News Feed http://www.itc.ir/ News portlet RSS <![CDATA[نقش مهم آدرس دهی و هویت دهی در IP و نحوه مدیریت و تعامل آن انکار ناپذیر است ]]> هر گونه مبادله ترافیک در فضای سایبر و محیط شبکه ای بدون به کار گیری و استفاده از IP امکان پذیر نیست و ایجاد تعامل در شبکه و مبادله دیتا و سرویس و هرنوع خدمت در فضای شبکه مبتنی بر سیستم IP است .

نقش مهم آدرس دهی و هویت دهی در IP و نحوه مدیریت و تعامل آن انکار ناپذیر است

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : سومین نشست تخصصی گذر به IPV6 با حضور فعالین این حوزه و نمایندگان اداره کل ارتباطات استان ها برگزار شد . مهندس نصرالله جهانگرد در این نشست با تاکید بر ضرورت  سرعت بخشی به این گذر در کشور گفت : در گذشته نقش IP عمدتا آدرس دهی بوده است اما امروز  با طرح مساله اینترنت اشیاء (IOT ) و موجودیت های دیگر روی شبکه ، پدیده آدرس و هویت با همدیگر آمیخته شده اند و در سطح جهانی یک چالش بزرگ سیاستگذاری به وجود آورده است. که نظام آدرس و مدیریت آدرس به چه صورت باشد، چرا که آینده ارتباطات مبتنی بر IP  است .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه افزود: امروزه مجموعه آدرس ها  و ارتباطات موجود بر روی شبکه به حدود 8 میلیارد   می رسد در صورتی که فقط حدود 4.3 میلیارد آدرس IPV4 دردنیا موجود است و این در حالی است که بخش زیادی از این ها نیز توسط کمپانی های بزرگ آمریکایی فریز شده و به صورت انحصاری درآمده اند .

وی در ادامه با اظهار تاسف از تاخیر ایجاد شده در این حوزه گفت : در سال های گذشته تدبیر لازم در این بخش صورت نگرفته و ما امروز با کمبود آدرس IP مواجه هستیم در صورتی که کشورهای دیگر خیلی زودتر از ما اقدام به گذر به IPV6 را در دستور کار خود قرار داده اند .

معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه مسیر آینده تلکام و مخابرات مبتنی بر IP  است گفت : مساله مهم ادغام بین نظام شماره گذاری ارتباطات صوت با دیتا است . و در این خصوص اتحادیه بین المللی مخابرات  ( ITU )  کارگروهی را تشکیل داده که وظیفه آن ادغام نظام آدرس دهی مبتنی بر IP است که از منظر فنی و سیاست گذاری مباحثی را در دنیا ایجاد کرده است .

مهندس جهانگرد با تشریح وظیفه آیکن - سازمان بین‌المللی نظارت بر اسامی، دامنه‌ها و ارقام ثبت شده اینترنت -  گفت : آیکن تلاش دارد که این آدرس دهی در نظام جهانی از دست دولت ها خارج شود و در دست آیکن و وزارت بازرگانی آمریکا قرار بگیرد . در صورتی که بقیه کشورهای عضو ITU همگی بر نقش سیاستگذاری دولت اصرار دارند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات در بخش دیگری از سخنان خود افزود :  ما هم در خلال مذاکرات به دنبال منافع کشور خود هستیم . در کشور ما نظام آدرس دهی متمرکزی موجود نبوده و موسسات به صورت انفرادی  اقدام می کردند ،البته به استثناء  .IR  و الان به دنبال راه حل ترکیبی هستیم که بتوانیم یک راهکار داخلی ملی برپا کنیم و بین تمام کسانی که مدیریت و تامین و توزیع را بر عهده دارند با دولت در حوزه مصالح کلان ملی تعامل برقرار کنیم .

نصرالله جهانگرد در ادامه با اشاره به وظیفه خود در این حوزه گفت : مرکز ملی فضای مجازی تکلیفی بر عهده سازمان فناوری اطلاعات ایران گذاشته است تا یک سازوکار مشخص و قواعد هماهنگی را در سطح ملی در کشور به وجود آوریم .

ما در صدد هستیم تا از حضور بخش خصوصی از جنبه کیفیت و آزادی بازار برای مصالح ملی استفاده کنیم و فرآیند مشارکتی در راستای مدیریت تجاری فنی و همچنین مدیریت سیاست گذاری کشور در بهره برداری از IPV6 و سیاست گذاری نحوه آدرس دهی برای منافع ملی را به انجام برسانیم .

وی در ادامه افزود : استراتژی های فنی گذر به IPV6 آغاز شده ، و کمیته ملی هم به صورت منظم با دستگاه های مرتبط تعامل دارد .زیر ساخت ها فراهم شده است و در این خصوص درخواست من از اپراتورهای اصلی کشور این است که در قضیه گذر هر چه سریعتر فرآیندهای خود را تکمیل کنند. چون بسیاری از پلتفرم ها روی سرویس های آنها قرار دارند و ظرفیت مسیر دهی به IPV6 را در شبکه خود پیاده سازی نمایند .

معاون وزیر ارتباطات در ادامه گفت : سازمان فناوری اطلاعات ایران حدود یک میلیون آدرس IPV4 در اختیار دارد که برای تصحیح بازار و تسهیل کار فعالین این حوزه به زودی در قالب مزایده در اختیار بازار قرار می گیرد .

جهانگرد  در خاتمه با تاکید بر شتاب دهی به گذر IPV6 در کشور گفت : امیدوارم این نشست ها در جهت ارتقاء کارآمدی فنی و تجاری و همچنین سیاست گذاری کشور برای بهتر استفاده کردن از ظرفیت های ملی استانداردهای IP در کشور  مفید مواقع شود و بتوانیم با مشارکت همدیگر گام های موثری برداریم و سازمان فناوری اطلاعات ایران در این مسیر آماده همکاری و توان افزایی است .

]]>
2017/12/12
<![CDATA[سمینار گذر به ipv6 در ایران]]> 2017/12/11 <![CDATA[چهاردهمین کنفرانس بین المللی روابط عمومی]]> 2017/12/10 <![CDATA[ورود به اقتصاد دیجیتال فرصت های زیادی را بهمراه دارد]]> هم اکنون در عصر ورود به اقتصاد دیجیتالی باند پهن با فرصت های زیادی روبرو هستیم . معتقدم تحکیم همکاری های منطقه ای در رسیدن به اقتصاد دیجیتالی باند پهن از اهمیت بالایی برخوردار است.

ورود به اقتصاد دیجیتال فرصت های زیادی را بهمراه دارد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس محمدجواد آذری جهرمی در دومین اجلاس وزرای ارتباطات کشورهای عضو اکو در باکو آذربایجان ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: این نشست فرصت بسیار خوبی برای آشنا شدن خودمان از ظرفیت ها، خدمات و تولیدات بومی منطقه مان است.

وی ادامه داد: همچنین فرصتی است که دست به دست هم دهیم تا همکاری های دوجانبه، چندجانبه و منطقه ای را برای طراحی تولیدات مشترک، ارایه خدمات مشترک و توسعه و طراحی شبکه مشترک را داشته باشیم.

وی وجود جمعیتی نزدیک به 500 میلیون نفر با مجموعه تولید ناخالص بیش از 5 تریلیون دلار را از نقاط قوت منطقه اکو دانست که ما را قادر می سازند همکاری های معناداری میان کشورهای عضو اکو، اجرایی شود.

وزیر ارتباطات کشورمان تصریح کرد: اعقتقاد داریم که اقتصاد دیجیتالی مردم محور، فراگیر و توسعه گرا می تواند به دستیابی اهداف توسعه ای بین المللی کمک کند.

وی افزود: در سایه همین می توانیم گزارش تهیه شده توسط دبیرخانه اکو با عنوان اقتصاد دیجیتالی برای عصر دیجیتالی، استراتژی منطقه ای 2025 اکو برای توسعه جامعه اطلاعاتی را تاکید کنیم.

وی خاطرشنان کرد: ما آمادگی داریم به عنوان نقطه تماس برای اجرای هدف ششم که همان استفاده از فناوری های دیجیتال برای توسعه کشاورزی است و نیز برای اجرای هدف هفتم که همان محیط ICT امن و مطمین برای منطقه اکو است را عمل کنیم.

این گزارش حاکی است، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با وزیر ارتباطات آذربایجان نیز با اشاره به رشد 60درصدی درآمد بخش مخابرات در ایران گفت: توریسم سلامت یکی از دلایل حضور مردم آذربایجان در ایران به شمار می رود و پیشنهاد می کنم برای این افق جدید برنامه همکاری تدوین کنیم.

وی با اشاره به رشد چند سال اخیر حوزه ICT، افزود: این رشد به گونه ای بوده که در مشترکان پهن باند از تعداد 300هزار مشترک امروز به 2 میلیون مشترک رسیده ایم.

آذری جهرمی با بیان اینکه تاکنون بیش از دو میلیارد دلار توسط دولت و توسط بخش خصوصی حدود شش میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است، اظهار کرد: درآمد بخش مخابرات در ایران سالانه 12 میلیارد دلار است در حالیکه 4 سال پیش 7 میلیارد دلار بوده و برنامه داریم آنرا در چهار سال آینده به 30 میلیارد دلار برسانیم.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اعلام اینکه اگر شیب رشد بازار مخابرات کند است در عوض شیب رشد در بخش فناوری اطلاعات، به شدت زیاد است و رشد سریع دارد، تصریح کرد:  کشورها از این تحول به نام اقتصاد دیجیتال نام می‌برند که فرصت بی‌نظیر در دنیاست بطوریکه در سال گذشته، فناوری اطلاعات توانسته 150 هزار شغل در ایران ایجاد کند.

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه مشکلات مردم با فناوری اطلاعات در حال حل شدن است، خاطر نشان کرد: توریسم سلامت یکی از دلایل حضور مردم آذربایجان در ایران به شمار می رود و پیشنهاد می کنم برای این افق جدید برنامه همکاری تدوین کنیم.

وی ارتباطات و فناوری اطلاعات را مسوول توسعه اقتصاد در کشور ها دانست و افزود: فناوری اطلاعات هم شغل ایجاد می کند، هم رفاه ایجاد می کند و هم اقتصاد را بزرگ می کند بنابراین ارایه این خدمات از طریق اپلیکیشن های تلفن همراه می‌تواند بسیاری از مشکلات مردم را حل کند.

بر اساس این گزارش، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه اجلاس وزرای ارتباطات عضو اکو، با وزیر ارتباطات ترکیه نیز دیدار و به وجود زمینه های همکاری در حوزه های فضایی، پست، رگولاتوری و ترانزیت دیتا بین دو کشور ایران و ترکیه تاکید کرد.

وی تصریح کرد : دنیا در این حوزه در حال تحول است و در حوزه اقتصاد دیجیتال نیز شاهد رشد خوبی هستیم وبه نظر می‌رسد تحول بزرگی پیش رو ما باشد.

آذری جهرمی با اشاره به مثالی در حوزه اقتصاد دیجیتال، تاکید کرد : امروز بزرگترین شرکت حمل و نقل دنیا یعنی اوبر حتی یک خودرو هم ندارد و این معنای اقتصاد دیجیتال است.

وی به زمینه های همکاری دو کشور نیز اشاره ای کرد و افزود : دو کشور می توانند در حوزه صنعت فضایی، پست، رگولاتوری، ترانزیت دیتا و حمایت‌های دوجانبه در عرصه ITU  با هم همکاری داشته باشند و این همکاری را توسعه بیشتری دهند.

وزیر ارتباطات تاکید کرد : در حوزه امنیت سایبری علاقه مندیم تفاهم نامه امضا شده اجرایی شود.

  همچنین در ادامه این دیدار احمد ارسلان وزیر ارتباطات ترکیه نیز با تبریک انتصاب آذری جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، افزود :  مطمئن هستم تصمیمات شما به نفع منطقه است و در زمینه توسعه روابط اقتصادی به خصوص در حوزه ارتباطات با نظر شما موافقم

وی تصریح کرد : توسعه تجارت الکترونیک به نفع دو کشور ایران و منطقه است و  برخی مشکلات کوچکی نیز که وجود دارد باید حل کنیم.

ارسلان پیشنهاد کرد که کارگروه مشترکی برای بررسی مشکلات در این حوزه تشکیل شده و همچنین زمینه های توسعه همکاری‌ها در این کارگروه بررسی شود.

وی تاکید کرد : در خصوص امنیت سایبری با توجه به اهمیت موضوع به همکاری‌های بین المللی اعتقاد داریم و آماده همکاری با جمهوری اسلامی ایران در این حوزه هستیم.

وزیر ارتباطات ترکیه در زمینه همکاری در حوزه ترانزیت نیز گفت : جایگاه مهمی بین اروپا و آسیا توسط ترکیه و ایران برای ترانزیت دیتا وجود دارد و در این زمینه بین دوکشور جلسات متعددی برگزار شده است و مجددا پیشنهاد می کنم کمیته مشترکی سریع تر برای بررسی موضوع تشکیل شود.

وی تاکید کرد : برقراری ارتباط دیتا از طریق ترکیه، ایران، پاکستان و چین مورد نظر ترکیه است.

]]>
2017/12/9
<![CDATA[احراز هویت از پایه‌های استراتژیک در امنیت ملی است ]]> نگهداری اطلاعات برای هر شهروند می‌بایست صد در صد امن و محرمانه باشد و نباید اجازه مبادله اطلاعات هویتی به بیرون از مرزهای کشور را داد .

احراز هویت از پایه‌های استراتژیک در امنیت ملی است

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : مهندس نصرالله جهانگرد در کارگروه بررسی و نظارت ستاد پیشگیری از جعل اسناد و مدارک رسمی با بیان اینکه  برخی از اطلاعات کشور سرمایه‌ای است و بقیه کارها به آن‌ها گره‌خورده است گفت : هویت تک‌تک افراد جامعه  ارزشمند است و این اطلاعات در حکم سرمایه ملی است .  باید مسئله احراز هویت را  بسیار جدی موردتوجه قرارداد و از این اطلاعات به‌گونه‌ای حفظ و نگهداری شود که خارج از مرزهای سرزمین ما قابل‌دسترسی برای دخل و تصرف و تغییرات نباشد و کاملاً تحت کنترل داخل باشد و هیچ‌گونه دسترسی بین‌المللی به سرورهای مربوط امکان‌پذیر نباشد .

وی با اشاره به معیار پول در مبادلات اقتصادی آن را به‌عنوان دومین سرمایه اطلاعاتی کشور دانست و گفت : مبادله پول معیار ارزش‌افزوده در اقتصاد کشور است و امروزه تمام اطلاعات بانکی کشور در سرورهای داخلی نگهداری می‌شود .و حفظ و صیانت از این اطلاعات  بسیار حیاتی است .

مهندس جهانگرد در ادامه با بیان این مطلب افزود : اطلاعات مکان‌یابی نیز به عنوان پایه استراتژیک سوم در دارائی های داده ای ، دارای ارزش است به این مفهوم که چه چیزی کجا قرار دارد. بعضی از این اطلاعات عمومی است اما برخی دیگر جنبه محرمانه دارد .امروزه بسیاری از سرویس‌های الکترونیکی در بستر گوگل مبادله می‌شود و متأسفانه حوزه مکان‌یابی در کشور عقب‌مانده است .

وی در ادامه گفت : ما نیازمند نقشه بومی ملی ژئو کد شده هستیم که داده‌های مکانی را بر روی آن قرار دهیم و موتورهای جستجوگر ملی بتوانند اطلاعات را از آن‌ها استخراج نمایند . شهرداری تهران گام‌هایی در راستای ایجاد نقشه بومی  برداشته است و می‌بایست دستگاه‌های مربوطه در این حوزه وارد شوند .

معاون وزیر ارتباطات در جمع‌بندی سخنان خود گفت : مؤلفه‌های هویتی ،مکانی و اقتصادی  پایه و ستون دنیای دیجیتال و سایبری ما هستند و افشای این اطلاعات اجازه اقدام  و جعل به دشمن و رقبا  را در اندازه‌های بین‌المللی  می‌دهد

معاون وزیر ارتباطات در جمع نمایندگان  دستگاه‌هایی اجرایی و  اعضاء کارگروه بررسی و نظارت ستاد پیشگیری با جعل اسناد و مدارک رسمی گفت : حمل ارزش‌افزوده بر روی کاغذی که داری ارزش‌افزوده شود به دست کاربران یا صاحب تقاضا زمینه جعل را فراهم می‌کند و اگر قرار است  سندی در دست فرد قرار گیرد می‌بایست به‌عنوان  آگهی باشد و ارزش‌افزوده بر روی شبکه  و سیستم های رایانه ای قرار گیرد.

مهندس جهانگرد در این جلسه افزود : یکی از کارهای افراطی که در کشور انجام می‌شود صدور انواع کارت‌های هوشمند است . ما با تولید هر نوع کارت هوشمند اضافه در کشور مخالف هستیم  . باید به سمتی حرکت کنیم که هر شخصی دارای یک کارت هوشمند باشد که از طریق آن احراز هویت شود و بقیه اطلاعات و امتیازات به‌وسیله  بررسی سیستم و دیتابیس  مشخص شود.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در جمع اعضاء کارگروه گفت :  90 درصد دستگاه‌های اجرایی کشور باکیفیت‌های متفاوت الکترونیکی شده است و حدود 1800 سرویس و خدمت دستگاه‌ها احصاء شده است و شبکه دولت الکترونیک هم موجود است . هم‌اینک  به‌واسطه این امکانات و اطلاعات، افقی پیش روی ستاد مبارزه با جعل قرارگرفته است  . که می‌تواند با الویت بندی مشخص نماید که اسناد کاغذی حذف‌شده و به‌تدریج به‌صورت الکترونیکی ارائه شود .

وی در ادامه افزود: ما در طی این مسیر در کنار شما هستیم و امکانات فنی ما هم مهیاست و هر نوع کمک نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را برای دستگاه‌ها فراهم می‌کنیم تا به‌تدریج اسناد کاغذی حذف‌شده و به سمت استعلامات الکترونیکی حرکت نماییم .

مهندس جهانگرد در پاسخ به چالش‌های مطرح‌شده از سوی اعضاء کارگروه گفت : جعل اسناد بعد از حذف نسخه کاغذی کمتر می‌شود ولی کاملاً از بین نمی‌رود بلکه وارد سطوح دیگری می‌شود و می‌بایست در صیانت از اطلاعات بسیار دقت کرد .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در بخش دیگری افزود : در طول سال‌های گذشته همه آیین‌نامه‌ها ، دستورالعمل‌های  اداری ،مالی ،نظارتی،  دیوان محاسبات مبتنی بر نگهداشت کپی کاغذی بوده  است هنوز برخی از دستگاه‌ها به شیوه قدیمی عمل می‌کنند  و این عملکرد  به مانعی جهت حذف نسخه کاغذی  تبدیل‌شده است . ما در این راستا اصلاح آیین‌نامه‌های اداری و مالی از جهت دریافت نسخه کاغذی و قبول نسخه الکترونیکی مطمئن را پیشنهاد می‌کنیم .به‌طوری‌که ارائه نسخه الکترونیکی مطمئن در محاکم قابل استناد باشد .تا به‌مرور شاهد کاهش تبادل اسناد کاغذی و به دنبال آن کاهش جعل و مشکلات ناشی از آن در کشور باشیم .

]]>
2017/12/4
<![CDATA[سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات حاصل خرد جمعی مجموعه است ]]> سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات مورد توافق است و تلاش ما انطباق اقدامات و فعالیت‌ها با این سند خواهد بود .

سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات حاصل خرد جمعی مجموعه است

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به همراه معاونین خود در نشست خبری با  محوریت ارائه گزارش 100 روزه نخست حضور یافت و گفت : شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک از پروژه‌های مهمی است که بایستی به سرانجام برسانیم.

مهندس جهرمی در بین خبرنگاران با اشاره به اجرای سه فاز شبکه ملی اطلاعات گفت : در چهار سال گذشته این شبکه اجرا و به بهره‌برداری رسید و به دلیل که تصویب سند یک اقدام زمان‌بری بود نمی‌توانستیم ،پروژه و شبکه را منتظر تصویب سند نگه‌داریم پس بنابراین  چرخ شبکه ملی اطلاعات را به حرکت درآوردیم.

وزیر ارتباطات در ادامه افزود: اثرات اجرای شبکه ملی اطلاعات در زندگی روزمره مردم مشهود است . شرکت‌های کسب‌وکارهای نوپا به‌واسطه این شبکه فعال هستند که در صورت عدم اجرای این پروژه این امر میسر نبود همچنین  اشتغال‌زایی و  جنب‌وجوش‌هایی که در مراکز دانشگاهی ایجادشده است .همه اثرات وضعی اقداماتی است که در این عرصه انجام‌شده است .

وی  داستان شبکه ملی اطلاعات را به فیل و تاریکی تعبیر کرد و گفت : فضای شبکه ملی اطلاعات  به‌گونه‌ای است که هرکسی به فراخور حال تعبیری از آن دارد . سیاسیون آن را یک پروژه بی‌انتها می ببیند . این در حالی است که برخی علما می‌گویند شبکه ملی اطلاعات شبکه‌ای است که به‌واسطه آن فضای مجازی پاک می‌ماند و البته در این میان برخی متصور هستند که در این شبکه هیچ خطایی رخ نخواهد داد و اطلاعات ما به‌صورت کامل مصون خواهد ماند . ما دراین‌بین می‌گوییم شبکه ملی اطلاعات مجموعه همه این دیدگاه‌ها است .

مهندس جهرمی در ادامه گزارش داد : در سه ماه گذشته مذاکرات جدی با مرکز ملی فضای مجازی صورت گرفته و مرکز ملی فضای مجازی یک سند به‌صورت مکتوب به ما ابلاغ کرده است . که اقدامات ما را برای رسیدن  به اهداف شبکه ملی اطلاعات را  تبیین کرده است .

وزیر ارتباطات از تشکیل یک گروه اجرایی خبر داد و گفت : سه کمیته زیرمجموعه و یک شورای ناظرین متشکل از بخش خصوصی و فعالین فضای مجازی کشور انتخاب کردیم و همچنین سعی کردیم تا  گزارش گران بی‌طرفی داشته باشیم که میزان انطباق اقدامات را با سند را بررسی و گزارش کنند .

مهندس جواد جهرمی در ادامه پاسخ به این سؤال که تعرفه‌های جدید اینترنت ثابت به ضرر کاربران کم‌مصرف توضیح داد: تعرفه‌های جدید به ضرر کاربران کم‌مصرف نیست چراکه کاربرانی که مصرف کمی دارند می‌توانند از ظرفیت موبایل و سرویس‌های LTE استفاده کنند. اما اینکه تعرفه‌های جدید برای افراد کم‌درآمد افزایش هزینه در بردارد الا این‌طور نیست چراکه با توجه به جدول در نظر گرفته‌شده برای هم اقشار کاهش چشمگیر در هزینه‌ها بوده است.

وی با اشاره به اینکه در شبکه ملی اطلاعات سیاستی برای حمایت از تولید محتوای داخلی وجود دارد که در سایر کشورها نیز چنین اقداماتی حمایتی انجام می‌شود، اظهار کرد: البته موضوع مطرح‌شده مبنی بر اینکه در نظر گرفتن هزینه ترافیک 50 درصدی برای سایت های داخلی برای اینکه بتواند در مقابل سایت‌های خارجی به عنوان رقیب ظاهر شود مطابق سند تبین الزامات شبکه ملی اطلاعات برای حمایت از تولید داخل بوده است.

آذری جهرمی همچنین در مورد وضعیت کارگزاران روستایی شرکت مخابرات تصریح کرد: از نظر قانونی وزارت ارتباطات در مورد کارگزاران شرکت مخابرات ایران و نوع و شکل قرارداد آنها تکلیفی ندارد اما از مبحث دیگر چون آنها نیز جزو خانواده ارتباطات به شمار می روند پس مشکلات آنها مشکلات ما محسوب می شود.

وی با اشاره به مصوبه ای که مجلس در مورد کارگزارن شرکت مخابرات دارد، افزود: مطابق این مصوبه شرکت مخابرات ایران باید نسبت به تامین امنیت شغلی کارگزاران اقدام کند که حالا در تفسیر این مصوبه نیز دو دیدگاه وجود دارد. یکی اینکه شرکت مخابرات باید نسبت به عقد قرارداد طولانی مدت اقدام کند و دوم اینکه اطمینان خاطر داده شود که شرایط فعلی آنها برقرار است.

وزیر ارتباطات  با بیان اینکه به لحاظ حقوقی آن چیزی که از مصوبه مجلس برداشت می شود چنین است که مخابرات هر سال اقدام به تمدید قرارداد آنها کند، خاطر نشان کرد: شرکت مخابرات اقدام به تمدید یکساله قرارداد آنها می کند اما درخواست کارگزاران عقد قرارداد طولانی مدت توسط مخابرات است.

]]>
2017/12/4
<![CDATA[بازدید اعضای کارگروه بررسی و نظارت ستاد پیشگیری از جعل اسناد رسمی]]> 2017/12/3 <![CDATA[حمایت از  حضور استارت آپ های ایرانی در نمایشگاه باکوتل 2017]]> مرکز توانمندسازی کسب و کارهای نوپا سازمان فناور یاطلاعات ایران، با حمایت از استارتاپ های متقاضی حضور در نمایشگاه باکوتل 2017  زمینه حضور فعالان این بخش را فراهم کرد.

حمایت از  حضور استارت آپ های ایرانی در نمایشگاه باکوتل 2017

]]>
مهندس شهلا اصولی، رییس مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب و کارهای نوپای فاوا، در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: از ایران 9 استارتاپ در نمایشگاه باکوتل حاضر خواهند بود که تامین بخشی از هزینه های حضور و همچنین انجام هماهنگی ها با طرف خارجی از جمله حمایت های صورت گرفته در این حوزه محسوب می شود.

وی  برگزاری نمایشگاه باکوتل را یکی از رویدادهای مهم صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات در منطقه قفقاز دانست و ادامه داد: این نمایشگاه از 14 تا 17 آذرماه در باکو پایتخت آذربایجان برگزار می شود.

مهندس اصولی خاطرنشان کرد: با دستور و مساعدت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و در راستای حمایت دولت از کسب و کارهای نوپا، شرکت های استارتاپی ایرانی، در پاویون ایران توانمندی های خود را ارائه می کنند که از جمله شرکت ها می توان به دیوار، زرین پال و تلوبیون اشاره کرد.

وی ادامه داد: همچنین با حضور مقامات عالی وزارت در این نمایشگاه هماهنگی لازم جهت توسعه بازار و خدمات آنها در کشورهای عضو اکو فراهم می شود.

وی تصریح کرد: از آنجاییکه این رویداد همزمان با نشست وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات عضو اکو برگزار می شود, با حمایت وزارت ارتباطات فرصت مغتنمی برای گسترش فعالیت این کسب و کارهای نوپا در کشورهای عضو فراهم خواهد شد.

]]>
2017/12/3
<![CDATA[فناوری اطلاعات در خدمت کم‌توانان و توان‌خواهان بخش سوم ]]> توانمندسازی الکترونیکی و بررسی چالش‌های سلامت اجتماعی افراد کم‌توان و تسهیل گری در کاهش مشکلات از طریق تعامل میان پژوهش و سیاست‌گذاری از وظایف محوری کارگروه مناسب‌سازی و توسعه دسترسي الكترونيكي افراد کم‌توان و توان‏خواه است.

فناوری اطلاعات در خدمت کم‌توانان و توان‌خواهان بخش سوم

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : چشم‌انداز فعالیت كارگروه مشورتی ، مناسب‌سازی و توسعه دسترسی الکترونیکی و بهینه‌سازی وضعیت دسترسی‌پذیری افراد توان‌خواه به كمک فناوری‌های نوین به‌ویژه فناوری مطالعات و ارتباطات با همکاری بخش خصوصی، NGO  و مشاركت كلیه دستگاه‌های اجرایی و حکومتی كشور در افق 1404 بیان‌شده است.

در این راستا  تشویق، حمایت و ایجاد شبکه‌هایی برای همکاری رسانه‌ها و وسایل ارتباط‌جمعی برای اطلاع‌رسانی و ارتقای آگاهی‌های شهروندی و تخصصی جهت فرصت سازی و مشارکت و تعامل جامعه با افراد توان‌خواه حائز اهمیت است . همچنین همکاری متقابل و استفاده از کمک و حمایت فنی و مالی شبکه بخش خصوصی و مؤسسات توانمند فعال در حوزه ICT برای طراحی و اجرای برنامه‌های مجازی برای افراد کم‌توان ،می‌تواند مؤثر باشد.

کارگروه مشورتی ،در جهت تأمين نيازهاي کم‌توانان از طريق فناوري اطلاعات و ارتباطات  توجه بیش‌ازپیش به فناوری‌های میان‌رشته‌ای و همگرا در کشور. ارتقاء حوزه‌‌هایی مانند اینترنت اشیاء و همچنین تقویت خدمات، دادگان، محتوا و ابزارهای زبانی و موضوع زبان فارسی و رایانه برای مناسب‌‌سازی و توسعه دسترسی الکترونیکی افراد کم‌توان در فضای مجازی و دنیای وب،  به‌منظور استقبال از حضور اجتماعی این افراد و سالمندان در شبکه‌ها و گروه‌های اجتماعی را مورد تأکید قرار داده است .

ارائه مشاوره و تعریف پروژه برای نهادها و سازمان‏هاي دولتي و عمومي در جهت توسعه دسترسي به منابع و خدمات الكترونيكي یکی از وظایف کارگروه مشورتی است و در همین راستا حدود 100 عنوان پروژه زیرساختی موردنیاز کشور برای توسعه دسترسی الکترونیکی کشور برای دستگاه‌های اجرایی تعریف‌شده است .

در حوزه کارآفرینی، اشتغال و معیشت : فهرست پروژه‌های پیشنهادی کارگروه مشورتی مناسب‌سازی و توسعه دسترسی الکترونیک ویژه افراد کم‌توان و ناتوان شامل موارد ذیل است :

 1. طراحی سکو و سامانه مدیریت مراکز توان‌بخشی کارگاه‌های حمایتی ویژه کارآموزان دارای معلولیت
 2. طراحی سامانه برخط معرفی و ارائه روزمه افراد دارای معلولیت با امکان درخواست همکاری از طرف کارفرما
 3. سامانه توسعه مدیریت و نظارت مراکز توان‌بخشی حرفه‌ای
 4. تدوین استانداردهای فنی و حرفه‌ای ویژه  افراد دارای معلولیت با توجه ویژه به فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه دسترسی الکترونیک
 5. طراحی سامانه مدیریت محتوای آموزشی ویژه کارگاه‌های آموزشی٬ حمایتی و توليدی
 6. تدوین و طراحی محتوای الکترونیکی آموزش برای افراد دارای معلولیت در کارگاه‌های آموزشی٬ حمایتی و توليدی
 7. تدوین استانداردهای آمایش‌های شغلی برای افراد دارای معلولیت
 8. ایجاد بانک اطلاعات جامع کارآفرینی و اشتغال افراد دارای معلوليت.
 9. سامانه اطلاع‌رسانی برخط آیین‌نامه‌های حفاظت٬ ایمنی و بهداشت‌کار ویژه شاغلين دارای معلوليت
 10. طراحی استانداردهای دورکاری برای طیف‌های مختلف افراد دارای معلولیت
 11. طراحی و حمایت ویژه از سامانه‌های دورکاری برای طیف‌های مختلف افراد دارای معلولیت
 12. سکو بنگاه الكترونيكي افراد با نیازهای ویژه
 13. سکو فروشگاه الکترونیکي کتب تخصصی حوزه معلولین
 14. سامانه جمع‏آوري و ثبت و معرفی معلولان (ماهر و هنرمند)

فهرست پروژه‌های پیشنهادی ، حوزه حقوقی و عدالت و توسعه مدنی :

 1. سامانه یکپارچه ثبت شکایات افراد دارای معلولیت

1-1- اپلیکیشن

1-2- درگاه برخط

1-3- سامانه تلفنی

1-4- سامانه پیامکی ویژه ناشنوایان

 1. مشاوره حقوقي برخط افراد با نیازهای ویژه
 2.   سامانه ثبت شکایات و پیشنهادات تخصصی افراد با نیازهای ویژه
 3. شبكه‏هاي اجتماعي افراد با نیازهای ویژه
 4. شبكه اجتماعي همراه افراد با نیازهای ویژه

این فهرست ها بر اساس ارتباط محورهای فناوری‏های نوین و همگرا به ویژه فاوا با كم‏ تواني، ناتواني و امکان به خدمت گرفتن و بهره‏ مندی حداکثری از قابلیت ‏های فاوا تهیه شده است .

]]>
2017/12/2
<![CDATA[فناوری اطلاعات در خدمت کم‌ توانان و توان‌خواهان ( بخش دوم )]]> هماهنگی میان دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی و همچنین ایجاد نهاد مشورتی در حوزه مناسب‏ سازي و دسترسي الكترونيكي باهدف توانمندسازي الكترونيكي کم‌ توانان در فضاي مجازي ضروری است .

فناوری اطلاعات در خدمت کم‌ توانان و توان‌خواهان ( بخش دوم )

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : در راستای اجرای ماده 13 برنامه جامع حمایت از حقوق افراد ناتوان، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده است، تا استانداردهای دسترس‌پذیری به وب‌سایت‌ها و پرتال‌های مجازی برای فناوری‌های کمکي نابینایان و کم‌بینایان را تدوین و بر رعایت آن از سوی دستگاه‌های اجرایي نظارت کند.
با توجه به توسعه فناوری اطلاعات و نقش این فناوری در دگرگونی‌های عظیم در جوامع و به ویژه بهبود وضعیت زندگی جامعه کم‌توان، نیاز به كارگروه مشورتی در راستای بهبود وضیعت دسترسی کم‌توانان با كمک فناوری اطلاعات و ارتباطات در فضای مجازی ضرورت پیدا کرد .
از اهداف مهم (کارگروه مشورتی مناسب سازی و توسعه دسترسی الکترونیک ویژه افراد کم توان و توان خواه) می‌توان به کمک به تدوين سياست‏ها و راهبردهاي دسترسي الكترونيكي در كشور،کمک به تدوين استانداردهاي بهينه‏سازي دسترسي جهت تصويب در مراجع ذيصلاح، ارائه مشاوره به نهادها و سازمان‏هاي دولتي و عمومي در جهت توسعه دسترسي به منابع و خدمات الكترونيكي ،همفکری در طراحي پروژه‏هاي كلان دسترسي الكترونيكي با همكاري سازمان‏هاي مختلف اشاره کرد .
محدوده عملکرد کارگروه مشورتی حوزه گسترده توسعه دسترسی با کمک فناوری‌های نوین به‌ویژه دسترسی الکترونیکی برای افراد کم‌توان بوده و کلیه دستگاه‌های اجرایی کشور و نهادهای عمومی و حاکمیتی و نیز بخش خصوصی و (NGO) را در سراسر كشور شامل می‌شود. که در گام اول اولویت با سازمان‌های مدعو و هماهنگي با وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي، وزارت کشور و سازمان بهزيستي كشور، ستاد مناسب‎‏سازي کشور و كميسيون ملي يونسكو و وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و آموزش و پرورش استثنایی است. 
بر اساس این گزارش باید گفت : ماموریت ذاتی کار گروه مشورتی ،ايجاد فضاي تعاملی بين دستگاهي و فرابخشي در زمينه استفاده فناوري اطلاعات و بهبود سطح دسترسي الکترونیکی افراد کم توان به خدمات مختلف از قبيل آموزش، حمل‌ونقل، درمان، خدمات حقوقي و . . . است .

