News Feed http://www.itc.ir/ News portlet RSS <![CDATA[افزایش حملات فیشینگ بانکی طی دو ماه گذشته]]> بر اساس رصد صورت گرفته حملات #‫فیشینگ درگاه‌های پرداخت بانکی در کشور در دو ماه گذشته رشد شدیدی داشته است. این حملات عموما با محوریت انتشار #‫برنامک_های_اندرویدی مخرب یا جعلی صورت می‌‌ پذیرد.

افزایش حملات فیشینگ بانکی طی دو ماه گذشته

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، بر همین اساس مرکز ماهر توصیه هایی را جهت کاهش احتمال قربانی شدن در این حملات پیشنهاد کرده است.

پرهیز از نصب هرگونه برنامک اندرویدی از منابعی غیر از توزیع‌کنندگان شناخته شده و معتبر به ویژه پرهیز از نصب برنامک های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌ها و همچنین حساسیت بیشترنسبت به هرگونه پرداخت درون اپلیکیشن‌های موبایلی حتی در صورت دریافت آن از طریق توزیع‌کنندگان معتبر (لازم به توجه است که هرگونه پرداخت درون برنامه‌ باید با انتقال کاربر به آدرس معتبر درگاه پرداخت از طریق صفحه مرورگر صورت پذیرد) از جمله پیشنهادهای مطرح شده می باشد.

توجه داشته باشید که برنامک‌های متعددی حتی از طریق توزیع کنندگان شناخته شده منتشر شده اند که با فریب کاربر و با استفاده از درگاه‌های پرداخت معتبر از کاربر وجه دریافت کرده ولی در عمل هیچ خدمتی ارائه نمی‌کنند.

درگاه‌های پرداخت صرفا در آدرس‌های معرفی شده از سوی شرکت شاپرک در این آدرس و بصورت زیردامنه‌هایی از shaparak.ir‌  (بدون هرگونه تغییر در حروف) معتبر می‌باشند. هر گونه آدرسی غیر از این نامعتبر بوده و لازم است ضمن خودداری از وارد کردن اطلاعات در آن، نسبت به گزارش آن به مرکز ماهر(cert [@] certcc.ir) یا پلیس فتا جهت پیگیری و مقابله اقدام گردد.

توجه داشته باشید صرف مشاهده مجوز HTTPS معتبر در وبسایت به معنی اعتبار آن نیست. حتما به آدرس دامنه‌ی وبسایت دقت کنید.

در جدول پیوست فهرستی از موارد فیشینگ رصد شده و مسدود شده توسط مرکز ماهر در فروردین ماه ارائه شده است. خوشبختانه هویت عاملین برخی از این حملات شناسایی شده و اقدامات جهت برخورد قانونی با آنها در جریان است.

]]>
2018/4/24
<![CDATA[انحصار صداوسیما در فضای مجازی مانع رشد تولید محتوا در شبکه ملی اطلاعات می شود]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به طرح پیشنهادی کمیسیون فرهنگی مجلس در انحصار صدور مجوز و مقررات صوت و تصویر در فضای مجازی برای صداوسیما تصریح کرد، یکی از پیامدهای این انحصار توقف رشد تولید محتوا در شبکه ملی اطلاعات است.

انحصار صداوسیما در فضای مجازی مانع رشد تولید محتوا در شبکه ملی اطلاعات می شود

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت و گو با ایرنا در واکنش به طرح پیشنهادی کمیسیون فرهنگی مجلس در انحصار صدور مجوز و مقررات صوت و تصویر در فضای مجازی برای صداوسیما گفت: این انحصار توقف رشد تولید محتوا در شبکه ملی اطلاعات است چراکه صداوسیما اعتقاد دارد به دلیل آنکه پخش تلویزیونی (برادکست) براساس قانون اساسی به صورت انحصاری در اختیار این سازمان است، در فضای مجازی (برادبند) نیز باید این ظرفیت برای آنها فراهم باشد؛ همچنین مدعی اند هرگونه پخش صوتی و تصویری در فضای مجازی باید تحت مدیریت و تحت نظارت و مقررات این سازمان انجام شود.

وی با بیان اینکه صدا و سیما به این رویکرد معتقد بوده و پیگیر آن است، افزود: البته درباره عبارت صوت و تصویر فراگیر اشاره شده در طرح پیشنهادی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، اگر ناظر به تلویزیون باشد، بدلیل الزامات قانونی خدشه ای به آن وارد نیست؛ اما اکنون مدیران صداوسیما تفسیری فراتر نسبت به این موضوع دارند و حتی برخی مواقع در مراجع قضایی نسبت به فعالان بخش خصوصی فعال در این عرصه نیز شکایت هایی را مطرح می کنند.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه مدیران صدوسیما برنامه های ویدئویی درخواستی ضبط شده(VOD)  را نیز شامل این مساله می دانند، اظهار کرد: این درحالیست که بین تلویزیون اینترنتی (IPTV ) و برنامه های ویدئویی درخواستی ضبط شده (VOD ) تفاوت های ماهوی وجود دارد و محتواهای کاربر محور(UGC)  نیز به طورکامل از بحث VOD و IPTV متفاوت است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: برداشت صداوسیما از لفظ صوت و تصویر فراگیر، آن است که محتواهای کاربرمحور(UGC)، برنامه های ویدئویی درخواستی ضبط شده (VOD) و تلویزیون اینترنتی (IPTV) به همراه کانال های رسانه ای بالای پنج هزار عضو نیز جزو صوت و تصویر فراگیر محسوب می شوند و باید تحت نظر آنها باشد.

وی با تاکید بر مشخص شدن تعریف دقیق مصادیق ادامه داد: دیدگاه ما این است که این انحصار فقط باید محدود به همان بحث تلویزیون اینترنتی(IPTV) باشد.

]]>
2018/4/23
<![CDATA[اضافه شدن ۱۲۰۰ میلیارد تومان به درآمدهای کشور در پی اجرای پروژه ای از دولت الکترونیک ]]> محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در سال گذشته در دولت الکترونیک با اتصال گمرک کشور، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت صنعت، معدن و تجارت به هم توانستیم ۱۲۰۰ میلیارد تومان درآمد کشور را در اجرای طرح رجیستری اضافه کنیم گفت: پروژه سیماک از جمله پروژه های دولت الکترونیک است که اجرای آن می تواند تاثیر بسزایی در شفاف سازی و‌مبارزه با رانت و تسهیل امور مردم داشته باشد.

اضافه شدن ۱۲۰۰ میلیارد تومان به درآمدهای کشور در پی اجرای پروژه ای از دولت الکترونیک

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه شورای اداری ایلام با بیان اینکه در پروژه سیماک امور مردم در کوتاه ترین زمان ممکن در پنجره واحدی صورت می گیرد، افزود: یکی از مفاسدی که با اجرای طرح سیماک با آن مقابله می شود بحث زمین خواری است لذا با دستور کار قرار دادن بحث سیماک می تواند کمک بزرگی از این بابت به کشثر صورت بگیرد.

آذری جهرمی با تاکید بر اینکه توسعه زیرساخت ها جهت ایجاد اشتغال و افزایش رفاه مردم است، اظهار کرد: استان ایلام اگرچه از نظر شاخص های حوزه ICT در وضعیت خوبی قرار دارد اما دررحوزه اشتغال شاخص های خوبی ندارد و از این بابت به همراه استاندار باید کالبدشکافی کرد تا با ظرفیت سازی بدنبال ایجاد اشتغال در این استان باشیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به دو‌ همکاری با دانشگاه ایلام در سال گذشته، تصریح کرد: پارسال در همکاری با دانشگاه ایلام نخست اقدام به راه اندازی مرکز آپای استان در دانشگاه شد و در همکاری بعدی مرکز تسهیلگری و حمایت از کسب و کارهای نوپای این استان در پارک علم و‌فناوری ایلام ایجاد شد که در مجموع یک‌میلیارد تومان هزینه شد.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با بیان اینکه در مجموع این دو‌ همکاری ۱۷ پروژه منجربه ایجاد اشتغال شد، خاطرنشان کرد: در استان های دیگر با چنین سرمایه گذاری حدود ۱۰۰ پروژه منجربه ایجاد اشتغال می شود که بدین ترتیب این شاخص در استان ایلام‌ وضعیت مطلوبی را ندارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات منابع دنیا را محدود و‌شناسایی نشده دانست و گفت: در دنیا اقتصادهای مبتنی بر بهره وری آغاز شده است و باید در حوزه های جدیدی چون هوشمندسازی برنامه ریزی کنیم که مثلا امروز چند ساختمان در ایلام هوشمندسازی شده و‌در پایان سال چند ساختمان دیگر باید به آنها اضافه شود تا بدین ترتیب زمینه ایجاد اشتغال در استان ایلام ایجاد شود.

وی با تاکید بر اینکه زیرساخت ها صرفا برای خواندن خبر و‌ تفریح ایجاد نشده است، افزود: توسعه زیرساخت ها باید به ایجاد اشتغال و افزایش رفاه مردم منجرب شود.

آذری جهرمی با اشاره به تصویب آیین نامه دفاتر پیشخوان در هیات دولت، اظهار کرد: بعد از ابلاغ این آیین نامه توسط سازمان تنظیم‌مقررات و ارتباطات رادیویی واگذاری مجوزها آغاز می شود.

]]>
2018/4/18
<![CDATA[نمایندگان از پاسخ‌های وزیر ارتباطات قانع شدند]]> نمایندگان مردم در خانه ملت در جریان رسیدگی به سوال دو تن از نمایندگان از محمدجواد آذری جهرمی، از پاسخ‌های وی قانع شدند.

نمایندگان از پاسخ‌های وزیر ارتباطات قانع شدند

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صبح امروز (یکشنبه) در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مساله فناوری اطلاعات و فضای مجازی طی سال های اخیر مربوط به یکی از اولویت های مردم، نخبگان و خصوصا وکلای مردم در مجلس شورای اسلامی شده که موجب دلگرمی است تا با جدیت امور را پیگیری کنیم، درباره قرارداد موسوم به آلکاتل گفت: سوال مطرح در مورد قرارداد آلکاتل، مربوط به سال 90 و همچنین قرارداد نگهداری شرکت زیرساخت ها مربوط به سال 94 است اما طبق وظیفه به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

وی با اشاره به اینکه در اصلاح قرارداد آلکاتل بیش از 100 میلیون یورو از رقم آن کاهش پیدا کرد، افزود: بعد از گشایش هایی که به واسطه برجام در کشور رخ داد طبیعتا هزینه های قرارداد باید اصلاح می شد. ضمن اینکه پیمانکار به دلیل تحریم نتوانسته بود تجهیزات را به کشور منتقل کند.

آذری جهرمی با بیان اینکه سال گذشته از وقتی موضوع آلکاتل در دستور کار قرار گرفت؛ 3 سال از نهایی سازی مشخصات فنی شبکه گذشته بود و تجهیزات نیز نوسازی شده بود، اظهار کرد: بنابراین شرایط مهیاتر شد و در نتیجه هزینه ها نیز باید منطقی تر می شد، لذا اصلاح قرارداد مدنظر قرارگرفت و قرارداد 247.5 میلیون یورو به 145 میلیون یورو کاهش پیدا کرد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید تصریح کرد: همچنین تجهیزات در قرارداد جدید به روزآوری شد و اکنون دو بخش از آن از گمرک ترخیص شده و در حال نصب و راه اندازی است و زیربار شبکه خواهد رفت و بخشی از آن نیز درحال استفاده است.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با اشاره به اینکه وضعیت بهبود وضعیت شبکه ارتباطی در کشور را می توان از مردم پرسید، تصریح کرد: بر اساس گزارش ITU، ایران دومین کشور از نظر شاخص نرخ رشد توسعه بوده و در خاورمیانه از این نظر اول بوده و این افتخاری است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه طی چهار تا پنج سال گذشته همه شاخص های حوزه فناوری در همه شهرهای کشور بیش از 10 برابر شده است، گفت: براساس مدل IMS مدل جدید توپولوژی شبکه ای، شبکه مکالمات صوتی کشور در 35 نقطه متمرکز شده است و شبکه دیتا که مصداق زیرساخت شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک محسوب می شود از 31 به 110 نقطه در سراسر کشور گسترش پیدا کرده است.

آذری جهرمی خاطرنشان کرد: ساختار شبکه تماسهای صوتی کشور در زیرساخت تجمیع شده و به جای آن ساختار زیرساخت شبکه دیتای کشور در ۱۱۰ شهر توسعه یافته است، بنابراین این اظهارات که با تغییر ساختار شبکه، شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیکی تحقق نیافته، یک اظهار نظر غیرکارشناسی است چرا که شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیکی بر روی بستر دیتا توسعه پیدا می کند.

بنابه این گزارش، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در پایان توضیحات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را قانع کننده دانستند.

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز (یکشنبه) صبح برای پاسخ به دو سوال حمیده زرآبادی نماینده قزوین و فاطمه حسینی نماینده تهران در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود.

]]>
2018/4/15
<![CDATA[اعلام شعار سال 2018 از سوی اتحادیه جهانی مخابرات]]> اتحادیه جهانی مخابرات شعار روز جهانی ارتباطات سال 2018 را " فعال کردن استفاده مثبت از هوش مصنوعی برای همه "اعلام کرد .

اعلام شعار سال 2018 از سوی اتحادیه جهانی مخابرات

]]>
 به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، ۱۷ می (۲۷ اردیبهشت‌ماه ) روز جهانی جامعه اطلاعاتی و مخابرات است که اتحادیه جهانی مخابرات همه‌ساله، با انتخاب یک شعار راهبردی، این روز را گرامی می‌دارد و تمامی کشورهای عضو این اتحادیه بر پایه این شعار، برنامه‌های یک‌ساله خود را در حوزه ICT تعیین می‌کنند.

اتحادیه جهانی مخابرات (ITU)، شعار امسال روز جهانی ارتباطات ( ‌۱۷ می ۲۰۱8 ) را فعال کردن استفاده مثبت از هوش مصنوعی برای همه اعلام کرده است.

بر اساس اطلاعیه ITU، در سال‌های اخیر پیشرفت‌های قابل‌توجهی در فن‌آوری هوش مصنوعی وجود داشته است که با پیشرفت‌های شگرف در زمینه‌های مشارکت مانند کلان داده، یادگیری ماشین، توان محاسباتی، ظرفیت ذخیره‌سازی و محاسبات ابری در میان افراد دیگر امکان‌پذیر شده است. فن‌آوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در حال حاضر به‌عنوان جز کلیدی ابزارهای فعالانه و برنامه‌های کاربردی برای کمک به مردم برای هدایت زندگی بهتر با بهبود بهداشت، آموزش، امور مالی، کشاورزی، حمل‌ونقل و طیف گسترده‌ای از خدمات دیگر در حال ظهور هستند.

موضوع شعار امسال روز جهانی مخابرات (WTISD-2018) به سازمان ITU و سایر ذینفعان کلیدی اجازه می‌دهد تا بر فرصت‌هایی برای چگونگی تسریع پیشرفت هوش مصنوعی تا سال ۲۰۳۰، تمرکز کنند.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز که با توجه به نام‌گذاری سال ۹7 به‌عنوان سال حمایت از کالای ایرانی و نقش تأثیرگذار ICT در اشتغال‌زایی از شعار سال 2018 اتحادیه جهانی مخابرات برای توسعه و پیشرفت کشور استفاده می‌کند.

]]>
2018/4/11
<![CDATA[تعیین فهرست پروژه های اولویت دار دولت الکترونیکی]]> با تصویب دولت، فهرست پروژه های ملی اولویت دار توسعه دولت الکترونیک تعیین شد.

تعیین فهرست پروژه های اولویت دار دولت الکترونیکی

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، فهرست مذکور شامل نام پروژه، عنوان لاتین، دستگاه متولی، تعداد خدمات و زیر خدمات مرتبط با هر یک از آنها و فهرست خدمات یادشده است.

هیأت وزیران همچنین دستگاه های اجرایی متولی پروژه ­های اولویت دار را مکلف کرد ظرف یک ماه برنامه اجرایی پروژه های مذکور را شامل اقدامات اجرایی، اهداف و شاخص های ماهانه به همراه کاربرگ تکمیل شده شناسنامه پروژه های ملی توسعه الکترونیک، به کمیسیون توسعه دولت الکترونیک اعلام کنند.
این گزارش حاکی است، همچنین در این جلسه، هیأت وزیران، با برون‌سپاری برخی از خدمات دستگاه های اجرایی به دفاتر پیشخوان دولت موافقت کرد.

دولت این تصمیم را به منظور کاهش تصدی های خود و سهولت دسترسی و ارتقای سطح کیفیت ارایه خدمات به شهروندان و کاهش مراجعات مردم به دستگاه ­های اجرایی از طریق تجمیع خدمات قابل واگذاری در دفاتر پیشخوان دولت با هدف کاهش هزینه تمام شده خدمات و جلوگیری از ترددهای غیرضرور در سطح شهرها و روستاها اتخاذ کرد.

بر این اساس، دولت کلیه دستگاه های خدمات دهنده را موظف کرد حداکثر ظرف 2 سال از تاریخ تصویب این آیین نامه، تمامی خدمات قابل واگذاری تعیین شده از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور را از طریق دفاتر پیشخوان دولت عرضه نمایند.

]]>
2018/4/11
<![CDATA[ضرورت آماده کردن سازمان فناوری اطلاعات ایران برای ماموریت های جدید منجر به تدوین یک برنامه تحول برای سازمان شده است. ]]> به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران دکتر سراییان در دیدار نوروزی با پرسنل سازمان ضمن تبریک سال نو به تشریح اهداف و ماموریت های محوله سازمان پرداخت و گفت : ضرورت آماده کردن سازمان فناوری اطلاعات ایران برای ماموریت های جدید منجر به تدوین یک برنامه تحول برای سازمان شد که در راستای آن باید چشم انداز،ماموریت و نقشه راه سال 1400 سازمان را مشخص نماییم .

ضرورت آماده کردن سازمان فناوری اطلاعات ایران برای ماموریت های جدید منجر به تدوین یک برنامه تحول برای سازمان شده است.

]]>
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روزمرگی و نداشتن برنامه را از آفت های هر سازمانی دانست و گفت : داشتن برنامه به معنی احصاء الویت ها و تمرکز بر روی اهداف و تخصیص منابع در راستای دستیابی به اهداف است .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه با بیان این مطلب افزود :  با حکم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یکسری تکالیف و انتظارات برای سازمان فناوری اطلاعات مطرح شده است .در حال حاضر  این انتظارات احصاء و  در قالب چهار محور اساسی مشخص شده است. نخستین محور  ایفای نقش موثر در اقتصاد دیجیتال است  و دومین محور  راهبری فرآیند توسعه کسب و کار دیجیتال و همچنین  توانمند سازی و حمایت از کسب و کارهای نوپا و به کار گیری حداکثری از ظرفیت بخش خصوصی از دیگر تکالیف محوله است .

 دکتر سراییان در ادامه  با اشاره به پنج  محور راهبردی سازمان فناوری اطلاعات که بر گرفته از ماموریت جدید سازمان فناوری اطلاعات ایران است افزود :  بحث توسعه بازار IT کشور – توسعه دولت هوشمند – نوآوری و کار آفرینی و زیر ساخت توسعه محتوا و کسب و کار مرتبط با شبکه ملی اطلاعات و بحث امنیت در فضای سایبری پنج محور عملیاتی پیش روی سازمان است.

معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر چالاکی  سازمان گفت : برای دستیابی به اهداف لازم است درون سازمان نیز یک تحول اساسی اتفاق بیافتد و هر حوزه ای و حتی هر کارشناسی باید دارای برنامه باشد و مشخص نماید در پایان سال 97 باید چه دستاوردی داشته باشد و چه اهداف  و ماموریتی را محقق سازد. چرا که برنامه ریزی باعث نظم می شود و همچنین پایش و رصد از نکات مثبت برنامه ریزی است .

رسول سراییان اصلاح ساختار سازمان فناوری اطلاعات ایران جزء اولویت های مهم سال 97 دانست و بیان داشت :  باز تعریف فرایندها و یکپارچه سازی سیستم های IT  سازمان مبتنی بر ماموریت های جدید جزء محورهای تحول در سازمان خواهد بود .و توجه اساسی به حوزه سرمایه انسانی از جنبه های آموزش، توانمد سازی،برنامه های رفاهی و انگیزشی و ارزشیابی پرسنل از اهداف سال 97 در حوزه منابع انسانی است .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به تکالیف عملیاتی محوله  گفت : در حوزه عملیات وظایفی بر عهده ماست که چند مرجع به ما تکلیف کرده اند اولین قانون برنامه ششم است که احصاء کردیم که چه وظایفی به سازمان ما محول شده است و محور دیگر اقتصاد مقاومتی است و محور بعدی توسعه دولت الکترونیک و هوشمند است که مصوبه هیات وزیران است و تکلیف بعدی شورای اجرایی فناوری اطلاعات است که رییس سازمان دبیر شورا است و به واسطه آن وظایفی بر عهده سازمان می باشد و محور بعدی شبکه ملی اطلاعات است .

دکتر سراییان با تاکید بر اقدامات انجام شده در حوزه دولت الکترونیک  تصریح کرد : در بخش توسعه دولت الکترونیک کار سنگینی  را در دو ماهه پایان سال 96 انجام دادیم ودر نهایت  21 کلان پروژه برای توسعه دولت الکترونیکی نهایی شد و به تصویب وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان برنامه و بودجه و رییس سازمان اداری و امور استخدامی رسید و مقرر است که توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ  شود و امیدواریم که بتوانیم منشاء تحول اساسی در حوزه دولت الکترونیک شویم و مردم هم بتوانند از این خدمات و سرویس ها بهره مند شوند . و همچنین سکوی دولت همراه نیز از دیگر اقدامات موثر در این حوزه می باشد .

دکتر سراییان با اشاره به وظایف محوله در بخش شبکه ملی اطلاعات  گفت : در بخش دبیر خانه شورای اجرایی شبکه ملی اطلاعات  وظایفی بر عهده ما است و خوشبختانه سند برنامه دبیر خانه هم مشخص شده است که یکی از محورها  مفهوم دولت باز یا open data  است که بتوانیم ساز و کارهای لازم را به گونه ای فراهم کنیم که کسب و کارها بتوانند به داده های دولت دسترسی داشته باشند و بر اساس آن حوزه اشتغال و نوآوری و کار آفرینی را رقم بزنند .و در حوزه مرکز توانمند سازی کسب و کارهای نوپا اقداماتی خوبی انجام شده است و همچنین لایحه رفع موانع کسب و کارهای نوپا گام اساسی در جهت تسهیل در فرآیند های استارتاپ ها می باشد .و اینها کارهای زیر بنایی و زیر ساختی است که شکل گرفته است که امیدواریم با این مصوبه و فراهم کردن سازکار اجرایی آن شرکت های استارتاپی از برکات این حوزه بهره مند شوند .

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه افزود: از دیگر اقدامات مهم که باید در سازمان در راستای ماموریت های محوله انجام دهیم، حضور فعالانه و موثر در مجامع بین المللی او در کنار آن ارتقاء و بهبود وضعیت در شاخص های بین المللی است و با برنامه ریزی های مناسب و همچنین کمک بخش خصوصی و سایر بازیگران این عرصه  می توانیم دستاوردهای خوبی را در این حوزه ها بدست آوریم .

وی در پایان ضمن قدردانی از زحمات پرسنل سازمان فناوری اطلاعات ایران در سال 96 اظهار  امیدواری کرد که امسال با برنامه و هدفمند وارد فاز اجرایی شویم . ما به دنبال ایجاد جریان های درآمدی پایدار و متنوع برای سازمان هستیم و که روز به روز استقلال و توانمندی سازمان را از نظر بنیه مالی متکی به خود باشد  که در این زمینه زیر ساخت های خوبی فراهم شده است .

]]>
2018/4/7
<![CDATA[اطلاعيه مرکز ماهر در خصوص اختلال سراسري در سرويس اينترنت و سرويس هاي مراکز داده داخلي]]> در پي بروز اختلالات سراسري در سرويس اينترنت و سرويس هاي مراکز داده داخلي در ساعت حدود 20:15 مورخ 97/1/17 ، بررسي و رسيدگي فني به موضوع انجام پذيرفت. در طي بررسي اوليه مشخص شد اين حملات شامل تجهيزات روتر و سوئيچ متعدد شرکت سيسکو بوده که تنظيمات اين تجهيزات مورد حمله قرار گرفته و کليه پيکربندي هاي اين تجهيزات (شامل running-config و startup-config) حذف گرديده است.

اطلاعيه مرکز ماهر در خصوص اختلال سراسري در سرويس اينترنت و سرويس هاي مراکز داده داخلي

]]>
در پي بروز اختلالات سراسري در سرويس اينترنت و سرويس هاي مراکز داده داخلي در ساعت حدود 20:15 مورخ 97/1/17، بررسي و رسيدگي فني به موضوع انجام پذيرفت. در طي بررسي اوليه مشخص شد اين حملات شامل تجهيزات روتر و سوئيچ متعدد شرکت سيسکو بوده که تنظيمات اين تجهيزات مورد حمله قرار گرفته و کليه پيکربندي هاي اين تجهيزات (شامل running-config و startup-config) حذف گرديده است.
دليل اصلي مشکل، وجود حفره ي امنيتي در ويژگي smart install client تجهيزات سيسکو مي باشد و هر سيستم عاملي که اين ويژگي بر روي آن فعال باشد در معرض آسيب پذيري مذکور قرار داشته و مهاجمين مي توانند با استفاده از اکسپلويت منتشر شده نسبت به اجراي کد از راه دور بر روي روتر-سوئيچ اقدام نمايند.
لازم است مديران سيستم با استفاده از دستور "no vstack" نسبت به غيرفعال سازي قابليت فوق (که عموما مورد استفاده نيز قرار ندارد) بر روي سوئيچ ها و روترهاي خود اقدام نمايند، همچنين بستن پورت 4786 در لبه‌ي شبکه نيز توصيه مي شود.
در صورت نياز به استفاده از ويژگي smart install، لازم است بروزرساني به آخرين نسخه هاي پيشنهادي شرکت سيسکو صورت پذيرد.
جزييات فني اين آسيب پذيري و نحوه ي برطرف سازي آن در منابع زير آمده است:
https://tools.cisco.com/security/center/content/CiscoSecurityAdvisory/cisco-sa-20170214-smi

https://tools.cisco.com/security/center/content/CiscoSecurityAdvisory/cisco-sa-20180328-smi2#fixed

در اين راستا به محض شناسايي عامل اين رخداد، دسترسي به پورت مورد استفاده توسط اکسپلويت اين آسيب پذيري در لبه شبکه زيرساخت کشور و همچنين کليه سرويس دهنده هاي عمده ي اينترنت کشور مسدود گرديد.
تا اين لحظه، سرويس دهي شرکت ها و مراکز داده ي بزرگ از جمله افرانت، آسيا تک، شاتل، پارس آنلاين و رسپينا بصورت کامل به حالت عادي بازگشته است و اقدامات لازم جهت پيشگيري از تکرار رخداد مشابه انجام شده است.
لازم به توضيح است متاسفانه ارتباط ديتاسنتر ميزبان وب سايت مرکز ماهر نيز دچار مشکل شده بود که در ساعت ? بامداد مشکل رفع شد.
همچنين پيش بيني مي گردد که با آغاز ساعت کاري سازمان ها، ادارات و شرکت ها، شمار قابل توجهي از اين مراکز متوجه وقوع اختلال در سرويس شبکه ي داخلي خود گردند. لذا مديران سيستم هاي آسيب ديده لازم است اقدامات زير را انجام دهند:
•  با استفاده از کپي پشتيبان قبلي،  اقدام به راه اندازي مجدد تجهيز خود نمايند يا در صورت عدم وجود کپي پشتيبان، راه اندازي و تنظيم تجهيز مجددا انجام پذيرد.
•  قابليت آسيب پذير smart install client را با اجراي دستور "no vstack" غير فعال گردد. لازم است اين تنظيم بر روي همه تجهيزات روتر و سوئيچ سيسکو (حتي تجهيزاتي که آسيب  نديده اند) انجام گردد.
•  رمز عبور قبلي تجهيز تغيير داده شود.
•  توصيه مي گردد در روتر لبه شبکه با استفاده از ACL ترافيک ورودي 4786 TCP نيز مسدود گردد.

متعاقباً گزارشات تکميلي در رابطه با اين آسيب پذيري و ابعاد تاثيرگذاري آن در کشور و ساير نقاط جهان توسط اين مرکز منتشر خواهد شد.

]]>
2018/4/7
<![CDATA[حمله سایبری به برخی از مراکز داده کشور]]> محمد جواد آذری جهرمی با انتشار توئیتی از حمله گسترده به برخی مراکز داده کشور خبر داد.

حمله سایبری به برخی از مراکز داده کشور

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران :  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شب گذشته در توئیت خود آورده است:

برخی مراکز داده کشور با حمله سایبری مواجه شده‌اند. تعدادی از مسیریاب‌های کوچک به تنظیمات کارخانه‌ای تغییر یافته‌اند. مرکز ماهر با یاری رساندن به این مراکز داده حمله را کنترل و در حال اصلاح شبکه‌های آنان و برگرداندن وضعیت به حالت طبیعی است.

تلاش‌ها برای نا امن جلوه دادن ها یک فرصت برای اصلاح اشکال‌هاست.

