌گذاری دانش و تجارب بین‌المللی ساده‌ترین ،ارزان‌ترین و کوتاه‌ترین روشی است که می‌توانیم در مسیر محافظت از فضای مجازی استفاده کنیم و ما نیز در این مسیر تجارب خودمان را در اختیار سایر کشورها قرار می دهیم و این امر موجب افزایش غنای حوزه امنیت و ارتباطات بین‌المللی می‌شود .

]]>
2018/5/12
<![CDATA[طرح حمایت از کسب و کارهای نوپا برای تصویب در دولت مطرح می شود]]> وزیر ارتباطات و‌فناوری اطلاعات ازآماده شدن طرح حمایت از کسب و کارهای نوپا در لایه کارشناسی خبر داد و‌گفت: این طرح که به منظور رفع مشکلات و تاخیرهای کسب و کارهای نوپا تنظیم شده است به زودی به منظور تصویب با قید فوریت در دولت مطرح می شود.

طرح حمایت از کسب و کارهای نوپا برای تصویب در دولت مطرح می شود

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری در آیین افتتاح پروژه های ارتباطی منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه  سال گذشته  در شاخص بین المللی کارآفرینی رشد ۱۳ رتبه ای داشتیم، گفت: البته وضعیت آن چنان مطلوبی از نظر این شاخص نداریم که با همکاری وزارت های ارتباطات، صنعت، کار  و سازمان امور استخدامی لایحه ای برای رفع موانع کسب و‌کارهای نوپا تنظیم شده است  که بزودی برای تصویب ارسال می شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از زیرشاخص های کارآفرینی، مدت زمان مورد نیاز برای آغاز یک‌کسب و کار است، افزود: کسب و‌کارهای نوپا بر اساس یک‌خلاقیت شکل می گیرد بنابراین اگر قرار باشد فقط سه ماه وقت برای ثبت شرکت نیاز باشد بنابراین خلاقیت از میان می رود.

آذری جهرمی وضعیت جغرافیایی و جمعیتی استان گیلان را برای تحول دیجیتال در این استان مناسب ارزیابی کرد و ادامه داد: دولت منابع مالی را برای حمایت از این موضوع برنامه ریزی کرده است بطوریکه ۵۰۰ میلیارد تومان در طی دو سال از طریق صندوق سرمایه گذاری های خطرپذیر به کسب و کارهای نوپا اختصاص پیدا کرده است.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به مشکلات کسب و کارهای نوپا برای ثبت شرکت و نظام بیمه ای و مالیاتی اظهار کرد: با ظرفیتی که مناطق آزاد دارند، اتصال منطقه آزاد به سرزمین اصلی و استفاده از چارچوب های راحت تر، فضای مناسبی برای رسد و‌نمو کسب و کارهای نوپا به شمار می رود.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور  تصریح کرد: قطعا مناطق آزاد برای توسعه کسب و‌کارهای نوپا  نیاز به بسترهای ارتباطات درجه یک دارد.

]]>
2018/5/10
<![CDATA[بررسی نیازمندی های قانونی توسعه خدمات الکترونیکی]]> در نشست مهندس آذری جهرمی با اعضای کمیسیون صنایع و معاون مجلس شورای اسلامی، با توجه به اقدامات صورت گرفته و ارتقای شاخص های رشد فناوری اطلاعات و توسعه خدمات دولت الکترونیک در کشور، نیازمندی های قانونی توسعه در این شاخص ها مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی نیازمندی های قانونی توسعه خدمات الکترونیکی

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعضای کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد.

در این نشست معاونان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گزارشی را درباره تاثیر طرح ثبت گوشی های تلفن همراه بر مشترکین، توسعه دولت الکترونیک، چالش کسب و کارهای نوپا، روند تکامل فناوری اطلاعات و پیام رسان ها ارایه کردند.

نمایندگان عضو کمیسیون صنایع مجلس نیز با دیدگاه های خود در حوزه ارایه خدمات به مناطق روستایی، توسعه شبکه دسترسی به پهنای باند وسیع، پوشش جاده ها و مناطق مرزی، طرح رجیستری و وضعیت فعالیت پیام رسان های داخلی ارایه کردند.

]]>
2018/5/9
<![CDATA[عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات منصوب شد]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حکمی رضا باقری اصل را به عنوان عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات منصوب کرد.

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات منصوب شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : محمد جواد آذری جهرمی در حکمی رضا باقری اصل را به عضویت هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات منصوب کرد.

آذری جهرمی در بخشی از حکم رضا باقری اصل آورده است:

نظر به شایستگی و تجارب ارزشمندتان در امور مدیریتی و با استناد به ماده 15 اساسنامه سازمان فناوری اطلاعات، جنابعالی را به مدت دو سال به سمت عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب می نمایم.

]]>
2018/5/6
<![CDATA[سرپرست معاونت دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد ]]> طی حکمی از سوی دکتر سراییان، معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران ،حمید رضا هادی پور به‌عنوان سرپرست معاونت دولت الکترونیک منصوب شد .

سرپرست معاونت دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران  در این حکم آمده است : امید است در جهت تحقق اصول و ضوابط حاکم بر سازمان ، با درایت لازم و صحت عمل ، در راستای اصل پاسخگویی برابر چارچوب شرح وظایف محوله، جدیت و تلاش وافری ایفا نمایید.

توفیقات شمارا در تقویت عزت و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تحت زعامت حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای ( حفظه الله ) از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌نمایم .

]]>
2018/5/6
<![CDATA[ابلاغ 23 پروژه اولویت‌دار دولت الکترونیکی از سوی دولت]]> هفته گذشته، هیات دولت مصوبه خود در خصوص فهرست پروژه‌های اولویت‌دار توسعه دولت الکترونیکی به همراه زیر خدمت‌های هر حوزه و دستگاه‌های متولی در هر بخش را جهت اجرا، ابلاغ کرد.

ابلاغ 23 پروژه اولویت‌دار دولت الکترونیکی از سوی دولت

]]>
دکتر رسول سراییان، در گفتگو با واحد خبر روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: بر اساس این مصوبه، دستگاه‌های اجرایی متولی پروژه‌های اولویت‌دار، مکلف‌اند ظرف مدت یک ماه، برنامه‌های اجرایی پروژه‌های مذکور را به کمیسیون توسعه دولت الکترونیک اعلام کنند.

وی افزود: برنامه‌های موردنظر می‌بایست شامل اقدام‌های اجرایی، اهداف و شاخص‌های ماهانه به همراه کاربرگ تکمیل‌شده شناسنامه پروژه‌های ملی توسعه دولت الکترونیکی باشد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در خصوص فهرست پروژه‌های ابلاغ‌شده گفت: استقرار سامانه آدرس منحصربه‌فرد مکان محور، استقرار هویت هوشمند، استقرار و کاربردی شدن امضاء الکترونیک در کلیه تبادلات و اسناد و ساماندهی دفاتر پیشخوان، ازجمله پروژه‌های مصوب محسوب می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: از دیگر پروژه‌های مصوب شده می‌توان به بهره‌برداری کامل سامانه ستاد، توسعه و استقرار نظام جامع سلامت الکترونیک، بهره‌برداری از سیستم مالیات الکترونیک، ایجاد نظام بیمه الکترونیک، بهره‌برداری از سامانه اعتبار سنجی مدارک آموزش رسمی کشور و استقرار نظام خزانه‌داری الکترونیک کشور اشاره کرد.

معاون وزیر ارتباطات به بیان این مطلب که استقرار پنجره واحد در حوزه‌های مختلف ازجمله موضوعاتی است که موردتوجه دولت مردان قرارگرفته است، تصریح کرد: استقرار پنجره واحد داده‌ها و اطلاعات کشور و نظام دسترسی به آن‌ها، پنجره واحد صدور مجوزهای کشور، پنجره واحد سامانه مدیریت زمین و پنجره واحد تجاری کشور ازجمله موارد موردتوجه اعضای هیات دولت محسوب می‌شود.

وی تأکید کرد: ایجاد سامانه جامع مدیریت نظام اداری و خدمات کشور، ایجاد سامانه یکپارچه خدمات دستگاه‌های اجرایی به کارکنان، ایجاد و استقرار سامانه یکپارچه حسابداری و مالی دستگاه‌های اجرایی و ایجاد و استقرار سامانه جامع دولت همراه ازجمله سامانه‌های پایه‌ای و زیرساختی است که دولتمردان وظیفه پیاده‌سازی آن را به دستگاه‌های ذی‌ربط واگذار کرده‌اند.

دبیر شورای اجرای فناوری اطلاعات کشور با بیان این مطلب که این پروژه‌ها در راستای فراهم کردن زیرساخت‌های پایه برای اجرایی شدن دولت هوشمند تعریف‌شده گفت: فراگیر سازی نظام الکترونیک تبادل اطلاعات و استعلامات، استقرار کارپوشه ملی ایرانیان، استقرار و بهره‌برداری از نظام جامع بانک داری الکترونیکی، استقرار و بهره‌برداری از سامانه شناسایی و مبارزه با کالای قاچاق و سامانه جامع حمل‌ونقل، نیز موردتوجه اعضای هیات دولت بوده، تصویب و ابلاغ‌شده است.

وی با اشاره به ابلاغ مصوبات یازدهمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات تصریح کرد: بر اساس دستورالعمل مشارکت و سرمایه گذاری بخش غیر دولتی (خصوصی و تعاونی) در ارایه خدمات الکترونیکی دولت، سازمان فناوری اطلاعات ایران، از حضور تمامی بازیگران حوزه فناوری اطلاعات جهت مشارکت حداکثری و سرمایه گذاری در اجرای این پروژه ها، از طریق دبیرخانه کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی مستقر در سازمان استقبال می کند.

لازم به ذکر است، علاقه مندان برای دریافت متن کامل مصوبه دولت، شامل زیرخدمت های هر پروژه و دستگاهی متولی برای هر بخش، اینجا کلیک کنند.

]]>
2018/5/5
<![CDATA[پرداخت وام 5 میلیارد تومانی به سه پیام رسان داخلی]]> بر اساس آخرین گزارش های موجود،  سه پیام‌رسان بومی تاکنون موفق به دریافت وام 5 میلیارد تومانی خود از پست‌بانک شده‌اند و وام یک پیام‌رسان هم در شرف پرداخت است.

پرداخت وام 5 میلیارد تومانی به سه پیام رسان داخلی

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر رسول سراییان در نشست خبری صبح امروز خود با اصحاب رسانه ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: بخشی از امکانات مراکز داده (دیتا سنتر) سازمان فناوری اطلاعات در اختیار پیام‌رسان‌های بومی قرار گرفته است و در این زمینه همکاری‌هایی را با این کسب و کارها داشته‌ایم.

لازم به ذکر است، برخی اخبار منتشر شده در شبکه های اجتماعی مبنی بر پرداخت مبلغ 500 میلیارد تومان وام به پیام‌رسان‌ها نادرست بوده و صحت ندارد.

]]>
2018/4/30
<![CDATA[نشست رسانه ای دکتر سراییان با اصحاب رسانه]]> 2018/4/30 <![CDATA[پیگیری توسعه دولت هوشمند و زیرساخت محتوا و کسب‌وکارها]]> پیگیری توسعه دولت هوشمند و زیرساخت محتوا و کسب‌وکارها  دو مأموریت و راهبرد اصلی سازمان فناوری اطلاعات ایران در سال جاری است.

پیگیری توسعه دولت هوشمند و زیرساخت محتوا و کسب‌وکارها

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : اولین نشست مطبوعاتی دکتر سراییان در سال 97 با حضور معاونین و اعضای هیئت عامل با شعار فناوری اطلاعات پیشران توسعه خدمات ایرانی برگزار شد .

معاون وزیر ارتباطات در جمع خبرنگاران گفت : بر اساس گزارش بانک جهانی از سال 1995 تا 2016 سهم کشاورزی و صنعت از اقتصاد جهانی کاهش و سهم خدمات افزایش پیداکرده است و از مجموع 76 تریلیون دلار GDP دنیا  66 درصد سهم خدمات است رییس سازمان فناوری اطلاعات عدم نیاز به منابع تجدید ناپذیر و توسعه همراه با اشتغال و کارآفرینی از ویژگی‌های مهم بخش خدمات دانست و گفت :   منشأ خلق ثروت و درآمد از بخش صنعت و کشاورزی به سمت خدمات گرایش یافته است و این امر با استفاده از فناوری اطلاعات در حال انجام است .

دکتر سراییان در ادامه نشست گفت : با ورود فناوری اطلاعات به صنایع مختلف بهره‌وری به‌شدت افزایش‌یافته است  و بر این اساس  دو مفهوم تحول دیجیتال و اقتصاد دیجیتال در دنیا شکل‌گرفته است  و فناوری اطلاعات منشأ تحولات چشمگیر در همه بخش‌های اقتصادی شده است به‌گونه‌ای که بر اساس آمار مجمع جهانی اقتصاد ، ارزش اقتصادی تحول دیجیتال تا سال 2025 به رقمی  بیش از 100 تریلیون دلار خواهد رسید .

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات در ادامه افزود :  در 20 سال گذشته فناوری اطلاعات توانسته است تأثیر بسزایی در صنایع مختلف و کسب‌وکارها و به‌ویژه  افزایش دارایی و خلق ثروت در کشورها داشته باشد .در حال حاضر 66 درصد اقتصاد دنیا مبتنی بر خدمات است و دراین‌بین بر اساس آمار بانک جهانی  سهم خدمات در اقتصاد ایران 55 درصد است و به عبارتی فاصله 11 درصدی از متوسط دنیا داریم و ما بر این باور هستیم که برای کاهش این شکاف باید از مسیر فناوری اطلاعات عبور نماییم .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران توسعه دولت هوشمند و توسعه زیرساخت محتوا و کسب‌وکار را از محورهای اساسی عملیاتی و اجرایی سازمان برشمرد و گفت برای تحقق این اهداف نیازمند تصویب مراجع قانونی و اخذ مصوبات لازم هستیم که سیاست‌گذاری‌ها و تکالیف به‌صورت قانونی انجام شود و در همین راستا دو مصوبه مهم و اساسی یکی در سال 96 در هیئت‌وزیران در خصوص توسعه دولت الکترونیک تصویب‌شده است و دیگری در فروردین‌ماه سال 97 که این دو مصوبه زیرساخت اصلی اقدامات اجرایی برنامه سازمان در سال 97 و دو سال آینده خواهد بود .

دکتر سراییان با اشاره به مصوبه سال 96 هیئت‌وزیران گفت : این مصوبه این امکان را فراهم کرده است  که کارگروهی متشکل از وزیر ارتباطات ، رییس سازمان برنامه‌وبودجه و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور با مسئولیت معاون اول رییس‌جمهور مسائل مربوط به دولت الکترونیک را با الویت بندی اجرایی نمایند .

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات در ادامه افزود : پنج مصوبه مهم و  اساسی در شورای اجرایی فناوری اطلاعات تصویب و ابلاغ‌شده است و تبادل اطلاعات بین دستگاهی در بستر الکترونیک و زیرساخت توسعه الکترونیک و همچنین ارزیابی کیفیت خدمات الکترونیک دستگاه‌های اجرایی از مصوبات شورا است و همچنین به‌واسطه دومین مصوبه این امکان فراهم‌شده است که بخش خصوصی اجازه مشارکت را در بخش‌های زیرساختی را خواهد داشت .

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات در ادامه بابیان مصوبات گفت : استاندارد کردن تعامل دستگاه‌ها از منظر فرآیند تبادل اطلاعات است و مصوبه دستورالعمل کارپوشه ملی ایرانیان و همچنین مصوبه کلیدی دیگر ارائه خدمات الکترونیکی صرفاً به افرادی ارائه می‌شود که دارای هویت یکتا و هویت مکانی باشند .

دکتر سراییان در ادامه تدوین نقشه داده باز کشور (open data) را دومین برنامه مهم سازمان عنوان کرد و گفت :   open data آن دسته اطلاعاتی است  که هرکسی می‌تواند به‌صورت آزادانه به آن دسترسی داشته باشد آن را به اشتراک بگذارد .

وی در ادامه با برشمردن اهداف این برنامه گفت : بهبود عملکرد دولت از طریق نظارت عمومی یا حقوق شهروندی ، امکان تبادل اطلاعات بین دستگاهی دولتی و بهبود خدمات عمومی و همچنین ایجاد فرصت‌های جدید اقتصادی برای شرکت‌های نوپا با بهره‌گیری از داده‌ها از فرصت‌های ایجادشده در این بخش است  و این داده‌ها در سه حوزه دولت با دولت ،دولت با کسب‌وکارها و دولت با مردم قابل‌دسترسی خواهد بود .

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه گفت : ما در سال 97 در نظر داریم که  سکوی داده باز را راه‌اندازی نماییم  و بر اساس آن داده‌های مجاز برای دسترسی ،اشتراک و استفاده را از طریق اولین فاز پرتال data.gov.ir در اختیار شهروندان و کسب‌وکارها قرار بدهیم

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران از پروژه دولت همراه به‌عنوان یکی دیگر از مأموریت‌های مهم سازمان یادکرد و گفت : این پروژه در شهریورماه سال 97 به‌صورت آزمایشی آغاز به کارکرد و هدف ما از این پروژه ارائه خدمات دولت به مردم همیشه و همه‌جا از طریق یک پنجره واحد و به‌صورت زنجیره کامل خدمات از ابتدا  تا انتها در اختیار مردم قرار دهیم . و ما توانسته‌ایم تاکنون خدمات 16 دستگاه دولتی را وارد این اپلیکیشن کنیم و در حال حاضر بیش از 50 خدمت در این اپلیکیشن ارائه می‌شود و تعداد کاربران فعال 12 هزار نفر است و تعداد درخواست‌های کاربران به بیش از دو میلیون و 300 هزار مورد می‌رسد .

وی در ادامه گفت : با توجه به تعاملات  بین دستگاهی جا دارد که دستگاه‌هایی که در این مسیر همراهی مستمر و سازنده‌ای با ما داشتند ازجمله بیمه مرکزی ، سازمان امور مالیاتی ، سازمان تأمین اجتماعی ، شرکت پست ، وزارت صمت و سازمان تنظیم مقررات  تشکر و قدردانی نماییم .

رییس سازمان فناوری اطاعات ایران در خاتمه افزود: حضور در الکامپ سال  97 با محوریت سازمان نظام صنفی یکی دیگر از برنامه‌های سازمان فناوری اطلاعات ایران است و مشابه سال‌های گذشته سالن دولت الکترونیک و سالن شرکت‌های نوپا خواهیم داشت و همچنین قصد داریم تا از کشورهای ترکیه ،هند ، آذربایجان ، روسیه و همچنین کشورهای منطقه برای حضور در نمایشگاه دعوت نماییم و در راستای حمایت از شرکت‌های نوپا با همکاری سازمان  نظام صنفی از حضور این شرکت‌ها در نمایشگاه‌های بین‌المللی حمایت نماییم .

 

]]>
2018/4/30
<![CDATA[ ارز دیجیتال موضوعی است که، برگشت به عقب درآن معنی ندارد]]> پیکره آینده دنیا بر اساس تکنولوژی بلاک چین است  و در برابر ارز دیجیتال برگشت به عقب معنی ندارد و به همین دلیل باید آنرا پیگیری کنیم تا به نتیجه برسیم.

 ارز دیجیتال موضوعی است که، برگشت به عقب درآن معنی ندارد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد مصوبه اخیر بانک مرکزی پیرامون ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال گفت: مصوبه بانک مرکزی به عنوان سیاستگذار اصلی پول و مالی کشور در مورد ارزهای رمزنگاری شده مثل بیت کوین که به بانک ها و صرافی ها اعلام کرده که استفاده از آنها ممنوع است، بدین منظور نیست که بکارگیری ارز دیجیتال در توسعه داخلی ممنوعیت یا محدودیت دارد.

وی با اشاره به پروژه مشترکی که در این زمینه با حضور پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، پژوهشگاه پولی و مالی بانک مرکزی و پست بانک ایران در جریان است، افزود: در جلسه مشترک هفته گذشته که برای بررسی میزان پیشرفت این پروژه برگزار شده بود، اعلام کردند که مدل آزمایشی آماده شده است.

آذری جهرمی با بیان اینکه نتیجه تحقیق باید به سوالاتی در بخش های مختلف تبدیل بشود تا در حالت های مختلف به مدل برسیم که بعد از آن پیاده سازی شود، اظهار کرد: در برابر ارز دیجیتال برگشت به عقب معنی ندارد چراکه پیکره آینده دنیا بر اساس تکنولوژی بلاک چین است و به همین دلیل باید آنرا پیگیری کنیم تا به نتیجه برسیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: نگرانی بانک مرکزی ناشی از خروج ارز و آسیب دیدن مردم و موضوعات اینچنینی است که بر همین اساس تصمیم گرفتند تا خرید و فروش بیت کوین را ممنوع کنند، چراکه بیت کوین همه ارز دیجیتال نیست و آینده چهارچوب و پیکره اینترنت دنیا مبتنی بر بلاک چین خواهد بود.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور همچنین مهارت آموزی در عرصه ICT را یکی از شاخص های رتبه بندی کشورهای دنیا دانست و خاطرنشان کرد: در کشور ما سواد آکادمیک دانشجویان خوب است اما سواد عملی فارغ التحصیلان و کسانی که وارد بازار کار می شوند، خوب نیست لذا طرحی در این مورد در ذیل برنامه های خود داریم که رییس دانشکده پست و مخابرات مجری آن است برای توسعه آموزش عملیاتی و استفاده از فناوری ها تفاهمنامه هایی را با ادارات کل کار استان ها، استانداری ها و ادارات کل ICT استان های سراسر کشور امضا شده و بودجه خوبی نیز به آن اختصاص دادیم.

]]>
2018/4/28
<![CDATA[افزایش حملات فیشینگ بانکی طی دو ماه گذشته]]> بر اساس رصد صورت گرفته حملات #‫فیشینگ درگاه‌های پرداخت بانکی در کشور در دو ماه گذشته رشد شدیدی داشته است. این حملات عموما با محوریت انتشار #‫برنامک_های_اندرویدی مخرب یا جعلی صورت می‌‌ پذیرد.

افزایش حملات فیشینگ بانکی طی دو ماه گذشته

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، بر همین اساس مرکز ماهر توصیه هایی را جهت کاهش احتمال قربانی شدن در این حملات پیشنهاد کرده است.

پرهیز از نصب هرگونه برنامک اندرویدی از منابعی غیر از توزیع‌کنندگان شناخته شده و معتبر به ویژه پرهیز از نصب برنامک های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌ها و همچنین حساسیت بیشترنسبت به هرگونه پرداخت درون اپلیکیشن‌های موبایلی حتی در صورت دریافت آن از طریق توزیع‌کنندگان معتبر (لازم به توجه است که هرگونه پرداخت درون برنامه‌ باید با انتقال کاربر به آدرس معتبر درگاه پرداخت از طریق صفحه مرورگر صورت پذیرد) از جمله پیشنهادهای مطرح شده می باشد.