در این راستا کار گروه مشورتی فهرست حوزه‏های اصلی و پروژه‏های زیرساختی پیشنهادی خود را به منظور ارتباط فناوری‏های نوین به ویژه فاوا با کم توانان  و بهره‏مندی حداکثری پروژه‏های کم توانان از قابلیت‏های حوزه فاوا ارائه کرده است .
بخش ها و حوزه های پیشنهادی اعضاء کار گروه مشورتی شامل :- حوزه آموزشی، يادگيري، فرهنگی و فرهنگ‏سازي - حوزه كارآفريني، اشتغال و معيشت افراد- حوزه حقوقی و عدالت اجتماعي و توسعه مدني- حوزه زیست‌محیطی و GIS-  حوزه سلامت (پیشگیری و درمان و مشاوره) -  حوزه زنان و كودكان -  حوزه NGO و بخش خصوصي-  حوزه ورزش، سرگرمي و اوقات فراغت- حوزه مديريت، ساماندهي، ساختاري و سازماني- حوزه دسترسي فيزيكي- حوزه اقتصادی، تأمين مالي، بودجه و برنامه‏اي - -حوزه استانداردسازی و شاخص‏ها- حوزه پژوهشی و علمی-  حوزه فنی و فناوری-  است . 
در حوزه آموزش و فرهنگ، فهرست پروژه های پیشنهادی کار گروه مشورتی مناسب سازی و توسعه دسترسی الکترونیک ویژه افراد کم توان و ناتوان شامل موارد ذیل است :

 1. طراحی و پیاده سازی سامانه سطح بندی مدارس فراگیر سازی شده بر اساس تعداد دانش آموزان کم توان و  مولفه های مناسب سازی
 2. طراحی و پیاده سازی سامانه اختصاص تسهیلات و امکانات ویژه به مدارس فراگیرسازی و مناسب سازی شده
 3. طراحی نشان وسامانه مدیریت نشان تعالی فراگیر سازی برای مدارس وسایر نهادهای آموزشی
 4. طراحی و تولید محتوای آموزش الکترونیک برای دانش آموزان بانیازهای ویژه
 5. تدوین استانداردهای دوره های آموزش الکترونیک برای دانش آموزان با نیازهای ویژه
 6. طراحی ساختار آموزش هوشمند برای معلولین برای آموزش های مقاطع پایه ومتوسطه       
 7. طراحی سامانه ویدیو کنفرانس ویژه ارتباط معلم تلفیقی و رابط دانش آموزان با نیازهای ویژه در مدارس عادی
 8. طراحی پیاده سازی سکوی انتقال دانش و تجربیات مربیان و معلمین برای دانش آموزان با نیازهای ویژه
 9. طراحی و پیاده سازی اکوسامانه جامع و اطلس توزیع دانش آموزان با نیازهای ویژه درکشور

13-1-سامانه مدیریت قراردادهای سرویسهای ایاب و ذهاب دانش آموزان استثنایی

13-2-سامانه توزیع کتب درسی دانش آموزان استثنایی

13-3-سامانه ثبت اطلاعات و فعالیتهای حوزه توانبخشی،مشاوره و مددکاری مدارس دانش آموزان استثنایی

13-4-سامانه سنجش و ارزیابی پیش از دبستان دانش آموزان استثنایی

13-5-سامانه آموزشی‏آشنایی با آموزشهای تلفیقی و فراگیر دانش آموزان عادی و استثنایی(اولیاء و مربیان، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان)

13-6- امکانات مورد نیاز و كاربردي ارزشيابی دوره پيش از دبستان دانش‏آموزان با نيازهاي ويژه(استثنايی)

13-7-پروژه‌ها، نیازهای کاربردی ثبت اطلاعات دانش‏آموزان با نیازهای ویژه مراکز خاص و دانش‏آموزان تلفیقی-فراگیر

 1. پایگاه اطلاع رسانی و دانش افزایی ویژه والدین کم توانان ذهنی  ودارای اوتیسم
 2. انتشار کتب فرهنگ سازی توسعه دسترسی الکترونیک و فیزیکی
 3. طراحی نشان و سامانه مدیریت نشان تعالی فراگیر سازی برای دانشگاه ها ومراکز آموزش عالی
 4. طراحی وتولید محتوای آموزش عالی الکترونیک برای دانش جویان با نیازهای ویژه
 5. تدوین استانداردها و  آئین نامه های دوره های آموزش عالی الکترونیکی برای دانشجویان با نیازهای ویژه
 6. طراحی ساختار آموزش عالی الکترونیک و هوشمند برای دانش جویان بانیازهای ویژه
 7. دانشگاه الكترونيكي دانش‏جویان با نیازهای ویژه
 8. تهیه وتدوین رشته های تخصصی مناسب سازی عمرانی و توسعه دسترسی الکترونیکی
 9. طراحی بازی های رایانه ای کودکان عادی و کم توان  
 10. طراحی سامانه همکاری دانش آموزان عادی و دانش آموزان با نیاز های ویژه
 11. حمایت از دوره‌های آموزش مجازی ویژه کم توانان
 12. حمایت از کتاب‌های آموزشی فناوری اطلاعات ویژه کم توانان
 13. مدرسه الكترونيكي دانش‏آموزان با نیازهای ویژه
 14. سکو و محتوای فيلم آموزشي
 15. مركز رشد مجازي
 16. سامانه ومحتوای آموزش مجازي خانواده‏ها،( جامعه‏شناسي و روانشناسي کم توانان )
 17. نشر الكترونيكي تخصصي

34-1-مناسب سازی محصولات چندرسانه ای برای ناشنوایان

34-2-نشر کتب الکترونیکی و صوتی برای نابینایان

 1. ایجاد مركز حرفه‏آموزي مجازي

لازم به ذکر است که کارگروه مشورتی مناسب سازی و توسعه دسترسی الکترونیک رسالت مشورتی داشته و محصول فعالیت‌های آن هماهنگی بیشتر میان دستگاه‌های اجرایی کشور و بخش غیردولتی در اجرای پروژه‌هاي مصوب خواهد بود و درصورت لزوم قوانین و دستورات لازم را به نهادهای تصمیم‏گیر پیشنهاد می‌كند

گفتنی است در شماره بعدی این گزارش به بررسی  پروژه های پیشنهادی( کارگروه مشورتی مناسب سازی و توسعه دسترسی الکترونیک ویژه افراد کم توان و توان خواه )در سایر حوزه ها اشاره خواهد شد .

]]>
2017/11/29
<![CDATA[اقتصاد دیجیتال پیش رونده اقتصادهای دنیاست]]> اقتصاد دیجیتال پیش رونده اقتصادهای دنیاست و در مجمع جهانی اقتصاد اسلامی در مالزی مهمترین پیام کشورهای توسعه یافته اسلامی بر پایه اقتصاد دیجیتال بود.

اقتصاد دیجیتال پیش رونده اقتصادهای دنیاست

]]>
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد : تصدی گری دولت در بخش ارتباطات نسبت به دیگر حوزه ها به حد پایینی رسیده است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و‌اطلاع رسانی وزارت ارتباطات، محمدجواد آذری جهرمی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و در جمع تشکل های مختلف بخش خصوصی، گفت: در پنجمین کنفرانس بین المللی فضای مجازی،  تقریبا تمام کشورها بر اقتصاد دیجیتال تاکید داشتند و هند به عنوان یکی از اقتصادهای در حال رشد دنیا اعلام کرد تا سال ۲۰۲۵، یک تریلیون دلار درآمد اقتصاد دیجیتال دارد.

 آذری جهرمی رابطه رشد GDP با رشد اقتصاد دیجیتال را معنی دار دانست و خاطرنشان کرد: قدرت و تحولی که اقتصاد دیجیتال در دنیا ایجاد می کند خیلی بزرگ است و همه کشورها برای آن برنامه ریزی می کنند بطوریکه برآورد می شود حجم این بازار 4.2 تریلیون دلار باشد.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه در کشورهای OEDC سهم اقتصاد دیجیتال 5 درصد است، اظهار کرد: مهمترین پیام اقتصاد دیجیتال ترکیب بخش های مختلف با هم است که نقش کلیدی آن را فناوری اطلاعات را اجرا می کند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه 19.4 درصد در سال برای ارزش افزوده بخش فناوری اطلاعات در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: این عدد می تواند هدفی برای توسعه اقتصاد دیجیتال باشد که از پنج تا شش ماه قبل از دولت یازدهم مطالعات روی این حوزه شروع شده تا وضعیت را روشن کنیم تا به رشد 19.4 درصدی برسیم که بنظر می رسد به راحتی قابل دسترس است.

وی افزود: برنامه ما این است تا با نگاه جامع به اقتصاد دیجیتال به جا انداختن آن بپردازیم. البته امروز در کشور بنابه ساختاری که وجود دارد فناوری اطلاعات زیرساخت توسعه دیجیتال است و سرفصل مجزا ندارد و با خدمات ترکیب است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  با اشاره به اینکه تصدی گری دولت در بخش ارتباطات تا حدود زیادی واگذار شده است، گفت: هرچند سهام ۲۰ درصدی مخابرات ایران را داریم اما بصورت مستقیم در عرصه ارتباطات کشور فقط شرکت ارتباطات زیرساخت با درآمد حدود ۲ هزار میلیارد تومان در سال وجود دارد که در مقایسه با اپراتورها و شرکتهای FCP  در واقع ۶ یا ۷ درصد حجم این بازار بیشتر نیست که آنرا نیز بنابه تکلیف قانون بر عهده داریم.

وی با بیان اینکه دولت در این حوزه وظیفه مقررات گذاری و‌نظارت بر بازار را بر عهده دارد، افزود: بنابراین تصدی گری دولت در حوزه ارتباطات نسبت به دیگر حوزه ها کمتر است.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه کشور تکلیف هست تا حجم ۳۵ هزار میلیاردی حوزه ارتباطات، ۲.۵ برابر شود، اظهار کرد: البته بابت عقب ماندگی حوزه ارتباطات ثابت امیدواریم محقق شود چراکه بازار ثابت نشان می دهد یک دهم چیزی است که باید باشد.

عضو‌کابینه دولت دوازدهم رشد بخش فناوری اطلاعات در دنیا را رشد بی نظیری دانست و تصریح کرد: روزی ۱۰ شرکت بزرگ دنیا را شرکت های صنعتی تشکیل می دادند اما امروز می بینیم که عمدتا این شرکت ها، از حوزه فناوری اطلاعات هستند.

آذری جهرمی با بیان اینکه از گذشته بنابه اقتضائات مهمترین وظیفه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بخش ارتباطات بوده است، گفت: البته بعد از برون سپاری و خصوصی سازی که صورت گرفت وزارت ارتباطات کوچک شد و به مرحله انحلال رسید اما دوباره در زمان دکتر واعظی زحمت زیادی کشیده شد تا ماموریت ها برگردد اما باز ساختار گذشته حفظ شده است.

عضو کابینه دولت دوازدهم سازمان فناوری اطلاعات را نزدیک ترین مجموعه وزارت ارتباطات به اقتصاد دیجیتال دانست و تصریح کرد: حتی سازمان فناوری اطلاعات نیز نه یک نهاد رگولاتور و نه یک سازمان توسعه ایست.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه با تغییر آرایش پست بانک و منطقه ویژه اقتصادی پیام می توانیم باعث رشد اقتصاد دیجیتال شد، خاطر نشان کرد: همچنان در کشور نگاه فناوری ستیز را از سوی برخی و تعدادی از مسوولان را شاهد هستیم درحالیکه دنیا به فکر استفاده از فرصت های آن است.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با تاکید بر اینکه وقتی به فکر استفاده از فرصت ها نباشیم، آن وقت درگیر تهدیدات می شویم، گفت: مجموعه پست با همه تلاش هایی که طی چهار سال گذشته انجام داد توانست درآمد این حوزه را از 350 میلیارد تومان به 800 میلیارد تومان برساند و من مطئمن هستم که با اجازه دادن به بخش خصوصی و اپراتورهای پستی در کوتاه مدت که می تواند کمتر از یک سال باشد، درآمد بخش پست به دو برابر افزایش پیدا کند.

وی از آزادسازی ترانزیت بین الملل خبر داد و افزود: با تغییر ساختار شرکت ارتباطات زیرساخت که ظرف یک ماه آینده اساسنامه آن برای تصویب به هیات دولت فرستاده می شود از ظرفیت بخش خصوصی و بورس برای فعال سازی آن استفاده می کنیم.

آذری جهرمی به قرارداد ترانزیت بین الملل جنوب به شمال اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار ظرفیت ترانزیت جنوب به شمال با قراردادی که بعد از سه ماه مذاکره منعقد شد 300 گیگ بر ثانیه بر ظرفیت ترانزیت بین الملل افزوده شد و آنرا فعال سازی کردیم.

وزیر ارتباطات با اشاره به اصلاح نظام تعرفه در حوزه ثابت اظهار کرد: اصلاح نظام تعرفه در حوزه ثابت گام مهمی بود که انجام شد هرچند فشار بسیار سنگینی در ابعاد مختلف وارد آمد اما پیش بینی می کنیم که این تغییر، کمک زیادی به حوزه تولیدکنندگان محتوای داخلی و افزایش رضایت مردم کند.

عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه در کمیسیون تنظیم ارتباطات سه عضو صاحب نظر حضور دارند که بنا داریم از بخش خصوصی آنها را انتخاب کنیم، تصریح کرد: البته یک نفر را از سازمان نظام صنفی رایانه ای را عضو کردیم که باعث شد در مورد بخش خصوصی ما واقع بین تر شویم و همچنین نظرات در این کمیسیون شفاف و بدون رانت مطرح شود که خیلی از این اتفاق خوشحالیم.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با اعلام اینکه برای نخستین بار با همکاری نزدیک با سندیکای مخابرات، پیوست فناوری را استخراج و فعال کردیم، خاطر نشان کرد: برای نخستین بار تخمین زدیم که طی پنج سال آینده چه مقدار تجهیزات نیاز داریم و بدست آوردیم که چه مقدار آن را از داخل می توانیم تهیه کنیم و چقدر توان و سرمایه نیاز است که تجهیزاتی که نداریم را تولید کنیم.

وی با اشاره به مشخص شدن اینکه چه تجهیزاتی باتوجه به توان و سرمایه مورد نیاز در داخل اقتصادی نیست، افزود: در پی آن با هماهنگی سندیکای مخابرات به وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد دادیم تا روند تعرفه ها را طوری تنظیم کند که رقابت در داخل برای تولید تجهیزات ایجاد شود و بتوانیم از تولید داخل حمایت کنیم.

آذری جهرمی با بیان اینکه مطابق قانون ششم توسعه کشور باید کف پهنای باند در دسترس مردم 20مگابیت برثانیه باشد، گفت: بنابراین نیاز است از فناوری ADSL به سمت فناوری سریعتری برویم که همین تغییر تکنولوژی باعث ایجاد انقلاب در سطح کشور در حوزه پیمانکاری و بخش خصوصی می شود.

عضو کابینه دولت دوازدهم در پایان رضایتمندی را با همکاری نزدیک با بخش خصوصی و مردم قابل دسترس دانست.

]]>
2017/11/28
<![CDATA[فناوری اطلاعات مؤثرترین راه برای توانمندسازی افراد کم‌توان و توان‌خواه است (بخش نخست )]]> توانمندسازی الکترونیکی و سهولت دسترسی به ابزارها و سامانه‌های الکترونیکی برای افراد کم‌توان می‌تواند جایگزینی مناسب جهت جبران ناتوانی‏ها و محدودیت‏های این افراد باشد.

فناوری اطلاعات مؤثرترین راه برای توانمندسازی افراد کم‌توان و توان‌خواه است (بخش نخست )

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : کم‌توانی  پدیده‌ای است اجتماعی و بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی بشراست  به‌گونه‌ای که هر انسانی در طول حیات خود به علل مختلف مثل بیماری‌ها و حوادث و یا رسیدن به دوران سالمندی آن را تجربه خواهد کرد. سازمان جهانی سلامت (WHO) آمار جهانی افراد کم‌توان و ناتوان (معلول) را در حال رشد دانسته (650 میلیون معلول) و با تعریف جدید از معلولیت این رقم به 15 درصد رسیده است. کم‌توانی فيزيكي و حتي ذهني بعضي از افراد جامعه، نبايد موجب محروميت آنان از حقوق و فعالیت‌های اجتماعي و يا طرد از جامعه شود. لازم است تا به كمك فناوري‏هاي مناسب، ضعف جسمي و حتي ذهني اين افراد جبران شود  و آنان همچون ديگر آحاد جامعه بتوانند دوشادوش ديگران به كار و فعاليت بپردازند.

به همین منظور سازمان علمی و فرهنگی یونسکو در نوامبر سال 2014 میلادی کنفرانسی با موضوع توسعه دسترسی الکترونیکي برای افراد کم‌توان در کشور هندوستان برگزار كرد. در این کنفرانس مقرر شد نمایندگی‌های یونسکو در کشورهای مختلف در جهت توسعه دسترسی الکترونیکی برای افراد دارای معلولیت، به همراه نهادهای دولتی و مدنی کشورها تلاش کنند. سازمان ملل با تصويب قوانين استاندارد به‌منظور بر ابرسازی فرصت‌ها براي افراد کم‌توان ، دولت‌ها را براي مناسب‌سازی و تسهيل دسترسي به محیط‌های فيزيكي اطلاعات و ارتباطات، ترغیب نمود و از دولت‏ها خواسته شد تـا از دسترسـي مناسـب کم‌توانان به خدمات اطلاعاتي، رسانه‏اي جمعي و امكانات ارتباطي اطمينـان يابنـد.

بر اساس این گزارش  براي تشخیص نوع و تعیین شدت انواع ناتوانی، طبقه­بندي­هاي مختلفي وجود دارد كه رايج­ترين آن‌ها طبقه­بندي بین‌المللی عملكرد، ناتواني (معلوليت) و سلامت است كه به‌اختصار تحت عنوان طبقه­بندی ICF نام‌گرفته است. چراکه کمک به  کم‌توانان برای كسب استقلال و كنترل عوامل محيطي مستلزم آن است كه در فرآيند تشخیص نوع و تعیین شدت ناتوانی افراد، شاخص­هايي مانند وضعيت سلامت (رفاه جسمي، رواني، اجتماعي و معنوي)، عملكرد، نوع و سطح اختلال، فعاليت­ها، ناتواني­ها، عوامل محيطي و نحوه مشاركت­هاي اجتماعي را به‌دقت لحاظ شود تا با ديدگاهي كاركردگرايانه به طبقه­بندي همه افراد جامعه و انطباق سطح خدمات با نيازهاي آنان پرداخت.

بر اساس طبقه‌بندی ICF ناتوانی دارای طیف است و  هر فردی در زندگی خود ممکن است در این طیف قرار بگیرد چون بالا رفتن سن و سالخوردگی نیز به معنای از دست دادن برخی از قابلیت‌های فیزیکی انسان است به‌عنوان‌مثال فردی که از عینک استفاده می‌کند در حوزه بینایی دچار نوعی از کم‌توانی است .

در کشور ما نیز پیرو اجلاس یونسکو ، سمینار دوروزه‌ای در آذرماه سال 1394 با حضور نمایندگانی از سازمان بین‌المللی یونسکو و سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان بهزیستی کشور و همچنین سازمان آموزش‌وپرورش استثنائی کشور برگزار شد و در آن به تداوم کارها و تشکیل گروه یا شورای مشورتی توسعه دسترسی الکترونیکی برای افراد کم‌توان ایران تأکید شد.

در این راستا کارگروه مشورتی مناسب‌سازی و توسعه دسترسی الکترونیک ویژه افراد کم‌توان و ناتوان در سازمان فناوری اطلاعات ایران باهدف توسعه و بهبود وضيعت دسترسي توان‌خواهان در فضاي مجازي تشکیل شد .

اولين جلسه کارگروه در تاريخ 06/04/1395 در اين سازمان با حضور روسای سازمان بهزیستی کشور، کمیسیون ملی یونسکو- ایران و نمایندگانی از دانشکده علوم توان‌بخشی، پژوهشکده مهندسی و علوم پزشکی جانبازان، جهاد دانشگاهی، سازمان مدیریت و برنامه‏ریزی کشور، شهرداری تهران، مرکز تحقیقات مخابرات، انجمن‏های تخصصی، مؤسسات آموزشی و ساير ارگان‏هاي ذی‌ربط تشكيل گرديد و  تاکنون چهار جلسه اصلی و تعداد زیادی جلسه فرعی (زیرگروه) برگزارشده است .

اعضای کارگروه مشورتی از میان افراد حقوقي و حقیقي به‌عنوان اعضای اصلي و فرعي و اعضای معین و حامیان (حقوقي و حقیقي) انتخاب‌شده‌اند و شامل نهادهای مختلفی نظیر  وزارت تعاون٬ کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی کشور - وزارت کشور و شهرداري‏ها - وزارت راه و شهرسازی - وزارت علوم٬ تحقيقات و فناوری و دانشگاه‌ها - وزارت بهداشت٬ درمان و آموزش پزشکی  - سازمان مدیریت و برنامه‏ریزی کشور - بنياد شهيد و امور ایثارگران - وزارت ورزش و جوانان -وزارت آموزش‌وپرورش -  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات  و NGO  ها  است .

در خصوص حوزه اختیارات و عملکرد کارگروه مشورتی  باید گفت : این کارگروه وظیفه و پیشینه مشورتی داشته و نتایج  فعالیت‌های آن باعث هماهنگی بیشتر میان دستگاه‌های اجرایی کشور می‌شود و  در این راستا قوانین و دستورات مصوب شده در کارگروه  را به نهادهای تصمیم گیر پیشنهاد می‌كند.

گفتنی است در شماره بعدی این گزارش به بررسی وظایف  کارگروه مشورتی  و همچنین شاخص‌های  احصاء شده کارگروه مشورتی به‌عنوان پروژه زیرساختی موردنیاز برای توسعه دسترسی الکترونیکی کشور در بخش‌های مختلف اشاره خواهد شد.

]]>
2017/11/28
<![CDATA[چهارمین جلسه کارگروه مشورتی مناسب‌سازی و توسعه دسترسی الکترونیک ویژه افراد کم‌توان و توان خواه برگزار شد ]]> چهارمین جلسه کارگروه مشورتی به‌منظور بررسی راهکارهای بهینه‌سازی دسترسی و توانمندسازی افراد کم‌توان و دارای نیازهای ویژه و همچنین تلاش برای رفع چالش‌ها و محدودیت‌های این افراد به کمک فناوری اطلاعات و ارتباطات در سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد .

چهارمین جلسه کارگروه مشورتی مناسب‌سازی و توسعه دسترسی الکترونیک ویژه افراد کم‌توان و توان خواه برگزار شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران :مهندس جهانگرد معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران : ضمن تأکید بر استفاده از فناوری‌های نوین به‌ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) در بحث کمک به افراد کم‌توان گفت : ساختن انواع ابزارها در محیط‌های مجازی تحت عنوان اپلیکیشن های مختلف علاوه بر بهبود عملکرد توان‌خواهان جسمی و فیزیکی به بسیاری از بیماری‌های روان‌شناختی نیز کمک می‌کند .

معاون وزیر ارتباطات در جمع اعضاء و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی با اشاره به این نکته که تلاش‌های NGO  ها بدون کمک‌های ملی در قلمروهای جغرافیایی کوچک محدود می‌شود  گفت : می‌شود از جمع‌بندی  و نتایج نشست‌های این کارگروه با ملاحظه استاندارهای جهانی یک برنامه نسبتاً جامعی در سطح ملی ایجاد کرد و ظرفیت‌های موجود در این حوزه را در سطح ملی بسیج کرد .

وی در ادامه گفت : در سال 2014 میلادی سازمان علمی و فرهنگی یونسکو کنفرانسی با موضوع توسعه دسترسی الکترونیکي برای افراد کم‌توان در شهر دهلی کشور هندوستان برگزار كرد. در این کنفرانس مقرر شد نمایندگی‌های یونسکو در کشورهای مختلف در جهت توسعه دسترسی الکترونیکی برای افراد دارای معلولیت، به‌اتفاق نهادهای دولتی و مدنی کشورها تلاش کنند.

مهندس جهانگرد در ادامه افزود: در این راستا نیز کارگروه مشورتی مناسب‌سازی و توسعه دسترسی الکترونیک ویژه افراد کم‌توان و ناتوان در سازمان فناوری اطلاعات ایران تشکیل شد . همچنین ما در اجلاس مذکور پیشنهاد میزبانی نشست بعدی یونسکو  و استفاده از تجارب بین‌المللی را مطرح نمودیم .

گفتنی است چهارمین جلسه کارگروه مشورتی با حضور اعضاء و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی ازجمله اپراتورها ، نهاد ریاست جمهوری ،شهرداری تهران ، وزارت تعاون ،کار و رفاه ،سازمان برنامه‌وبودجه ،سازمان مدیریت ،دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی ، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و همچنین NGO ها در سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد .

در این کارگروه اعضاء گزارش‌های فعالیت خود را ارائه نموده و به بحث و تبادل و نظر و بررسی چالش‌ها ، محدودیت‌ها و فرصت‌های موجود و همچنین مبحث استانداردسازی و ترجمه و تبین و بهینه‌سازی استاندارهای بین‌المللی در حوزه کم‌توانان  با بهره‌گیری از  ایزو 40500 و کمک به تصویب و اخذ کد ملی از سازمان ملی استاندارد ایران پرداختند .

شایان‌ذکر است : در راستای اجرای ماده 13 برنامه جامع حمایت از حقوق افراد ناتوان، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده است تا استانداردهای دسترس‌پذیری به وب‌سایت‌ها و پرتال‌های مجازی برای فناوری‌های کمکي نابینایان و کم‌بینایان را تدوین و بر رعایت آن از سوی دستگاه‌های اجرایي نظارت کند .

همچنین از اهداف مهم این کارگروه می‌توان به کمک به تدوين سياست‏ها و راهبردهاي دسترسي الكترونيكي در كشور،کمک به تدوين استانداردهاي بهينه‏سازي دسترسي جهت تصويب در مراجع ذيصلاح، ارائه مشاوره به نهادها و سازمان‏هاي دولتي و عمومي در جهت توسعه دسترسي به منابع و خدمات الكترونيكي ،همفکری در طراحي پروژه‏هاي كلان دسترسي الكترونيكي با همكاري سازمان‏هاي مختلف اشاره کرد .

]]>
2017/11/26
<![CDATA[چهارمین کارگروه مشورتی کم توانان]]> 2017/11/26 <![CDATA[تهیه و انتشار توصیه های ارتقاء امنیت برای توزیع کنندگان برنامه های کاربردی موبایلی]]> وزارت ارتباطات، پیرو تکالیف تعریف شده در حوزه الزامات امنیتی شبکه ملی اطلاعات، توصیه های ارتقاء امنیت برای توزیع کنندگان برنامه های سامانه ها هوشمند را تهیه و منتشر کرده است.

تهیه و انتشار توصیه های ارتقاء امنیت برای توزیع کنندگان برنامه های کاربردی موبایلی

]]>
سید هادی سجادی، معاون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: بر اساس الزامات شبکه ملی اطلاعات و همچنین با توجه به تاکید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر تسریع در تحقق این الزامات، می بایست توصیه های امنیتی برای کسب و کارهای گوناگون فعال در فضای مجازی در جهت جلوگیری از بروز آسیب های احتمالی برای بهره‌برداران خدمات، تدوین و عملیاتی شود.

وی افزود: در همین راستا و بدلیل گستره وسیع تولید و استفاده از نرم افزارهای کاربردی تلفن همراه، توصیه های ارتقاء امنیت برای توزیع کنندگان برنامه های سامانه ها هوشمند تهیه و برای بهره برداری در اختیار صاحبان این کسب و کارها قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: برای این منظور، مطالعات دقیقی با کمک صاحب نظران انجام گرفت و طی نشست مشترک با مدیران کسب و کارهای مرتبط در حوزه توزیع و انتشار برنامه های کاربردی موبایلی و اخذ نظر مشورتی و دیدگاه ها و دغدغه های ایشان، نخستین بسته توصیه های امنیتی مربوط به این حوزه تهیه و نهایی شد.

مهندس سجادی یکی از مشکلاتی که از سوی صاحبان کسب و کارها برای اجرایی شدن این توصیه نامه مطرح شد را نداشتن تجهیزات آزمایشگاهی عنوان و تصریح کرد: مقرر شد تا زمان تامین و تکمیل شدن آزمایشگاه های مربوط به هریک از توزیع کنندگان محتوا، مرکز ماهر با درنظر گرفتن اولویت هایی نظیر اهمیت برنامه و تعداد مخاطبان، ارزیابی های لازم را انجام و در صورت وجود مخاطرات احتمالی، مراتب به تولید کننده و توزیع کنندگان برنامه به صورت مستقیم اطلاع داده خواهد شد.

وی با بیان این مطلب که فرآیند ارزیابی ها به صورت مشارکتی و تدریجی و بر اساس اولویت ها خواهد بود تصریح کرد: توصیه نامه مذکور در سه بخش تهدیدهای توزیع برنامه ها، توصیه های امنیتی برای رفع این تهدیدها و استانداردهای فنی دنیا برای امن سازی برنامه های کاربردی موبایلی ، آماده منتشر شده است.

وی ادامه داد: علاقه مندان برای دریافت متن کامل این الزامات می توانند از طریق سایت رسمی سازمان فناوری اطلاعات ایران و یا سایت مرکز ماهر اقدام کنند.

]]>
2017/11/25
<![CDATA[ کنفرانس تحقیقات بازی های دیجیتال]]> 2017/11/24 <![CDATA[بازی سازان برای استفاده از یک و نیم میلیارد دلار وام، به شهرهای کم جمعیت بروند]]> رییس سازمان فناوری اطلاعات گفت: با اجرای مدل جدید تعرفه گذاری اینترنت، مانند کشورهای توسعه یافته، ما هم وارد دنیایی می شویم که اپراتورها بحث حجم را حذف کرده و بر مبنای سرعت اینترنت را واگذار می کنند.

بازی سازان برای استفاده از یک و نیم میلیارد دلار وام، به شهرهای کم جمعیت بروند

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس نصرالله جهانگرد درنخستین دوره کنفرانس تحقیقات بازی های دیجیتال گفت: این موضوع که صنعت بازی های رایانه ای به مرحله ای از بلوغ رسیده است که به فاز پژوهشی وارد شده را باید به فال نیک گرفت و این موضوع نشان از عمیق شدن و ساخت یافتگی این صنعت است.

وی با بیان اینکه هر صنعتی که بخواهد پا بگیرد نیازمند اجزای مختلفی برای ساخت یافتگی و سیستماتیک شدن است گفت: در صورتی که به تولید دانش و مهارت نپردازیم، نقش ما در صنعت بازی های رایانه ای در حد مصرف کننده باقی می ماند.

مهندس جهانگرد ادامه داد: زبان مفاهمه در جهان امروز تصویری شده است به گونه ای که مفاهیم مهم یک کتاب را می توان در یک تیزر یا انیمیشن یک دقیقه ای به مخاطبان ارایه کرد. در صورتی که این پدیده به ابزاری تبدیل شود که مخاطب، عنصر فعالی در آن باشد، آن را می توان بازی دانست. در واقع در بازی های رایانه ای، بازیگر عنصر تکمیل کننده محصول است و بدون آن محصول کارایی ندارد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه تصور ساده انگارانه ای است اگر بازی را تنها یک ابزار تفریحی برای نوجوانان و جوانان بدانیم، گفت: بازی های رایانه ای ابعاد مختلفی از جمله روانشناختی، اخلاقی، اجتماعی و مهارت آفرینی دارد و توجه به این ابعاد، نیازمند عقبه فکری، دانشی و پژوهشی است و باید برای بازی سازان خوراک لازم علمی را فراهم کرد.

وی افزود: فرهنگ و تاریخ عمیق و چندبعدی جامعه، ذخایر بسیار زیادی را در اختیار بازی سازان قرار می دهد و به آنها توصیه می کنم مطالعات زیادی در حوزه های فرهنگ، تاریخ، تمدن و موضوعات اجتماعی و روانشناسی داشته باشند تا بازی های بزرگ تر، عمیق تر و موثرتری بسازند.

جهانگرد با بیان اینکه ابزارهای لازم برای ساخت و توسعه صنعت بازی های رایانه ای در کشور فراهم است گفت: با همکاری و هماهنگی بنیاد ملی بازی های رایانه ای استفاده بازی سازان از این ابزار را باید تسهیل کرد و آموزش مهارت را عمومی تر کنیم.

رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان سیاست جدید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در تعرفه گذاری اینترنت کشور گفت: مانند کشورهای توسعه یافته، ما هم وارد دنیایی شده ایم که اپراتورها بحث حجم را حذف کرده و بر مبنای سرعت اینترنت را واگذار می کنند. این موضوع فرصت ویژه ای برای بازی سازان و بازی فروشان است و صنعت بازی های رایانه ای را توسعه می دهد.