آذری جهرمی در دومین توئیت خود دامنه این حملات را فراتر از ایران اعلام کرده و ادامه داده است: منشا حملات در دست بررسی است. تا کنون بیش از ۹۵ درصد مسیر یاب های متاثر از حمله به حالت عادی بازگشته‌ و سرویس دهی خود را از سر گرفته‌اند.

اخبار تکمیلی از این حمله سایبری متعاقبا ارسال خواهد شد.

]]>
2018/4/7
<![CDATA[عدم تاثیرپذیری هسته اصلی شبکه ملی اطلاعات از حمله سایبری شب گذشته / ضرورت تجدید نظر در نظام های پیشگیری از حملات سایبری]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با توجه به حمله سایبری شب گذشته به ضرورت تجدید نظر در نظام های پیشگیری از حملات سایبری تاکید کرد.

عدم تاثیرپذیری هسته اصلی شبکه ملی اطلاعات از حمله سایبری شب گذشته / ضرورت تجدید نظر در نظام های پیشگیری از حملات سایبری

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، محمد جواد آذری جهرمی ظهر امروز در ارتباطی زنده با اخبار شبکه یک سیما توضیحاتی در خصوص حمله سایبری شب گذشته ارایه کرد.

وی در ابتدای این گفتگو با اشاره به اینکه این حمله سایبری در کشورهای مختلف تاثیرات متفاوتی داشته است، گفت : کشورهای آمریکا و روسیه بیشترین تاثیر را از این حمله داشته اند و ایران با 2 درصد جز کشورهایی است که کمترین تاثیر از این حملات داشته است .

آذری جهرمی با بیان اینکه 195 هزار تجهیز شرکت سیسکو در کل دنیا مورد حمله قرار گرفته است، افزود : شرکت ایرانی رسپینا جز 10 شرکتی است که در دنیا بیشترین تاثیرات را از این حمله داشته اند.

وی با اشاره به اینکه در ایران نیز تهران با 555 تجهیز بیشترین تاثیر را از این حمله سایبری داشته است، گفت : این حمله باعث خارج شدن روترها و افت ترافیک در شبکه شد و در این حمله سرقت اطلاعاتی انجام نشده است .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با عنوان اینکه دلیل این حمله یک اشکال امنیتی در تجهیزات سیسکو بوده است، خاطر نشان کرد : البته شرکت سیسکو در حدود 10 روز گذشته در این مورد تذکراتی داده بود و شرکت های ارتباطات زیرساخت،اپراتورهای تلفن همراه و برخی از شرکت های FCP  به تذکرات توجه کردند و به همین دلیل در این حمله مشکلی برای این شرکت ها بوجود نیامد.

وی در پاسخ به سوالی درباره مسوولیت وزارت ارتباطات در این حوزه نیز گفت : وزارت ارتباطات در بخش هایی  از شبکه که مسوولیت داشته این موارد را مدیریت کرده است و برای هسته اصلی شبکه ملی اطلاعات مشکلی بوجود نیامده است .

وی در ادامه افزود: درنظام هایی که برای جلوگیری و پیشگیری از این حملات طراحی شده باید تجدید نظر کنیم و با استفاده از نظر کارشناسان این حوزه نظام پیشگیری چابکتری طراحی شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه شبکه با گذشت 2 ساعت به حالت عادی برگشت، افزود : دستوالعملی های امنیتی در این حوزه باید به روز شود و به توصیه های امنیتی شرکت های سازنده تجهیزات داخلی و خارجی حتما توجه شود .

]]>
2018/4/7
<![CDATA[جزییات اختصاص جایزه اجلاس جهانی ITU سال 2018 به « طرح کوا»]]> طرح کودک و اینترنت (کوا) سازمان فناوری اطلاعات ایران، جایزه اجلاس جهانی ITU سال 2018 را به خود اختصاص داد.

جزییات اختصاص جایزه اجلاس جهانی ITU سال 2018 به « طرح کوا»

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران؛ اتحادیه جهانی مخابرات،هرساله فعالیت کشورها را در حوزه‌های مختلف بررسی و در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (WSIS) به طرح‌های برتر در 10 بخش، جایزه اعطا می‌کند.

یکی از بخش‌هایی که مورد تأکید سازمان ملل بوده، طرح حفاظت از کودکان در فضای مجازی است که ایران گزارش عملکرد و اقدام‌های خود در جهت ارتقاء جنبه‌های خود حفاظتی کودکان و خانواده‌ها را ارائه کرد.

اجرای بیش از 700 کارگاه آموزشی در مدارس سراسر کشور با حضور والدین و کودکان و نوجوانان و ارائه راهکارهای حفاظت از مخاطرات موجود در فضای مجازی برای این قشر از جامعه و همچنین برنامه پیش‌بینی‌شده برای آینده، ازجمله بخش‌های گزارش ارائه‌شده به اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی محسوب می‌شود.

بر همین اساس از میان 400 موضوع و طرح که در تمامی بخش‌ها از سوی کشورهای مختلف ارائه‌شده بود، طرح "کودک و اینترنت" ایران توانست در شاخه حفاظت از کودکان در فضای مجازی، جایزه سال 2018 را به خود اختصاص دهد.

لازم به ذکر است، موضوع کودکان و فضای مجازی مسئله‌ای است که از شروع کار وزارت ارتباطات در دولت تدبیر و امید، به‌طور ویژه‌ای در دستور کار قرارگرفته و همین اهمیت بخشیدن به این موضوع باعث شده تا دیگر سازمان‌های کشور چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی به تکاپوی بیشتری برای فعالیت در این زمینه بپردازند.

جامعه هدف این طرح  شامل کودکان و کلیه دانش آموزان مقاطع تحصیلی مختلف، اولیاء و مربیان بوده و شناسایی تهدیدات و چالش‌های مؤثر در حوزه کودک و اینترنت، ارائه راهکارها و خدمات حفاظتی- قانونی در حوزه کودک و اینترنت، ارائه راهکارها و خدمات حفاظتی و امنیتی در حوزه کودک و اینترنت، آموزش و آگاه‌سازی سطوح مختلف جامعه هدف و طراحی و راه‌اندازی سامانه ملی اینترنت و کودک (کوا) ازجمله اهداف این طرح محسوب می‌شود.

]]>
2018/3/27
<![CDATA[سال جدید سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی و سال اشتغال و رونق است]]> رییس‌جمهوری در پیام نوروزی به مناسبت حلول سال 1397 هجری شمسی ، سال 96 سال را به رغم خواست و تلاش های بدخواهان کشور ، سال موفقیت و پیروزی ملت بزرگ ایران درعرصه های مختلف برشمرد و تصریح کرد: اتحاد ملت ایران همه دشمنان را به اعجاب واداشت و به عظمت ملت ما اعتراف کردند.

سال جدید سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی و سال اشتغال و رونق است

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در جمع مردم زلزله زده کرمانشاه و خطاب به ملت بزرگ ایران اظهارداشت:همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند سال نو ، سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی و سال اشتغال و رونق خواهد بود.

متن پیام نوروزی رییس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

السلام علیک یا مولا یا امیرالمؤمنین

شاد باش عرض می‌کنم خدمت ملت بزرگ ایران در جای جای این کشور و همه ایرانیان در سراسر گیتی و همچنین به اقوام و همسایگانی که نوروز را پاس می‌دارند.

همراه شدن نوروز و شکوفایی طبیعت با ماه پربرکت رجب، ایام میلاد ائمه هدی بویژه امیرالمؤمنین(ع) و بعثت پیامبر اسلام(ص) و ایام عبادت و اعتکاف که شکوفایی معنوی است، به فال نیک می‌گیرم.

خدمت همه خانواده‌های شهدا، جانبازان عزیز، آزادگان تبریک ویژه دارم و همچنین سلام و تهیت و درود به محضر ولی عصر امام زمان(عج).

باید در اینجا یاد کنیم از آنهایی که در این لحظه به جای سفره نوروزی، سفره خدمت به ملت را انتخاب کرده‌اند و برگزیده اند.

پزشکان، پرستاران، خلبانان، رانندگان، مرزداران، پلیس و همه آنهایی که در سراسر ایران در کنار سکوها، چاه‌های نفت، تلمبه‌خانه‌ها، اتاق‌های کنترل در کنار آمبولانس‌ها، ماشین‌های آتش نشانی، در راه‌های کشور ، خدمت را برای خود به عنوان وظیفه بزرگ برگزیده‌اند.

ملت ما خود را شریک در اندوه و غم عزیزانی می‌داند که در سال گذشته در اثر سیل، زلزله یا حوادثی چون حوادث هوایی یا دریایی به سوگ عزیزانشان نشستند. همه ملت ایران را در غم خود سهیم و شریک بدانند و خداوند بزرگ را به عنوان ولی خود در کنار خود ببینند و صبر و مقاومت و راه زندگی توأم با معنویت را ادامه دهند.

سال گذشته، سال پیروزی و موفقیت ملت ایران بود، در صحنه انتخابات آن پیروزی شکوهمند، آن حضور تکان‌دهنده، آن رقابت بی‌نظیر، آن حضور توأم با امنیت در حالی که بدخواهان چیز دیگری را می‌خواستند؛ نزاع و دودستگی و پیروزی گروهی را بر گروهی می‌خواستند.

اما انتخابات یک پیروز بیشتر نداشت و آن ملت بزرگ ایران بود. ملت بزرگ ایران موفقیت دیگری را به رخ جهانیان کشید؛ آن زمانی که حوادث غم‌بار در کشور پیش آمد.در کرمانشاه وکرمان، در دنا و در دریا، مردم اعلام کردند که حادثه‌دیدگان تنها نیستند. این همدلی و همنوایی به عنوان یک موفقیت اجتماعی و اخلاقی و انسانی برای ملت بزرگ ایران ثبت شد.

مردم ما  وقتی دیدند در خیابان اغتشاشاتی وجود دارد و ممکن است امنیت جامعه‌شان به خطر بیفتد به صحنه آمدند و با صدای رسا اعلام کردند که انتقاد و اعتراض حق مردم است اما ملت فهیم ایران، بی‌قانونی و خشونت را تحمل نخواهد کرد.

دشمنان ما در دنیا به فکر آن بودند که از آن بهانه برای شکستن ملت ایران استفاده کنند اما اتحاد ملت ایران همه دشمنان را به اعجاب وا داشت و به عظمت این ملت اعتراف کردند.

ملت ما که همیشه آفریننده صلح و آرامش در منطقه و جهان بوده اند در سال گذشته با تلاش پیگیر خود و سربازان مخلص و دیپلمات‌های پرتلاش خود توانستند در کنار ملت عراق، سوریه و لبنان ثبات و امنیت بیشتری را برای منطقه به همراه بیاورند.

در سال گذشته همه کشور، شور، شعف، کار و تلاش بود و همانطور که رهبر معظم انقلاب اعلام کردند، سال نو، سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی و سال اشتغال و رونق است. در سال گذشته ملت ما قدم‌های خوبی برداشت و کارآفرینان، کارگران، مهندسین و کشاورزان گرچه با عارضه کم‌آبی مواجه بودیم، اما کشاورزان ما، سرافرازی ما و ملت بزرگ را آفریدند و باز هم در گندم ما را خودکفا کردند و به حول و قوه الهی در سال نو هم ما را خودکفا خواهند کرد. در بسیاری از زمینه‌ها رکوردی را برای تحول در زراعت و کشاورزی و در خوداتکایی بوجود آوردند و این راه را ملت ما ادامه خواهد داد.

مهندسین و کارگران ما، آنهایی که در راه‌آهن تلاش می‌کردند و می‌کنند، استان‌های مختلف را به راه‌آهن سراسری متصل کردند. استان همدان و کرمانشاه به راه‌آهن سراسری وصل شد و در سال آینده نیز سه استان دیگر به راه‌آهن سراسری وصل خواهد شد. همه جوانان، فرهیختگان، ورزشکاران و هنرمندان برای‌ کشور موفقیت آفریدند.

دو هدف بلند را در کنار ملت‌مان در سال گذشته دنبال کردیم و در سال نو به کمک شما ملت بزرگ ادامه خواهیم داد. موضوع اول ایجاد اشتغال و مبارزه با غول بیکاری بود. گر چه هنوز مشکلات فراوانی باقی مانده، گر چه هنوز جبران گذشته نیاز به زمان دارد، اما اشتغال سال گذشته ما در تاریخ کشور یا بی‌نظیر و یا کم‌نظیر بوده و در سال نو باید اشتغال بالاتری را بیافرینیم و این کار را به حول و قوه الهی با کمک شما مردم انجام خواهیم داد.

سال تولید ملی در کنارش اشتغال و خودکفایی و نشاط هم در جامعه خواهد بود.

موضوع دوم مبارزه با فقر بود. دولت دوازدهم مبارزه با فقر را ادامه خواهد داد. مستمری مددجویان و مستمری‌بگیران کمیته امداد و بهزیستی در سال 96 بیش از 3 برابر شد. این گام اول و مهم در زمینه مبارزه با فقر بود. برای تمام مشاغل، کارمندان و کارگران در حداقل حقوق اقدامی کردیم تا حقوق‌ها متعادل شود و این برنامه را ادامه خواهیم داد. گام بزرگ دیگری در سال جدید و تا پایان دولت دوازدهم برای مبارزه با فقر برخواهیم داشت.

دو درخواست و خواهش از ملت بزرگ ایران دارم. خواهش اول در سال جدید از همه کارآفرینان، کارگران، سرمایه‌گذاران، ایرانیان داخل و خارج است. سال نو، سال سرمایه‌گذاری و تولید است. همه باید با همه توان به رونق تولید بپردازیم. قدرت ملی ما در کنار تولید ما خواهد بود و این کارآفرینان هستند که می‌توانند قدم‌های مهمی را در سال جدید بردارند.

خواهش دوم من از جوانان عزیز است؛ جوانانی که کشور و آینده آن ، تعلق به آنها دارد و باید راه سربلندی کشور را ادامه دهند. آنچه برای همه ما مهم است، عزت اسلام، سربلندی ایران، آسایش و رفاه ملت ایران است. برای این سه هدف بلند همه ما باید تلاش کنیم و امید ما به جوانان عزیز است.

به آنچه که  به جوانان و زنان از آغاز دولت دوازدهم وعده کردم و قول دادم و دولت ما متعهد شده است، عمل کرده و آن را ادامه خواهیم داد. می‌دانیم نسل جوان ما خواست بالاتری دارد. می‌دانیم با دنیای دیگری می‌خواهد شرایط جدیدی را برای کشور ببیند. نشاط بیشتر را می‌خواهد. دولت متعهد به اشتغال جوانان، نشاط جوانان، آزادی جوانان و ادامه دسترسی آنان به اطلاعات است. اطلاعات آزاد به معنای به روز بودن مردم نسبت به تحولات جهانی ،به معنای اتصال دانشجویان و دانش‌پژوهان ما با علم جدید دنیا و به معنای اتصال و ارتباط نزدیک‌تر با مردم و اشتغال نو در این فضا است.

البته ما فضای مجازی امن، آسان و ارزان، توأم با اخلاق و معنویت می‌خواهیم. در سایه این فضاست که مبارزه با فساد  و شفافیت را ادامه می‌دهیم و مردم ما شاهد شفافیت بیشتر در سال جدید خواهند بود.

خدایا باران پربرکت و رحمت خود را بر ملت ما نازل گردان. خدایا در این ساعات زیبای آغاز سال از تو می‌خواهیم باران فتوت، باران اخلاق، باران تحمل، باران وحدت و انسجام و باران تلاش برای توسعه و پیشرفت کشور بر ما نازل بفرمایی.

خادمین مردم، رهبر معظم انقلاب، دولت و نظام را برای تلاش بیشتر، برای به اهتزاز در آوردن پرچم پیشرفت، آرامش، آسایش و رفاه در این کشور، بیش از پیش موفق بگردان.

أَعْطِنِی بِمَسْأَلَتِی إِیَّاکَ جَمِیعَ خَیْرِ الدُّنْیا وَ جَمِیعَ خَیْرِ الاخِرَةِ ، وَ اصْرِفْ عَنِّی بِمَسْأَلَتِی إِیَّاکَ جَمِیعَ شَرِّ الدُّنْیا وَ شَرِّ الاخِرَه.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

]]>
2018/3/21
<![CDATA[طرح کودک و اینترنت (کوا)، جایزه اجلاس wsis سال 2018 را به خود اختصاص داد]]> 2018/3/21 <![CDATA[پیام نوروزی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت آغاز سال 1397]]> وزیر ارتباطات در پیامی به مناسبت آغاز سال 1397 هجری شمسی، تجهیز تمام شهرهای کشور به خدمات نسل سوم و چهارم ارتباطات تلفن همراه، ایجاد صدهزار اشتغال در عرصه فناوری اطلاعات، توسعه نرم افزارهای موبایل محور، اصلاح تعرفه های سرویس های اینترنت ثابت را از دستاوردهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال 96 اعلام کرد و تاکید کرد: اقدامات زیادی مانده که در سال 1397 باید انجام دهیم. جوانان ما میتوانند خدمات جدیدی را خلق کنند و باعث رشد بهره وری در کشور و زمینه ساز تحول دیجیتال در درون کشور شوند.

پیام نوروزی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت آغاز سال 1397

]]>
 به گزارش وابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، متن  کامل پیام نوروزی محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به این شرح است:‏

 

بسم الله الرحمن الرحیم

یا مقلب القلوب و الابصار

یا مدبرالیل و النهار

یا محول الحول و الاحوال

حول حالنا الی احسن الحال

نوروز باستانی و فرارسیدن بهار طبیعت را خدمت همه هم میهنان عزیز و بخصوص همه همکاران در مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و فعالان صنعت ICT در کشور عرض شاد باش و مبارک باد دارم.

در سال 1396 که گذشت به همت همه فعالان این صنعت دستاوردهای بسیار مهمی حاصل شد. خوشحالم که در سال 1396 با تلاش ها و با سرمایه گذاری های بسیار مناسبی که صورت گرفت، تمامی شهرهای کشور  جمهوری اسلامی ایران  به خدمات نسل سوم و چهارم ارتباطات تلفن همراه مجهز شد و پوشش شبکه نسل سوم و چهارم در تمام شهرهای ایران کامل شد.

همچنین برای مناطق کمتر برخوردار و مناطق روستایی که هزینه ها و سرمایه گذاری های زیادی در سال های گذشته انجام شده بود برای پوشش 27هزار روستای کشور که بالای 20 خانوار جمعیت داشتند، با انجام رومینگ ملی خدمات نسل سوم و چهارم در این روستاها در دسترس قرار گرفت و مردم مناطق کمتر برخوردار ما نیز توانستند از این ظرفیت استفاده کنند.

امسال  شاهد توسعه نرم افزارهای موبایل محور در کشورمان بودیم و جوانان ما با استفاده از زیرساخت هایی که می توانستند توسعه دهند، توسعه های خوبی را انجام دادند و می شود گفت که حدود صدهزار اشتغال در عرصه فناوری اطلاعات در سال 1396 حاصل شد و جوانان ما توانستند ایده و خلاقیت خودشان را تبدیل به اقتصاد جاری کنند که هم از منافع آن خودشان و هم مردم بهره مند شوند.

در سال 1396 ما در حوزه ترانزیت ارتباطات بین الملل نیز دستاوردهای خوبی داشتیم هرچند تا ایده آل فاصله داریم اما موفق شدیم قراردادهای بین المللی خوبی را امضا کنیم و با افزایش بیش از 300 گیگابیت در ثانیه ظرفیت 550 گیگی سابق ارتباطات بین الملل را به حدود 800 گیگابیت بر ثانیه ارتقا دهیم که این دستاورد مهمی در عرصه ارتباطات است.

وعده اصلاح تعرفه های سرویس های اینترنت ثابت اصلاح شود که این اتفاق افتاد و تا کنون بیش از 50 درصد مردم سرویس هایشان را بر اساس تعرفه های جدید منتقل کردند که باعث رضایت عمومی خوبی شده و  با این مدل تعرفه حجم ترافیک داخلی بیش از 60 درصد  رشد کرده و عدد قابل قبول و جهش قابل قبولی در عرصه تولید محتوای داخلی بر بستر شبکه ملی اطلاعات بوده است.

در سالی که گذشت بازار اقتصادی ما رشد خوبی را تجربه کرد و رشد مورد انتظارش را برای رسیدن به حجم 2.5 برابری بازار ICT کشور در برنامه ششم توسعه کشور را به خوبی تجربه کرد.

در سالی که گذشت اقدامات اساسی برای توسعه دولت همراه با تلاش‌های دستگاه‌های مختلف انجام شد و  امیدوارم در اوایل سال97 این دستاوردها رونمایی شود تا بتوانیم خدمات دولت را همراه مردم را بر روی گوشی های همراه ارایه و عرضه کنیم.

گام های موثری در راستای  آزادسازی کسب و کارها و تصدیگری های دولتی در سال 1396 برداشته شد وبخش پست که پس از تصویب اساسنامه شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران در مجلس محترم شورای اسلامی رخ داد آزادسازی شد و دو شرکت بخش خصوصی مجوز و پروانه فعالیت گرفتند که در سال 1397 از این دو شرکت خصوصی که خدمات پستی را ارایه خواهند کرد در فضای رقابتی و در فضای بهتر، خدمات بهتری را به شهروندان ارایه خواهند کرد، بیشتر خواهیم شنید.

اقدامات زیادی مانده که در سال 1397 باید انجام دهیم. از مهمترین اقداماتی که باید انجام شود استفاده از فناوری اطلاعات در سایر بخش های اجرایی بدنه حاکمیت و دولت است و فناوری اطلاعات راهکار بهبود بهره وری در کشور است البته فاصله زیادی با استانداردهای بهره وری در دنیا داریم.

امروز یک زمین بازی و یک فضا و یک پتانسیل خیلی خوب در کشور داریم برای رشد بهره وری  با استفاده از توسعه فناوری اطلاعات در خدمات، کشاورزی، صنعت برق و انرزی و حوزه سلامت، جوانان ما میتوانند خدمات جدیدی را خلق کنند و باعث رشد بهره وری در کشور شوند و زمینه سازی تحول دیجیتال در درون کشور شوند.

علاوه بر رشد بهره وری که انشااله با فعالیت این جوانان و برنامه ریزی مناسب و صحیح در کشور حاصل خواهد شد مهمترین اقدام ایجاد یک زیرساخت مناسب برای توسعه اشتغال برای جوانان در عرصه فناوری اطلاعات خواهد بود.

طبعا در سال 1397 ما از شهرهای هوشمند بیشتر خواهیم شنید و از تحول دیجیتال بیشتر خواهیم شنید و آمارهای خوبی در حوزه  اشتغال خواهیم داد چراکه اقدامی که در  طول دولت یازدهم و سال ابتدای دولت   انجام شده زمینه ساز ایجاد  تحول بزرگی در اقتصاد کشور است و جوانان ما می توانند از ظرفیت های خود  برای توسعه و رشد اقتصادی کشور و حرکت به سمت استقلال کشور و سهم خواهی کشور در عرصه تحول دیجیتال و توسعه فضای مجازی کشور حرکت کنند تا بتوانیم  در توسعه زیست بوم فضای مجازی  به وظایفمان عمل کنیم.

امیدوارم نوروز خوبی را پیش رو داشته باشیم و در سایه عنایت حضرت ولی عصر (عج) همه ما بتوانیم سال بهتر و پر امید تر، شادتر و پر از دستاوردهای موفق برای مردم شایسته و خوب  ایران اسلامی رقم بزنیم و گام خوبی را در راستای تحقق برنامه های توسعه ای جمهوری اسلامی ایران با هم برداریم.

محمد جواد آذری جهرمی

]]>
2018/3/20
<![CDATA[رسول سراییان به سمت  جانشین رییس کارگروه توسعه خدمات الکترونیک وزارت ارتباطات منصوب شد]]> آذری جهرمی طی حکمی عضو و جانشین رییس کارگروه توسعه خدمات الکترونیک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را منصوب کرد.

رسول سراییان به سمت  جانشین رییس کارگروه توسعه خدمات الکترونیک وزارت ارتباطات منصوب شد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان رییس کارگروه توسعه خدمات الکترونیک طی حکمی رسول سراییان رییس سازمان فناوری اطلاعات را با حفظ سمت به عنوان عضو و جانشین رییس کارگروه توسعه خدمات الکترونیکی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منصوب کرد.

در حکم آذری جهرمی آمده است:

با عنایت به ماده 5 مصوبه ششم شورای عالی فناوری اطلاعات و به منظور ایجاد هماهنگی در برنامه ریزی، اجرا و نظارت بر توسعه خدمات الکترونیکی و اجرای کلیه مصوبات مربوط به توسعه دولت الکترونیکی و کمیسیون توسعه دولت الکترونیک به موجب این حکم جناب عالی را به عنوان «عضو و جانشین رییس کارگروه توسعه خدمات الکترونیکی وزارت متبوع» منصوب می نمایم.

]]>
2018/3/18
<![CDATA[مدیرکل تدارکات و پشتیبانی سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد]]> دکتر خاکپور مقدم، به سمت مدیرکل تدارکات و پشتیبانی سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد

مدیرکل تدارکات و پشتیبانی سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران؛ بر اساس حکم دکتر سراییان، امیر خاکپور مقدم جایگزین عباسعلی احرام پوش شد.

در این مراسم از زحمات عباسعلی احرام پوش تقدیر شد.

]]>
2018/3/13
<![CDATA[ایران در شاخص رشد در صنعت ICT بیشترین رشد در منطقه آسیاپاسیفیک را داشته است]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از رشد قابل توجه شاخص های توسعه ICT در سال آینده خبر داد و گفت: بر اساس اعلام ITU ایران بیشترین رشد شاخص های ICT در آسیا و دومین کشور از این نظر در دنیا بوده است.

ایران در شاخص رشد در صنعت ICT بیشترین رشد در منطقه آسیاپاسیفیک را داشته است

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران ، مهندس آذری جهرمی در مراسم اختتامیه جشنواره ملی فاوا و اعطای جوایز شهید رجایی که همزمان با 141 امین سالگرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، گفت: با توجه به مصوبه اساسنامه شرکت ملی پست در مجلس امروز با آزادسازی فعالیت های در بخش دولتی، به شرکت دو اپراتور پستی واگذار شد که خیلی خوشحالیم از بخش تعاون نیز در این حوزه حضور دارند.

وی با تاکید بر پیگیری واگذاری امور به بخش خصوصی افزود: به لطف قانون همواره پیگیر هستیم تا برای واگذاری امور به بخش خصوصی و رفع انحصار از دولت مجری خوبی باشیم تا شاهد بزرگ شدن بازار خدمات پستی در کشور باشیم.

آذری جهرمی با بیان اینکه بنابه اعلام ITU در سال گذشته میلادی ایران در میان کشورهای آسیایی بیشترین رشد شاخص های ICT و در دنیا دومین کشور از این بابت را بدست آورده است، گفت: امروز برگزیدگان جشنواره ملی فاوا، جایزه ملی کیفیت و جشنواره شهید رجایی، نمایندگان جامعه ای هستند که این اتفاق را رقم زده اند که جای تقدیر ویژه از آنان دارند.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با اشاره به اینکه از نظر شاخص های IDI جمهوری اسلامی ایران شاهد 4 رتبه رشد بوده است، خاطر نشان کرد: این درحالیست که در سال گذشته پوشش شبکه در کشور 62 درصد بوده است که امسال با رشد قابل توجهی که در این حوزه رخ داده است بخصوص با کمک همراه اول و همچنین بخش روستایی پوشش پهنای باند گسترده شده و انتظار داریم رشد شاخص وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قابل قبول تر از قبل باشد و امید داریم تکلیف دولت برای رشد 30 درصد شاخص ها را زودتر محقق کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: برای توسعه شاخص های ارتباطی باید با کمک جوانان و استفاده از ظرفیت ها جهت توسعه تحول دیجیتال گام برداریم که باعث افزایش بهره وری، اشتغال، رفاه عمومی و ثروت ملی در کشور است.

آذری جهرمی با اعلام اینکه برنامه ریزی ویژه ای برای توسعه اشتغال آغاز کردیم، اظهار کرد: با نظر مثبت رییس جمهوری و دستوراتی که داشتند و باتوجه به نوع نگاه حمایتی مجلس بخصوص کمیسیون صنایع و کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات مجلس، مذاکرات را برای نهادینه کردن شاخص ها آغاز کردیم تا بدانیم هوشمندسازی ساختمان ها، شهر، کشاورزی، انرژی و سلامت در چه وضعیتی قرار دارد و به چه مرحله ای قرار است در سال آینده برسد.

وی با اشاره به نمونه ای در مصرف آب خوزستان از مصرف 31هزار مترمکعب برای هر هکتار خبر داد و افزود: این درحالیست که در کشورهای پیشرفته برای همین قدر تولید محصول 10 تا 12 هزار مترمکعب آب در هر هکتار مصرف می شود که می توان با کمک فناوری اطلاعات آنرا بهبود داد.

عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه زیرساخت ها فناوری اطلاعات توسعه پیدا نکرده تا فقط به عنوان پیام رسان از آن استفاده کرد، اظهار کرد: باید فناوری اطلاعات را در زندگی مردم جاری کنیم که حوزه سلامت، کشاورزی از جمله زوایای زندگی مردم است.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با اشاره به اینکه در زمانی هستیم که همه کشورها درحال استفاده از ظرفیت های فناوری اطلاعات هستند، تصریح کرد: اگر بنشینیم و دست روی دست بگذاریم آنها حاکمیت ما را بدست می آورند و باید تلاش کنیم و با استفاده از خلاقیت ها حاکمیت را بدست بیاوریم و خدمات به شهروندان را ارتقا دهیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه امروز آنکه مانع می شود و جلوی رشد این خلاقیت ها را با هر روشی بگیرد و مانع رشد فناوری اطلاعات بشود، به حاکمیت آینده ما ضربه می زند، گفت: نباید به اعتماد عمومی لطمه بزنیم و باید بدانیم که در تحولات این حوزه شغل های سنتی از میان می رود و شغل های نوین جایگزین می شود که باید نسبت به آن فرهنگ سازی کنیم که بر اثر این تغییرات سرمایه گذاری صورت می گیرد و اشتغال ایجاد شده و توسعه رخ می دهد.

وی با بیان اینکه برخی دستگاه ها شفاف جلوی بهره وری می ایستند درحالی که در مجلس این امر وجود دارد، افزود: وزارت ارتباطات مسوول همه بخش ها نیست و با وجود اینکه به عنوان متولی زیرساخت به شمار می رود اما در بخش فنی نیز الزاما همه مسوولیت ها با وزارت ارتباطات نیست.

عضو کابینه تدبیر و امید اظهار کرد: اگر با بیشترین هزینه ها بهترین پلتفرم ها برای پیام رسان نیز درست کنیم علاوه بر آن اکوسیستم و زیست بومی وجود دارد که دستگاه های دیگر مسوول ایجاد آن هستند.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور همچنین از دستور رییس جمهوری مبنی بر اعلام عمومی سند تحول دیجیتال و ارایه شاخص ها خبر داد و گفت: باید اعلام کنیم چه میزان از کشاورزی، شبکه علمی، ساختمان ها هوشمندسازی هستند و به چه میزان می خواهند برسند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه هوشمندسازی هدف نیست بلکه وسیله است، گفت: باید افزایش بهره وری را دنبال کنیم و باید با تلاش گروه های مختلف خصوصی و دولتی سرمایه گذاری که صورت گرفته و زیرساختی که احداث شده به بهترین وجه برای توسعه اقتصادی از آن استفاده کنیم که البته نیاز به عزم همگانی دارد و مقام معظم رهبری برای هماهنگی میان نهادهای مختلف شواری عالی فضای مجازی را به عنوان فضل الخطاب این حوزه تشکیل دادند.

آذری جهرمی با تاکید بر اینکه هنوز وقتی با استارت آپ ها صحبت می کنیم، می گویند که آنها نفوذی هستند، اظهار کرد: باید بینش عمومی را بالا ببریم و جوانان را برای خودمان حفظ کنیم. در نمایشگاه جیتکس 12 برگزیده، شرکت ها و استارت آپ های ایرانی بودند که باید به این سرمایه ها توجه کنیم.

وی با اشاره به اینکه شاید آنها از من به عنوان وزیر ارتباطات گلایه داشته باشند، افزود: البته باید حرف های آنها را شنید چراکه اگر مطالبات شنیده و پیگیری شود، امید شکل می گیرد بنابراین با گفتمان سازی و ظرفیت های بسیار خوب گروه های مختلف، علما، دانشگاهیان و ... تحول دیجیتال را قبل از اینکه مستعمره شویم خودمان رقم بزنیم به نحوی که سهمی از بازارهای بین المللی را از آن خود کنیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اظهار امیدواری نسبت به اینکه در سال آینده با کنارگذاشتن اختلاف ها و با همفکری و همنظری بدین سمت حرکت کنیم، تصریح کرد: این امید می رود که با توسعه فناوری اطلاعات، از باب شفافیت و مبارزه با فساد اقداماتی صورت گیرد و همانطور که مجلس کاهش سالانه 12.5 درصد مراجعات حضوری غیرضروری حذف شود.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با اعلام اینکه همه دستگاه ها و نهادها برای خود سیستمی راه اندازی کرده که اگر بخواهیم با فساد مبارزه کنیم باید به یکدیگر متصل کنیم، خاطرنشان کرد: باید با کسانیکه اعتماد عمومی را خدشه دار می کنند برخورد کرد اما بسیار مهم است کسانیکه برای این کشور زحمت می کشند بنابر ضعف نظارت و اختیارات آنها را فاسد نکنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از سختی اتصال دستگاه های مختلف به دولت الکترونیک گفت و ادامه داد: بهانه های برای این کار از سوی نهادهای مختلف گفته می شود که آخرین آنها حفظ امنیت اطلاعات سازمانی است که باید گفت بزرگترین اقدام ضد امنیتی به اشتراک نگذاشتن اطلاعات است.

]]>
2018/3/12
<![CDATA[مدیرکل حراست سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد ]]> معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی حکمی حمید خوانساری را به سمت مدیرکل حراست منصوب کرد

مدیرکل حراست سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران : در حکم انتصاب حمید خوانساری  آمده است :

نظر به‌مراتب شایستگی و تجارب مثبتی که داشته‌اید به‌موجب این ابلاغ به سمت مدیرکل حراست منصوب می‌شوید. امید است در جهت تحقق اصول و ضوابط حاکم بر سازمان با درایت لازم و صحت عمل، در راستای اصل پاسخگویی برابر چارچوب شرح وظایف محوله، جدیدت و تلاش وافری ایفا نمایید . توفیقات شمارا در تقویت عزت و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تحت زعامت حضرت آیت ا... العظمی خامنه‌ای ( حفظه ا...) از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌نمایم .

رسول سراییان ، معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران

]]>
2018/3/12
<![CDATA[رشد سه برابری مصرف محتوای داخلی با اصلاح مدل تعرفه گذاری]]> از زمان اجرای تعرفه های جدید اینترنت موسوم به اینترنت غیرحجمی مصرف محتوای داخلی با رشد 60 درصدی روبرو بوده است بطوریکه این میزان سه برابر میزان رشد مصرف ترافیک بین الملل در کشور بوده است.

رشد سه برابری مصرف محتوای داخلی با اصلاح مدل تعرفه گذاری

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمد جواد آذری جهرمی در نخستین کنفرانس خبری آنلاین خود به صورت همزمان پاسخگوی سوالات خبرنگاران از سرتاسر ایران بود.

وی در ابتدای این کنفرانس خبری آنلاین ایده برگزاری این کنفرانس برخط را با هدف اجرای عدالت رسانه ای عنوان کرد و افزود: از این طریق امکان دریافت و انعکاس نظرات و سوالات خبرنگاران از سراسر ایران وجود دارد و تمام مسوولین و کسانی که امروز باید در حوزه کاری خود پاسخگو باشند می توانند از ظرفیت شبکه ملی اطلاعات برای این منظور استفاده کنند.

آذری جهرمی در پاسخ به سوالی  درباره تشکیل نظام مهندسی IT  ، گفت : با توجه به تحولات و تغییرات ایجاد شده در این حوزه ایجاد نظام های صنفی به عنوان یک مطالبه مطرح است و تاکنون نیز با توجه به ظرفیت های ایجاد شده نظام مهندسی در این حوزه شکل نگرفته است و به همین منظور  معاونت فناوری و نوآوری این وزارتخانه در حال پیگیری موضوع است .

وی درباره مشکلاتی که کسب و کارهای نوپا برای فعالیت خود با آن مواجه هستند نیز با تاکید به اینکه زیست بوم مناسب برای فعالیت این کسب و کارها باید در کشور ایجاد شود، اظهارکرد: توسعه زیرساخت ها و دسترسی ها وظیفه وزارت ارتباطات بوده که هم اکنون تمام شهر های کشور به نسل 3 و 4 تلفن همراه دسترسی دارند و گام بعدی نیز ایجاد زیست بوم فعالیت این کسب و کارها مانند تدوین قوانین و مقررات و ایجاد مشوق ها است .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به برنامه های این وزاتخانه برای تسهیل در ایجاد زیست بوم کسب وکارهای نوپا اشاره کرد و افزود : ایجاد مراکز توانمند سازی کسب و کارهای نوپا در تمامی استان های کشور یکی از برنامه های وزارت ارتباطات در این زمینه است .

وی راه اندازی یک شعبه از پارک علم وفناوری ICT  سجاد در اردیبهشت ماه سال 97 در مشهد را گام دیگر وزارت ارتباطات در این حوزه بیان کرد و گفت : برنامه داریم که در این شعبه از پارک سجاد شرکت های نوپا با حجم 500 میلیونی بازار وارد و با حجم 5 میلیارد تومانی خارج شوند.

آذری جهرمی، طرح تکاپو را یکی دیگر از گام های دیگر وزارت ارتباطات با همکاری وزارت کار و اموراجتماعی عنوان کرد که برای ایجاد زیست بوم مناسب کسب و کارهای نوپا در کشور در حال پیگیری است .

وی درپاسخ به سوالی درباره لوایح حقوق سایبری و مالکیت معنوی نیز گفت : بعد از ارایه لوایح 5 گانه تدوین شده با همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه، این لوایح در نشست دو روزه بررسی و انجام اصلاحات و  تغییرات بر اساس نظرات اعلام شده در مراحل نهایی است و در ابتدای سال آینده به دولت ارایه می شود .

وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات درباره لایحه مالکیت معنوی که در دولت گذشته به مجلس ارایه شده است نیز افزود : یک تیم حقوقی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و نظام صنفی رایانه ای و فعالان کسب و کارهای نوپا نظرات و اصلاحات خود را در زمینه این لایحه به کمیسیون مربوطه در مجلس ارایه کرده اند .

وی تصریح کرد: برای انجام تغییرات در این لایحه دو راه وجود دارد که یکی اعمال تغییرات از طریق کمیسیون مجلس است و راه دوم نیز برگشت لایحه به دولت که با پالس های مثبتی که از مجلس دریافت کردیم امیدواریم بتوانیم از ظرفیت کمیسیون مجلس برای ایجاد این تغییرات استفاده کنیم.

آذری جهرمی درباره وضعیت آنتن دهی موبایل در مناطق ساحلی نیز گفت : طراحی شبکه تلفن همراه اپراتورها در این مناطق با زمان پیک آنها تناسب ندارد و وزارت ارتباطات برای رفع مشکلات ارتباطات در مناسبت های مختلف کمیته ای ارتباطات اربعین خود را به صورت یک دبیرخانه دایمی به عنوان ارتباطات مناسبتی تغییر داد و در این کمیته جلساتی برای پیگیری این موضوع با اپراتورها برگزار می شود .

وی تصریح کرد: در حوزه ارتباطات راهیان نور در استان خوزستان از شب گذشته با برقراری رومینگ بین اپراتورها مشکل ارتباطات در این منطقه حل شده است و در مناطق شمالی کشور نیز با اقداماتی که انجام می شود در ایام نوروز مشکلات ارتباطی کاهش می یابد.

وزیر ارتباطات و فناوری درباره تحقق وعده دسترسی مشترکین به سرعت 20 مگابیت نیز با اشاره به اینکه این مصوبه یکی از برنامه های اقتصاد مقاومتی در کشور است، افزود : هم اکنون 5 درصد مشترکین از سرعت نهایت 16 مگا می توانند استفاده کنند که برای رسیدن به سرعت بالاتر نیاز به سرمایه گذاری و تغییر تکنولوژی به FTTH  و FTTX  است که اپراتورها می توانند با ادغام و یا استفاده از ظرفیت بازار بورس برای سرمایه گذاری در این حوزه اقدام کنند.

وی تاکید کرد: صبح امروز در جلسه ای با FCP  ها و شرکت مخابرات مقررشد که تا پایان سال 97 2 میلیون پورت 20 مگابیت دایر کنیم که البته کار دشواری است که باید تلاش کنیم به این تعداد برسیم.

آذری جهرمی در پاسخ به چرایی عدم استفاده از ماهواره برای ارتباطات موبایل نیز پاسخ داد: تکنولوژی ماهواره ظرفیت ارایه سرویس پهن باند را ندارد و سرویسی گران قیمت است که فقط برای موارد خاص و اختصاصی استفاده می شود  و در هیچ کجای دنیا نیز برای ارتباطات موبایل از ماهواره استفاده نمی کنند و هر کدام از این تکنولوژی ها در جای خود استفاده می شود.

وی در ادامه نشست خبری آنلاین خود درباره پرداخت وام 5  میلیاردی به پیام رسان های داخلی نیز اظهار کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی این وام با مدت زمان بالا و سود پایین به پیام رسان های داخلی پرداخت می شود که برای همین منظور این پیام رسان ها به پست بانک معرفی شدند و برای تسهیل دریافت این وام چندین بار در نحوه دریافت ضمانت نامه ها تغییراتی ایجاد شد که در نهایت به ارایه سفته با امضای ضامن معتبر اکتفا شد .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید به اینکه  مقررات بانکی کشور باید رعایت شود، افزود : به طورمثال اعضای هیات مدیره شرکت سروش به دلیل اینکه این پیام رسان متعلق به صدا و سیما است از امضای سفته های ضمانت خود داری می کنند که مانند این مسائل باید در درون خود شرکت ها حل شود.

وی درباره شایعاتی که در زمینه فعالیت تبلیغاتی برای ریاست جمهوری عنوان می شود نیزگفت : در فناوری اطلاعات من به عنوان یک وزیر مسوولیت جریان اقتصادی در این حوزه  را دارم و باید وضعیت تحول دیجیتال را تبیین کنیم و در این زمینه آگاهی دهیم و مسوولیت ها را یادآوری کنیم و به همین دلیل حضور پررنگ تری در رسانه ها و شبکه های اجتماعی دارم .

آذری جهرمی با بیان اینکه خود را یک فرد فنی و نه سیاسی می داند، افزود: تصمیمی برای ریاست جمهوری ندارم و خود را در چهارچوب های سیاسی نمی دانم و به این موضوع فکر نکرده و  نمی کنم و تمام تلاش من برای پیشرفت برنامه ها در حوزه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است .

وی در بخشی دیگر از این نشست  خبری آنلاین درباره قطعی های فیبرنوری در مسیر دریا در گذشته نیز توضیح داد : در گذشته ارتباطات کشور از یک مسیر تامین می شد که در 2 ، 3 سال گذشته این نقاط ارتباطی به 13 نقطه مرزی افزایش یافت که با مسیر های جایگزین در مواقع قطعی مشکلی از نظر تامین ارتباطات بین الملل وجود ندارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره توسعه زیرساخت ها در روستا های خراسان جنوبی نیز گفت : ارتباطات در تمام شهرهای این استان به صورت کامل برقرار است اما به دلیل اینکه جامعه روستایی در این استان بیشتر از جامعه شهری است ضعف ارتباطات در روستا ها خود را بیشتر نشان می دهد که بر اساس برنامه ششم توسعه تا پایان این برنامه 90 درصد روستاهای بالای 20 خانوار دارای ارتباطات می شود .

عضو کابینه دولت تدبیر و امید به تاکید بر اینکه نظام بانکی و دستگاه هایی که در این حوزه حضور دارند نیاز به آگاهی از تحولات و فین تک ها دارند، خاطرنشان کرد: در اقدامی مشترک با بانک مرکزی از طریق پست بانک در پی پیاده سازی مدل نمونه ارز دیجیتال هستیم تا تصمیم کلان در این حوزه را بگیریم.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور همچنین با اعلام اینکه در زمان سابق رابطه هایی وجود داشت که با رانت و لابی که داشتند، قیمت پهنای باند شرکت ارتباطات زیرساخت را گاه تا 10 برابر بالا می بردند، تصریح کرد: در یک سال تا یک سال و نیم پیش ما این گروه از واسطه ها را حذف کردیم و قطعا سیستم به قبل باز نمی گردد.

وی در مورد وضعیت اینترنت روستایی و پوشش تلفن همراه در روستاهای کشور با بیان اینکه در دولت یازدهم 27هزار روستا از بخش USO دارای اینترنت شدند، افزود: توسعه اینترنت به نحوی صورت گرفت که الان 60هزار کاربرآنلاین در روستاهای کشور داریم و بیش از 2500 مرکز بهداشتی روستایی، آنلاین شده اند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به برقراری رومینگ ملی میان سه اپراتور تلفن همراه در روستاها، گفت: در شب گذشته بیش از 600 هزار نفر روی بستر USO در حال استفاده از رومینگ ملی هستند.

آذری جهرمی با اشاره به پوشش 55 درصدی روستاهای سراسر کشور، اظهار کرد: مطلب مهمی که مدنظر است، ارایه خدمات بعد از پوشش روستایی است چراکه نباید روستاییان تنها به عنوان مصرف کننده ذاتی باشند.

عضو کابینه دولت دوازدهم از پایین آمدن 10 ساله سن مدیریتی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد و تصریح کرد: بنابه آمار جوانگرایی انجام شده در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بیش از سایر دستگاه ها بوده است و انشااله ادامه پیدا می کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نخستین کنفرانس خبری آنلاین خود از راه اندازی شعبه پارک علم و فناوری ICT در اردیبهشت ماه سال 97 در مشهد با هدف ایجاد زیست بوم کسب و کارهای نوپا خبر داد.

]]>
2018/3/10
<![CDATA[افتتاح طرح 20 تا 20 در راستای حمایت از کودکان در فضای مجازی]]> در جهت اجرایی شدن سند حمایت و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودکان و نوجوانان، صبح فردا "طرح 20 تا 20 " با حضور مقام‌های کشوری افتتاح خواهد شد.

افتتاح طرح 20 تا 20 در راستای حمایت از کودکان در فضای مجازی

]]>
در جهت اجرایی شدن سند حمایت و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودکان و نوجوانان، صبح فردا "طرح 20 تا 20 " با حضور مقام‌های کشوری افتتاح خواهد شد.
مهندس خسرو سلجوقی، عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران و مجری طرح حمایت از کودک در فضای مجازی، در گفت‌وگو با واحد خبر روابط عمومی سازمان، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: اجرای این طرح از 20 اسفندماه جاری آغاز طی مدت یک سال ، اهداف و برنامه‌های تعریف‌شده در این حوزه را پیاده‌سازی می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: یکی از اهداف کلان تا سال ۱۴۰۰ و پایان سال ۲۰۲۰  فراهم شدن فضای غنی از اطلاعات در سپهر اطلاعاتی کودک از طریق رشد خوشه اقتصادی محتوا و خدمات فناوری اطلاعات در حوزه کودک است که اجرای طرح 20 تا 20، در جهت تحقق بخشی از این اهداف اجرایی می‌شود.
مجری طرح حمایت از کودک در فضای مجازی با اشاره به نتایج پيمايش رفتارهای مصرفی در سال 1396 کودکان 3 تا 5 سال در کشور گفت: حدود 66 درصد از جمعیت موردمطالعه از وسایل الکترونیکی مثل تلفن همراه و تبلت استفاده می‌کنند.
وی ادامه داد: در گروه مصرف‌کنندگان، 27 درصد وسیله‌ برای خود کودک است و 66 درصد ازآن پدر و مادر و 7 درصد برای خواهر و برادر بوده است.
خسرو سلجوقی افزود: بر اساس مطالعات انجام‌شده، چهار درصد کودکان از شش‌ماهگی از ابزارهای ارتباطی استفاده می‌کنند و 14 درصد از آن‌ها از یک‌سالگی با این ابزارها آشنا شده و از آن‌ها استفاده می‌کنند.
وی تأکید کرد: بیشترین تعداد کودکان که 30 درصد آن‌ها را شامل می‌شود از دوسالگی،  28 درصد از سه‌سالگی  و 20 درصد از چهارسالگی استفاده از این ابزارها را آغاز کرده‌اند.
عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران بابیان این مطلب که آمارهای به‌دست‌آمده در مطالعات و نحوه استفاده و نوع کاربردهای این فناوری برای کودکان بیانگر لزوم داشتن برنامه‌ای مشخص برای این حوزه است تصریح کرد: در آیین افتتاح طرح 20 تا 20، اعلام برنامه‌های عملیاتی طرح 20 تا 20 ، رونمایی از وبگاه طرح ، رونمایی از اولین پیمایش جامع رفتارهای مصرفی کودک در فضای مجازی و رونمایی از اولین گاه‌شمار مصور مناسبت‌ها و زندگی‌نامه‌های چهره‌های ماندگار کودک صورت خواهد گرفت.
وی ادامه داد: همچنین در این مراسم، کاشت درخت طوبی دانش در فضای حقیقی، به همراه رونمایی از درخت طرح 20 تا 20 در فضای مجازی نیز عملیاتی خواهد شد.

]]>
2018/3/10
<![CDATA[شهرداری تهران با شاخص گذاری مشکلات تهران می‌تواند تحول ایجاد کند ]]> در صورت احصاءشاخص های اصلی مشکلات تهران و هدف‌گذاری برای کاهش آن‌ها می‌توان بازار بزرگی از فعالیت‌ها را ایجاد و تحول در کسب‌وکار را محقق کرد.

شهرداری تهران با شاخص گذاری مشکلات تهران می‌تواند تحول ایجاد کند

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران:دکتر سراییان در پنل زیست‌بوم نوآوری شهری و نحوه تعامل با استارتاپ ها ضمن بیان این مطلب اظهار داشت : در سطح کشور فرصت های بسیار مناسبی در جهت افزایش سرعت و کیفیت ارائه خدمات به مردم فراهم‌شده است .

وی افزود: در صورت تعریف نیازها و خدمات روی بستر فراهم‌شده می‌توان بزرگ‌ترین خدمت در حوزه رفاه و آسایش مردم را محقق کرد که تبلور آن در حوزه شهر هوشمند بروز پیدا می‌کند .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران ، با اشاره به زیرساخت‌های ایجادشده برای توسعه ارائه خدمات گفت : گذرگاه ملی تبادل اطلاعات (GSB)ایجادشده و هم‌اکنون خدمات( G2G) بر بستر آن با دستگاه‌های دولتی ارائه می‌شود وی ادامه داد : همچنین بستر فنی برای ارائه خدمات دولت به کسب‌وکارها (G2C) نیز فراهم‌شده که با نهایی شدن تدوین آیین‌نامه‌ها در این حوزه خدمات موردنظر اجرایی خواهد شد .

دکتر سراییان با اشاره به قانون دسترسی آزاد به اطلاعات تصریح کرد : اجرای این قانون بر عهده وزارت ارشاد بوده و سایتی نیز برای آن ایجادشده است که شهروندان می‌توانند سوا لات خود را از دستگاه‌های اجرایی از طریق این درگاه مطرح و دستگاه‌ها موظف هستند در یک مدت‌زمانی مشخص پاسخ لازم را ارائه کنند .

وی خاطرنشان کرد : از سوی دیگر پیش‌نویس پنج لایحه قانونی در حوزه فناوری اطلاعات تدوین‌شده که از طریق سایت رسمی سازمان فناوری اطلاعات ایران در اختیار صاحب‌نظران قرارگرفته است که از صاحبان اندیشه می‌خواهم برای تکمیل این لایحه‌ها به ما کمک کنند و نظرات خود را اعلام نمایند .

]]>
2018/3/6
<![CDATA[شهر هوشمند امروز یک ضرورت است و نه یک نگاه لوکس مدیریتی]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه دیگر شهر هوشمند یک نگاه لوکس مدیریتی نیست و امروزه در جامعه یک ضرورت به حساب می آید، گفت: لازمه تحول اعلام شاخص هاست که علاوه بر شفاف سازی، تحصیلکردگان خلاق برای رسیدن به این شاخص ها فعال می شوند و بدین ترتیب مشکل اشتغال نیز رفع می شود.

شهر هوشمند امروز یک ضرورت است و نه یک نگاه لوکس مدیریتی

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدجواد آذری جهرمی در همایش شهرهوشمند که در برج میلاد برگزار شد، با اشاره به اینکه حرکت به سمت شهر هوشمند نیاز به گفتمان سازی دارد که برگزاری اینگونه همایش ها، نمایشگاه ها و‌تبادلات موجود در آنها در گفتمان سازی تاثیر دارد، گفت: ۷۰ درصد جمعیت دنیا تا سال ۲۰۳۰ در ۵ درصد وسعت کره زمین مستقر می شوند و ۷۰ درصد کازکربینیک و آلودگی محیط زیست را آنها تولید می کنند.

وی با بیان اینکه فناوری اطلاعات در مدیریت شهری باعث بهبود شاخص ها و افزایش بهروری می شود، افزود: امروز شهر هوشمند دیکر یک نگاه لوکس مدیریتی نیست و به عنوان یک ضرورت در زندگی محسوب می شود و اگر می خواهید مدیریت منابع را بهتر انجام دهیم و با فساد مبارزه کنیم و به بهبود شاخص های محیط زیست بپردازیم، چاره ای جز حرکت به سمت شهر هوشمند نداریم.

آذری جهرمی با یادآوری اینکه یکی از معضلات جدی جامعه اشتغال است، اظهار کرد: بنابر سیاست های علمی موجود در کشور امروز بخش زیادی اژ جامعه دانشگاهی اقبال زیادی به فناوری اطلاعات دارند در حالی که بدنبال اشتغال هستند که بدترین مدل رفع اشتغال این نیروهای خلاق و تحصیل کرده استخدام آنها و پرداخت حقوق ماهانه به آنهاست.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه خلاقیت بزرگترین محرک در توسعه اقتصاد دیجیتال است و کسب و کارهای نوپا با خلاقیت شکل می گیرد، تصریح کرد: امروز شهری داریم که با معضل جدی ترافیک، آلودگی و موضوعات اداری شکل گرفته بطوریکه جامعه برای برای انجام امور اداری در شهرداری ها نیازمند به مراجعه حضوری است که اگر در آن شفافیت ایجاد نشود به صورت بالقوه آمادگی فساد دارند.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با تاکید بر اینکه تحول ایجاد نمی شود جز با مدیریت، خاطرنشان کرد: ما عادت کردیم که تصدیگری دولتی باشد که در عرصه های نوین محتوم به شکست است.

وزیر ارتباطات و‌فناوری اطلاعات با بیان اینکه امروز‌ نیاز به شاخص گذاری و شفاف سازی داریم، گفت: شرط لازم سپردن امور به جوانان است و‌امروز ‌در سازمان فناوری اطلاعات شهرداری این اتفاق افتاده است اما شرط کافی آن اعلام شاخص هاست که مثلا بگوییم امروز‌ میزان معطلی در ترافیک و صف های اداری در شهرداری ها، آلودگی و میزان پخش گاز کربنیکو پارکینگ چقدر است و‌ با توسعه شهر هوشمند می خواهیم به کجا برسیم.

وی با اشاره به اینکه اعلام شاخص ها نخست باعث شفاف سازی در جامعه و در میان نیروهای خلاق است، افزود: خاصیت دیگر شاخص گذاری برای نخبگانی که کسب و کارها را شکل می دهند، خدمت به آنهاست چراکه آنها باید در رسیدن به شاخص ها فعال شوند بدین ترتیب معضل اشتغال نیز رفع می شود.

آذری جهرمی شاخص گذاری را نیاز به مطالعه دانست و اظهار کرد: شهرداری تهران با توجه به وسعت شهر و حجم و گستردگی مشکلات و موضوعات می تواند پدر شهرداری های دیگر باشد و در جلسه قبلی با شهردار تهران و رییس سازمان مناطق آزاد مقرر شد فاز مطالعاتی شهر هوشمند به صورت پایلوت در یکی از مناطق آزاد اجرا شود.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به مذاکراتش با شهردارهای مشهد، شیراز و یزد در سفرهای استانی تصریح کرد: این شهرها نیز بدنبال شهر هوشمند هستند لذا خوب است مجمعی برای شهرداری های مراکز استان ها باشد تا شاخص های واحدی تدوین شود.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور یکی از معضلات امروزه توسعه زیرساخت ها را مشکلات اپراتورها با شهرداری ها اعلام کرد و ادامه داد: نتیجه این است که در متروها که روزانه جمعیت زیادی را جابه جا می کنند، یک اپراتور تلفن همراه در مترو آنتن می دهد و دیگری نمی دهد و مردم محروم‌ می شوند که بخشی از آن به مدیریت ما بر می گردد و‌بخش دیگری به تعاملات با مدیریت شهری مرتبط است.

وزیر ارتباطات و‌فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه باید بتوانیم با تعامل با شهرداری ها تغییرات جدی در زندگی مردم به واسطه مدل همکاری ایجاد کنیم، گفت: البته نباید از تبلیغات غافل ماند چراکه من با وجود فعالیت در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات از مصادیق شهر هوشمند فقط سرویس ۱۳۷ را می شناسم که لازم است خدمات شهری ایجاد کرده را تبلیغ کنیم و توجه داشته باشیم به این نکته که یکی از مولفه های شهر هوشمند، شهروند هوشمند است که باید وی را آگاه کنیم.

]]>
2018/3/4
<![CDATA[دقت عمل جویشگر «پارسی جو» از «بینگ» و «یاندکس» بهتر است]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات لازمه سیاستگذاری، هدفگذاری و برنامه ریزی برای ایجاد تحول در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را پژوهش دانست و گفت: امروز بخشی از پروژه هایی که طی یک یا دو سال گذشته در پژوهشگاه به انجام رسیده، رونمایی شد و آزمایشگاه های مرجعی که در کشور مورد نیاز است و بخش های مختلفی به آن وابسته هستند، آغاز به کار کرد.

دقت عمل جویشگر «پارسی جو» از «بینگ» و «یاندکس» بهتر است

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمد‌جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست خبری پژوهشگاه ارتباطات و‌فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه لازم است تحول درحال وقوع در حوزه فناوری اطلاعات شناخته شده و با اهداف و سیاست های هر کشوری که می خواهد آنرا اجراکند، انطباق پیدا کند تا هدف گذاری شود و برای حرکت برنامه ریزی صورت گیرد، گفت: لازمه همه آنها پژوهش است که ابتدا باید آینده پژوهی انجام شود از این بابت که بدانیم چه اتفاقی می خواهد رخ دهد، سپس انجام پژوهشی است تا آنچه در کشور در حال رخ دادن است را بدانیم و بعد تطبیق اسناد برای توانمندی هاست.