توجه داشته باشید که برنامک‌های متعددی حتی از طریق توزیع کنندگان شناخته شده منتشر شده اند که با فریب کاربر و با استفاده از درگاه‌های پرداخت معتبر از کاربر وجه دریافت کرده ولی در عمل هیچ خدمتی ارائه نمی‌کنند.

درگاه‌های پرداخت صرفا در آدرس‌های معرفی شده از سوی شرکت شاپرک در این آدرس و بصورت زیردامنه‌هایی از shaparak.ir‌  (بدون هرگونه تغییر در حروف) معتبر می‌باشند. هر گونه آدرسی غیر از این نامعتبر بوده و لازم است ضمن خودداری از وارد کردن اطلاعات در آن، نسبت به گزارش آن به مرکز ماهر(cert [@] certcc.ir) یا پلیس فتا جهت پیگیری و مقابله اقدام گردد.

توجه داشته باشید صرف مشاهده مجوز HTTPS معتبر در وبسایت به معنی اعتبار آن نیست. حتما به آدرس دامنه‌ی وبسایت دقت کنید.

در جدول پیوست فهرستی از موارد فیشینگ رصد شده و مسدود شده توسط مرکز ماهر در فروردین ماه ارائه شده است. خوشبختانه هویت عاملین برخی از این حملات شناسایی شده و اقدامات جهت برخورد قانونی با آنها در جریان است.

]]>
2018/4/24
<![CDATA[انحصار صداوسیما در فضای مجازی مانع رشد تولید محتوا در شبکه ملی اطلاعات می شود]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به طرح پیشنهادی کمیسیون فرهنگی مجلس در انحصار صدور مجوز و مقررات صوت و تصویر در فضای مجازی برای صداوسیما تصریح کرد، یکی از پیامدهای این انحصار توقف رشد تولید محتوا در شبکه ملی اطلاعات است.

انحصار صداوسیما در فضای مجازی مانع رشد تولید محتوا در شبکه ملی اطلاعات می شود

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت و گو با ایرنا در واکنش به طرح پیشنهادی کمیسیون فرهنگی مجلس در انحصار صدور مجوز و مقررات صوت و تصویر در فضای مجازی برای صداوسیما گفت: این انحصار توقف رشد تولید محتوا در شبکه ملی اطلاعات است چراکه صداوسیما اعتقاد دارد به دلیل آنکه پخش تلویزیونی (برادکست) براساس قانون اساسی به صورت انحصاری در اختیار این سازمان است، در فضای مجازی (برادبند) نیز باید این ظرفیت برای آنها فراهم باشد؛ همچنین مدعی اند هرگونه پخش صوتی و تصویری در فضای مجازی باید تحت مدیریت و تحت نظارت و مقررات این سازمان انجام شود.

وی با بیان اینکه صدا و سیما به این رویکرد معتقد بوده و پیگیر آن است، افزود: البته درباره عبارت صوت و تصویر فراگیر اشاره شده در طرح پیشنهادی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، اگر ناظر به تلویزیون باشد، بدلیل الزامات قانونی خدشه ای به آن وارد نیست؛ اما اکنون مدیران صداوسیما تفسیری فراتر نسبت به این موضوع دارند و حتی برخی مواقع در مراجع قضایی نسبت به فعالان بخش خصوصی فعال در این عرصه نیز شکایت هایی را مطرح می کنند.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه مدیران صدوسیما برنامه های ویدئویی درخواستی ضبط شده(VOD)  را نیز شامل این مساله می دانند، اظهار کرد: این درحالیست که بین تلویزیون اینترنتی (IPTV ) و برنامه های ویدئویی درخواستی ضبط شده (VOD ) تفاوت های ماهوی وجود دارد و محتواهای کاربر محور(UGC)  نیز به طورکامل از بحث VOD و IPTV متفاوت است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: برداشت صداوسیما از لفظ صوت و تصویر فراگیر، آن است که محتواهای کاربرمحور(UGC)، برنامه های ویدئویی درخواستی ضبط شده (VOD) و تلویزیون اینترنتی (IPTV) به همراه کانال های رسانه ای بالای پنج هزار عضو نیز جزو صوت و تصویر فراگیر محسوب می شوند و باید تحت نظر آنها باشد.

وی با تاکید بر مشخص شدن تعریف دقیق مصادیق ادامه داد: دیدگاه ما این است که این انحصار فقط باید محدود به همان بحث تلویزیون اینترنتی(IPTV) باشد.

]]>
2018/4/23
<![CDATA[اضافه شدن ۱۲۰۰ میلیارد تومان به درآمدهای کشور در پی اجرای پروژه ای از دولت الکترونیک ]]> محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در سال گذشته در دولت الکترونیک با اتصال گمرک کشور، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت صنعت، معدن و تجارت به هم توانستیم ۱۲۰۰ میلیارد تومان درآمد کشور را در اجرای طرح رجیستری اضافه کنیم گفت: پروژه سیماک از جمله پروژه های دولت الکترونیک است که اجرای آن می تواند تاثیر بسزایی در شفاف سازی و‌مبارزه با رانت و تسهیل امور مردم داشته باشد.

اضافه شدن ۱۲۰۰ میلیارد تومان به درآمدهای کشور در پی اجرای پروژه ای از دولت الکترونیک

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه شورای اداری ایلام با بیان اینکه در پروژه سیماک امور مردم در کوتاه ترین زمان ممکن در پنجره واحدی صورت می گیرد، افزود: یکی از مفاسدی که با اجرای طرح سیماک با آن مقابله می شود بحث زمین خواری است لذا با دستور کار قرار دادن بحث سیماک می تواند کمک بزرگی از این بابت به کشثر صورت بگیرد.

آذری جهرمی با تاکید بر اینکه توسعه زیرساخت ها جهت ایجاد اشتغال و افزایش رفاه مردم است، اظهار کرد: استان ایلام اگرچه از نظر شاخص های حوزه ICT در وضعیت خوبی قرار دارد اما دررحوزه اشتغال شاخص های خوبی ندارد و از این بابت به همراه استاندار باید کالبدشکافی کرد تا با ظرفیت سازی بدنبال ایجاد اشتغال در این استان باشیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به دو‌ همکاری با دانشگاه ایلام در سال گذشته، تصریح کرد: پارسال در همکاری با دانشگاه ایلام نخست اقدام به راه اندازی مرکز آپای استان در دانشگاه شد و در همکاری بعدی مرکز تسهیلگری و حمایت از کسب و کارهای نوپای این استان در پارک علم و‌فناوری ایلام ایجاد شد که در مجموع یک‌میلیارد تومان هزینه شد.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با بیان اینکه در مجموع این دو‌ همکاری ۱۷ پروژه منجربه ایجاد اشتغال شد، خاطرنشان کرد: در استان های دیگر با چنین سرمایه گذاری حدود ۱۰۰ پروژه منجربه ایجاد اشتغال می شود که بدین ترتیب این شاخص در استان ایلام‌ وضعیت مطلوبی را ندارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات منابع دنیا را محدود و‌شناسایی نشده دانست و گفت: در دنیا اقتصادهای مبتنی بر بهره وری آغاز شده است و باید در حوزه های جدیدی چون هوشمندسازی برنامه ریزی کنیم که مثلا امروز چند ساختمان در ایلام هوشمندسازی شده و‌در پایان سال چند ساختمان دیگر باید به آنها اضافه شود تا بدین ترتیب زمینه ایجاد اشتغال در استان ایلام ایجاد شود.

وی با تاکید بر اینکه زیرساخت ها صرفا برای خواندن خبر و‌ تفریح ایجاد نشده است، افزود: توسعه زیرساخت ها باید به ایجاد اشتغال و افزایش رفاه مردم منجرب شود.

آذری جهرمی با اشاره به تصویب آیین نامه دفاتر پیشخوان در هیات دولت، اظهار کرد: بعد از ابلاغ این آیین نامه توسط سازمان تنظیم‌مقررات و ارتباطات رادیویی واگذاری مجوزها آغاز می شود.

]]>
2018/4/18
<![CDATA[نمایندگان از پاسخ‌های وزیر ارتباطات قانع شدند]]> نمایندگان مردم در خانه ملت در جریان رسیدگی به سوال دو تن از نمایندگان از محمدجواد آذری جهرمی، از پاسخ‌های وی قانع شدند.

نمایندگان از پاسخ‌های وزیر ارتباطات قانع شدند

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صبح امروز (یکشنبه) در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مساله فناوری اطلاعات و فضای مجازی طی سال های اخیر مربوط به یکی از اولویت های مردم، نخبگان و خصوصا وکلای مردم در مجلس شورای اسلامی شده که موجب دلگرمی است تا با جدیت امور را پیگیری کنیم، درباره قرارداد موسوم به آلکاتل گفت: سوال مطرح در مورد قرارداد آلکاتل، مربوط به سال 90 و همچنین قرارداد نگهداری شرکت زیرساخت ها مربوط به سال 94 است اما طبق وظیفه به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

وی با اشاره به اینکه در اصلاح قرارداد آلکاتل بیش از 100 میلیون یورو از رقم آن کاهش پیدا کرد، افزود: بعد از گشایش هایی که به واسطه برجام در کشور رخ داد طبیعتا هزینه های قرارداد باید اصلاح می شد. ضمن اینکه پیمانکار به دلیل تحریم نتوانسته بود تجهیزات را به کشور منتقل کند.

آذری جهرمی با بیان اینکه سال گذشته از وقتی موضوع آلکاتل در دستور کار قرار گرفت؛ 3 سال از نهایی سازی مشخصات فنی شبکه گذشته بود و تجهیزات نیز نوسازی شده بود، اظهار کرد: بنابراین شرایط مهیاتر شد و در نتیجه هزینه ها نیز باید منطقی تر می شد، لذا اصلاح قرارداد مدنظر قرارگرفت و قرارداد 247.5 میلیون یورو به 145 میلیون یورو کاهش پیدا کرد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید تصریح کرد: همچنین تجهیزات در قرارداد جدید به روزآوری شد و اکنون دو بخش از آن از گمرک ترخیص شده و در حال نصب و راه اندازی است و زیربار شبکه خواهد رفت و بخشی از آن نیز درحال استفاده است.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با اشاره به اینکه وضعیت بهبود وضعیت شبکه ارتباطی در کشور را می توان از مردم پرسید، تصریح کرد: بر اساس گزارش ITU، ایران دومین کشور از نظر شاخص نرخ رشد توسعه بوده و در خاورمیانه از این نظر اول بوده و این افتخاری است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه طی چهار تا پنج سال گذشته همه شاخص های حوزه فناوری در همه شهرهای کشور بیش از 10 برابر شده است، گفت: براساس مدل IMS مدل جدید توپولوژی شبکه ای، شبکه مکالمات صوتی کشور در 35 نقطه متمرکز شده است و شبکه دیتا که مصداق زیرساخت شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک محسوب می شود از 31 به 110 نقطه در سراسر کشور گسترش پیدا کرده است.

آذری جهرمی خاطرنشان کرد: ساختار شبکه تماسهای صوتی کشور در زیرساخت تجمیع شده و به جای آن ساختار زیرساخت شبکه دیتای کشور در ۱۱۰ شهر توسعه یافته است، بنابراین این اظهارات که با تغییر ساختار شبکه، شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیکی تحقق نیافته، یک اظهار نظر غیرکارشناسی است چرا که شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیکی بر روی بستر دیتا توسعه پیدا می کند.

بنابه این گزارش، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در پایان توضیحات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را قانع کننده دانستند.

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز (یکشنبه) صبح برای پاسخ به دو سوال حمیده زرآبادی نماینده قزوین و فاطمه حسینی نماینده تهران در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود.

]]>
2018/4/15
<![CDATA[اعلام شعار سال 2018 از سوی اتحادیه جهانی مخابرات]]> اتحادیه جهانی مخابرات شعار روز جهانی ارتباطات سال 2018 را " فعال کردن استفاده مثبت از هوش مصنوعی برای همه "اعلام کرد .

اعلام شعار سال 2018 از سوی اتحادیه جهانی مخابرات

]]>
 به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، ۱۷ می (۲۷ اردیبهشت‌ماه ) روز جهانی جامعه اطلاعاتی و مخابرات است که اتحادیه جهانی مخابرات همه‌ساله، با انتخاب یک شعار راهبردی، این روز را گرامی می‌دارد و تمامی کشورهای عضو این اتحادیه بر پایه این شعار، برنامه‌های یک‌ساله خود را در حوزه ICT تعیین می‌کنند.

اتحادیه جهانی مخابرات (ITU)، شعار امسال روز جهانی ارتباطات ( ‌۱۷ می ۲۰۱8 ) را فعال کردن استفاده مثبت از هوش مصنوعی برای همه اعلام کرده است.

بر اساس اطلاعیه ITU، در سال‌های اخیر پیشرفت‌های قابل‌توجهی در فن‌آوری هوش مصنوعی وجود داشته است که با پیشرفت‌های شگرف در زمینه‌های مشارکت مانند کلان داده، یادگیری ماشین، توان محاسباتی، ظرفیت ذخیره‌سازی و محاسبات ابری در میان افراد دیگر امکان‌پذیر شده است. فن‌آوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در حال حاضر به‌عنوان جز کلیدی ابزارهای فعالانه و برنامه‌های کاربردی برای کمک به مردم برای هدایت زندگی بهتر با بهبود بهداشت، آموزش، امور مالی، کشاورزی، حمل‌ونقل و طیف گسترده‌ای از خدمات دیگر در حال ظهور هستند.

موضوع شعار امسال روز جهانی مخابرات (WTISD-2018) به سازمان ITU و سایر ذینفعان کلیدی اجازه می‌دهد تا بر فرصت‌هایی برای چگونگی تسریع پیشرفت هوش مصنوعی تا سال ۲۰۳۰، تمرکز کنند.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز که با توجه به نام‌گذاری سال ۹7 به‌عنوان سال حمایت از کالای ایرانی و نقش تأثیرگذار ICT در اشتغال‌زایی از شعار سال 2018 اتحادیه جهانی مخابرات برای توسعه و پیشرفت کشور استفاده می‌کند.

]]>
2018/4/11
<![CDATA[تعیین فهرست پروژه های اولویت دار دولت الکترونیکی]]> با تصویب دولت، فهرست پروژه های ملی اولویت دار توسعه دولت الکترونیک تعیین شد.

تعیین فهرست پروژه های اولویت دار دولت الکترونیکی

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، فهرست مذکور شامل نام پروژه، عنوان لاتین، دستگاه متولی، تعداد خدمات و زیر خدمات مرتبط با هر یک از آنها و فهرست خدمات یادشده است.

هیأت وزیران همچنین دستگاه های اجرایی متولی پروژه ­های اولویت دار را مکلف کرد ظرف یک ماه برنامه اجرایی پروژه های مذکور را شامل اقدامات اجرایی، اهداف و شاخص های ماهانه به همراه کاربرگ تکمیل شده شناسنامه پروژه های ملی توسعه الکترونیک، به کمیسیون توسعه دولت الکترونیک اعلام کنند.
این گزارش حاکی است، همچنین در این جلسه، هیأت وزیران، با برون‌سپاری برخی از خدمات دستگاه های اجرایی به دفاتر پیشخوان دولت موافقت کرد.

دولت این تصمیم را به منظور کاهش تصدی های خود و سهولت دسترسی و ارتقای سطح کیفیت ارایه خدمات به شهروندان و کاهش مراجعات مردم به دستگاه ­های اجرایی از طریق تجمیع خدمات قابل واگذاری در دفاتر پیشخوان دولت با هدف کاهش هزینه تمام شده خدمات و جلوگیری از ترددهای غیرضرور در سطح شهرها و روستاها اتخاذ کرد.

بر این اساس، دولت کلیه دستگاه های خدمات دهنده را موظف کرد حداکثر ظرف 2 سال از تاریخ تصویب این آیین نامه، تمامی خدمات قابل واگذاری تعیین شده از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور را از طریق دفاتر پیشخوان دولت عرضه نمایند.

]]>
2018/4/11
<![CDATA[اطلاعيه مرکز ماهر در خصوص اختلال سراسري در سرويس اينترنت و سرويس هاي مراکز داده داخلي]]> در پي بروز اختلالات سراسري در سرويس اينترنت و سرويس هاي مراکز داده داخلي در ساعت حدود 20:15 مورخ 97/1/17 ، بررسي و رسيدگي فني به موضوع انجام پذيرفت. در طي بررسي اوليه مشخص شد اين حملات شامل تجهيزات روتر و سوئيچ متعدد شرکت سيسکو بوده که تنظيمات اين تجهيزات مورد حمله قرار گرفته و کليه پيکربندي هاي اين تجهيزات (شامل running-config و startup-config) حذف گرديده است.

اطلاعيه مرکز ماهر در خصوص اختلال سراسري در سرويس اينترنت و سرويس هاي مراکز داده داخلي

]]>
در پي بروز اختلالات سراسري در سرويس اينترنت و سرويس هاي مراکز داده داخلي در ساعت حدود 20:15 مورخ 97/1/17، بررسي و رسيدگي فني به موضوع انجام پذيرفت. در طي بررسي اوليه مشخص شد اين حملات شامل تجهيزات روتر و سوئيچ متعدد شرکت سيسکو بوده که تنظيمات اين تجهيزات مورد حمله قرار گرفته و کليه پيکربندي هاي اين تجهيزات (شامل running-config و startup-config) حذف گرديده است.
دليل اصلي مشکل، وجود حفره ي امنيتي در ويژگي smart install client تجهيزات سيسکو مي باشد و هر سيستم عاملي که اين ويژگي بر روي آن فعال باشد در معرض آسيب پذيري مذکور قرار داشته و مهاجمين مي توانند با استفاده از اکسپلويت منتشر شده نسبت به اجراي کد از راه دور بر روي روتر-سوئيچ اقدام نمايند.
لازم است مديران سيستم با استفاده از دستور "no vstack" نسبت به غيرفعال سازي قابليت فوق (که عموما مورد استفاده نيز قرار ندارد) بر روي سوئيچ ها و روترهاي خود اقدام نمايند، همچنين بستن پورت 4786 در لبه‌ي شبکه نيز توصيه مي شود.
در صورت نياز به استفاده از ويژگي smart install، لازم است بروزرساني به آخرين نسخه هاي پيشنهادي شرکت سيسکو صورت پذيرد.
جزييات فني اين آسيب پذيري و نحوه ي برطرف سازي آن در منابع زير آمده است:
https://tools.cisco.com/security/center/content/CiscoSecurityAdvisory/cisco-sa-20170214-smi

https://tools.cisco.com/security/center/content/CiscoSecurityAdvisory/cisco-sa-20180328-smi2#fixed

در اين راستا به محض شناسايي عامل اين رخداد، دسترسي به پورت مورد استفاده توسط اکسپلويت اين آسيب پذيري در لبه شبکه زيرساخت کشور و همچنين کليه سرويس دهنده هاي عمده ي اينترنت کشور مسدود گرديد.
تا اين لحظه، سرويس دهي شرکت ها و مراکز داده ي بزرگ از جمله افرانت، آسيا تک، شاتل، پارس آنلاين و رسپينا بصورت کامل به حالت عادي بازگشته است و اقدامات لازم جهت پيشگيري از تکرار رخداد مشابه انجام شده است.
لازم به توضيح است متاسفانه ارتباط ديتاسنتر ميزبان وب سايت مرکز ماهر نيز دچار مشکل شده بود که در ساعت ? بامداد مشکل رفع شد.
همچنين پيش بيني مي گردد که با آغاز ساعت کاري سازمان ها، ادارات و شرکت ها، شمار قابل توجهي از اين مراکز متوجه وقوع اختلال در سرويس شبکه ي داخلي خود گردند. لذا مديران سيستم هاي آسيب ديده لازم است اقدامات زير را انجام دهند:
•  با استفاده از کپي پشتيبان قبلي،  اقدام به راه اندازي مجدد تجهيز خود نمايند يا در صورت عدم وجود کپي پشتيبان، راه اندازي و تنظيم تجهيز مجددا انجام پذيرد.
•  قابليت آسيب پذير smart install client را با اجراي دستور "no vstack" غير فعال گردد. لازم است اين تنظيم بر روي همه تجهيزات روتر و سوئيچ سيسکو (حتي تجهيزاتي که آسيب  نديده اند) انجام گردد.
•  رمز عبور قبلي تجهيز تغيير داده شود.
•  توصيه مي گردد در روتر لبه شبکه با استفاده از ACL ترافيک ورودي 4786 TCP نيز مسدود گردد.

متعاقباً گزارشات تکميلي در رابطه با اين آسيب پذيري و ابعاد تاثيرگذاري آن در کشور و ساير نقاط جهان توسط اين مرکز منتشر خواهد شد.

]]>
2018/4/7
<![CDATA[حمله سایبری به برخی از مراکز داده کشور]]> محمد جواد آذری جهرمی با انتشار توئیتی از حمله گسترده به برخی مراکز داده کشور خبر داد.

حمله سایبری به برخی از مراکز داده کشور

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران :  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شب گذشته در توئیت خود آورده است:

برخی مراکز داده کشور با حمله سایبری مواجه شده‌اند. تعدادی از مسیریاب‌های کوچک به تنظیمات کارخانه‌ای تغییر یافته‌اند. مرکز ماهر با یاری رساندن به این مراکز داده حمله را کنترل و در حال اصلاح شبکه‌های آنان و برگرداندن وضعیت به حالت طبیعی است.

تلاش‌ها برای نا امن جلوه دادن ها یک فرصت برای اصلاح اشکال‌هاست.

آذری جهرمی در دومین توئیت خود دامنه این حملات را فراتر از ایران اعلام کرده و ادامه داده است: منشا حملات در دست بررسی است. تا کنون بیش از ۹۵ درصد مسیر یاب های متاثر از حمله به حالت عادی بازگشته‌ و سرویس دهی خود را از سر گرفته‌اند.

اخبار تکمیلی از این حمله سایبری متعاقبا ارسال خواهد شد.

]]>
2018/4/7
<![CDATA[عدم تاثیرپذیری هسته اصلی شبکه ملی اطلاعات از حمله سایبری شب گذشته / ضرورت تجدید نظر در نظام های پیشگیری از حملات سایبری]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با توجه به حمله سایبری شب گذشته به ضرورت تجدید نظر در نظام های پیشگیری از حملات سایبری تاکید کرد.

عدم تاثیرپذیری هسته اصلی شبکه ملی اطلاعات از حمله سایبری شب گذشته / ضرورت تجدید نظر در نظام های پیشگیری از حملات سایبری

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، محمد جواد آذری جهرمی ظهر امروز در ارتباطی زنده با اخبار شبکه یک سیما توضیحاتی در خصوص حمله سایبری شب گذشته ارایه کرد.