وی با بیان اینکه تنها فایده بازی های رایانه ای سرگرمی نیست گفت: این صنعت اشتغال زایی فراوانی را برعهده دارد. علاوه بر این یک بازی ساز، مهارت های زیادی را آموخته است که می توان از این مهارت ها در سایر بخش های صنعت کامپیوتر کشور استفاده کرد.

مهندس جهانگرد ادامه دارد: توقع داریم جریان پژوهشی کشور به جنبه های علوم انسانی بازی ها بیش از پیش بپردازد. اگر یک چالش می تواند روی جنبه منفی روانشناختی مخاطب کار کرده و او را به نقطه سقوط بکشاند، پس حتما می توان روی جنبه های مثبت که می تواند سبب افزایش سرمایه های انسانی شود کار کرد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه وزارت ارتباطات تعامل زیادی با بنیاد ملی بازی های رایانه ای دارد گفت: امیدواریم بتوانیم در سطح ملی حمایت هایی را که بازی سازان به آن نیازمندند، به صورت منظم و ساخت یافته و بدون دخالت در جریان بازار انجام دهیم.

وی با بیان اینکه بنیاد ملی بازی های رایانه ای می تواند به صورت موضوعی نیازهای بازی سازان را به ما منتقل کند گفت: علاوه بر اینکه امروز مراکز داده و بسترهای ابری به صورت آسان تری در اختیار بازی سازان قرار دارد، به زودی یک مرکز جدید پرظرفیت پردازش راه اندازی می شود و بازی سازان می توانند رندرینگ های سنگین خود را در این مرکز انجام دهند.

مهندس جهانگرد با بیان اینکه دولت نزدیک به یک و نیم میلیارد دلار برای توسعه اشتغال در شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت بودجه اختصاص داده است گفت: این منابع با کمک های بانک ها بیش از 12 هزار میلیارد تومان می شود. صنعت بازی سازی به راحتی می تواند با توزیع شبکه تولید خود از این اعتبارات استفاده کند. امکانات فنی اعم از زیرساخت ها و مراکز داده نیز در شهرهای کوچک فراهم است.

]]>
2017/11/23
<![CDATA[فراهم شدن زیرساخت های فناوری اطلاعات در استان ها]]> در اغلب استان‌ها ظرفیت زیرساخت بسیار خوب است و حتی می‌توان بسیاری از پروژه‌ها را در استان‌ها پایلوت کرد .

فراهم شدن زیرساخت های فناوری اطلاعات در استان ها

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس نصرالله جهانگرد در جلسه کارگروه توسعه دولت الکترونیک استان گلستان اظهار داشت: در اغلب استان‌ها ظرفیت زیرساخت بسیار خوب است و حتی می‌توان بسیاری از پروژه‌ها را در استان‌ها پایلوت کرد که پس از موفقیت در سطح کشور اجرایی کنیم.

وی افزود:  بر اساس گزارش‌های دریافت شده کار زیرساخت فناوری اطلاعات استان گلستان خیلی خوب بوده و این  استان در زیرساخت داده‌ای تمام ابزارهای لازم را دارد و ما برای تکمیل پروژه دولت الکترونیکی با جدیت کمک خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: مركز  آپا دانشگاه گلستان نیز در حد ملي بوده كه مايه مباهات استان است.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایرات، تصریح کرد: سه شنبه با وزرا و معاون اول رییس جمهور جلسه‌ای داریم که بگوییم زیرساخت شبکه مبادله موبایلی برای کشور کامل شده است.

وی تاکید کرد: نسخه موبایلی دولت الکترونیک راه‌اندازی شده که در قالب دولت همراه رونمایی و ارائه خواهد شد.

مهندس جهانگرد گفت: پورتال استانی دولت الکترونیک نیز در آینده‌ای نزدیک در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد تا اطلاعات استانی در آن بارگذاری شده و مردم استفاده کنند.

لازم به ذکر است در حاشیه این جلسه، با امضای تفاهم نامه همکاری میان استاندار گلستان و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران و پارک علم و فناوری استان، مرکز توانمندسازی و تسهیل گری استان گلستان افتتاح شد.

]]>
2017/11/22
<![CDATA[علما با بهره گیری از فضای مجازی محتوا مخاطب‌پسند تولید کنند]]> علما و روحانیون با آگاهی از فضای مجازی در تولید محتوا و ارائه آن با بیانی جذاب و مخاطب پسند به جامعه تلاش کنند.

علما با بهره گیری از فضای مجازی محتوا مخاطب‌پسند تولید کنند

]]>

معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات گفت: علما و روحانیون با آگاهی از فضای مجازی در تولید محتوا و ارائه آن با بیانی جذاب و مخاطب پسند به جامعه تلاش کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس نصرالله جهانگرد ظهر امروز در سومین اجلاس استانی نماز شهرستان مینودشت استان گلستان، با بیان اینکه شورای عالی فضای مجازی به دستور مقام معظم رهبری شکل گرفته است، اظهار کرد: مقدمات شبکه ی ملی اطلاعات شکل گرفته و خطوط ارتباطی فعلی پاسخگوی کل پهنای کشور است.

وی با اشاره به اهمیت فضای مجازی از بروز رسانی این تکنولژی و فن آوری به نیکی یاد کرد و افزود: در حال حاضر ۲۷۰ نرم‌افزار موضوعی نماز با قابلیت نصب بر روی تلفن همراه به زبان‌های فارسی و عربی طراحی شده و به دنبال این هستیم نرم‌افزارها را به زبان‌های رایج دنیا طراحی و در اختیار علاقه‌مندان قرار دهیم.

وی اضافه کرد: کانال‌های با محتوای غیر اخلاقی کمتر از یک درصد حجم اینترنت کشور را پر کرده و ما باید با نوآوری و خلاقیت مبانی دینی و شرعی و فعالیت‌های ارزشی را جایگزین این فضاها کنیم.

مهندس جهانگرد خاطرنشان کرد: آموزش‌های مرتبط با فضای مجازی را جدی بگیریم و برای نمونه کار کردن با نرم‌افزارهایی که در حوزه نماز و احکام طراحی شده را به بیش از ۲۰۰ هزار طلبه و روحانی که در بیش از ۷۰ هزار مسجد سطح کشور فعالیت مذهبی دارند آموزش بدهیم تا به راحتی نحوه استفاده و بهره‌گیری از این نرم‌افزارها و برنامه‌ها را به مردم آموزش بدهند.

وی از آمادگی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای حمایت از پژوهشگران، مخترعان، طراحان و برنامه‌سازان در حوزه‌های مختلف به ویژه بخش فرهنگی و‌ مذهبی خبر داد و تاکید کرد:  همه باید تلاش کنیم تا فضای مجازی برای فرزندان این مرز و ‌بوم یک محیط امن ‌و سالم متناسب با فرهنگ‌ و ‌عقایدمان باشد.

]]>
2017/11/22
<![CDATA[مصوبه دولت برای تحقق دولت الکترونیکی]]> معاون اول رییس جمهور تصمیمات جدید دولت را در راستای تحقق دولت الکترونیکی و اصلاح نظام اداری کشور به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد.

مصوبه دولت برای تحقق دولت الکترونیکی

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، هیات وزیران در جلسه 12 مهرماه خود به پیشنهاد مشترک سازمان اداری و استخدامی کشور و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

 -1 به منظور ایجاد هماهنگی بین دستگاهی، کلیه دستگاه‌های اجرایی مکلفند به منظور تحقق برنامه عملیاتی (با اولویت پروژه‌های مالیات الکترونیکی، معاملات دولتی الکترونیکی، سلامت الکترونیکی، بیمه الکترونیکی، استعلام مدرک تحصیلی، تکمیل پایگاه هویتی اطلاعات نسبی سببی، خزانه‌داری الکترونیکی و مدیریت الکترونیکی خدمات) نسبت به ارایه اطلاعات، وب سرویس‌های برخط، استعلام‌های الکترونیکی و برنامه‌های تلفن همراه، خدمات خود را جهت بهره‌برداری در مرکز ملی تبادل اطلاعات، کارپوشه ملی ایرانیان، سامانه دولت همراه، سامانه پایش اطلاعات کلان کشور (پاک)، سامانه یکپارچه صدور مجوزهای کسب‌‌و‌کار، سامانه مدیریت خدمات، سامانه مدیریت ساختار دستگاه‌های اجرایی، سامانه کارمند ایران و سایر درگاه‌های (پورتال­های) یکپارچه، حسب مورد به متولی مربوط ارایه کنند.

  2- کلیه دستگاه‌های اجرایی مکلفند قبل از ارایه هرگونه پیشنهاد به مراجع قانونی ذی‌ربط، برای ایجاد و توسعه زیر‌ساخت‌های لازم جهت توسعه سامانه‌ها، درگاه‌ها (پورتال‌ها) و پایگاه‌های داده موافقت شورای اجرایی فناوری اطلاعات را کسب کنند.

 - 3 سازمان فناوری اطلاعات ایران موظف است زیرساخت‌های فنی لازم برای توسعه دولت الکترونیکی را فراهم کرده و توسعه دهد. دستگاه‌های اجرایی موظفند صرفا از بستر فنی ایجاد شده ازسوی سازمان مذکور، در انجام فعالیت‌های خود بهره‌برداری کرده و از ایجاد زیرساخت‌های فنی موازی پرهیز کنند.

  4 - به منظور ایجاد هماهنگی و یکپارچگی، تعیین نقش‌ها و متولیان مربوط به بخش‌های تخصصی این حوزه و تعیین وظایف، ماموریت‌ها و مسوولیت‌های هر یک از دستگاه‌های دولتی و نیز پیش‌بینی و تخصیص بهینه منابع و اعتبارات مربوط به پروژه‌های دولت الکترونیکی، کارگروهی با مسوولیت معاون اول رییس‌جمهور، متشکل از روسای سازمان‌های اداری و استخدامی کشور و برنامه و بودجه کشور و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل می‌شود. کارگروه مذکور موظف است ظرف دو ماه برای بازنگری در سازوکار راهبری، مدیریت و نظارت بر پیشبرد برنامه‌های دولت الکترونیکی اقدام کرده و پیشنهادهای لازم را به هیات وزیران ارایه دهد.

 - 5 به منظور تسهیل در خدمت‌رسانی، اشتغال‌زایی و کارآفرینی بهینه جوانان، تعیین تکلیف کارگروه‌های ملی و استانی، پیاده‌سازی نظام ارزیابی مناسب، کارگروه موضوع ماده (۴) موظف است نسبت به ساماندهی مدیریت، راهبری و نظارت بر دفاتر پیشخوان در چارچوب قوانین و مقررات مربوط ظرف دو ماه اقدام کند.

تبصره – عنوان کلیه دفاتر خدمات موجود دستگاه‌های اجرایی به دفاتر پیشخوان دولت تغییر می‌کند و ایجاد هرگونه دفتر مشابه برای ارایه خدمات ازسوی دستگاه‌های یادشده ممنوع است.

کلیه خدمات ارایه شده از طریق دفاتر خدمات باید ازسوی دفاتر پیشخوان دولت انجام شود.

 -6 وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است به منظور اتصال یکپارچه دستگاه‌های دولتی به شبکه دولت و پایش امنیت آن و انطباق شرایط فنی آن با سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات برای صدور مجوز لازم برای کارور (اپراتور) شبکه دولت الکترونیکی از طریق کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اقدام و دستورالعمل‌های لازم به این امور را تهیه و ابلاغ کند.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور این مصوبه را به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرده است.

]]>
2017/11/21
<![CDATA[بازدید معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رییس جمهور از مرکز داده دولت ]]> 2017/11/20 <![CDATA[نسل پنجم تلفن همراه زودتر از سال 2023 تجاری نمی شود]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: نسل پنجم تلفن همراه زودتر از سال 2023 تجاری نمی شود و اکنون در مرحله آزمایش مدل های مفهومی است.

نسل پنجم تلفن همراه زودتر از سال 2023 تجاری نمی شود

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران به نقل از ایرنا، مهندس محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، درباره ارایه خدمات نسل پنجم تلفن همراه در کشور، گفت : نسل پنجم تلفن همراه زودتر از سال 2023 در دنیا تجاری نخواهد شد و امروز در مرحله آزمایش مدل های مفهومی است و امروز دستگاه یک گیرنده نسل پنجم، در اندازه یک «فرغون» باربری است.

وی خاطر کرد: یعنی دستگاه نسل پنجم تلفن همراه یک دستگاه تجاری نیست و فقط یک مدل مفهومی است و این مدل را برای نخستین بار در ایران نمایش داده شده و معنی آن این است که تا کاربرد تجاری نسل پنجم زمان بسیاری طول خواهد کشید.

به گزارش ایرنا، شهریورماه امسال آذری جهرمی در آیین رونمایی از نسل پنجم تلفن همراه که اپراتور دوم تلفن همراه کشور آن را برگزار کرده بود، از اجرایی شدن آن طرح تا پایان برنامه ششم توسعه خبر داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اینکه آیا خود از اپلیکیشن های ایرانی استفاده می کند نیز اظهار داشت: بله؛ من از برنامه های حمل و نقل، پیام رسان ها و ابزارهای ایرانی بنا به نیازهای روز که پیشنهاد می شود، استفاده می کنم و می بینم که چگونه پیشرفت ها در این زمینه اتفاق می افتد و این پیشرفت ها را خوب می دانم.

وی تصریح کرد: امروز 23 هزار گروه برنامه نویس فارسی زبان و ایرانی در بازار اندروید ایران در حال تولید محصول هستند و هر کدام برای خود بازارس دارند؛ حدود 130 تا 140 هزار نفر در این زمینه فعالیت و کار می کنند که باید به این گروه ها بها داد.

آذری جهرمی خاطر نشان کرد: متاسفانه هرکدام می خواهند که یک گپی را شروع کنند، عده ای از کسب و کارهای سنتی در برابر آنها مقاومت می کنند و بحث «وامصیبتا» از سوی آنها بالا می رود و تجارت برخی دیگر بهم می خورد، یا سهم آنها کم می شود که با این وضعیت نمی شود کار کرد و انتظار داشت که پیشرفت در کشور رخ دهد.

وی ادامه داد: فرهنگ مردم هم در این حوزه بسیار موثر است، برخی مواقع ما بسته های حمایتی از این شرکت های کسب و کار جدید در نظر می گیریم که دیگران به آن اعتراض می کنند ولی باید از این شرکت ها حمایت کرد و نمی شود شعار اشتغال و تولید بومی داد ولی از آنها حمایت نکنیم.

وزیر ارتباطات در عین حال گفت: البته باید دغدغه های مردم را نیز در نظر گرفت و نگرانی آنها بیشتر درباره این است که اطلاعات شخصی مورد دستبرد قرار گیرد که این مسئله نیز باید حل شود و دستگاه قضایی و دولت در این زمینه حساس باشندو این فعالیت ها چارچوب دار شود.

وزیر ارتباطات اظهار داشت: مردم نیز باید اطمینان داشته باشند که وقتی وارد استفاده از این خدمات می شوند، اطلاعات آنها محفوظ است، ضمن اینکه مردم بدانند که اگر از برنامه های داخلی استفاده کنند باعث اشتغال زایی جوان کشور می شوند.

آذری جهرمی درباره مطالعه و توجه به پیام های مخاطبان پست های قرار داده شده توسط وی در فضای مجازی نیز گفت: من بیشتر این پیام ها می خوانم، ولی باید برخی از پیام ها را پاسخ داد، برخی دیگر از پیام ها توسط مخاطبان جواب داده می شود و لزومی ندارد که به دیگر پیام ها همان لحظه پاسخ داد.

وی تصریح کرد: البته مطالب و حضور من در فضای مجازی برای اطلاع رسانی یک طرفه نیست و ما به عنوان مسئول در حاکمیت باید در بین مردم باشیم، دغدغه های آنها بشنویم و مد نظر قرار دهیم، چون رضایت خداوند در رضایت مردم است و می خواهیم خدمت کنیم، پس باید از نظرات آنها باخبر باشیم.

آذری جهرمی ادامه داد: شاید نتوانیم در جمع همه مردم برویم ولی در فضای مجازی می توانیم صداهای آنها را بشنویم؛ برخی از حرف هایی که مطرح می شود، سلیقه اشخاص است ولی می توان نظرات مردم را نظر گرفت.

وزیر ارتباطات برخی از نظرات مردمی را نیز ناشی از نبود اطلاع آنها و برخی را نیز شیطنت ارزیابی کرد.

]]>
2017/11/20
<![CDATA[بازدید معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رییس جمهور از مرکز داده دولت الکترونیکی]]> مهندس رضا ویسه معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رییس جمهور از مرکز داده دولت الکترونیکی بازدید و در جریان آخرین گزارش هاو اقدام های صورت گرفته در این حوزه قرار گرفت.

بازدید معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رییس جمهور از مرکز داده دولت الکترونیکی

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : مهندس ویسه با حضور در مرکز داده دولت الکترونیکی از نزدیک در جریان امکانات و فعالیت های این مرکز نظیر سامانه گذرگاه ملي خدمات دولت (GSP) سامانه دانشبورد دولت و سامانه پاک قرار گرفت.

لازم به ذکر است،  سامانه گذرگاه ملی خدمات دولت  بعنوان  زیرساخت تعامل یکپارچه ای، تبادل اطلاعات و خدمات میان دستگاه های دولتی و عمومی به شمار می رود که  گزارش­های دوره ای لازم از ميزان بهره‌گيري از تراکنش‌های خدمات الکترونیکی بین دستگاهی (G2G Services) و آمار آنها را (گيرنده و فرستنده) به صورت امن و سریع به دستگاههای اجرایی ذی ربط کشور اعلام می کند.

]]>
2017/11/20
<![CDATA[دکتر صادق عباسی شاهکوه مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت شد]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حکمی دکتر صادق عباسی شاهکوه را به عنوان مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت کشور منصوب کرد.

دکتر صادق عباسی شاهکوه مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت شد

]]>
 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران به نقل از سایت وزارت ارتباطات  :، در متن حکم انتصاب دکتر صادق عباسی شاهکوه آمده است :

جناب آقای دکتر صادق عباسی شاهکوه

  بنا به پیشنهاد هیئت مدیره، به استناد ماده (22)‌ اساسنامه شرکت ارتباطات زیرساخت و نظر به شایستگی و تجارب ارزشمندتان در امور مدیریتی، به موجب این حکم جناب‌عالی را به‌مدت 2 سال به‌ سمت"مدیرعامل شرکت‌ ارتباطات‌ زیرساخت" منصوب‌ می‌نمایم.

مقتضی است ضمن پیشبرد امور جاری و اجرای  وظایف مصرح در اساسنامه آن شرکت، سیاست‌ها و اهداف کلان وزارتخانه، مستخرج از برنامه‌های دولت دوازدهم، قانون برنامه ششم توسعه کشور، اسناد بالادستی به ویژه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و مصوبات شورای عالی فضای مجازی، به شرح زیر در اولویت عمل قرار دهید:

- توسعه اقتصادی لایه هسته و توانا ساز شبکه ملی اطلاعات جهت تأمین پهنای باند مناسب و باکیفیت درسطح سه کشور برتر منطقه بارعایت سند الزامات شبکه ملی اطلاعات.

- پایش، بازنگری، بهینه سازی، ارتقاء کیفیت، امنیت و توسعه شبکه و ارائه سرویس‌های نوین متناسب با تقاضا با رعایت صیانت اجتماعی و فرهنگی و کاهش مدت زمان برقراری سرویس‌ها و رعایت سطح خدمات درخواستی مشتریان جهت تحقق اهداف شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک.

- تدوین و اجرای برنامه ریزی مدیریت بحران(DRP) و اهتمام جدی به اصول پدافند غیرعامل در طراحی شبکه و ایجاد خط ارتباطی رزرو.

- مدیریت هزینه‌ها و دارایی های شرکت جهت افزایش بهره وری و تحقق هدف برنامه ششم توسعه کشور با رشد متوسط سالانه 6.5 درصدی بهره وری کل عوامل تولید (TFP).

- منطقی نمودن تعرفه خدمات جهت افزایش حجم بازار مخابراتی کشور و تحقق هدف برنامه‌ششم توسعه‌کشور بارشد متوسط سالانه 19.4درصدی ارزش‌افزوده زیربخش مخابرات.

- رعایت اصول امنیت و حفظ حریم خصوصی و ملاک قراردادن"منشور حقوق شهروندی"در شرکت به ویژه در مواجهه با مشتریان و مردم.

- آزادسازی فعالیت‌های شرکت با حفظ حقوق حاکمیت و استفاده حداکثری از ظرفیت بخش خصوصی با اولویت واگذاری فعالیت‌ها به مردم و فراهم آوردن زمینه مشارکت هرچه بیشتر بخش خصوصی.

- ملحوظ نمودن بررسی‌های اقتصادی، فنی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی در اجرای پروژه‌ها.

- ارتقای سلامت نظام اداری، شفافیت مالی، بهبود دسترسی همگانی به اطلاعات، فراهم آوردن فرصت برابر، حفاظت از اموال دولتی و معیار قراردادن قانون در همه امور.

- ایجاد شرکتی استراتژیک محور و نوسازی ساختاری و مدیریتی و ارتقای فرهنگ سازمانی آن و تحقق و هوشمندسازی و اعمال اصل شایسته سالاری و بکارگیری هرچه بیشتر جوانان، زنان و شهروندان از اقوام و مذاهب در سطوح مدیریتی و کارشناسی.

امیداست با اتکال به قادر متعال در چارچوب اساسنامه شرکت و سیاست‌های کلی نظام در راستای سیاست‌های این وزارت و تحقق اهداف دولت تدبیر و امید موفق و مؤید باشید.

محمد جواد آذری جهرمی

 

 گفتنی است، صادق عباسی شاهکوه دارای مدرک تحصیلی دکترای مخابرات- شبکه های نوری است و پیش از این معاون بررسی های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و مقررات رادیویی بوده است . وی کارشناسی ارشد مهندسی برق-مخابرات را از دانشگاه شریف اخذ کرده و در سوابق شغلی ایشان آمده است :

- رییس پژوهشکده فناوری ارتباطات در مرکز تحقیقات مخابرات ایران از مرداد 1391 تا دی 1392

- پژوهشگر و مجری پروژه در مرکز تحقیقات مخابرات ایران از اردیبهشت 1390 تا تیر 1391

- معاون فنی و امور بین الملل / رییس مرکز امور بین الملل و مهندسی ارتباطات در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از فروردین 1387 تا فروردین 1390

- مدیرگروه پژوهشی مخابرات نوری در مرکز تحقیقات مخابرات ایران از تیر 1386 تا خرداد 1387

- معاون اداره کل طرح و مهندسی انتقال در شرکت ارتباطات زیرساخت از فرودین 1384 تا خرداد 1386

- کارشناس حوزه معاونت توسعه و مهندسی در شرکت مخابرات ایران از آذر 1382 تا خرداد 1383

- کارشناس مسوول طراحی سیستم های فیبر نوری در شرکت ارتباطات زیرساخت از تیر 1383 تا اسفند 1383

- کارشناس ارزیابی و تجزیه و تحلیل شبکه مایکروویو کشور در شرکت مخابرات ایران از آبان 1372 تا اسفند 1377

]]>
2017/11/17
<![CDATA[بازدید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ماراتن تولید محتوای دیجیتال]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از ماراتن تولید محتوای دیجیتال در یازدهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال، بازدید کرد.

بازدید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ماراتن تولید محتوای دیجیتال

]]>
 به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران ، مهندس محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در بازدید از ماراتن تولید محتوای دیجیتال  در جریان آخرین اقدام های صورت گرفته در این حوزه قرار گرفت.

این گزارش حاکی است، ماراتن تولید محتوای دیجیتال در دو بخش دانش‌آموزی و بخش آزاد برگزار شد و طی دو روز افراد به ایده‌پردازی و تولید محصول پرداختند.

هدف از این ماراتن معرفی ایده‌های ناب و تبدیل آن به کسب و کار است. درواقع ایده‌ها در این ماراتن در صورت برگزیده بودن مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

]]>
2017/11/17
<![CDATA[عدم نشت اطلاعات از سامانه ایداتیس وزارت بهداشت ]]> بررسی های فنی مرکز ماهر در خصوص  اخبار منتشر شده مبنی بر هک سامانه مرتبط با مدیریت توزیع قرص متادون وزارت بهداشت بیانگر غیرواقعی بودن اخبار مذکور بوده و سامانه ایداتیس شاهد هیچگونه آسیب پذیری نبوده است.

عدم نشت اطلاعات از سامانه ایداتیس وزارت بهداشت

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، در پی درج اخبار غیرواقعی در خصوص هک سامانه مرتبط با مدیریت توزیع قرص متادون در کشور و دسترسی و نشت اطلاعات هویتی تعداد قابل توجهی از افراد ، مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانهای (مرکز ماهر) موضوع را با هماهنگی مرکز فناورری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بررسی و پس از ارزیابی های دقیق فنی مشخص شد در سامانه مذکور هیچ گونه آسیب پذیری که منجر به دسترسی اطلاعات اعلان شده شود وجود نداشته و موارد منتشر شده ساختگی و ارتباطی با دادههای ذخیره شده در این سامانه نداشته است.
لازم به ذکر است برای دریافت هرگونه اطلاعات و آگاهیهای امنیتی و همچنین درخواست امداد و کمک فوری در موارد بروز رخداد یا حادثه رایانهای به آدرس مرکز ماهر با عنوان www.certcc.ir مراجعه و یا از طریق شماره تلفن 22115950-021 و آدرس ایمیل cert@certcc.ir اطلاع رسانی نمایید.

]]>
2017/11/16
<![CDATA[برگزاری دوره آموزشی آشنایی با سیستم مدیریت امنیت اطلاعات]]> سازمان فناوري اطلاعات ایران در راستای  توسعه كمي و كيفي الزامات و کاربردهای اساسی فاوا و نسبت به فرهنگ ‌سازی و  انتقال دانش در خصوص سیستم مدیریت امنیت اطلاعات  به منظور توانمند سازی شرکتهای خصوصی جهت اخذ گواهینامه نظام ملی مدیریت امنیت اطلاعات (نما) ، دوره‌ آموزش آشنایی با سیستم مدیریت امنیت اطلاعات را برگزار می کند.

برگزاری دوره آموزشی آشنایی با سیستم مدیریت امنیت اطلاعات

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، معاونت امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات به‌ منظور توسعه كمي و كيفي الزامات و کاربردهای اساسی فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) و درراستای فراهم سازی فرصت های کسب و کار این حوزه برای شرکت های دانش بنیان و توانمندسازی آنها برای کسب گواهینامه نما، دوره‌ دو روزه آموزش آشنایی با سیستم مدیریت امنیت اطلاعات مبتنی بر استاندارد ISO27001:2013 ( (ISMSرا در سطح 12 استان کشور برگزار می کند

به همین منظوراولین دوره مذکور، در استان کرمانشاه برگزار شده و  دوره دوم آن نیز هم اکنون  در استان مازندران برگزار در حال بلرگزاری است.

لازم به توضیح است برگزاری دوره آموزشی مذکور سایر استانهای کشور مطابق با برنامه زمانبندی تا سال آینده اجرایی خواهد شد.

]]>
2017/11/15
<![CDATA[ مهندس جهانگرد عضو شورای عالی اداری شد]]> رییس‌جمهور در حکمی مهندس نصرالله جهانگرد و دکتر علینقی مشایخی را به «عضویت شورای عالی اداری» برگزید.

 مهندس جهانگرد عضو شورای عالی اداری شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، متن حکم حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر علینقی مشایخی

جناب آقای مهندس جهانگرد

در اجرای بند (۶) ماده (۱۱۴) قانون مدیریت خدمات کشوری و با عنایت به شایستگی و سوابق جناب‌عالی، به موجب این حکم به «عضویت شورای عالی اداری» برگزیده می‌شوید.

توفیق شما و سایر اعضای محترم آن شورا را در انجام وظایف محوله با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید، از خداوند متعال مسألت دارم.

حسن روحانی

رییس جمهوری اسلامی ایران

]]>
2017/11/14
<![CDATA[اعلام مصوبه جدید هزینه های سرویس‌های پرسرعت غیر حجمی]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مصوبه جدید سرویس‌های پرسرعت غیر حجمی را اعلام کرد.

اعلام مصوبه جدید هزینه های سرویس‌های پرسرعت غیر حجمی

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس محمد جواد جهرمی ، مصوبه جدید سرویس‌های پرسرعت غیر حجمی را بر طبق جدول زیر اعلام کرد و ذکر چند نکته را ضروری دانست.

۱-  این تعرفه سرویسهای غیرحجمی مبتنی بر یک مصرف منصفانه (Fair Usage Policy) بنا شده و سقف مصرف منصفانه در بین ۱۸ شرکت فعال در ارائه سرویس به رقابت گذاشته خواهد شد. شرکتها موظفند جزئیات مصرف منصفانه خود را به اطلاع مشترکین برسانند. طبیعتا فضای رقابتی به نفع مصرف کننده نهایی فراهم است.

۲-  این سرویس حجمی نیست و در صورت عدول یک مشترک از مصرف عادلانه، شرکتها موظف به ارائه سرویس در حداقل سرعت پایه(صد و بیست و هشت کیلو بیت در ثانیه)تا پایان دوره ماهانه خواهند بود.

۳- در مصرف منصفانه ترافیک داخلی بایستی حداقل دو برابر ترافیک بین الملل لحاظ می‌شود.

۴- تاریخ اجرای این مصوبه قبل از دهم آذرماه خواهد بود.

۵-  تاکید مجدد می‌شود که این تعرفه صرفا برای دسترسی ثابت است.

وی خاطر نشان کرد: از همه عزیزانی که با اشتراک نظرات ما را در تدوین و تصویب این نظام جدید تعرفه یاری کردند تشکر می‌کنم. اطلاعات بیشتر را امروز سازمان تنظیم مقررات  و فناوری اطلاعات، به اطلاع عموم مردم شریف کشورمان خواهند رساند.

]]>
2017/11/13
<![CDATA[حسین نعمتی به عنوان معاون وزیر ، رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت ملی پست ایران منصوب شد]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حکمی حسین نعمتی را به عنوان معاون وزیر ، رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت ملی پست ایران منصوب کرد.

حسین نعمتی به عنوان معاون وزیر ، رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت ملی پست ایران منصوب شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران  به نقل از سایت وزارت ارتباطات :  در متن این حکم آمده است :

آقای حسین نعمتی

با استناد به مواد (10و11) اساسنامه شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران و نظر به شایستگی و تجارب ارزشمندتان در امور مدیریتی و پستی ، جناب عالی را به مدت 2 سال به سمت " معاون وزیر ، رئیس هیت مدیره و مدیر عامل شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران منصوب می نمایم.

امید است با اتکال به قادر متعال و رعایت اخلاق و تقوای الهی و با جدیت و تلاش و افر خدمتگزاری به نظام مقدس جمهوری اسلامی و مردم سرافراز ایران را سرلوحه کار خود قرار داده و درجهت تحقق اهداف دولت تدبیر و امید موفق و موید باشید.

ضمنا، از زحمات بی شائبه و تلاش های ارزشمند جناب آقای حسین مهری در بهبود کیفیت خدمات پستی ، بستر سازی برای پست هوشمند و ایجاد آمادگی برای رقابت ، تحول و تکامل شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران تشکر و قدردانی می گردد.

محمد جواد آذری جهرمی

]]>
2017/11/13
<![CDATA[همکاری میان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در برابر تهدیدهای مشترک]]> معاون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در حاشیه همایش بین المللی مراکز واکنش سریع به حوادث سایبری کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در باکو ،گفت: کشورهای اسلامی در حوزه های مقابله با تهدیدات مشترک، توسعه و گسترش آموزش بویژه در سطح متخصصان با یگدیگر همکاری می کنند.

همکاری میان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در برابر تهدیدهای مشترک

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران به نقل از ایرنا، "سید هادی سجادی" ، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در زمینه تامین امنیت سایبری پیشرفت های خوبی دارد و در میان کشورهای اسلامی حاضر در این همایش وضعیت مطلوبی در حوزه امنیت سایبری داریم.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران ظرفیت سازی خیلی خوبی در حوزه تامین امنیت در فضای سایبری انجام داده است، گفت: ایران از لحاظ ظرفیت سازی در فضای سایبری در میان کشورهای اسلامی خوب ارزیابی می شود و مورد تحسین اکثر کشورها قرار گرفته است .

سجادی، افزود: در این ارتباط مرکز واکنش سریع به حوادث سایبری در قالب سازمان همکاری اسلامی فعال است و جمهوری اسلامی ایران 12 سال است که عضو این مرکز می باشد و ایران همچنین جزو هفت کشور کمیته راهبری این مرکز است .

معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران، توسعه آگاهی های امنیتی میان افراد جامعه را از نظر تامین امنیت فضای سایبری مهم خواند و افزود: ما باید خود حفاظتی و خود مراقبتی را در کشورمان توسعه بدهیم.

سجادی، با اشاره به اینکه ما باید فعالیت های زیادی را در این زمینه انجام دهیم، افزود: تقویت نیروی انسانی متخصص در حوزه امنیت سایبری یک امر بسیار مهم است و بنا براین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران برنامه ریزی کرده است در چهار سال آینده در کشورمان 10 هزار نیروی متخصص فعال در این حوزه داشته باشیم.

سجادی همکاری متخصصان کشورهای اسلامی در حوزه تامین امنیت سایبری را برای هر یک از این کشورها در مقابله با تهدیدات سایبری مهم دانست.

]]>
2017/11/9
<![CDATA[شناسایی و پایش زیست بوم کسب و کارهای نوپای استانی ]]> دومین گردهمایی استانی مرکز توانمند سازی و تسهیل گری کسب و کار های نوپای فاوا ، با هدف شناسایی ، جلب همکاری و مشارکت فعالین زیست بوم کارآفرینی استان ها در سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد.

شناسایی و پایش زیست بوم کسب و کارهای نوپای استانی

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، در این گردهمایی نمایندگان ادارات کل استانی ،نمایندگان پارک و علم و فناوری و همچنین مراکز رشد با هدف ایجاد هماهنگی جهت اجرای پروژه پژوهشی برای توانمند سازی کسب و کارهای فاوا استان ها حضور داشتند .