وی ساختار مدیریتی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات را برای تطبیق با تحولات در حال وقوع این حوزه لازم دانست و افزود: این تحول در ساختار پژوهشگاه باید انجام شود تا مدیریت دانش تحول را بتواند پرچمداری کند.

آذری جهرمی با اشاره به رونمایی پروژه های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در جریان بازدید خود اظهار کرد: امروز بخشی از پروژه هایی که طی یک یا دو سال گذشته در این پژوهشگاه به انجام رسیده رونمایی شد و ضمن ارایه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در حوزه ماهواره ها، آزمایشگاه های مرجعی که در کشور مورد نیاز است و بخش های مختلفی به آن وابسته هستند، آغاز به کار کرد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون اجرایی شدن ارز دیجیتال در کشور توضیح داد: پیاده سازی ارز دیجیتال وابسته به شبکه و یا پیام رسان خاصی نیست و آن چیزی که به آن نیاز داریم نخست پژوهش و ارزیابی در مورد رمزنگاری آن است تا به لحاظ تکنولوژیکی الگوریتم های آن را بتوانیم اجرا کنیم.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT با بیان اینکه موضوع دوم در مورد ارز دیجیتال قوانیم و مقررات آن است تا بدانیم سیاست های کلی در قبال آن چیست، تصریح کرد: باید بدانیم که ارز دیجیتال مان می خواهد پشتوانه داشته باشد یا خیر. سپس قوانین که بر اساس اصول اسلامی تعیین شده را بر اساس اصول فقهی قانون گذاری شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه دو موضع در قبال ارز دیجیتال می توانستیم داشته باشیم، گفت: نخست اینکه حالت انفعالی به خود بگیریم و نظاره گر تحولات در دنیا باشیم و دوم آنرا یک فرصت فرض کرده و حداکثر بهره وری را از آن داشته باشیم که ما موضع دوم را انتخاب کردیم.

آذری جهرمی با بیان اینکه چون مسوولیت حوزه ارز با بانک مرکزی است لذا مسوولیت پیاده سازی و پیگیری ارز دیجیتال نیز با بانک مرکزی است که چون در انقلاب چهارم صنعتی بسیاری از مباحث میان بخشی است، وزارت ارتباطات نیز در این حوزه به یاری بانک مرکزی آمده است.

وی با اشاره به اینکه لازمه بحث ارز دیجیتال، پیاده سازی مدلی از آن است تابه صورت پایلوت اجرایی شود و نظام مالی بتواند آنرا تجربه کند تا قوانین لازم را تعریف کنیم، افزود: البته سیاست ها و چهارچوب های ارز دیجیتال در کشور تبیین نشده است.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اقداماتی که در حوزه ماهواره ها در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شده، اظهار کرد: در حوزه ماهواره ها با وجود اینکه از نظر اقتصادی نمونه های خارجی ارزان تر هستند اما چون به نقطه خود اتکایی رسیدیم اقدامات انجام شده مهم و ارزشمند است.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT در کشور نیز با اشاره به فعالیت های صورت گرفته برای ایجاد موتورجستجوی بومی تصریح کرد: به دلیل وجود تحریم های تکنولوژیکی در این حوزه گاهی پرداخت بیش از بخش بین الملل برایمان مقرون به صرفه است چون پایه های تکنولوژیکی به شمار می رود و صرفا نمی توان به آن از حوزه اقتصادی نگریست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از وجود سندی در حوزه جویشگر بومی در کشور یاد کرد و گفت: در این سند مراحل و زیرسیستم های آن مشخص شده است و جزو پروژه هایی است که بیشترین سطح اطلاع رسانی از طریق سایت دیدرس صورت گرفته است.

آذری جهرمی با بیان اینکه جویشگر بومی پارسی جو از نظر دقت عمل بهتر از موتورجستجوی بینگ و یاندکس است، اظهار کرد: به لحاظ توسعه زیرساخت های فنی در حوزه جویشگرهای بومی توسعه رخ داده است اما علیرغم همه تلاش ها، اقبال لازم در بازار رخ نداده که دلیل آن تکنولوژیک نیست.

وی از ساخت موتورجستجوهای خاص منظور در قالب موتورجستجوی بومی خبر داد و افزود: یکی از اقدامات، پیش فرض قرار دادن موتورجستجوی بومی در طرح اینترنت کودک است که باعث می شود استفاده از این موتورجستجو منجربه توسعه آن شود که باید به تدریج مراحل تجاری سازی آن را نیز آغاز کنیم.

]]>
2018/3/3
<![CDATA[اصلاح اساسنامه سازمان فناوری اطلاعات ایران از سوی دولت]]> دولت به منظور رفع ابهام شورای نگهبان درخصوص اجازه به سازمان فناوری اطلاعات برای ایجاد شرکت و یا سرمایه گذاری در شرکت های دیگر، اساسنامه این سازمان را اصلاح کرد.

اصلاح اساسنامه سازمان فناوری اطلاعات ایران از سوی دولت

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، به موجب این اصلاحیه، سازمان فناوری اطلاعات ایران از شرکت مخابرات ایران منفک و به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران منتقل و به عنوان یک سازمان توسعه ای فعالیت می کند.

همچنین تصویب انواع سرمایه گذاری و مشارکت به صورت مستقل یا با اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از داخلی و خارجی، دولتی و غیردولتی در چارچوب قوانین و مقررات مربوط بنا به پیشنهاد هیات عامل نیز به وظایف و اختیارات مجمع عمومی عادی اضافه می شود.

]]>
2018/2/28
<![CDATA[کسب و کارهای مبتنی بر ICT موضوع جنسیت ندارند]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه در کسب و کارهای مبتنی بر ICT موضوع جنسیت مطرح نیست، گفت : اگر در این چرخه زنان را نادیده بگیریم به این معنی است که 50 درصد ظرفیت کشور را نادیده گرفتیم .

کسب و کارهای مبتنی بر ICT موضوع جنسیت ندارند

]]>
به گزارش روابط عمومی  سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمد جواد آذری جهرمی در سمینار نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات در توان افزایی زنان با اشاره به اینکه در عصر انقلاب صنعتی و ثمره آن اقتصاد دیجیتال، مهمترین عامل نوآوری و خلاقیت است، افزود: نوآوری و خلاقیت خمیرمایه رشد آینده دنیا است .

وی با اشاره به اینکه این خلاقیت و نوآوری در ذهن جوانان و مردم است، تاکید کرد : در اصل در زیست بوم کسب و کارهای نوپا، بهتر کردن یک محصول مطرح است و به همین دلیل از هر گروهی می توانند در این حوزه فعالیت داشته باشند.

آذری جهرمی با بیان اینکه در کسب و کارهای مبتنی بر ICT موضوع جنسیت مطرح نیست، گفت : اگر در این چرخه زنان را نادیده بگیریم به این معنی است که 50 درصد ظرفیت کشور را نادیده گرفتیم و این در صورتی که استفاده از ظرفیت زنان یک ضرورت در کشور است .

وی با اعلام اینکه زنان موفقی در شرکت های حوزه ICT  مشغول به فعالیت هستند، افزود : فعالیت در کسب و کارهای حوزه ICT  به شکلی است که زنان در کنار فعالیت در این حوزه می توانند به وظایف مادرانه خود هم بپردازند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید به اینکه باید ما این فرصت را مغتنم بدانیم، گفت : باید موانع را برای بانوان برداریم و اعتماد به نفس آنان را برگردانیم و با نگاه دین و مکتب بتوانیم در عرصه اقتصادی از آنان استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه موضوع توانمند سازی زنان در حوزه ICT  در وزارت ارتباطات در حال پیگیری است، افزود : نگاه رییس جمهوری و وعده های انتخاباتی ایشان که افزایش نقش زنان در مناصب مدیریتی  بود، نه برای رفع مسوولیت  که به صورت واقعی انجام می شود.

آذری جهرمی تصریح کرد : در تحقیقات ما در این عرصه به موردی که خانمی اختلاس، فساد و یا تبانی کرده باشد برخورد نکردیم .

وی با تاکید به اینکه استفاده از بانوان در وزارت ارتباطات برای ویترین و شعار نیست، افزود : به تمامی معاونین و مدیران تاکید شده است که در امور مالی و اداری از ظرفیت بانوان استفاده شود .

]]>
2018/2/27
<![CDATA[اقتصاد فضای مجازی با رویکرد ایجاد اشتغال، اولویت اصلی توسعه فضای مجازی است]]> اولویتهای توسعه فضای مجازی در سال ۹۷ و چارچوبها و مبانی این موضوع در جلسه شامگاه دوشنبه شورای عالی فضای مجازی ، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اقتصاد فضای مجازی با رویکرد ایجاد اشتغال، اولویت اصلی توسعه فضای مجازی است

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران ،در جلسه شورایعالی فضای مجازی که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور برگزار شد، چارچوب و مبانی اولویتهای مطرح برای توسعه فضای مجازی در سال ۹۷ مورد بحث و بررسی اعضا قرار گرفت.

بر اساس طرحی که برای این منظور در شورای عالی فضای مجازی مطرح است، اقتصاد فضای مجازی با رویکرد ایجاد اشتغال، اولویت اصلی توسعه فضای مجازی در سال ۹۷ است که از جلسه آینده این شورا به شکل محتوایی مورد بررسی و مفاد آن مورد تصویب قرار خواهد گرفت.

]]>
2018/2/26
<![CDATA[دکتر ناظمی به عنوان عضو جدید غیرموظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات منصوب شد]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی حکمی عضو جدید غیرموظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات را منصوب کرد.

دکتر ناظمی به عنوان عضو جدید غیرموظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات منصوب شد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، با حکم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، امیر ناظمی برای مدت دو سال به سمت عضو غیرموظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات منصوب شد.

پیش از این محمد جعفر صدیق در این سمت بود که آذری جهرمی از خدمات و فعالیت های وی قدردانی و تشکر کرد.

امیر ناظمی که دارای مدرک دکتری مدیریت فناوری از دانشگاه علامه است، مدیریت گروه آینده اندیشی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور را برعهده داشت و مجری پروژه نقشه راه خدمات بانکداری جامع، مدیر روش شناسی پروژه نقشه راه صنایع الکترونیک مخابرات ایران و مدیر روش شناسی طرح نقشه راهبردی توسعه امنیت فضای تبادل اطلاعات کشور را در رزومه کاری خود دارد.

وی همچنین دارای تالیفاتی چون «کاربرد روش های آینده پژوهی در سیاست گذاری فناوری» و «آینده نگاری فناوری اطلاعات در ایران 1404» است.

]]>
2018/2/25
<![CDATA[تشکیل دفتر حقوقی خاص کسب‌وکار ]]> قانون‌گذاری پدیده‌ای است که در آن مشارکت جمعی نمود بیشتری پیدا می‌کند و ایجاد توازن و تعادل بین ذینفعان حوزه کسب‌وکار ، مردم و حاکمیت نیاز به نظم‌پذیری و هماهنگی دارد .

تشکیل دفتر حقوقی خاص کسب‌وکار

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : رضا باقری اصل در مراسم اختتامیه  همایش جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت : تحول دیجیتالی که منجر به اقتصاد دیجیتالی می‌شود مستلزم ایجاد چهارچوب‌های حقوقی متناسب با این تغییرات است در صورت فراهم نبودن زیرساخت‌های حقوقی تحولات ازهم‌گسیخته خواهند بود .

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران بابیان این مطلب که دارای جاماندگی در ایجاد زیرساخت‌های حقوقی در عرصه فناوری اطلاعات هستیم گفت : امیدواریم با تدوین لوایح پنج‌گانه و برگزاری همایش و مشارکت ذی‌نفعان و اندیشمندان در سرعت بخشی  تدوین قوانین و مقررات در این حوزه مثمر ثمر باشیم .

وی در ادامه افزود : توسعه از مسیر تحول دیجیتال محقق‌ترین راه است چراکه در حوزه صنعت سخت است  که بتوانیم جبران حقوق ازدست‌رفته را داشته باشیم اما در عرصه دیجیتال می‌توانیم این عقب‌ماندگی‌ها را به‌واسطه نیروی انسانی متخصص  و زیرساخت‌های قابل‌قبول جبران نماییم .

مهندس باقری اصل ضمن تقدیر از دست اندرکاران همایش جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت : به‌غیراز لوایح پنج‌گانه موضوع‌های دیگری در دستور کار وزارت ارتباطات قرار دارد . مالکیت معنوی لایحه‌ای است که تقدیم مجلس شده است ما می‌دانیم که این لایحه ضعف‌های دارد و قصد داریم که بیشتر به آن بپردازیم و با مشارکت حقوقدانان در این عرصه می‌توانیم  زیرساخت‌های حقوقی قدرتمندی برای توسعه دیجیتالی در کشور فراهم کنیم .

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مبحث جرائم الکترونیکی را یکی دیگر از موضوعات در دست وزارت ارتباطات برشمرد و گفت : لایحه جرائم الکترونیکی در سال 83 وارد مجلس شد و درنهایت سال 88 تصویب شد اما قانونی که در این زمینه‌داریم جواب گوی نیاز امروز فناوری اطلاعات نیست و با خلأ های در این زمینه مواجه هستیم . امروزه موضوعاتی در زمینه فناوری  مورد چالش  قرار گرفته اند که در زمان تصویب این لایحه محلی از اعراب نداشت .

گفتنی است در خاتمه همایش دو روزه جنبه های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات از ارائه‌کنندگان مقالات برتر تقدیر و قدرانی شد .

]]>
2018/2/25
<![CDATA[عدم وجود قوانین شفاف موجب اعمال سلیقه ای قانون می شود ]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همایش دو روزه جنبه های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات با اشاره به اهمیت خلاقیت در فضای مجازی گفت : در صورت عدم حمایت از خلاقیت ها در فضای مجازی امنیت مالکیت معنوی در مخاطره قرار می گیرد

عدم وجود قوانین شفاف موجب اعمال سلیقه ای قانون می شود

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات :  محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم افتتاح همایش جنبه های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات با اشاره به ارایه  لوایح پنجگانه فناوری اطلاعات و ارتباطات  گفت : تدوین لوایح کار بسیار ارزشمند  و ضروری در این حوزه بوده است و ارزش این لوایح اگر بیشتر از توسعه زیر ساخت ها نباشد قطعا کمتر از آن نیست  و ما امیدواریم در طی دو روز مباحث خوب و سازنده ای بین اندیشمندان این حوزه شکل بگیرد و باعث کاهش نواقص و غنای لوایح پنجگانه شود .

وی نامه  مقام معظم رهبری در سال 94 را به ریاست جمهور را از دلایل ورود وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به این عرصه دانست و با اشاره به بند نخست نامه گفت (( وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در موضوع مهم تامین زیر ساخت های ارتباطی و اطلاعاتی فضای مجازی به نحو بومی ، امن و پایدار که مصداق مهم آن شبکه ملی اطلاعات است رکن مهم فضای مجازی را تشکیل می دهد . در موضوع مهم خدمات و محتوا وزارت خانه هایی از جمله فرهنگ، صدا و سیما و دستگاه های فرهنگی و نهادهای مردمی و بخش خصوصی دارای نقش اساسی هستند و مرکز ملی فضای مجازی به طور عام مسئولیت هماهنگی را برعهده دارد در این بخش نیز مسئول ایجاد هماهنگی و هم افزایی و نظارت درسطح ملی است ))

وی در ادامه افزود : مطالبه از وزارت ارتباطات در بخش زیر ساخت است و توسعه زیر ساخت انجام شده است اما هنور در لایحه خدمات و محتوا به سند مدون مورد اجماع همگان دست نیافته ایم و لایه خدمات و محتوا با توسعه زیرساخت ها توسعه نیافته است و پیرو آن  آفات و نشانه های  فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی در عدم توسعه خدمات و محتوا  نمایان شده است  و گلایه های کسب و کارها در فضای مجازی جزیی از این آفات است .

آذری جهرمی به گزارش شب گذشته مرکز ماهر درباره عملکرد برخی از اپراتورها اشاره کرد و افزود : بر اساس گزارشی که مرکز ماهر ارایه کرده است برخی از اپراتورها سرویسی را ایجاد کرده اند که از طریق آی پی آدرس مشترکین به شماره های تماس آنان دست یافته اند و بوسیله  آن تبلیغات انجام می شود که باید صحت موضوع بررسی شود.

وی تصریح کرد: در همین مورد باید بررسی شود آیا اقدام اپراتورها قانونی بوده است یا نه و بر اساس چه بند و قانونی باید این کار متوقف شود یا ادامه داشته باشد .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه ابعاد حریم خصوصی مشخص نیست، افزود : اگر این گزارش صحت داشته باشد و قطعا نقض کننده حریم خصوصی مشترکین است  و به مرکز ماهر اعلام شد که این سرویس متوقف شود تا ابعاد این موضوع بررسی شود

وی به شکل گیری فضایی در فضای مجازی اشاره کرد و گفت : فضایی در حال شکل گیری است که ابعاد آن به طور کامل ترسیم نشده است چرا که زیرساخت توسعه یافته است اما در لایه های خدمات و محتوا اقدامات لازم انجام نشده است

آذری جهرمی با بیان اینکه مسوولیت زیرساخت ارتباطی کشور در اسناد و قوانین بالا دستی مشخص شده است افزود : اما در لایه خدمات و محتوا چه بخشی مسوول است و چه کاری باید انجام شود، نیاز به تبیین دارد و بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری الزاما وظیفه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست و دیگران نیز در این حوزه مسوولیت دارند.

وی تصریح کرد : البته توقف دیگران ناشی از ناآگاهی احتمالی نسبت به ابعاد  فضای مجازی و تاثیرات شگرف آن بر زندگی انسان و نظام حاکمتی دنیا و روز مرگی کلان در دستگاه های دیگر که باعث شده اهمیتی که وزارت ارتباطات نسبت به این موضوع دارد در دستگاه های دیگر دیده نشود.

آذری جهرمی با توجه به وضعیت موجود گفت : ما دو راهکار پیش رو داریم اینکه توسعه زیر ساختی را متوقف کنیم تا سایر بخش ها نظیر خدمات و محتوا توسعه پیدا کنند و راه دوم اینکه به کمک سایر دستگاه های مسئول برویم و تدوین لوایح پنجگانه ازمنظر به کمک سایر دستگاه ها است .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هدف از برگزاری همایش دو روزه را ارایه دستاورد ها و استفاده از ظرفیت افکار عمومی و متخصصان این حوزه برای رفع ایرادات احتمالی و دریافت نظرات گروه ها و دستگاه های مختلف عنوان کرد و گفت : زیرساخت نظام حقوقی ما برگرفته از نظام فقهی است و  بسیاری از موضوعات فضای مجازی سبک جدیدی از نوآوری ها است که مشابه قبلی ندارد مانند ارزهای مبتنی بر رمز که برخی شبهات فقهی به این موارد وارد کرده اند و عنوان می شود که این پول بدون پشتوانه است .

آذری جهرمی تاکید کرد: حریم خصوصی قبل از اینکه قانون باشد یک زیرساخت اساسی شرعی دارد و در سوره حجرات آیات متعددی در این زمینه وجود دارد و در روایت ها و احادیث متقن و سیره بزرگان نیز عنوان شده است و در حال حاضر باید بررسی کنیم که زیرساخت فقهی فضای مجازی ما در عرصه های که نیاز به تحول و ایجاد  قوانین دارد، چگونه است.

وی با اشاره به برگزاری آخرین جلسه شورای فضای مجازی در این حوزه، تصریح کرد : وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این زمینه موظف به پیگیری موضوع شد که گزارشی تهیه شده تا ظرف 2 هفته آینده به مراجع تقلید ارسال شود و البته پژوهشگاه فناوری اطلاعات هم آمادگی کمک در این حوزه را دارد تا پایه ها نظام فقهی این حوزه تدوین شده و بر اساس آن قوانین این حوزه نگارش شود .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه با جمع بندی موضوعات بین بخشی این 5 لایه تهیه شده است، افزود : بسیاری از مشکلاتی که امروز وجود دارد با چهارچوب هایی که در این لوایح مشخص شده است، قابل حل است .

وی با تاکید به اینکه نظام نظارتی ما دچار مشکل است ، تصریح کرد:  گام نخست تهیه این لوایح و قوانین است و در لایه بعدی نظام نظارت بر این قوانین باید اصلاح شود  و برای نهاد سازی با هدف نظارت فعالانه باید راهی را پیدا کرد.

آذری جهرمی تاکید کرد: اگر در این حوزه به سرعت ابعاد و چهارچوب های خود را تدوین نکنیم، چهارچوب های دیگران بر ما حاکم می شود و این موضوع یک واقعیت است .

]]>
2018/2/24
<![CDATA[رونمایی از لوایح پنجگانه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات ]]> همایش دو روزه جنبه های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و جمعی از معاونین و دکترفیروزآبادی رییس مرکز ملی فضای مجازی و صاحبنظران این حوزه برگزار شد .

رونمایی از لوایح پنجگانه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : این همایش دو روزه توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران با همراهی دانشگاه علم و فرهنگ و پژوهشگاه قوه قضاییه برگزار شد .

 محورهای کلیدی همایش عبارتند از  حقوق خصوصی فناوری اطلاعات و ارتباطات ، حقوق کیفری و جرم شناسی فناوری اطلاعات و ارتباطات ،حقوق عمومی ، حقوق امنیت و همچنین حقوق بشر فناوری اطلاعات و ارتباطات و 75 مقاله در این همایش ارئه شده است که مقاله برتر در کتابچه همایش به چاپ خواهد رسید .

شایان ذکر است  در این همایش از پیش نویس لوایح  پنجگانه حقوق فناوری اطلاعات رونمایی شد . لایحه مسئولیت ارائه دهندگان خدمات فناوری اطلاعات ، لایحه حمایت داده ها و حریم خصوصی در فضای مجازی ، لایحه شناسه های الکترونیکی و لایحه حکمرانی الکترونیکی همچنین  لایحه تراکنش های الکترونیکی سر فصل های لوایح پنجگانه است .

هدف از برگزاری این همایش بحث و تبادل‌نظر و نقدهای سازنده اندیشمندان و فعالین این حوزه نسبت لوایح پنچگانه و کمک به غنی تر شدن لوایح پنجگانه است

]]>
2018/2/24
<![CDATA[عنصر حقوقی در فناوری اطلاعات پیشران توسعه اقتصاد دیجیتال است ]]> قوانین و مقررات در فضای مجازی و فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان یک پیشران توسعه ای می بایست همانند سایر الزامات این زیست بوم تکامل پیدا کند .

عنصر حقوقی در فناوری اطلاعات پیشران توسعه اقتصاد دیجیتال است

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : دکتر سراییان در همایش دو روزه جنبه های حقوقی فناوری اطلاعات گفت : زیر ساخت های حقوقی فضای مجازی متناسب با سایر جنبه های این حوزه رشد نکرده است و ما به عنوان حاکمیت باید فعالیت در این عرصه را تسهیل نماییم و با ایجاد تحول در بخش حقوقی و مقررات موجب کاهش دغدغه ها و چابک سازی فرآیند های این حوزه شویم .

رییس سازمان فناوری اطاعات ایران با اشاره به عقب ماندگی های موجود در حوزه حقوق فضای مجازی گفت : با سرعت بخشیدن به  این حوزه می توانیم تا حدودی به مسیر اصلی خود وارد شویم و جایگاه مناسب خود را بدست آوریم چرا که ما در این حوزه به لحاظ زیر ساختی و انسانی  دارای ظرفیت های مطلوبی هستیم .

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات در ادامه افزود: در چند دهه اخیر تحولات اساسی در دنیا صورت گرفته است و کاهش ذخایر طبیعی در دنیا ، افزایش مخاطرات زیست محیطی و همچنین تغییرات در حوزه دانش و فناوری باعث همگرایی سایر حوزه ها با فناوری شده است و در این راستا اقتصاد دیجیتال و دانش بنیان به طور چشمگیری موجب تحولات در جهان شده است به گونه ای که تا سال 2020 اقتصاد دانش بنیان 25 درصد از سهم اقتصاد دنیا را به خود اختصاص خواهد داد .

دکتر رسول سراییان با اشاره به تحولات اخیر گفت : بسیاری از کسب و کارهای نوپا مبتنی بر اقتصاد دیجیتالی هستند و با توجه به خلاء های حقوقی و عدم وجود قوانین و مقررات لازم و کافی در این حوزه شرکت ها ی نو پا به جای پرداختن به ایده و خلاقیت با چالش های حقوقی مواجه هستند و ما  سعی داریم با ورود به این حوزه و تهیه لوایح پنجگانه حقوق ارتباطات و فناوری اطلاعات بتوانیم کاستی ها ی موجود در این بخش را مرتفع سازیم و در این میان نیازمند مشارکت اندیشمندان و صاحبنظران در این حوزه هستیم .

]]>
2018/2/24
<![CDATA[معاون توسعه مدیریت و امور پشتیبانی سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد]]> دکتر حسین ملک، به سمت معاون توسعه مدیریت و امور پشتیبانی سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد

معاون توسعه مدیریت و امور پشتیبانی سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران؛ بر اساس حکم دکتر سراییان، دکتر حسین ملک جایگزین مهندس احمد باقری شد.

]]>
2018/2/21
<![CDATA[تدوین لوایح حقوقی پنج‌گانه فضای مجازی ، ارتباطات و فناوری اطلاعات ]]> معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به وجود خلاء های حقوقی درزمینهٔ فضای مجازی از برگزاری همایش جهت کسب نظرات صاحب‌نظران نسبت به لوایح پنج‌گانه فضای مجازی خبر داد .

تدوین لوایح حقوقی پنج‌گانه فضای مجازی ، ارتباطات و فناوری اطلاعات

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : مهندس باقری اصل با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت : با بررسی و مطالعات طرح‌های حقوقی و ثبت تمامی تجربیات و جمع‌بندی نظرات صاحب‌نظران در راستای مرتفع کردن خلاء های قانونی در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در فاز نخست موفق به جمع‌بندی احکام  درواقع تدوین لوایح پنج‌گانه شدیم .

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران رفع خلاء های حقوقی را از اهداف لوایح دانست و گفت : حمایت داده‌ها ، تراکنش‌های الکترونیکی ،  شناسه‌های الکترونیکی و لایحه حقوق مسئولیت ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات از عناوین لوایح پنج‌گانه هستند که در فاز نخست رفع خلاء های حقوقی منتشر و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و انتظار می‌رود با تصویب این احکام کاستی‌های عمده در این بخش مرتفع شوند و زیرساخت‌های حقوقی فضای مجازی آماده گردد.

وی با اشاره به جمع‌آوری مصوبات موجود در این زمینه و انتشار کتاب مجموعه مصوبات افزود : هفته آینده ،همایشی با حضور تمامی صاحب‌نظران ،اساتید و اندیشمندان حقوقی از دانشگاه‌ها و شورای نگهبان و غیره برگزار خواهد شد  و درمجموع 75 مقاله با نگاه آینده‌پژوهانه  نسبت به زیرساخت‌های حقوقی کشور ارائه می‌شود .

مهندس باقری اصل دستاورد برگزاری این همایش را بحث و تبادل‌نظر و نقدهای سازنده حاضرین نسبت لوایح پنچگانه عنوان کرد گفت : امیدواریم  که این همایش بتواند با کسب نظرات اندیشمندان حوزه حقوق سایبری خلاء های حقوقی این حوزه را شناسایی و در هموارسازی این مسیر راهگشا باشد .

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران در خاتمه افزود : از کلیه فعالین حوزه ICT کشور دعوت می کنم که در همایش دو روزه ای که در پنجم و ششم اسفند ماه  برگزار می شود  حضور به هم رسانند و چالش‌های حقوقی که در این عرصه مواجه می شوند  را مطرح نمایند . ما نیازمند اظهارنظر صاحب‌نظران هستیم و از مسیر این مشارکت‌ها متوجه می‌شویم که یک فرآیند حقوقی در رابطه با ذینفعان فضای مجازی دارای چالش و نیازمند رسیدگی است .

]]>
2018/2/19
<![CDATA[فناوری اطلاعات حلقه مفقوده مبارزه با قاچاق است]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه برای مدیریت زنده باید بتوان لحظه ای شاخص ها را پایش کرد، گفت: مبارزه با قاچاق یکی از شاخص های اصلی اقتصاد مقاومتی است که حلقه مفقوده آن فناوری اطلاعات است.

فناوری اطلاعات حلقه مفقوده مبارزه با قاچاق است

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در چهارمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی گفت: اکنون اقتصاد مقاومتی در کشور دارای تفسیر شده و نهاد پیدا کرده و برنامه و شاخص دارد و هر شاخص قابلیت پایش پیدا می کند.

وی افزود: اصل اقتصاد مقاومتی نگاه مردن به داشته هاست و اینکه به نقاط قوت تکیه کنیم و حداکثر نیاز خود را از طریق تولید داخل تامین کنیم و آنجاکه ظرفیت داریم صادرات کنیم.