وی در ابتدای این گفتگو با اشاره به اینکه این حمله سایبری در کشورهای مختلف تاثیرات متفاوتی داشته است، گفت : کشورهای آمریکا و روسیه بیشترین تاثیر را از این حمله داشته اند و ایران با 2 درصد جز کشورهایی است که کمترین تاثیر از این حملات داشته است .

آذری جهرمی با بیان اینکه 195 هزار تجهیز شرکت سیسکو در کل دنیا مورد حمله قرار گرفته است، افزود : شرکت ایرانی رسپینا جز 10 شرکتی است که در دنیا بیشترین تاثیرات را از این حمله داشته اند.

وی با اشاره به اینکه در ایران نیز تهران با 555 تجهیز بیشترین تاثیر را از این حمله سایبری داشته است، گفت : این حمله باعث خارج شدن روترها و افت ترافیک در شبکه شد و در این حمله سرقت اطلاعاتی انجام نشده است .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با عنوان اینکه دلیل این حمله یک اشکال امنیتی در تجهیزات سیسکو بوده است، خاطر نشان کرد : البته شرکت سیسکو در حدود 10 روز گذشته در این مورد تذکراتی داده بود و شرکت های ارتباطات زیرساخت،اپراتورهای تلفن همراه و برخی از شرکت های FCP  به تذکرات توجه کردند و به همین دلیل در این حمله مشکلی برای این شرکت ها بوجود نیامد.

وی در پاسخ به سوالی درباره مسوولیت وزارت ارتباطات در این حوزه نیز گفت : وزارت ارتباطات در بخش هایی  از شبکه که مسوولیت داشته این موارد را مدیریت کرده است و برای هسته اصلی شبکه ملی اطلاعات مشکلی بوجود نیامده است .

وی در ادامه افزود: درنظام هایی که برای جلوگیری و پیشگیری از این حملات طراحی شده باید تجدید نظر کنیم و با استفاده از نظر کارشناسان این حوزه نظام پیشگیری چابکتری طراحی شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه شبکه با گذشت 2 ساعت به حالت عادی برگشت، افزود : دستوالعملی های امنیتی در این حوزه باید به روز شود و به توصیه های امنیتی شرکت های سازنده تجهیزات داخلی و خارجی حتما توجه شود .

]]>
2018/4/7
<![CDATA[ضرورت آماده کردن سازمان فناوری اطلاعات ایران برای ماموریت های جدید منجر به تدوین یک برنامه تحول برای سازمان شده است. ]]> به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران دکتر سراییان در دیدار نوروزی با پرسنل سازمان ضمن تبریک سال نو به تشریح اهداف و ماموریت های محوله سازمان پرداخت و گفت : ضرورت آماده کردن سازمان فناوری اطلاعات ایران برای ماموریت های جدید منجر به تدوین یک برنامه تحول برای سازمان شد که در راستای آن باید چشم انداز،ماموریت و نقشه راه سال 1400 سازمان را مشخص نماییم .

ضرورت آماده کردن سازمان فناوری اطلاعات ایران برای ماموریت های جدید منجر به تدوین یک برنامه تحول برای سازمان شده است.

]]>
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روزمرگی و نداشتن برنامه را از آفت های هر سازمانی دانست و گفت : داشتن برنامه به معنی احصاء الویت ها و تمرکز بر روی اهداف و تخصیص منابع در راستای دستیابی به اهداف است .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه با بیان این مطلب افزود :  با حکم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یکسری تکالیف و انتظارات برای سازمان فناوری اطلاعات مطرح شده است .در حال حاضر  این انتظارات احصاء و  در قالب چهار محور اساسی مشخص شده است. نخستین محور  ایفای نقش موثر در اقتصاد دیجیتال است  و دومین محور  راهبری فرآیند توسعه کسب و کار دیجیتال و همچنین  توانمند سازی و حمایت از کسب و کارهای نوپا و به کار گیری حداکثری از ظرفیت بخش خصوصی از دیگر تکالیف محوله است .

 دکتر سراییان در ادامه  با اشاره به پنج  محور راهبردی سازمان فناوری اطلاعات که بر گرفته از ماموریت جدید سازمان فناوری اطلاعات ایران است افزود :  بحث توسعه بازار IT کشور – توسعه دولت هوشمند – نوآوری و کار آفرینی و زیر ساخت توسعه محتوا و کسب و کار مرتبط با شبکه ملی اطلاعات و بحث امنیت در فضای سایبری پنج محور عملیاتی پیش روی سازمان است.

معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر چالاکی  سازمان گفت : برای دستیابی به اهداف لازم است درون سازمان نیز یک تحول اساسی اتفاق بیافتد و هر حوزه ای و حتی هر کارشناسی باید دارای برنامه باشد و مشخص نماید در پایان سال 97 باید چه دستاوردی داشته باشد و چه اهداف  و ماموریتی را محقق سازد. چرا که برنامه ریزی باعث نظم می شود و همچنین پایش و رصد از نکات مثبت برنامه ریزی است .

رسول سراییان اصلاح ساختار سازمان فناوری اطلاعات ایران جزء اولویت های مهم سال 97 دانست و بیان داشت :  باز تعریف فرایندها و یکپارچه سازی سیستم های IT  سازمان مبتنی بر ماموریت های جدید جزء محورهای تحول در سازمان خواهد بود .و توجه اساسی به حوزه سرمایه انسانی از جنبه های آموزش، توانمد سازی،برنامه های رفاهی و انگیزشی و ارزشیابی پرسنل از اهداف سال 97 در حوزه منابع انسانی است .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به تکالیف عملیاتی محوله  گفت : در حوزه عملیات وظایفی بر عهده ماست که چند مرجع به ما تکلیف کرده اند اولین قانون برنامه ششم است که احصاء کردیم که چه وظایفی به سازمان ما محول شده است و محور دیگر اقتصاد مقاومتی است و محور بعدی توسعه دولت الکترونیک و هوشمند است که مصوبه هیات وزیران است و تکلیف بعدی شورای اجرایی فناوری اطلاعات است که رییس سازمان دبیر شورا است و به واسطه آن وظایفی بر عهده سازمان می باشد و محور بعدی شبکه ملی اطلاعات است .

دکتر سراییان با تاکید بر اقدامات انجام شده در حوزه دولت الکترونیک  تصریح کرد : در بخش توسعه دولت الکترونیک کار سنگینی  را در دو ماهه پایان سال 96 انجام دادیم ودر نهایت  21 کلان پروژه برای توسعه دولت الکترونیکی نهایی شد و به تصویب وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان برنامه و بودجه و رییس سازمان اداری و امور استخدامی رسید و مقرر است که توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ  شود و امیدواریم که بتوانیم منشاء تحول اساسی در حوزه دولت الکترونیک شویم و مردم هم بتوانند از این خدمات و سرویس ها بهره مند شوند . و همچنین سکوی دولت همراه نیز از دیگر اقدامات موثر در این حوزه می باشد .

دکتر سراییان با اشاره به وظایف محوله در بخش شبکه ملی اطلاعات  گفت : در بخش دبیر خانه شورای اجرایی شبکه ملی اطلاعات  وظایفی بر عهده ما است و خوشبختانه سند برنامه دبیر خانه هم مشخص شده است که یکی از محورها  مفهوم دولت باز یا open data  است که بتوانیم ساز و کارهای لازم را به گونه ای فراهم کنیم که کسب و کارها بتوانند به داده های دولت دسترسی داشته باشند و بر اساس آن حوزه اشتغال و نوآوری و کار آفرینی را رقم بزنند .و در حوزه مرکز توانمند سازی کسب و کارهای نوپا اقداماتی خوبی انجام شده است و همچنین لایحه رفع موانع کسب و کارهای نوپا گام اساسی در جهت تسهیل در فرآیند های استارتاپ ها می باشد .و اینها کارهای زیر بنایی و زیر ساختی است که شکل گرفته است که امیدواریم با این مصوبه و فراهم کردن سازکار اجرایی آن شرکت های استارتاپی از برکات این حوزه بهره مند شوند .

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه افزود: از دیگر اقدامات مهم که باید در سازمان در راستای ماموریت های محوله انجام دهیم، حضور فعالانه و موثر در مجامع بین المللی او در کنار آن ارتقاء و بهبود وضعیت در شاخص های بین المللی است و با برنامه ریزی های مناسب و همچنین کمک بخش خصوصی و سایر بازیگران این عرصه  می توانیم دستاوردهای خوبی را در این حوزه ها بدست آوریم .

وی در پایان ضمن قدردانی از زحمات پرسنل سازمان فناوری اطلاعات ایران در سال 96 اظهار  امیدواری کرد که امسال با برنامه و هدفمند وارد فاز اجرایی شویم . ما به دنبال ایجاد جریان های درآمدی پایدار و متنوع برای سازمان هستیم و که روز به روز استقلال و توانمندی سازمان را از نظر بنیه مالی متکی به خود باشد  که در این زمینه زیر ساخت های خوبی فراهم شده است .

]]>
2018/4/7
<![CDATA[جزییات اختصاص جایزه اجلاس جهانی ITU سال 2018 به « طرح کوا»]]> طرح کودک و اینترنت (کوا) سازمان فناوری اطلاعات ایران، جایزه اجلاس جهانی ITU سال 2018 را به خود اختصاص داد.

جزییات اختصاص جایزه اجلاس جهانی ITU سال 2018 به « طرح کوا»

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران؛ اتحادیه جهانی مخابرات،هرساله فعالیت کشورها را در حوزه‌های مختلف بررسی و در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (WSIS) به طرح‌های برتر در 10 بخش، جایزه اعطا می‌کند.

یکی از بخش‌هایی که مورد تأکید سازمان ملل بوده، طرح حفاظت از کودکان در فضای مجازی است که ایران گزارش عملکرد و اقدام‌های خود در جهت ارتقاء جنبه‌های خود حفاظتی کودکان و خانواده‌ها را ارائه کرد.

اجرای بیش از 700 کارگاه آموزشی در مدارس سراسر کشور با حضور والدین و کودکان و نوجوانان و ارائه راهکارهای حفاظت از مخاطرات موجود در فضای مجازی برای این قشر از جامعه و همچنین برنامه پیش‌بینی‌شده برای آینده، ازجمله بخش‌های گزارش ارائه‌شده به اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی محسوب می‌شود.

بر همین اساس از میان 400 موضوع و طرح که در تمامی بخش‌ها از سوی کشورهای مختلف ارائه‌شده بود، طرح "کودک و اینترنت" ایران توانست در شاخه حفاظت از کودکان در فضای مجازی، جایزه سال 2018 را به خود اختصاص دهد.

لازم به ذکر است، موضوع کودکان و فضای مجازی مسئله‌ای است که از شروع کار وزارت ارتباطات در دولت تدبیر و امید، به‌طور ویژه‌ای در دستور کار قرارگرفته و همین اهمیت بخشیدن به این موضوع باعث شده تا دیگر سازمان‌های کشور چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی به تکاپوی بیشتری برای فعالیت در این زمینه بپردازند.

جامعه هدف این طرح  شامل کودکان و کلیه دانش آموزان مقاطع تحصیلی مختلف، اولیاء و مربیان بوده و شناسایی تهدیدات و چالش‌های مؤثر در حوزه کودک و اینترنت، ارائه راهکارها و خدمات حفاظتی- قانونی در حوزه کودک و اینترنت، ارائه راهکارها و خدمات حفاظتی و امنیتی در حوزه کودک و اینترنت، آموزش و آگاه‌سازی سطوح مختلف جامعه هدف و طراحی و راه‌اندازی سامانه ملی اینترنت و کودک (کوا) ازجمله اهداف این طرح محسوب می‌شود.

]]>
2018/3/27
<![CDATA[سال جدید سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی و سال اشتغال و رونق است]]> رییس‌جمهوری در پیام نوروزی به مناسبت حلول سال 1397 هجری شمسی ، سال 96 سال را به رغم خواست و تلاش های بدخواهان کشور ، سال موفقیت و پیروزی ملت بزرگ ایران درعرصه های مختلف برشمرد و تصریح کرد: اتحاد ملت ایران همه دشمنان را به اعجاب واداشت و به عظمت ملت ما اعتراف کردند.

سال جدید سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی و سال اشتغال و رونق است

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در جمع مردم زلزله زده کرمانشاه و خطاب به ملت بزرگ ایران اظهارداشت:همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند سال نو ، سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی و سال اشتغال و رونق خواهد بود.

متن پیام نوروزی رییس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

السلام علیک یا مولا یا امیرالمؤمنین

شاد باش عرض می‌کنم خدمت ملت بزرگ ایران در جای جای این کشور و همه ایرانیان در سراسر گیتی و همچنین به اقوام و همسایگانی که نوروز را پاس می‌دارند.

همراه شدن نوروز و شکوفایی طبیعت با ماه پربرکت رجب، ایام میلاد ائمه هدی بویژه امیرالمؤمنین(ع) و بعثت پیامبر اسلام(ص) و ایام عبادت و اعتکاف که شکوفایی معنوی است، به فال نیک می‌گیرم.

خدمت همه خانواده‌های شهدا، جانبازان عزیز، آزادگان تبریک ویژه دارم و همچنین سلام و تهیت و درود به محضر ولی عصر امام زمان(عج).

باید در اینجا یاد کنیم از آنهایی که در این لحظه به جای سفره نوروزی، سفره خدمت به ملت را انتخاب کرده‌اند و برگزیده اند.

پزشکان، پرستاران، خلبانان، رانندگان، مرزداران، پلیس و همه آنهایی که در سراسر ایران در کنار سکوها، چاه‌های نفت، تلمبه‌خانه‌ها، اتاق‌های کنترل در کنار آمبولانس‌ها، ماشین‌های آتش نشانی، در راه‌های کشور ، خدمت را برای خود به عنوان وظیفه بزرگ برگزیده‌اند.

ملت ما خود را شریک در اندوه و غم عزیزانی می‌داند که در سال گذشته در اثر سیل، زلزله یا حوادثی چون حوادث هوایی یا دریایی به سوگ عزیزانشان نشستند. همه ملت ایران را در غم خود سهیم و شریک بدانند و خداوند بزرگ را به عنوان ولی خود در کنار خود ببینند و صبر و مقاومت و راه زندگی توأم با معنویت را ادامه دهند.

سال گذشته، سال پیروزی و موفقیت ملت ایران بود، در صحنه انتخابات آن پیروزی شکوهمند، آن حضور تکان‌دهنده، آن رقابت بی‌نظیر، آن حضور توأم با امنیت در حالی که بدخواهان چیز دیگری را می‌خواستند؛ نزاع و دودستگی و پیروزی گروهی را بر گروهی می‌خواستند.

اما انتخابات یک پیروز بیشتر نداشت و آن ملت بزرگ ایران بود. ملت بزرگ ایران موفقیت دیگری را به رخ جهانیان کشید؛ آن زمانی که حوادث غم‌بار در کشور پیش آمد.در کرمانشاه وکرمان، در دنا و در دریا، مردم اعلام کردند که حادثه‌دیدگان تنها نیستند. این همدلی و همنوایی به عنوان یک موفقیت اجتماعی و اخلاقی و انسانی برای ملت بزرگ ایران ثبت شد.

مردم ما  وقتی دیدند در خیابان اغتشاشاتی وجود دارد و ممکن است امنیت جامعه‌شان به خطر بیفتد به صحنه آمدند و با صدای رسا اعلام کردند که انتقاد و اعتراض حق مردم است اما ملت فهیم ایران، بی‌قانونی و خشونت را تحمل نخواهد کرد.

دشمنان ما در دنیا به فکر آن بودند که از آن بهانه برای شکستن ملت ایران استفاده کنند اما اتحاد ملت ایران همه دشمنان را به اعجاب وا داشت و به عظمت این ملت اعتراف کردند.

ملت ما که همیشه آفریننده صلح و آرامش در منطقه و جهان بوده اند در سال گذشته با تلاش پیگیر خود و سربازان مخلص و دیپلمات‌های پرتلاش خود توانستند در کنار ملت عراق، سوریه و لبنان ثبات و امنیت بیشتری را برای منطقه به همراه بیاورند.

در سال گذشته همه کشور، شور، شعف، کار و تلاش بود و همانطور که رهبر معظم انقلاب اعلام کردند، سال نو، سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی و سال اشتغال و رونق است. در سال گذشته ملت ما قدم‌های خوبی برداشت و کارآفرینان، کارگران، مهندسین و کشاورزان گرچه با عارضه کم‌آبی مواجه بودیم، اما کشاورزان ما، سرافرازی ما و ملت بزرگ را آفریدند و باز هم در گندم ما را خودکفا کردند و به حول و قوه الهی در سال نو هم ما را خودکفا خواهند کرد. در بسیاری از زمینه‌ها رکوردی را برای تحول در زراعت و کشاورزی و در خوداتکایی بوجود آوردند و این راه را ملت ما ادامه خواهد داد.

مهندسین و کارگران ما، آنهایی که در راه‌آهن تلاش می‌کردند و می‌کنند، استان‌های مختلف را به راه‌آهن سراسری متصل کردند. استان همدان و کرمانشاه به راه‌آهن سراسری وصل شد و در سال آینده نیز سه استان دیگر به راه‌آهن سراسری وصل خواهد شد. همه جوانان، فرهیختگان، ورزشکاران و هنرمندان برای‌ کشور موفقیت آفریدند.

دو هدف بلند را در کنار ملت‌مان در سال گذشته دنبال کردیم و در سال نو به کمک شما ملت بزرگ ادامه خواهیم داد. موضوع اول ایجاد اشتغال و مبارزه با غول بیکاری بود. گر چه هنوز مشکلات فراوانی باقی مانده، گر چه هنوز جبران گذشته نیاز به زمان دارد، اما اشتغال سال گذشته ما در تاریخ کشور یا بی‌نظیر و یا کم‌نظیر بوده و در سال نو باید اشتغال بالاتری را بیافرینیم و این کار را به حول و قوه الهی با کمک شما مردم انجام خواهیم داد.

سال تولید ملی در کنارش اشتغال و خودکفایی و نشاط هم در جامعه خواهد بود.

موضوع دوم مبارزه با فقر بود. دولت دوازدهم مبارزه با فقر را ادامه خواهد داد. مستمری مددجویان و مستمری‌بگیران کمیته امداد و بهزیستی در سال 96 بیش از 3 برابر شد. این گام اول و مهم در زمینه مبارزه با فقر بود. برای تمام مشاغل، کارمندان و کارگران در حداقل حقوق اقدامی کردیم تا حقوق‌ها متعادل شود و این برنامه را ادامه خواهیم داد. گام بزرگ دیگری در سال جدید و تا پایان دولت دوازدهم برای مبارزه با فقر برخواهیم داشت.

دو درخواست و خواهش از ملت بزرگ ایران دارم. خواهش اول در سال جدید از همه کارآفرینان، کارگران، سرمایه‌گذاران، ایرانیان داخل و خارج است. سال نو، سال سرمایه‌گذاری و تولید است. همه باید با همه توان به رونق تولید بپردازیم. قدرت ملی ما در کنار تولید ما خواهد بود و این کارآفرینان هستند که می‌توانند قدم‌های مهمی را در سال جدید بردارند.

خواهش دوم من از جوانان عزیز است؛ جوانانی که کشور و آینده آن ، تعلق به آنها دارد و باید راه سربلندی کشور را ادامه دهند. آنچه برای همه ما مهم است، عزت اسلام، سربلندی ایران، آسایش و رفاه ملت ایران است. برای این سه هدف بلند همه ما باید تلاش کنیم و امید ما به جوانان عزیز است.

به آنچه که  به جوانان و زنان از آغاز دولت دوازدهم وعده کردم و قول دادم و دولت ما متعهد شده است، عمل کرده و آن را ادامه خواهیم داد. می‌دانیم نسل جوان ما خواست بالاتری دارد. می‌دانیم با دنیای دیگری می‌خواهد شرایط جدیدی را برای کشور ببیند. نشاط بیشتر را می‌خواهد. دولت متعهد به اشتغال جوانان، نشاط جوانان، آزادی جوانان و ادامه دسترسی آنان به اطلاعات است. اطلاعات آزاد به معنای به روز بودن مردم نسبت به تحولات جهانی ،به معنای اتصال دانشجویان و دانش‌پژوهان ما با علم جدید دنیا و به معنای اتصال و ارتباط نزدیک‌تر با مردم و اشتغال نو در این فضا است.

البته ما فضای مجازی امن، آسان و ارزان، توأم با اخلاق و معنویت می‌خواهیم. در سایه این فضاست که مبارزه با فساد  و شفافیت را ادامه می‌دهیم و مردم ما شاهد شفافیت بیشتر در سال جدید خواهند بود.

خدایا باران پربرکت و رحمت خود را بر ملت ما نازل گردان. خدایا در این ساعات زیبای آغاز سال از تو می‌خواهیم باران فتوت، باران اخلاق، باران تحمل، باران وحدت و انسجام و باران تلاش برای توسعه و پیشرفت کشور بر ما نازل بفرمایی.

خادمین مردم، رهبر معظم انقلاب، دولت و نظام را برای تلاش بیشتر، برای به اهتزاز در آوردن پرچم پیشرفت، آرامش، آسایش و رفاه در این کشور، بیش از پیش موفق بگردان.

أَعْطِنِی بِمَسْأَلَتِی إِیَّاکَ جَمِیعَ خَیْرِ الدُّنْیا وَ جَمِیعَ خَیْرِ الاخِرَةِ ، وَ اصْرِفْ عَنِّی بِمَسْأَلَتِی إِیَّاکَ جَمِیعَ شَرِّ الدُّنْیا وَ شَرِّ الاخِرَه.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

]]>
2018/3/21
<![CDATA[طرح کودک و اینترنت (کوا)، جایزه اجلاس wsis سال 2018 را به خود اختصاص داد]]> 2018/3/21 <![CDATA[پیام نوروزی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت آغاز سال 1397]]> وزیر ارتباطات در پیامی به مناسبت آغاز سال 1397 هجری شمسی، تجهیز تمام شهرهای کشور به خدمات نسل سوم و چهارم ارتباطات تلفن همراه، ایجاد صدهزار اشتغال در عرصه فناوری اطلاعات، توسعه نرم افزارهای موبایل محور، اصلاح تعرفه های سرویس های اینترنت ثابت را از دستاوردهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال 96 اعلام کرد و تاکید کرد: اقدامات زیادی مانده که در سال 1397 باید انجام دهیم. جوانان ما میتوانند خدمات جدیدی را خلق کنند و باعث رشد بهره وری در کشور و زمینه ساز تحول دیجیتال در درون کشور شوند.