مهندس شهلا اصولی، مدیر کل دفتر پایش و نظارت بر پیاده سازی دولت الکترونیک در  این گردهمایی گفت :  ما واحد های استانی مرکز توانمند سازی کسب و کار های نوپای استانی را کنار هم جمع کردیم تا بتوانیم  محیط و اکو سیستم  کسب و کارهای نوپای مبتنی بر ict استان ها  را پایش کنیم  و در این راستا قراردادهایی را با مراکز پارک های علم و فناوری امضاء کردیم. وی گفت: این مراکز می بایست بر اساس شاخص ها و استاندارهایی که از سوی دانشگاه تهران احصاء شده است ، کمک نمایند تا وضعیت کنونی کشور در خصوص استار تاپ های مبتنی بر فناوری اطلاعات احصاء شود .

بنابر اعلام برگزارکنندگان این گردهمایی پارک های علم و فناوری و همچنین مراکز رشد استانی با نظارت اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ها وظیفه توانمند سازی و تسهیل گری کسب و کارهای نوپای فاوا در استان ها را برعهده خواهند داشت .

مشاوره تخصصی به کسب و کارهای نوپای محلی اعم از فنی و حقوقی توسط مشاورین ،برگزاری کارگاه آموزشی مرتبط با ایجاد و توسعه کسب و کارهای نوپای فاوا در استان ، ارسال اخبار معرفی رویدادها و همچنین ارسال گزارش رویدادهای استانی از فعالیت های اجرایی مراکز استانی است .

همچنین تدوین شاخص های پایش زیست بوم استان ، ارائه گزارش تحلیلی از زیست بوم کسب و کارهای نوپای فاوای استان ،شناسایی و جلب همکاری و مشارکت فعالین زیست بوم کارآفرینی استان از چارچوب های فعالیت واحد های استانی به شمار می رود .

]]>
2017/11/8
<![CDATA[انتشار گزارش بررسی تطبیقی خدمات مرکز داده ایران و خدمات مراکز داده ای خارج از کشور]]> سازمان فناوری اطلاعات ایران، گزارش وضعیت کیفیت و هزینه ارائه خدمات ابری  مرکز داده  در کشور و مقایسه آن  با برخی از سرویس‌دهنده‌های سایر کشورها را منتشر کرد.

انتشار گزارش بررسی تطبیقی خدمات مرکز داده ایران و خدمات مراکز داده ای خارج از کشور

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، یکی از مهمترین اقدامات دولت تدبیر وامید توسعه زیرساخت های ارتباطی وشبکه دسترسی کشور در چارچوب الزامات مصوب شورای عالی فضای مجازی در توسعه شبکه ملی اطلاعات بود.

بدین منظور  با اجرای فازهای اول، دوم و سوم، شبکه ملی اطلاعات گام‌های اساسی در  توسعه زیرساخت‌های فناوری ارتباطی برداشته شد و کشور از منظر زیرساخت‌های دسترسی آماده تحول در عرضه خدمات و محتوا شد.

اما توسعه همه جانبه شبکه ملی اطلاعات علاوه بر زیرساخت های ارتباطی نیازمند توسعه زیرساخت‌های اطلاعاتی و  پلتفرم‌های نرم افزاری پیشرفته در ارائه خدمات ابری است تا بتوان  هم‌راستا با توسعه زیرساخت‌های ارتباطی  زیست بوم تولید وارائه محتوای وخدمات الکترونیکی بومی وداخلی را نیز  اجرایی کرد.

بحث مراکز داده یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های اطلاعاتی مورد نیاز در زیست بوم  تولید وارائه خدمات ومحتوای الکترونیکی است.  بسیاری از سرویس‌های مبتنی بر محتوا  تنها درصورتی امکان عرضه می یابند که سرمایه‌گذاری مناسب  و تأمین زیرساخت‌های کیفی و ارائه خدمات ایمن مراکز داده  توسعه پیدا ‌کند.

به همین منظور  سازمان فناوری اطلاعات ایران بر آن شده است تا وضعیت کیفیت و هزینه ارائه خدمات ابری  مرکز داده  در کشور و مقایسه آن  با برخی از سرویس‌دهنده‌های سایر کشورها  و دلایل عدم  توفیق در جذب مشارکت بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری در این حوزه را موردبررسی قرار دهد.

در این گزارش  که با همکاری متخصصین و سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به حوزه مرکز داده تدوین‌شده ، سعی شده است با نگاه منصفانه‌ای موضوع توسعه مراکز داده و خدمات ابری نقد شود.

امیدواریم با ارائه این گزارش و کسب نظر از متخصصین این حوزه که می‌تواند در جهت واشکافی موضوع و تکمیل گزارش باشد بتوان با مشارکت جمعی موانع تحقق این رکن اساسی وتکمیل زیست بوم شبکه ملی اطلاعات از پیش روی فعالین حوزه فناوری اطلاعات کشور برداشته شود.

به همین منظور رایانه نامه EGOV@ITO.GOV.IR  برای اخذ نظر و ایجاد تعامل با صاحب‌نظران و مخاطبین این حوزه  برای تکمیل این گزارش اختصاص داده شده و از کلیه صاحب‌نظران تقاضا می شود که در تکمیل و نقد این گزارش این مجموعه را یاری کنند.

علاقه مندان می توانند این گزارش را از  اینجا دریافت کنند.
 

]]>
2017/11/6
<![CDATA[مراسم معارفه و تقدیر از رییس سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران]]> 2017/11/5 <![CDATA[انتشار پیش نویس سندحمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دستور انتشار « پیش نویس سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک ونوجوان» را صادر کرد.

انتشار پیش نویس سندحمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس آذری جهرمی در 13 آبان،  همزمان با روز دانش آموز، دستور انتشار « پیش نویس سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک ونوجوان» را صادر کرد

در راستای فعالیت‌های وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات در توسعه خدمات فضای مجازی مناسب کودکان و نوجوانان، این وزارتخانه همزمان با روز دانش آموز، اقدام به انتشار نسخه پیش نویس « سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان »  کرده است.

این سند حاصل تلاش‌های شبانه‌روزی و فشرده متخصصان و کارشناسان این حوزه است که در چهار هدف کلان آموزش، فرهنگ سازی و ترویج فضای مجازی حوزه کودک، فراهم سازی زیرساختهای ارتباطی محتوایی و اعتمادی، توسعه بازار و  مقاوم سازی کسب وکارها و مدیریت و راهبری برنامه اقدام تدوین شده و شامل 40 اقدام اولویت نخست، ذیل هریک از این اهداف است.

همچنین پیش نویس اسناد پشتیبان این سند نیز در موازات آن، در قالب سه مجموعه: مطالعات تطبیقی، مطالعات میدانی، معرفی ابزارهای کنترل والدین، تدوین شده که پس از تهیه نسخه اولیه، جهت دریافت نظرات و پیشنهادات در معرض عموم قرار گرفت که تاکنون سه نسخه از آن انتشار یافته و کماکان با دریافت نظرات و پیشنهادها به روز رسانی آن ادامه دارد.

در پیش نویس « سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان »، ضمن بررسی چالش‌های فضای مجازی کودک و نوجوان و با اشاره به اسناد بالادستی و الزامات قانونی در حمایت و حفاظت از این قشر جامعه، از سه منظر فرهنگی، اقتصادی و حقوق شهروندی به تبیین ابعاد مختلف در موضوع پرداخته و سپس به نقش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حمایت از توسعه زیرساخت‌ها و تنظیم قوانین، به منظور حفظ منافع کاربران و ارائه‌دهندگان خدمات و فعالان این حوزه و همچنین توجه به ترویج و فرهنگ‌سازی در مجامع بین‌المللی اشاره دارد.

در سند مذکور، با درنظر گرفتن اصول حاکم بر زیست بوم خدمات فضای مجازی که تمرکز بر پاسخگویی زیست بوم به تمام نیازهای ارتباطی و محتوایی مخاطبان اصلی (کودکان و نوجوانان) دارد، تسهیل و تامین زیرساخت‌های اعتماد و حمایت متوازن از تمام تولیدکنندگان، عرضه‌کنندگان خدمات را به‌عنوان اصول حاکم بر زیست‌بوم فرض کرده است و با ترسیم چشم‌انداز سند، تاکید بر توسعه فضای مجازی کودک و نوجوان متناسب با هویت اسلامی – ایرانی سهم مناسبی در اقتصاد بخش و افزایش تولید محتوا و خدمات مناسب کودک و نوجوان در این فضا دارد.

سند پیش‌رو، هم‌راستا با پیش‌نویس سند سیاستگذاری مرکز ملی فضای مجازی در حوزه فضای مجازی کودک و نوجوان تهیه شده که به تکالیف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این حوزه تاکید داشته است. لذا پیشرفت متوازن در این حوزه مستلزم توجه سایر نهادها و دستگاه‌های ذی‌ربط به تکالیف و انجام برنامه‌های خوداست.

هدف اصلی انتشار این نسخه پیش‌نویس، دریافت نقطه نظرات، پیشنهادات و انتقادات فعالان و متخصصان این حوزه به منظور تکمیل و بروز‌رسانی این سند است، سند مذکور از طریق وبگاهCop.itrc.ac.ir در دسترس است لذا از کلیه صاحب‌نظران درخواست می ‌شود، نظرات و پیشنهادات ارزشمند خود را به آدرس الکترونیکی Cop@itrc.ac.ir ارسال فرمایند.  

]]>
2017/11/5
<![CDATA[نخستین کارگاه معرفی سکوی دولت همراه برگزار شد]]> نخستین کارگاه معرفی سکوی دولت همراه با هدف آشنایی و همراهی دستگاه‌های اجرایی به ارائه خدمات دولتی بر بستر فناوری اطلاعات و ارتباطی تلفن همراه به شهروندان برگزار شد .

نخستین کارگاه معرفی سکوی دولت همراه برگزار شد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران،  در این کارگاه مهندس شهلا اصولی، مدیرکل دفتر پایش و نظارت بر پیاده‌سازی دولت الکترونیک و مدیر پروژه دولت همراه  استفاده از هر تلفن همراه را به‌عنوان یک دفتر خدمات الکترونیک و همچنین تسهیل در ارائه خدمات پایه ،ارائه خدمات تجمیع شده الکترونیکی  ،و سرویس دهی امن و آسان به شرکت و سازمان‌ها از اهداف اجرای این طرح برشمرد و گفت : صیانت از حاکمیت داده برای دولت بر بستر شبکه ملی اطلاعات و پلتفرم‌های کاملاً بومی و همچنین کاهش هزینه ارائه خدمات برای دولت از ضرورت‌های توسعه دولت همراه است .

وی با اشاره به کانال‌های ارتباطی دولت همراه گفت : شهروندان می‌توانند از طریق وب ،اپلیکیشن،ارتباط از طریق SMS ،کدهای دستوری USSD و همچنین وب‌سرویس‌ها از خدمات دولت همراه بهره‌مند شوند .

مهندس اصولی در تشریح مزایای دولت همراه برای دستگاه‌ها ، ارگان‌ها و سازمان‌ها گفت: تسهیل در ارائه خدمات به شهروندان بر بستر امن و مبتنی بر شبکه ملی اطلاعات ، افزایش سرعت در ارائه خدمات ، افزایش امنیت اطلاعات ، افزایش کیفیت خدمات و تکریم ارباب‌رجوع در نظام اداری ، امکان شخصی‌سازی خدمات شهروندان و همچنین شفافیت ارائه خدمات و اطلاعات از مزایای مهم این طرح است .

مدیرکل دفتر پایش و نظارت بر پیاده‌سازی دولت الکترونیک دولت همراه را مکمل دولت الکترونیک دانست و افزود: کلیه شهروندان می‌توانند از طریق تلفن همراه خود و نسبت به نصب اپلیکیشن دولت همراه از وب‌سایت mob.gov.ir   و یا از طریق کد دستوری *4#  اقدام نموده و به کلیه خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌ها که در آینده نزدیک تعداد این خدمات به 1700 می‌رسد؛ دسترسی داشته باشند .

لازم به ذکر است بر اساس تبصره ماده 15 آیین‌نامه توسعه و گسترش کاربری فناوری اطلاعات و ارتباطات کلیه دستگاه‌های اجرایی در راستای تحقق دولت الکترونیکی  موظف‌اند با هماهنگی کمیسیون دولت الکترونیکی  نسخه الکترونیکی همراه (موبایلی ) خدمات خود را تهیه و پس از تأیید، از طریق درگاه  دولت همراه سازمان فناوری اطلاعات ایران در دسترس مردم قرار دهند .

  

]]>
2017/11/1
<![CDATA[توسعه شبکه ملی اطلاعات با حمایت استارتاپ ها محقق می شود]]> کسب و کارهای نوپا، سربازان کشور در حوزه پیشبرد شبکه ملی اطلاعات محسوب می شود و باید با نگاه حمایتی توسعه پیدا کنند.

توسعه شبکه ملی اطلاعات با حمایت استارتاپ ها محقق می شود

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس جهرمی، وزیر ارتباطات در نخستین نشست خبری خود در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات، با بیان این مطلب که کسب و کارهای نوپا در کشور با چند مسئله روبه رو هستند ااظهارداشت: ثبت و آغاز فعالیت نخستین مشکل این نوع از کسب و کارها محسوب می شود و از سوی دیگر، حوزه هایی نظیر مالیات و بیمه  نیز با فعالان این بخش همانند دیگر شرکت ها برخورد می کنند که  چالشی جدی برای ادامه استارتاپ ها محسوب می شود.

وی تاکید کرد: وزارت کار، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی از جمله نهادهای دخیل در این بخش هستند که امیدواریم با همکاری همه بخش ها، بتوان راهکارهای مناسب در این حوزه را عملیاتی کرد.

مهندس جهرمی، مشخص نبود نظام سرمایه گذاری در این حوزه را از دیگر چالش های استارتاپ ها دانست گفت: در برخی کشورها، دولت ها حمایت کامل انجام می دهند و در برخی دیگر، تنها با حمایت بخش خصوصی این کار عملیاتی می شود.

وی خاطرنشان کرد: در کشور ما مکانیزم مشخصی در هر دو حوزه وجود ندارد و باید ساز و کار مشخصی تدوین و اجرایی شود و به همین منظور، کمیته ویژه‌ای برای اصلاح نظام سرمایه‌گذاری کسب وکارهای نوپا در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تشکیل شده و به زودی گزارشی از نتیجه این کمیته منتشرمی شود.

آذری جهرمی کاهش موانع حقوقی شرکت‌های نوپا را ضروری بر شمرد و ادامه داد: این وزارتخانه با اصلاح قوانین مالکیت معنوی، قدم‌های مثبتی برای حل این موضوع برداشته است.

تصویب سند استراتژی اینترنت اشیا

این گزارش حاکی است، مهندس جهرمی در مورد راه اندازی شهر هوشمند در کشور گفت: راه اندازی شهر هوشمند نیازمند توسعه زیرساخت ها در حوزه تکنولوژی هایی همچون اینترنت اشیا و بیگ دیتا است. بر این اساس سند استراتژی توسعه اینترنت اشیا به تصویب شورای عالی فضای مجازی رسیده است.

وی ادامه داد: در همین حال سند استراتژی بیگ دیتا نیز در حال تهیه است. همچنین ما آمادگی داریم برای راه اندازی شهر هوشمند با وزارت راه و شهرداری در صورتی که برنامه ای دارند همکاری کنیم.

وی در مورد رواج پول الکترونیکی (بیت کوین) در فضای مجازی نیز گفت: متولی این بخش نظام بانکی کشور است که هم اکنون مطالعات در حوزه پول الکترونیکی و مبادلات مالی در حوزه دیجیتال را آغاز کرده است. در این پروژه علاوه بر بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و وزارت صنعت نیز متولی هستند و به دلیل آنکه بیت کوین پدیده ای است که آینده فضای مجازی را دچار تغییر می کند اهمیت آن برای متولیان مشخص شده است.

استفاده از کارت ملی بجای کارت سلامت

وزیر ارتباطات از دستور رئیس جمهور برای توقف ارائه کارت سلامت خبر داد و گفت: قرار است از این پس از کارت ملی به  عنوان زیرساخت سلامت الکترونیک استفاده شود.

وی با اشاره به تعدد کارت های سلامت در کشور که ارائه خدمات سلامت الکترونیک را با مشکل مواجه می کرد، گفت: در جلسه ای که دو شب گذشته با حضور وزارتخانه های بهداشت، رفاه، سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت داشتیم به جمع بندی رسیدیم که مکانیزم های اجرای سرویس سلامت الکترونیک نیاز به اصلاح دارد. بر این اساس مقرر شد در کوتاه مدت این مکانیزم ها اصلاح شده تا بتوانیم این پروژه را در کشور پیاده سازی کنیم.

عدم پوشش دهی تلفن همراه را گزارش کنید

مهندس جهرمی در مورد عدم پوشش دهی مناسب تلفن همراه در برخی از استان ها و مناطق کشور گفت: به زودی سامانه ای راه اندازی خواهیم کرد که کاربران بتوانند از طریق پیامک و اپلیکیشن شکایت از عدم کیفیت خدمات تلفن همراه خود را گزارش کنند.

وی ادامه داد: بر اساس این سامانه کاربر می تواند نقطه جغرافیایی خود را به سامانه رسیدگی به شکایات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گزارش کند. مطابق با این شکایت مشخص می شود که کاربر در چه نقطه و مبدایی حضور دارد و از چه شبکه ای استفاده می کند به این ترتیب رگولاتوری می تواند این شکایت را بررسی کرده و نتایج آن را منتشر کند.

وی با بیان اینکه این سامانه به گستردگی نقشه کل کشور بوده و تمام اپراتورها و مناطق مختلف را در بر می گیرد، افزود: به زودی با راه اندازی این سامانه مشخص می شود چه اپراتورهایی و در چه مناطقی دچار ضعف خدمات هستند.

وزیر ارتباطات گفت: این سامانه در ادامه راه اندازی سامانه ۱۹۵ برای رسیدگی به شکایت پیامک های مزاحم راه اندازی خواهد شد تا نظارت رگولاتوری بر تمامی سرویس های حوزه تلفن همراه یکپارچه شود.

وی گفت:در ادامه توسعه سامانه ۱۹۵ برای رسیدگی به شکایات پیامک های مزاحم به زودی امکان رسیدگی به پیامک های تبلیغاتی که از طریق شماره های تلفن ثابت و نیز سرشماره های پیامکی ارسال می شوند نیز فراهم خواهد شد.

مهندس آذری جهرمی درپاسخ به سوالی،  درباره نتیجه مذاکرات انجام شده با مسوولان عراقی برای مشکلات ارتباطی زوار اربعین تاکید کرد : درون مرز ایران در استان های محل تردد،  تمهیداتی اندیشیده  شده که ارایه خدمات رایگان  فراهم شده است.

وی با اشاره به اینکه باید با اپراتورهای موبایل و برخی شرکت های  زیرساخت در عراق در زمینه ارایه خدمات ارتباطی هماهنگی ایجاد شود، افزود : در سال گذشته اپراتورهای ایرانیخدمات وای فای رایگان ارایه کردند اما از سوی دستگاه های ارتباطی عراق قطع شد و امسال هم تا کنون اجازه نصب تجهیزات داده نشده است ؛ همچنین علی رغم قول هایی که مسوولان عراقی داده اند هنوز اقدامی انجام نشده و در حال پیگیری هستیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به زائران ایرانی توصیه کرد: زمانی که وارد عراق شدند از سیم کارت های عراقی با زبان فارسی استفاده کنند.

]]>
2017/10/29
<![CDATA[بازدید وزیر ارتباطات از سومین نمایشگاه مطبوعات]]> 2017/10/29 <![CDATA[نخستین همایش ملی معماری سازمانی با حمایت سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار می‌شود ]]> اولین همایش ملی پیشرفت‌های معماری سازمانی با همکاری دانشگاه شهید بهشتی 22 و 23 آذرماه سال جاری در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود .

نخستین همایش ملی معماری سازمانی با حمایت سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار می‌شود

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران ، برگزاری کارگاه‌های تجارب موفق، تدوین و پیاده‌سازی معماری سازمانی ، سخنرانی شخصیت‌های مطرح داخلی و بین‌المللی ، نمایشگاه ارائه دستاوردهای سازمان‌ها، اعطای جایزه ویژه معماری سازمانی از مهم‌ترین  برنامه‌های این همایش است . از دیگر محورهای این همایش می‌توان به چارچوب‌ها و مدل‌های معماری سازمانی ،طراحی ،پیاده‌سازی ارزیابی و نگهداشت معماری سازمانی ،معماری دولت الکترونیکی و همچنین ابزارها و استاندارهای معماری سازمانی اشاره کرد . علاقه‌مندان جهت ارائه مقالات علمی و کاربردی با موضوعات دولت الکترونیکی و معماری سازمانی می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به نشانی http://ncaea2017.sbu.ac.ir مراجعه نمایند .

]]>
2017/10/28
<![CDATA[بازديد رييس مركز آمار از مركز داده دولت]]> 2017/10/25 <![CDATA[مراسم روزآمار و برنامه ريزي]]> 2017/10/24 <![CDATA[تقویت همکاری ها در جهت ایجاد اشتغال در زمینه ICT]]> در دیدار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، با وزیر ارتباطات عراق، در حوزه تقویت و ایجاد اشتغال در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات بحث و تبادل نظر شد و دو طرف آمادگی خود را برای این امر اعلام کردند.

تقویت همکاری ها در جهت ایجاد اشتغال در زمینه ICT

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس  محمد جواد آذری جهرمی با حسن کاظم راشد وزیر  ارتباطات عراق دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار طرفین با اشاره به اهمیت مراسم بزرگ اربعین و لزوم خدمات رسانی شایسته و ارائه تسهیلات مناسب به زوار، بر ضرورت بهبود و تقویت ارتباطات عراق تاکید کردند.

آذری جهرمی با تبیین ظرفیت ها و توانمندیهای کشورمان در زمینه های ارتباطی و ترانزیت ترافیک، خواستار سهمی از بازسازی شبکه های ارتباطی عراق ، برای بخش خصوصی شد.

در همین راستا، در دیدار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، با وزیر ارتباطات عراق، دو طرف سند همکاریهای مشترک را در زمینه تقویت ارتباطات، به ویژه در ایام اربعین، امضاء کردند.

در این نشست، حسن کاظم راشد وزیر ارتباطات عراق، با اشاره به حمایت های ایران از عراق در مبارزه با تروریسم و تشکر از تداوم این حمایت ها در زمینه های مختلف، از بهره برداری از ظرفیت ها و توانمندیهای فناوری اطلاعات و ارتباطات کشورمان استقبال کرد و خواستار اجرای اسناد دو جانبه در این زمینه شد.

]]>
2017/10/22
<![CDATA[پیاده‌سازی دولت الکترونیکی باید موجب افزایش رضایت‌مندی مردم شود]]> دستگاه های دولتی با توسعه خدمات الکترونیکی خود بر بستر دولت الکترونیکی ، زمینه رضایت مندی مردم را افزایش خواهند داد

پیاده‌سازی دولت الکترونیکی باید موجب افزایش رضایت‌مندی مردم شود

]]>
وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات در بازدید از مرکز داده دولت:
پیاده‌سازی خدمات دولت الکترونیکی باید موجب افزایش رضایت‌مندی مردم شود
دستگاه های دولتی با توسعه خدمات الکترونیکی خود بر بستر دولت الکترونیکی ، زمینه رضایت مندی مردم را افزایش خواهند داد
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، جناب اقای مهندس جهرمی به همراه تعدادی از مدیران ارشد وزارت ارتباطات، از سازمان فناوری اطلاعات ایران بازدید و در جریان آخرین، دستاوردها و برنامه‌های انجام شده این سازمان  قرار گرفت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درطی دو نشستی که پس از این بازدید با مدیران ارشد سازمان برگزار شد، گفت:  بامشخص شدن شبکه بین دستگاهی ، امکان تعریف استانداردها و پیاده‌سازی موضوعات مختلف ازجمله موارد امنیتی ایجادشده و امکان عملیاتی شدن خدمات الکترونیکی با هماهنگی و نظارت وزارت ارتباطات فراهم خواهد شد.

مهندس جهرمی خاطرنشان کرد: سازوکار لازم برای بهبود فضاب مجازی در جهت حفاظت از حریم خصوصی کاربران باید پیش بینی و عملیاتی شود.

 وی با اشاره به اهمیت موضوع امنیت فضای سایبری، با تاکید بر این موضوع که بر خلاف ادعای برخی، جمهوری اسلامی قربانی حملات سایبری است. افزود: اطلاع رسانی در خصوص هشدارهای امنیتی برای مخاطبان عام و مردم باید به صورت وسیع انجام شود تا ارتقاء دانش امنیت سایبری محقق شود.
همچنین بایدبرنامه ای برای  تربیت ده هزار نیروی امنیت سایبری در ۴ سال در دستور کار قرار گیرد وتربیت این نیروها از طریق مراکز آپای دانشگاههای کشور صورت خواهد پذیرفت و هدف آن داشتن متخصصانی برای ارتقاء ایمنی خدمات مختلف دیجیتالی در برابر حملات سایبری بیگانگان است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به توسعه کسب و کارهای نوپا نیز تصریح کرد: با همکاری سازمان های دیگر زمینه افزایش تسهیل گری برای رفع مشکلات پیش روی استارتاپ ها باید فراهم شود.

این گزارش حاکی است، مهندس جهانگرد، رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز در این نشست بر نقش فناوری اطلاعات به‌عنوان قطب مولد و پیشران توسعه اقتصادی کشور، تصریح کرد.
وی افزود: سازمان فناوری اطلاعات ایران طی چهار سال گذشته ، پنج محور اساسی فعالیت های خود را پیگیری و اجرایی کرده است که مدیریت طراحی و نظارت و پیگیری اجرای شبکه ملی اطلاعات از جمله این فعالیت‌ها محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: "معماری جامع دولت الکترونیکی و مدیریت کلان پیاده‌سازی خدمات دولت الکترونیکی و حاکمیت داده"، "راه‌اندازی زیرساخت ارتقاء بهره‌وری و توسعه کاربری فاوا و اشتغال ارزش‌افزوده"، " مشارکت در توسعه و تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و حمایت از اشتغال‌زایی مولد پایدار" و " ایمن‌سازی فضای سایبری" از دیگر محورهای اساسی فعالیت‌های سازمان فناوری اطلاعات ایران در این دوره است.

مهندس جهانگرد تصریح کرد: با اقدام‌های صورت گرفته و زیرساخت‌های فنی و حقوقی فراهم‌شده، سازمان فناوری اطلاعات ایران، دو نقش عمده "حاکمیت داده دولت" و " توسعه اقتصادی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات" را در آینده بر عهده خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، در این دو نشست، گزارش کاملی از کلیه فعالیتهای سازمان فناوری اطلاعات توسط مدیران بخش های مختلف ارائه گردید . بویژه اقدام‌های صورت گرفته در حوزه دولت الکترونیک در ابعاد مختلف و همچنین ارزیابی‌های انجام‌شده در این بخش از سوی مهندس باقری اصل، معاون دولت الکترونیکی سازمان ارائه شد.

]]>
2017/10/18
<![CDATA[گزارش بازدید مهندس جهانگرد از نمایشگاه تلکام]]> 2017/10/17 <![CDATA[گزارش تصویری نشست وزیر ارتباطات با مدیران ارشد سازمان فناوری اطلاعات ایران]]> 2017/10/17 <![CDATA[استفاده از فناوری در خدمات موجب تغییر در شرکت ملی پست شد]]> استفاده از فناوری در خدمات موجب تغییر در شرکت ملی پست شد

استفاده از فناوری در خدمات موجب تغییر در شرکت ملی پست شد

]]>
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران:

استفاده از فناوری در خدمات موجب تغییر در شرکت ملی پست شد

شخصیت و هویت کنونی شرکت ملی پست ، حاصل تغییر رویکرد و استفاده از فناوری در خدمات آن است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس جهانگرد در مراسم گرامی داشت روز جهانی پست ضمن بیان این مطلب افزود: پروژه ملی جی نف، هویت دولت الکترونیک است و بدون آن این امر محقق نخواهد شد و از این دست پروژه های مهم و زیربنایی در پست کم نیست که همه این تغییرات حاصل اعتقادی است که دکتر واعظی به این بخش قدیمی و بزرگ ارتباطات داشته است.

وی با بیان این مطلب که پست صنعتی است که هر روز نو شده و هویت ارتباطات کشور به شمار می رود اظهار داشت: ارتباطات در کشور به واسطه خدمات پستی معنا یافته و در هر شغل و یا مهارتی، پست به صورت خرد و کلان حضور دارد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اسناد قدیمی و جدید ارتباطات اظهار داشت: در همه اسناد موجود از گذشته و حال، به بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات نگاه ویژه ای شده و تنها در دولت نهم و دهم بود که این بخش مغفول مانده و متاسفانه در همه سطوح تنزل یافت.

معاون وزیر روی کار آمدن دولت تدبیر و امید را نقطه عطفی در حوزه اراتباطات برشمرد و گفت: در سال 92 وزارت ارتباطات و شرکت های زیر مجموعه آن به ویرانه ای شبیه بود که نیاز به ساخت مجدد همه قسمت ها داشت و دکتر واعظی با نهایت درایت و تلاش شبانه روزی توانست این مهم را به سرانجام رسانده و از هم گسیختگی موجود را سامان دهد.

مهندس جهانگرد، تصحیح منابع درآمدی را موجب احیاء صنعت پست برشمرد و گفت: رشد 3 برابری بازار ارتباطات طی 4 سال گذشته کاملا مشهود بوده و این صنعت هم اکنون پیشران رشد کشور است که در پست به دلیل شناخت قابلیت های جدید و تعریف پروژه های زیرساختی بیش از سایر دستگاه های اجرایی قابل مشاهده است.

مهندس جهانگرد اظهار داشت: طی 4 سال گذشته در 6 بخش اقدامات اساسی انجام شده که شبکه ملی اطلاعات، پست و پست بانک، رگولاتوری، تحقیق و پژوهش و بخش فضایی ا جمله آنها می باشد که خوشبختانه همه این دستگاه ها نیز از جمله موفق ترین واحدهای اجرائی کشور به شمار می روند.

]]>
2017/10/14
<![CDATA[تغییر آدرس اینترنتی مورد ارزیابی در پایگاه دانش سازمان ملل]]> با پیگیری های به عمل آمده، آدرس اینترنتی سایت مرجع خدمات ایران در پایگاه دانش دولت الکترونیکی سازمان ملل اصلاح شد.

تغییر آدرس اینترنتی مورد ارزیابی در پایگاه دانش سازمان ملل

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، یکی از برنامه های سازمان ملل ، ارزیابی بلوغ دولت الکترونیکی کشورها است که در بازه زمانی دوساله صورت گرفته و منجر به رتبه بندی اقدام های انجام شده در این حوزه می شود.

بر همین اساس نیز نشانی اینترنتی کشورها در پایگاه دانش دولت الکترونیکی سازمان ملل به آدرس https://publicadministration.un.org/egovkb/en-us/Resources/Country-URLs درج شده که متاسفانه پیش از این منبع این ارزیابی برای ایران، سایت president.ir بوده که تنها یک سایت اطلاع رسانی بوده و نمی توانست نمایانگر فعالیت های گسترده در حوزه خدمات الکترونیکی ارائه‌شده از سوی دستگاه‌های کشور باشد.

با توجه به نزدیک بودن زمان ارزیابی دوباره کشورها در حوزه دولت الکترونیکی و با پیگیری های سازمان فناوری اطلاعات ایران، درگاه ملی خدمات هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir جایگزین سایت قبلی در منابع بین المللی سازمان ملل شد که می تواند نقش مهمی در نتیجه ارزیابی های آینده داشته باشد.

]]>
2017/9/24
<![CDATA[ایران می تواند بخشی از بازار بین المللی در حوزه نرم افزار را به خود اختصاص دهد]]> ایران ظرفیت های بسیار خوبی در تولید نرم افزار و ارایه سرویس های ارزش افزوده دارد که می تواند بخشی از بازار بزرگ موجود در این حوزه در عرصه بین المللی را به خود اختصاص دهد.

ایران می تواند بخشی از بازار بین المللی در حوزه نرم افزار را به خود اختصاص دهد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس باقری اصل در کنفرانس راهکارهای هوشمند ایران و کره، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: افزایش همکاری ها میان ایران و کره و بهره گیری از ظرفیت های دو طرف، یکی از زمینه های مناسب برای حضور در بازارهای بین المللی است.

وی افزود: به نظر می رسد شکل گفت و گو ها باید تغییر کرده و فروش کالا تنها جزیی از مبادلات میان دوطرف باشد و افزایش همکاری ها در تولید محصولات از اصلی ترین زمینه های همکاری می تواند باشد.

وی خاطرنشان کرد: بعد از برجام، تیم های مختلفی از کشورهای مختلف در زمینه های گونان وارد ایران شدند اما در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تجربه ساختاریافته ای شکل نگرفته است.

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران، با بیان این مطلب که گریزی از همگرایی فناوری نیست، تصریح کرد: با توجه به توسعه بخش ICT، زمینه توسعه خدمات در ایران فراهم شده و بر اساس پیش بینی های صورت گرفته در برنامه ششم توسعه کشور، سهم این حوزه در تولید ناخالص داخلی باید به پنج درصد افزایش پیدا کند و انتظار داریم بخش عمده ای از آن در حوزه فناوری اطلاعات محقق شود.

وی تاکید کرد: در همین راستا نیز برنامه منسجمی از سوی وزیر ارتباطات در قالب موضوعات اقتصاد دیجتالی تدوین و آماده شده است.

این گزارش حاکی است، "سونگ هو کیم" سفیر کره جنوبی نیز در این نشست، ضمن بیان این مطلب که روابط میان ایران و کره جنوبی دیرینه و خوب است گفت: بیشتر همکاری ها تا کنون در حوزه های اتومبیل، گوشی هوشمند، تلویزیون، نفت و پتروشیمی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: توسعه زمینه های همکاری میتواند موجب تقویت روابط میان دو طرف شده و کره جنوبی از افزایش زمینه های همکاری استقبال می کند.

سفیر کره جنوبی با اشاره به تجربیان کشورش در پیاده سازی دولت الکترونیکی گفت: پیاده سازی دولت الکترونیکی موجب پاسخگوتر شدن همه سازمان در کره جنوبی شده و زمینه افزایش شفافیت و دسترسی آسان تر به خدمات را فراهم آورده است.

وی تاکید کرد: آمادگی داریم تا تجربیات خود را در این حوزه در اختیار ایران قرار دهیم و همکاری های بسیار خوبی را در این حوزه محقق کنیم.