آذری جهرمی شبکه ملی اطلاعات را جزو پروژه های زیرساختی وزارت ارتباطات در حوزه اقتصاد مقاومتی دانست و اظهار کرد: توسعه دسترسی مردم به ظرفیت حداقل ۲۰ مگابیت تا پایان برنامه ششم توسعه از دیگر پروژه زیرساختی است که وزارت ارتباطات در آن مسوولیت دارد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید از پروژه مدیریت املاک کشور به عنوان یکی دیگر  از پروژه های اقتصاد مقاومتی یاد کرد و ادامه داد: در این پروژه ۲۸ دستگاه مختلف یه همدیگر متصل می شوند تا  بتوان موضوعاتی که در این حوزه وجود دارد را دنبال کرد.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با اشاره به اینکه مطابق موضوع مشخص شده اقتصاد مقاومتی میزان مصرف داخلس دیتا به ۸۰ درصد و بین الملل به ۲۰ درصد باید برسد، تصریح کرد: یکی از مباحث مهم که مقام معظم رهبری نیز در مورد آن فرمایش کرده اند این است که شاخص ها را بتوانیم پایش کنیم و مرکزی میزان پیشرفت و توسعه عملکردی در عرصه اقتصاد مقاومتی را محقق کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه گاهی موضوع اقتصاد مقاومتی دستمایه رقابت های سیاسی قرار می گیرد، گفت: اگر بخواهیم اقتصاد کشور به رشد و باروری برسد باید به اقتصاد مقاومتی برسیم و چاره ای جز آن وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه شاخص ها کمک می کنند که نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنیم، افزود: زمانی مطابق شیوه سنتی جلساتی می گذاشتیم و دستگاه ها خود اظهار می کردند و حسابرسی انجام می شد و سرانجام تصمیم گیری صورت می پذیرفت. درحالیکه مطابق راه حل ها و فناوری های نوین اینطور نیست و پایش لحظه ایست و در نظام اقتصادی باید فرایند داشته باشیم که لحظه بتوانیم شاخص ها را پایش کنیم.

آذری جهرمی همچنین قاچاق را یکی از موضوعات مورد توجه در مقوله اقتصاد مقاومتی دانست و اظهار کرد: مبارزه با قاچاق یکی از شاخص های اصلی اقتصاد مقاومتی است که حلقه مفقوده آن فناوری اطلاعات است.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه در نتیجه اتصال سیستم ها به یکدیگر، بهره وری حاصل می شود که در اقتصاد مقاومتی مطرح است، خاطرنشان کرد: یکی از زیرساخت های اساسی اقتصاد مقاومتی بحث دولت الکترونیکی به عنوان یک ضرورت است و اقدامات خوبی در این راستا انجام شده است.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT با اشاره به افزایش ۱۲ میلیارد دلاری تجارت شفاف و مقابله با قاچاق، نقش فناوری اطلاعات در سامانه‌های سه گانه گمرک، بانک مرکزی و وزارت صمت پر رنگ دانست و بیان کرد: امروز شاید نظام گمرک در عرصه ارایه آمار به شفافیت رسیده است و مشخص است که واردات به چه میزان و بر اساس کدام چهارچوب و در زمان بندی های مشخص انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون حلقه مفقوده در بخش توزیع است، افزود: در کشورهای پیشرفته و حتی کشورهای منطقه باتوجه به تطبیق نظام مالی و فاکتورهای فروش میزان مصرف در بخش های مختلف مشخص است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در کشور به دلیل داشتن آمار حدودی و حدسی، شاهد اعوجاج در بازار هستیم، گفت: بنابراین وقتی میزان مصرف مشخص باشد متناسب با آن می تواند تولید انجام داد و در همه حوزه کشاورزی، صنعت، پتروشیمی، منسوجات، سلامت این اقدام را می توان انجام داد.

آذری جهرمی با اعلام اینکه برای پیاده سازی هر سیاستی نیاز به مدیریت زنده داریم، اظهار کرد: هر نظام اقتصادی یا اجتماعی که بخواهیم پیاده سازی کنیم لازمه آن آمار است.

عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه در نظام دولت الکترونیکی اقدامات قابل توجه اما سیلندری انجام شده است، گفت: اگر به صورت مجزا حوزه های مختلف را بررسی کنیم شاهدیم که اقدامات قابل توجهی انجام شده است. مثلا در حوزه سلامت اکنون 66 میلیون ایرانی دارای پرونده سلامت الکترونیکی هستند و میزان نوع و مصرف آنها مشخص است و در دو مورد وزارت بهداشت از مرکز پایش و رصد خود توانست شیوع دو بیماری واگیردار را در کشور شناسایی و جلوی آنرا بگیرد.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT  در کشور با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه بانکی، بیمه، مالیات، صنعت و حمل و نقل اظهار کرد: با این حال مجموع اقدامات انجام شده دارای برایندی نیست که بخشی از آن به فرهنگ سازمانی بر می گردد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه بعد از اجرای کامل نظام دولت الکترونیک بسیاری از مراجعات حضوری حذف می شود، گفت: همین حذف مراجعات دلیل مقاومت مجموعه های اجراییست و مشکل نظام اجرا شده در دولت الکترونیک این است که به صورت سیلندری در هر دستگاه به صورت مجزا اجرا شده است و به جای پاسکاری متقاضیان از جایی به جای دیگر اکنون متقاضی از سایتی به سایت دیگر پاسکاری می شود.

وی با ذکر مثال قدیمی در رابطه با احداث یک استخر آبزیان در کشور که نیاز به 52 مرحله و 17 استعلام از دستگاه های مختلف دارد، افزود: حال اگر بخواهیم واردات همین آبزیان را به کشور انجام دهیم شاید با تنها سه استعلام انجام شود که این نشان می دهد که نگاه فرهنگی و فرایندی به موضوعات اشکال دارد و باید متوجه باشیم که بخش عمده عدم تغییر فرایندها از فرهنگ درون سازمانی است.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه فناوری اطلاعات ابزاری برای تحول است، اظهار کرد: برای ایجاد تغییرات باید ریسک را بپذیریم و توجیه عمومی کنیم و باید متوجه بود تا بدنه دولت را بزرگتر نکنیم و باید با استفاده از فناوری اطلاعات جلوی بزرگتر شدن دولت را گرفت.

]]>
2018/2/18
<![CDATA[پیام تسلیت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بمناسب درگذشت سرنشینان هواپیمای یاسوج]]> در پی درگذشت بیش از 60 تن از مسافران و سرنشینان هواپیمای سقوط کرده شرکت آسمان در مسیر یاسوج ،وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیامی تسلیتی صادر کرد.

پیام تسلیت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بمناسب درگذشت سرنشینان هواپیمای یاسوج

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پی حادثه سقوط هواپیمای مسافربری در مسیر یاسوج پیام تسلیتی صادر کرد که بدین شرح است:

انا لله و انا الیه راجعون

سانحه تاسف بار و غم انگیز سقوط هواپیمای مسافربری مسیر تهران – یاسوج موجب تالم و تاثر شدید همه مردم ایران اسلامی شد. این ضایعه را بر همه مردم عزیز بویژه مردم بزرگوار و مهربان یاسوج و استان کهگیلویه و بویراحمد تسلیت می گویم.

سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز به نوبه خود این ضایعه تاسف بار را به تمامی مردم ایران به خصوص خانواده های قربانیان تسلیت می گوید و از خداوند بزرگ برای بازماندگان شکیبایی و اجر مسئلت می نماید .

]]>
2018/2/18
<![CDATA[پیشرفت ایران دیجیتال با اقتصاد دیجیتالی در محیطی ایمن، رقابتی و هم‌افزا]]> سیر تحولات شتابنده ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران را بر آن داشته است تا همسو با روندهای توسعه نوآوری‌ها و فناوری زیرساخت‌های حقوقی این تحولات مورد غفلت واقع نشود.

پیشرفت ایران دیجیتال با اقتصاد دیجیتالی در محیطی ایمن، رقابتی و هم‌افزا

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، در متن یادداشت دکتر سراییان آمده است:

"سیر تحولات شتابنده ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران را بر آن داشته است تا همسو با روندهای توسعه نوآوری‌ها و فناوری زیرساخت‌های حقوقی این تحولات مورد غفلت واقع نشود.عدم گذار صحیح در عصر صنعتی و فقدان زیرساخت‌های حقوقی لازم باعث شده است تا چارچوب‌های ضروری برای  حقوق و مسئولیت‌های بازیگران و ذینفعان این عرصه از زندگی که تمامی عرصه‌های دیگر زندگی را نیز تحت اثر داشته است، به‌طور شایسته تدوین و تقنین نشوند.بعد از قانون حمایت از پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای اولین قانون مرتبط با فناوری اطلاعات و اطلاعات قانون تجارت الکترونیکی بود . در پی آن با 6 سال تأخیر قانون جرائم رایانه‌ای و قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به تصویب رسیده است. اگر قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و قانون آیین دادرسی الکترونیکی را هم بخشی از زیرساخت حقوقی بدانیم اندوخته زیرساخت حقوقی کشور همین بضاعتی است  که اشاره شد.

اگرچه در عرصه سیاست‌گذاری  به‌واسطه  حضور مقام معظم رهبری در این عرصه و دقت ایشان در توجه کافی سیاست‌ها و ایجاد نهاد سیاست‌گذاری متمرکز برای فضای مجازی تا حدودی وضعیت را بهبود داده است اما این سیاست‌ها  همچنان که در  احکام مربوطه آمده است نیازمند رفع خلأهای حقوقی و توجه لازم به قانون‌گذاری، مقررات گذاری و حتی نهادسازی‌های مربوطه است.

بر این اساس بر آن شدیم تا  ضمن بررسی تجارب اندوخته شده در دو دهه گذشته در اجرا و مطالعات این عرصه و بررسی سیر تحولات عرصه فناوری و در کنار آن مطالعه تطبیقی زیرساخت‌های حقوقی سایر کشورها، مهم‌ترین نیازمندی‌های حقوقی را در قالب 5 لایحه با همکاری پژوهشگاه قوه قضائیه  تدوین نماییم. همچنین برای اینکه زمینه بحث و بررسی موضوعات نزد اندیشمندان حقوقی این عرصه فراهم شود، همایشی را برگزار کنیم و  در آن ضمن ارائه  مقالاتی که زحمت تهیه آن برعهده جمعی از حقوقدانان کشور بوده است، فرصت نقد و بررسی این لوایح 5 گانه را نیز  برای تمامی علاقه‌مندان ایجاد کنیم.

 بدیهی است این 5 لایحه  پیش‌نویس هستند و قاعده قانون‌گذاری  همچنان که در قانون اساسی موردحمایت قرارگرفته است عقل جمعی و شور نمودن در اصلاح و تکمیل این متون است. تهیه‌کنندگان این لوایح  و متولیان امر اذعان دارند اول اینکه تنها نیازمندی زیرساخت‌های حقوقی نیستند  و می‌توان  در آینده به این مجموعه لوایح و احکام دیگری نیز افزود، دوم اینکه متون تهیه‌شده قابل‌ویرایش و اصلاح است و نقدهای حکیمانه جامعه فناوری و حقوقی کشور می‌تواند به غنای این لوایح بی افزاید و سوم اینکه  مسیر قانون‌گذاری در خود فرصت‌های بی‌نظیری را برای تکمیل در نظر گرفته است که از کمیسیون‌های دولت آغاز و در کمیسیون‌های مجلس ادامه و درنهایت این صحن علنی مجلس شورای اسلامی است که این مشارکت جمعی را قوام و دوام قانونی می‌دهد و امیدواریم  پس از همه این‌ها با عنایت ویژه شورای نگهبان قانون اساسی این لوایح تبدیل به قوانینی شوند که هم سیاست‌های ابلاغی  و مصوب را  پوشش حقوقی دهند  و هم زیرساخت حقوقی مناسبی برای توسعه فضای مجازی ایجاد شود.

البته همایش جنبه‌های حقوقی ارتباطات و فناوری اطلاعات هم خود محل مناسبی است  سالانه تمامی اندیشمندان حقوقی فاوای کشور گرد هم جمع شوند و با بحث و اظهارنظر و ارائه مقالات  با رویکرد آینده‌پژوهانه  همسو با تحولات زیرساخت‌ها و کاربردهای نوآوری‌ها و فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی و رشد و توسعه فضای مجازی کشور زیرساخت‌های حقوقی را نیز اصلاح و تکمیل نمایند. امیدوارم بتوانیم با همکاری قوه قضائیه و قوه مجریه این همایش  را سالانه برگزار کنیم و سال آتی با فرصت بهتری که فراهم می‌شود  شاهد مشارکت بیشتری  نیز باشیم.

 آرامش و آسایش در  ایران دیجیتال با اقتصاد دیجیتالی که تمام بازیگران در محیطی ایمن، رقابتی و هم‌افزا فعالیت کنند آرزوی همه دست‌اندرکاران عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات است."

]]>
2018/2/17
<![CDATA[مجری سند حمایت و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان معرفی شد]]> به گزارش روابط عمومی وامور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : خسرو سلجوقی با حکم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان «مجری سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان» منصوب شد.

مجری سند حمایت و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان معرفی شد

]]>
دربخشی از حکم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آمده است:

جناب آقای مهندس خسرو سلجوقی

عضو محترم هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران

در راستای اقدامات اجرایی سند تبیین الزامات حاکم بر شبکه ملی اطلاعات، مطابق با مواد (32و33) منشور حقوق شهروندی و با هدف پشتیبانی و گسترش فضای مجازی سالم، ایمن و مفید برای کودکان و نوجوانان و نظر به تخصص و تجارب ارزنده جناب عالی به موجب این حکم به عنوان «مجری سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان» (تدوین شده از سوی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات) منصوب می شوید.

]]>
2018/2/17
<![CDATA[‫اطلاعیه شماره 2 مرکز ماهر در خصوص حمله سایبری به وب سایت ها و پورتال های خبری]]> به دنبال برخی اخبار منتشر شده در حوزه حمله به وب سایت ها و پورتال های خبری که موجب بروز ابهام ها و سوء برداشت هایی در این خصوص شد، مرکز ماهر، اطلاعیه شماره 2 خود را منتشر کرد.

‫اطلاعیه شماره 2 مرکز ماهر در خصوص حمله سایبری به وب سایت ها و پورتال های خبری

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، پیرو گزارش منتشر شده از نتایج بررسی‌های فنی این‌ مرکز درخصوص حمله سایبری به وب سایت ها و پورتال های خبری کشور، در اطلاعیه شماره دو مرکز ماهر نکاتی برای شفاف تر شدن موضوع مورد تاکید قرار گرفته است.

بر اساس اعلام مرکز ماهر، در خصوص برخی اخبار منتشر شده از سوی تعدادی از رسانه ها مبنی بر آسیب پذیری مراکز داده مورد بهره برداری سایت های خبری مذکور، به اطلاع می رساند، با بررسی های صورت گرفته،  ضعف امنیتی مورد سوءاستفاده قرار گرفته توسط مهاجم به این سایت ها در لایه کاربردی وب و سامانه مدیریت محتوا (CMS) بوده و هیچ‌گونه آسیب‌پذیری و نقص امنیتی در مراکز داده‌ی میزبان سایت‌های آسیب‌دیده مشاهده نشده است.

از سوی دیگر، مطلب منتشر شده در خصوص عدم همکاری مرکز داده تبیان، به دلیل ضعف در هماهنگی و تعامل بموقع برای حل مشکل بوده که خوشبختانه با برقراری ارتباط مناسب، این نقیصه نیز مرتفع شده است.

همچنین، در گزارش منتشر شده، یکی از پنج آدرس IP‌ مهاجم متعلق به کشور بلغارستان بوده که به اشتباه به نام انگلستان ذکر شده است. این مورد در نسخه جدید گزارش نیز اصلاح شده است.

در گزارش مرکز ماهرف صرفا به آدرس‌های IP مهاجم و کشورهای مالک آنها اشاره شده و هیچ‌گونه اظهارنظری نسبت به هویت و ملیت فرد یا افراد بهره بردار از این آدرس‌ها جهت نفوذ به وب‌سایت‌ها صورت نگرفته است.

در برخی از رسانه‌ها نام برخی از شرکت‌های تولید کننده CMS داخلی مطرح شده که فاقد صحت می باشد. با بررسی‌های انجام شده آسیب‌پذیری مورد سوءاستفاده شناسایی و مرتفع گردیده است.

ذکر این نکته ضروری است که وجود آسیب‌پذیری و نقص امنیتی در محصولات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری امری اجتناب ناپذیر است. اما لازم است که تولید‌کنندگان نرم‌افزار و مدیران راهبر سیستم‌ها حساسیت و سرمایه‌گذاری مناسبی در مقوله امنیت سایبری در نظر گیرند.

همچنین، برخی ادعا های مطرح شده در خصوص آلوذگی فایلpdf  گزارش مرکز ماهر به بدافزار  از اساس کذب بوده و با توجه به انتشار عمومی این فایل، بررسی و صحت سنجی این ادعای بی اساس توسط کارشناسان داخلی و خارجی به سادگی قابل انجام می باشد.

]]>
2018/2/13
<![CDATA[فضای مجازی می تواند تاخیرهای هزینه ساز را حذف کند]]> فضای مجازی می تواند واسطه های مضر و تاخیرهای هزینه ساز را از چرخه تولید و خدمات حذف کند.

فضای مجازی می تواند تاخیرهای هزینه ساز را حذف کند

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در نشست مشترک استانداران ، وزرا و روسای سازمان های اقتصادی سراسر کشور گفت: در مسئله حمل و نقل درون شهری  و کم کم در برون شهری همین فضای مجازی می تواند تحول ایجاد کند .

رییس جمهوری با بیان اینکه سرعت اینترنت یکی از ضرورت های اشتغال و اقتصاد ما است گفت: ایجاد 100 هزار شغل در حوزه فناوری اطلاعات برای سال 97 مد نظر قرار است.

دکتر روحانی با اشاره به استفاده از واژه اقتصاد دیجیتالی به جای اقتصاد دانش بنیان افزود:  تاکنون 20 هزار میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت های فناوری اطلاعات هزینه کردیم تا مردم راحت تر زندگی کنند.

رییس جمهوری تصریح کرد: وی با تاکید بر اینکه باید جنس ارزان تحویل مردم بدهیم گفت: مزرعه ها را باید بتوانیم به بازار وصل کنیم و خانه های مردم باید از طریق اینترنت به مغازه ها و خارج کشور وصل و گردشگر جذب کنیم.

]]>
2018/2/13
<![CDATA[انتشار گزارش مرکز ماهر از حمله سایبری به وب سایت ها و پورتال های خبری]]> در پی وقوع حملات سایبری به تعدادی از سایت های خبری، مرکز امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای موسوم به مرکز ماهر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گزارش فنی خود را در رابطه اقدامات انجام شده و چگونگی وقوع این حملات منتشر کرد.

انتشار گزارش مرکز ماهر از حمله سایبری به وب سایت ها و پورتال های خبری

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، در آستانه برگزاری راهپیمایی باشکوه 22 بهمن‌ماه و در روز شنبه 21 بهمن‌ماه حدود ساعت 20 تا 22 اخباری در خصوص حمله به تعدادی از پورتال‌ها و وب‌سایت‌های خبری منتشر و باعث ایجاد نگراني‌هایی در سطح جامعه شد.

در پی آن مرکز ماهر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موضوع را سریعا مورد بررسی قرار داده و اقدامات فنی لازم را در این خصوص بعمل آورد که در گزارش آن آمده است:

 وب سایت های خبری که مورد حمله قرار گرفته اند شامل: روزنامه های قانون، آرمان، ستاره صبح بوده که در مرکز داده تبیان و مرکز داده شرکت پیشتاز میزبانی شده اند.

گروه فنی مرکز ماهر اقدام به شناسایی نقاط اشتراک سیستم های هدف کرده و در این فرایند مشخص شد که تمامی این سامانه ها توسط یک شرکت و در بستر سیستم عامل ویندوز با سرویس دهنده وب IIS و زبان برنامه نویسی ASP.Net توسعه داده شده اند.

پس از دریافت فایل های ثبت وقایع از حملات انجام شده از سرویس دهنده ها با تحلیل و بررسی تاریخچه حملات و آسیب پذیری ها، حجم بالایی از فایلها مورد تحلیل و آنالیز قرار گرفت و IP مبدا حملات استخراج شد که شامل پنج IP از کشورهای انگلستان و آمریکا بوده است.

شواهد موجود در فایلهای ثبت وقایع نشان می دهد که مهاجمان از دو روز قبل یعنی از تاریخ 8 تا 10 فوریه 2018 پس از کشف آسیب پذیری های از قبیل Injection در تلاش جهت نفوذ با ابزارهای خودکار و نیمه خودکار جهت استخراج اطلاعات نظیر نام کاربری و کلمات عبور در پایگاه داده سامانه ها بوده اند.

در این بین قابل توجه است که تمامی سایت های خبری مورد حمله دارای نام کاربری و کلمه عبور پیش فرض و یکسان توسط شرکت پشتیبان بوده است.

ضمنا در بررسی ها مشخص شد که متاسفانه آدرس پست الکترونیکی راهبر ارشد سامانه با سطح دسترسی بالا برابر *****@gmail.com مطابق نام کاربری و کلمه عبور استفاده شده در سایت های مذکور است که نشان می دهد متاسفانه حداقل موارد امنیتی رعایت نشده است.

بر اساس این گزارش اقدامات فنی اولیه مرکز ماهر بدین شرح بوده است:

 

 • شناسایی دارایی های مرتبط با سامانه ها جهت تحلیل دقیق
 • از دسترس خارج کردن سامانه های که مورد حمله قرار گرفته اند، جهت بازیابی و حذف تغییرات در محتوی پیامها
 • تغییر و یا غیرفعال سازی نام کاربری اشتراکی و پیشفرض در تمامی سامانه ها
 • ایجاد یک Snapshot و همچنین یک کپی سالم و دست نخورده از سرویس دهنده های مجازی که مورد حمله قرار گرفته اند
 • کپی کامل از تمامی فایلهای ثبت وقایع بر روی سرویسدهنده های هدف
]]>
2018/2/11
<![CDATA[انحصار در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها به نفع کشور نیست]]> رییس جمهوری با اشاره به اینکه باید در زمینه فضای مجازی، سواد آموزی کنیم که جوانان چگونه از این فضا به نحو احسن برای خود و خانواده و کشور استفاده کنند، گفت: دولت مصمم است هم شبکه های اجتماعی و پیام رسان های داخلی را تقویت کند و هم معتقد است در این زمینه انحصار معنا ندارد.

انحصار در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها به نفع کشور نیست

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در دومین نشست خبری خود در دولت دوازدهم همزمان با ایام دهه مبارک فجر با تاکید بر این که فضای مجازی را باید به یک فرصت بزرگ تبدیل کنیم، گفت: دولت مصمم است شبکه های اجتماعی داخلی و پیام رسان های داخلی را تقویت کند و امروز اگر در کل شبکه یا فضای مجازی یا اینترنت را در کنار هم قرار دهیم، فضای مهمی برای ماست چرا که در حال حرکت به سمت دولت الکترونیک هستیم.

وی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم جامعه ارتباط بهتری با دنیا داشته باشد و اطلاعات و دانش روز دنیا را دریافت کند، باید به این فضا اهمیت دهیم، افزود: این فضا برای مشاغل بسیار مهم است چرا که وزیر ارتباطات به من اعلام کرده که در دو سال گذشته 200 هزار شغل در فضای مجازی به وجود آمده است که به تعبیری موبایل محور است.

روحانی با اعلام اینکه در حال گسترش نسل سوم و چهارم موبایل تقریبا در سراسر کشور هستیم و به هر استانی می رویم شهرهای جدیدی زیر این پوشش قرار می گیرد، اظهار کرد: اهدافی که دنبال می کنیم اهداف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی وهم اهداف سیاسی است. امروز شما مشاهده می کنید که رییس جمهوری آمریکا توئیتی می زند و میلیون ها نفر به آن پاسخ می دهند و گاهی این کار باعث می شود که عقب نشینی کند یا ازتوئیتی که زده از مردم یا مسلمانان عذرخواهی می کند.

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: این نشان از آن است که این فضا، در دنیای سیاست خارجی یک بازیگر عمده شده است و در سیاست داخلی یک بازیگر عمده است و در مسایل اقتصادی روز به روز آثار این شبکه های اجتماعی بیشتر خواهد شد.

رییس دولت دوازدهم با بیان اینکه دولت مصمم است که هم در زیر ساخت و هم در زمینه محتوا و هم در زمینه پلتفرم هایی که نیاز داریم، به سمت توسعه حرکت کند، گفت: به همین دلیل هم پهن باندها را می بینید هم پهنای باند را نسبت به ابتدای دولت یازدهم مشاهده می کنید. شاید قبلا برای یک فیلم کوتاه نیم ساعت معطل می شدید اما الان می بینید چند ثانیه بیشتر نباید وقت بگذارید، این ها همه کاری است که انجام گرفته شده است.

رییس جمهوری با اشاره به کارهای بسیار خوبی که در زیر ساخت انجام شده، خاطرنشان کرد: در شبکه ملی اطلاعات که دنبال می کنیم قدم های خوبی برداشته شده است و دولت مصمم است هم شبکه های اجتماعی داخلی و پیام رسان های داخلی را تقویت کند و هم معتقد است در این زمینه انحصار معنا ندارد.

وی با بیان اینکه اگر بنا باشد یک اپلیکیشن و پیام رسانی بخواهد همه فضا منحصرا در اختیار او باشد، این به نفع کشور نیست و انحصار نادرست است، افزود: باید شبکه های مختلف خارجی و داخلی و اپلیکیشن های مختلف و پیام های رسان های مختلف حضور داشته باشند و مردم باید استفاده کنند که آثار اصلی آن آثار فرهنگی و اجتماعی است.

روحانی با اشاره به اینکه در فضای مجازی عمدتا محتوا را خود ما درست می کنیم، اظهار کرد: پلتفرم آماده است و این ما، نسل جوان، جوان های ما و همه آنهایی که معتقد به انقلاب هستند و به هویت ایرانی و اسلامی خود ارج می نهند هستند که با تمام توان در این فضا حضور پیدا می کنند.

رییس شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه اگر در این فضا از همه توان خود استفاده کنیم این فضا برای ما چالش و تهدید نمی شود، گفت: ما باید این فضا را به یک فرصت بزرگ تبدیل کنیم. آن دوره ای که بگوییم این را ببندیم و آن را فیلتر کنیم و آن یکی را از پشت بام (که البته مقصود من دیش است نه آدم) پایین بیندازیم، گذشته است و باید برویم در زمینه فضای مجازی سواد آموزی کنیم که جوانان چگونه از این فضا به نحو احسن برای خود و خانواده و کشور استفاده کنند.

]]>
2018/2/7
<![CDATA[رونمایی از سامانه پاک همزمان با دهه فجر]]> سامانه پایش اطلاعات کشور (پاک)، همزمان با دهه فجر سال جاری و با حضور دکتر واعظی رییس دفتر رییس جمهور رونمایی شد.

رونمایی از سامانه پاک همزمان با دهه فجر

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، در راستای خدمات‌رسانی به مردم  و همچنین مدیریت حوزه‌های خرد و کلان بخش‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگي و غیره، ایجاد داشبوردی به‌عنوان مرکزی برای دیده‌بانی شاخص‌های کلیدی در تمام بخش‌ها، بخصوص در بخش‌های اقتصادی به‌منظور رصد فضای کسب‌وکار در کشور در دستور کار قرار گرفت.

در همین راستا، پیاده سازی این سامانه از  ابتدای سال جاری  آغاز و زیرساخت های فنی و حقوقی آن آماده شد.

ارائه اطلاعات صحیح شفاف و بروز برای نهادهای حاکمیتی کشور، نهادینه کردن برنامه ریزی و تصمیم گیری صحیح بر اساس اطلاعات داشبورد، ارائه تصویر واقع گرایانه از عملکرد زیر مجموعه های دولت در راستای شفافیت اطلاعاتی و بستر سازی تبادل اطلاعات مدیریتی میان دستگاههای اجرایی و فراهم شده امکان تجمیع اطلاعات و داده های بخشهای مختلف، از جمله اهداف پیاده سازی این سامانه محسوب می شود.

این گزارش حاکی است، دکتر واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در مراسم افتتاح این سامانه، دقت عمل و سرعت در انتشار اطلاعات و پاسخگویی به درخواست ها را مورد تأکید قرار داده و در این راستا مسئولین حوزه ریاستی را به تعامل و هماهنگی نزدیک‌تر با یکدیگر فرا خواند.

وی گفت: مسئولین حوزه ریاستی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف به عنوان موتور محرکه زیرمجموعه‌های خود، بایستی با برگزاری جلسات منظم و همفکری مستمر در روند انجام امور شتاب و سرعت بیشتری ایجاد کنید.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در ادامه تلاش برای ارتقاء روحیه نشاط و امید در جامعه را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: متأسفانه در گذشته بخاطر اختلافاتی که بین برخی مسئولین و جناح‌های مختلف کشور حضور داشت، فضای یأس و ناامیدی در جامعه بوجود آمده بود و امروز لازم است با همدلی و هماهنگی روزافزون، روحیه نشاط و امید را در جامعه و در میان مردم هر چه بیشتر تقویت کنیم و اهتمام جدی دولت پیشگام و پیشتازی در این مسیر است.