پیام نوروزی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت آغاز سال 1397

]]>
 به گزارش وابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، متن  کامل پیام نوروزی محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به این شرح است:‏

 

بسم الله الرحمن الرحیم

یا مقلب القلوب و الابصار

یا مدبرالیل و النهار

یا محول الحول و الاحوال

حول حالنا الی احسن الحال

نوروز باستانی و فرارسیدن بهار طبیعت را خدمت همه هم میهنان عزیز و بخصوص همه همکاران در مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و فعالان صنعت ICT در کشور عرض شاد باش و مبارک باد دارم.

در سال 1396 که گذشت به همت همه فعالان این صنعت دستاوردهای بسیار مهمی حاصل شد. خوشحالم که در سال 1396 با تلاش ها و با سرمایه گذاری های بسیار مناسبی که صورت گرفت، تمامی شهرهای کشور  جمهوری اسلامی ایران  به خدمات نسل سوم و چهارم ارتباطات تلفن همراه مجهز شد و پوشش شبکه نسل سوم و چهارم در تمام شهرهای ایران کامل شد.

همچنین برای مناطق کمتر برخوردار و مناطق روستایی که هزینه ها و سرمایه گذاری های زیادی در سال های گذشته انجام شده بود برای پوشش 27هزار روستای کشور که بالای 20 خانوار جمعیت داشتند، با انجام رومینگ ملی خدمات نسل سوم و چهارم در این روستاها در دسترس قرار گرفت و مردم مناطق کمتر برخوردار ما نیز توانستند از این ظرفیت استفاده کنند.

امسال  شاهد توسعه نرم افزارهای موبایل محور در کشورمان بودیم و جوانان ما با استفاده از زیرساخت هایی که می توانستند توسعه دهند، توسعه های خوبی را انجام دادند و می شود گفت که حدود صدهزار اشتغال در عرصه فناوری اطلاعات در سال 1396 حاصل شد و جوانان ما توانستند ایده و خلاقیت خودشان را تبدیل به اقتصاد جاری کنند که هم از منافع آن خودشان و هم مردم بهره مند شوند.

در سال 1396 ما در حوزه ترانزیت ارتباطات بین الملل نیز دستاوردهای خوبی داشتیم هرچند تا ایده آل فاصله داریم اما موفق شدیم قراردادهای بین المللی خوبی را امضا کنیم و با افزایش بیش از 300 گیگابیت در ثانیه ظرفیت 550 گیگی سابق ارتباطات بین الملل را به حدود 800 گیگابیت بر ثانیه ارتقا دهیم که این دستاورد مهمی در عرصه ارتباطات است.

وعده اصلاح تعرفه های سرویس های اینترنت ثابت اصلاح شود که این اتفاق افتاد و تا کنون بیش از 50 درصد مردم سرویس هایشان را بر اساس تعرفه های جدید منتقل کردند که باعث رضایت عمومی خوبی شده و  با این مدل تعرفه حجم ترافیک داخلی بیش از 60 درصد  رشد کرده و عدد قابل قبول و جهش قابل قبولی در عرصه تولید محتوای داخلی بر بستر شبکه ملی اطلاعات بوده است.

در سالی که گذشت بازار اقتصادی ما رشد خوبی را تجربه کرد و رشد مورد انتظارش را برای رسیدن به حجم 2.5 برابری بازار ICT کشور در برنامه ششم توسعه کشور را به خوبی تجربه کرد.

در سالی که گذشت اقدامات اساسی برای توسعه دولت همراه با تلاش‌های دستگاه‌های مختلف انجام شد و  امیدوارم در اوایل سال97 این دستاوردها رونمایی شود تا بتوانیم خدمات دولت را همراه مردم را بر روی گوشی های همراه ارایه و عرضه کنیم.

گام های موثری در راستای  آزادسازی کسب و کارها و تصدیگری های دولتی در سال 1396 برداشته شد وبخش پست که پس از تصویب اساسنامه شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران در مجلس محترم شورای اسلامی رخ داد آزادسازی شد و دو شرکت بخش خصوصی مجوز و پروانه فعالیت گرفتند که در سال 1397 از این دو شرکت خصوصی که خدمات پستی را ارایه خواهند کرد در فضای رقابتی و در فضای بهتر، خدمات بهتری را به شهروندان ارایه خواهند کرد، بیشتر خواهیم شنید.

اقدامات زیادی مانده که در سال 1397 باید انجام دهیم. از مهمترین اقداماتی که باید انجام شود استفاده از فناوری اطلاعات در سایر بخش های اجرایی بدنه حاکمیت و دولت است و فناوری اطلاعات راهکار بهبود بهره وری در کشور است البته فاصله زیادی با استانداردهای بهره وری در دنیا داریم.

امروز یک زمین بازی و یک فضا و یک پتانسیل خیلی خوب در کشور داریم برای رشد بهره وری  با استفاده از توسعه فناوری اطلاعات در خدمات، کشاورزی، صنعت برق و انرزی و حوزه سلامت، جوانان ما میتوانند خدمات جدیدی را خلق کنند و باعث رشد بهره وری در کشور شوند و زمینه سازی تحول دیجیتال در درون کشور شوند.

علاوه بر رشد بهره وری که انشااله با فعالیت این جوانان و برنامه ریزی مناسب و صحیح در کشور حاصل خواهد شد مهمترین اقدام ایجاد یک زیرساخت مناسب برای توسعه اشتغال برای جوانان در عرصه فناوری اطلاعات خواهد بود.

طبعا در سال 1397 ما از شهرهای هوشمند بیشتر خواهیم شنید و از تحول دیجیتال بیشتر خواهیم شنید و آمارهای خوبی در حوزه  اشتغال خواهیم داد چراکه اقدامی که در  طول دولت یازدهم و سال ابتدای دولت   انجام شده زمینه ساز ایجاد  تحول بزرگی در اقتصاد کشور است و جوانان ما می توانند از ظرفیت های خود  برای توسعه و رشد اقتصادی کشور و حرکت به سمت استقلال کشور و سهم خواهی کشور در عرصه تحول دیجیتال و توسعه فضای مجازی کشور حرکت کنند تا بتوانیم  در توسعه زیست بوم فضای مجازی  به وظایفمان عمل کنیم.

امیدوارم نوروز خوبی را پیش رو داشته باشیم و در سایه عنایت حضرت ولی عصر (عج) همه ما بتوانیم سال بهتر و پر امید تر، شادتر و پر از دستاوردهای موفق برای مردم شایسته و خوب  ایران اسلامی رقم بزنیم و گام خوبی را در راستای تحقق برنامه های توسعه ای جمهوری اسلامی ایران با هم برداریم.

محمد جواد آذری جهرمی

]]>
2018/3/20
<![CDATA[رسول سراییان به سمت  جانشین رییس کارگروه توسعه خدمات الکترونیک وزارت ارتباطات منصوب شد]]> آذری جهرمی طی حکمی عضو و جانشین رییس کارگروه توسعه خدمات الکترونیک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را منصوب کرد.

رسول سراییان به سمت  جانشین رییس کارگروه توسعه خدمات الکترونیک وزارت ارتباطات منصوب شد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان رییس کارگروه توسعه خدمات الکترونیک طی حکمی رسول سراییان رییس سازمان فناوری اطلاعات را با حفظ سمت به عنوان عضو و جانشین رییس کارگروه توسعه خدمات الکترونیکی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منصوب کرد.

در حکم آذری جهرمی آمده است:

با عنایت به ماده 5 مصوبه ششم شورای عالی فناوری اطلاعات و به منظور ایجاد هماهنگی در برنامه ریزی، اجرا و نظارت بر توسعه خدمات الکترونیکی و اجرای کلیه مصوبات مربوط به توسعه دولت الکترونیکی و کمیسیون توسعه دولت الکترونیک به موجب این حکم جناب عالی را به عنوان «عضو و جانشین رییس کارگروه توسعه خدمات الکترونیکی وزارت متبوع» منصوب می نمایم.

]]>
2018/3/18
<![CDATA[مدیرکل تدارکات و پشتیبانی سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد]]> دکتر خاکپور مقدم، به سمت مدیرکل تدارکات و پشتیبانی سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد

مدیرکل تدارکات و پشتیبانی سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران؛ بر اساس حکم دکتر سراییان، امیر خاکپور مقدم جایگزین عباسعلی احرام پوش شد.

در این مراسم از زحمات عباسعلی احرام پوش تقدیر شد.

]]>
2018/3/13
<![CDATA[مدیرکل حراست سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد ]]> معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی حکمی حمید خوانساری را به سمت مدیرکل حراست منصوب کرد

مدیرکل حراست سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران : در حکم انتصاب حمید خوانساری  آمده است :

نظر به‌مراتب شایستگی و تجارب مثبتی که داشته‌اید به‌موجب این ابلاغ به سمت مدیرکل حراست منصوب می‌شوید. امید است در جهت تحقق اصول و ضوابط حاکم بر سازمان با درایت لازم و صحت عمل، در راستای اصل پاسخگویی برابر چارچوب شرح وظایف محوله، جدیدت و تلاش وافری ایفا نمایید . توفیقات شمارا در تقویت عزت و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تحت زعامت حضرت آیت ا... العظمی خامنه‌ای ( حفظه ا...) از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌نمایم .

رسول سراییان ، معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران

]]>
2018/3/12
<![CDATA[ایران در شاخص رشد در صنعت ICT بیشترین رشد در منطقه آسیاپاسیفیک را داشته است]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از رشد قابل توجه شاخص های توسعه ICT در سال آینده خبر داد و گفت: بر اساس اعلام ITU ایران بیشترین رشد شاخص های ICT در آسیا و دومین کشور از این نظر در دنیا بوده است.

ایران در شاخص رشد در صنعت ICT بیشترین رشد در منطقه آسیاپاسیفیک را داشته است

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران ، مهندس آذری جهرمی در مراسم اختتامیه جشنواره ملی فاوا و اعطای جوایز شهید رجایی که همزمان با 141 امین سالگرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، گفت: با توجه به مصوبه اساسنامه شرکت ملی پست در مجلس امروز با آزادسازی فعالیت های در بخش دولتی، به شرکت دو اپراتور پستی واگذار شد که خیلی خوشحالیم از بخش تعاون نیز در این حوزه حضور دارند.

وی با تاکید بر پیگیری واگذاری امور به بخش خصوصی افزود: به لطف قانون همواره پیگیر هستیم تا برای واگذاری امور به بخش خصوصی و رفع انحصار از دولت مجری خوبی باشیم تا شاهد بزرگ شدن بازار خدمات پستی در کشور باشیم.

آذری جهرمی با بیان اینکه بنابه اعلام ITU در سال گذشته میلادی ایران در میان کشورهای آسیایی بیشترین رشد شاخص های ICT و در دنیا دومین کشور از این بابت را بدست آورده است، گفت: امروز برگزیدگان جشنواره ملی فاوا، جایزه ملی کیفیت و جشنواره شهید رجایی، نمایندگان جامعه ای هستند که این اتفاق را رقم زده اند که جای تقدیر ویژه از آنان دارند.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با اشاره به اینکه از نظر شاخص های IDI جمهوری اسلامی ایران شاهد 4 رتبه رشد بوده است، خاطر نشان کرد: این درحالیست که در سال گذشته پوشش شبکه در کشور 62 درصد بوده است که امسال با رشد قابل توجهی که در این حوزه رخ داده است بخصوص با کمک همراه اول و همچنین بخش روستایی پوشش پهنای باند گسترده شده و انتظار داریم رشد شاخص وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قابل قبول تر از قبل باشد و امید داریم تکلیف دولت برای رشد 30 درصد شاخص ها را زودتر محقق کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: برای توسعه شاخص های ارتباطی باید با کمک جوانان و استفاده از ظرفیت ها جهت توسعه تحول دیجیتال گام برداریم که باعث افزایش بهره وری، اشتغال، رفاه عمومی و ثروت ملی در کشور است.

آذری جهرمی با اعلام اینکه برنامه ریزی ویژه ای برای توسعه اشتغال آغاز کردیم، اظهار کرد: با نظر مثبت رییس جمهوری و دستوراتی که داشتند و باتوجه به نوع نگاه حمایتی مجلس بخصوص کمیسیون صنایع و کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات مجلس، مذاکرات را برای نهادینه کردن شاخص ها آغاز کردیم تا بدانیم هوشمندسازی ساختمان ها، شهر، کشاورزی، انرژی و سلامت در چه وضعیتی قرار دارد و به چه مرحله ای قرار است در سال آینده برسد.

وی با اشاره به نمونه ای در مصرف آب خوزستان از مصرف 31هزار مترمکعب برای هر هکتار خبر داد و افزود: این درحالیست که در کشورهای پیشرفته برای همین قدر تولید محصول 10 تا 12 هزار مترمکعب آب در هر هکتار مصرف می شود که می توان با کمک فناوری اطلاعات آنرا بهبود داد.

عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه زیرساخت ها فناوری اطلاعات توسعه پیدا نکرده تا فقط به عنوان پیام رسان از آن استفاده کرد، اظهار کرد: باید فناوری اطلاعات را در زندگی مردم جاری کنیم که حوزه سلامت، کشاورزی از جمله زوایای زندگی مردم است.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با اشاره به اینکه در زمانی هستیم که همه کشورها درحال استفاده از ظرفیت های فناوری اطلاعات هستند، تصریح کرد: اگر بنشینیم و دست روی دست بگذاریم آنها حاکمیت ما را بدست می آورند و باید تلاش کنیم و با استفاده از خلاقیت ها حاکمیت را بدست بیاوریم و خدمات به شهروندان را ارتقا دهیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه امروز آنکه مانع می شود و جلوی رشد این خلاقیت ها را با هر روشی بگیرد و مانع رشد فناوری اطلاعات بشود، به حاکمیت آینده ما ضربه می زند، گفت: نباید به اعتماد عمومی لطمه بزنیم و باید بدانیم که در تحولات این حوزه شغل های سنتی از میان می رود و شغل های نوین جایگزین می شود که باید نسبت به آن فرهنگ سازی کنیم که بر اثر این تغییرات سرمایه گذاری صورت می گیرد و اشتغال ایجاد شده و توسعه رخ می دهد.

وی با بیان اینکه برخی دستگاه ها شفاف جلوی بهره وری می ایستند درحالی که در مجلس این امر وجود دارد، افزود: وزارت ارتباطات مسوول همه بخش ها نیست و با وجود اینکه به عنوان متولی زیرساخت به شمار می رود اما در بخش فنی نیز الزاما همه مسوولیت ها با وزارت ارتباطات نیست.

عضو کابینه تدبیر و امید اظهار کرد: اگر با بیشترین هزینه ها بهترین پلتفرم ها برای پیام رسان نیز درست کنیم علاوه بر آن اکوسیستم و زیست بومی وجود دارد که دستگاه های دیگر مسوول ایجاد آن هستند.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور همچنین از دستور رییس جمهوری مبنی بر اعلام عمومی سند تحول دیجیتال و ارایه شاخص ها خبر داد و گفت: باید اعلام کنیم چه میزان از کشاورزی، شبکه علمی، ساختمان ها هوشمندسازی هستند و به چه میزان می خواهند برسند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه هوشمندسازی هدف نیست بلکه وسیله است، گفت: باید افزایش بهره وری را دنبال کنیم و باید با تلاش گروه های مختلف خصوصی و دولتی سرمایه گذاری که صورت گرفته و زیرساختی که احداث شده به بهترین وجه برای توسعه اقتصادی از آن استفاده کنیم که البته نیاز به عزم همگانی دارد و مقام معظم رهبری برای هماهنگی میان نهادهای مختلف شواری عالی فضای مجازی را به عنوان فضل الخطاب این حوزه تشکیل دادند.

آذری جهرمی با تاکید بر اینکه هنوز وقتی با استارت آپ ها صحبت می کنیم، می گویند که آنها نفوذی هستند، اظهار کرد: باید بینش عمومی را بالا ببریم و جوانان را برای خودمان حفظ کنیم. در نمایشگاه جیتکس 12 برگزیده، شرکت ها و استارت آپ های ایرانی بودند که باید به این سرمایه ها توجه کنیم.

وی با اشاره به اینکه شاید آنها از من به عنوان وزیر ارتباطات گلایه داشته باشند، افزود: البته باید حرف های آنها را شنید چراکه اگر مطالبات شنیده و پیگیری شود، امید شکل می گیرد بنابراین با گفتمان سازی و ظرفیت های بسیار خوب گروه های مختلف، علما، دانشگاهیان و ... تحول دیجیتال را قبل از اینکه مستعمره شویم خودمان رقم بزنیم به نحوی که سهمی از بازارهای بین المللی را از آن خود کنیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اظهار امیدواری نسبت به اینکه در سال آینده با کنارگذاشتن اختلاف ها و با همفکری و همنظری بدین سمت حرکت کنیم، تصریح کرد: این امید می رود که با توسعه فناوری اطلاعات، از باب شفافیت و مبارزه با فساد اقداماتی صورت گیرد و همانطور که مجلس کاهش سالانه 12.5 درصد مراجعات حضوری غیرضروری حذف شود.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با اعلام اینکه همه دستگاه ها و نهادها برای خود سیستمی راه اندازی کرده که اگر بخواهیم با فساد مبارزه کنیم باید به یکدیگر متصل کنیم، خاطرنشان کرد: باید با کسانیکه اعتماد عمومی را خدشه دار می کنند برخورد کرد اما بسیار مهم است کسانیکه برای این کشور زحمت می کشند بنابر ضعف نظارت و اختیارات آنها را فاسد نکنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از سختی اتصال دستگاه های مختلف به دولت الکترونیک گفت و ادامه داد: بهانه های برای این کار از سوی نهادهای مختلف گفته می شود که آخرین آنها حفظ امنیت اطلاعات سازمانی است که باید گفت بزرگترین اقدام ضد امنیتی به اشتراک نگذاشتن اطلاعات است.

]]>
2018/3/12
<![CDATA[افتتاح طرح 20 تا 20 در راستای حمایت از کودکان در فضای مجازی]]> در جهت اجرایی شدن سند حمایت و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودکان و نوجوانان، صبح فردا "طرح 20 تا 20 " با حضور مقام‌های کشوری افتتاح خواهد شد.

افتتاح طرح 20 تا 20 در راستای حمایت از کودکان در فضای مجازی

]]>
در جهت اجرایی شدن سند حمایت و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودکان و نوجوانان، صبح فردا "طرح 20 تا 20 " با حضور مقام‌های کشوری افتتاح خواهد شد.
مهندس خسرو سلجوقی، عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران و مجری طرح حمایت از کودک در فضای مجازی، در گفت‌وگو با واحد خبر روابط عمومی سازمان، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: اجرای این طرح از 20 اسفندماه جاری آغاز طی مدت یک سال ، اهداف و برنامه‌های تعریف‌شده در این حوزه را پیاده‌سازی می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: یکی از اهداف کلان تا سال ۱۴۰۰ و پایان سال ۲۰۲۰  فراهم شدن فضای غنی از اطلاعات در سپهر اطلاعاتی کودک از طریق رشد خوشه اقتصادی محتوا و خدمات فناوری اطلاعات در حوزه کودک است که اجرای طرح 20 تا 20، در جهت تحقق بخشی از این اهداف اجرایی می‌شود.
مجری طرح حمایت از کودک در فضای مجازی با اشاره به نتایج پيمايش رفتارهای مصرفی در سال 1396 کودکان 3 تا 5 سال در کشور گفت: حدود 66 درصد از جمعیت موردمطالعه از وسایل الکترونیکی مثل تلفن همراه و تبلت استفاده می‌کنند.
وی ادامه داد: در گروه مصرف‌کنندگان، 27 درصد وسیله‌ برای خود کودک است و 66 درصد ازآن پدر و مادر و 7 درصد برای خواهر و برادر بوده است.
خسرو سلجوقی افزود: بر اساس مطالعات انجام‌شده، چهار درصد کودکان از شش‌ماهگی از ابزارهای ارتباطی استفاده می‌کنند و 14 درصد از آن‌ها از یک‌سالگی با این ابزارها آشنا شده و از آن‌ها استفاده می‌کنند.
وی تأکید کرد: بیشترین تعداد کودکان که 30 درصد آن‌ها را شامل می‌شود از دوسالگی،  28 درصد از سه‌سالگی  و 20 درصد از چهارسالگی استفاده از این ابزارها را آغاز کرده‌اند.
عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران بابیان این مطلب که آمارهای به‌دست‌آمده در مطالعات و نحوه استفاده و نوع کاربردهای این فناوری برای کودکان بیانگر لزوم داشتن برنامه‌ای مشخص برای این حوزه است تصریح کرد: در آیین افتتاح طرح 20 تا 20، اعلام برنامه‌های عملیاتی طرح 20 تا 20 ، رونمایی از وبگاه طرح ، رونمایی از اولین پیمایش جامع رفتارهای مصرفی کودک در فضای مجازی و رونمایی از اولین گاه‌شمار مصور مناسبت‌ها و زندگی‌نامه‌های چهره‌های ماندگار کودک صورت خواهد گرفت.
وی ادامه داد: همچنین در این مراسم، کاشت درخت طوبی دانش در فضای حقیقی، به همراه رونمایی از درخت طرح 20 تا 20 در فضای مجازی نیز عملیاتی خواهد شد.

]]>
2018/3/10
<![CDATA[رشد سه برابری مصرف محتوای داخلی با اصلاح مدل تعرفه گذاری]]> از زمان اجرای تعرفه های جدید اینترنت موسوم به اینترنت غیرحجمی مصرف محتوای داخلی با رشد 60 درصدی روبرو بوده است بطوریکه این میزان سه برابر میزان رشد مصرف ترافیک بین الملل در کشور بوده است.

رشد سه برابری مصرف محتوای داخلی با اصلاح مدل تعرفه گذاری

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمد جواد آذری جهرمی در نخستین کنفرانس خبری آنلاین خود به صورت همزمان پاسخگوی سوالات خبرنگاران از سرتاسر ایران بود.

وی در ابتدای این کنفرانس خبری آنلاین ایده برگزاری این کنفرانس برخط را با هدف اجرای عدالت رسانه ای عنوان کرد و افزود: از این طریق امکان دریافت و انعکاس نظرات و سوالات خبرنگاران از سراسر ایران وجود دارد و تمام مسوولین و کسانی که امروز باید در حوزه کاری خود پاسخگو باشند می توانند از ظرفیت شبکه ملی اطلاعات برای این منظور استفاده کنند.

آذری جهرمی در پاسخ به سوالی  درباره تشکیل نظام مهندسی IT  ، گفت : با توجه به تحولات و تغییرات ایجاد شده در این حوزه ایجاد نظام های صنفی به عنوان یک مطالبه مطرح است و تاکنون نیز با توجه به ظرفیت های ایجاد شده نظام مهندسی در این حوزه شکل نگرفته است و به همین منظور  معاونت فناوری و نوآوری این وزارتخانه در حال پیگیری موضوع است .