]]>
2017/9/19
<![CDATA[درگاه ملی خدمات دولت هوشمند برای نابینایان دسترس‌پذیر می‌شود]]> هفته آینده، درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به‌عنوان پنجره واحد خدمات دولت به مردم، برای معلولان با آسیب بینایی نیز دسترس‌پذیر خواهد شد.

درگاه ملی خدمات دولت هوشمند برای نابینایان دسترس‌پذیر می‌شود

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، بر اساس ماده 13 تصویب‌نامه 15 شهریور ماه جاری هيات وزيران در خصوص دسترس‌پذيري وب‌گاه‌ها براي فناوري‌هاي كمكي نابينايان و كم‌بينايان، درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به‌عنوان پنجره واحد خدمات دولت به مردم، برای معلولان با آسیب بینایی تا هفته اول مهرماه سال جاري دسترس‌پذیر خواهد شد.

مطابق استاندارد‌های دسترس‌پذیری برای ارائه‌کنندگان سرویس‌های الكترونيكي، تمامی درگاه‌ها را می‌توان به‌گونه‌ای طراحی کرد که برای آسیب دیدگان بینایی هم قابل‌استفاده باشند. توجه به این مفهوم در ایران، می‌تواند کمک شایانی به ایجاد فرصت‌های برابر میان شهروندان نابینا با سایر شهروندان کند.

 در همین راستا، درگاه ملی خدمات دولت هوشمند از هفته آینده برای نابینایان و کم‌بینایان به‌صورت کاملاً دسترس‌پذیر، به ارائه خدمات الكترونيكي كليه دستگاه‌هاي كشور خواهد پرداخت. راهنماي این سامانه که به چگونگی نحوه استفاده نابینایان از این درگاه خواهد بود، تا همان زمان تهیه و بر روی درگاه قرار خواهد گرفت.

هم‌چنين دستورالعمل مربوط به الزامات و استانداردهاي دسترس‌پذيري وب‌گاه‌ها تا اواخر مهرماه سال جاري نهايي و پس از كسب نظر نخبگان، توسط وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ابلاغ خواهد شد.

]]>
2017/9/19
<![CDATA[مجمع عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد]]> مجمع عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران به منظور تصویب صورت های مالی سال 1395 و بررسی عملکرد سازمان فناوری اطلاعات به ریاست وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

مجمع عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد

]]>
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مجمع عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران باحضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، نمایندگان سازمان برنامه و بودجه کشور ، سازمان اداری و استخدامی کشور ، سازمان هواپیمایی کشوری ، وزارت امور اقتصادی و دارایی ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، وزارت راه و شهرسازی ، رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران و اعضای هیات عامل آن و نیز معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ، جلسه مجمع عمومی سازمان مذکور جهت تصویب صورت‌های مالی سال 1395 و عملکرد سازمان فناوری اطلاعات ایران تشکیل شد.

در این جلسه که به ریاست مهندس آذری جهرمی برگزار شد ، وی ضمن تاکید بر انجام ماموریت‌های تخصصی سازمان فناوری اطلاعات ایران ، تثبیت و افزایش درآمدهای پایدار این سازمان را یکی از اولویت‌های اصلی سازمان فناوری اطلاعات به منظور تحقق اهداف محموله عنوان کرد.

رییس مجمع عمومی  ضمن ابراز خرسندی از اقدامات صورت گرفته در سازمان فناوری اطلاعات ایران ، بیان کرد : انتظار می‌رود با برنامه‌ریزی و اقدامات مضاعف شبکه ملی اطلاعات و سایر طرح‌ها و پروژه‌های سازمان با سرعت بیشتری به نتیجه برسد .

وی با اشاره به مصوبات و بخشنامه‌های  مربوطه ، خواستار عملیاتی شدن بودجه ریزی بر مبنای عملکرد و انجام حسابرسی عملیاتی نیز شد.

در پایان این جلسه ، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن تشکر از رییس و اعضای هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، از معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارتخانه و دفتر نظارت ، ارزیابی برنامه‌ها و امور مجامع به عنوان برگزار کننده مجامع عمومی دستگاههای اجرایی تابعه قدردانی کرد.

بر اساس همین گزارش ، مجامع عمومی شرکت‌های ارتباطات زیرساخت ، ملی پست جمهوری اسلامی ایران و خدمات هوایی پیام و همچنین هیات امنای پژوهشگاه فضایی ایران نیز در ماه جاری تشکیل و صورت‌های مالی آنها مورد تصویب قرار گرفت.

]]>
2017/9/19
<![CDATA[رشد شاخص توسعه دولت الکترونیکی در 2016]]> بر اساس آمارهای بین المللی، شاخص توسعه دولت الکترونیکی در ایران از 0.4508 در سال 2014 به 0.4649 در سال 2016 رسیده است.

رشد شاخص توسعه دولت الکترونیکی در 2016

]]>

رضا باقری اصل، معاون دولت الکترونیکی در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: به رغم فعالیت های صورت گرفته در زیرساخت های دولت الکترونیکی و ارایه خدمات الکترونیکی در دولت یازدهم و با وجود رشد شاخص دولت الکترونیکی، شاهد تنزل یک رتبه ای ایران میان کشورهای جهان در فاصله میان سالهای 2014 تا 2016 بوده ایم.

وی افزود:  البته بررسی دقیق این شاخص در پنج دوره اخیر نشان می دهد، کشور ایران در دهک هفتم خدمات الکترونیکی قرار داشته و عدم سرمایه گذاری مناسب میان سال های 83 تا 93، منجر به تغییر دهک شاخص دولت الکترونیکی ایران نشده است.

وی با اشاره به شاخص "دامنه و کیفیت خدمات برخط" ، تصریح کرد: در حوزه کیفیت خدمات برخط، ازآنجایی که ارزیابی بر اساس پیمایش صورت می گیرد، عموماً درگاه های دستگاه های اجرایی به دلیل به روز نبودن اطلاعات به زبان انگلیسی، چالش هایی را برای ارزیابی گروه بین المللی بوجود آورده که همین امر منجر به افت رتبه کشور در مدل ارزیابی بین المللی می شود.

رضا باقری اصل، با بیان این مطلب که منبع این ارزیابی، سایت president.ir بوده؛ اظهار داشت: مراجع بین المللی و ارزیاب ها به دلیل عدم توجه دستگاه های اجرایی به تولید محتوای چند زبانه، ارزیابی دقیقی از پیشرفت های ایران نداشته به طور مثال، در شناسنامه خدمات دولت ایران، بجای سایت مرجع خدمات، سایت president.ir در نظر گرفته شده و این در حالی است که سایت مورد اشاره، یک سایت اطلاع‌رسانی محسوب می‌شود و نمی‌تواند منبع خدمات الکترونیکی ارائه‌شده از سوی دستگاه‌های کشور باشد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر بخش بزرگی از شاخص‌های مربوط در این حوزه باید از سوی دستگاه‌های اجرایی کشور از طریق بهره‌گیری از زیرساخت‌های مهیا شده در دولت الکترونیکی و پیاده‌سازی خدمات برخط صورت گیرد که امیدواریم با تأکیدات مقام‌های ارشد کشور مبنی بر توسعه دولت الکترونیکی، قوانین و زیرساخت‌های موجود، شاهد رشد جهشی در این حوزه باشیم.

دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی خاطرنشان کرد: زیرساخت های شکل گرفته که مدل آن در نقشه توسعه دولت الکترونیکی توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ شده، مورد تایید کلیه مراجع بین المللی بوده و ظرف سه سال گذشته، نزدیک به 90 درصد آن ها به بهره برداری رسیده است و می توان انتظار داشت با حمایت ویژه دستگاه های اجرایی ظرف مدت کوتاهی وضعیت شاخص خدمات رشد قابل توجهی داشته باشد.

وی با شاره به تنزل یک پله ای رتبه ایران در توسعه دولت الکترونیکی خاطرنشان کرد: افزایش بسیار سریع نرخ رشد این شاخص در کشورهای دیگر در حوزه دولت الکترونیکی و همچنین نحوه محاسبه رتبه بندی و معیارهای ارزیابی از جمله دلایل این تنزل رتبه محسوب می شود.

دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی کشور، با بیان این مطلب که شاخص های سرمایه انسانی، زیرساخت های مخابراتی و دامنه کیفیت خدمات برخط، از جمله موارد مورد ارزیابی در این مدل های محسوب می شود، گفت: در شاخص سرمایه انسانی، نرخ سواد و ثبت نام در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله زیرشاخص هایی است که مورد ارزیابی قرار می گیرد که متولیان امر در این حوزه اطلاعات به روز را از طریق نهاد های ذی ربط، در اختیار نهادهای بین المللی قرار می دهند.

مهندس باقری اصل خاطر نشان کرد: در حوزه زیرساخت های مخابراتی، با توجه به تلاش های صورت گرفته و به گواه آمارهای بین المللی، وضعیت مناسبتری را نسبت به گذشته شاهد هستیم اگرچه با توجه به ظرفیت ها و استعدادهای موجود در کشور این شاخص ها باید رشد بیشتری داشته و در همین راستا نیز برنامه ریزی های لازم صورت گرفته در حال ارتقاء است.

وی با اشاره یه دلایل عدم تغییر دهک هفتم و عدم رشد قابل توجه شاخص ها در حوزه دولت الکترونیکی گفت: عدم تخصیص بودجه مناسب، یکی از دلایل موجود در این حوزه محسوب می شود و علی رغم در نظر گرفتن بودجه متمرکز سالان بین 50 تا 60 میلیارد تومان در بودجه سه سال گذشته برای دولت الکترونیکی، متاسفانه تا کنون، حتی یک ریال از این بودجه تخصیص داده نشده است.

معاون دولت الکترونیکی عدم استفاده از ظرفیت های حقوقی شورای اجرایی فناوری اطلاعات را یکی دیگر از دلایل عنوان و اظهارداشت: شورای اجرایی فناوری اطلاعات نقش ایجاد هماهنگی میان دستگاه های اجرایی را داشته اما نخستین مصوبه آن تحت عنوان نقشه دولت الکترونیکی با شش ماه تاخیر ابلاغ و دو مصوبه جلسات 10 و 11 ، علی رغم گذشت یک سال، هنوز ابلاغ نشده است.

وی با اشاره به کمبود نیروی متخصص در این حوزه افزود: به جهت تزریق نیروی انسانی غیر متخصص در انتهای دولت دهم به بدنه دستگاه های اجرایی، فرصت جذب نیروی متخصص در حوزه دولت الکترونیکی و فناوری اطلاعات و بهره‌گیری از فارغ التحصیلان نخبه دانشگاهی از بین رفته و اکثر دستگاه های اجرایی با چالش مهارت و نیروی انسانی متخصص مواجه هستند.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر، در کنار مسایل مطرح شده، علی رغم مصوبات مکرر قانونی و هیات وزیران، برخی موازی کاری ها ، کماکان، چالش ادامه دار هماهنگی دستگاه های اجرایی محسوب می شود.

معاون دولت الکترونیکی در پایان اظهار امیدواری کرد: امید است با تعامل با دستگاه‌های اجرایی و اعلان خدمات برخط، و ارائه زیرساخت‌های به سرانجام رسیده، نه‌تنها شاخص توسعه دولت الکترونیکی افزایش پیدا کند، بلکه خروج از دهک هفتم و رسیدن به دهک ششم محقق شود.

]]>
2017/9/6
<![CDATA[اعتماد مجلس به وزیر جوان کابینه]]> محمد جواد آذری جهرمی با رای موافق نمایندگان مجلس، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم شد.

اعتماد مجلس به وزیر جوان کابینه

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ظهر امروز به محمد جواد آذری جهرمی رای اعتماد دادند تا وی به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم سکان این وزارتخانه کلیدی را در دست بگیرد.

محمد جواد آذری جهرمی در سال 1360در خانواده ای مذهبی، به دنیا آمد و مدرک مهندسی برق خود را از دانشگاه صنعت آب و برق شهید عباسپور دریافت کرد.

وی، ابتدا در سازمان تنظیم مقررات به مدت 6 سال به عنوان مدیر کل و پس از آن در هیات مدیره شرکت رایتل و ارتباطات زیرساخت و در نهایت به عنوان معاون وزیر ارتباطات و رییس هیات مدیره و مدیرعامل این شرکت منصوب شد.

مهندس جهرمی، طی دو سال گذشته، نقش خوب و موثری در توسعه دولت الکترونیکی و  خصوصا شبکه ملی اطلاعات داشته و اقدام های بسیار موثری را در این بخش محقق کرده است.

عضویت در کمیسیون عالی تنظیم مقررات شورای عالی فضای مجازی، عضویت در کمیسیون عالی ارتقای تولید محتوای شورای عالی فضای مجازی و عضویت ناظر در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی در کارنامه آذری جهرمی دیده می شود.

]]>
2017/8/20
<![CDATA[نقش موثر وزیر پیشنهادی ارتباطات برای دولت دوازدهم در توسعه شبکه ملی اطلاعات]]> طی دو سال گذشته از حضور مهندس جهرمی در شرکت ارتباطات زیرساخت، نقش خوب و موثری در توسعه دولت الکترونیکی و  خصوصا شبکه ملی اطلاعات داشته اند.

نقش موثر وزیر پیشنهادی ارتباطات برای دولت دوازدهم در توسعه شبکه ملی اطلاعات

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس جهانگرد در نشست خبری که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: تدابیر مدیریتی مهندس جهرمی و همراهی دیگر مدیران و کارشناسان این مجموعه نقش موثری در شتاب گرفتن تحقق برنامه شبکه ملی اطلاعات در حوزه زیرساختی داشته و امیدواریم با حمایتی که همه بخش های فعال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین رسانه ها از ایشان دارند، شاهد حضور قدرتمند ایشان در وزارت ارتباطات و رسیدن به نتایج بهتری در این بخش باشیم.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به روز خبرنگار گفت: رسانه ها حلقه تکمیلی توسعه فناوری اطلاعات در کشور محسوب می شند و در هر پروژه که شاهد حضور فعال اصحاب قلم بودیم، سطح آگاهی عمومی توسعه بیشتری یافته و نتایج مطلوب تری در توسعه بخش داشته ایم.

وی ادامه داد: در طول سال های جنگ تحمیلی و توسعه کشور شاهد ایثارگری های بسیاری از سوی اصحاب رسانه بودیم و همین امر بیانگر شخت و زیانآور بودن شغل خبرنگاری است.

این گزارش حاکی است، رییس سازمان فناوری اطلاعات شبکه ملی اطلاعات، دولت الکترونیک، بهبود فضای کسب‌وکار و توانمندسازی استارت‌آپ‌ها و مشارکت در توسعه محتوا را اولویت‌های سازمان فناوری اطلاعات در چهار سال گذشته اعلام کرد اظهار داشت: امروز پس از یک دوره چهار ساله، چهار ماموریت که اولین آن،شبکه ملی اطلاعات بود را به نقطه بهره‌برداری رساندیم. بود. در حالی که در سال ۱۳۹۲ در کشور معضل دسترسی به دیتا داشتیم اما اکنون وجود محیط انتقال دیتا با سرعت خوب جزو حقوق مردم و کسب‌وکارها شده است.

وی دولت الکترونیک را اولویت دیگر سازمان دانست و بیان کرد: موضوع دولت الکترونیک در دبیرخانه شورای عالی فناوری اطلاعات مورد توجه بود. ابتدا باید پروژه‌های زیربنایی انجام می‌شد که اکنون به اتمام رسیده که به معنای آغاز سرویس‌هاست.

مهندس جهانگرد در ادامه با بیان اینکه نسخه موبایلی این خدمات فراهم شده، افزود: سرویس دولت همراه روی بستر دولت الکترونیک است. دستگاه‌هایی که نسخه موبایلی خود را کامل کردند کم نیستند اما به تدریج این کار تکمیل می‌شود.

 

توانمندسازی شرکت‌های نوآور

رییس سازمان فناوری اطلاعات بهبود فضای کسب و کار و توانمندسازی شرکت‌های نوآور و استارت‌آپ را اولویت سوم سازمان دانست و افزود: این کار اکنون در حال انجام است و امیدواریم ظرفیتی فراهم شود که در سراسر کشور فرصت‌های شغلی جدید و توانمندسازی جوانان صورت بگیرد.

جهانگرد با اشاره به صیانت از حقوق مردم در حوزه اینترنت بیان کرد: در حوزه عمومی جامعه و توانمندسازی شرکت‌ها و نهادها برای صیانت از حقوق مردم در حوزه اینترنت کارهای زیادی انجام شده است. مرکز ماهر نمونه‌ای از این خدمات است.   همچنین ۳۶ مرکز آپا در دانشگاه‌های کشور داریم و ۳۰۰ نفر از دانشجویان در سراسر کشور به صورت تخصصی در این زمینه کار می‌کنند و سرویس می‌دهند.

 

مشارکت در توسعه محتوا

وی همچنین ادامه داد: مشارکت در توسعه محتوا، سرویس و خدمات داده‌های مورد استفاده جامعه، توسعه موتور جستجو و ایمیل، گام‌های برداشته‌شده در زمینه تولید محتواست. البته دامنه کار وسیع است، بخش سخت‌افزاری و معماری کامل شده و بخش نرم سرویس‌ها و خدمات هستند که باید تکمیل شوند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: یکی از امکاناتی که دولت در اختیار ما گذاشت، توسعه کاربردی IT در کلیه بخشهای کشور بود. به ما اختیار یک سازمان توسعه داده شده که در حال فراهم کردن مقدمات هستیم و به زودی یک بازوی توسعه کسب و کار در صنعت IT برای کسب‌وکارها شکل می‌گیرد.

 

دولت همراه ۲۷ سرویس فعال دارد

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به بستر دولت همراه اظهار کرد: دولت همراه اکنون ۲۷ سرویس فعال دارد و تا روز شنبه نیز ۳۶ خدمت برای مردم قابل وصول است و هر هفته به آن افزوده می‌شود.

مهندس جهانگرد با اشاره به حمایت از کسب و کارهای نوپا بیان کرد:  تسهیلات در حوزه اقتصاد دیجیتال، ایجاد محیط حامی است و اقتصاد آن گردش کالا، خدمات و پول است. در حال حاضر در بخش مالی و مبادله پول همه چیز حل شده و انجام معاملات توسط شرکت‌های سین تک و کسب و کارهای نوپا بر بستر نظام پولی ایران تسهیل شده است.

 

]]>
2017/8/9
<![CDATA[سامانه کارپوشه ملي ایرانیان افتتاح شد]]> سـامانه كارپوشـه ملـي ايرانيان با همكاري مشـترك سـازمان فناوري اطلاعات ايران، شـركت پسـت جمهـوري اسلامي ايـران و دسـتگاههاي اجرايـي و نهادهـاي عمومـي طراحـي، پياده سـازي و بهـره بـرداري شد

سامانه کارپوشه ملي ایرانیان افتتاح شد

]]>
به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران  سـامانه کارپوشـه ملـی ایرانیـان در راستاي دسترسي آزاد به اطلاعات و با هدف  ارسـال الکترونیکی بلا واسطه  اعلان های رسـمی دسـتگاه هـای اجرایی کشـور بـه آحـاد مـردم و موسسـات حقوقی کـه متقاضی دریافـت خدمات دولتی و عمومی هسـتند ايجاد شده است . در ايـن سـامانه هـر یـک از مـردم یـا کسـب وکارها، داراي کارپوشـه هاي الکترونیکـي واحد تحت عنـوان "ايران پوشـه" بوده و کلیـه اقلام تحویـل گرفتنـی الکترونیکـي خود شـامل اعلان هـا و ابلاغيه هاي دولتی و عمومـي را از تمام دسـتگاههای اجرایـی و نهادهـاي عمومـي به صـورت یکپارچه و اختصاصی دریافت کرده و از هر جایی بدان دسترسـی خواهند داشـت.

ارایه خدمات درخواستی آحاد مردم در كوتاهترين زمان ممكن ،افزايش كيفيت ارائه خدمات دولت الكترونيكي ،افزايش آگاهي و سواد اطلاعاتي  كاربر از مقررات و مقتضيات فرآیندهای دستگاههاي دولتي ، فراهم کردن بستر ارتباطی بی واسطه دولت با اشخاص حقيقي و حقوقي ،ایجاد یک کارپوشه شخصی مجتمع و واحد جهت اعلان ها  و ابلاغيه هاي  دولتی و عمومي مورد تقاضا و همچنين ارایه ااطلاعات از سوی دولت به مردم به صورت یکپارچه از مهمترين اهداف سامانه كارپوشه ايرانيان است .

این مصوبه فراهم‌کننده زمینه تحقق ایجاد یک بستر امن و یکتا و قابل اعتماد برای مبادلات کاغذی اسناد میان مردم و دولت اعلام شده و به گفته مسوولان، در این طرح، بستری فراهم می‌شود تا در فاز اول، دستگاه‌های اجرایی بتوانند در کارپوشه هر فرد ایرانی، بازخوردهای دولت از اطلاعات، اسناد و مدارک و همچنین خروجی فعالیت‌ها را ارسال کنند. همچنین مردم می‌توانند از کارپوشه خود، نتیجه خدماتی را که می‌خواهند از دستگاه‌ها بگیرند، شامل مجوزها، اسناد، مدارک و پیگیری آن‌ها را انجام دهند.

این بستر واحد و تجمیع شده صرفه جویی بسیار زیادی را در جهت حذف هزینه های سربار دستگاه‌ها جهت ارسال اعلان و ابلاغیه ها و همچنین کاهش ترافیک تبادل و گردش اطلاعات مورد نیاز از شبکه داخلی دستگاه‌ها و نهادهای عمومی را در بردارد.

از دیگر ویژگیهای بر جسته این بستر می توان به کاهش مراجعه حضوری مردم به دستگاه های اجرایی، نهادهای عمومی، تسریع در پاسخگویی به ارباب رجوع و تجمیع تمام اعلانات و مکاتبات دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی به اشخاص در سامانه ای واحد اشاره کرد.

]]>
2017/8/2
<![CDATA[فاز اول دولت الکترونیک به عنوان خدمات نوين در كشور رونمايي شد ]]> فاز نخست استقرار دولت الکترونیکی و الکترونیکی کردن خدمات دولت به صورت متمرکز افتتاح شد كه بدين ترتيب ۵۱ دستگاه برای ارائه ۴۴۰ خدمات الکترونیکی آماده شدند.

فاز اول دولت الکترونیک به عنوان خدمات نوين در كشور رونمايي شد

]]>
به گزارش روابط عمومي سازمان فناوري اطلاعات ايران، مهندس نصراله جهانگرد در مراسم رونمایی از فاز اول بهره برداری پروژه‌های خدمات الکترونیکی و خدمات همراه دستگاه‌های اجرایی در دولت یازدهم، گفت : در راستاي اجراي دولت الكترونيك مسيري  ۲۰ ساله در كشور طی شده است كه اين تلاش ها  در 4 سال اخير افزايش يافته است .

معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ،با اشاره به  رشد غلط بروكراسي در نظام اداري كشور و ايجاد پيچيدگي و ابهام در فرآيند اداري كشور گفت :  ايجاد شفافيت در فرآيند اداري ،چابك سازي نظام اداري يكي  از مهمترين اهداف دولت الكترونيك در كشور است .

وي در ادامه با برشمردن  مولفه هاي دولت الكترونيك در كشور اظهار داشت  : احراز هويت فردي در دولت الكترونيك قطعيت پيدا مي كند  و نيز ثبت و ضبط هويت پول و تراكنش و همچنين مشخص شدن هويت مكان از ستون های شکل دهی هر اتفاقی در حوزه هاي دولت و تجارت الكترونيك هستند .

جهانگرد با بيان اين كه دولت همراه در کنار دولت الکترونیک، به مردم خدمات دولتی ارایه می دهد افزود: مردم می توانند هم اکنون تعدادی از خدمات دستگاه های اجرایی مانند خدمات استانداری های کشور و سازمان هایی چون سازمان تامین اجتماعی، سازمان ثبت احوال، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سازمان استاندارد کشور، سازمان تعزیرات حکومتی، صندوق کارآفرینی امید، سازمان مناطق آزاد و دیگر دستگاه های دولتی و عمومی را در تلفن های همراه خود دریافت کنند.

در ادامه اين مراسم وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات نيز افزایش سرعت ارائه خدمات به مردم، کاهش سرگردانی مردم در دستگاه های دولتی و حذف ارائه کپی کارت های شناسایی را از جمله مزایای دولت الکترونیک عنوان کرد و گفت: کاهش جعل، تبعیض، فساد و نیز بالا بردن شفاف سازی و کوچک کردن دولت از دیگر مزایای اجرای این پروژه است.

واعظی با بیان اینکه امروز شروع پروژه است، اضافه کرد: زیرساخت ها آماده شده و ما امیدواریم در فاز دوم اجرای پروژه دولت الکترونیک در دهه فجر ۹۶ تعداد بیشتری از دستگاه های دولتی خدمات خود را الکترونیک کنند.

وی با اشاره به اینکه هر یک از وزارتخانه ها با اجرای این پروژه خدمات خود را به صورت الکترونیکی ارائه می دهند، تاکید کرد: برای مثال همه مردم در بستر شبکه ملی اطلاعات پرونده الکترونیک سلامت خواهند داشت همچنین در حوزه بیمه نیز با اجرای بیمه الکترونیکی دفترچه بیمه حذف می شود. هم اکنون این پروژه در دو استان به صورت آزمایشی راه اندازی شده است.

براساس اين گزارش ؛ وزیر ارتباطات از دیتا سنتر يك دولت که به عنوان مرکز پایش وبسایت های دولتی در محل ساختمان سازمان فناوری اطلاعات ایران پیاده سازی شده است رونمایی کرد. این مرکز قرار است به صورت شبانه روزی، سایت ها و پورتال های دولتی را از لحاظ امنیتی و کیفیت ارتباطی رصد و ارزیابی کند.

]]>
2017/8/1
<![CDATA[پیگیری انتقال سرورهای شبکه های اجتماعی بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی]]> به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس جهانگرد در نمایشگاه الکامپ بیست و سوم در خصوص انتقال سرورهای شبکه های اجتماعی خارجی به داخل کشور تاکید کرد: بر اساس مصوبه های شورای عالی فضای مجازی، به شبکه های احتماعی خارجی مهلت داده شده تا سرورهای خود را به داخل کشور منتقل کنند.

]]>
2017/7/22
<![CDATA[رونمایی از سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات]]> سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با حضور وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات و فرهنگ و ارشاد اسلامی و با پیگیری سازمان فناوری اطلاعات، رونمایی شد.

رونمایی از سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

]]>
    به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران ، سامانه انتشار و دسترسی آزاد بعد از هشت ماه کار مطالعاتی و تطبیقی و با پیگیری سازمان فناوری اطلاعات، صبح امروز با با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات و صالحی امیری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به بهره برداری رسید.

    این سامانه بعد از ابلاغ قانون دسترسی آزاد اطلاعات و تدوین آیین نامه های آن طراحی و راه اندازی شده است.

    سازمان ها و نهادها از طریق این سامانه موظف هستند تا اطلاعات درخواستی مورد نیاز مردم را در این سامانه ارایه کنند.

    این سامانه امروز به صورت رسمی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نصرالله جهانگرد، رئیس سازمان فناوری اطلاعات، باقری اصل،‌ معاون دولت الکترونیک ،حسین انتظامی دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، راه‌اندازی شد.

این گزارش حاکی است، دکتر واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آیین رونمایی از این سامانه با بیان این مطلب که انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات عامل نزدیک شدن مردم و حاکمیت است اظهارداشت: اگر بنا داریم دولت مردمی بماند باید پاسخگو باشد.

وی با تاکید بر اینکه با استفاده از این سامانه نظارت مردم را بر خودمان بالا می بریم افزود: این فرایند دموکراسی است.

وزیر ارتباطات با تاکید بر این موضوع که لازم است حکومت و دولت با مردم صادق باشد، چرا که دولت امانت دار مردم اس گفت: لازم است اطلاعات ،رابط دو سویه بین دولت و مردم باشد و نباید از آن سوء استفاده  شود.

دکتر واعظی با تشریح برخی از محدودیتهای موجود در انتشار و و دسترسی به اطلاعات خاطرنشان کرد: منافع عمومی، نظم عمومی و  ‌امنیت ملی، حریم خصوصی افراد و اسناد تجاری شرکت ها و اطلاعاتی که در فرایند تصمیم گیری های مهم استفاده می شود از جمله محدودیت های اطلاعاتی محسوب می شوند.

وی با اشاره به اینکه اکنون 140کشور این قوانین را  دارند و 90 کشور تلاش می کنند این قوانین را  اجرا کنند افزود: زیرساختهایی که این وزارتخانه ایجاد کرده است این امکان را در سرتاسر کشور و مناطق محروم  برای استفاده از این سامانه می دهد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر اهمیت فرهنگسازی و آموزش  تاکید کرد و ادامه داد: فرهنگسازی  باعث می شود تا دستگاههای مختلف در ارایه اطلاعات مصم تر شوند  و از سوی دیگر فرهنگسازی برای مردم  موجب می شود  که به چه اطلاعاتی دسترسی و از آن چگونه استفاده کنند.

]]>
2017/7/8
<![CDATA[میان توان علمی فارغ‌التحصیلان و نیاز بازار کار فاصله وجود دارد]]> مابین توان علمی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها با نیاز بازار کار فاصله قابل توجهی مشاهده می‌شود.

میان توان علمی فارغ‌التحصیلان و نیاز بازار کار فاصله وجود دارد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، رضا باقری اصل در چهاردهمین نشست توسعه اشتغال و کسب‌وکار در حوزه ICT در اردبیل که با حضور استاندار اردبیل برگزار شد، تصریح کرد: از جمله چالش‌های احصا شده در حوزه کسب‌وکار کشور موضوع فاصله بین توان علمی فارغ‌التحصیلان و نیاز بازار کار است.

وی با تأکید به ضرورت تلاش دانشگاه برای ارتباط دهی مابین دانش و مهارت اضافه کرد: به عنوان مثال امروز یک برنامه‌نویس خوب بودن الزاماً شغل ایجاد نمی‌کند.

وی با بیان اینکه ۹۵ درصد از مراجعان به این مجموعه به جای طرح کسب‌وکار صرفاً ایده آن را می‌توانند طرح کنند، متذکر شد: چالش دوم نیازمندی به سرمایه است که به درستی در بین طراحان ایده‌ها تعریف نشده است.

به گفته باقری اصل سرمایه اولیه ۷۰ درصد از استارت آپ های موفق دنیا توسط خود خانواده‌ها تأمین شده است و این در حالی است که در کشور ما همه به دنبال وام بانکی هستند؛ غافل از اینکه بانک نیازمند توجیه و به دنبال سوددهی است.

وی با بیان اینکه تمرکز به دریافت وام می‌بایست تغییر کند، اضافه کرد: لازم است طراحان ایده‌های کسب‌وکار ICT به دنبال پیدا کردن سرمایه‌گذار بوده و از ابتدا نیز به فکر سودآفرینی نباشند.

معاون دولت الکترونیک سازمان فن‌آوری اطلاعات تأکید کرد: به دلیل محدودیت‌های مالی دولت قادر به تأمین وام‌های درخواستی نیست و بهتر است پیاده‌سازی ایده‌ها بدون تمرکز به دریافت وام دنبال شود.

باقری اصل با تأکید به اینکه در کشور می‌بایست داده‌های دولت به مرور آزاد شده و کسب‌وکارها بر اساس آن شکل بگیرد، اضافه کرد: امروز خوشبختانه چالش دسترسی نداریم و مدل‌های کسب‌وکار توسعه یافته شکل گرفته است.

وی افزود: مدل‌های کسب‌وکار می‌تواند از خارج از کشور در تهران و از تهران در استان‌ها الگو گرفته شود و صرفاً نیازمند بومی‌سازی است.

معاون دولت الکترونیک سازمان فن‌آوری اطلاعات با ذکر مثالی به ضرورت توسعه اشتغال ICT حول محور گردشگری در استان اردبیل اشاره کرد و گفت: متأسفانه در این راستا اقدامات درخوری مشاهده نمی‌شود.

معاون دولت الکترونیک سازمان فن‌آوری اطلاعات به قابلیت گردشگری بالای اردبیل اشاره کرد و گفت: متأسفانه سایت‌هایی که بتواند این قابلیت را به گردشگران خارجی معرفی کند وجود ندارد و در هیچ کدام نامی از اردبیل نیست.

باقری اول به ضرورت نگاه صادرات محور در اشتغال ICT تأکید کرد و افزود: لازم است این نگاه در خود مدیران استان نیز نهادینه شده و اشتغال ICT بر اساس آن پایه‌ریزی شود.

]]>
2017/7/2
<![CDATA[جامعه باید از فرصت های فضای مجازی بهره مند شود]]> رییس جمهوری با اشاره اینکه فناوری ارتباطات و فضای مجازی را نمی توان از زندگی مردم حذف کرد، گفت: همزمان با کاستن هرگونه تهدید ارزشهای اسلامی و اهداف ملی، جامعه باید از فرصت های فضای مجازی بهره مند شود.

جامعه باید از فرصت های فضای مجازی بهره مند شود

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران ،دکتر حسن روحانی در جلسه شورای عالی فضای مجازی با اشاره به نقش فزاینده فناوری ارتباطات و شبکه های اجتماعی در زندگی جوامع، افزود: امروز اقتصاد، فضای کسب و کار، آموزش، فرهنگ و به طور کلی سبک زندگی جامعه با شبکه های اجتماعی پیوند خورده است و در این عرصه نگاه اثباتی باید بر نگاه سلبی غلبه کند.

 رییس جمهوری با اشاره اینکه فناوری ارتباطات و فضای مجازی را نمی توان از زندگی مردم حذف کرد، گفت: همزمان با مبارزه جدی و کاستن از هرگونه تهدید ارزشهای اسلامی و اهداف ملی، جامعه باید از فرصت های فضای مجازی بهره مند شود.

 رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی بر تحکیم ارزشهای اسلامی و ملی در فضای مجازی تاکید کرد و خواستار گزارش اقدامات انجام شده برای تحقق شبکه ملی اطلاعات در جلسات آینده به شورا ارائه شود.

 در جلسه شورای عالی فضای مجازی به ریاست رییس جمهور همچنین گزارشی در رابطه با آخرین وضعیت شبکه های اجتماعی ارائه شد و اعضای شورا به بحث و تبادل نظر پیرامون آن پرداختند.