دکتر واعظی ادامه داد: دولت مصمم است با کمک و پشتیبانی مردم در مسیر حل و فصل مشکلات با قوت گام بردارد و دولت خود را خدمتگزار مردم دانسته و به آن افتخار می‌کند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری همچنین لزوم احترام به ارباب رجوع را از سوی دستگاه‌های مختلف مورد تأکید قرار داد و خاطرنشان کرد: وظیفه همه مسئولین و دستگاه‌ها توجه و عنایت ویژه به مردم و پاسخگویی شایسته به مطالبات آنان است، و ضرورت دارد این موضوع از سوی همه دستگاه‌ها مورد توجه قرار بگیرد.

وزارت اقتصاد، صنعت و معدن و تجارت، تعاون، كار و رفاه اجتماعي، سامانهاي بورس، گمرك، ثبت‌احوال، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت نفت، بانك مركزي و سازمان حمايت از توليد كننده و مصرف كننده از جمله دستگاه هایی هستند که در فاز نخست اطلاعات خود را در قالب 150 شاخص کلیدی در سامانه قرارداده اند.

لازم به ذگر است، در مراسم رونمایی از سامانه پایش اطلاعات کشور (پاک)، از دکتر سراییان، معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس باقری اصل معاون دولت الکترونیکی سازمان و مهندس ملکی پرست،مدیر کل طرح و توسعه شبکه ملی اطلاعات، تقدیر به عمل آمد.

]]>
2018/2/6
<![CDATA[مهمترین بخش شبکه ملی اطلاعات لایه محتواست]]> وزیر ارتباطات و‌ فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه لایه محتوا مهمترین بخش شبکه ملی اطلاعات است، گفت: باید از جوانان خلاق و دارای ایده استفاده کنیم و خودمان بتوانیم در این حوزه دارای ابتکار و‌حرف باشیم.

مهمترین بخش شبکه ملی اطلاعات لایه محتواست

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با حضرت آیت ا... ناصری یزدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد با بیان اینکه مهمترین بخش شبکه ملی اطلاعات، لایه محتواست، گفت: موضوع فضای مجازی آنقدر مهم و تاثیر گذار است که باید با دقت با آن برخورد کنیم و در آینده نزدیک فقط کاربرد رسانه نخواهد داشت و اقتصاد، ارز و... به زودی در فضای مجازی شکل خواهد گرفت.

وی افزود: باید از جوانان خلاق و دارای ایده استفاده کنیم و خودمان بتوانیم در این حوزه دارای ابتکار و حرف باشیم.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه مطالبه صحیح مردم به توسعه فناوری، اقتصاد و همراهی با پیشرفت‌های فناوری کمک می کند، اظهار کرد: برای اجرای دولت الکترونیک و همراه زیر ساخت های لازم آماده شده لیکن هنوز برخی دستگاه‌های اجرایی و ساختارهای موجود آمادگی لازم ندارند و ابتدا تحول اداری لازم است.

حضرت آيت ا... ناصری یزدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد در این دیدار با تاکید بر درنظر گرفتن سبک های جدید، گفت: لازم است گروه‌های نخبه و جوان بنشینند و بسیاری از مسائل را بازبینی کنند.

]]>
2018/2/6
<![CDATA[تحقق توسعه افتصاد دیجیتال با پوشش‌ خدمات ارتباطی]]> وزیر ارتباطات و‌ فناوری اطلاعات با بیان اینکه امروزه در دنیا شاخص های حوزه ICT براساس هوشمندسازی شهر تعیین می شود، گفت: توسعه افتصاد دیجیتال، فناوری های نوین و‌ شهر هوشمند نیاز به پوشش‌ خدمات ارتباطی در سطح استان خراسان رضوی دارد که امروز ‌پیشرفت های خوبی در این زمینه حاصل شده است.

تحقق توسعه افتصاد دیجیتال با پوشش‌ خدمات ارتباطی

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و‌ فناوری اطلاعات صبح امروز (دوشنبه) که برای افتتاح پروژه های حوزه ICT استان خراسان رضوی به مشهد سفر کرده است، در شورای شهر مشهد با اشاره به چالش بیکاری در کشور گفت: شاخص های خدمات نشان می دهد که فناوری اطلاعات در زمینه رفع بیکاری می تواند کمک کند و حاکمیت تلاش کرده با تشکیل زیست بوم هایی چون مراکز رشد و شتابدهنده و تامین منابع مالی به صورت تخصصی و ‌ارایه راهکارهایی برای تامین منابع مالی در این زمینه کمک کند.

وی با اشاره به رقابت کشورها برای تصاحب سهمی از اقتصاد دیجیتال بین الملل افزود: اگر می خواهیم در اقتصاد نوین و فضای مجازی، اقتصاد میلیارد دلاری داشته باشیم باید نگاهی به بازارهای بین المللی داشته باشیم.

آذری جهرمی بازار را یکی از نیازمندی های کسب و‌ کارهای نوپا دانست و ‌اظهار‌ کرد: حوزه شهر هوشمند که در مشهد پروژه هایی در این ارتباط تعریف شده است یکی از همین حوزه هاست.

عضو ‌کابینه دولت تدبیر و‌ امید با بیان اینکه حاکمیت شهری امروزه علاوه بر قانونگذار و‌ ناظر، باید توانمندساز نیز باشند، تصریح کرد: امروز ‌در شاخص گذاری های دنیای ICT ، رتبه ما علاوه بر شاخص های میزان دسترسی و پهن باند، به شاخص های شهر هوشمند وابسته می شود که شرکت های نوپا و جوانان خلاق این مشکل را حل می کنند و وظیفه دولت در این راه هدفگذاری و شاخص گذاری است.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT در کشور با بیان اینکه عمدتا تعریف شهر هوشمند در بعضی از شهرداری ها داشتن سیستم اتوماسیون‌ خدمات شهری و‌ نظام موازی دولت الکترونیک است، خاطرنشان کرد: پیشنهاد می کنم برای بهره وری بیشتر کار مشترکی میان شهرداری های تهران و‌ مشهد صورت گیرد تا هوشمندسازی شهر بسیاری از مشکلات مشهد را حل می کند.

]]>
2018/2/5
<![CDATA[دریافت نظرات صاحبنظران برای لوایح پنج گانه حقوق فناوری اطلاعات]]> لوایح پنج گانه مربوط به حقوق فناوری اطلاعات به منظور اخذ نظرات تکمیلی به نمایندگان مجلس و روسای دستگاه ها ارسال خواهد شد.

دریافت نظرات صاحبنظران برای لوایح پنج گانه حقوق فناوری اطلاعات

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، در پنجمین نشست شورای سیاست گذاری همایش جنبه های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات، مقرر شد تا لوایح پنج گانه به نمایندگان مجلس و روسای دستگاه های ذیربط ارسال شود تا همراه با همایش مسیر پیشبرد این لوایح  در دولت ومجلس فراهم شود.

پیش نویس"لایحه حکمرانی الکترونیکی"، "لایحه تراكنش‌هاي الكترونيكي"، "لایحه شناسه‏های الكترونيكي"، "لایحه مسئولیت ارائه دهندگان خدمات فناوری اطلاعات" و "لایحه حمایت از داده‏ها وحفاظت از حریم اطلاعات شخصی در فضای مجازی" لایحه هایی هستند که پیش نویس آنها آماده و به منظور اخذ نظر از صاحبنظران، در این همایش ارائه خواهد شد.

در این نشست، که با حضور دکتر محسن اسماعیلی، عضو حقوقدان شورای نگهبان، دکتر رسول سراییان، معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران؛ دکتر بهزاد پورسید، قائم مقام پژوهشگاه قوه قضائیه و رییس شورای سیاست گذاری، دکتر مسعود اخوان فرد، عضو کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی، دکتر رمضانعلی صادق زاده، رييس مرکز توسعه تجارت الکترونيکی ، دکتر رضا فاضل، مدیر کل دفتر حقوقی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهندس رضا باقری اصل، دبیر اجرایی همایش، مهندس مازیار مباشری، مدیرکل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات سازمان فناوری اطلاعات و جمعی از صاحبنظران و نمایندگان دستگاه های ذیربط برگزار شد، کمیته علمی همایش گزارشی از پیشرفت دریافت مقالات سفارشی به اساتید و صاحبنظران حقوق فضای مجازی را ارائه نمودند. همچنین فعالیت های انجام گرفته از جمله فرآیند دعوت از میهمانان خارجی، گزارش مقالات ارسال شده به دبیرخانه همایش و داوری آنها، پنل های تخصصی ارائه گزارش گردید. 

بنابر تصمیمات اتخاذ شده شورای سیاست گذاری در خصوص نحوه برگزاری همایش و تعداد 10 پنل تخصصی  نهایی شد ومقرر شد که اعضای پنل و دستور کار آنها تا جلسه بعدی شورا  ارائه شود.

همچنین مقرر شد برای هر پنل تخصصی پیش جلسه با اعضای معرفی شده برگزار شده و با هدف ترویج و اطلاع رسانی نشست های خبری ویژه ای برای هر موضوع با حضور اصحاب رسانه، برگزار گردد.

شایان ذکر است، اولین همایش بین المللی جنبه ‌های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران و با همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه و دانشگاه علم و فرهنگ و با حمایت بسیاری از دستگاه های ذیربط در قوای سه گانه کشور روزهای پنجم و ششم اسفندماه 96 در تهران برگزار می شود..

این همایش در راستای باز تعریف زیرساخت حقوقی  توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات و با هدف شناسایی خلاء های حقوقی، ضرورت های بازنگری  در قوانینی و مقررات در روند های توسعه فناوری  و فرهنگ ‌سازی و ترویج بسترهای حقوقی فضای مجازی برگزار می‌ شود.

نشست بعدی شورای سیاست گذاری همایش در تاریخ 23 بهمن برگزار خواهد شد.

]]>
2018/1/28
<![CDATA[برنامه ریزی دولت برای ورود به عرصه اقتصاد دیجیتال]]> انقلاب چهارم صنعتی همان اقتصاد دیجیتال بوده که مهم‌ترین عامل آن خلاقیت جوانان است و مجبوریم به اقتصاد دیجیتال توجه کنیم و لازمه آن این است که به جوانان فرصت دهیم.

برنامه ریزی دولت برای ورود به عرصه اقتصاد دیجیتال

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آیین پایانی همایش مجمع سازمان‌های مردم‌نهاد جوانان در شیراز با بیان اینکه در طول برنامه ششم در وزارت ارتباطات حدود 50 درصد کارکنان بازنشسته می‌شوند و به ازای هر 3 بازنشسته، یک نفر مشغول می‌شود، گفت: این یعنی باز شدن جا برای اشتغال جوانان که یک فرصت بی‌نظیر است.

وی با بیان اینکه روند اقتصاد دنیا به سمت نقش‌آفرینی جوانان است، افزود: 10 شرکت برتر دنیا به لحاظ گردش مالی شرکت‌های حوزه فناوری هستند که توسط جوانان مدیریت می‌شوند.

آذری جهرمی انقلاب صنعتی چهارم را در حال وقوع دانست و اظهار کرد: انقلاب چهارم صنعتی همان اقتصاد دیجیتال بوده که مهم‌ترین عامل آن خلاقیت جوانان است و مجبوریم به اقتصاد دیجیتال توجه کنیم و لازمه آن این است که به جوانان فرصت دهیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه امروز جوانان ما می‌خواهند حرف خود را در دنیا بزنند و در این راستا باید هوشیار باشند، تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین مولفه‌های هوشیاری امید است که امروز سعی می‌شود به طرق مختلف ناامیدی در جامعه تزریق شود که عملکرد بد مسوولان یکی از دلایل آن است.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با تاکید بر اینکه جوانان ما باید همچون شهیدان انقلاب، کشور را توسعه دهند و شهیدانی چون شهید قندی و... که نورچشمی کسی نبودند، اما انقلاب را پیروز کردند، خاطر نشان کرد: اگر مسوولی اشکال دارد معنای آن ناکارآمدی نظام اسلامی نیست که این به اراده و مطالبه گری ما بستگی دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تاثیرگذاری فناوری بر تمام شئون اقتصادی گفت: امروز فناوری در حوزه ترافیک، حمل‌ونقل، مدیریت افکار عمومی، اقتصاد و اشتغال و... واردشده و مشکلات را حل کرده و هدف ما این است که به جایگاه خود در اقتصاد دیجیتال در دنیا برسیم.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه اینگونه نباشد که وقتی در شرایط نیاز هستیم جوانان را فرا بخوانیم و بعد از آن فراموششان کنیم، اظهار کرد: اگر می خواهیم پیشرفت کنیم باید به سمت جوانان برویم. پدران ما با یک طرح جدیدی تغییراتی را در این کشور  ایجاد کردند و با یک اعتقاداتی، جوانان دیروز از زیر بار حرف استکبار جهانی بیرون آمدند.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه امروز جوانان باید هوشیار باشند و آن نیز باید همراه با امید باشد اگر امید نباشد با مشکل مواجه خواهیم شد، تصریح کرد: هوشیاری این است که شفافیت ایجاد کنیم، جوانان امروز باید خودساخته باشند و کسانی که دنبال نا امیدی هستند را بشناسند و به آنها متکی نباشند. جوانان نیز باید مطالبه گر باشند، امید اگر از بین رفت دیگر به راه درست بازگشتن سخت است.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور اعلام کرد: دولت برای ورود به عرصه دیجیتال برنامه ریزی کرده و اقدام خواهد کرد که با وجود ظرفیتی که دارد به جایگاه اصلی خود در منطقه از نظر اقتصاد دیجیتال برسیم.

]]>
2018/1/27
<![CDATA[حمایت سازمان فناوری اطلاعات از استارت‌آپ‌های روستایی]]> سازمان فناوری اطلاعات ایران در راستای اشتغالزایی و توسعه مناطق کمتر توسعه‌یافته و روستایی ، از استارتاپ های فعال در این حوزه حمایت می‌کند.

حمایت سازمان فناوری اطلاعات از استارت‌آپ‌های روستایی

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، این اقدام با هدف توسعه کسب‌وکارهای نوپا، حمایت از اشتغال جوانان کارآفرین و توسعه خدمات الکترونیکی برای مناطق کمتر توسعه‌یافته و روستاها، اجرایی می شود.

در همین راستا، تمامی استارت‌آپ‌هایی که ایده و توانمندی برای فعالیت‌های مرتبط در این حوزه دارند، می‌توانند برای ارایه طرح‌ها وایده‌های خود به درگاه سایت مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا در نشانی ictstartups.ir مراجعه و ثبت‌نام کنند.

سازمان فناوری اطلاعات ایران از طریق مرکز کسب‌وکارهای نوپا، این طرح‌ها را بررسی و از پذیرفته‌شدگان دعوت می‌کند تا طرح خود را برای بررسی و امکان‌پذیری ملزومات مورد نیاز مطابق با نیازمندی‌ها معرفی و در نهایت طرح‌های پذیرفته‌شده از حمایت سازمان برخوردار  خواهند شد.

]]>
2018/1/24
<![CDATA[سرمایه‌گذاری بانک‌ها در کسب‌وکارهای مبتنی بر اینترنت اشیاء]]> فناوری IOT با سرعت در حال فراگیر شدن است . صنعت بانکداری کشور با سرمایه‌گذاری در استارتاپ های مبتنی بر IOT می‌تواند در روند رشد این فناوری تأثیر بسزایی داشته باشد.

سرمایه‌گذاری بانک‌ها در کسب‌وکارهای مبتنی بر اینترنت اشیاء

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ؛ دکتر سراییان در هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت  در خصوص اهمیت فناوری اطلاعات گفت : همه کشورها در راستای تحولات خود با چهار چالش اصلی ازجمله ، افزایش بهره‌وری، ایجاد اشتغال ، محیط‌زیست و همچنین تغییر الگوی خلق ثروت از وابستگی  به منابع تجدید ناپذیر به سمت اقتصاد دانش بیان مواجه‌اند .

رییس سازمان فناوری اطلاعات در ادامه با تأکید بر اراده کشورها برای عبور از این چالش‌ها گفت : فناوری نقش  محوری و کلیدی در حل معضلات بر عهده دارد .همگرایی صنعت IT  با دیگر صنایع باعث اثربخشی مضاعف می‌شود .

معاون وزیر ارتباطات از تکنولوژی اینترنت اشیاء (IOT) به‌عنوان فناوری جدید نام برد و گفت : شاخص خانه‌های هوشمند  به‌عنوان شاخص توسعه ICT  در دنیا مطرح‌شده است . این فناوری به‌سرعت در جهان همه‌گیر شده است و کشورها سعی در افزایش سهم خود در این عرصه رادارند . سرعت این تحولات به‌گونه‌ای است که تا سال 2020کشور چین  22 درصد بازار اینترنت اشیاء (IOT) را با پنج میلیارد اتصال در دست خواهند داشت . صنایع چین در حوزه اینترنت اشیاء بیش از یک‌صد و 27 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده است و این گزارش‌ها حاکی از این است که بدون تردید تا سال 2020 بخش‌های سازنده این اکوسیستم به تعداد زیاد و قیمت پایین در دنیا توسعه پیدا خواهد کرد .

معاون وزیر ارتباطات در تشریح لایه‌های فناوری اینترنت اشیاء (IOT) گفت : لایه‌های دیتا ، آنالیز دیتا ، سرویس‌ها  همچنین اپلیکیشن ها و هوش مصنوعی  قسمت مهم و استراتژیک اینترنت اشیاء را شامل می‌شود و سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها حاشیه سود و قابلیت خلق ثروت بسیار بالایی دارد .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به نقش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این حوزه گفت : وضعیت شبکه و زیرساخت‌ها به لحاظ پوشش نسل سوم و چهارم و همچنین کیفیت،  باید مناسب افزودن سرویس‌های جدید باشد . اقدامات قابل‌توجهی در حوزه اینترنت اشیاء در  پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات  صورت پذیرفته است و همچنین  در بخش رگولاتوری ،سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی فعالیت‌های را در این بخش انجام داده است .

 دکتر سراییان در خاتمه این همایش گفت : همگرایی صنعت IT وICT با دیگر صنایع مفهوم سنتی اقتصاد را دگرگون کرده است .اقتصاد دیجیتالی تا سال 2020 ، 25 درصد از کل اقتصاد دنیا را در برمی‌گیرد . تحول در حوزه فناوری با تفکر سنتی قابلیت ظهور ندارد و تفکرات نوظهور از جنس استارتاپی می‌توانند در این عرصه موفق عمل کنند .

]]>
2018/1/23
<![CDATA[با تصویت دولت ، سازمان فناوری اطلاعات ایران به سازمان توسعه‌ای تبدیل می‌شود ]]> تغییر اساسنامه سازمان فناوری اطلاعات ایران در کمیسیون اقتصادی دولت به تصویب رسیده و در صورت تصویب در هیئت دولت این سازمان از حالت حاکمیتی خارج و به سازمان توسعه‌ای تبدیل می‌شود .

با تصویت دولت ، سازمان فناوری اطلاعات ایران به سازمان توسعه‌ای تبدیل می‌شود

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست هم‌اندیشی با فعالان کسب‌وکارهای نو (استارتاپ ها) در محل این وزارتخانه، گفت : ساختار درونی حاکمیت چابکی لازم برای تحولات را ندارد و ما این تغییر را از مجموعه خودمان آغاز کرده‌ایم با تبدیل سازمان فناوری اطلاعات ایران به سازمان توسعه‌ای این سازمان در کنار مرکز تحقیقات ،دانشکده و پست‌بانک اکوسیستم سه‌گانه‌ای برای توسعه کسب‌وکارهای نوپا ایجاد می‌کنند .

محمدجواد آذری جهرمی ایستادگی در برابر تغییر فناوری را منطقی ندانست و گفت : هرکسی و هر کشوری باید شیوه‌نامه خود را در حوزه فناوری داشته باشد تا بتواند از تغییرات حداکثر استفاده را کرده و جایگاه خود را تثبیت نماید.

آذری جهرمی در ادامه افزود :جدیدترین فناوری که اخیراً به بازار آمده و همه با آن مواجه شده‌اند «بلاک چین» است ، بلاک چین با مفاهیمی که دارد به‌زودی در جهان مفاهیمی مانند ثبت املاک و اسناد و بانک را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

عضو هیئت دولت با تأکید بر اینکه بلاک چین تغییرهای شگرفی در آینده جهان رقم خواهد زد ادامه داد: اگر ما این تغییرها را درک نکنیم دوباره در عرصه رقابت فناوری و فرهنگ بازنده خواهیم بود و مجبوریم مغلوب فناوری و فرهنگی شویم که بر ما تحمیل می‌شود.

وی ادغام فناوری و اقتصاد را در شرایط کنونی جدی‌تر ارزیابی کرد و گفت: این باعث شده است کشورهای جهان در اقتصاد فناوری اطلاعات سرمایه‌گذاری بیشتری انجام دهند.

آذری جهرمی بابیان اینکه چین و آمریکا سرمایه‌گذاری جدی در عرصه فناوری اطلاعات کرده‌اند، افزود: این سبب شده سهم خوبی را در این بازار به خود اختصاص دهند و به‌نوعی حاکمیت‌ها در حال از دست دادن قدرت خود و شرکت‌ها در حال افزایش قدرت هستند.

وزیر ارتباطات ادامه داد: باید دید سهم ما در این عرصه چیست و قرار است چه‌کاری انجام دهیم و با ایستادگی و مقاومت در برابر این تغییرها سهمی برای خود ایجاد نمی‌کنیم.

عضو هیئت دولت بابیان اینکه دو راه پیش روی ما در این فرایند طراحی‌شده است، یکی از آن‌ها را تسلیم محض شدن عنوان کرد و گفت: راه دیگر آن است که در برابر این فناوری ایستادگی کرده و اجازه هیچ کاری داده نشود.

آذری جهرمی بابیان اینکه به‌طورقطع همه راه‌ها این دو راه ختم نمی‌شود ادامه داد: عرصه، عرصه خلاقیت است و برای تحقق فناوری بر اساس چارچوب‌های خود باید راهبرد، سیاست و برنامه لازم تدوین شود.

وزیر ارتباطات با تأکید بااینکه اکنون لازم است اقتصاد دیجیتال را درک کنیم، گفت که مرکز مخابرات مأموریت یافته تا ابعاد این تحول‌ها را بررسی نماید.

وزیر ارتباطات در بخش دیگری از سخنان خود گفت که باید دنبال سهم و چارچوب خودمان در عرصه فناوری جهانی و سهم منطقه‌ای داشته باشیم.

آذری جهرمی گفت: اگر تلاشی برای برداشته شدن موانع پیش روی کسب‌وکارهای داخلی نشود عرصه به کسب‌وکارهای خارجی واگذار خواهد شد.

آذری جهرمی ادامه داد: اگر کسب‌وکار داخلی ما نتواند شکل بگیرد و مردم هم حمایت نکنند به‌جایی نخواهند رسید.

عضو هیئت دولت به مأموریت مهم تدوین سند استراتژی کشور در اقتصاد دیجیتال با حمایت دولت اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: اهمیت این موضوع هنوز برای جامعه نخبگان نیز روشن نشده است.

به گفته وی، سهم فناوری اطلاعات در نظام بودجه‌ریزی مشخص نیست و این یعنی هدف مشخصی در این عرصه نداریم.

آذری جهرمی تأکید کرد: باید در بودجه سال آینده بخش فناوری اطلاعات فصل و تکلیف داشته باشد.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه چه بخواهیم چه نخواهیم آینده کشور و دنیا به سمت اقتصاد دیجیتالی درحرکت است، خاطرنشان کرد: برای رشد اکوسیستم استارت تاپ‌ها در ایران نیازمند تعامل هستیم و با برخورد رادیکالی مشکلی حل نمی‌شود.

وی در ادامه افزود : اگر کشوری خواهان سهم جهانی در حوزه فناوری و اقتصاد دیجیتال باشد ، باید حرفی برای گفتن داشته باشد .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه گفت : شبکه ملی اطلاعات به این مفهوم نیست که ما دیواری به دور خودمان بکشیم و خود را محصور کنیم بلکه شبکه ملی اطلاعات ضمن تثبیت بازار داخلی به دنبال افزایش سهم در بازار جهانی است .

وی با اشاره به مطالبه گری در شبکه ملی اطلاعات گفت : اولین مطالبه گر در این حوزه باید خودمان باشیم و شبکه ملی اطلاعات در لایه خدماتی اکو سیستمی برای رشد کسب‌وکارهای نوپای داخلی است .

]]>
2018/1/21
<![CDATA[بررسی اقدامات و برنامه های دستگاه های ارایه دهنده خدمت در روستاها]]> در اجرای مواد 67 و 69 قانون برنامه ششم توسعه چهار خدمت سلامت، آموزش، کشاورزی و بانکی و ایجاد وحدت رویه نشست بین دستگاه‌های اجرایی اصلی از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت آموزش‌ و پرورش ، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری و سایر ذینفعان برگزار شد.

بررسی اقدامات و برنامه های دستگاه های ارایه دهنده خدمت در روستاها

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، در این نشست  وبگاه uso.cra.ir ارایه شد و مقرر شد دسترسی به کلیه دستگاه‌ها و نوپاها و نوآوران داده شود تا بتوانند برای ارایه خدمات برنامه‌ریزی کنند.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این جلسه گفت: در چند ماه گذشته برای ایجاد شفافیت از وضعیت ارتباطی روستاهای سراسر کشور از طریق پیمانکاری نسبت به پایش ۶۴ هزار روستا و آبادی انجام شد و با استفاده سیستم اطلاعات جغرافیایی به روز شد که در این پایش علاوه بر وضعیت ارتباطی، وضعیت پوشش صداوسیما و مراکز بهداشتی نیز مورد بررسی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در سامانه اطلاعات ارتباطی روستاهای کشور وضعیت موجود از نظر ارتباطات مشخص شده است، افزود: این بررسی در سه بخش ارتباطات ثابت، تلفن همراه و اینترنت صورت گرفت.

آذری جهرمی اظهار کرد: در مجموع مشخص شد از مجموع روستاهای مورد پایش قرار گرفته ۳۴ درصد همه سه سرویس، ۵۱ درصد دو سرویس، ۱۰ درصد تنها یک سرویس و ۳ درصد نیز هیچ سرویسی را ندارند.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اعلام اینکه تا پایان امسال بیش از ۲۱ هزار روستایی که تحت پوشش ایرانسل نیستند، تحت پوشش نسل چهارم قرار می گیرند، اظهار کرد: این اقدام بزرگی است برای این روستاها که عمدتا دارای جمعیت و خانوار بالایی هستند.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با اشاره به اینکه همه دستگاه های دولتی می توانند از این سامانه برای طراحی خدمات استفادت کنند، تصریح کرد: باید در نظر داشته باشیم که لایه خدمات را در روستاها فراهم کنیم چراکه فقط بردن شبکه برای روستاییان بدون خدمات، بازار مصرف را ایجاد کرده ایم درحالیکه باید سعی کنیم با بردن خدمات به روستاها آنها را توانمند سازیم.

وزیر ارتباطات و‌فناوری اطلاعات با بیان اینکه در برنامه سه ماهه نخست فعالیت در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعان در دولت دوازدهم هزار دستگاه خودپرداز را در روستاهای سراسر کشور مستقر کردیم، گفت: این اقدام مورد استقبال روستاییان قرار گرفت بطوریکه یکی از درخواست های مناطق روستایی استقرار خدمات بانکی است.

وی به استفاده از ICT در زمان زلزله کرمانشاه اشاره کرد و‌افزود: در زلزله اخیر بسیاری از مدارس به دلیل زلزله از بین رفته بود که آموزش و پرورش با استفاده از شبکه ICT از طریق فبلت هایی اقدام به برقراری آموزش مجازی برای دانش آموزان زلزله زده کردند.

]]>
2018/1/21
<![CDATA[زیرساخت‌ها و بستر ارتباطی برای استقرار دولت همراه مهیاست ]]> بستر ارتباطی ارائه خدمات دولت بر روی تلفن همراه در تمامی شهرهای کشور با بالاترین کیفیت و بهترین نوع بدون ریالی هزینه برای دولت فراهم است و این‌یک موقعیت منحصربه‌فرد و بزرگ‌ترین فرصت برای دولت است .

زیرساخت‌ها و بستر ارتباطی برای استقرار دولت همراه مهیاست

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : دکتر سراییان در سمینار خدمات دولت همراه در جمع نمایندگان دستگاه‌های اجرایی با اشاره به مأموریت سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: بر اساس تبصره ماده 15 آیین‌نامه توسعه و گسترش کاربری فناوری اطلاعات و ارتباطات کلیه دستگاه‌های اجرایی در راستای تحقق دولت الکترونیکی  موظف‌اند با هماهنگی کمیسیون دولت الکترونیک  نسخه الکترونیکی همراه (موبایلی ) خدمات خود را تهیه و پس از تائید از طریق درگاه  دولت همراه سازمان فناوری اطلاعات ایران در دسترس مردم قرار دهند .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه افزود: مأموریت محوله به سازمان فناوری اطلاعات ایران در حوزه استقرار دولت همراه از بعد زیر ساحتی و پلتفرم به انجام رسیده است و در این مرحله لازم است که با تعاملات بین دستگاهی  بتوانیم باهم افزایی و همفکری گام‌هایی باقی‌مانده را  برداریم .

وی  با اشاره به اقدامات انجام‌شده در دولت یازدهم گفت : در اواخر دولت یازدهم با صدور  مجوزهای GG 4  اتفاق خوبی در کشور افتاد و  ظرف دو سال حدود 20 هزار میلیارد تومان در حوزه شبکه نسل 3 و 4 در کشور سرمایه‌گذاری شد . سرعت ایجاد پوشش GG 4 در کشور جزء رکوردهای دنیا بود  و تا دهه فجر امسال صد درصد  شهرهای کشور تحت پوشش شبکه نسل چهار قرار می‌گیرند .