وی درباره مشکلاتی که کسب و کارهای نوپا برای فعالیت خود با آن مواجه هستند نیز با تاکید به اینکه زیست بوم مناسب برای فعالیت این کسب و کارها باید در کشور ایجاد شود، اظهارکرد: توسعه زیرساخت ها و دسترسی ها وظیفه وزارت ارتباطات بوده که هم اکنون تمام شهر های کشور به نسل 3 و 4 تلفن همراه دسترسی دارند و گام بعدی نیز ایجاد زیست بوم فعالیت این کسب و کارها مانند تدوین قوانین و مقررات و ایجاد مشوق ها است .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به برنامه های این وزاتخانه برای تسهیل در ایجاد زیست بوم کسب وکارهای نوپا اشاره کرد و افزود : ایجاد مراکز توانمند سازی کسب و کارهای نوپا در تمامی استان های کشور یکی از برنامه های وزارت ارتباطات در این زمینه است .

وی راه اندازی یک شعبه از پارک علم وفناوری ICT  سجاد در اردیبهشت ماه سال 97 در مشهد را گام دیگر وزارت ارتباطات در این حوزه بیان کرد و گفت : برنامه داریم که در این شعبه از پارک سجاد شرکت های نوپا با حجم 500 میلیونی بازار وارد و با حجم 5 میلیارد تومانی خارج شوند.

آذری جهرمی، طرح تکاپو را یکی دیگر از گام های دیگر وزارت ارتباطات با همکاری وزارت کار و اموراجتماعی عنوان کرد که برای ایجاد زیست بوم مناسب کسب و کارهای نوپا در کشور در حال پیگیری است .

وی درپاسخ به سوالی درباره لوایح حقوق سایبری و مالکیت معنوی نیز گفت : بعد از ارایه لوایح 5 گانه تدوین شده با همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه، این لوایح در نشست دو روزه بررسی و انجام اصلاحات و  تغییرات بر اساس نظرات اعلام شده در مراحل نهایی است و در ابتدای سال آینده به دولت ارایه می شود .

وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات درباره لایحه مالکیت معنوی که در دولت گذشته به مجلس ارایه شده است نیز افزود : یک تیم حقوقی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و نظام صنفی رایانه ای و فعالان کسب و کارهای نوپا نظرات و اصلاحات خود را در زمینه این لایحه به کمیسیون مربوطه در مجلس ارایه کرده اند .

وی تصریح کرد: برای انجام تغییرات در این لایحه دو راه وجود دارد که یکی اعمال تغییرات از طریق کمیسیون مجلس است و راه دوم نیز برگشت لایحه به دولت که با پالس های مثبتی که از مجلس دریافت کردیم امیدواریم بتوانیم از ظرفیت کمیسیون مجلس برای ایجاد این تغییرات استفاده کنیم.

آذری جهرمی درباره وضعیت آنتن دهی موبایل در مناطق ساحلی نیز گفت : طراحی شبکه تلفن همراه اپراتورها در این مناطق با زمان پیک آنها تناسب ندارد و وزارت ارتباطات برای رفع مشکلات ارتباطات در مناسبت های مختلف کمیته ای ارتباطات اربعین خود را به صورت یک دبیرخانه دایمی به عنوان ارتباطات مناسبتی تغییر داد و در این کمیته جلساتی برای پیگیری این موضوع با اپراتورها برگزار می شود .

وی تصریح کرد: در حوزه ارتباطات راهیان نور در استان خوزستان از شب گذشته با برقراری رومینگ بین اپراتورها مشکل ارتباطات در این منطقه حل شده است و در مناطق شمالی کشور نیز با اقداماتی که انجام می شود در ایام نوروز مشکلات ارتباطی کاهش می یابد.

وزیر ارتباطات و فناوری درباره تحقق وعده دسترسی مشترکین به سرعت 20 مگابیت نیز با اشاره به اینکه این مصوبه یکی از برنامه های اقتصاد مقاومتی در کشور است، افزود : هم اکنون 5 درصد مشترکین از سرعت نهایت 16 مگا می توانند استفاده کنند که برای رسیدن به سرعت بالاتر نیاز به سرمایه گذاری و تغییر تکنولوژی به FTTH  و FTTX  است که اپراتورها می توانند با ادغام و یا استفاده از ظرفیت بازار بورس برای سرمایه گذاری در این حوزه اقدام کنند.

وی تاکید کرد: صبح امروز در جلسه ای با FCP  ها و شرکت مخابرات مقررشد که تا پایان سال 97 2 میلیون پورت 20 مگابیت دایر کنیم که البته کار دشواری است که باید تلاش کنیم به این تعداد برسیم.

آذری جهرمی در پاسخ به چرایی عدم استفاده از ماهواره برای ارتباطات موبایل نیز پاسخ داد: تکنولوژی ماهواره ظرفیت ارایه سرویس پهن باند را ندارد و سرویسی گران قیمت است که فقط برای موارد خاص و اختصاصی استفاده می شود  و در هیچ کجای دنیا نیز برای ارتباطات موبایل از ماهواره استفاده نمی کنند و هر کدام از این تکنولوژی ها در جای خود استفاده می شود.

وی در ادامه نشست خبری آنلاین خود درباره پرداخت وام 5  میلیاردی به پیام رسان های داخلی نیز اظهار کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی این وام با مدت زمان بالا و سود پایین به پیام رسان های داخلی پرداخت می شود که برای همین منظور این پیام رسان ها به پست بانک معرفی شدند و برای تسهیل دریافت این وام چندین بار در نحوه دریافت ضمانت نامه ها تغییراتی ایجاد شد که در نهایت به ارایه سفته با امضای ضامن معتبر اکتفا شد .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید به اینکه  مقررات بانکی کشور باید رعایت شود، افزود : به طورمثال اعضای هیات مدیره شرکت سروش به دلیل اینکه این پیام رسان متعلق به صدا و سیما است از امضای سفته های ضمانت خود داری می کنند که مانند این مسائل باید در درون خود شرکت ها حل شود.

وی درباره شایعاتی که در زمینه فعالیت تبلیغاتی برای ریاست جمهوری عنوان می شود نیزگفت : در فناوری اطلاعات من به عنوان یک وزیر مسوولیت جریان اقتصادی در این حوزه  را دارم و باید وضعیت تحول دیجیتال را تبیین کنیم و در این زمینه آگاهی دهیم و مسوولیت ها را یادآوری کنیم و به همین دلیل حضور پررنگ تری در رسانه ها و شبکه های اجتماعی دارم .

آذری جهرمی با بیان اینکه خود را یک فرد فنی و نه سیاسی می داند، افزود: تصمیمی برای ریاست جمهوری ندارم و خود را در چهارچوب های سیاسی نمی دانم و به این موضوع فکر نکرده و  نمی کنم و تمام تلاش من برای پیشرفت برنامه ها در حوزه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است .

وی در بخشی دیگر از این نشست  خبری آنلاین درباره قطعی های فیبرنوری در مسیر دریا در گذشته نیز توضیح داد : در گذشته ارتباطات کشور از یک مسیر تامین می شد که در 2 ، 3 سال گذشته این نقاط ارتباطی به 13 نقطه مرزی افزایش یافت که با مسیر های جایگزین در مواقع قطعی مشکلی از نظر تامین ارتباطات بین الملل وجود ندارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره توسعه زیرساخت ها در روستا های خراسان جنوبی نیز گفت : ارتباطات در تمام شهرهای این استان به صورت کامل برقرار است اما به دلیل اینکه جامعه روستایی در این استان بیشتر از جامعه شهری است ضعف ارتباطات در روستا ها خود را بیشتر نشان می دهد که بر اساس برنامه ششم توسعه تا پایان این برنامه 90 درصد روستاهای بالای 20 خانوار دارای ارتباطات می شود .

عضو کابینه دولت تدبیر و امید به تاکید بر اینکه نظام بانکی و دستگاه هایی که در این حوزه حضور دارند نیاز به آگاهی از تحولات و فین تک ها دارند، خاطرنشان کرد: در اقدامی مشترک با بانک مرکزی از طریق پست بانک در پی پیاده سازی مدل نمونه ارز دیجیتال هستیم تا تصمیم کلان در این حوزه را بگیریم.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور همچنین با اعلام اینکه در زمان سابق رابطه هایی وجود داشت که با رانت و لابی که داشتند، قیمت پهنای باند شرکت ارتباطات زیرساخت را گاه تا 10 برابر بالا می بردند، تصریح کرد: در یک سال تا یک سال و نیم پیش ما این گروه از واسطه ها را حذف کردیم و قطعا سیستم به قبل باز نمی گردد.

وی در مورد وضعیت اینترنت روستایی و پوشش تلفن همراه در روستاهای کشور با بیان اینکه در دولت یازدهم 27هزار روستا از بخش USO دارای اینترنت شدند، افزود: توسعه اینترنت به نحوی صورت گرفت که الان 60هزار کاربرآنلاین در روستاهای کشور داریم و بیش از 2500 مرکز بهداشتی روستایی، آنلاین شده اند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به برقراری رومینگ ملی میان سه اپراتور تلفن همراه در روستاها، گفت: در شب گذشته بیش از 600 هزار نفر روی بستر USO در حال استفاده از رومینگ ملی هستند.

آذری جهرمی با اشاره به پوشش 55 درصدی روستاهای سراسر کشور، اظهار کرد: مطلب مهمی که مدنظر است، ارایه خدمات بعد از پوشش روستایی است چراکه نباید روستاییان تنها به عنوان مصرف کننده ذاتی باشند.

عضو کابینه دولت دوازدهم از پایین آمدن 10 ساله سن مدیریتی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد و تصریح کرد: بنابه آمار جوانگرایی انجام شده در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بیش از سایر دستگاه ها بوده است و انشااله ادامه پیدا می کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نخستین کنفرانس خبری آنلاین خود از راه اندازی شعبه پارک علم و فناوری ICT در اردیبهشت ماه سال 97 در مشهد با هدف ایجاد زیست بوم کسب و کارهای نوپا خبر داد.

]]>
2018/3/10
<![CDATA[شهرداری تهران با شاخص گذاری مشکلات تهران می‌تواند تحول ایجاد کند ]]> در صورت احصاءشاخص های اصلی مشکلات تهران و هدف‌گذاری برای کاهش آن‌ها می‌توان بازار بزرگی از فعالیت‌ها را ایجاد و تحول در کسب‌وکار را محقق کرد.

شهرداری تهران با شاخص گذاری مشکلات تهران می‌تواند تحول ایجاد کند

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران:دکتر سراییان در پنل زیست‌بوم نوآوری شهری و نحوه تعامل با استارتاپ ها ضمن بیان این مطلب اظهار داشت : در سطح کشور فرصت های بسیار مناسبی در جهت افزایش سرعت و کیفیت ارائه خدمات به مردم فراهم‌شده است .

وی افزود: در صورت تعریف نیازها و خدمات روی بستر فراهم‌شده می‌توان بزرگ‌ترین خدمت در حوزه رفاه و آسایش مردم را محقق کرد که تبلور آن در حوزه شهر هوشمند بروز پیدا می‌کند .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران ، با اشاره به زیرساخت‌های ایجادشده برای توسعه ارائه خدمات گفت : گذرگاه ملی تبادل اطلاعات (GSB)ایجادشده و هم‌اکنون خدمات( G2G) بر بستر آن با دستگاه‌های دولتی ارائه می‌شود وی ادامه داد : همچنین بستر فنی برای ارائه خدمات دولت به کسب‌وکارها (G2C) نیز فراهم‌شده که با نهایی شدن تدوین آیین‌نامه‌ها در این حوزه خدمات موردنظر اجرایی خواهد شد .

دکتر سراییان با اشاره به قانون دسترسی آزاد به اطلاعات تصریح کرد : اجرای این قانون بر عهده وزارت ارشاد بوده و سایتی نیز برای آن ایجادشده است که شهروندان می‌توانند سوا لات خود را از دستگاه‌های اجرایی از طریق این درگاه مطرح و دستگاه‌ها موظف هستند در یک مدت‌زمانی مشخص پاسخ لازم را ارائه کنند .

وی خاطرنشان کرد : از سوی دیگر پیش‌نویس پنج لایحه قانونی در حوزه فناوری اطلاعات تدوین‌شده که از طریق سایت رسمی سازمان فناوری اطلاعات ایران در اختیار صاحب‌نظران قرارگرفته است که از صاحبان اندیشه می‌خواهم برای تکمیل این لایحه‌ها به ما کمک کنند و نظرات خود را اعلام نمایند .

]]>
2018/3/6
<![CDATA[شهر هوشمند امروز یک ضرورت است و نه یک نگاه لوکس مدیریتی]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه دیگر شهر هوشمند یک نگاه لوکس مدیریتی نیست و امروزه در جامعه یک ضرورت به حساب می آید، گفت: لازمه تحول اعلام شاخص هاست که علاوه بر شفاف سازی، تحصیلکردگان خلاق برای رسیدن به این شاخص ها فعال می شوند و بدین ترتیب مشکل اشتغال نیز رفع می شود.

شهر هوشمند امروز یک ضرورت است و نه یک نگاه لوکس مدیریتی

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدجواد آذری جهرمی در همایش شهرهوشمند که در برج میلاد برگزار شد، با اشاره به اینکه حرکت به سمت شهر هوشمند نیاز به گفتمان سازی دارد که برگزاری اینگونه همایش ها، نمایشگاه ها و‌تبادلات موجود در آنها در گفتمان سازی تاثیر دارد، گفت: ۷۰ درصد جمعیت دنیا تا سال ۲۰۳۰ در ۵ درصد وسعت کره زمین مستقر می شوند و ۷۰ درصد کازکربینیک و آلودگی محیط زیست را آنها تولید می کنند.

وی با بیان اینکه فناوری اطلاعات در مدیریت شهری باعث بهبود شاخص ها و افزایش بهروری می شود، افزود: امروز شهر هوشمند دیکر یک نگاه لوکس مدیریتی نیست و به عنوان یک ضرورت در زندگی محسوب می شود و اگر می خواهید مدیریت منابع را بهتر انجام دهیم و با فساد مبارزه کنیم و به بهبود شاخص های محیط زیست بپردازیم، چاره ای جز حرکت به سمت شهر هوشمند نداریم.

آذری جهرمی با یادآوری اینکه یکی از معضلات جدی جامعه اشتغال است، اظهار کرد: بنابر سیاست های علمی موجود در کشور امروز بخش زیادی اژ جامعه دانشگاهی اقبال زیادی به فناوری اطلاعات دارند در حالی که بدنبال اشتغال هستند که بدترین مدل رفع اشتغال این نیروهای خلاق و تحصیل کرده استخدام آنها و پرداخت حقوق ماهانه به آنهاست.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه خلاقیت بزرگترین محرک در توسعه اقتصاد دیجیتال است و کسب و کارهای نوپا با خلاقیت شکل می گیرد، تصریح کرد: امروز شهری داریم که با معضل جدی ترافیک، آلودگی و موضوعات اداری شکل گرفته بطوریکه جامعه برای برای انجام امور اداری در شهرداری ها نیازمند به مراجعه حضوری است که اگر در آن شفافیت ایجاد نشود به صورت بالقوه آمادگی فساد دارند.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با تاکید بر اینکه تحول ایجاد نمی شود جز با مدیریت، خاطرنشان کرد: ما عادت کردیم که تصدیگری دولتی باشد که در عرصه های نوین محتوم به شکست است.

وزیر ارتباطات و‌فناوری اطلاعات با بیان اینکه امروز‌ نیاز به شاخص گذاری و شفاف سازی داریم، گفت: شرط لازم سپردن امور به جوانان است و‌امروز ‌در سازمان فناوری اطلاعات شهرداری این اتفاق افتاده است اما شرط کافی آن اعلام شاخص هاست که مثلا بگوییم امروز‌ میزان معطلی در ترافیک و صف های اداری در شهرداری ها، آلودگی و میزان پخش گاز کربنیکو پارکینگ چقدر است و‌ با توسعه شهر هوشمند می خواهیم به کجا برسیم.

وی با اشاره به اینکه اعلام شاخص ها نخست باعث شفاف سازی در جامعه و در میان نیروهای خلاق است، افزود: خاصیت دیگر شاخص گذاری برای نخبگانی که کسب و کارها را شکل می دهند، خدمت به آنهاست چراکه آنها باید در رسیدن به شاخص ها فعال شوند بدین ترتیب معضل اشتغال نیز رفع می شود.

آذری جهرمی شاخص گذاری را نیاز به مطالعه دانست و اظهار کرد: شهرداری تهران با توجه به وسعت شهر و حجم و گستردگی مشکلات و موضوعات می تواند پدر شهرداری های دیگر باشد و در جلسه قبلی با شهردار تهران و رییس سازمان مناطق آزاد مقرر شد فاز مطالعاتی شهر هوشمند به صورت پایلوت در یکی از مناطق آزاد اجرا شود.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به مذاکراتش با شهردارهای مشهد، شیراز و یزد در سفرهای استانی تصریح کرد: این شهرها نیز بدنبال شهر هوشمند هستند لذا خوب است مجمعی برای شهرداری های مراکز استان ها باشد تا شاخص های واحدی تدوین شود.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور یکی از معضلات امروزه توسعه زیرساخت ها را مشکلات اپراتورها با شهرداری ها اعلام کرد و ادامه داد: نتیجه این است که در متروها که روزانه جمعیت زیادی را جابه جا می کنند، یک اپراتور تلفن همراه در مترو آنتن می دهد و دیگری نمی دهد و مردم محروم‌ می شوند که بخشی از آن به مدیریت ما بر می گردد و‌بخش دیگری به تعاملات با مدیریت شهری مرتبط است.

وزیر ارتباطات و‌فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه باید بتوانیم با تعامل با شهرداری ها تغییرات جدی در زندگی مردم به واسطه مدل همکاری ایجاد کنیم، گفت: البته نباید از تبلیغات غافل ماند چراکه من با وجود فعالیت در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات از مصادیق شهر هوشمند فقط سرویس ۱۳۷ را می شناسم که لازم است خدمات شهری ایجاد کرده را تبلیغ کنیم و توجه داشته باشیم به این نکته که یکی از مولفه های شهر هوشمند، شهروند هوشمند است که باید وی را آگاه کنیم.

]]>
2018/3/4
<![CDATA[دقت عمل جویشگر «پارسی جو» از «بینگ» و «یاندکس» بهتر است]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات لازمه سیاستگذاری، هدفگذاری و برنامه ریزی برای ایجاد تحول در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را پژوهش دانست و گفت: امروز بخشی از پروژه هایی که طی یک یا دو سال گذشته در پژوهشگاه به انجام رسیده، رونمایی شد و آزمایشگاه های مرجعی که در کشور مورد نیاز است و بخش های مختلفی به آن وابسته هستند، آغاز به کار کرد.

دقت عمل جویشگر «پارسی جو» از «بینگ» و «یاندکس» بهتر است

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمد‌جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست خبری پژوهشگاه ارتباطات و‌فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه لازم است تحول درحال وقوع در حوزه فناوری اطلاعات شناخته شده و با اهداف و سیاست های هر کشوری که می خواهد آنرا اجراکند، انطباق پیدا کند تا هدف گذاری شود و برای حرکت برنامه ریزی صورت گیرد، گفت: لازمه همه آنها پژوهش است که ابتدا باید آینده پژوهی انجام شود از این بابت که بدانیم چه اتفاقی می خواهد رخ دهد، سپس انجام پژوهشی است تا آنچه در کشور در حال رخ دادن است را بدانیم و بعد تطبیق اسناد برای توانمندی هاست.

وی ساختار مدیریتی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات را برای تطبیق با تحولات در حال وقوع این حوزه لازم دانست و افزود: این تحول در ساختار پژوهشگاه باید انجام شود تا مدیریت دانش تحول را بتواند پرچمداری کند.

آذری جهرمی با اشاره به رونمایی پروژه های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در جریان بازدید خود اظهار کرد: امروز بخشی از پروژه هایی که طی یک یا دو سال گذشته در این پژوهشگاه به انجام رسیده رونمایی شد و ضمن ارایه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در حوزه ماهواره ها، آزمایشگاه های مرجعی که در کشور مورد نیاز است و بخش های مختلفی به آن وابسته هستند، آغاز به کار کرد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون اجرایی شدن ارز دیجیتال در کشور توضیح داد: پیاده سازی ارز دیجیتال وابسته به شبکه و یا پیام رسان خاصی نیست و آن چیزی که به آن نیاز داریم نخست پژوهش و ارزیابی در مورد رمزنگاری آن است تا به لحاظ تکنولوژیکی الگوریتم های آن را بتوانیم اجرا کنیم.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT با بیان اینکه موضوع دوم در مورد ارز دیجیتال قوانیم و مقررات آن است تا بدانیم سیاست های کلی در قبال آن چیست، تصریح کرد: باید بدانیم که ارز دیجیتال مان می خواهد پشتوانه داشته باشد یا خیر. سپس قوانین که بر اساس اصول اسلامی تعیین شده را بر اساس اصول فقهی قانون گذاری شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه دو موضع در قبال ارز دیجیتال می توانستیم داشته باشیم، گفت: نخست اینکه حالت انفعالی به خود بگیریم و نظاره گر تحولات در دنیا باشیم و دوم آنرا یک فرصت فرض کرده و حداکثر بهره وری را از آن داشته باشیم که ما موضع دوم را انتخاب کردیم.

آذری جهرمی با بیان اینکه چون مسوولیت حوزه ارز با بانک مرکزی است لذا مسوولیت پیاده سازی و پیگیری ارز دیجیتال نیز با بانک مرکزی است که چون در انقلاب چهارم صنعتی بسیاری از مباحث میان بخشی است، وزارت ارتباطات نیز در این حوزه به یاری بانک مرکزی آمده است.

وی با اشاره به اینکه لازمه بحث ارز دیجیتال، پیاده سازی مدلی از آن است تابه صورت پایلوت اجرایی شود و نظام مالی بتواند آنرا تجربه کند تا قوانین لازم را تعریف کنیم، افزود: البته سیاست ها و چهارچوب های ارز دیجیتال در کشور تبیین نشده است.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اقداماتی که در حوزه ماهواره ها در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شده، اظهار کرد: در حوزه ماهواره ها با وجود اینکه از نظر اقتصادی نمونه های خارجی ارزان تر هستند اما چون به نقطه خود اتکایی رسیدیم اقدامات انجام شده مهم و ارزشمند است.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT در کشور نیز با اشاره به فعالیت های صورت گرفته برای ایجاد موتورجستجوی بومی تصریح کرد: به دلیل وجود تحریم های تکنولوژیکی در این حوزه گاهی پرداخت بیش از بخش بین الملل برایمان مقرون به صرفه است چون پایه های تکنولوژیکی به شمار می رود و صرفا نمی توان به آن از حوزه اقتصادی نگریست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از وجود سندی در حوزه جویشگر بومی در کشور یاد کرد و گفت: در این سند مراحل و زیرسیستم های آن مشخص شده است و جزو پروژه هایی است که بیشترین سطح اطلاع رسانی از طریق سایت دیدرس صورت گرفته است.