]]>
2017/7/2
<![CDATA[نسل سوم شبکه علمی، سرآغاز حرکت توان افزا در نظام آموزشی است]]> آغاز به کار نسل سوم شبکه علمی کشور، سرآغاز یک حرکت افتخار آمیز و توان افزا در نظام آموزشی ایران محسوب می شود.

نسل سوم شبکه علمی، سرآغاز حرکت توان افزا در نظام آموزشی است

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس نصراله جهانگرد در مراسم بهره برداری از نسل سوم شبکه علمی با بیان این مطلب اظهار داشت: از یک سو، مجوزهای جدید اختصاصی برای نظام آموزشی کشور از سوی مراجع قانونی صادر شد و از سوی دیگر، با به بلوغ نسبی رسیدن شبکه ملی اطلاعات و دسترسی آحاد مردم به ارتباط پرسرعت، امکان پیاده سازی سرویس های ارزش افزوده بر بستر آن، نظیر شبکه علمی فراهم شد.

وی افزود: همچنین، ساختار نظام مند برای این موضوع فراهم شد که این موضوع با همکاری بخش خصوصی شکل گرفت و امکان تکیه به یک نظام سرویس دهی منظم و توانمند در جهت تامین نیازهای دانشگاه را فراهم می کند.

معاون وزیر ارتباطات با بیان این مطلب که در نسل دوم شبکه علمی به عدم توجه به مهندسی و مدل اقتصادی درست، امکان بهره برداری کاربردی از آن به صورت کامل فراهم نشد تصریح کرد: یکی از مشکلات دانشگاه در گذشته در عدم استفاده از شبکه علمی، عدم پایداری شبکه و تعرفه های غیر قابل اتکا بود.

وی با بیان این مطلب که برای مدیرت کلان در نسل سوم شبکه علمی کشور، کمیته راهبری تشکیل شده است ادامه داد: کمیته راهبری نسل سوم شبکه علمی با حضور نمایندگان وزارت ارتباطات و وزارت علوم تشکیل شده و روند اجرایی این پروژه را رصد و ارزیابی می کند.

مهندس جهانگرد نظام تعرفه گذاری ترجیحی را یکی دیگر از ویژگی های نسل سوم شبکه علمی دانست و گفت: علاوه بر نظام تعرفه تخفیفی داده ها  داخلی برای محتوا ، فرآیند حقوقی نظام تعرفه گذاری ترجیهی برای نظام آموزش عالی کشور نیز طی شده که به زودی از سوی مراجع ذی صلاح ابلاغ خواهد شد.

وی تاکید کرد : با بستر های فراهم شده، امکان اشتراک گذاری ظرفیت های موجود در سطح ملی و بین المللی فراهم شده است.

]]>
2017/7/2
<![CDATA[برگزاری نشست تشریح دستاوردهای ایران در اجلاس جامعه اطلاعتی]]> 2017/6/17 <![CDATA[برگزاری نشست تشریح دستاوردهای ایران در اجلاس جامعه اطلاعاتی]]> نشست تشریح دستاوردهای ایران در اجلاس wsis 2017 با حضور مدیران فناوری اطلاعات دستگاه های مختلف کشور در مقر سازمان ملل برگزار شد.

برگزاری نشست تشریح دستاوردهای ایران در اجلاس جامعه اطلاعاتی

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، امسال،  اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی با شعار "جامعه اطلاعاتی و دانش بنیان در جهت اهداف توسعه پایدار" از 22 تا  24  خرداد 96 ( 16-12ژوئن) در ژنو سوئیس، برگزارمی شود.

اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی ( WSIS ) بزرگترین گردهمایی جهانی در خصوص فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهت توسعه جوامع محسوب می شود.

در این اجلاس فرصتی برای تبادل اطلاعات، خلق دانش، به اشتراک گذاری روش ها و همچنین روند های در حال ظهور و بهبود مشارکت ، با توجه به تکامل جوامع اطلاعاتی، فراهم می شود.

این اجلاس با همکاری سازمان‌های بین المللی، همچون اتحادیه جهانی ارتباطات و بسیاری از ذینفعان جامعه اطلاعاتی جهانی، برگزار می‌شود.

]]>
2017/6/17
<![CDATA[سیاست ایران، بهبود کیفیت و تنوع سرویس ها مبتنی بر بستر شبکه ملی اطلاعات است]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی گفت: سیاست ما همواره گسترش محتوای سالم ، بهبود کیفیت و تنوع سرویس ها مبتنی بر بستر شبکه ملی اطلاعات است.

سیاست ایران، بهبود کیفیت و تنوع سرویس ها مبتنی بر بستر شبکه ملی اطلاعات است

]]>
به گزارش عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر محمود واعظی، در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی، سخنرانی کرد.

وی در سخنان خود با تشکر از آقای هولین ژانو، دبیرکل ITU و دیگر مقامات و افرادی که متعهدانه در راه اجرای اهداف و آرمان های WSIS تلاش کرده اند، گفت: اکنون می خواهم اطلاعاتی را درباره پیشرفتی که در تلاش برای دستیابی به منافع عرضه سرویس های ICT در زندگی روزمره تک تک شهروندانمان داشته است را، مطرح کنم.

وی با بیان اینکه سیاست ما همواره بهبود کیفیت و تنوع سرویس ها بوده است، افزود: در عین حال مقرون به صرفه بودن سرویس ها با استفاده از عامل رقابت، مشارکت با بخش خصوصی و جذب سرمایه گذاری خارجی، گسترش دسترسی به مناطق روستایی و دوردست، تسهیل و حمایت فعالانه از نوآوری ها و استقبال از فناوری های پیشرفته برای افزایش بازده، در همه زمینه ها، مدنظر بوده است.

دکتر واعظی تأکیدکرد: همه این موارد را در شبکه ملی اطلاعات که برای ارایه سرویس های فراگیر و مقرون به صرفه مبتنی بر پهن باند به اجرا درآمده است،‌ منعکس کرده ایم.

وی تصریح کرد: خوشحالم به اطلاع شما برسانم ما با اجرای سیاست های فوق، سرویس های پهن باند را به تقریباً 28 هزار روستا ارایه کرده ایم  و تعداد مشترکین فعال موبایل در ایران بیش از 85 میلیون نفر و خطوط ثابت در ایران، بیش از 48 میلیون نفر است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه تعداد کاربران پهن باند به 44 میلیون نزدیک شده است، خاطرنشان کرد: از این تعداد، 34 میلیون کاربر از خدمات 3G و 4G پهن باند موبایل استفاده می کنند و اکنون 3G در بیش از 900 شهر و 4Gدر بیش از 700 شهر ایران فعال است.

واعظی تصریح کرد: در حال حاضر ظرفیت داخلی IP زیرساخت نزدیک به 10ترابیت بر ثانیه است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: در ایران 7 مرکز IXP را در سراسر کشور راه اندازی کرده ایم و اخیراً اتصال های فیبر نوری به منازل (FTTH) مشتریان مسکونی و کسب و کارها، ارائه می شود و سرعت ارائه چنین خدماتی در آینده نیز، بیشتر می شود.

دکتر واعظی به فعالیت های انجام شده در زمینه کاهش شکاف دیجیتال اشاره کرد و اظهار داشت: ما با استفاده از منابع مالی USO به سرعت در حال کاهش شکاف دیجیتال هستیم تا شبکه ها و سرویس های ICT به مناطق دوردست و کمتر برخوردار، گسترش یابد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ادامه داد: در این راستا هدف خود را ارائه اتصال پهن باند و عرضه خدمات سودمند قرار داده ایم تا شهروندان را با ارائه گستره وسیعی از برنامه های کاربردی و اقلام اطلاعاتی، توانمند کنیم.

وی در ادامه سخنرانی خود در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی گفت: در سال گذشته با حمایت های مالی و اعطای وام های کم بهره به شرکت های نوپا، موسسات نوآوری و مراکز تحقیق و توسعه، بیش از 100 هزار شغل جدید، مرتبط با حوزه ICT ایجاد کرده ایم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با اشاره به اینکه در سه سال گذشته حجم بازار ICT در ایران سه برابر شده است، افزود: انتظار داریم که این افزایش را در 5 سال آینده نیز داشته باشیم.

وی ادامه داد: سیاست ایران استقبال، تسهیل و تشویق همکاری های بین المللی در همه حوزه های مرتبط با ICT است.

دکتر واعظی تأکید کرد: فعالانه در کنفرانس های بین المللی، نشست های مطالعاتی مختلف حضور یافته و به شیوه ای سازنده و مثبت، سهم خود را در این نشست ها ادا کرده ایم و در آینده نیز این راه را ادامه می دهیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: تنها با همکاری و تشریک مساعی می توانیم دنیا را نه فقط برای خود، بلکه برای نسل های آینده نیز، به جایگاهی بهتر تبدیل کنیم.

دکتر واعظی توجه بر اهمیت پروژه های مشترک با شرکای خارجی در توسعه فناوری ها، برنامه های کاربردی و خدمات جدید را ، ضروری خواند و افزود: این موضوع یکی از ستون های اصلی سیاست ما است و ما این فعالیتها را با اولویت دهی به معاملات خود، با کسانی که به این فراخوان پاسخ مثبت دهند، ادامه می دهیم؛ در این میان شرکتهای ایرانی زیادی در حوزه ICT وجود دارد که در این زمینه ها آماده آغاز همکاری های بین المللی هستند.

وی در پایان سخنان خود تصریح کرد: این گردهمایی، فرصت فوق العاده ای است که با دیگر ذینفعان ارتباط برقرار کنیم و با تبادل نظر از تجربیات یکدیگر بهره مند شویم که من از دیدگاههای شما در این مسیر استقبال کرده و از توجه شما سپاسگزارم.

امسال، اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی با شعار "جامعه اطلاعاتی و دانش بنیان در جهت اهداف توسعه پایدار" از 22 تا 24 خرداد 96 (16-12 ژوئن) در ژنو سوئیس، برگزار می شود.

]]>
2017/6/16
<![CDATA[افتتاحیه اجلاس wsis 2017]]> 2017/6/13 <![CDATA[ارتقاء وضعیت مخابراتی روستاها]]> در روستاهای بالای 10 خانوار دارای تلفن و بالای 25 خانوار در منازل تلفن دارند و تاکنون به بیش از 27 هزار روستا اینترنت داده شده است.

ارتقاء وضعیت مخابراتی روستاها

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر محمود واعظی در نشست علنی امروز (سه شنبه، 16 خرداد) مجلس شورای اسلامی در ارتباط با سوال نادر قاضی پور در خصوص وضعیت ارتباطی روستاها خصوصا در کردستان با بیان این مطلب که موردی که آقای قاضی پور اشاره کردند مبنی بر اینکه ما 7 میلیارد تومان در کردستان پرداخت کردیم درست است چرا که به دلیل برخی مشکلات تعدادی از روستاها با شرکت مخابرات آن استان قرارداد بسته ایم و روستاهای کردستان از تلفن برخوردار شده اند.

وی در رابطه با بحث اینترنت گفت: تاکنون به بیش از 27 هزار روستا اینترنت داده شده است و در تلاش هستیم استفاده بهینه ای از بودجه ای که مجلس در این خصوص به ما می دهد انجام دهیم ضمن آنکه نامه ای که من به وزیر کار نوشته ام در رابطه با رعایت نکردن طبقه بندی مشاغل نبود بلکه این بود که وزارت کار نامه ای را نوشته بود که در آن مطالبات همه را بالا برده بود که من از آقای ربیعی خواستم این نامه طوری تدوین شود که اوضاع شرکت مخابرات بر هم نریزد و همین نامه نشان می دهد اگر من قدرت اعمال خواسته های آقای قاضی پور را داشتم خودم به وزیر کار نامه نمی زدم.

دکتر واعظی در رابطه با نامه نوشته شده از سوی او به برنامه ششم گفت: این نامه در رابطه با ایجاد شرکتی با محوریت تولید کابل و سیم مسی بود تا اپراتورهای مختلف بتوانند به جای آنکه در سراسر کشور زمین ها و پیاده روها را بکنند از امکاناتی همچون کابل و سیم مسی استفاده کنند. بر این اساس نامه ای را نوشتم تا این شرکت ایجاد شود و بتوانیم مشکلات موجود در این زمینه را حل کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص سوالی در رابطه با عدم توجه به وضعیت معیشتی، رفاهی و شغلی کارکنان شرکت مخابرات ایران که در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار شده است، توضیحاتی ارائه داد.

وی با بیان اینکه نحوه پرداخت حقوق و مزایای پرسنل شرکت مخابرات به وزارتخانه متبوعش مربوط نمی شود، گفت: تمامی مسائل شرکت مخابرات به قانون کار و وزارتخانه مربوطه ارتباط دارد.

وی با بیان اینکه متاسفانه دوستان هنوز باور نکرده اند شرکت مخابرات ایران در تاریخ 18 آبان سال 88 براساس اصل 44 قانون اساسی واگذار شده است، گفت: این شرکت عملا به عنوان براساس قانون تجارت اداره می شود و بالای 50 درصد از سهامداران آن از بخش خصوصی هستند و با توجه به اینکه 20 درصد هیات مدیره شرکت متعلق به دولت است عملا تنها یک نفر از 5 نفر حاضر در هیات مدیره از طرف دولت تعیین می شود.

دکتر واعظی در خصوص انتظار کارمندان شرکت مخابرات مبنی بر ارائه همه مزایای بخش دولتی به بخش خصوصی شرکت های مخابراتی، اضافه کرد: کارمندان شرکت های خصوصی مخابرات با این دیدگاه به نمایندگان مراجعه کرده اند تا بتوانند از مزایای بخش دولتی برخوردار شوند در صورتی که تمامی مسائل شرکت مخابرات به قانون کار و وزارتخانه مربوطه، مرتبط می شود و شرکت مخابرات ایران براساس ضوابط ابلاغی این وزارتخانه اقدام می کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: اگر می خواهیم بدانیم نظارت وزارت کار بر این شرکت ها انجام می شود باید از آقای دکتر ربیعی سوال شود البته ایشان به من گفته اند نظارت به طور منظم صورت می گیرد براین اساس مسائل فنی، سیاستگذاری های مختلف، مشخص کردن تعرفه ها و مسائلی از این دست به وزارت ارتباطات مربوط می شود

وزیر ارتباطات در خصوص یک صندلی دولت در هیات مدیره شرکت مخابرات، با بیان اینکه تلاش شده است سیاست های دولت اجرا شود، در خصوص مسائل پرسنلی شرکت مخابرات مانند حقوق، مزایا، مسائل بازنشستگی و ... گفت: این مسائل را وزارت ارتباطات دنبال می کند در حالی که مسئولیت آن برعهده وزارتخانه نیست.

وی در خصوص سوال نماینده ارومیه، توضیح داد: سوال آقای قاضی پور دو بخش است یک بخش مربوط به شرکت های زیرمجموعه است که باید در این رابطه بگویم ما هیچگونه مشکلی با کارکنان دولت که در شرکت های زیرمجموعه وزارت ارتباطات هستند نداشته و تاکنون هیچ کدام از کارکنان دولت در مقابل مجلس تحصن نکرده اند.

دکتر واعظی ادامه داد: وزارت ارتباطات به دلیل چابک سازی و به دلیل اینکه دولت گسترش پیدا نکند برخی فعالیت ها را با برون سپاری به دیگران سپرده ایم. براین اساس کارمندان شرکت هایی که در مناقصه ها و مزایده ها شرکت کرده و برنده می شوند، پس از چند سال کار با ما علاقمند به استخدام دولت می شوند در حالی که ما اجازه استخدام آن ها را نداشته و دولت نیز سیاست گسترش بیشتر ندارد.

وزیر ارتباطات ادامه داد: از نمایندگان سوال کننده خواهش می کنم از این معترضین سوال کنند اگر کارمندان بخش خصوصی هستند یا خیر چرا که قرار نیست هر کس که در بخش خصوصی کار می کند به استخدام دولت در آید و لذا وزارت ارتباطات و شرکت های زیرمجموعه از جمله شرکت زیر ساخت، شرکت سازمان فناوری اطلاعات و شرکت پست بدهی ندارد و همه حقوق آن ها براساس آنچه که دولت معین کرده پرداخت می شود.

دکتر واعظی در ارتباط با شرکت مخابرات ایران توضیح داد: در تلاش هستیم برخی از مسائل و مشکلات  مطرح شده را حل کنیم اما آنچه که مربوط به شرکت مخابرات است با در نظر گرفتن قوانین و مقررات وزارت کار قابل بررسی است و براساس تبصره یک ماده 21 قانون مدیریت خدمات کشوری اگر بیش از 50 درصد یک شرکت به بخش خصوصی واگذار شد باید اینگونه عمل شود.

وی در خصوص اقدامات انجام شده در این رابطه گفت: طبق هماهنگی با وزارت کار سه کارگروه برای طبقه بندی مشاغل تشکیل شده و این موضوع را بررسی می کند هرچند شرکت دارای طبقه بندی مشاغل است اما برای به روز شدن این کارگروه ها تشکیل و بررسی های خود را انجام می دهند.

وزیر ارتباطات درخصوص نحوه افزایش سالانه حقوق کارمندان شرکت مخابرات ایران توضیح داد: شرکت مخابرات هر آنچه که مصوب شورای عالی کار است را در این رابطه انجام می دهد.

وی همچنین در رابطه با احتساب مدرک تحصیلی کارکنان شرکت مخابرات ایران در حقوق و مزایایشان گفت: کارکنان عموما با یک مدرک استخدام می شوند اما به محض دریافت مدرک بالاتر می توانند با مدرک جدید کار کنند.

دکتر واعظی با بیان اینکه ما نیاز به توجه به دو مولفه داریم، توضیح داد: موضوع اول نیازی است که شرکت مخابرات باید برای فرد پیش بینی کند و دوم باید سمت خالی داشته باشد چرا که ما نمی توانیم پست های مرتبط با افراد دیپلمه را به دلیل اینکه مثلا مدرک لیسانس گرفته را خالی کرده و افرادی را در مشاغلی که وجود ندارد استخدام کنیم.

وی همچنین در خصوص وضعیت کارکنان معزز ایثارگران و خانواده شهدا، توضیح داد: حدود 10 هزار نفر از کارکنان شرکت مخابرات را این قشر از جامعه تشکیل می دهند و همواره با این افراد براساس قانون کار مدارا می شود هرچند طبق مصوبه مجلس در خصوص کارمندان دولت نمی توان آنچه که مربوط به این کارمندان می شود به شرکت مخابرات ارجاع دهیم اما در چند سال گذشته شرکت مخابرات حدود 800 نفر از فرزندان این خانواده های معزز را استخدام کرده است.

وزیر ارتباطات همچنین در خصوص نحوه پرداخت فوق العاده رفاهی به کارمندان ذکر شده، بیان کرد: برابر قانون تجارت و اساسنامه در حیطه وظایف هیات مدیره است که با توجه به توان مالی جدولی برای این پرداخت ها مشخص کنند البته این کار مشخص شده ممکن است در سطح دولت نباشد اما عملا این کار انجام می شود.

وی همچنین با بیان اینکه پرداخت بیمه تکمیلی و خدمات درمانی و رفاهی انجام می شود، گفت: خدمات رفاهی بازنشستگان عملا در شرکت مخابرات این در مقایسه با تمامی شرکت های خصوصی به مراتب بهتر است چرا که گذشتگان بیمه تکمیلی و عمر داشته و از امکانات تربیت بدنی استفاده می کنند.

دکتر واعظی در خصوص اینکه قرارداد مستقیم با کارکنان منعقد نمی شود، توضیح داد: در 2 هفته گذشته در آخرین جلسه شرکت مخابرات جمع بندی شده است قرارداد مستقیم منعقد شود و تا بازنشستگی آن ها استمرار پیدا کند و این مسئله به استان ها نیز ابلاغ شده است.

وی در خصوص پرداخت طلب ها و معوقات نیز گفت: شرکت مخابرات ایران در گذشته مشکلات زیادی داشت اما در یک سال گذشته بسیاری از این مشکلات حل شده و اکنون پرداخت های بسیاری از شرکت های خصوصی دارای قرارداد با مخابرات به روز شده اند.

]]>
2017/6/6
<![CDATA[سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی نهایی شد]]> 2017/6/4 <![CDATA[سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی نهایی شد]]> "سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی" در جلسه شورای عالی فضای مجازی به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور، نهایی شد.

سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی نهایی شد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، در این جلسه که با حضور روسای قوای قضاییه و مقننه و دیگر اعضای شورا برگزار شد ، وضعیت انتخابات در فضای مجازی و چالش ها و فرصت های آن مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد مرکز ملی فضای مجازی با کمک وزارت کشور و شورای نگهبان، موضوع راهکارهای افزایش سرعت رای گیری با استفاده از ابزارهای الکترونیکی را بررسی کنند تا به این ترتیب رای دهندگان بتوانند با حداقل زمان ممکن و سهولت، دقت و شفافیت، رای خود را به صندوق ها بیندازند.

همچنین با توجه به حادثه خیزی در فضای مجازی ، بررسی طرح نظام ملی پیشگیری و مقابله با حوادث در فضای مجازی آغاز و ادامه آن به جلسه بعدی شورای عالی فضای مجازی موکول شد.

]]>
2017/6/4
<![CDATA[به روز رسانی پورتال های رسمی سازمان فناوری اطلاعات ایران]]> بر اساس ابلاغیه 15 دی ماه سال گذشته دولت، پورتال های رسمی سازمان فناوری اطلاعات ایران به منظور انتقال به مرکز داده دولت در حال به روز رسانی است.

به روز رسانی پورتال های رسمی سازمان فناوری اطلاعات ایران

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، اطلاعات مربوط به پورتال رسمی سازمان فناوری اطلاعات و زیر پورتال های وابسته به آن نظیر مرکز ماهر، بر اساس ابلاغیه مورخ 15 دی ماه سال گذشته دولت در حال انتقال به مرکز داده دولت بوده و بر همین اساس امکان اختلال در خدمت رسانی از طریق این پورتال ها در طول زمان انتقال، وجود داشته که ضمن پوزش، به زودی مرتفع و در دسترس قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است، برای جابجایی پورتال های ذیل سازمان براورد زمانی مشخصی پیش بینی شده بود که به دلیل تنوع معماری و تبدیل به معماری یکپارچه، زمان طولانی تری را به خود اختصاص داده است.

]]>
2017/6/4
<![CDATA[انتشار مستند فنی راهنمای امداد برای رایانه های آلوده شده به باج افزار WannaCrypt]]> باتوجه به آلوده شدن تعدادی از رایانه های کشور به باج افزار WannaCrypt و راهنماها و راه حل های منتشر شده در سایت های مختلف مبنی بر امکان بازیابی داده های رمز شده توسط باج افزار ها، مرکز ماهر ضمن انجام بررسی های فنی و دقیق مستند کاملی را در این خصوص منتشر کرد.

انتشار مستند فنی راهنمای امداد برای رایانه های آلوده شده به باج افزار WannaCrypt

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، کاربران می توانند برای دریافت متن کامل مستندات به پایگاه اطلاع رسانی مرکز ماهر مراجعه کنند.

همچنین، مرکز ماهر، باتوجه به شیوع حملات مختلف سایبری با سوء استفاده از آسیب پذیری های پروتکل SMB نظیر باج افزار WannaCrypt و سایر حملات مشابه مطرح شده در رسانه های کشور، اقدام به بررسی سامانه های قربانی در این حوزه و شناسایی سیستم های متعدد آسیب پذیر در این خصوص کرده و اطلاعات مربوط به آسیب پذیری های رصد شده مستقیما به اطلاع مالکین سامانه ها در سطح کشور رسیده است.

لازم به ذکر است، هفته گذشته، باج افزاری تحت عنوان wannacrypt‌ با قابلیت خود انتشاری در شبکه کشور ها شیوع یافت و براساس رصدهای انجام شده توسط مرکز ماهر، این بدافزار در سطح شبکه کشور ما نیز رصد شده بود و به تعدادی از سیستم های رایانه ای آسیب وارد کرد.

با اقدام های صورت گرفته و افزایش سطح آگاهی متقاضیان و فعالیت های مورد نیاز برای پیشگیری و مقابله با این پدیده ، روند شیوع آن با کاهش بسیار چشمگیری رو به رو بوده که بیانگر رعایت توصیه های ارایه شده از سوی مرکز ماهر توسط دستگا ها و کاربران کشورمان و اقدام های پیشگیرانه در سطح شبکه زیرساخت ارتباطی کشور بوده است.

 

]]>
2017/5/23
<![CDATA[تولید ضد باج افزار بومی WannaCrypt با حمایت وزارت ارتباطات]]> با توجه به اتفاقات اخیر و انتشار باج افزار WannaCrypt، نرم افزار ضدباج افزار بومی با مشارکت و سرمایه گذاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه یافته و در دسترس عموم قرارگرفته است.

تولید ضد باج افزار بومی WannaCrypt با حمایت وزارت ارتباطات

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، ابزار توسط مرکز ماهر مورد ارزیابی امنیتی قرار گرفته و در پیشگیری کامل از آلودگی  به باج افزارها از جمله باج افزار مذکور موثر شناخته شده است.

این گزارش حاکی است، باج‌افزار wannacrypt ، همزمان با شیوع در سطح جهان، در بخش هایی از کشور ما هم موجب آلودگی برخی رایانه ها شد که با اقدام های صورت گرفته و افزایش سطح آگاهی متقاضیان و فعالیت های مورد نیاز برای پیشگیری و مقابله با این پدیده ، روند شیوع آن از ظهر روز گذشته با کاهش بسیار چشمگیری رو به رو بوده که بیانگر رعایت توصیه های ارایه شده از سوی مرکز ماهر توسط دستگا ها و کاربران کشورمان و اقدام های پیشگیرانه در سطح شبکه زیرساخت ارتباطی کشور بوده است.

کاربران می توانند از طریق سایت مرکز ماهر نسبت به  دریافت و استفاده از نرم افزار بومی تولید شده اقدام کنند.

 

]]>
2017/5/16
<![CDATA[آخرین خبرها از تعداد قربانیان و اقدام های پیشگیرانه در خصوص باج‌افزار wannacryp]]> بر اساس جدیدترین آمار ارایه شده از سوی مرکز ماهر، تا کنون بیش از دو هزار قربانی به باج‌افزار wannacrypt آلوده شده اند که از این تعداد حدود یک هزار و 500 قربانی از سوی مرکز ماهر و مابقی از طریق گزارش سازمان ها و نهادهای مختلف شناسایی شده است.

آخرین خبرها از تعداد قربانیان و اقدام های پیشگیرانه در خصوص باج‌افزار wannacryp

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، بیشترین آلودگی از طریق این باج افزار به ترتیب متعلق به اپراتورهای ارتباطی، سلامت و پزشکی و دانشگاهی بوده و بیشترین استان های آلوده، تهران و اصفهان می باشند.

تا کنون و از سوی مرکز ماهر، به بیش از 50 اپراتور و سازمان که بیشترین آلودگی را داشته اند، علاوه بر اعلان از طریق نامه های رسمی، به صورت تلفنی مشاوره های لازم در جهت پیشگیری و مقابله با باج‌افزار wannacrypt ارایه شده است.

همچنین طی سه روز گذشته، 500 درخواست راهنمایی از سوی بخش های مختلف مطرح شده که اقدام های لازم برای افزایش سطح آگاهی متقاضیان و فعالیت های مورد نیاز برای پیشگیری و مقابله با این پدید صورت گرفته است.

به روزرسانی سیستم عامل ویندوز، پشتیبان گیری از اطلاعات مهم و حیاتی سیستم ها، به روزرسانی آنتی ویروس ها و اطلاع رسانی به کاربران جهت عدم اجرای فایل های پیوست ایمیل های ناشناس، غیرفعال کردن پروتکل SMB، در سیستم عامل ویندوز درصورت عدم به روزرسانی یا نصب وصله ها، بستن پورت های 445 و 139 از طریق فایروال سیستم عامل ویندوز و خودداری از بازکردن ایمیل های مشکوک و ناشناس، از جمله راهکارهای فنی ارایه شده در این حوزه می باشد.

لازم به ذکر است کاربران می توانند برای دریافت آخرین اطلاعات و راهنمایی ها در خصوص پیشگیری و مقابله با باج‌افزار wannacrypt به آدرس اینترنتی سایت مرکز ماهر به نشانی WWW.CERTCC.IR مراجعه کنند.

]]>
2017/5/15
<![CDATA[شناسایی بیش از 200 قربانی آلوده به باج افزار در فضای سایبر کشور]]> تا لحظه مخابره این خبر، بیش از 200 قربانی آلوده به باج افزار در فضای سایبری کشور از سوی مرکز ماهر شناسایی و اقدام های لازم عملیاتی شده است.

شناسایی بیش از 200 قربانی آلوده به باج افزار در فضای سایبر کشور

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران به نقل از مرکز ماهر، در روزهای اخیر باج افزاری تحت عنوان wannacrypt‌ با قابلیت خود انتشاری در شبکه کشور ها شیوع یافته است. براساس رصدهای انجام شده توسط مرکز ماهر، این بدافزار در سطح شبکه کشور ما نیز رصد شده است.

تا این لحظه بیش از 200 قربانی این باج افزار در کشور که بیشتر این آلودگی ها در حوزه پزشکی و سلامت شناسایی شده و اقدام جهت رفع آلودگی و پاکسازی آنها از سوی تیم های امداد و نجات مرکز ماهر (مراکز آپا) مستقر در استان های کشور در دست انجام می باشد.

این گزارش حاکی است، این حمله را می‌توان بزرگترین حمله آلوده نمودن به باج‌افزار تاکنون نامید. این باج‌افزار به نام‌های مختلفی همچون WannaCry، Wana Decrypt0r، WannaCryptor و WCRY شناخته می‌شود. ای باج‌افزار همانند دیگر باج‌افزار‌ها دسترسی قربانی به کامپیوتر و فایل‌ها را سلب کرده و برای بازگرداندن دسترسی درخواست باج می کند.

باج‌افزار مذکور برای پخش شدن از یک کد اکسپلویت متعلق به آژانس امنیت ملی آمریکا به نام EternalBlue استفاده می‌کند که مدتی پیش توسط گروه shadowbrokers منتشر شد. این کد اکسپلویت از یک آسیب پذیری در سرویس SMB سیستم‌های عامل ویندوز با شناسه MS17-010 استفاده می‌کند. در حال حاضر این آسیب‌پذیری توسط مایکروسافت مرتفع شده است اما کامپیوتر‌هایی که بروزرسانی مربوطه را دریافت ننموده‌اند نسبت به این حمله و آلودگی به این باج‌افزار آسیب‌پذیر هستند.

باتوجه به فعالیت این باج افزار در کشور ما، لازم است جهت پیشگیری از آلودگی به آن، مدیران شبکه نسبت به برورزرسانی سیستم‌های عامل ویندوز و تهیه کپی پشتیبان از اطلاعات مهم خود در اسرع وقت اقدام کنند.

لازم به ذکر است بزودی اطلاعات بیشتری در این خصوص از سوی مرکز ماهر منتشر خواهد شد.

]]>
2017/5/13
<![CDATA[برگزاری کارگاه آموزشی پیاده سازی و توسعه پنجره­های واحد بازخوانی تجربیات موفق جهانی]]> برگزاری کارگاه آموزشی پیاده سازی و توسعه پنجره­های واحد بازخوانی تجربیات موفق جهانی

برگزاری کارگاه آموزشی پیاده سازی و توسعه پنجره­های واحد بازخوانی تجربیات موفق جهانی

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، از جمله اهداف برگزاری این کارگاه که با حضور مدیران اجرایی و کارشناسان ارشد مرتبط با موضوع در دستگاه­های اجرایی کشور برگزار می شود، می توان به تعریف و ارایه جزییات قدم های اجرایی پیاده سازی پنجره واحد، بررسی الزامات و نیازمندی های پیاده سازی پنجره واحد و انطباق آن با ساختار کشورهای در حال توسعه و استفاده از تجارب موفق جهانی به صورت عملی، اشاره کرد.

همچنی در این کارگاه دو روزه، تعدادی از پنجره واحدهای اصلی و ملی که برمبنای خوشه­های دولت الکترونیکی پیاده‌سازی شده اند نظیر، پنجره واحد کسب وکار ، پنجره واحد مربوط به دارو ، پنجره واحد مربوط به خدمات بیمه و پنجره واحد تجارت فرامرزیمورد بررسی قرار خواهند گرفت.

 

 

 

]]>
2017/5/1
<![CDATA[با تحقق سرویس استحقاق بیمه درمان اجرای پایلوت GSB به اتمام رسید]]> با عملیاتی شدن سرویس استحقاق بیمه درمان تعداد سرویس های مجود در مرکز ملی تبادل اطلاعات GSB به 106 سرویس رسید و عملا اجرای پایلوت این مرکز به پایان رسید

با تحقق سرویس استحقاق بیمه درمان اجرای پایلوت GSB به اتمام رسید

]]>
رضا باقری اصل، معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران، در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: " استحقاق بیمه درمان" نخستین سرویس در راستای تفاهم نامه امضا شده میان وزرای ارتباطات، رفاه و بهداشت محسوب می شود.

وی افزود: به واسطه این سرویس امکان استعلام برای مراکز درمانی در خصوص بیمه های مورد استفاده بیمار مراجعه کنند به مراکز فراهم خواهد شد و از طریق آن میتوان حذف دفترچه های فیزیکی آغاز شود.

وی خاطرنشان کرد: نبود این سرویس موجب بروز برخی اشتباهات و سوء استفاده هایی که در این حوزه می شد که باعث خسارت به بیمار و مراکز درمانی شده و که از محل صرفه جویی این خسارات می توان، امکان ساخت چندین بیمارستان را فراهم کرد.

معاون دولت الکترونیکی با بیان این مطلب که این امکان با تلاش سه ماهه میان دو بیمه اصلی یعنی بیمه سلامت ایرانیان و بیمه تامین اجتماعی، وزارت بهداشت و سازمان فناوری اطلاعات ایران فراهم و در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت.

وی ادامه داد: به واسطه این سرویس، مراکز درمانی با یک استعلام و دریافت اطلاعات تجمیع شده از بیمه های مختلف در قالب یک جدول، امکان بررسی بیمه های مورد استفاده بیماران را خواهند داشت تا بر اساس آن بهترین سرویس را به مراجعه کنندگان، ارایه کنند.