معاون وزیر ارتباطات گفت : دولت در بخش زیرساختی سرمایه‌گذاری چندانی انجام نداده است و زیرساخت‌ها از سوی اپراتورهای خصوصی فراهم‌شده است و مردم نیز ابزار ارتباطی را که همان موبایل است را با هزینه شخصی تهیه‌کرده‌اند و ما در این مقطع اگر نتوانیم خدمات دولت را از طریق این پنجره واحد که در دستان مردم هست را ارائه دهیم درواقع فرصت سوزی کرده‌ایم .

دکتر سراییان در ادامه با تأکید بر استقرار خدمات دولت همراه گفت : وظیفه ما این است که خدمات دولت را از این درگاه به دست مردم برسانیم و در این راستا با همکاری دانشگاه شریف توانستیم یک پلتفرم داخلی و بومی طراحی کنیم چراکه پلتفرم بین‌المللی  امکان تغییرپذیری و اصلاح را ندارد و امیدواریم بتوانیم از  این فرصت برای ایجاد دانش ؛اشتغال و خلق ثروت استفاده کنیم .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران  در ادامه گفت : امروز وظیفه حرفه‌ای و شرعی  بر عهده ماست و تا با تعامل بین دستگاهی و عزمی راسخ این مهم را ظرف مدت دو سال به انجام رسانیم و با استقرار دولت هوشمند قریب به یک هزار و 700 خدمت در بستر تلفن‌های همراه قابل‌ارائه و خدمت‌رسانی در هر زمان و هر مکان خواهد بود .

]]>
2018/1/20
<![CDATA[اطلاعیه مرکز ماهر در خصوص بدافزاری به نام فیلترشکن آمد نیوز]]> در پی انتشار یک بدافزار در بین کاربران تلفن‌های همراه اندرویدی کشور با عنوان ((فیلترشکن آمدنیوز)) و ادعای انتصاب آن به نهادهای دولتی،‌ بررسی فنی برای شناخت ماهیت و چگونگی عملکرد آن در مرکز ماهر صورت گرفت.

اطلاعیه مرکز ماهر در خصوص بدافزاری به نام فیلترشکن آمد نیوز

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران به نقل از مرکز ماهر، بر اساس بررسی های به عمل آمده در مرکز ماهر،  این اپلیکیشن پس از اجرا، به تمام مخاطبین کاربر، پیامکی حاوی لینک دریافت این فایل را ارسال کرده و سپس همه مخاطبین را حذف‌ می‌کند.

نرمافزار مذکور دارای ساختار و طراحی ابتدایی و ساده بوده و  غیر از عملکرد شرح داده شده، هیچ قابلیت و عملکرد دیگری در این اپلیکیشن وجود ندارد. این برنامه هیچ گونه ارتباط اینترنتی نداشته و قابلیت سرقت اطلاعات و تماس با سرورهای کنترلی وجود ندارد.

همچنین، لینک ارسالی توسط پیامک بر بستر سرویس ابری شرکت آمازون بوده است که در حال حاضر غیرفعال شده است.

لذا ضمن رد هرگونه ارتباط این بدافزار با نهادهای دولتی، جزییات تحلیل آن به پیوست ارائه می گردد.

در پی انتشار یک بدافزار در بین کاربران تلفن‌های همراه اندرویدی کشور با عنوان ((فیلترشکن آمدنیوز)) و ادعای انتصاب آن به نهادهای دولتی،‌ بررسی فنی برای شناخت ماهیت و چگونگی عملکرد آن در مرکز ماهر صورت گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران به نقل از مرکز ماهر، بر اساس بررسی های به عمل آمده در مرکز ماهر،  این اپلیکیشن پس از اجرا، به تمام مخاطبین کاربر، پیامکی حاوی لینک دریافت این فایل را ارسال کرده و سپس همه مخاطبین را حذف‌ می‌کند.

 نرمافزار مذکور دارای ساختار و طراحی ابتدایی و ساده بوده و  غیر از عملکرد شرح داده شده، هیچ قابلیت و عملکرد دیگری در این اپلیکیشن وجود ندارد. این برنامه هیچ گونه ارتباط اینترنتی نداشته و قابلیت سرقت اطلاعات و تماس با سرورهای کنترلی وجود ندارد.

همچنین، لینک ارسالی توسط پیامک بر بستر سرویس ابری شرکت آمازون بوده است که در حال حاضر غیرفعال شده است.

لذا ضمن رد هرگونه ارتباط این بدافزار با نهادهای دولتی، جزییات تحلیل آن به پیوست ارائه می گردد.

]]>
2018/1/18
<![CDATA[ امکان سوءاستفاده برخی وب‌سایت‌ها از توان پردازشی رایانه بازدیدکنندگان استحصال بیت‌کوین]]> مشاهدات اخیر نشان‌ داده است که شماری از وب‌سایت‌های داخلی وخارجی با سوءاستفاده از توان پردازشی رایانه‌ بازدیدکنندگان خود اقدام به استحصال bitcoin یا سایر ارزهای مجازی می‌نمایند.

 امکان سوءاستفاده برخی وب‌سایت‌ها از توان پردازشی رایانه بازدیدکنندگان استحصال بیت‌کوین

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، این رفتار از دید کاربر به صورت افزایش درصد فعالیت پردازنده و کند شدن سرعت رایانه در هنگام مراجعه به صفحات یک وب‌سایت مشخص نمایان می‌گردد. البته در این موارد، با بسته شدن صفحه وب‌سایت در مرورگر اضافه بار پردازنده نیز متوقف شده و درواقع آلودگی پایداری بر روی سیستم عامل صورت نمی‌پذیرد.

این اقدام با قرارگیری اسکریپت‌های جاوااسکریپت استحصال بیت‌کوین در صفحات وبسایت توسط ادمین یا مهاجمین نفوذ کرده به سایت صورت می‌پذیرد. نمونه‌هایی از نحوه قرارگیری این اسکریپت‌ها در تصاویر ذیل خبر ارائه شده است.

لازم است مدیران محترم وبسایت‌های داخلی توجه داشته باشند مسئولیت قانونی این اقدامات بر عهده آنها است. همچنین کاربران می توانند در صورت مشاهده چنین وبسایت‌هایی موارد را جهت پیگیری به اطلاع مرکز ماهر برسانند.

]]>
2018/1/17
<![CDATA[پیش بینی 500 میلیارد تومان برای توسعه خدمات به کسب و کارهای نوپا]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام اینکه در هیات دولت مصوب شد تا شکایات بدنه دولت از کسب و کارهای نوپا قبل از طرح در مراجع قضایی در کمیته ای به مسوولیت معاونت حقوقی رییس جمهوری مطرح شود، گفت: همچنین با موافقت آقای رییس جمهور قرار شد در طی دو سال پیش رو 500 میلیارد تومان برای تامین منابع مالی توسعه خدمات به کسب و کارهای نوپا که در این عرصه کار می کنند اختصاص پیدا کند.

پیش بینی 500 میلیارد تومان برای توسعه خدمات به کسب و کارهای نوپا

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیات دولت امروز (چهارشنبه) با اشاره به شکایت اخیر وزارت کار از تعدادی از سایت های کاریابی گفت: امروز (چهارشنبه) تصمیمی در هیات دولت گرفته شد مبنی بر اینکه هر نوع شکایتی که بدنه دولت از کسب وکارهای نوپا دارند چون موانعی برای آنها ایجاد می شد از این به بعد بناشد اگر دولت از کسب و کارهای نوپا شکایتی دارند قبل از طرح در مراجع قضایی، در کمیته به مسوولیت معاون حقوقی رییس جمهوری و عضویت وزارت ارتباطات، وزارت کار و معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری موضوع بررسی شود و بعد به دستگاه قضایی ارجاع شود.

وی افزود: این موضوع تضمینی است برای بر طرف کردن بخشی از موانع کسب و کارهای نوپا که فعالیت می کنند.

آذری جهرمی در خبری دیگر با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات شامل سه بخش است که بخشی مربوط به زیرساخت است که قبلا گزارشات مربوط به آن ارسال شده و بخشی مربوط به لایه روی بخش زیرساخت و لایه خدمات و محتوا است که با موافقت آقای رییس جمهور قرار شد در طی دو سال پیش رو 500 میلیارد تومان برای توسعه خدمات کسب و کارهای نوپا که در این عرصه کار می کنند برای تامین منابع مالی آنها اختصاص پیدا کند.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT با اعلام اینکه این حمایت می تواند هم مستقیم در اختیار کسب و کارهای نوپا قرارگیرد و هم می تواند به صندوق سرمایه گذاری های خطرپذیر تزریق شود، اظهار کرد: ظرف سه هفته آینده با جمع بندی که وزارت ارتباطات با مرکز ملی فضای مجازی حوزه های آن اعلام می شود که به بخش دانش بنیان و جوانان ما انرژی خیلی خوبی تزریق می کند تا بتوانند لایه خدمات را توسعه دهند و این اقدام بزرگی است.

آذری جهرمی همچنین در خبر دیگری با اشاره به اینکه در هیات دولت قرار شد تا ظرف یک ماه آینده از طرف وزارت ارتباطات با کمیته ای که با حضور سایر وزرا و مرکز ملی فضای مجازی تشکیل می دهد، سند استراتژی جمهوری اسلامی ایران در اقتصاد دیجیتال تهیه و به دولت پیشنهاد بشود.

وی ادامه داد: این پیشنهاد در کمیسیون ها دولت بررسی شود تا در نهایت ظرف شش ماه آینده بتوانیم سند توسعه اقتصاد دیجیتال را در کشور داشته باشیم.

]]>
2018/1/17
<![CDATA[بهبود رتبه شفافیت شرکت مخابرات ایران در بورس]]> مدیر عامل سابق شرکت مخابرات ایران در مراسم تودیع و معارفه مدیر عامل، اعضای هیئت مدیره شرکت مخابرات ایران و شرکت ارتباطات سیار گفت: «یکی از مهم ترین پارامترهای شرکت های بورس، شفافیت در بورس است که از فروردین 95 تا کنون، شفافیت در صورت های مالی و عملکردی شرکت مخابرات ایران به نحو قابل توجهی افزایش یافته است .»

بهبود رتبه شفافیت شرکت مخابرات ایران در بورس

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ،دکتر سراییان معاون وزیر ارتباطات دراین مراسم گفت: اعتقاد و همدلی تمام مجموعه از بالاترین تا پایین ترین لایه شرکت مخابرات ایران در سال گذشته، موجب آغاز اجرای برنامه تحول و توسعه شرکت مخابرات ایران و ادامه مسیر آن بوده است.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران  ضمن قدردانی از سهامداران و اعضای هیات مدیره به جهت اعتماد به مدیران گفت: تیم اجرایی ومدیریتی شرکت مخابرات ایران در دو سال گذشته معنای جدیدی از تعامل را با اعضای هیات مدیره در روابط بین سازمان ایجاد کرد.

دکتر سراییان در ادامه با اشاره به عملکرد سال گذشته ،کاهش زیان عملیاتی و کاهش مناطق مخابراتی زیان ده را از مهم ترین نتایج عملکرد سال گذشته شرکت مخابرات ایران عنوان کرد و از تاثیرمناسب آن در ایجاد انگیزه سازمانی در مجموعه شرکت خبر داد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران  ، مهم ترین چالش ها را در دنیای کنونی، اشتغال، محیط زیست، بهره وری، خلق ثروت وتوسعه عنوان کرد وافزود: در این کارزار اقتصادی حوزه ICT حقیقتا به عنوان پیشران توسعه شناخته شده است.

]]>
2018/1/16
<![CDATA[اشتغال جوانان با بهره‌گیری از ظرفیت‌های حوزه فناوری اطلاعات از الویت های وزارت ارتباطات است ]]> سیاست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حمایت از تمامی کسب‌وکارهایی است که در چارچوب ضوابط و مبتنی بر قواعد بازار خدمت‌رسانی می‌کنند

اشتغال جوانان با بهره‌گیری از ظرفیت‌های حوزه فناوری اطلاعات از الویت های وزارت ارتباطات است

]]>
دکتر سراییان، معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در گفت‌وگو با  روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان در خصوص  خبر مسدودسازی برخی از وبگاه‌های ارائه‌دهندگان خدمات برخط کاریابی اظهار داشت  : طی تماس با برخی از مسئولین آنها   مشخص گردید که تعدادی از این وبگاه ها به رغم داشتن مجوز از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ارائه خدمات کاریابی الکترونیکی ، پیامی از سوی دادستانی کل کشور مبنی بر مسدودسازی دریافت کرده‌اند .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه افزود : پیرو این  مسدودسازی، با دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق دادستانی کل کشور تماسی گرفته شد و مشخص گردید که این اقدام ناشی از درخواست رسمی وزارت کار و امور اجتماعی برای انسداد ارائه‌دهندگان خدمات غیرمجاز کاریابی بود که در قانون برای این اقدام جرم پیش‌بینی‌شده است .

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با اشاره به اقدامات صورت گرفته از سوی وزارت ارتباطات برای رفع این مسدودسازی گفت : با هماهنگی‌های صورت گرفته از سوی دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات با دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه مقرر گردید تا زمان اصلاح‌نامه وزارت کار این  سامانه‌ها و وبگاه‌های ارائه‌دهنده خدمات کاریابی برخط  به فعالیت خود ادامه دهند .

دکتر سراییان در ادامه گفتگو افزود : در همین راستا جلسه‌ای با دکتر منصوری معاون  محترم وزیر تعاون ، کار و امور اجتماعی برگزار کردیم و مقرر شد تا طی نامه‌ای به دبیرخانه مذکور اعلام شود که برای ارائه‌دهندگان خدمت بدون مجوز مهلت سه‌ماهه برای اخذ مجوزهای لازم در نظر گرفته شود و در صورت عدم اخذ مجوز برخورد و اقدامات قانونی صورت پذیرد و همچنین دارندگان مجوز رسمی کماکان موردحمایت دولت برای ارائه خدمات قانونی باشند .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در خاتمه گفت‌وگو با تأکید بر حمایت‌های وزارت ارتباطات از کسب‌وکارهای آنلاین که در راستای قانون به ارائه خدمت می‌پردازند گفت : ما تلاش می‌کنیم تا فرصت توسعه کسب‌وکارهای برخط در تمامی بسترهای الکترونیکی و مجازی کشور را برای فعالان این عرصه فراهم کنیم و تمامی ظرفیت‌های لازم را برای اشتغال جوانان و رشد استارتاپ های حوزه فناوری اطلاعات فراهم کنیم .

]]>
2018/1/15
<![CDATA[دستورالعمل تامین مالی جمعی کسب و کارهای نوپا منتشر شد ]]> امروز (شنبه) در پی امضای تفاهمنامه میان وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات، اقتصاد و دارایی و تعاون و نماینده وزارت کار و رفاه اجتماعی، جهت تعریف مدل جدیدی برای تامین مالی کسب و کارهای نوپا و توسعه تولید محصولات دانش بنیان، متن دستور العمل آن منتشر شد.

دستورالعمل تامین مالی جمعی کسب و کارهای نوپا منتشر شد

]]>
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در راستای اجرای بند (ب) ماده 18 بخش پنجم تصویب‌نامه هیئت‌وزیران در خصوص برنامه توسعه تولید محصولات دانش‌بنیان،‌ دستورالعمل تأمین مالی جمعی به عنوان مدل جدیدی برای سرمایه گذاری کسب و کارهای نوپا به قرار زیر است:
1- تعاریف
ماده 1-     اصطلاحات و واژه‌هایی که در این دستورالعمل به کار رفته‌اند دارای معانی زیر هستند. معانی سایر اصطلاحات و واژه‌های تعریف نشده، حسب مورد مطابق تعاریف مندرج در ماده یک قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب آذرماه ۱۳۸۴ مجلس شورای اسلامی و قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به‌منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی مصوب آذرماه سال ۱۳۸۸ هجری شمسی مجلس شورای اسلامی هستند:
1-      سازمان: منظور سازمان بورس اوراق بهادار است.
2-      فرابورس ایران: منظور شرکت فرابورس ایران است.
3-      قوانین و مقررات: منظور کلیه مقررات مرتبط با تأمین مالی جمعی است که توسط مراجع ذی‌صلاح وضع می‌شوند.
4-      عامل یا عامل تأمین مالی جمعی: یکی از نهاد مالی دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار یا شخصی حقوقی است که پس از عقد قرارداد همکاری با نهادهای مالی داری مجوز و اخذ مجوز فعالیت تأمین مالی جمعی، با تأیید کارگروه ارزیابی فرابورس، طبق مقررات این دستورالعمل برای تأمین منابع موردنیاز پروژه‌های مختلف به‌صورت برخط اقدام می‌کند.
5-      سکو یا وبگاه عامل: وبگاهی است که نشانی آن به‌عنوان وبگاه عامل تأمین مالی جمعی مشخص‌ شده است و اطلاعات لازم بر اساس مفاد این دستورالعمل در آن منتشر می‌شود.
6-      متقاضی: منظور متقاضی تأمین منابع مالی است که به عامل مراجعه می‌کند.
7-      درخواست/طرح/پروژه: منظور فعالیتی است که متقاضی برای انجام آن اقدام به تأمین منابع می‌کند.
8-      طرح باز: طرحی که در حال تأمین وجوه بوده، یا تکمیل شده ولی هنوز مبالغ جمع‌آوری شده تحویل متقاضی نشده است.
9-      تأمین‌کننده: منظور شخص حقیقی و حقوقی تأمین‌کننده منابع‌ موردنیاز متقاضی است.
10-      فراخوان تأمین: منظور انتشار درخواست متقاضی، پس از بررسی و تأیید، در وبگاه عامل برای معرفی به تأمین‌کنندگان است.
11-      گواهی شراکت: ورقۀ بهادار الکترونیکی معاف از ثبتی است که در مدل مشارکت تأمین مالی جمعی قابل پیگیری است و باید توسط عامل برای‌ تأمین‌کنندگان در ازای هر کدام از مشارکت‌های آن‌ها صادر شود. حداقل اطلاعات مربوط به تأمین‌کننده، میزان مشارکت، پروژه مشارکت شده و قیمت باید در این گواهی مشخص باشند.
12-      رسید حمایت: رسید قابل‌پیگیری در مدل اهدا و پاداش است، که باید توسط عامل برای‌ تأمین‌کنندگان در ازای هر کدام از حمایت‌های آن‌ها صادر شود. حداقل اطلاعات مربوط به تأمین‌کننده، میزان حمایت، پروژه حمایت ‌شده و پاداش یا مابه‌ازای تعیین ‌شده باید در این رسید مشخص باشند.
13-      ناظر فنی/مالی: شخص حقیقی یا حقوقی مورد تأیید فرابورس ایران است که حسب درخواست عامل یا کارگروه ارزیابی نسبت به ارزیابی اولیه یا نظارت بر حسن اجرای پروژه تعریف ‌شده توسط متقاضی تأمین مالی جمعی اقدام می‌کند.
14-      شخص وابسته: شخص وابسته به هر شخص حقیقی یا حقوقی به شرح زیر است: الف- شخص وابسته به هر شخص حقیقی عبارت است از همسر و اقرباء نسبی درجۀ اول از طبقۀ اول آن شخص و هر شخص حقوقی که تحت نفوذ قابل‌ملاحظه، کنترل یا کنترل مشترک شخص حقیقی موردنظر باشد؛ و ب- شخص وابسته به هر شخص حقوقی عبارت است از شخص وابسته به واحد تجاری که در استانداردهای حسابداری ملی ایران، تعریف ‌شده‌ است.
15-      کارگروه ارزیابی: به‌منظور بررسی شرایط اعطای مجوز فعالیت به متقاضیان عاملیت تأمین مالی جمعی، مطابق این دستورالعمل، تشکیل می‌گردد.
16-      دبیرخانه: دبیرخانه کارگروه ارزیابی در فرابورس ایران مستقر بوده و امور مربوطه از قبیل دریافت درخواست‌های متقاضیان، تشکیل و بررسی پرونده‌ها، تعیین وقت جلسه، دعوت از تمامی اعضاء، تشکیل جلسات، تنظیم صورتجلسه‌ها و سایر امور محوله توسط کارگروه ارزیابی را انجام می‌دهد.

 
2- کلیات
ماده 2-     انواع مدل‌های تأمین مالی جمعی عبارت است از:
الف- مدل مبتنی بر اهدا، که برای پروژه‌های خیریه، اجتماعی، بشردوستانه و غیرانتفاعی کاربرد دارد؛
ب- مدل مبتنی بر پاداش، که در آن تأمین‌کننده در قبال حمایت خود پاداشی را دریافت می‌کند. این پاداش ممکن است مادی یا معنوی بوده و ارزش آن با حمایت انجام‌ شده برابر باشد یا نباشد؛
ج- مدل مبتنی بر مشارکت، که در آن معمولاً بودجه موردنیاز توسعه یک کسب‌وکار نوپا یا درحال‌توسعه تأمین ‌شده و تأمین‌کننده منابع نقش مشارکت‌کننده پروژه را داشته و در سود و زیان پروژه شریک است.
ماده 3-     عامل موظف است برای انجام تأمین مالی جمعی، نسبت به اخذ موافقت اصولی از سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام کند.
تبصره 1-     شرکت‌های دارای سکو یا وبگاه تأمین مالی جمعی یا اشخاص حقوقی که قصد عاملیت دارند، می‌توانند ضمن عقد قرارداد عاملیت با یکی از نهادهای مالی دارای موافقت اصولی تأمین مالی جمعی از سازمان، به‌عنوان نمایندۀ نهاد مالی اقدام به تأمین مالی جمعی کنند.
تبصره 2-     معاونت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار، ظرف مدت حداکثر 2 ماه پس از تصویب این دستورالعمل، ضوابط اعطای موافقت اصولی به نهادهای مالی جهت اجرای تأمین مالی جمعی و معرفی آن‌ها به کارگروه ارزیابی شرکت فرابورس ایران را به هیئت‌مدیرۀ سازمان ارائه خواهد کرد.
تبصره 3-     سکو‌های موجود تأمین مالی جمعی حداکثر شش ماه پس از تصویب این دستورالعمل فرصت انعقاد قرارداد با یکی از نهادهای مالی موجود و اخذ موافقت اصولی از سازمان بورس و اوراق بهادار را دارند و پس ‌از آن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اقدام به مسدودسازی تمامی سکوهایی که در فهرست سکوهای اعلامی شرکت فرابورس نیستند خواهد کرد.
ماده 4-     موضوع فعالیت عامل عبارت است از فراهم کردن شرایط لازم برای تأمین منابع مالی متقاضیان تأمین مالی جمعی، به‌طور مستقیم برای انجام پروژه‌های تعریف ‌شده از سمت آن‌ها، در قالب مدل‌های مختلف مبتنی بر اهدا، مبتنی بر پاداش، مبتنی بر مشارکت.
تبصره 4-     فرابورس ایران موظف است ظرف مدت یک سال از ابلاغ این دستورالعمل، رویه‌ای برای تسهیل جمع‌آوری سرمایه‌های غیر نقدی در این شیوۀ تأمین منابع تدوین کرده و به تأیید سازمان برساند.
ماده 5-     حوزه جغرافیایی اجرای درخواست‌های متقاضیان در داخل کشور بوده، ولی جمع‌آوری وجوه موردنیاز پروژه‌ها از تأمین‌کنندگان خارج از کشور نیز بلامانع است.
ماده 6-     مراحل تأمین مالی جمعی در مدل‌های مبتنی بر اهدا و پاداش به شرح زیر است:
1-      ارزیابی اولیه متقاضی و پروژه توسط عامل به‌منظور مطابقت با شرایط ثبت‌نام مندرج در بخش شرایط و الزامات متقاضی؛
2-      عقد قرارداد با متقاضی و دریافت مستندات و اطلاعات وی مطابق با مفاد این دستورالعمل توسط عامل؛
3-      اعلام عمومی پروژه در وبگاه توسط عامل؛
4-      آغاز تأمین مالی جمعی.
ماده 7-     مدل مبتنی بر مشارکت مختص متقاضیان حقوقی بوده و مراحل تأمین مالی در این مدل به شرح زیر است:
1-      ارزیابی اولیه متقاضی و پروژه توسط عامل به‌منظور مطابقت با شرایط ثبت‌نام مندرج در بخش شرایط و الزامات متقاضی؛
2-      عقد قرارداد با متقاضی و دریافت مستندات و اطلاعات وی مطابق با مفاد این دستورالعمل توسط عامل؛
3-      ارزیابی پروژه و صورت‌های مالی متقاضی توسط عامل یا توسط ناظر فنی/مالی، حسب تشخیص عامل؛
4-      ارائه مدل کسب‌وکار توسط متقاضی و تعهدنامه پایبندی به آن؛
5-      اعلام عمومی پروژه در وبگاه توسط عامل؛
6-      آماده‌سازی و انتشار فراخوان تأمین در مدل مبتنی بر مشارکت توسط عامل، که می‌باید شامل اطلاعات زیر باشد:
الف- شناسه ملی شخص حقوقی و رزومه مؤسسین یا مدیران، هیئت‌مدیره و مشخصات شرکای بالای ۲۰ درصد؛
ب- مقدار، شیوه و زمان‌بندی جمع‌آوری وجوه و ارائه گواهی شراکت؛
ج- نحوه تقسیم سود؛
د- سازوکار تسویه تأمین‌کنندگان پس از طی دوره مشخص.
7-      آغاز تأمین مالی جمعی؛
تبصره 5-     تأمین‌کنندگان یک پروژه موفق، امکان انصراف از مشارکت را طی ۶ روز کاری خواهند داشت. امکان تمدید یک هفته‌ای برای پروژه جهت جبران وجوه انصرافی وجود دارد. به تأمین‌کنندگان جدید امکان انصراف داده نخواهد شد و این موضوع باید توسط عامل به‌صراحت به اطلاع تأمین‌کنندگان برسد.
تبصره 6-     تأمین‌کنندگان حقوقی در صورت انصراف، فقط می‌توانند تا سقف پنجاه‌درصد مشارکت خود را از پروژه خارج کنند.
تبصره 7-     امکان انتقال گواهی شراکت به غیر در سکوی عامل، توسط رویه‌ای که به تصویب فرابورس خواهد رسید، انجام می‌پذیرد.
تبصره 8-     در این مدل، متقاضی، بنا به نوع قرارداد، متعهد می‌شود که ظرف بازه زمانی مشخصی نسبت به بازخرید گواهی شراکت با سود علی‌الحساب، یا عرضه عمومی سهام در بازار کوچک و متوسط فرابورس یا یکی از بازارهای رسمی بورس‌ها و انتقال قطعی سهام به تأمین‌کنندگان اقدام کند. بازه زمانی موردنظر متقاضی می‌باید در هنگام تعریف پروژه به اطلاع تأمین‌کنندگان برسد.
ماده 8-     حداکثر مقدار قابل تأمین از طریق تأمین مالی جمعی برای هر پروژه 5 میلیارد ریال است. این مبلغ به‌طور سالانه توسط کارگروه ارزیابی مورد بازنگری قرار می‌گیرد.
ماده 9-     حداکثر میزان سرمایه‌گذاری هر شخص حقیقی و حقوقی در هر مدل به تفکیک به‌طور سالانه توسط کارگروه ارزیابی تعیین می‌شود.
ماده 10-     حداکثر مقدار پذیرش مجموع طرح‌های باز نزد عامل در هر زمان، نمی‌تواند بیشتر از 50 میلیارد ریال باشد. این مبلغ به‌طور سالانه توسط کارگروه ارزیابی مورد بازنگری قرار می‌گیرد.
ماده 11-     تمامی ورود و خروج منابع مالی ‌باید از طریق درگاه‌های پرداخت معتبر داخلی (شامل بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی دارای مجوز از بانک مرکزی) انجام شود.
ماده 12-         ارائه رسید حمایت یا گواهی شراکت توسط عامل به تأمین‌کننده الزامی است.
ماده 13-     در مدل مشارکت، تأمین بیشتر از 100% مبلغ منتشر شده در طرح کسب‌وکار امکان‌پذیر نیست.