آذری جهرمی با بیان اینکه جویشگر بومی پارسی جو از نظر دقت عمل بهتر از موتورجستجوی بینگ و یاندکس است، اظهار کرد: به لحاظ توسعه زیرساخت های فنی در حوزه جویشگرهای بومی توسعه رخ داده است اما علیرغم همه تلاش ها، اقبال لازم در بازار رخ نداده که دلیل آن تکنولوژیک نیست.

وی از ساخت موتورجستجوهای خاص منظور در قالب موتورجستجوی بومی خبر داد و افزود: یکی از اقدامات، پیش فرض قرار دادن موتورجستجوی بومی در طرح اینترنت کودک است که باعث می شود استفاده از این موتورجستجو منجربه توسعه آن شود که باید به تدریج مراحل تجاری سازی آن را نیز آغاز کنیم.

]]>
2018/3/3
<![CDATA[اصلاح اساسنامه سازمان فناوری اطلاعات ایران از سوی دولت]]> دولت به منظور رفع ابهام شورای نگهبان درخصوص اجازه به سازمان فناوری اطلاعات برای ایجاد شرکت و یا سرمایه گذاری در شرکت های دیگر، اساسنامه این سازمان را اصلاح کرد.

اصلاح اساسنامه سازمان فناوری اطلاعات ایران از سوی دولت

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، به موجب این اصلاحیه، سازمان فناوری اطلاعات ایران از شرکت مخابرات ایران منفک و به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران منتقل و به عنوان یک سازمان توسعه ای فعالیت می کند.

همچنین تصویب انواع سرمایه گذاری و مشارکت به صورت مستقل یا با اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از داخلی و خارجی، دولتی و غیردولتی در چارچوب قوانین و مقررات مربوط بنا به پیشنهاد هیات عامل نیز به وظایف و اختیارات مجمع عمومی عادی اضافه می شود.

]]>
2018/2/28
<![CDATA[کسب و کارهای مبتنی بر ICT موضوع جنسیت ندارند]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه در کسب و کارهای مبتنی بر ICT موضوع جنسیت مطرح نیست، گفت : اگر در این چرخه زنان را نادیده بگیریم به این معنی است که 50 درصد ظرفیت کشور را نادیده گرفتیم .

کسب و کارهای مبتنی بر ICT موضوع جنسیت ندارند

]]>
به گزارش روابط عمومی  سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمد جواد آذری جهرمی در سمینار نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات در توان افزایی زنان با اشاره به اینکه در عصر انقلاب صنعتی و ثمره آن اقتصاد دیجیتال، مهمترین عامل نوآوری و خلاقیت است، افزود: نوآوری و خلاقیت خمیرمایه رشد آینده دنیا است .

وی با اشاره به اینکه این خلاقیت و نوآوری در ذهن جوانان و مردم است، تاکید کرد : در اصل در زیست بوم کسب و کارهای نوپا، بهتر کردن یک محصول مطرح است و به همین دلیل از هر گروهی می توانند در این حوزه فعالیت داشته باشند.

آذری جهرمی با بیان اینکه در کسب و کارهای مبتنی بر ICT موضوع جنسیت مطرح نیست، گفت : اگر در این چرخه زنان را نادیده بگیریم به این معنی است که 50 درصد ظرفیت کشور را نادیده گرفتیم و این در صورتی که استفاده از ظرفیت زنان یک ضرورت در کشور است .

وی با اعلام اینکه زنان موفقی در شرکت های حوزه ICT  مشغول به فعالیت هستند، افزود : فعالیت در کسب و کارهای حوزه ICT  به شکلی است که زنان در کنار فعالیت در این حوزه می توانند به وظایف مادرانه خود هم بپردازند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید به اینکه باید ما این فرصت را مغتنم بدانیم، گفت : باید موانع را برای بانوان برداریم و اعتماد به نفس آنان را برگردانیم و با نگاه دین و مکتب بتوانیم در عرصه اقتصادی از آنان استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه موضوع توانمند سازی زنان در حوزه ICT  در وزارت ارتباطات در حال پیگیری است، افزود : نگاه رییس جمهوری و وعده های انتخاباتی ایشان که افزایش نقش زنان در مناصب مدیریتی  بود، نه برای رفع مسوولیت  که به صورت واقعی انجام می شود.

آذری جهرمی تصریح کرد : در تحقیقات ما در این عرصه به موردی که خانمی اختلاس، فساد و یا تبانی کرده باشد برخورد نکردیم .

وی با تاکید به اینکه استفاده از بانوان در وزارت ارتباطات برای ویترین و شعار نیست، افزود : به تمامی معاونین و مدیران تاکید شده است که در امور مالی و اداری از ظرفیت بانوان استفاده شود .

]]>
2018/2/27
<![CDATA[اقتصاد فضای مجازی با رویکرد ایجاد اشتغال، اولویت اصلی توسعه فضای مجازی است]]> اولویتهای توسعه فضای مجازی در سال ۹۷ و چارچوبها و مبانی این موضوع در جلسه شامگاه دوشنبه شورای عالی فضای مجازی ، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اقتصاد فضای مجازی با رویکرد ایجاد اشتغال، اولویت اصلی توسعه فضای مجازی است

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران ،در جلسه شورایعالی فضای مجازی که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور برگزار شد، چارچوب و مبانی اولویتهای مطرح برای توسعه فضای مجازی در سال ۹۷ مورد بحث و بررسی اعضا قرار گرفت.

بر اساس طرحی که برای این منظور در شورای عالی فضای مجازی مطرح است، اقتصاد فضای مجازی با رویکرد ایجاد اشتغال، اولویت اصلی توسعه فضای مجازی در سال ۹۷ است که از جلسه آینده این شورا به شکل محتوایی مورد بررسی و مفاد آن مورد تصویب قرار خواهد گرفت.

]]>
2018/2/26
<![CDATA[دکتر ناظمی به عنوان عضو جدید غیرموظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات منصوب شد]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی حکمی عضو جدید غیرموظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات را منصوب کرد.

دکتر ناظمی به عنوان عضو جدید غیرموظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات منصوب شد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، با حکم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، امیر ناظمی برای مدت دو سال به سمت عضو غیرموظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات منصوب شد.

پیش از این محمد جعفر صدیق در این سمت بود که آذری جهرمی از خدمات و فعالیت های وی قدردانی و تشکر کرد.

امیر ناظمی که دارای مدرک دکتری مدیریت فناوری از دانشگاه علامه است، مدیریت گروه آینده اندیشی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور را برعهده داشت و مجری پروژه نقشه راه خدمات بانکداری جامع، مدیر روش شناسی پروژه نقشه راه صنایع الکترونیک مخابرات ایران و مدیر روش شناسی طرح نقشه راهبردی توسعه امنیت فضای تبادل اطلاعات کشور را در رزومه کاری خود دارد.

وی همچنین دارای تالیفاتی چون «کاربرد روش های آینده پژوهی در سیاست گذاری فناوری» و «آینده نگاری فناوری اطلاعات در ایران 1404» است.

]]>
2018/2/25
<![CDATA[تشکیل دفتر حقوقی خاص کسب‌وکار ]]> قانون‌گذاری پدیده‌ای است که در آن مشارکت جمعی نمود بیشتری پیدا می‌کند و ایجاد توازن و تعادل بین ذینفعان حوزه کسب‌وکار ، مردم و حاکمیت نیاز به نظم‌پذیری و هماهنگی دارد .

تشکیل دفتر حقوقی خاص کسب‌وکار

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : رضا باقری اصل در مراسم اختتامیه  همایش جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت : تحول دیجیتالی که منجر به اقتصاد دیجیتالی می‌شود مستلزم ایجاد چهارچوب‌های حقوقی متناسب با این تغییرات است در صورت فراهم نبودن زیرساخت‌های حقوقی تحولات ازهم‌گسیخته خواهند بود .

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران بابیان این مطلب که دارای جاماندگی در ایجاد زیرساخت‌های حقوقی در عرصه فناوری اطلاعات هستیم گفت : امیدواریم با تدوین لوایح پنج‌گانه و برگزاری همایش و مشارکت ذی‌نفعان و اندیشمندان در سرعت بخشی  تدوین قوانین و مقررات در این حوزه مثمر ثمر باشیم .

وی در ادامه افزود : توسعه از مسیر تحول دیجیتال محقق‌ترین راه است چراکه در حوزه صنعت سخت است  که بتوانیم جبران حقوق ازدست‌رفته را داشته باشیم اما در عرصه دیجیتال می‌توانیم این عقب‌ماندگی‌ها را به‌واسطه نیروی انسانی متخصص  و زیرساخت‌های قابل‌قبول جبران نماییم .

مهندس باقری اصل ضمن تقدیر از دست اندرکاران همایش جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت : به‌غیراز لوایح پنج‌گانه موضوع‌های دیگری در دستور کار وزارت ارتباطات قرار دارد . مالکیت معنوی لایحه‌ای است که تقدیم مجلس شده است ما می‌دانیم که این لایحه ضعف‌های دارد و قصد داریم که بیشتر به آن بپردازیم و با مشارکت حقوقدانان در این عرصه می‌توانیم  زیرساخت‌های حقوقی قدرتمندی برای توسعه دیجیتالی در کشور فراهم کنیم .

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مبحث جرائم الکترونیکی را یکی دیگر از موضوعات در دست وزارت ارتباطات برشمرد و گفت : لایحه جرائم الکترونیکی در سال 83 وارد مجلس شد و درنهایت سال 88 تصویب شد اما قانونی که در این زمینه‌داریم جواب گوی نیاز امروز فناوری اطلاعات نیست و با خلأ های در این زمینه مواجه هستیم . امروزه موضوعاتی در زمینه فناوری  مورد چالش  قرار گرفته اند که در زمان تصویب این لایحه محلی از اعراب نداشت .

گفتنی است در خاتمه همایش دو روزه جنبه های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات از ارائه‌کنندگان مقالات برتر تقدیر و قدرانی شد .

]]>
2018/2/25
<![CDATA[عنصر حقوقی در فناوری اطلاعات پیشران توسعه اقتصاد دیجیتال است ]]> قوانین و مقررات در فضای مجازی و فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان یک پیشران توسعه ای می بایست همانند سایر الزامات این زیست بوم تکامل پیدا کند .

عنصر حقوقی در فناوری اطلاعات پیشران توسعه اقتصاد دیجیتال است

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : دکتر سراییان در همایش دو روزه جنبه های حقوقی فناوری اطلاعات گفت : زیر ساخت های حقوقی فضای مجازی متناسب با سایر جنبه های این حوزه رشد نکرده است و ما به عنوان حاکمیت باید فعالیت در این عرصه را تسهیل نماییم و با ایجاد تحول در بخش حقوقی و مقررات موجب کاهش دغدغه ها و چابک سازی فرآیند های این حوزه شویم .

رییس سازمان فناوری اطاعات ایران با اشاره به عقب ماندگی های موجود در حوزه حقوق فضای مجازی گفت : با سرعت بخشیدن به  این حوزه می توانیم تا حدودی به مسیر اصلی خود وارد شویم و جایگاه مناسب خود را بدست آوریم چرا که ما در این حوزه به لحاظ زیر ساختی و انسانی  دارای ظرفیت های مطلوبی هستیم .

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات در ادامه افزود: در چند دهه اخیر تحولات اساسی در دنیا صورت گرفته است و کاهش ذخایر طبیعی در دنیا ، افزایش مخاطرات زیست محیطی و همچنین تغییرات در حوزه دانش و فناوری باعث همگرایی سایر حوزه ها با فناوری شده است و در این راستا اقتصاد دیجیتال و دانش بنیان به طور چشمگیری موجب تحولات در جهان شده است به گونه ای که تا سال 2020 اقتصاد دانش بنیان 25 درصد از سهم اقتصاد دنیا را به خود اختصاص خواهد داد .

دکتر رسول سراییان با اشاره به تحولات اخیر گفت : بسیاری از کسب و کارهای نوپا مبتنی بر اقتصاد دیجیتالی هستند و با توجه به خلاء های حقوقی و عدم وجود قوانین و مقررات لازم و کافی در این حوزه شرکت ها ی نو پا به جای پرداختن به ایده و خلاقیت با چالش های حقوقی مواجه هستند و ما  سعی داریم با ورود به این حوزه و تهیه لوایح پنجگانه حقوق ارتباطات و فناوری اطلاعات بتوانیم کاستی ها ی موجود در این بخش را مرتفع سازیم و در این میان نیازمند مشارکت اندیشمندان و صاحبنظران در این حوزه هستیم .

]]>
2018/2/24
<![CDATA[عدم وجود قوانین شفاف موجب اعمال سلیقه ای قانون می شود ]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همایش دو روزه جنبه های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات با اشاره به اهمیت خلاقیت در فضای مجازی گفت : در صورت عدم حمایت از خلاقیت ها در فضای مجازی امنیت مالکیت معنوی در مخاطره قرار می گیرد

عدم وجود قوانین شفاف موجب اعمال سلیقه ای قانون می شود

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات :  محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم افتتاح همایش جنبه های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات با اشاره به ارایه  لوایح پنجگانه فناوری اطلاعات و ارتباطات  گفت : تدوین لوایح کار بسیار ارزشمند  و ضروری در این حوزه بوده است و ارزش این لوایح اگر بیشتر از توسعه زیر ساخت ها نباشد قطعا کمتر از آن نیست  و ما امیدواریم در طی دو روز مباحث خوب و سازنده ای بین اندیشمندان این حوزه شکل بگیرد و باعث کاهش نواقص و غنای لوایح پنجگانه شود .

وی نامه  مقام معظم رهبری در سال 94 را به ریاست جمهور را از دلایل ورود وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به این عرصه دانست و با اشاره به بند نخست نامه گفت (( وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در موضوع مهم تامین زیر ساخت های ارتباطی و اطلاعاتی فضای مجازی به نحو بومی ، امن و پایدار که مصداق مهم آن شبکه ملی اطلاعات است رکن مهم فضای مجازی را تشکیل می دهد . در موضوع مهم خدمات و محتوا وزارت خانه هایی از جمله فرهنگ، صدا و سیما و دستگاه های فرهنگی و نهادهای مردمی و بخش خصوصی دارای نقش اساسی هستند و مرکز ملی فضای مجازی به طور عام مسئولیت هماهنگی را برعهده دارد در این بخش نیز مسئول ایجاد هماهنگی و هم افزایی و نظارت درسطح ملی است ))

وی در ادامه افزود : مطالبه از وزارت ارتباطات در بخش زیر ساخت است و توسعه زیر ساخت انجام شده است اما هنور در لایحه خدمات و محتوا به سند مدون مورد اجماع همگان دست نیافته ایم و لایه خدمات و محتوا با توسعه زیرساخت ها توسعه نیافته است و پیرو آن  آفات و نشانه های  فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی در عدم توسعه خدمات و محتوا  نمایان شده است  و گلایه های کسب و کارها در فضای مجازی جزیی از این آفات است .

آذری جهرمی به گزارش شب گذشته مرکز ماهر درباره عملکرد برخی از اپراتورها اشاره کرد و افزود : بر اساس گزارشی که مرکز ماهر ارایه کرده است برخی از اپراتورها سرویسی را ایجاد کرده اند که از طریق آی پی آدرس مشترکین به شماره های تماس آنان دست یافته اند و بوسیله  آن تبلیغات انجام می شود که باید صحت موضوع بررسی شود.

وی تصریح کرد: در همین مورد باید بررسی شود آیا اقدام اپراتورها قانونی بوده است یا نه و بر اساس چه بند و قانونی باید این کار متوقف شود یا ادامه داشته باشد .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه ابعاد حریم خصوصی مشخص نیست، افزود : اگر این گزارش صحت داشته باشد و قطعا نقض کننده حریم خصوصی مشترکین است  و به مرکز ماهر اعلام شد که این سرویس متوقف شود تا ابعاد این موضوع بررسی شود

وی به شکل گیری فضایی در فضای مجازی اشاره کرد و گفت : فضایی در حال شکل گیری است که ابعاد آن به طور کامل ترسیم نشده است چرا که زیرساخت توسعه یافته است اما در لایه های خدمات و محتوا اقدامات لازم انجام نشده است

آذری جهرمی با بیان اینکه مسوولیت زیرساخت ارتباطی کشور در اسناد و قوانین بالا دستی مشخص شده است افزود : اما در لایه خدمات و محتوا چه بخشی مسوول است و چه کاری باید انجام شود، نیاز به تبیین دارد و بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری الزاما وظیفه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست و دیگران نیز در این حوزه مسوولیت دارند.

وی تصریح کرد : البته توقف دیگران ناشی از ناآگاهی احتمالی نسبت به ابعاد  فضای مجازی و تاثیرات شگرف آن بر زندگی انسان و نظام حاکمتی دنیا و روز مرگی کلان در دستگاه های دیگر که باعث شده اهمیتی که وزارت ارتباطات نسبت به این موضوع دارد در دستگاه های دیگر دیده نشود.

آذری جهرمی با توجه به وضعیت موجود گفت : ما دو راهکار پیش رو داریم اینکه توسعه زیر ساختی را متوقف کنیم تا سایر بخش ها نظیر خدمات و محتوا توسعه پیدا کنند و راه دوم اینکه به کمک سایر دستگاه های مسئول برویم و تدوین لوایح پنجگانه ازمنظر به کمک سایر دستگاه ها است .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هدف از برگزاری همایش دو روزه را ارایه دستاورد ها و استفاده از ظرفیت افکار عمومی و متخصصان این حوزه برای رفع ایرادات احتمالی و دریافت نظرات گروه ها و دستگاه های مختلف عنوان کرد و گفت : زیرساخت نظام حقوقی ما برگرفته از نظام فقهی است و  بسیاری از موضوعات فضای مجازی سبک جدیدی از نوآوری ها است که مشابه قبلی ندارد مانند ارزهای مبتنی بر رمز که برخی شبهات فقهی به این موارد وارد کرده اند و عنوان می شود که این پول بدون پشتوانه است .

آذری جهرمی تاکید کرد: حریم خصوصی قبل از اینکه قانون باشد یک زیرساخت اساسی شرعی دارد و در سوره حجرات آیات متعددی در این زمینه وجود دارد و در روایت ها و احادیث متقن و سیره بزرگان نیز عنوان شده است و در حال حاضر باید بررسی کنیم که زیرساخت فقهی فضای مجازی ما در عرصه های که نیاز به تحول و ایجاد  قوانین دارد، چگونه است.

وی با اشاره به برگزاری آخرین جلسه شورای فضای مجازی در این حوزه، تصریح کرد : وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این زمینه موظف به پیگیری موضوع شد که گزارشی تهیه شده تا ظرف 2 هفته آینده به مراجع تقلید ارسال شود و البته پژوهشگاه فناوری اطلاعات هم آمادگی کمک در این حوزه را دارد تا پایه ها نظام فقهی این حوزه تدوین شده و بر اساس آن قوانین این حوزه نگارش شود .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه با جمع بندی موضوعات بین بخشی این 5 لایه تهیه شده است، افزود : بسیاری از مشکلاتی که امروز وجود دارد با چهارچوب هایی که در این لوایح مشخص شده است، قابل حل است .

وی با تاکید به اینکه نظام نظارتی ما دچار مشکل است ، تصریح کرد:  گام نخست تهیه این لوایح و قوانین است و در لایه بعدی نظام نظارت بر این قوانین باید اصلاح شود  و برای نهاد سازی با هدف نظارت فعالانه باید راهی را پیدا کرد.

آذری جهرمی تاکید کرد: اگر در این حوزه به سرعت ابعاد و چهارچوب های خود را تدوین نکنیم، چهارچوب های دیگران بر ما حاکم می شود و این موضوع یک واقعیت است .

]]>
2018/2/24
<![CDATA[رونمایی از لوایح پنجگانه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات ]]> همایش دو روزه جنبه های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و جمعی از معاونین و دکترفیروزآبادی رییس مرکز ملی فضای مجازی و صاحبنظران این حوزه برگزار شد .

رونمایی از لوایح پنجگانه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : این همایش دو روزه توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران با همراهی دانشگاه علم و فرهنگ و پژوهشگاه قوه قضاییه برگزار شد .

 محورهای کلیدی همایش عبارتند از  حقوق خصوصی فناوری اطلاعات و ارتباطات ، حقوق کیفری و جرم شناسی فناوری اطلاعات و ارتباطات ،حقوق عمومی ، حقوق امنیت و همچنین حقوق بشر فناوری اطلاعات و ارتباطات و 75 مقاله در این همایش ارئه شده است که مقاله برتر در کتابچه همایش به چاپ خواهد رسید .

شایان ذکر است  در این همایش از پیش نویس لوایح  پنجگانه حقوق فناوری اطلاعات رونمایی شد . لایحه مسئولیت ارائه دهندگان خدمات فناوری اطلاعات ، لایحه حمایت داده ها و حریم خصوصی در فضای مجازی ، لایحه شناسه های الکترونیکی و لایحه حکمرانی الکترونیکی همچنین  لایحه تراکنش های الکترونیکی سر فصل های لوایح پنجگانه است .

هدف از برگزاری این همایش بحث و تبادل‌نظر و نقدهای سازنده اندیشمندان و فعالین این حوزه نسبت لوایح پنچگانه و کمک به غنی تر شدن لوایح پنجگانه است

]]>
2018/2/24
<![CDATA[معاون توسعه مدیریت و امور پشتیبانی سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد]]> دکتر حسین ملک، به سمت معاون توسعه مدیریت و امور پشتیبانی سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد

معاون توسعه مدیریت و امور پشتیبانی سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران؛ بر اساس حکم دکتر سراییان، دکتر حسین ملک جایگزین مهندس احمد باقری شد.

]]>
2018/2/21
<![CDATA[تدوین لوایح حقوقی پنج‌گانه فضای مجازی ، ارتباطات و فناوری اطلاعات ]]> معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به وجود خلاء های حقوقی درزمینهٔ فضای مجازی از برگزاری همایش جهت کسب نظرات صاحب‌نظران نسبت به لوایح پنج‌گانه فضای مجازی خبر داد .

تدوین لوایح حقوقی پنج‌گانه فضای مجازی ، ارتباطات و فناوری اطلاعات

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : مهندس باقری اصل با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت : با بررسی و مطالعات طرح‌های حقوقی و ثبت تمامی تجربیات و جمع‌بندی نظرات صاحب‌نظران در راستای مرتفع کردن خلاء های قانونی در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در فاز نخست موفق به جمع‌بندی احکام  درواقع تدوین لوایح پنج‌گانه شدیم .