رضا باقری اصل با بیان این مطلب که در حال حاضر مذاکره با سایر بیمه ها برای افزوده شدن به این سامانه در حال اجرا است ، تاکید کرد: هم اکنون زیرساخت های فنی مورد نیاز برای اضافه شدن تمامی بیمه ها و حتی بیمه های تکمیلی درمان نیز به این مجموعه فراهم شده است.

]]>
2017/5/1
<![CDATA[جزییات 4 مصوبه، نخستین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات در سال 96]]> در نخستین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات در سال جاری، گزارشی از پیشرفت های توسعه دولت الکترونیکی ارایه و چهار مصوبه مهم در حوزه زیرساخت های فنی و اجرایی در این حوزه به تصویب رسید.

جزییات 4 مصوبه، نخستین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات در سال 96

]]>
مهندس نصرالله جهانگرد، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در این جلسه، گزارشی در خصوص خدمات و شناسنامه دار شدن آن ها، معماری کلان توسعه دولت الکترونیکی و برنامه های اجرایی شده در این حوزه ارایه شد.

وی افزود: گزارش اقدام های انجام شده در لایه زیرساخت های فنی اصلی نظیر مرکز ملی تبادل خدمات، کارپوشه ایرانیان، پرتال ملی خدمات و زیرساخت های دولت همراه و در لایه اطلاعات، اقدام های انجام شده در جهت تشکیل و توسعه پایگاه های پایه و استاندارد سازی و تعامل پذیری ارایه شد.

وی افزود: همچنین، در لایه خدمات دستگاه ها نیز گزارش کاملی از پیشرفت های حوزه های مختلف نظیر پول و بانکداری الکترونیکی ، حوزه اقتصادی، حوزه سلامت و سایر خوشه های 14 گانه و ارزیابی بلوغ کلیه خدمات الکترونیکی دستگاه هایی که خدمات آن ها احصاء شده است، ارایه شد.

 

انقلاب در حوزه سلامت و گمرگ

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به گزارش ویژه ارایه شده از سوی گمرگ و وزارت بهداشت به عنوان دو دستگاه پیشرو در حوزه خدمات الکترونیکی تصریح کرد: با راه اندازی سامانه های الکترونیکی گمرگ، کلیه فرآیندهایی که پیش از این به صورت دستی و با اسناد کاغذی انجام می شد، الکترونیکی انجام می شود و به واسطه آن زمان ترخیص در واردات کالا از 26 روز به چهار روز و زمان ترخیص در صادرات از هفت روز به یک روز کاهش یاقته است.

وی ادامه داد: همچنین، الکترونیکی شدن اسناد در گمرگ موجب شده تا شاهد تحقق افزایش 61 درصدی حقوق ورودی کالا در سال 95 نسبت به سال 94 باشیم که بیانگر کاهش قاچاق کالا در حوزه های مختلف است.

نصرا... جهانگرد با بیان این مطلب که در حوزه سلامت نیز اقدام های اساسی و ویژه ای صورت گرفته است گفت: با اجرایی شدن فعالیت های پیش بینی شده، تعداد واحد های سلامت تحت پوشش خدمات سلامت الکترونیکی از 120 واحد به 42 هزار و 600 واحد رسیده و پرونده الکترونیکی سلامت ایرانیان از سه میلیون به 66 میلیون پرونده رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: برای نخستین بار و به منظور ایجاد بازار رقابتی، تعرفه خدمات پرونده الکترونیکی سلامت توسط کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات به تصویب رسید.

وی تاکید کرد کرد: زیرساخت های مهیا شده در حوزه سلامت موجب تحول بزرگی در این حوزه می شود و میتواند زمینه شفاففیت اطلاعات، مدیریت هزینه ها و بهبود کیفیت درمان و پوشش همگانی در بخش سلامت را محقق کند.

 

چهار مصوبه تحول آفرین

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران تصریح کرد: تصویب چهار مصوبه در حوزه های زیرساختی فنی و اجرایی که زمینه ساز تحقق دولت الکترونیکی در کشور است، از دیگر دستاوردهای نخستین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات محسوب می شود.

وی افزود: تصویب دستورالعمل مشارکت و سرمایه گذاری بخش غیردولتی در پیاده سازی خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی موسوم به   ppp_public private partnership    به تصویب کمیسیون رسیده بود، به تصویب شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور رسید.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر، بالغ بر یک هزار و هفتصد خدمت دستگاه های اجرایی توسط سازمان اداری استخدامی کشور با همکاری کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی احصاء شده است که به منظور الکترونیکی نمودن آنها منتظر سرمایه گذاری و ایده های بخش غیر دولتی برای پیاده سازی است.

نصرا... جهانگرد تاکید کرد: به نظر می رسد بازار خدمات الکترونیکی با این مصوبه رقم خورده و بخش خصوصی بتواند در راستای اجرای سیاست های اصل 44 و اقتصاد مقاومتی، همراه دولت در ارایه کیفی خدمات به مردم مشارکت داشته و تحول اساسی در اقتصاد فناوری اطلاعات محقق شود.

 

مصوبه ای برای توسعه زیرساختی داده ای

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات تصویب چارچوب تعامل پذیری دولت الکترونیکی بانضمام کاتالوگ استاندارد فنی و کاتالوگ استاندارد داده ها (IGIF) را اقدامی اساسی دانست و گفت: تصویب این سند با تاخیر 10 ساله رو به رو بود که به همراهی کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی و دستگاه های اجرایی، نهایی و جلسه شب گذشته به تصویب رسید.

وی ادامه داد: این سند با داشتن 450 قلم اطلاعات استاندارد و نیز اعمال 70 استاندرد پیشنهادی و اجباری، گام اساسی در توسعه زیرساختی داده ای خدمات دولت الکترونیکی است.

وی اظهارداشت: با مطالعات خوب انجام شده، چهارچوب تصویب شده یکی از کامل ترین و پیشروترین چهارچوب ها در این حوزه در دنیا است و میتواند بستری برای تعامل اطلاعاتی و داده ای دستگاه های اجرایی و استاندارد کردن این حوزه از فعالیت ها باشد.

 

مصوبه ای برای حذف مدارک کاغذی در دستگا ها

معاون وزیر ارتباطات، تصویب دستورالعمل کارپوشه ایرانیان را یکی دیگر از مصوبات زیرساختی و مهم شب گذشته عنوان و گفت: این مصوبه فراهم کننده زمینه تحقق ایجاد یک بستر امن و یکتا و قابل اعتماد برای مبادلات کاغذی اسناد میان مردم و دولت است.

وی افزود: در این طرح که بر مبنای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات و آیین نامه های اجرایی آن ایجاد شده است، بستری فراهم خواهد شد تا در فاز اول، دستگاه های اجرایی بتوانند در کارپوشه هر فرد ایرانی، بازخوردهای دولت از اطلاعات، اسناد و مدارک و همچنین خروجی فعالیت ها را ارسال کنند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین، مردم نیز می تواندد از کارپوشه خود، نتیجه خدماتی را که می خواهند از دستگاه ها بگیرند، شامل مجوز ها، اسناد، مدارک و پیگیری آن ها را انجام دهند.

نصرا... جهانگرد با بیان این مطلب که در مصوبه مذکور، بندهایی نیز برای فازهای بعدی کارپوشه پیش بینی شده است تاکید کرد: بر این اساس، بهمنظور فراهم شدن بستر مدیریت مستندات و اسناد فرد با دولت نیز فراهم خواهد شد که به واسطه آن، مردم می توانند مدارک و مستندات معتبر خود را که توسط دستگاه های ذی ربط تایید شده است را در اختیار سرویس دهندگان قرار دهند.

وی ادامه داد: پس از اجرایی شدن فاز نخست و همچنین توسعه سامانه، شاهد حذف ارایه مدارک کاغذی به دستگاه ها خواهیم بود که با موافقت شورای اجرایی فناوری اطلاعات، زیرساخت مقرراتی این اقدام ها فراهم خواهد شد.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات گفت: در راستای اجرایی شدن و بهره گیری از زیرساخت های اطلاعاتی فراهم شده نظیر کدپستی، کارت هوشمند ملی و شناسه ملی اشخاص حقوقی و اتصال آن ها به از طریق سرویس های ارزش افزوده برای دریافت خدمات الکترونیکی ، مصوبه ای به منظور تبادل اطلاعات مورد نساز جهت عرضه خدمات الکترونیکی میان دستگاهای اجرایی به تصویب رسید.

وی افزود: با مهلت یکساله تعیین شده از سوی شورای اجرایی فناوری اطلاعات، شاهد استفاده مشخصات هویتی افراد به صورت استنادپذیر در کلیه فرم های اطلاعاتی دولت بوده و مردم نیازی به مراجعه حضوری برای تکمیل فرم ها و ارایه اسناد و مدارک اعتباردهنده به دولت نباشند.

این گزارش حاکی است، در خاتمه این جلسه، دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور نیز در سخنانی تاکید کرد: کلیه دستگاه های اجرایی لازم است در اجرایی شدن این مصوبات و الکترونیکی کردن خدمان تحرکات جدی داشته باشند و با فراهم شدن این زیرساخت ها، هیچ تعللی درانجام امور ذیربط پذیرفتنی نخواهد بود.

 

]]>
2017/4/18
<![CDATA[تحول جنبه ها و عناصر يك سازمان با معماري سازماني]]> معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات معماري سازماني  را رويكردي يكپارچه و جامع دانست كه جنبه ها و عناصر يك سازمان را با نگاه مهندسي تفكيك و متحول مي كند.

تحول جنبه ها و عناصر يك سازمان با معماري سازماني

]]>
به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران، مهندس نصرا.. جهانگرد در همايش معماري سازماني ايراني اظهار داشت: با توجه به اهداف مندرج در نقشه جامع دولت الكترونيكي و ساير اسناد بالا دستي مرتبط با دولت الكترونيكي به منظور حصول اطمينان از طراحي و پياده سازي خدمات الكترونيكي دستگاههاي اجرايي به صورت هماهنگ و يكپارچه نياز است چارچوب و مدل هاي مرجع در سطح ملي طراحي و تدوين شود.

رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران گفت:چارچوب و مدل هاي مرجع معماري سازماني ايراني در صورتي كه به صورت ملي طراحي شود مي تواند كمك كند تا براساس اسناد و متدولوژي و توصيه هاي مربوط، دستگاههاي اجرايي  خدمات و ماموريت هاي مربوط را با استفاده از ابزار فناوري اطلاعات به صورت كارا و اثربخش ارائه كنند.

وی افزود: بیش از پنج دهه است که ساختارهای اداری کشور و فرآیندهای آن تحول اساسی نداشته است و بنابراین برای بهره وری بهتر، الکترونیکی کردن آن ها همراه با اصلاح فرآیند ها می تواند منجر به بهبود در این حوزه شود.

وي با بيان اينكه بروكراسي اداري با بکارگيري ساختار منسجم و هماهنگ معماري سازماني ميتواند چابکی لازم راپيدا كند ادامه داد: دولت الكترونيك  با مفهوم بازافرینی دولت، به دنبال ارائه خدمات به شهروندان با سرعت و چابكي بيشتر است. همچنين شفافيت، سلامت اداري و كارآمدي از ديگر نتايج استقرار دولت الكترونيك است كه با تغيير و حركت دولت به سمت الكترونيكي شدن اين امر تحقق مي يابد.

وي گفت: معماري سازماني رويكردي است يكپارچه و جامع كه جنبه ها و عناصر يك سازمان را با نگاه مهندسي تفكيك و تحويل مي كند.

وي افزود: اين معماري ميتواند براي گذار از وضعيت موجود به وضعيت مطلوب با محوريت فناوري اطلاعات،  به صورت مداوم توسعه يافته و بکارگرفته شود

معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: تنها كشورهاي پيشرو در دولت الكترونيكي داراي چارچوب وبرنامه ملي معماري نيستند بلكه كشور هاي در حال توسعه نيز براي ارتقا وضعيت دولت الكترونيكي برنامه ريزي داشته اند تا از معماري سازماني بهره ببرند.

لازم به ذكر است همايش معماري سازماني با هدف رونمايي از مستندات چارچوب معماري سازماني ايران و مدل هاي مرجع خدمات،  عملكرد، فناوري و امنيت در سطح ملي برگزار شد.

]]>
2017/2/25
<![CDATA[نشست هم اندیشی دولت با کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات]]> 2017/2/21 <![CDATA[بررسی مشکلات کسب و کارهای اینترنتی با حضور اعضای هیات دولت]]> شب گذشته، نشست هم اندیشی کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات با حضور بیش از 30 فعال این حوزه به حجه الاسلام انصاری، معاون حقوقی رییس جمهور، دکتر ستاری، معاون علم و فناوری رییس جمهور، دکتر واعظی وزیر ارتباطات، دکتر ربیعی وزیر کار، دکتر فیروز آبادی دبیرشورای علی فضای مجازی و مهندس جهانگرد، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات برگزار شد.

بررسی مشکلات کسب و کارهای اینترنتی با حضور اعضای هیات دولت

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس جهانگرد در این نشست با بیان این مطلب که طی سه سال گذشته، حوزه کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات، شاهد رشد جهشی در بوده است، گفت: تا کنون چندین جلسه میان اعضای هیات دولت در خصوص تسهیل فضای کسب و کارهای فعال در این حوزه تشکیل شده که دستاوردهای بسیاری نیز دربرداشته است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، با حضور و رونق کسب و کارهای مبتنی بر فاوا، شاهد بروز برخی محدودیت ها و تفاسیر از نحوه تعاول با این نوع از کسب و کار در کشور بوده ایم که موضوع مالیات، مالکیت معنوی، مجوز ها و نهادهای سنتی از جمله مهمترین این موارد محسوب می شود.

وزیر ارتباطات: حل مشکل کسب و کارهای فضای مجازی بدون لطمه به شغلهای سنتی

دکتر محمود واعظی در این نشست با تاکید بر عزم دولت برای حل معضل کسب و کارهای اینترنتی تاکید کرد: در حاشیه جلسات دولت بارها در خصوص کسب و کارهای اینترنتی صحبت کردیم و باید بگوییم که دولت حامی این کسب و کارها بوده و ما بدنبال آن هستیم که این پلتفورم در کشور گسترش یابد.

وی خاطرنشان کرد: اما ملاحظه ما این است که فعالیت کسب و کارهای اینترنتی در کشور آرام و به اصطلاح بدون خونریزی انجام شود چرا که پدران ما کسب و کارهای سنتی داشته اند و هم اکنون نیز تعداد کسانی که از این طریق امرار معاش می کنند، کم نیست. به همین دلیل باید به گونه ای رفتار شود که حیات این کسب و کارها ادامه یابد اما در کنار آن بتوان کسب و کارهای مدرن را نیز رونق داد.

واعظی با بیان اینکه باید دوره گذار از کسب و کار سنتی به آنلاین تعریف شود، ادامه داد: باید کسب و کارهای سنتی اطمینان حاصل کنند که با حضور کسب و کارهای آنلاین بیکار نمی شوند و از سوی دیگر کسب و کارهای آنلاین هم مطمئن باشند که دولت از آنها حمایت می کند. بر این اساس باید به گونه ای پیش برویم که کسب و کارهای سنتی آموزش ببینند و بتوانیم اقتصاد را به سمت دیجیتالی شدن پیش ببریم.

وزیر ارتباطات با تاکید بر تمایل دولت به رفع مشکلات کسب و کارهای آنلاین نوپا ادامه داد: در این جلسه جای دکتر طیب نیا وزیر اقتصاد، نعمت زاده وزیر صنعت و پورمحمدی وزیر دادگستری خالی است و آنها نیز تمایل زیادی برای حضور در این جلسه داشتند اما به دلایل کاری موفق به حضور نشدند.

وزیر کار: باید سالیانه ٢٠٠ هزار شغل در بخش فناوری اطلاعات ایجاد شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست تخصصی گفت: باید سالیانه یک میلیون شغل در کشور ایجاد شود که ٢٠٠ هزار مورد مربوط به بخش فناوری اطلاعات است.

این گزارش حاکی است، علی ربیعی تصریح کرد: بخش خصوصی در برخی بخش ها مانند فناوری اطلاعات و ارتباطات از دولت جلوتر است.

ربیعی گفت: قواعد و مقررات بخش کار با ورود فناوری اطلاعات و ارتباطات تغییر کرده است و نظام تامین مالی با پیشرفت های این عرصه سازگاری ندارد؛ بنابراین باید مقررات کار در این زمینه و همچنین قوانین تامین اجتماعی تغییر کند.

وی یادآوری کرد فعالیت در این عرصه به صدور چهار مجوز نیاز دارد؛ از این رو، به سند توسعه کسب و کار در فضای مجازی نیازمندیم و اگر در همین نشست نظرخواهی بگیریم تا دو ماه دیگر می توان این سند را تنظیم کرد.

ربیعی تاکید کرد در برخی موارد به مقررات زدایی نیاز داریم اما نگران جایی ندارد؛ زیرا هر پدیده نو پس از ورود به کشور با برخوردهایی برآمده از رویه های سنتی روبرو بوده است.

وزیر کار ادامه داد: برای دریافت مجوز اتحادیه از اکنون می توانید هسته اولیه را تشکیل دهید تا ١٥ روز دیگر فعالیت آن آغاز شود.

معاون علمی رییس جمهوری: کسب و کارهای نوین به حمایت های اجتماعی و فرهنگی نیاز دارند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم گفت: کسب کارهای نوین با مشکل روبرویند اما باید خود را با برطرف کردن مشکل ها اثبات کنند.

سورنا ستاری ادامه داد: کسب و کارهای مبتنی بر ارتباطات و فناوری اطلاعات به حمایت های اجتماعی و فرهنگی نیازمندند و به حمایت های مالی کمتر نیاز دارند.

ستاری گفت: معاونت علمی و فناوری پناهگاهی برای حمایت از کسب و کار های نوین است و اجازه نمی دهد کسب و کاری بی دلیل بسته شود.

معاون حقوقی رییس جمهوری: بسیاری از مشکلات کسب و کارهای نوین با قوانین فعلی قابل حل است

معاون حقوقی ریاست جمهوری نیز در نشست هم اندیشی دولت با کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات با بیان اینکه بسیاری از مشکلات کسب و کارهای نوین را می توان با همین قوانین موجود رفع کرد، گفت: هم اکنون لایحه مالکیت فکری در مجلس درحال بررسی است و اگر احساس می شود که در حوزه کسب و کارهای آنلاین لازم است که بحثی به آن اضافه شود را می توان اقدام کرد.

حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری ادامه داد: اگر فعالان بخش سنتی بتوانند از ظرفیت های موجود در کسب و کارهای نوین استفاده کنند قطعا با آنها همراهی می کنند بنابراین می توان با صاحبان کسب و کارهای سنتی مشورت انجام شود و آنها را با این ظرفیت ها آشنا کنید.

 وی ایجاد یک سند جامع برای حل مشکل میان کسب و کارهای آنلاین و سنتی را با تاخیر مواجه دانست و اظهار کرد: بسیاری از این مشکلات با قوانین موجود قابل حل است و از این جهت آنقدر قانون داریم که بتوانیم با مشورت با حقوقدانان راهکاری برای مشکلات مشخص کنیم.

 معاون رییس جمهوری با بیان اینکه در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی طی ماموریتی باید همه قوانینی که مانع کسب و کار و اشتغال در کشور را می شود را تا پایان اسفند شناسایی کنیم، تصریح کرد: تاکنون هشت موضوع مشخص شده که در مورد بیمه، بانک، گمرک و مسایل اینچنینی است که فرصت خوبی است تا با جمع بندی در پیش نویسی که آماده می کنیم مشکلات مربوط به کسب و کارهای نوین نیز گنجانده شود.

 وی با اشاره به ارایه لایحه مالکیت فکری به مجلس افزود: این لایحه در دو فصل است که هم اکنون در مجلس در حال بررسی شدن است و لذا اکر اصلاحاتی در حوزه کسب و کارهای مجازی و آنلاین می خواهیم ارایه کنیم این بهترین فرصت است.

 لازم به ذکر است در حاشیه این نشیت، دو تفاهم نامه میان وزارت ارتباطات و معاونت علمی و فناوری رییس جمهور به منظور، "استقرار صنایع دانش بنیان در منطقه ویژه اقتصادی" و " حمایت از تولیدات شرکت های دانش بنیان در حوزه ICT" به امضاء رسید.

]]>
2017/2/21
<![CDATA[جشن پیروزی انقلاب]]> جشن پیروزی انقلاب

جشن پیروزی انقلاب

]]>
برگزاری جشن پیروزی انقلاب اسلامی

]]>
2017/2/11
<![CDATA[فراهم شدن زير ساخت عمومي كردن كاربردهاي حمل و نقل در بستر تلفن همراه]]> با اقدامات صورت گرفته در حوزه هاي مختلف زمينه عمومي كردن كاربردهاي حمل و نقل در بستر تلفن همراه به منظور مديريت بهتر در اين حوزه فراهم شده است.

فراهم شدن زير ساخت عمومي كردن كاربردهاي حمل و نقل در بستر تلفن همراه

]]>
به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران نصرا.. جهانگرد در همايش مديريت حمل و نقل هوشمند ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت:  فناوري اطلاعات كليد استراتژيك بهينه سازي و افزايش بهره وري راندمان ابزارهاي در اختيار شهروندان  در بخش هاي مختلف حمل و نقل محسوب ميشود.

رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران گفت: فناوري كه در سيستم هاي حمل و نقل دنيا به كارگرفته شده عامل بسيار مهمي در تغيير و تحول شرايط اجتماعي محسوب ميشود.

وي با بيان اينكه روز گذشته فاز دوم شبكه ملي اطلاعات به بهره برداري رسيد ادامه داد: طي چند سال گذشته سرمايه گذاري هاي وسيعي در جهت افزايش كيفيت و دسترسي مردم به زير ساخت هاي ارتباطي صورت گرفته است.

جهانگرد افزود: ارائه نسل سوم و چهارم تلفن همراه در تمام شهرها و جادههاي كشور و همچنين ٢٤ هزار روستاي بالاي ٢٠ خانوار از جمله اقدامات در دست اجرا در اين حوزه محسوب ميشود كه براساس آن امكان هر گونه مبادله ديتا و تصوير براي كاربران در حوزه هاي مختلف از جمله حمل و نقل فراهم شده است.

معاون وزير ارتباطات با اشاره به تعداد سيم كارت هاي در اختيار مردم گفت:  در حال حاضر يكصد ميليون سيم كارت در اختيار مردم قرار گرفته كه ٧٠ ميليون آن فعال بوده و كاربران از طريق گوشي هاي هوشمند كه هم اكنون نزديك ٤٠ ميليون رسيده در هر نقطه امكان مبادله ديتا را در اختيار دارند.

جهانگرد تاكيد كرد: هم اكنون بيش از صد هزار برنامه ي كاربردي تلفن همراه به زبان فارسي و بومي تهيه شده كه بسياري از آنها در حوزه حمل و نقل مورد استفاده قرار مي گيرد.

وي در پايان خاطر نشان كرد: با زيرساخت هاي آماده شده امكان بهره گيري از فناوري براي كاربردهاي الكترونيكي در حوزه حمل و نقل نظير خودرو و علائم هوشمند،ارتقا سلامتي با استفاده از تكنولوژي وفناوري هاي نوين ر حوزه و مديريت بهينه سوخت استفاده موثر از جمع اوري  داده ها واطلاعات جهت اخذ تصميمات بهتر وتسهيل جابجايي شهري وبرون شهري ودر نهايت بهبودرفاه شهروندان استفاده كرد.

]]>
2017/2/7
<![CDATA[مراسم رونمایی از فاز دوم شبکه ملی اطلاعات]]> 2017/2/7 <![CDATA[افزایش کیفیت با قیمت مناسب خدمات و محتوا دستاورد  فاز دوم شبکه ملی اطلاعات]]> در فاز دوم شبکه ملی اطلاعات، کابران شاهد افزایش پوشش دسترسی پهن‌باند، افزایش محتوا و خدمات دیجیتال جدید، افزایش کیفیت خدمات و مقرون به صرفه بودن دسترسی به محتوا و خدمات داخلی خواهند بود.

افزایش کیفیت با قیمت مناسب خدمات و محتوا دستاورد  فاز دوم شبکه ملی اطلاعات

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس نصرااله جهانگرد در مراسم افتتاح فاز دوم شبکه ملی اطلاعات، به ارایه گزارش عملکرد و اقدامات و دستاوردهای فاز دوم شبکه ملی اطلاعات پرداخت و اظهار داشت: فاز اول شبکه هفته دولت رونمایی شد و امروز نیز مرحله دوم شبکه یعنی فاز رشد افتتاح می شود.

وی با بیان این که مقرر بود شبکه ملی اطلاعات در ۳ مرحله افتتاح شود گفت: فاز دوم در چهار مرحله برای جامعه فراهم شده است.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: اهداف مهم فاز دوم از دید کاربران شامل افزایش پوشش دسترسی پهن‌باند، افزایش محتوا و خدمات دیجیتال جدید، افزایش کیفیت خدمات و مقرون به صرفه بودن دسترسی به محتوا و خدمات داخلی می شود.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای فاز دوم شبکه ملی اطلاعات، از افزایش پوشش دسترسی باند پهن و مقرون به صرفه بودن خدمات دسترسی داخلی به شبکه نام برد و گفت: بر اساس ظرفیت‌های ایجاد شده، تا پایان دولت تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات متصل می‌شوند و ترافیک دیتا دریافت می‌کنند.

معاون وزیر ارتباطات از راه‌اندازی مراکز تبادل ترافیک در استان‌های اصفهان و خوزستان و افزایش این مراکز به پنج مرکز خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این مراکز، ترافیک ارتباطات از نزدیک‌ترین نقطه به مشتری می‌رسد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، راه‌اندازی سه مرکز توزیع محتوای داخلی به صورت رایانش ابری توسط بخش خصوصی دانش‌بنیان را از دیگر اقدامات صورت گرفته در فاز دوم شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد و گفت: الزام اپراتورها به تفکیک ترافیک داخل از بین‌الملل و کاهش نرخ ترافیک داخلی نسبت به ترافیک بین‌الملل از دیگر اقدامات انجام گرفته است.

جهانگرد گفت: طی شش ماهه گذشته رشد ترافیک خدمات ویدئویی در کشور نزدیک به ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده است و همچنین مشابه برندهای بین‌المللی، سرویس‌ها و کسب و کارهای بومی در حال شکل گرفتن در کشور است.

وی با بیان اینکه خدمات دولت الکترونیک به صورت کامل در بخش فنی و تکنیکی انجام شده است، اظهار امیدواری کرد: طی چند هفته آینده فاز نخست دولت الکترونیک در ۱۰ خوشه خدماتی از سوی دستگاه‌های اجرایی، بهره‌برداری رسمی می‌شود و دستگاه‌های اجرایی آمادگی ارائه خدمت در ۲۴ ساعت شبانه‌روز و ۷ روز هفته را به صورت الکترونیکی به مردم خواهند داشت.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه در ۳۱ استان کشور هم‌اکنون مراکز آگاهی‌رسانی و پشتیبانی از رخدادهای رایانه‌ای راه‌اندازی شده است، از اجرای پروژه «شاهکار» (شناسایی و احراز هویت کاربران) و تصویب پیوست فرهنگی به عنوان اقدامات صورت گرفته در حوزه امنیت فضای مجازی در شبکه ملی اطلاعات نام برد.

جهانگرد گفت: هم‌اکنون سیستم ویروس‌کاو بر روی شبکه راه‌اندازی شده است که امکان جستجو، شناسایی و آگاهی‌رسانی از ویروس‌های رایانه‌ای را در شبکه دسترسی پهنای باند کشور فراهم می‌کند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران از اجرای طرح ملی «صیانت از کودک و اینترنت» (کوا) با همکاری پلیس فتا و وزارت آموزش و پرورش خبر داد و گفت: هم‌اکنون این طرح در برخی مدارس تهران تست شده است و به زودی در سطح ملی در کل مدارس کشور تعمیم پیدا می‌کند.

به گفته وی، با اجرای این طرح، به تمامی کودکان و دانش‌آموزان در مدارس کشور در خصوص صیانت در فضای مجازی آموزش داده می‌شود.

لازم به ذکر است، در ابتدای این مراسم محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از نمایشگاه دستاوردهای فاز دوم شبکه ملی اطلاعات بازدید کرد.

دسترسی به خدمات ویدیویی HD داخلی با هزینه مقرون به صرفه در کلان شهرها، مقرون به صرفه بودن محتوا و خدمات پهن باند داخلی در کشور، افزایش پوشش پهن باند ثابت و سیار در شهرهای بزرگ و همچنین افزایش کیفیت این دسترسی از اهداف فاز دوم شبکه ملی اطلاعات است.

امروز همچنین فاز دوم شبکه ملی اطلاعات به صورت نمادین و با استفاده از ویدئوکنفرانس در شهرهای مشهد، یزد، شیراز و کیش رونمایی شد.

]]>
2017/2/6
<![CDATA[بازدید همکاران سازمان از موزه ی عبرت]]> بازدید همکاران سازمان از موزه ی عبرت

بازدید همکاران سازمان از موزه ی عبرت

]]>
2017/2/6
<![CDATA[تکمیل زیست بوم معماری سازمانی در کشور]]> برای نخستین بار در کشور و با حمایت سازمان فناوری اطلاعات ایران زیست بوم معماری سازمانی در کشور تکمیل و ارایه شد.

تکمیل زیست بوم معماری سازمانی در کشور

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، رضا باقری اصل، معاون دولت الکترونیکی سازمان ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: بمنظور اجراي زیست بوم طراحی شده در چارچوب و برنامه ملی معماري فناوري اطلاعات سازماني و همچنين پیاده‌سازی آن در دستگاه‌های اجرایی می‌بایست نظارت و ارزیابی میزان پیشرفت دستگاه های اجرایی و کسب اطمینان از اجرای موثر این طرح توسط آزمایشگاه‌های معماری سازمانی معتبر صورت گیرد.

لازم به ذکر است، به منظور افزايش کمي آزمايشگاه­های تخصصي مذکور در سراسر کشور، در سال جاري و مقارن با دهه مبارک فجر توانمندسازی دانشگاه هاي صنعتي شيراز و گيلان در دستورکار قرار گرفته است که اولين دوره آموزشی کارگاهی بمدت چهار روز برگزار شد و جدیدترین مباحث در حوزه‌های معماری سازمانی و مهندسی و مدیریت فرایندهای کسب‌وکار همراه با مثال‌های کاربردی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همچنین، در سال گذشته نیز، سازمان فناوري اطلاعات ايران با همكاري آزمایشگاه معماری سازمانی سرویس‌گرا دانشگاه شهید بهشتی اقدام به برگزاري دوره­های آموزشي انتقال دانش فنی معماري سازماني و تربیت نیروی متخصص در دانشگاه رازي كرمانشاه کرده بود.

]]>
2017/2/5
<![CDATA[جلسه بسیج برگزار شد]]> جلسه شورای پایگاه مقاومت بسیج سازمان ساعت 9 صبح مورخ 26/10/95 با حضور اعضاء و تلاوت آیاتی از قرآن مجید آغاز گردید.در ادامه جانشین پایگاه(برادر کلامی)ضمن عرض خوش آمد گویی به اعضای حاضر خواستار ارائه گزارشی از عملکرد حوزه کاری خویش در بسیج و همچنین پیشنهاداتی در خصوص دو ماهه پایانی سال بویژه برگزاری هرچه بهتر مراسمات جشن دهه مبارک فجر شدند.سپس هریک ار معاونتها به تشریح خلاصه ای از شرح فعالیت و ارائه پیشنهادات کاربردی پرداختند و نکات و مصوبات قابل اجرا از میان نظرات اعضاء جمع آوری گردید.در پایان جلسه نیز فرمانده پایگاه(برادر صبوری)بمنظور جمع بندی جلسه به نکات اخلاقی کاربردی اشاره فرمودند که بسیجیان بویژه اعضای محترم شورا هریک الگویی خاص در سطح سازمان محسوب می شوند که می بایست اخلاق و منش بسیجی در محیط کاری را مد نظر قرار دهند.جلسه در ساعت 11 به پایان رسید.

]]>
2017/1/15
<![CDATA[داده هاي مكاني از مهمترين زير ساخت هاي اطلاعاتي ايران است]]> مهندس نصرالله جهانگرد در كارگاه آموزشي سامانه ملي كاتالوگ داده هاي با تاكيد بر نقش داده هاي مكاني، آن را از مهترين لايه ها و زير ساخت هاي اطلاعات ملي ايران دانست و گفت: همه فعاليت هايي كه انجام مي دهيم در نهايت منجر به خدمت يا ارزش افزدوه، مي شود كه در مكان تجلي پيدا مي كند .

داده هاي مكاني از مهمترين زير ساخت هاي اطلاعاتي ايران است

]]>
به گزارش روابط عمومي سازمان فناوري اطلاعات ايران؛مهندس جهانگرد  در كارگاه سامانه ملي كاتالوگ داده هاي مكاني اظهار داشت :در سراسر دنيا، اطلاعات جهت تبديل شدن به ارزش افزوده به مكان وصل   مي شود و قريب به 80 درصد كاربردهاي اطلاعاتي دنيا در مكان عينيت مي يابد

معاون وزير ارتباطات با اشاره به رويكرد دولت در گذشته گفت : ما در فعاليت هاي گذشته گذر به فضاي دولت الكترونيك اقدام های مقدماتی را اجرایی کردیم  اما در اين دوره به زير ساخت ها توجه كرده ايم و به كارهاي زير بنايي و قسمت هاي شبكه اي و سخت افزاري پرداخته ايم .

وي در ادامه افزود: مسائل زير بنايي انجام شده و بسترفني و چارچوب هاي مورد نظر در این حوزه بر طبق استاندارهاي جهاني انجام می شود و قابل ارائه در اندازه هاي بين المللي است .

رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران ؛ نقش دستگاه هاي اجرايي در پياده سازي و استقرار اين پروژه را به يك ساختمان تشبيه كرد و گفت : نقشه يك معماري روي ميز است و بر اساس اين معماري هر دستگاهي قسمتي از ساختمان را مي سازد و در نهايت محيط زندگي و كسب و كار همه ما آماده مي شود و نقش سيمرغ كنار هم تشكيل مي شود. همه دستگا ه ها در اين بين حياتي و استراتژيك است و باعث ايجاد هويت يكپارچه مستقل  و مديريت بهينه  كشور مي شود .