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران رفع خلاء های حقوقی را از اهداف لوایح دانست و گفت : حمایت داده‌ها ، تراکنش‌های الکترونیکی ،  شناسه‌های الکترونیکی و لایحه حقوق مسئولیت ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات از عناوین لوایح پنج‌گانه هستند که در فاز نخست رفع خلاء های حقوقی منتشر و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و انتظار می‌رود با تصویب این احکام کاستی‌های عمده در این بخش مرتفع شوند و زیرساخت‌های حقوقی فضای مجازی آماده گردد.

وی با اشاره به جمع‌آوری مصوبات موجود در این زمینه و انتشار کتاب مجموعه مصوبات افزود : هفته آینده ،همایشی با حضور تمامی صاحب‌نظران ،اساتید و اندیشمندان حقوقی از دانشگاه‌ها و شورای نگهبان و غیره برگزار خواهد شد  و درمجموع 75 مقاله با نگاه آینده‌پژوهانه  نسبت به زیرساخت‌های حقوقی کشور ارائه می‌شود .

مهندس باقری اصل دستاورد برگزاری این همایش را بحث و تبادل‌نظر و نقدهای سازنده حاضرین نسبت لوایح پنچگانه عنوان کرد گفت : امیدواریم  که این همایش بتواند با کسب نظرات اندیشمندان حوزه حقوق سایبری خلاء های حقوقی این حوزه را شناسایی و در هموارسازی این مسیر راهگشا باشد .

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران در خاتمه افزود : از کلیه فعالین حوزه ICT کشور دعوت می کنم که در همایش دو روزه ای که در پنجم و ششم اسفند ماه  برگزار می شود  حضور به هم رسانند و چالش‌های حقوقی که در این عرصه مواجه می شوند  را مطرح نمایند . ما نیازمند اظهارنظر صاحب‌نظران هستیم و از مسیر این مشارکت‌ها متوجه می‌شویم که یک فرآیند حقوقی در رابطه با ذینفعان فضای مجازی دارای چالش و نیازمند رسیدگی است .

]]>
2018/2/19
<![CDATA[فناوری اطلاعات حلقه مفقوده مبارزه با قاچاق است]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه برای مدیریت زنده باید بتوان لحظه ای شاخص ها را پایش کرد، گفت: مبارزه با قاچاق یکی از شاخص های اصلی اقتصاد مقاومتی است که حلقه مفقوده آن فناوری اطلاعات است.

فناوری اطلاعات حلقه مفقوده مبارزه با قاچاق است

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در چهارمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی گفت: اکنون اقتصاد مقاومتی در کشور دارای تفسیر شده و نهاد پیدا کرده و برنامه و شاخص دارد و هر شاخص قابلیت پایش پیدا می کند.

وی افزود: اصل اقتصاد مقاومتی نگاه مردن به داشته هاست و اینکه به نقاط قوت تکیه کنیم و حداکثر نیاز خود را از طریق تولید داخل تامین کنیم و آنجاکه ظرفیت داریم صادرات کنیم.

آذری جهرمی شبکه ملی اطلاعات را جزو پروژه های زیرساختی وزارت ارتباطات در حوزه اقتصاد مقاومتی دانست و اظهار کرد: توسعه دسترسی مردم به ظرفیت حداقل ۲۰ مگابیت تا پایان برنامه ششم توسعه از دیگر پروژه زیرساختی است که وزارت ارتباطات در آن مسوولیت دارد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید از پروژه مدیریت املاک کشور به عنوان یکی دیگر  از پروژه های اقتصاد مقاومتی یاد کرد و ادامه داد: در این پروژه ۲۸ دستگاه مختلف یه همدیگر متصل می شوند تا  بتوان موضوعاتی که در این حوزه وجود دارد را دنبال کرد.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با اشاره به اینکه مطابق موضوع مشخص شده اقتصاد مقاومتی میزان مصرف داخلس دیتا به ۸۰ درصد و بین الملل به ۲۰ درصد باید برسد، تصریح کرد: یکی از مباحث مهم که مقام معظم رهبری نیز در مورد آن فرمایش کرده اند این است که شاخص ها را بتوانیم پایش کنیم و مرکزی میزان پیشرفت و توسعه عملکردی در عرصه اقتصاد مقاومتی را محقق کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه گاهی موضوع اقتصاد مقاومتی دستمایه رقابت های سیاسی قرار می گیرد، گفت: اگر بخواهیم اقتصاد کشور به رشد و باروری برسد باید به اقتصاد مقاومتی برسیم و چاره ای جز آن وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه شاخص ها کمک می کنند که نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنیم، افزود: زمانی مطابق شیوه سنتی جلساتی می گذاشتیم و دستگاه ها خود اظهار می کردند و حسابرسی انجام می شد و سرانجام تصمیم گیری صورت می پذیرفت. درحالیکه مطابق راه حل ها و فناوری های نوین اینطور نیست و پایش لحظه ایست و در نظام اقتصادی باید فرایند داشته باشیم که لحظه بتوانیم شاخص ها را پایش کنیم.

آذری جهرمی همچنین قاچاق را یکی از موضوعات مورد توجه در مقوله اقتصاد مقاومتی دانست و اظهار کرد: مبارزه با قاچاق یکی از شاخص های اصلی اقتصاد مقاومتی است که حلقه مفقوده آن فناوری اطلاعات است.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه در نتیجه اتصال سیستم ها به یکدیگر، بهره وری حاصل می شود که در اقتصاد مقاومتی مطرح است، خاطرنشان کرد: یکی از زیرساخت های اساسی اقتصاد مقاومتی بحث دولت الکترونیکی به عنوان یک ضرورت است و اقدامات خوبی در این راستا انجام شده است.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT با اشاره به افزایش ۱۲ میلیارد دلاری تجارت شفاف و مقابله با قاچاق، نقش فناوری اطلاعات در سامانه‌های سه گانه گمرک، بانک مرکزی و وزارت صمت پر رنگ دانست و بیان کرد: امروز شاید نظام گمرک در عرصه ارایه آمار به شفافیت رسیده است و مشخص است که واردات به چه میزان و بر اساس کدام چهارچوب و در زمان بندی های مشخص انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون حلقه مفقوده در بخش توزیع است، افزود: در کشورهای پیشرفته و حتی کشورهای منطقه باتوجه به تطبیق نظام مالی و فاکتورهای فروش میزان مصرف در بخش های مختلف مشخص است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در کشور به دلیل داشتن آمار حدودی و حدسی، شاهد اعوجاج در بازار هستیم، گفت: بنابراین وقتی میزان مصرف مشخص باشد متناسب با آن می تواند تولید انجام داد و در همه حوزه کشاورزی، صنعت، پتروشیمی، منسوجات، سلامت این اقدام را می توان انجام داد.

آذری جهرمی با اعلام اینکه برای پیاده سازی هر سیاستی نیاز به مدیریت زنده داریم، اظهار کرد: هر نظام اقتصادی یا اجتماعی که بخواهیم پیاده سازی کنیم لازمه آن آمار است.

عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه در نظام دولت الکترونیکی اقدامات قابل توجه اما سیلندری انجام شده است، گفت: اگر به صورت مجزا حوزه های مختلف را بررسی کنیم شاهدیم که اقدامات قابل توجهی انجام شده است. مثلا در حوزه سلامت اکنون 66 میلیون ایرانی دارای پرونده سلامت الکترونیکی هستند و میزان نوع و مصرف آنها مشخص است و در دو مورد وزارت بهداشت از مرکز پایش و رصد خود توانست شیوع دو بیماری واگیردار را در کشور شناسایی و جلوی آنرا بگیرد.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT  در کشور با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه بانکی، بیمه، مالیات، صنعت و حمل و نقل اظهار کرد: با این حال مجموع اقدامات انجام شده دارای برایندی نیست که بخشی از آن به فرهنگ سازمانی بر می گردد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه بعد از اجرای کامل نظام دولت الکترونیک بسیاری از مراجعات حضوری حذف می شود، گفت: همین حذف مراجعات دلیل مقاومت مجموعه های اجراییست و مشکل نظام اجرا شده در دولت الکترونیک این است که به صورت سیلندری در هر دستگاه به صورت مجزا اجرا شده است و به جای پاسکاری متقاضیان از جایی به جای دیگر اکنون متقاضی از سایتی به سایت دیگر پاسکاری می شود.

وی با ذکر مثال قدیمی در رابطه با احداث یک استخر آبزیان در کشور که نیاز به 52 مرحله و 17 استعلام از دستگاه های مختلف دارد، افزود: حال اگر بخواهیم واردات همین آبزیان را به کشور انجام دهیم شاید با تنها سه استعلام انجام شود که این نشان می دهد که نگاه فرهنگی و فرایندی به موضوعات اشکال دارد و باید متوجه باشیم که بخش عمده عدم تغییر فرایندها از فرهنگ درون سازمانی است.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه فناوری اطلاعات ابزاری برای تحول است، اظهار کرد: برای ایجاد تغییرات باید ریسک را بپذیریم و توجیه عمومی کنیم و باید متوجه بود تا بدنه دولت را بزرگتر نکنیم و باید با استفاده از فناوری اطلاعات جلوی بزرگتر شدن دولت را گرفت.

]]>
2018/2/18
<![CDATA[پیام تسلیت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بمناسب درگذشت سرنشینان هواپیمای یاسوج]]> در پی درگذشت بیش از 60 تن از مسافران و سرنشینان هواپیمای سقوط کرده شرکت آسمان در مسیر یاسوج ،وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیامی تسلیتی صادر کرد.

پیام تسلیت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بمناسب درگذشت سرنشینان هواپیمای یاسوج

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پی حادثه سقوط هواپیمای مسافربری در مسیر یاسوج پیام تسلیتی صادر کرد که بدین شرح است:

انا لله و انا الیه راجعون

سانحه تاسف بار و غم انگیز سقوط هواپیمای مسافربری مسیر تهران – یاسوج موجب تالم و تاثر شدید همه مردم ایران اسلامی شد. این ضایعه را بر همه مردم عزیز بویژه مردم بزرگوار و مهربان یاسوج و استان کهگیلویه و بویراحمد تسلیت می گویم.

سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز به نوبه خود این ضایعه تاسف بار را به تمامی مردم ایران به خصوص خانواده های قربانیان تسلیت می گوید و از خداوند بزرگ برای بازماندگان شکیبایی و اجر مسئلت می نماید .

]]>
2018/2/18
<![CDATA[پیشرفت ایران دیجیتال با اقتصاد دیجیتالی در محیطی ایمن، رقابتی و هم‌افزا]]> سیر تحولات شتابنده ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران را بر آن داشته است تا همسو با روندهای توسعه نوآوری‌ها و فناوری زیرساخت‌های حقوقی این تحولات مورد غفلت واقع نشود.

پیشرفت ایران دیجیتال با اقتصاد دیجیتالی در محیطی ایمن، رقابتی و هم‌افزا

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، در متن یادداشت دکتر سراییان آمده است:

"سیر تحولات شتابنده ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران را بر آن داشته است تا همسو با روندهای توسعه نوآوری‌ها و فناوری زیرساخت‌های حقوقی این تحولات مورد غفلت واقع نشود.عدم گذار صحیح در عصر صنعتی و فقدان زیرساخت‌های حقوقی لازم باعث شده است تا چارچوب‌های ضروری برای  حقوق و مسئولیت‌های بازیگران و ذینفعان این عرصه از زندگی که تمامی عرصه‌های دیگر زندگی را نیز تحت اثر داشته است، به‌طور شایسته تدوین و تقنین نشوند.بعد از قانون حمایت از پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای اولین قانون مرتبط با فناوری اطلاعات و اطلاعات قانون تجارت الکترونیکی بود . در پی آن با 6 سال تأخیر قانون جرائم رایانه‌ای و قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به تصویب رسیده است. اگر قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و قانون آیین دادرسی الکترونیکی را هم بخشی از زیرساخت حقوقی بدانیم اندوخته زیرساخت حقوقی کشور همین بضاعتی است  که اشاره شد.

اگرچه در عرصه سیاست‌گذاری  به‌واسطه  حضور مقام معظم رهبری در این عرصه و دقت ایشان در توجه کافی سیاست‌ها و ایجاد نهاد سیاست‌گذاری متمرکز برای فضای مجازی تا حدودی وضعیت را بهبود داده است اما این سیاست‌ها  همچنان که در  احکام مربوطه آمده است نیازمند رفع خلأهای حقوقی و توجه لازم به قانون‌گذاری، مقررات گذاری و حتی نهادسازی‌های مربوطه است.

بر این اساس بر آن شدیم تا  ضمن بررسی تجارب اندوخته شده در دو دهه گذشته در اجرا و مطالعات این عرصه و بررسی سیر تحولات عرصه فناوری و در کنار آن مطالعه تطبیقی زیرساخت‌های حقوقی سایر کشورها، مهم‌ترین نیازمندی‌های حقوقی را در قالب 5 لایحه با همکاری پژوهشگاه قوه قضائیه  تدوین نماییم. همچنین برای اینکه زمینه بحث و بررسی موضوعات نزد اندیشمندان حقوقی این عرصه فراهم شود، همایشی را برگزار کنیم و  در آن ضمن ارائه  مقالاتی که زحمت تهیه آن برعهده جمعی از حقوقدانان کشور بوده است، فرصت نقد و بررسی این لوایح 5 گانه را نیز  برای تمامی علاقه‌مندان ایجاد کنیم.

 بدیهی است این 5 لایحه  پیش‌نویس هستند و قاعده قانون‌گذاری  همچنان که در قانون اساسی موردحمایت قرارگرفته است عقل جمعی و شور نمودن در اصلاح و تکمیل این متون است. تهیه‌کنندگان این لوایح  و متولیان امر اذعان دارند اول اینکه تنها نیازمندی زیرساخت‌های حقوقی نیستند  و می‌توان  در آینده به این مجموعه لوایح و احکام دیگری نیز افزود، دوم اینکه متون تهیه‌شده قابل‌ویرایش و اصلاح است و نقدهای حکیمانه جامعه فناوری و حقوقی کشور می‌تواند به غنای این لوایح بی افزاید و سوم اینکه  مسیر قانون‌گذاری در خود فرصت‌های بی‌نظیری را برای تکمیل در نظر گرفته است که از کمیسیون‌های دولت آغاز و در کمیسیون‌های مجلس ادامه و درنهایت این صحن علنی مجلس شورای اسلامی است که این مشارکت جمعی را قوام و دوام قانونی می‌دهد و امیدواریم  پس از همه این‌ها با عنایت ویژه شورای نگهبان قانون اساسی این لوایح تبدیل به قوانینی شوند که هم سیاست‌های ابلاغی  و مصوب را  پوشش حقوقی دهند  و هم زیرساخت حقوقی مناسبی برای توسعه فضای مجازی ایجاد شود.

البته همایش جنبه‌های حقوقی ارتباطات و فناوری اطلاعات هم خود محل مناسبی است  سالانه تمامی اندیشمندان حقوقی فاوای کشور گرد هم جمع شوند و با بحث و اظهارنظر و ارائه مقالات  با رویکرد آینده‌پژوهانه  همسو با تحولات زیرساخت‌ها و کاربردهای نوآوری‌ها و فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی و رشد و توسعه فضای مجازی کشور زیرساخت‌های حقوقی را نیز اصلاح و تکمیل نمایند. امیدوارم بتوانیم با همکاری قوه قضائیه و قوه مجریه این همایش  را سالانه برگزار کنیم و سال آتی با فرصت بهتری که فراهم می‌شود  شاهد مشارکت بیشتری  نیز باشیم.

 آرامش و آسایش در  ایران دیجیتال با اقتصاد دیجیتالی که تمام بازیگران در محیطی ایمن، رقابتی و هم‌افزا فعالیت کنند آرزوی همه دست‌اندرکاران عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات است."

]]>
2018/2/17
<![CDATA[مجری سند حمایت و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان معرفی شد]]> به گزارش روابط عمومی وامور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : خسرو سلجوقی با حکم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان «مجری سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان» منصوب شد.

مجری سند حمایت و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان معرفی شد

]]>
دربخشی از حکم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آمده است:

جناب آقای مهندس خسرو سلجوقی

عضو محترم هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران

در راستای اقدامات اجرایی سند تبیین الزامات حاکم بر شبکه ملی اطلاعات، مطابق با مواد (32و33) منشور حقوق شهروندی و با هدف پشتیبانی و گسترش فضای مجازی سالم، ایمن و مفید برای کودکان و نوجوانان و نظر به تخصص و تجارب ارزنده جناب عالی به موجب این حکم به عنوان «مجری سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان» (تدوین شده از سوی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات) منصوب می شوید.

]]>
2018/2/17
<![CDATA[‫اطلاعیه شماره 2 مرکز ماهر در خصوص حمله سایبری به وب سایت ها و پورتال های خبری]]> به دنبال برخی اخبار منتشر شده در حوزه حمله به وب سایت ها و پورتال های خبری که موجب بروز ابهام ها و سوء برداشت هایی در این خصوص شد، مرکز ماهر، اطلاعیه شماره 2 خود را منتشر کرد.

‫اطلاعیه شماره 2 مرکز ماهر در خصوص حمله سایبری به وب سایت ها و پورتال های خبری

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، پیرو گزارش منتشر شده از نتایج بررسی‌های فنی این‌ مرکز درخصوص حمله سایبری به وب سایت ها و پورتال های خبری کشور، در اطلاعیه شماره دو مرکز ماهر نکاتی برای شفاف تر شدن موضوع مورد تاکید قرار گرفته است.

بر اساس اعلام مرکز ماهر، در خصوص برخی اخبار منتشر شده از سوی تعدادی از رسانه ها مبنی بر آسیب پذیری مراکز داده مورد بهره برداری سایت های خبری مذکور، به اطلاع می رساند، با بررسی های صورت گرفته،  ضعف امنیتی مورد سوءاستفاده قرار گرفته توسط مهاجم به این سایت ها در لایه کاربردی وب و سامانه مدیریت محتوا (CMS) بوده و هیچ‌گونه آسیب‌پذیری و نقص امنیتی در مراکز داده‌ی میزبان سایت‌های آسیب‌دیده مشاهده نشده است.

از سوی دیگر، مطلب منتشر شده در خصوص عدم همکاری مرکز داده تبیان، به دلیل ضعف در هماهنگی و تعامل بموقع برای حل مشکل بوده که خوشبختانه با برقراری ارتباط مناسب، این نقیصه نیز مرتفع شده است.

همچنین، در گزارش منتشر شده، یکی از پنج آدرس IP‌ مهاجم متعلق به کشور بلغارستان بوده که به اشتباه به نام انگلستان ذکر شده است. این مورد در نسخه جدید گزارش نیز اصلاح شده است.

در گزارش مرکز ماهرف صرفا به آدرس‌های IP مهاجم و کشورهای مالک آنها اشاره شده و هیچ‌گونه اظهارنظری نسبت به هویت و ملیت فرد یا افراد بهره بردار از این آدرس‌ها جهت نفوذ به وب‌سایت‌ها صورت نگرفته است.

در برخی از رسانه‌ها نام برخی از شرکت‌های تولید کننده CMS داخلی مطرح شده که فاقد صحت می باشد. با بررسی‌های انجام شده آسیب‌پذیری مورد سوءاستفاده شناسایی و مرتفع گردیده است.

ذکر این نکته ضروری است که وجود آسیب‌پذیری و نقص امنیتی در محصولات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری امری اجتناب ناپذیر است. اما لازم است که تولید‌کنندگان نرم‌افزار و مدیران راهبر سیستم‌ها حساسیت و سرمایه‌گذاری مناسبی در مقوله امنیت سایبری در نظر گیرند.

همچنین، برخی ادعا های مطرح شده در خصوص آلوذگی فایلpdf  گزارش مرکز ماهر به بدافزار  از اساس کذب بوده و با توجه به انتشار عمومی این فایل، بررسی و صحت سنجی این ادعای بی اساس توسط کارشناسان داخلی و خارجی به سادگی قابل انجام می باشد.

]]>
2018/2/13
<![CDATA[فضای مجازی می تواند تاخیرهای هزینه ساز را حذف کند]]> فضای مجازی می تواند واسطه های مضر و تاخیرهای هزینه ساز را از چرخه تولید و خدمات حذف کند.

فضای مجازی می تواند تاخیرهای هزینه ساز را حذف کند

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در نشست مشترک استانداران ، وزرا و روسای سازمان های اقتصادی سراسر کشور گفت: در مسئله حمل و نقل درون شهری  و کم کم در برون شهری همین فضای مجازی می تواند تحول ایجاد کند .

رییس جمهوری با بیان اینکه سرعت اینترنت یکی از ضرورت های اشتغال و اقتصاد ما است گفت: ایجاد 100 هزار شغل در حوزه فناوری اطلاعات برای سال 97 مد نظر قرار است.

دکتر روحانی با اشاره به استفاده از واژه اقتصاد دیجیتالی به جای اقتصاد دانش بنیان افزود:  تاکنون 20 هزار میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت های فناوری اطلاعات هزینه کردیم تا مردم راحت تر زندگی کنند.

رییس جمهوری تصریح کرد: وی با تاکید بر اینکه باید جنس ارزان تحویل مردم بدهیم گفت: مزرعه ها را باید بتوانیم به بازار وصل کنیم و خانه های مردم باید از طریق اینترنت به مغازه ها و خارج کشور وصل و گردشگر جذب کنیم.

]]>
2018/2/13
<![CDATA[انتشار گزارش مرکز ماهر از حمله سایبری به وب سایت ها و پورتال های خبری]]> در پی وقوع حملات سایبری به تعدادی از سایت های خبری، مرکز امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای موسوم به مرکز ماهر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گزارش فنی خود را در رابطه اقدامات انجام شده و چگونگی وقوع این حملات منتشر کرد.

انتشار گزارش مرکز ماهر از حمله سایبری به وب سایت ها و پورتال های خبری

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، در آستانه برگزاری راهپیمایی باشکوه 22 بهمن‌ماه و در روز شنبه 21 بهمن‌ماه حدود ساعت 20 تا 22 اخباری در خصوص حمله به تعدادی از پورتال‌ها و وب‌سایت‌های خبری منتشر و باعث ایجاد نگراني‌هایی در سطح جامعه شد.

در پی آن مرکز ماهر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موضوع را سریعا مورد بررسی قرار داده و اقدامات فنی لازم را در این خصوص بعمل آورد که در گزارش آن آمده است:

 وب سایت های خبری که مورد حمله قرار گرفته اند شامل: روزنامه های قانون، آرمان، ستاره صبح بوده که در مرکز داده تبیان و مرکز داده شرکت پیشتاز میزبانی شده اند.

گروه فنی مرکز ماهر اقدام به شناسایی نقاط اشتراک سیستم های هدف کرده و در این فرایند مشخص شد که تمامی این سامانه ها توسط یک شرکت و در بستر سیستم عامل ویندوز با سرویس دهنده وب IIS و زبان برنامه نویسی ASP.Net توسعه داده شده اند.

پس از دریافت فایل های ثبت وقایع از حملات انجام شده از سرویس دهنده ها با تحلیل و بررسی تاریخچه حملات و آسیب پذیری ها، حجم بالایی از فایلها مورد تحلیل و آنالیز قرار گرفت و IP مبدا حملات استخراج شد که شامل پنج IP از کشورهای انگلستان و آمریکا بوده است.

شواهد موجود در فایلهای ثبت وقایع نشان می دهد که مهاجمان از دو روز قبل یعنی از تاریخ 8 تا 10 فوریه 2018 پس از کشف آسیب پذیری های از قبیل Injection در تلاش جهت نفوذ با ابزارهای خودکار و نیمه خودکار جهت استخراج اطلاعات نظیر نام کاربری و کلمات عبور در پایگاه داده سامانه ها بوده اند.

در این بین قابل توجه است که تمامی سایت های خبری مورد حمله دارای نام کاربری و کلمه عبور پیش فرض و یکسان توسط شرکت پشتیبان بوده است.

ضمنا در بررسی ها مشخص شد که متاسفانه آدرس پست الکترونیکی راهبر ارشد سامانه با سطح دسترسی بالا برابر *****@gmail.com مطابق نام کاربری و کلمه عبور استفاده شده در سایت های مذکور است که نشان می دهد متاسفانه حداقل موارد امنیتی رعایت نشده است.

بر اساس این گزارش اقدامات فنی اولیه مرکز ماهر بدین شرح بوده است:

 

 • شناسایی دارایی های مرتبط با سامانه ها جهت تحلیل دقیق
 • از دسترس خارج کردن سامانه های که مورد حمله قرار گرفته اند، جهت بازیابی و حذف تغییرات در محتوی پیامها
 • تغییر و یا غیرفعال سازی نام کاربری اشتراکی و پیشفرض در تمامی سامانه ها
 • ایجاد یک Snapshot و همچنین یک کپی سالم و دست نخورده از سرویس دهنده های مجازی که مورد حمله قرار گرفته اند
 • کپی کامل از تمامی فایلهای ثبت وقایع بر روی سرویسدهنده های هدف
]]>
2018/2/11
<![CDATA[انحصار در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها به نفع کشور نیست]]> رییس جمهوری با اشاره به اینکه باید در زمینه فضای مجازی، سواد آموزی کنیم که جوانان چگونه از این فضا به نحو احسن برای خود و خانواده و کشور استفاده کنند، گفت: دولت مصمم است هم شبکه های اجتماعی و پیام رسان های داخلی را تقویت کند و هم معتقد است در این زمینه انحصار معنا ندارد.

انحصار در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها به نفع کشور نیست

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در دومین نشست خبری خود در دولت دوازدهم همزمان با ایام دهه مبارک فجر با تاکید بر این که فضای مجازی را باید به یک فرصت بزرگ تبدیل کنیم، گفت: دولت مصمم است شبکه های اجتماعی داخلی و پیام رسان های داخلی را تقویت کند و امروز اگر در کل شبکه یا فضای مجازی یا اینترنت را در کنار هم قرار دهیم، فضای مهمی برای ماست چرا که در حال حرکت به سمت دولت الکترونیک هستیم.

وی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم جامعه ارتباط بهتری با دنیا داشته باشد و اطلاعات و دانش روز دنیا را دریافت کند، باید به این فضا اهمیت دهیم، افزود: این فضا برای مشاغل بسیار مهم است چرا که وزیر ارتباطات به من اعلام کرده که در دو سال گذشته 200 هزار شغل در فضای مجازی به وجود آمده است که به تعبیری موبایل محور است.

روحانی با اعلام اینکه در حال گسترش نسل سوم و چهارم موبایل تقریبا در سراسر کشور هستیم و به هر استانی می رویم شهرهای جدیدی زیر این پوشش قرار می گیرد، اظهار کرد: اهدافی که دنبال می کنیم اهداف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی وهم اهداف سیاسی است. امروز شما مشاهده می کنید که رییس جمهوری آمریکا توئیتی می زند و میلیون ها نفر به آن پاسخ می دهند و گاهی این کار باعث می شود که عقب نشینی کند یا ازتوئیتی که زده از مردم یا مسلمانان عذرخواهی می کند.

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: این نشان از آن است که این فضا، در دنیای سیاست خارجی یک بازیگر عمده شده است و در سیاست داخلی یک بازیگر عمده است و در مسایل اقتصادی روز به روز آثار این شبکه های اجتماعی بیشتر خواهد شد.

رییس دولت دوازدهم با بیان اینکه دولت مصمم است که هم در زیر ساخت و هم در زمینه محتوا و هم در زمینه پلتفرم هایی که نیاز داریم، به سمت توسعه حرکت کند، گفت: به همین دلیل هم پهن باندها را می بینید هم پهنای باند را نسبت به ابتدای دولت یازدهم مشاهده می کنید. شاید قبلا برای یک فیلم کوتاه نیم ساعت معطل می شدید اما الان می بینید چند ثانیه بیشتر نباید وقت بگذارید، این ها همه کاری است که انجام گرفته شده است.

رییس جمهوری با اشاره به کارهای بسیار خوبی که در زیر ساخت انجام شده، خاطرنشان کرد: در شبکه ملی اطلاعات که دنبال می کنیم قدم های خوبی برداشته شده است و دولت مصمم است هم شبکه های اجتماعی داخلی و پیام رسان های داخلی را تقویت کند و هم معتقد است در این زمینه انحصار معنا ندارد.

وی با بیان اینکه اگر بنا باشد یک اپلیکیشن و پیام رسانی بخواهد همه فضا منحصرا در اختیار او باشد، این به نفع کشور نیست و انحصار نادرست است، افزود: باید شبکه های مختلف خارجی و داخلی و اپلیکیشن های مختلف و پیام های رسان های مختلف حضور داشته باشند و مردم باید استفاده کنند که آثار اصلی آن آثار فرهنگی و اجتماعی است.

روحانی با اشاره به اینکه در فضای مجازی عمدتا محتوا را خود ما درست می کنیم، اظهار کرد: پلتفرم آماده است و این ما، نسل جوان، جوان های ما و همه آنهایی که معتقد به انقلاب هستند و به هویت ایرانی و اسلامی خود ارج می نهند هستند که با تمام توان در این فضا حضور پیدا می کنند.

رییس شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه اگر در این فضا از همه توان خود استفاده کنیم این فضا برای ما چالش و تهدید نمی شود، گفت: ما باید این فضا را به یک فرصت بزرگ تبدیل کنیم. آن دوره ای که بگوییم این را ببندیم و آن را فیلتر کنیم و آن یکی را از پشت بام (که البته مقصود من دیش است نه آدم) پایین بیندازیم، گذشته است و باید برویم در زمینه فضای مجازی سواد آموزی کنیم که جوانان چگونه از این فضا به نحو احسن برای خود و خانواده و کشور استفاده کنند.

]]>
2018/2/7
<![CDATA[رونمایی از سامانه پاک همزمان با دهه فجر]]> سامانه پایش اطلاعات کشور (پاک)، همزمان با دهه فجر سال جاری و با حضور دکتر واعظی رییس دفتر رییس جمهور رونمایی شد.

رونمایی از سامانه پاک همزمان با دهه فجر

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، در راستای خدمات‌رسانی به مردم  و همچنین مدیریت حوزه‌های خرد و کلان بخش‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگي و غیره، ایجاد داشبوردی به‌عنوان مرکزی برای دیده‌بانی شاخص‌های کلیدی در تمام بخش‌ها، بخصوص در بخش‌های اقتصادی به‌منظور رصد فضای کسب‌وکار در کشور در دستور کار قرار گرفت.

در همین راستا، پیاده سازی این سامانه از  ابتدای سال جاری  آغاز و زیرساخت های فنی و حقوقی آن آماده شد.

ارائه اطلاعات صحیح شفاف و بروز برای نهادهای حاکمیتی کشور، نهادینه کردن برنامه ریزی و تصمیم گیری صحیح بر اساس اطلاعات داشبورد، ارائه تصویر واقع گرایانه از عملکرد زیر مجموعه های دولت در راستای شفافیت اطلاعاتی و بستر سازی تبادل اطلاعات مدیریتی میان دستگاههای اجرایی و فراهم شده امکان تجمیع اطلاعات و داده های بخشهای مختلف، از جمله اهداف پیاده سازی این سامانه محسوب می شود.

این گزارش حاکی است، دکتر واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در مراسم افتتاح این سامانه، دقت عمل و سرعت در انتشار اطلاعات و پاسخگویی به درخواست ها را مورد تأکید قرار داده و در این راستا مسئولین حوزه ریاستی را به تعامل و هماهنگی نزدیک‌تر با یکدیگر فرا خواند.

وی گفت: مسئولین حوزه ریاستی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف به عنوان موتور محرکه زیرمجموعه‌های خود، بایستی با برگزاری جلسات منظم و همفکری مستمر در روند انجام امور شتاب و سرعت بیشتری ایجاد کنید.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در ادامه تلاش برای ارتقاء روحیه نشاط و امید در جامعه را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: متأسفانه در گذشته بخاطر اختلافاتی که بین برخی مسئولین و جناح‌های مختلف کشور حضور داشت، فضای یأس و ناامیدی در جامعه بوجود آمده بود و امروز لازم است با همدلی و هماهنگی روزافزون، روحیه نشاط و امید را در جامعه و در میان مردم هر چه بیشتر تقویت کنیم و اهتمام جدی دولت پیشگام و پیشتازی در این مسیر است.

دکتر واعظی ادامه داد: دولت مصمم است با کمک و پشتیبانی مردم در مسیر حل و فصل مشکلات با قوت گام بردارد و دولت خود را خدمتگزار مردم دانسته و به آن افتخار می‌کند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری همچنین لزوم احترام به ارباب رجوع را از سوی دستگاه‌های مختلف مورد تأکید قرار داد و خاطرنشان کرد: وظیفه همه مسئولین و دستگاه‌ها توجه و عنایت ویژه به مردم و پاسخگویی شایسته به مطالبات آنان است، و ضرورت دارد این موضوع از سوی همه دستگاه‌ها مورد توجه قرار بگیرد.

وزارت اقتصاد، صنعت و معدن و تجارت، تعاون، كار و رفاه اجتماعي، سامانهاي بورس، گمرك، ثبت‌احوال، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت نفت، بانك مركزي و سازمان حمايت از توليد كننده و مصرف كننده از جمله دستگاه هایی هستند که در فاز نخست اطلاعات خود را در قالب 150 شاخص کلیدی در سامانه قرارداده اند.

لازم به ذگر است، در مراسم رونمایی از سامانه پایش اطلاعات کشور (پاک)، از دکتر سراییان، معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس باقری اصل معاون دولت الکترونیکی سازمان و مهندس ملکی پرست،مدیر کل طرح و توسعه شبکه ملی اطلاعات، تقدیر به عمل آمد.

]]>
2018/2/6
<![CDATA[مهمترین بخش شبکه ملی اطلاعات لایه محتواست]]> وزیر ارتباطات و‌ فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه لایه محتوا مهمترین بخش شبکه ملی اطلاعات است، گفت: باید از جوانان خلاق و دارای ایده استفاده کنیم و خودمان بتوانیم در این حوزه دارای ابتکار و‌حرف باشیم.

مهمترین بخش شبکه ملی اطلاعات لایه محتواست

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با حضرت آیت ا... ناصری یزدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد با بیان اینکه مهمترین بخش شبکه ملی اطلاعات، لایه محتواست، گفت: موضوع فضای مجازی آنقدر مهم و تاثیر گذار است که باید با دقت با آن برخورد کنیم و در آینده نزدیک فقط کاربرد رسانه نخواهد داشت و اقتصاد، ارز و... به زودی در فضای مجازی شکل خواهد گرفت.

وی افزود: باید از جوانان خلاق و دارای ایده استفاده کنیم و خودمان بتوانیم در این حوزه دارای ابتکار و حرف باشیم.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه مطالبه صحیح مردم به توسعه فناوری، اقتصاد و همراهی با پیشرفت‌های فناوری کمک می کند، اظهار کرد: برای اجرای دولت الکترونیک و همراه زیر ساخت های لازم آماده شده لیکن هنوز برخی دستگاه‌های اجرایی و ساختارهای موجود آمادگی لازم ندارند و ابتدا تحول اداری لازم است.

حضرت آيت ا... ناصری یزدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد در این دیدار با تاکید بر درنظر گرفتن سبک های جدید، گفت: لازم است گروه‌های نخبه و جوان بنشینند و بسیاری از مسائل را بازبینی کنند.

]]>
2018/2/6
<![CDATA[تحقق توسعه افتصاد دیجیتال با پوشش‌ خدمات ارتباطی]]> وزیر ارتباطات و‌ فناوری اطلاعات با بیان اینکه امروزه در دنیا شاخص های حوزه ICT براساس هوشمندسازی شهر تعیین می شود، گفت: توسعه افتصاد دیجیتال، فناوری های نوین و‌ شهر هوشمند نیاز به پوشش‌ خدمات ارتباطی در سطح استان خراسان رضوی دارد که امروز ‌پیشرفت های خوبی در این زمینه حاصل شده است.

تحقق توسعه افتصاد دیجیتال با پوشش‌ خدمات ارتباطی

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و‌ فناوری اطلاعات صبح امروز (دوشنبه) که برای افتتاح پروژه های حوزه ICT استان خراسان رضوی به مشهد سفر کرده است، در شورای شهر مشهد با اشاره به چالش بیکاری در کشور گفت: شاخص های خدمات نشان می دهد که فناوری اطلاعات در زمینه رفع بیکاری می تواند کمک کند و حاکمیت تلاش کرده با تشکیل زیست بوم هایی چون مراکز رشد و شتابدهنده و تامین منابع مالی به صورت تخصصی و ‌ارایه راهکارهایی برای تامین منابع مالی در این زمینه کمک کند.

وی با اشاره به رقابت کشورها برای تصاحب سهمی از اقتصاد دیجیتال بین الملل افزود: اگر می خواهیم در اقتصاد نوین و فضای مجازی، اقتصاد میلیارد دلاری داشته باشیم باید نگاهی به بازارهای بین المللی داشته باشیم.

آذری جهرمی بازار را یکی از نیازمندی های کسب و‌ کارهای نوپا دانست و ‌اظهار‌ کرد: حوزه شهر هوشمند که در مشهد پروژه هایی در این ارتباط تعریف شده است یکی از همین حوزه هاست.

عضو ‌کابینه دولت تدبیر و‌ امید با بیان اینکه حاکمیت شهری امروزه علاوه بر قانونگذار و‌ ناظر، باید توانمندساز نیز باشند، تصریح کرد: امروز ‌در شاخص گذاری های دنیای ICT ، رتبه ما علاوه بر شاخص های میزان دسترسی و پهن باند، به شاخص های شهر هوشمند وابسته می شود که شرکت های نوپا و جوانان خلاق این مشکل را حل می کنند و وظیفه دولت در این راه هدفگذاری و شاخص گذاری است.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT در کشور با بیان اینکه عمدتا تعریف شهر هوشمند در بعضی از شهرداری ها داشتن سیستم اتوماسیون‌ خدمات شهری و‌ نظام موازی دولت الکترونیک است، خاطرنشان کرد: پیشنهاد می کنم برای بهره وری بیشتر کار مشترکی میان شهرداری های تهران و‌ مشهد صورت گیرد تا هوشمندسازی شهر بسیاری از مشکلات مشهد را حل می کند.

]]>
2018/2/5
<![CDATA[دریافت نظرات صاحبنظران برای لوایح پنج گانه حقوق فناوری اطلاعات]]> لوایح پنج گانه مربوط به حقوق فناوری اطلاعات به منظور اخذ نظرات تکمیلی به نمایندگان مجلس و روسای دستگاه ها ارسال خواهد شد.

دریافت نظرات صاحبنظران برای لوایح پنج گانه حقوق فناوری اطلاعات

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، در پنجمین نشست شورای سیاست گذاری همایش جنبه های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات، مقرر شد تا لوایح پنج گانه به نمایندگان مجلس و روسای دستگاه های ذیربط ارسال شود تا همراه با همایش مسیر پیشبرد این لوایح  در دولت ومجلس فراهم شود.

پیش نویس"لایحه حکمرانی الکترونیکی"، "لایحه تراكنش‌هاي الكترونيكي"، "لایحه شناسه‏های الكترونيكي"، "لایحه مسئولیت ارائه دهندگان خدمات فناوری اطلاعات" و "لایحه حمایت از داده‏ها وحفاظت از حریم اطلاعات شخصی در فضای مجازی" لایحه هایی هستند که پیش نویس آنها آماده و به منظور اخذ نظر از صاحبنظران، در این همایش ارائه خواهد شد.

در این نشست، که با حضور دکتر محسن اسماعیلی، عضو حقوقدان شورای نگهبان، دکتر رسول سراییان، معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران؛ دکتر بهزاد پورسید، قائم مقام پژوهشگاه قوه قضائیه و رییس شورای سیاست گذاری، دکتر مسعود اخوان فرد، عضو کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی، دکتر رمضانعلی صادق زاده، رييس مرکز توسعه تجارت الکترونيکی ، دکتر رضا فاضل، مدیر کل دفتر حقوقی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهندس رضا باقری اصل، دبیر اجرایی همایش، مهندس مازیار مباشری، مدیرکل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات سازمان فناوری اطلاعات و جمعی از صاحبنظران و نمایندگان دستگاه های ذیربط برگزار شد، کمیته علمی همایش گزارشی از پیشرفت دریافت مقالات سفارشی به اساتید و صاحبنظران حقوق فضای مجازی را ارائه نمودند. همچنین فعالیت های انجام گرفته از جمله فرآیند دعوت از میهمانان خارجی، گزارش مقالات ارسال شده به دبیرخانه همایش و داوری آنها، پنل های تخصصی ارائه گزارش گردید. 

بنابر تصمیمات اتخاذ شده شورای سیاست گذاری در خصوص نحوه برگزاری همایش و تعداد 10 پنل تخصصی  نهایی شد ومقرر شد که اعضای پنل و دستور کار آنها تا جلسه بعدی شورا  ارائه شود.

همچنین مقرر شد برای هر پنل تخصصی پیش جلسه با اعضای معرفی شده برگزار شده و با هدف ترویج و اطلاع رسانی نشست های خبری ویژه ای برای هر موضوع با حضور اصحاب رسانه، برگزار گردد.

شایان ذکر است، اولین همایش بین المللی جنبه ‌های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران و با همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه و دانشگاه علم و فرهنگ و با حمایت بسیاری از دستگاه های ذیربط در قوای سه گانه کشور روزهای پنجم و ششم اسفندماه 96 در تهران برگزار می شود..

این همایش در راستای باز تعریف زیرساخت حقوقی  توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات و با هدف شناسایی خلاء های حقوقی، ضرورت های بازنگری  در قوانینی و مقررات در روند های توسعه فناوری  و فرهنگ ‌سازی و ترویج بسترهای حقوقی فضای مجازی برگزار می‌ شود.

نشست بعدی شورای سیاست گذاری همایش در تاریخ 23 بهمن برگزار خواهد شد.

]]>
2018/1/28
<![CDATA[برنامه ریزی دولت برای ورود به عرصه اقتصاد دیجیتال]]> انقلاب چهارم صنعتی همان اقتصاد دیجیتال بوده که مهم‌ترین عامل آن خلاقیت جوانان است و مجبوریم به اقتصاد دیجیتال توجه کنیم و لازمه آن این است که به جوانان فرصت دهیم.

برنامه ریزی دولت برای ورود به عرصه اقتصاد دیجیتال

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آیین پایانی همایش مجمع سازمان‌های مردم‌نهاد جوانان در شیراز با بیان اینکه در طول برنامه ششم در وزارت ارتباطات حدود 50 درصد کارکنان بازنشسته می‌شوند و به ازای هر 3 بازنشسته، یک نفر مشغول می‌شود، گفت: این یعنی باز شدن جا برای اشتغال جوانان که یک فرصت بی‌نظیر است.

وی با بیان اینکه روند اقتصاد دنیا به سمت نقش‌آفرینی جوانان است، افزود: 10 شرکت برتر دنیا به لحاظ گردش مالی شرکت‌های حوزه فناوری هستند که توسط جوانان مدیریت می‌شوند.

آذری جهرمی انقلاب صنعتی چهارم را در حال وقوع دانست و اظهار کرد: انقلاب چهارم صنعتی همان اقتصاد دیجیتال بوده که مهم‌ترین عامل آن خلاقیت جوانان است و مجبوریم به اقتصاد دیجیتال توجه کنیم و لازمه آن این است که به جوانان فرصت دهیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه امروز جوانان ما می‌خواهند حرف خود را در دنیا بزنند و در این راستا باید هوشیار باشند، تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین مولفه‌های هوشیاری امید است که امروز سعی می‌شود به طرق مختلف ناامیدی در جامعه تزریق شود که عملکرد بد مسوولان یکی از دلایل آن است.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با تاکید بر اینکه جوانان ما باید همچون شهیدان انقلاب، کشور را توسعه دهند و شهیدانی چون شهید قندی و... که نورچشمی کسی نبودند، اما انقلاب را پیروز کردند، خاطر نشان کرد: اگر مسوولی اشکال دارد معنای آن ناکارآمدی نظام اسلامی نیست که این به اراده و مطالبه گری ما بستگی دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تاثیرگذاری فناوری بر تمام شئون اقتصادی گفت: امروز فناوری در حوزه ترافیک، حمل‌ونقل، مدیریت افکار عمومی، اقتصاد و اشتغال و... واردشده و مشکلات را حل کرده و هدف ما این است که به جایگاه خود در اقتصاد دیجیتال در دنیا برسیم.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه اینگونه نباشد که وقتی در شرایط نیاز هستیم جوانان را فرا بخوانیم و بعد از آن فراموششان کنیم، اظهار کرد: اگر می خواهیم پیشرفت کنیم باید به سمت جوانان برویم. پدران ما با یک طرح جدیدی تغییراتی را در این کشور  ایجاد کردند و با یک اعتقاداتی، جوانان دیروز از زیر بار حرف استکبار جهانی بیرون آمدند.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه امروز جوانان باید هوشیار باشند و آن نیز باید همراه با امید باشد اگر امید نباشد با مشکل مواجه خواهیم شد، تصریح کرد: هوشیاری این است که شفافیت ایجاد کنیم، جوانان امروز باید خودساخته باشند و کسانی که دنبال نا امیدی هستند را بشناسند و به آنها متکی نباشند. جوانان نیز باید مطالبه گر باشند، امید اگر از بین رفت دیگر به راه درست بازگشتن سخت است.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور اعلام کرد: دولت برای ورود به عرصه دیجیتال برنامه ریزی کرده و اقدام خواهد کرد که با وجود ظرفیتی که دارد به جایگاه اصلی خود در منطقه از نظر اقتصاد دیجیتال برسیم.

]]>
2018/1/27