]]>
2017/1/12
<![CDATA[نشست تخصصي توليد كنندگان محتوا با مسوولان وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات،]]> 2017/1/11 <![CDATA[افزايش محتواي فارسي در فضاي مجازي از مهم ترين الزامات اقتصاد مقاومتي است]]> مهندس نصرا.. جهانگرد با تاكيد بر لزوم حجم توليد محتواي فارسي در فضاي مجازي تاكيد كرد: افزايش محتواي فارسي در فضاي مجازي از مهم ترين بندهاي اقتصاد مقاومتي است.

افزايش محتواي فارسي در فضاي مجازي از مهم ترين الزامات اقتصاد مقاومتي است

]]>
به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران، معاون وزير ارتباطات در نشست تخصصي توليد كنندگان محتوا با مسوولان وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، اظهار داشت: با وجود تامين زير ساخت ها و توسعه شبكه ارتباطي و با بکارگیری خلاقیت و تسهیل مشارکت کاربران،  مي توان حجم انبوهی از محتواهای فاخر را در كشور تولید کرد.

‎رئیس سازمان فناوری اطلاعات با بیان این مطلب که توسعه ذخایر داده‌های اینترنتی به خط و زبان بومی در فضای مجازی را يكي از استراتژي هاي كشور هاي توسعه يافته خواند و  تصریح کرد: سازمان فناوری اطلاعات ایران از آغاز دولت یازدهم، ایجاد نهضت تولید محتوای علمی، فاخر، اجتماعی و فرهنگی در سطح جامعه را در دستور کار خود قرار داده است.

‎وي  بر پتانسيل قابل توجه اشتغال زايي در بخش توليد محتوا اشاره كرد و گفت :‎تاکنون زیرساخت‌ها و ابزارهای دسترسی مهیا و زمینه آن فراهم شده تا تولید کنندگان محتوا، هر روز حجم گسترده‌ای از داده‌های فارسی را تولید و عرضه کنند.

جهانگرد در بخش ديگري از اظهاراتش از تلاش هاي موثر دولت تدبير و اميد در راستاي ايجاد زمينه دسترسي در بخش ict خبر داد و گفت:توسعه كاربردي فناوري اطلاعات در نظام اداري و استقرار دولت الكترونيك از مهم ترين تلاش هاي وزارت ارتباطات بوده كه در دهه فجر  بهره برداري مي شود.

وي در پايان نسبت به افزايش محتواي فارسي تا يك درصد سهم جهاني اظهار اميدواري و خاطر نشان كرد:  در زمينه توليد محتواي فاخر با توجه به مشاركت جمعي و تلاش متخصصان و جوانان فعال گام هاي موثري برداشته شده است.

]]>
2017/1/10
<![CDATA[بیانیه سازمان فناوری اطلاعات ایران در پی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی]]> سازمان فناوری اطلاعات ایران بیانیه ای را به مناسبت ارتحال حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر کرد.

بیانیه سازمان فناوری اطلاعات ایران در پی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل، در پی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، سازمان فناوری اطلاعات ایران بیانیه ای را بدین شرح منتشر کرد:

بسم الله الرحمن الرحیم

 

انا لله و انا الیه راجعون

 

ارتحال حضرت آیت الله رفسنجانی ، یار دیرین امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب موجب تاثر تمامی دوستداران انقلاب گردید.

ایشان شخصیتی فرهیخته داشت که همواره مدافع انقلاب اسلامی ایران بود و همانگونه که رهبری نیز در گذشته به آن اشاره کردند، از همه چیز خود برای انقلاب اسلامی گذشت.

سازمان فناوری اطلاعات ایران با تسلیت ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی به مقام معظم رهبری، مردم ایران و خانواده ایشان، علوّ درجات آن شخصیت برجسته و صبر و اجر برای بازماندگان را از خداوند متعال خواستار است.

]]>
2017/1/8
<![CDATA[فناوری اطلاعات، در ساخت نهادهای جدید پولی و بانکی موثر است]]> مهندس جهانگرد با بیان این که فناوری اطلاعات،در ساخت نهادهای جدید پولی و بانکی موثر است گفت: در تحولات پیش روی نظام بانکی باید ابزار های جدید پولی در خدمت توسعه کسب و کار های تسهیل زندگی مردم معرفی شود.

فناوری اطلاعات، در ساخت نهادهای جدید پولی و بانکی موثر است

]]>
به گزارش سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس نصرا.. جهانگرد در ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت اظهار داشت:

به نظر می‌رسد فناوری اطلاعات، تاکنون عمدتاً جهت تسهیل فعالیت‌ها در شبکه بانکی مورد استفاده واقع شده و ابزار عرضه خدمات سنتی بانکداری بصورت تکنولوژیکی کمتر به عنوان عامل تحول آمیز و عرضه بستر و ابزار های پویا به مردم و  کسب و کار های متمرکز  مورد توجه قرار گرفته است.

جهانگرد افزود: مسیری که کشور ایران در حوزه‌های IT در حال طی کردن است، قبلا کشورهای پیشرو با یک فاصله یک یا دو دهه ، طی کرده‌اند و تجارب موفق آن نیز موجود است. لذا نظام بانکی کشور می‌تواند با استفاده از همین تجارب، تحولات مورد نیاز در حوزه‌های خرد بانکداری را مورد بررسی قرار داده و بر مبنای آن‌ها مشکلات موجود را مرتفع کند.

وی گفت: استفاده از بستر مبادله دیتا در شبکه ارتباطی و موبایل و عرضه خدمات نوین بانکی مورد انتظار است .

وی چابک سازی فرآیندهای مالی و بانکی را از جمله مزایای بهره گیری از فناوری اطلاعات در نظام بانکی خواند و ادامه داد: در تحولات پیش روی نظام بانکی با توجه به تحلیل رفتارهای مشتریان ابزارها و خدمات جدیدی در اختیار جامعه قرار می گیرد.

جهانگرد در پایان بر ضرورت تولید و استفاده از داده‌ها  و ضرورت سامان‌دهی مناسب داده‌های بزرگاشاره کرد و افزود: در حال حاضر حجم عظیمی از اطلاعات تراکنش‌های مالی مردم در شبکه بانکی تولید می‌شود که تحلیل این داده‌های عظیم می‌تواند اطلاعات مفیدی به همراه داشته باشد.

 

 

]]>
2017/1/4
<![CDATA[بیست و دومین نمایشگاه الکامپ در یک نگاه]]> 2016/12/19 <![CDATA[كم كاري دستگاه هاي اجرايي در اشتراك گذاري خدمات دولت الكترونيكی]]> رئيس كميته ارتباطات مجلس شوراي اسلامي گفت: اشتراك گذاري پايگاهه اي داده دستگاه هاي دولتي آنطور كه انتظار مي رود نبوده و دستگاه هاي مختلف هنوز همكاري مناسبي در مورد شبكه ملي اطلاعات و دولت الكترونيك ندارند.

كم كاري دستگاه هاي اجرايي در اشتراك گذاري خدمات دولت الكترونيكی

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، رمضانعلي سبحاني فر در بازديد از اين نمايشگاه و سالن دولت الكترونيك، دستاوردهاي دولت در اين بخش را مثبت ارزيابي كرد و گفت: اگرچه براساس برنامه پنجم توسعه بايد در حوزه فناوري اطلاعات به رشد قابل توجهي مي رسيديم اما متاسفانه به دليل برخي موانع در دولت قبل، انطور كه بايد اين عملكرد مثبت نبوده است.

وي گفت: در دولت يازدهم توجه نسبتا ويژه اي به اين بخش شده و با همكاري مجلس اعتبارات خوبي براي فناوري اطلاعات و ارتباطات منظور شده است كه زمينه اقدامات مثبت براي اين بخش را رقم خواهد زد.

سبحاني فر بو اشاره به تحقق شبكه ملي اطلاعات با توجه به اهداف برنامه پنجم و نيز توجه مقام معظم رهبري به اين پروژه ملي تاكيد كرد: بستر خوبي در اين زمينه ايجاد شده تا دستگاهها پايگاه هاي داده خود را به اشتراك بگذارند اما به نظر مي رسد دستگاههاي اجرايي همكاري مناسبي نداشته اند و خروجي اين طرح براي مردم ملموس نيست.

وي خاطرنشان كرد: نيازمند شتاب بيشتري از سوي دستگاه ها در اين زمينه هستيم.از سوي ديگر بروكراسي موجود در دستگاههاو نبود سيستم يكپارچه باعث ايجاد مشكلات براي خدمت دهي مردم شده است كه انتظار مي رود با هماهنگي دستگاه ها روي شبكه ملي اطلاعات و اجراي دولت الكترونيك اين مشكلات براي مردم رفع شود.

]]>
2016/12/19
<![CDATA[نقش موثر فناوری اطلاعات در ارتقای شفافیت و سلامت نظام اداری کشور]]> وزیر اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه دولت اولویت خود را به دولت الکترونیک اختصاص داده، گفت: در جریان نقل و انتقال پول فناوری اطلاعات می تواند فساد را کاهش دهد و بدون فناوری اطلاعات برنامه های عملیاتی اقتصادی کشور اجرا نخواهد شد.

نقش موثر فناوری اطلاعات در ارتقای شفافیت و سلامت نظام اداری کشور

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران،  علی طیب‌نیا در بازدید از نمایشگاه الکامپ بیست و دوم با اشاره به برگزاری نمایشگاه الکامپ گفت: استفاده از فناوری اطلاعات کمک موثری به‌کارآمدی و شفاف‌سازی بخش دولتی می‌کند.

وزیر اقتصاد گفت: در جریان نقل و انتقال پول فناوری اطلاعات می تواند فساد را کاهش دهد به همین دلیل دولت اولویت خود را به دولت الکتورنیک اختصاص داده است. زیرا بدون فناوری اطلاعات برنامه های عملیاتی اقتصادی کشور اجرا نخواهد شد.

وی گفت: اصلاح محیط کسب و کار و انجام فعالیت‌های اقتصادی با کمترین هزینه مبادله‌ای ممکن، تنها با راه‌حل IT امکان پذیر است، از این رو تلاش کرده‌ایم در حوزه‌های مختلف در ارتباط با اقتصاد سامانه‌هایی را برای الکترونیکی کردن فعالیت‌ها طراحی کنیم.

وزیر اقتصاد به طرح جامع مالیاتی برای نوین‌سازی سیستم مالیاتی اشاره کرد و گفت: این سیستم امکان ارزیابی فضای مالیاتی کشور را به صورت عادلانه در یک سامانه الکترونیکی فراهم خواهد کرد.

طیب‌نیا پروژه گمرک را از دیگر اقدامات الکترونیکی کردن فعالیت‌های اقتصادی اعلام کرد و توضیح داد: طرح گسترده درحال‌اجرای گمرک که به پیشرفت خوبی رسیده، تمام عملیات گمرکی را به صورت یکپارچه انجام می‌دهد و وصول درآمدهای دولت و وصول حقوق گمرک را امکان‌پذیر می‌کند،‌همچنین افزایش وصولی‌های دولت، تسهیل و شفاف‌سازی جریان ورود و خروج کالا از کشور و کاهش قاچاق کالا از نتایج این پروژه خواهد بود.

به گفته وی با پروژه گمرک فرایند ترخیص کالا تسهیل می‌شود و هزینه مبادلاتی برای فعالان اقتصادی به حداقل می‌رسد.

وزیر اقتصاد همچنین از طراحی یک بستر یکپارچه برای تبادل اطلاعات اقتصادی در وزارت اقتصاد خبر داد و گفت: این بستر که در نمایشگاه الکامپ به بازدیدکنندگان معرفی شده به دستگاه‌ها امکان مبادله اطلاعات در یک بستر امن و کارآمد را می‌دهد.

طیب‌نیا با ذکر مثالی توضیح داد: برای مثال اگر قرار است مبادلاتی بین گمرک با سیستم‌های مالیاتی یا با بانک مرکزی انجام شود، اجازه مبادله اطلاعات در این بستر را صادر می‌کند.

وی همچنین یادآور شد: سیستم‌های بانکی و بیمه‌ای در کشور از خدمات فناوری اطلاعات استفاده می‌کنند و هدف از این تغییرات ارائه خدمات بهتر به مردم و رضایت‌مندی مردم است، علاوه بر اینکه استفاده از فناوری اطلاعات نقش موثری در ارتقای شفافیت و سلامت در نظام اداری کشور خواهد داشت.

]]>
2016/12/18
<![CDATA[چشم پوشی از درامد دولت برای رونق تولید محتوا]]> معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به حضور بیش از ٨٠ شركت بين المللي در نمايشگاه الكامپ امسال گفت: زمينه گسترش همكاري هاي بين المللي در بازار فناوري اطلاعات ايران فراهم شده است.

چشم پوشی از درامد دولت برای رونق تولید محتوا

]]>
 به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران،  نصرا... جهانگرد در نشست خبري الكامپ را فرصتي براي نمايش توانمندي هاي بخش داخلي فناوري اطلاعات عنوان كرد و گفت: امسال با حضور ٨٠ شركت بين المللي و بازديد ٣ هيات رسمي از كشورهاي چين، مالزي و تايوان، شاهد گسترش همكاري هاي بين المللي در بازار فناوري اطلاعات خواهيم بود.

وي با اشاره به حضور بيش از ٦٠ دستگاه اجرايي و ارائه خدمات متمركز اين دستگاهها در سالن دولت الكترونيك تاكيد كرد: يكپارچه سازي خدمات دستگاههاي دولتي و حمايت از ظرفيتهاي بخش خصوصي از جمله برنامه هاي وزارت ارتباطات در الكامپ امسال است.

وي با اشاره به طراحي سالن دولت الكترونيك در نمايشگاه الكامپ كه برگرفته از طرح معماري بكاررفته در ميدان نقش جهان اصفهان است افزود: هدف از اين طرح ارائه سرويس هاي دولت الكترونيك به صورت متمركز و با ساختار يكپارچه بوده است.

معاون وزير ارتباطات در مورد فاز دوم شبکه ملی اطلاعات که دهه فجر افتتاح می شود گفت: قرار است در مرحله دوم از راه اندازی شبکه ملی اطلاعات شاهد افزایش ظرفیت دسترسی پهن باند کشور و افزایش گسترش دسترسی از طریق وای فای باشیم.

وی ادامه داد: گسترش نقاط ارتباطی روستایی و بهبود کیفیت سرویس دهی از دیگر اقداماتی است که در فاز دوم شبکه ملی اطلاعات انجام می شود.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران ادامه داد: بر مبنای مصوبه رگولاتوری، تولید ترافیک محلی و ملی بر روی شبکه ملی اطلاعات از تعرفه کمتری برخوردار بوده و مردم در صورت استفاده از این ترافیک هزینه کمتری پرداخت می کنند.

جهانگرد گفت: در همین حال مصوبه ای نیز هفته گذشته از سوی دولت داشتیم تا سهم دولت از ارائه خدمات تولید محتوا کاهش پیدا کند.

معاون وزیر ارتباطات گفت: بر اساس این مصوبه سهم دولت از درآمد اپراتورهای موبایل برای ارائه خدمات به کسانی که تولید محتوا می کنند کاهش پیدا می کند. به این ترتیب تولیدکنندگان محتوا می توانند در جهت تولید محتوای بومی مشارکت داشته باشند و هزینه درآمدی اپراتورهای موبایل از این خدمات که باید بخشی از آن به دولت اختصاص یابد کاهش پیدا می کند.

]]>
2016/12/17
<![CDATA[مرکز گواهی میانی سلامت راه‌اندازی می‌شود]]> مسئول دفتر آمارو فناوری اطلاعات وزارت بهداشت اعلام کرد: اول دی ماه امسال مرکز گواهی میانی سلامت با هدف تبدیل اسناد پزشکی به اسناد الکترونیکی قانونی پزشکی راه اندازی خواهد شد.

مرکز گواهی میانی سلامت راه‌اندازی می‌شود

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران،  محمود تارا در نشست خبری در حاشیه برگزاری بیست و دومین نمایشگاه بین المللی الکامپ در سالن دولت الکترونیکی با بیان اینکه وزارت بهداشت ارائه خدمات الکترونیکی و تبدیل خدمات کاغذی به سمت الکترونیکی شدن را در اولویت برنامه های خود دارد، گفت: هم اکنون صددرصد بیمارستان های دولتی به سیستم اطلاعات سلامت وزارت بهداشت متصل هستند این در حالی است که در ابتدای اجرای این پروژه تنها ۱۰۰ بیمارستان به این سامانه متصل بودند.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون تا جایی که بستر ارتباطی به ما اجازه می دهد و به طور کل نیمی از جمعیت کشور وارد این سامانه شده اند، افزود: با امضای تفاهم نامه با وزارت ارتباطات اتصال تمامی روستاهایی را که از نعمت ارتباطات برخوردار نبودند نیز در برنامه داریم.

تارا ادامه داد: در همین حال در این تفاهم نامه اتصال سامانه اطلاعاتی دارو را نیز به عنوان یکی از خدمات دارای اهمیت کلید زده ایم.

سرپرست مرکز فناوری اطلاعات وزارت بهداشت افزود: از آنجایی که هم اکنون بیشترین نیاز مردم به موضوع تهیه دارو مربوط می شود سامانه داروهای کمیاب را راه اندازی کرده ایم و از سوی دیگر با امضای تفاهم نامه با وزارت ارتباطات اولویت را به راه‌اندازی پایگاه اطلاعاتی دارو برای داروهای خاص در نظر گرفته‌ایم.

تارا از اجرای پروژه رصدخانه اطلاعات نظام سلامت مرکز تجمیع، پایش و تحلیل نظام اطلاعات سلامت وزارت بهداشت خبر داد و گفت: این پروژه تاکنون در خاورمیانه، کل آسیا و حتی در اروپا پیاده سازی نشده است و سازمان بهداشت جهانی از ما خواسته این پروژه را معرفی کنیم، بر مبنای این پروژه تمامی مراکز و واحدهای خدمات درمانی به صورت لحظه به لحظه مانیتور و رصد می شود. این پروژه می تواند در نهایت پایش شاخص های سلامت، ارائه خدمت به مردم و مراجعات صورت گرفته به مراکز درمانی را اجرایی کند.

وی گفت: رصدخانه اطلاعات نظام سلامت کشور در راستای پاسخگویی اطلاعاتی از جامعه مدرن اجرا خواهد شد و امیدواریم در هایت اتصال زنده و آنلاین تمامی مراکز درمانی و خدمات بهداشتی را به این سامانه شاهد باشیم.

سرپرست مرکز فناوری اطلاعات وزارت بهداشت با اشاره به موضوعات در دست اقدام وزارت بهداشت در حوزه پرونده الکترونیکی سلامت از جمله بهداشت محیط، خدمات سلامت و اتصال مراکز درمانی و بیمارستان ها به این پروژه تاکید کرد: هم اکنون تمامی این خدمات و سرویس ها به نوعی بر بستر شبکه ملی اطلاعات فعال خواهند شد و ما امیدواریم با معماری شبکه ملی اطلاعات علاوه بر ارتباط سرویس های بین سازمانی شاهد اتصال تمامی سازمان های مجموعه خوشه سلامت به شبکه ملی اطلاعات باشیم.

تارا با اشاره به اینکه در پرونده یکپارچه سلامت شهروندان علاوه بر اتصال مراکز درمانی به سامانه سلامت، راه اندازی نسخه الکترونیکی، داروخانه الکترونیکی و حتی سامانه الکترونیکی مطب‌ها را باید داشته باشیم. هم اکنون شاهد آن هستیم که بالغ بر ۲۵ درصد مطب ها پرونده کاغذی نگهداری می کنند و تنها کمتر از ۱۰ درصد مطب ها سامانه الکترونیکی دارند که اطلاعات بیماران را به صورت الکترونیکی وارد کرده و نگهداری می‌کنند.

وی حجم پرونده‌های کاغذی در بایگانی بیمارستان ها را از دیگر معضلات اجرای این طرح برشمرد و خاطرنشان کرد: پرونده‌های کاغذی در بایگانی برخی بیمارستان ها به صدها هزار متر مربع می رسد و ما شاهدیم که یکی از سازمان های بیمه گر بالغ بر ۶۰۰ میلیون سند کاغذی برای رسیدگی در اختیار دارد.

وی عدم تکمیل اجزای پازل پرونده الکترونیکی سلامت را عدم تکمیل داروخانه های الکترونیکی، سامانه پرونده مطب‌ها، سامانه‌های بیمه، امضای الکترونیکی و پایش نسخ و در نهایت رسیدگی الکترونیکی به بیمه‌ها عنوان کرد و گفت: تا زمانی که اجزای این پازل و چرخه‌های مربوط به این موضوع انجام نشود نمی توان انتظار داشت پروژه پرونده الکترونیکی سلامت به صورت کامل اجرایی شود.

تارا با تاکید بر اینکه اسناد پزشکی و نسخه‌ها باید به صورت الکترونیکی و نیز قانونی باشند، گفت: یکی از پیچیدگی های پروژه پزشکی از راه دور در کشور این است که از لحاظ قانونی هیچ یک از اسناد آن جایگاه قانونی ندارد بر این اساس لازمه اجرای این طرح امضای الکترونیکی است. از این رو اول دی ماه امسال مرکز گواهی میانی سلامت با هدف تبدیل اسناد پزشکی به اسناد الکترونیکی قانونی پزشکی راه اندازی خواهد شد.

وی تاکید کرد: پرونده الکترونیکی سلامت بالغ بر ۱۰۰ زیرمجموعه دارد و یکی از پیچیده ترین بحث‌های آن مربوط به امضای الکترونیکی می‌شود که اسناد پزشکی را قانونی می کند. بر این اساس با راه اندازی مرکز گواهی میانی سلامت امیدواریم پروژه امضای الکترونیکی اجرایی شود.

]]>
2016/12/16
<![CDATA[حذف قوانین دست و پا گیر برای حمایت از فینتک‌ها]]> معاون سازمان بورس و اوراق بهادار از حذف قوانین دست و پا گیر برای فعالیت استارت آپ‌ها و فینتک‌ها در بازار بورس خبر داد.

حذف قوانین دست و پا گیر برای حمایت از فینتک‌ها

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران،  ، احمد عراقچی عضو هیات مدیره و معاون اجرایی سازمان بورس اوراق بهادار در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ با بیان اینکه حجم بزرگی از اقتصاد کشور از طریق بازار سرمایه تامین مالی می شود، گفت: بخش عمده ای از توسعه بازار سرمایه مرتبط با تکنولوژی های نوین است، بر این اساس ما در نقشه راه فناوری اطلاعات در بورس موضوع تسهیل دسترسی عامه افراد جامعه را به بازار با ابزارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات پیگیری می کنیم.

عراقچی با اشاره به اینکه رونمایی از بازار معاملات اختیار در روز یکشنبه هفته جاری به عنوان یکی از ابزارهای قوی و به روز فناوری اطلاعات در سازمان بورس از جمله برنامه های مدنظر است گفت: موضوع توسعه نرم افزار سامانه اصلی معاملات بورس از دیگر برنامه های مدنظر است که به دلیل برخی مشکلات فنی باعث بروز تاخیر در معاملات بورس شده است.

وی توضیح داد: حدود 8 سال است که نرم افزار این سامانه به دلیل شرایط خاص فضای بین المللی به روز رسانی نشده است و ما در حال به روز رسانی این سامانه و نیز راه اندازی سامانه پشتیبان برای رفع ناپایداری این نرم افزار هستیم.

عراقچی اظهار داشت: با به روز رسانی سامانه معاملات بورس امیدواریم در نیمه اول سال آینده سامانه جدید و به روزی را راه اندازی کنیم و در این زمینه با اپراتورهای بین المللی وارد مذاکره شده ایم.

وی از پذیره نویسی استارت آپ ها برای حضور در صندوق جسورانه فرابورس ایران خبر داد و گفت: بخشی از برنامه های حمایتی سازمان بورس حمایت از بنگاه های زودبازده و شرکت های نوپا و استارت آپ هاست. در این زمینه تامین مالی در بازار سرمایه و عملیاتی کردن ایده ها در این بازارها را در دستور کار داریم.

معاون اجرایی سازمان بورس اوراق بهادار یکی از بهترین اتفاقات سازمان بورس اوراق بهادار را برداشتن محدودیت های استفاده از ابزارهای معاملاتی به سمت کاربر عنوان کرد و گفت: در این زمینه استارت آپ ها می توانند با ارائه برنامه های توسعه ای خود و ایده های مدنظر بازار را در اختیار بگیرند.

وی ادامه داد: مهمترین اقدام سازمان بورس کمک به توسعه استارت آپ ها به شکل حذف قوانین و مقررات و باز کردن فضا برای این شرکت های نوپاست. هم اکنون ما دسترسی به سامانه های آنلاین بورس را برای این شرکت ها باز کرده ایم و در کسب و کارها به این شرکت ها راهنمایی می دهیم.

عراقچی گفت: تابلوی بورس ایده و حمایت از شرکت های دانش بنیان در بازار بورس راه اندازی شده است و برای موضوع شتابدهندگی استارت آپ ها نیز اقداماتی انجام داده ایم.

معاون اجرایی سازمان بورس اوراق بهادار گفت: در این زمینه راه اندازی مراکز رشد در دانشگاه های شهید بهشتی و شریف و تسهیل قوانین و مقررات برای فعالیت استارت آپ ها در حوزه بورس را پیگیری می کنیم.

]]>
2016/12/16
<![CDATA[استفاده از ماهواره برای پایش میراث فرهنگی کشور]]> معاون سازمان میراث فرهنگی از انعقاد تفاهمنامه با سازمان فناوری اطلاعات ایران برای اجرای سامانه آنلاین حفاظت از موزه‌ها و میراث فرهنگی کشور خبر داد.

استفاده از ماهواره برای پایش میراث فرهنگی کشور

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران،  محمدحسین طالبیان در حاشیه نمایشگاه الکامپ در سالن دولت الکترونیکی، آخرین اقدامات سازمان میراث فرهنگی را در خصوص استفاده از فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات تشریح کرد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون پایش محوطه موزه‌های کشور به صورت سه بعدی و از طریق عکس و فیلمبرداری انجام می‌شود، گفت: تا سال آینده طبق مذاکره با سازمان فناوری اطلاعات، موضوع پایش آنلاین میراث فرهنگی کشور را از طریق ماهواره خواهیم داشت.

طالبیان با بیان اینکه استفاده از فناوری ماهواره به عنوان یگان حفاظت از میراث فرهنگی کشور در دستور کار قرار دارد، اضافه کرد: برای پایش 32 هزار اثر میراث فرهنگی از این سرویس استفاده می‌کنیم.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه قصد داریم با ایجاد سامانه‌ بازدید آنلاین از موزه‌ها، هر فردی در هر جای دنیا می‌تواند با یک کلیک وارد فضای میراث فرهنگی کشور، موزه‌ها و اماکن دیدنی شود، گفت: هم‌اکنون 32 هزار اثر ثبت شده میراث فرهنگی در کشور وجود دارد که اطلاعاتشان باید به صورت نقشه و تصویر آنلاین دیده شود. در این زمینه طرح جامع اطلاعاتی مراکز تاریخی را با همکاری مرکز آمار آغاز کرده‌ایم تا بتوانیم از اطلاعات این مرکز نیز برای اجرای این پروژه استفاده کنیم.

طالبیان با تأکید بر توسعه عمرانی کشور با توجه به ظرفیت وسیع میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اضافه کرد: در خصوص ایجاد سامانه‌های هوشمند برای ارتباط سریع‌تر در این حوزه با سازمان‌هایی مانند وزارت جهاد کشاورزی و محیط‌زیست نیز در حال همکاری هستیم.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، راه‌اندازی سامانه آنلاین را راهنمای هوشمند برای اطلاع از وضعیت میراث فرهنگی کشور عنوان کرد و گفت: در همین حال سامانه نماد «اطمینان» نیز برای ارائه اطلاعات علمی درست و رفتار صحیح با کاربران در سازمان میراث فرهنگی راه‌اندازی شده است. به این ترتیب چنانچه سایت اطلاع‌رسانی در خصوص خدمات و فروش حوزه میراث فرهنگی فعال باشد، باید دارای نماد «اطمینان» از سازمان میراث فرهنگی بوده و مجوز فعالیت داشته باشد.

]]>
2016/12/16
<![CDATA[افتتاحیه بیست و دومین نمایشگاه الکامپ]]> 2016/12/15 <![CDATA[سهم فناوری اطلاعات در برنامه هفتم توسعه به ۴۰ درصد مي رسد]]> پیش بینی می شود سهم فناوری اطلاعات در برنامه ششم و هفتم به ۴۰ درصد برسد و این موید آن خواهد بود که سرویس خدمات و محتوا به صورت فزاینده ای بر بستر فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی رشد کند.

سهم فناوری اطلاعات در برنامه هفتم توسعه به ۴۰ درصد مي رسد

]]>
به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران مهندس نصرا... جهانگرد درمراسم افتتاحيه بيست و دومين نمايشگاه الكامپ اظهار داشت: امیدواریم در پایان برنامه ششم فناوری اطلاعات و ارتباطات با ۱۰۰ هزار میلیارد تومان ارزش، بیش از ۵ درصد از ‪GDP کشور را به خود اختصاص دهد.

معاون وزیر ارتباطات همچنين از راه اندازی پروژه «دولت همراه» در دهه فجر خبر داد و گفت: بر اساس این پروژه خدمات عمومی دولت الکترونیک بر بستر موبایل به مردم ارائه می شود.

وي با اشاره به ظرفیت های ایجاد شده برای خدمات دولت الکترونیک گفت: با آماده سازی زیرساخت های فناوری اطلاعات و خدمات دسترسی مردم امیدواریم در دهه فجر خدمات عمومی دولت را بر بستر موبایل به مردم عرضه کنیم.

وی اجرای پروژه دولت الکترونیک بر بستر موبایل را مرحله تکاملی سرویس دهی دولت الکترونیک عنوان کرد و گفت: با اجرای این پروژه از طریق شبکه ارتباطی کشور و تکنولوژی موبیلیتی، خدمات دولت الکترونیک، دولت موبایل و پرداخت الکترونیک با سهولت بیشتر، ارزانی و سرعت بیشتر به مردم ارائه می شود.

جهانگرد حجم بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور را در شرایط کنونی ۳۲ هزار میلیارد تومان و سهم این صنعت را از تولید ناخالص ملی ۲.۶ درصد عنوان کرد و گفت: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته بیشترین سهم رشد در برنامه ششم توسعه مربوط به این بخش خواهد بود.

جهانگرد لازمه توسعه این بخش را ایجاد محیطی از نوآوری و خدمات جدید با ارتقا محتوای بومی عنوان کرد و گفت: طی دو سال و نیم گذشته ۱۰۰ هزار اپلیکیشن فارسی در کشور طراحی و تولید شده است که این موضوع می تواند بستر جدیدی برای تسهیل رشد اقتصادی و اجتماعی کشور باشد چرا که ما معتقدیم رشد صنعت و اقتصاد کشور موکول به رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

معاون وزیر ارتباطات تاکید کرد: بر این اساس وزارت ارتباطات پروژه حمایت از رونق محتوای بومی بر بستر شبکه ملی اطلاعات را کلید زده است.

]]>
2016/12/15
<![CDATA[امضای تفاهم‌نامه همکاری وزرای بهداشت و ارتباطات برای توسعه سلامت در روستاها]]> تفاهم‌نامه همکاری وزراتخانه‌های بهداشت و ارتباطات در زمینه طرح سلامت در روستاها در حاشیه نمایشگاه الکامپ به امضای محمود واعظی و حسن قاضی زاده هاشمی رسید.

امضای تفاهم‌نامه همکاری وزرای بهداشت و ارتباطات برای توسعه سلامت در روستاها

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران،  دکتر محمود واعظی درباره موضوع همکاری دو وزارتخانه گفت: وزارت بهداشت در تمامی بخش‌ها به ویژه خدمت‌رسانی در روستاها اقدامات بسیاری را انجام داده که با این توافق، بسیاری از مشکلات روستایی‌ها و مردم شهرستان‌ها برای تردد در آینده حل خواهد شد و همچنین موضوع بانک اطلاعاتی دارو نیز حل می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه یکی از سیاست‌های اصلی دولت روحانی، رسیدگی به مناطق کمتر برخوردار و کاهش شکاف دیجیتالی است، گفت: از جمله نتایج اصلی این توافقنامه، خدمت‌رسانی در حوزه سلامت به روستاها، مناطق مرزی و مناطق دورافتاده است.

وی گفت: طبق توافق قبلی وزارت ارتباطات و وزارت بهداشت مقرر شده بود به روستاهایی که در اولویت اصلی و اولویت بالاتر وزارت بهداشت برای ارائه خدمات سلامت هستند، سریع‌تر اینترنت برده شود.

به گفته وی، برای این منظور کمیته مشترکی تشکیل شد و طبق توافق امروز نیز مقرر شده روستاهایی که در اولویت وزارت بهداشت هستند، سریع‌تر به شبکه اینترنت متصل شوند.

سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت نیز درباره این توافق توضیح داد: موضوع این توافقنامه، توسعه زیرساخت به ویژه برای گسترش شبکه بهداشت درمانی، ایجاد پرونده الکترونیک سلامت برای همه ایرانی‌ها و حل موضوع دارو در کشور است.

وی افزود : در حال حاضر مشکل دارو در کشور وجود دارد، موضوعاتی از جمله نظارت بر مصرف دارو، اصالت دارو، تاریخ تولید، مدت‌زمان امکان مصرف، قیمت و مسیر ورود تا مصرف‌کننده از جمله موضوعات اصلی مرتبط با دارو در کشور است.

به گفته وی، برای حل این موضوع، زیرساخت لازم در وزارت بهداشت وجود داشت، اما فعال نبود و نرم‌افزاری نیز برای این منظور وجود نداشت. وی گفت: تا پایان امسال نرم‌افزارهایی ساخته می‌شوند که تصویری از روند دارو در کل کشور به وزارت بهداشت ارائه می‌دهند.

به گفته وی، با این زیرساخت و نرم‌افزار مربوطه، پزشک، درمانگاه، بیمارستان و بیمار به اطلاعات دسترسی خواهند داشت.

]]>
2016/12/15