 
3-  رویه صدور مجوز فعالیت
ماده 14-     عامل پس از اخذ موافقت اصولی از سازمان، درخواست خود را به همراه مستندات زیر به دبیرخانه کارگروه ارزیابی ارائه می‌دهد:
1-      مدارک ثبتی شخصیت حقوقی متقاضی نزد اداره کل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری؛
2-      کاربرگ درخواست دریافت موافقت اصولی با تعیین مدل یا مدل‌های موردتقاضا؛
3-      ارائه رزومه اعضای هیئت‌مدیره و مدیرعامل در قالب کاربرگ‌های موردنظر؛
4-      ارائه اطلاعات، مدل عملکرد و حوزه فعالیت در قالب مدل کسب‌وکار؛
5-      قرارداد عاملیت با نهادهای مالی موجود (درصورتی‌که نهاد مالی مستقیماً اقدام به عاملیت نکند).
6-      معرفی حسابرس معتمد نهاد مالی و مشاور حقوقی؛
7-      ارائه اطلاعات حساب بانکی رسمی عامل؛
8-      نمونه قراردادهای مربوط به مدل‌های مختلف؛
9-      سایر مدارک به تشخیص کارگروه ارزیابی.
تبصره 9-     هر نهاد مالی می‌تواند حداکثر با 5 عامل به‌منظور انجام فعالیت تأمین مالی جمعی قرارداد منعقد کند.
ماده 15-     کارگروه ارزیابی دارای پنج عضو و یک دبیر به شرح زیر است:
1-     یک نفر به نمایندگی از رئیس سازمان، به‌عنوان رئیس کارگروه؛
2-     یک نفر به نمایندگی از هیئت‌مدیره فرابورس ایران؛
3-     یک نفر به نمایندگی از مدیرعامل فرابورس ایران؛
4-     دو کارشناس در حوزه فعالیت تأمین مالی جمعی، با پیشنهاد فرابورس ایران و تأیید رئیس سازمان؛
5-     یکی از مدیران فرابورس ایران به‌عنوان دبیر کارگروه و بدون حق رأی.
تبصره 10-     کارگروه ارزیابی می‌تواند در صورت لزوم، علاوه بر اعضای اصلی، از کارشناسان آشنا به حوزه و همچنین نمایندگان متقاضیان (بدون حق رأی) برای حضور در جلسه دعوت به عمل آورد.
ماده 16-     جلسات کارگروه ارزیابی با حضور تمامی اعضا تشکیل‌ شده و تصمیمات آن با رأی موافق حداقل سه عضو که الزاماً یکی از آن‌ها نماینده سازمان است، معتبر است.
ماده 17-     پس از دریافت مستندات و تشکیل پرونده توسط دبیرخانه کارگروه برای هر یک از متقاضیان عاملیت، این دبیرخانه گزارش خود در خصوص پرونده عامل را ظرف مدت حداکثر دو هفته کاری به کارگروه ارزیابی ارسال می‌کند.
تبصره 11-     چارچوب گزارش مزبور، به پیشنهاد دبیرخانه و با تصویب کارگروه ارزیابی تعیین می‌شود.
ماده 18-     عامل ملزم است حداکثر ظرف شش ماه پس از دریافت موافقت اصولی از سازمان،‌ سکوی تأمین مالی جمعی خود را با رعایت الزامات اجرایی ذکر شده در این دستورالعمل راه‌اندازی کرده، فعالیت‌‌های زیر را انجام داده و مستندات مربوطه را جهت دریافت مجوز فعالیت به کارگروه ارزیابی ارائه دهد:
1-    اعلام نشانی سکوی راه‌اندازی شده؛
2-    معرفی حساب بانکی رسمی مرتبط با فعالیت‌های عامل؛
3-    برآورده‌سازی الزامات فعالیت در فضای مجازی، مطابق قوانین جاری کشور (نظیر دریافت مجوزها و نمادهای مشخص از مراکز تعیین‌ شده توسط مراجع قانونی)؛
4-    فراهم کردن زیرساخت نرم‌افزاری مربوط به فعالیت عامل و اتصال آن به سامانه فرابورس ایران؛
5-    سایر موارد اعلامی به تشخیص کارگروه ارزیابی.
ماده 19-     کارگروه ارزیابی حداکثر ظرف مدت سه هفته از زمان دریافت گزارش دبیرخانه، تشکیل جلسه داده و نتیجه بررسی خود را در خصوص اعطای مجوز فعالیت در مدل موردتقاضا به عامل و سازمان اعلام می‌کند.
ماده 20-     در صورت طی کردن فرایندهای ذکر شده در این دستورالعمل، مجوز فعالیت عامل توسط کارگروه صادر می‌شود.
ماده 21-     پس از صدور مجوز فعالیت، عامل می‌تواند با ارائه مدارک و مستندات لازم جهت فعالیت در دیگر مدل‌ها، تقاضای فعالیت در این مدل‌ها را با رعایت تشریفات و ترتیبات این دستورالعمل به کارگروه ارزیابی ارائه دهد.
ماده 22-     فرابورس موظف است حداکثر ظرف 2 ماه پس از تصویب این دستورالعمل، سامانه جامع تأمین مالی جمعی را به‌منظور انجام وظایف محوله این دستورالعمل راه‌اندازی کند.

 
4- شرایط و الزامات ارکان

 
4-1- شرایط و الزامات عامل
ماده 23-     تمامی فعالیت‌های تأمین مالی جمعی می‌باید به‌صورت برخط و از طریق سکوی رسمی عامل، که به‌صورت کتبی به اطلاع و تأیید فرابورس رسیده باشد،‌ انجام شود.
تبصره 12-     تأمین مالی جمعی برای یک پروژه مشخص نباید به‌صورت هم‌زمان توسط چند سکوی مختلف انجام شود.
ماده 24-     پیش از اجرای هر پروژه تأمین مالی جمعی لازم است قراردادی رسمی ‌بین عامل و متقاضی منعقد ‌شود. در این قرارداد، تعهدات و حقوق دو طرف مشخص بوده و حداقل موارد زیر را در برمی‌گیرد:
1-      هزینه‌های ارائه خدمات؛
2-      شیوه پیشنهادی برای چگونگی مشارکت متقاضی و تأمین‌کنندگان؛
3-      تعهدات متقاضی شامل:
الف- ارائه مستندات، اطلاعات، شرایط و زمان‌بندی اجرای فعالیت هدف یا برنامه کسب‌وکار آن، بر حسب مدل تأمین مالی جمعی؛
ب- مدارک یا مجوزهای موردنیاز برای اجرای پروژه؛
ج- نحوه ارائه گزارش‌های دوره‌ای.
4-      مشخص شدن جریمه‌های عدم انجام کار با کیفیت تعهد شده در مدل‌های مختلف یا تأخیر در تحویل کالا در مدل مبتنی بر پاداش؛
5-      دوره قرارداد و شروط احتمالی اتمام پیش از موعد آن یا افزایش زمان آن؛
6-      انتخاب ناظر فنی/مالی جهت ارزیابی اولیه و بررسی پیشرفت کار (در صورت لزوم، به تشخیص عامل)؛
7-      سایر موارد اعلامی به تشخیص کارگروه ارزیابی.
تبصره 13-     در مدل مشارکت، انعقاد قرارداد بین تأمین‌کنندگان و یک نهاد مالی به نمایندگی جهت سهامداری در شرکت متقاضی امکانپذیر است. نمونه قرارداد بین تأمین‌کنندگان و نهاد مالی حداکثر تا شش ماه پس از تصویب این دستورالعمل توسط سازمان تهیه و اعلام می‌شود. این قرارداد حداقل شامل میزان و محل سهام واگذار شده به نهاد مالی جهت انجام امور نمایندگی، نحوه مدیریت سهام توسط نهاد مالی، حقوق سهامداران و نحوه حفاظت از آن‌ها از طریق روش‌هایی نظیر تشریح زمان‌بندی ارائه گزارش‌های مدیریتی و مالی دوره‌ای، نحوه اخذ آرای سهامداران در تصمیم‌گیری‌های کلیدی و … است.
ماده 25-     عامل موظف است قبل از انعقاد قرارداد با متقاضی، حسن سابقه وی در پروژه‌های قبلی تأمین مالی جمعی و یا سایر زمینه‌های مرتبط را از طریق اطلاعات موجود در سامانه جامع تأمین مالی جمعی مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد.
تبصره 14-     کارگروه حق اعمال محدودیت و یا ممنوعیت در تعریف پروژه خاص و یا متقاضی خاص را دارد.
ماده 26-     تأمین مالی طرح‌های عامل مجار است اما عامل موظف است رابطۀ خود با طرح یا پروژه را به سرمایه‌گذاران افشا کند.
ماده 27-     عامل موظف است اطلاعات زیر را در خصوص درخواست‌های منتشر شده، در وبگاه خود در معرض نمایش عموم قرار دهد:
1-      اطلاعات کامل ثبتی/شناسنامه‌ای متقاضی؛
2-      اطلاعات پروژه پیشنهادی متقاضی (به انضمام تصویر، ویدیو و هر نوع مستند مرتبط)؛
3-      اعلام مدل تأمین مالی جمعی و تعهدات متقاضی؛
4-      میزان منابع مالی موردنیاز برای انجام پروژه و مبالغ جمع‌آوری‌شده؛
5-      زمان‌بندی و مراحل پرداخت وجوه جمع‌آوری‌شده توسط عامل به متقاضی تأمین مالی جمعی پس از موفقیت؛
6-      برنامه کسب‌وکار پروژه در مدل مبتنی بر مشارکت (در صورت لزوم در سایر مدل‌ها)؛
ماده 28-     به‌منظور احراز هویت متقاضیان، پرداخت وجوه جمع‌آوری‌شده به متقاضی، می‌باید منحصراً از طریق پرداخت به‌حساب بانکیِ با نام متقاضی یا نماینده قانونی وی صورت پذیرد.
تبصره 15-     عامل موظف است برای هریک از طرح‌ها حساب تفصیلی برای ارائه گزارش داشته باشد.
ماده 29-     حساب بانکی رسمی عامل باید از نوع حساب واسط بین حساب‌های مبدأ (تأمین‌کنندگان) و حساب‌های مقصد (متقاضیان و عامل) باشد. عامل حق برداشت از این حساب یا واریز به حساب‌های دیگر ندارد.
تبصره 16-     عامل تنها می‌تواند دستور برگشت مبالغ واریزشده به حساب‌های مبدأ را صادر کرده یا دستور واریز قطعی تمام یا بخشی از مبالغ جمع‌آوری‌شده را به حساب‌های مقصد صادر کند.
تبصره 17-     تغییر این رویه منوط به تصویب کارگروه ارزیابی و تأیید سازمان است.
ماده 30-     در مدل مبتنی بر اهدا، برای تأمین مالی پروژه‌های مربوط به مؤسسات خیریه، عامل باید مجوز فعالیت مؤسسه خیریه و تاریخ اعتبار آن را بررسی کرده و اصالت و اعتبار مجوز مربوطه را هر دو سال یک‌بار از مرجع صدور آن استعلام کند. لازم به ذکر است که در اساسنامه مؤسسه خیریه «اجازه جلب و جذب مشارکت‌های مردمی» ‌باید وجود داشته باشد.
تبصره 18-     درصورتی‌که مجوز فعالیت مؤسسه خیریه برای منطقه جغرافیایی خاصی صادرشده باشد، تأمین وجوه از تأمین‌کنندگان سایر مناطق نیز مجاز است.
ماده 31-     عامل موظف است ضمن تهیۀ محتوای آموزشی در وبگاه خود برای تأمین‌کنندگان جهت کمک به آن‌ها در درک مخاطراتی مانند امکان زیان یا عدم نقدشوندگی، ترتیبی اتخاذ کند تا سرمایه‌گذاری پیش از مشاهدۀ محتوای آموزشی امکانپذیر نباشد.
ماده 32-     حسابرسی عامل بر عهدۀ حسابرس نهاد مالی بوده و باید در گزارش خود، به‌صورت تلفیقی، نسبت به تأمین مالی جمعی نیز اظهار نظر کند.
ماده 33-     عامل موظف است، چنانچه به‌صورت قراردادی با نهاد مالی در ارتباط است، گزارش عملکرد و صورت‌های مالی سالانه حسابرسی شده خود را به همراه اظهارنظر حسابرس، به فرابورس و عموم اطلاع دهد.
ماده 34-     عامل مجاز است برای کاهش خطرپذیری تأمین مالی، منابع جمع‌آوری‌شده را به‌صورت مرحله‌ای و مطابق با برنامه ارائه‌شده به متقاضی ‌پرداخت کند.
ماده 35-     شیوه ترویج یا حمایت از پروژه‌ها باید به‌صورت دقیق در سکو اعلام شود و عامل ملزم به رعایت همیشگی آن است.
ماده 36-     عامل تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند مشارکت در یک پروژه خاص را به تأمین‌کنندگان توصیه کند.
ماده 37-     عامل موظف است شرایطی را فراهم کند تا هر تأمین‌کننده قبل از سرمایه‌گذاری بر روی هر طرح، به‌منظور اطمینان از ثبت طرح در وبگاه دارای مجوز، کد تأییدی را به‌صورت پیامکی و یا ایمیلی از سامانه فرابورس دریافت کند. عامل باید ارائۀ کد تأییدیه فرابورس را جهت آغاز فرایند سرمایه‌گذاری الزامی کند.
ماده 38-     در صورت سرمایه‌گذاری مدیران، هیئت‌مدیره و اشخاص وابسته عامل یا متقاضی، مجموعاً مجازند حداکثر تا ۱۰ درصد کل مبلغ درخواستی متقاضی را، در پروژه‌های مدل‌های مبتنی بر مشارکت سرمایه‌گذاری کنند. مراتب ‌باید افشای عمومی گردد.
ماده 39-     فعالیت متقاضی و پروژه موردتقاضا برای تأمین مالی جمعی ‌باید منطبق بر قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و احراز این امر بر عهده عامل است.
ماده 40-     عامل موظف است هر نوع اطلاعات مربوط به فعالیت‌های تأمین مالی جمعی خود را از طریق سامانه به اطلاع فرابورس برساند.

 
4-2- شرایط و الزامات متقاضی
ماده 41-     دستگاه‌های اجرایی، مؤسسات و نهادهای عمومی دولتی و غیردولتی (موضوع مواد 3 و 5 قانون خدمات کشوری) و همچنین نهادهای مالی و پولی کشور، مجاز به تأمین منابع از طریق سکو‌های تأمین مالی جمعی نیستند. اعطای مجوز عاملیت مطابق مقررات این دستورالعمل به اشخاص مذکور در این ماده بلامانع است.
ماده 42-     شرایط ثبت‌نام متقاضی در مدل‌های مبتنی بر مشارکت به شرح زیر است:
1-      دعاوی دارای اثر بااهمیت حقوقی/ کیفری له یا علیه اعضای هیئت‌مدیره و مدیرعامل/رئیس شرکت/مؤسسه متقاضی وجود نداشته باشد؛
2-      اعضای هیئت‌مدیره و مدیرعامل آن باید گواهی عدم سوءپیشینه ارائه دهند، که از زمان صدور آن بیش از شش ماه نگذشته باشد.
3-      شرکت‌های پذیرفته‌شده یا ثبت‌شده در بورس و بازار اول، دوم و پایه فرابورس نمی‌توانند از طریق تأمین مالی جمعی اقدام به تأمین مالی کنند.
ماده 43-     کارگروه ارزیابی، به‌منظور کاهش ریسک، می‌تواند معیارهای دیگری برای متقاضی وضع کند که در این دستورالعمل ذکر نشده است.‌

 
4-3- شرایط و الزامات تأمین‌کننده
ماده 44-     کارگروه ارزیابی موظف است حداکثر میزان مشارکت تأمین‌کنندگان حقیقی در پروژه‌ها را به‌صورت سالانه تعیین کرده و این میزان باید توسط عامل در هنگام ثبت‌نام و پیش از پرداخت وجوه به تأمین‌کنندگان اعلام شود.
تبصره 19-     محدودیتی برای میزان مشارکت اشخاص حقوقی وجود ندارد.
تبصره 20-     فرابورس موظف است تا شش ماه پس از تصویب این دستورالعمل، سامانه‌ای حاوی اطلاعات میزان مشارکت افراد حقیقی تهیه و امکان پاسخگویی به استعلام الکترونیکی سکوها را فراهم آورد.
ماده 45-     تأمین‌کنندگان در مدل مشارکت باید دارای کد بورسی باشند.
تبصره 21-     تأمین‌کنندگان با آگاهی کامل از خطرپذیری پروژه‌ها و احتمال شکست، شرایط مالی تعریف‌شده توسط عامل را پذیرفته و در تأمین وجوه مشارکت می‌کنند و این موضوع به‌صورت برخط و از طریق اعلام موافقت با شرایط اعلامی، توسط عامل انجام ‌شده و در قبال آن رسید حمایت یا گواهی شراکت به تأمین‌کننده ارائه می‌شود.

 
5- اختلالات بازار
ماده 46-         تأمین مالی جمعی پروژه‌هایی که طبق قوانین و مقررات ممنوع اعلام شده‌اند، غیرمجاز است و موجب تعلیق فعالیت عامل از طرف کارگروه خواهد شد. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پس از مهلت اعلامی در تبصرۀ 4 مادۀ 3، با پایش دائمی، نسبت به مسدود کردن سکوهایی که در فهرست اعلامی شرکت فرابورس نیستند اقدام خواهد کرد.
تبصره 22-     پس از اعلام عمومی تعلیق فعالیت از سوی فرابورس، هرگونه فعالیت عامل اعم از مالی، رسانه‌ای و تبلیغاتی پیگرد قانونی خواهد داشت.
ماده 47-     در صورت تخلف عامل از انجام وظایف، معاونت نظارت بر نهادهای مالی به‌صورت مستقیم یا با معرفی شرکت فرابورس، بر اساس دستورالعمل تخلفات انضباطی نهادهای مالی با عامل برخورد خواهد کرد. معاونت نظارت بر نهادهای مالی ظرف مدت 1 ماه پس از تصویب این دستورالعمل، نسبت به تعیین ضمانت اجرایی این موضوع در دستورالعمل انضباطی اقدام خواهد کرد.
ماده 48-     عامل موظف است در صورت مشاهده یا دریافت گزارش از هرگونه انحراف از برنامه کسب‌وکار در مدل مشارکت یا اهداف تعیین‌شده در سایر مدل‌ها و یا دریافت شکایتی از یک طرح باز از طریق مجاری قانونی، فوراً جمع‌آوری وجوه را به حالت تعلیق درآورده و ضمن اطلاع به فرابورس، ظرف مدت 10 روز کاری اقدامات زیر را انجام دهد:
1-    اعلام به ناظر فنی (حسب مورد) جهت بررسی دقیق؛
2-    اعلام به مراجع ذیصلاح در صورت دریافت شکایت؛
3-    اعلام به فرابورس جهت دریافت تأییدیه راه‌اندازی مجدد جمع‌آوری وجوه، در صورت عدم احراز تخلف با اعلام ناظر فنی یا مراجع ذیصلاح.
ماده 49-         در صورت درخواست عامل برای خروج از فعالیت موضوع دستورالعمل و نداشتن درخواست‌های در حال اجرا یا تسویه‌حساب نشده، فرابورس موظف است، حداکثر در مدت 10 روز کاری به این درخواست رسیدگی کند.
تبصره 23-     در صورت نداشتن درخواست در حال اجرا، عامل می‌تواند تسویه‌حساب پروژه‌هایی که پیش‌ازاین شروع‌شده است را به‌شرط پذیرش مسئولیت، به عامل دیگری که مورد تأیید فرابورس باشد، واگذار کرده و از فعالیت موضوع دستورالعمل خارج شود.
ماده 50-     در صورت توقف فعالیت تحت هر یک از شرایط فوق، شروع مجدد فعالیت نیازمند ارائه درخواست مجدد و انجام کلیه مراحل مذکور در این دستورالعمل با تأیید سازمان است.
ماده 51-     به‌منظور نظارت بر حسن اجرای مفاد این دستورالعمل، فرابورس موظف است، از انواع ابزارهای نظارتی به تشخیص خود استفاده کند. در همین راستا، عامل موظف است در اجرای مفاد این بند همکاری لازم را با سازمان به عمل آورد.

]]>
2018/1/14
<![CDATA[امضای تفاهمنامه سرمایه گذاری های خرد در تامین منابع کسب و‌کارهای نوپا ]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر اقتصاد و دارایی و نماینده وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز (شنبه) تفاهمنامه ای امضا کردند که برپایه آن مدل قانونی برای تامین منابع مالی کسب و‌کارهای نوپا با استفاده از سرمایه های خرد موجود در کشور شکل می گیرد.

امضای تفاهمنامه سرمایه گذاری های خرد در تامین منابع کسب و‌کارهای نوپا

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و‌فناوری اطلاعات در مراسم امضای این تفاهم نامه با بیان اینکه یکی از مشکلات پیش پای کسب و کارهای نوپا، محدودیت در تامین منابع مالی است، گفت: حوزه اقتصاد دیجیتال یکی از ظرفیت های مهم توسعه کشور به شمار می رود که کشورهای مختلف برنامه ریزی برای توسعه آن و‌ تهیه استراتژی خود را در دستور کار قرار دادند که در کشور‌ما نیز با محوریت شورای عالی فضای مجازی در حال تهیه استراتژی توسعه اقتصاد دیجیتال هستیم که مراحل نهایی خود را طی می کند.

وی با اشاره به برنامه ریزی سایر کشورها برای داشتن استراتژی در توسعه اقتصاد دیجیتال خود، افزود: مثلا در کشور هند برنامه ریزی شده که تا سال ۲۰۲۵  به میزان ۲۰ درصد از درآمد سرانه خود را بر این مبنا اقتصاد دیجیتال باشند.

آذری جهرمی ظرفیت نیروی انسانی متخصص کشور را بسیار مناسب برای توسعه اقتصاد دیجیتال دانست و اظهار کرد: یکی از مهم ترین مشکلات کشور، بیکاری فارغ التحصیلان حوزه فناوری اطلاعات است که باتوجه به ظرفیت بالای کشور به لحاظ جمعیت و همچنین وجود کسب و‌کارهایی که به مرحله بلوغ رسیده اند و شرکت هایی نیز در حال رسیدن به مرحله تک شاخ شدن یا یونکورن شدن هستند، قابل حل است.

عضو‌کابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه کسب و‌کارهای نوپا در کشور با مشکلات متعددی از جمله آنها موانع سیاسی، فرهنگی و‌اقتصادی است، تصریح کرد: یکی از مهم ترین این موانع بحث تامین مالی برای سرمایه گذاری است که برای شکل گیری نظام های آن همکاری هایی با وزارت کار با نام طرح تکاپو آغاز شده است که هم اکنون در هشت استان کشور این طرح شکل گرفته و برنامه داریم در تمام استان های کشور آن را شکل دهیم.

وزیر ارتباطات با اشاره به تفاهم امضا شده میان وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات، اقتصاد و رفاه خاطر نشان کرد: بر اساس این تفاهمنامه طرح کسب و‌کارهای‌نوپا از طریق مبادی اطلاع رسانی معرفی می شود و سرمایه گذاران و مردم با مطالعه آن می توانند بخشی از منابع مورد نیاز سرمایه گذاری طرح را تامین کنند.

وی با اشاره به وجود سرمایه های خرد ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومانی در دست مردم که متقاضی سرمایه گذاری در بازار هستند، گفت: این نوع از سرمایه گذاری ها تا امروز قانونی نبود هرچند که به صورت محدود صورت می‌گرفت.

]]>
2018/1/13
<![CDATA[کمیته ملی اجلاس جامعه اطلاعاتی]]> 2018/1/13 <![CDATA[اولین جلسه شورای راهبری شبکه ملی اطلاعات در دولت دوازدهم برگزار شد ]]> نخستین جلسه شورای راهبری شبکه ملی اطلاعات در دولت دوازدهم با حضور مهندس جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به همراه معاونین و اعضای شورا در سازمان فناوری اطلاعات ایران تشکیل شد.

اولین جلسه شورای راهبری شبکه ملی اطلاعات در دولت دوازدهم برگزار شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : مهندس جهرمی ضمن تأکید بر توجه ویژه مقام معظم رهبری به تحقق کامل شبکه ملی اطلاعات گفت : در چند ماه گذشته مذاکرات جدی با مرکز ملی فضای مجازی صورت گرفته و مرکز ملی فضای مجازی یک سند به‌صورت مکتوب ابلاغ کرده است که  در این سند اقدامات ما برای رسیدن  به اهداف شبکه ملی اطلاعات  تبیین شده است .

مهندس آذری جهرمی در ادامه افزود :  سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات  موردتوافق است و تلاش ما انطباق اقدامات و فعالیت‌ها با این سند خواهد بود .

در این جلسه دبیرخانه شورا گزارشی از آخرین اقدامات به‌عمل‌آمده در خصوص تهیه برنامه اقدام مرحله توسعه و تکامل شبکه ملی اطلاعات در دولت دوازدهم در راستای اهداف مندرج  در سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات ارائه نمود . همچنین پس از بحث و تبادل‌نظر اعضای شورا مقرر شد کارگروه‌ها برنامه‌های حوزه تخصصی خود را پس از برگزاری جلسات تخصصی با ذینفعان تهیه و جهت نهایی سازی و تلفیق به شورا راهبردی ارائه نمایند .

لازم به ذکر است ساختار شورای راهبری شبکه ملی اطلاعات شامل یک شورای اصلی ، دبیرخانه ، مرکز هماهنگی اجرای پروژه‌ها و گروه کنترل و پایش پروژه‌ها  و همچنین  گروه ناظرین  است . این شورا به ریاست وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و عضویت معاونان، مدیران پروژه و کمیته ناظرین به‌صورت ماهانه تشکیل جلسه خواهد داد و پیشرفت این پروژه را رصد می‌کند.

]]>
2018/1/10
<![CDATA[جلسه شورای راهبری شبکه ملی اطلاعات]]> 2018/1/9 <![CDATA[ انتصاب دکتر رسول سرائیان به عنوان دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات]]> رییس‌ جمهور در حکمی و بنا به پیشنهاد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر رسول سرائیان را به عنوان «دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات» منصوب کرد.

 انتصاب دکتر رسول سرائیان به عنوان دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، در متن حکم انتصاد دکتر سراییان آمده است:  

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر رسول سرائیان

در اجرای بند «ب» ماده (۴) قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مصوب ۱۳۸۲.۹.۱۹ مجلس شورای اسلامی و ماده (۶) اساسنامه شورای عالی فناوری اطلاعات مصوب ۱۳۸۴.۳.۱۱ هیأت وزیران، با عنایت به تخصص و تجربیات ارزنده جناب‌عالی و بنا به پیشنهاد وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات، به عنوان «دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات» منصوب می‌شوید.

امید است با اتکال به خداوند متعال و همکاری سایر اعضای محترم آن شورا و همچنین بهره‌گیری از آراء صاحبنظران و متخصصان ذیربط، بستر لازم جهت ارتقاء و توسعه هر چه بیشتر فناوری اطلاعات در کشور را فراهم آورید.

توفیق شما را در انجام وظایف محوله با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید از خداوند متعال مسألت می‌نمایم.

حسن روحانی

رییس جمهوری اسلامی ایران

]]>
2018/1/3
<![CDATA[انتشار پیش نویس لایحه حمایت از داده ها وحریم خصوصی در فضای مجازی]]> پیش نویش لایحه " حمایت از داده ها وحریم خصوصی در فضای مجازی" توسط وزارت ارتباطات و با همکاری پژوهشگران تهیه و به منظور جمع آوری نظرات صاحبنظران منتشر شد.

انتشار پیش نویس لایحه حمایت از داده ها وحریم خصوصی در فضای مجازی

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، رشد و توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات، زندگی فردی و اجتماعی افراد را به‌گونه‌ای متحول کرده است که  فضای مجازی نه به‌عنوان یک امکان و ابزار جنبی بلکه در پاره‌ای از مصادیق به‌عنوان محیط واقعی زندگی بشری نقش ایفا می‌کند. فعالیت هر فرد در فضای مجازی منجر به تولید، پردازش و ذخیره سازی اطلاعاتی  می شود که بی ارتباط با حقوق فرد در حریم خصوصی،مالیکت معنوی، حقوق مادی نیست. از دیگرسو یکی از دغدغه‌های اصلی انسان در زندگی اجتماعی حفظ حریم خصوصی از هرگونه تعرض است. بنابراین حفظ حریم خصوصی و حمایت و حفاظت از داده‌ها و اطلاعات شخصی در فضای مجازی دغدغه‌ای  است که باید برای رعایت آن و احقاق این حق راه‌حل شفافی ارائه نمود و در نظام مسئولیت حقوق کشور اصول و قواعد پاسخگویی برای صیانت از این حق مهم پیش بینی کرد.

بر این اساس علیرغم حمایت‌های ویژه قانون اساسی از حق صیانت از حریم خصوصی به واسطه خلأ حقوقی و قانونی که در این حوزه وجود داشت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبادرت به تدوین پیش‌نویس لایحه حریم خصوصی نموده است.

این سند بر اساس اصول قانون اساسی، سیاست‌های کلی نظام، سند منشور حقوقی شهروندی رئیس‌جمهور، مطالعات تطبیقی، بررسی خلأهای قانونی و رعایت اصول حمایت و حفاظت از داده‌ها و اطلاعات شخصی که شامل و نه محدود به  هشت اصل، تهیه‌شده است.

 اصل محدوديت در جمع‎آوري اطلاعات،اصل كيفيت جمع‌آوری و استفاده از داده‎ها و اطلاعات، اصل مشخص بودن هدف از جمع‌آوری و استفاده از داده‌ها و اطلاعات، اصل محدوديت در استفاده و عدم افشاء (مگر به‌حکم قانون یا رضایت فرد)، اصل تضمین‌های حفاظت از داده‌ها و اطلاعات، اصل شفافيت اقدامات-ابزارها و ماهیت داده‌های هدف، اصل لزوم جلب مشارکت فردی و اصل پاسخگویی در قبال اجرای سایر اصول، از جمله اصل های در نظر گرفته شده برای تدوین این لایحه محسوب می شوند.

لذا با عنایت به اهمیت این موضوع که در کنار توسعه روز افزون شبکه ملی اطلاعات و کاربرد خدمات الکترونیکی دغدغه‌های کاربران نسبت به حفاظت از داده‌ها و اطلاعات شخصی در فضای مجازی بیشتر می‌شود؛ لازم است این پیش‌نویس پس از فرآیند نهایی شدن، در دستور کار دولت برای طی مراحل قانونی ارائه این لایحه به مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

 لذا به منظور کسب نظر در جهت تکمیل واصلاح این پیش نویس قانونی از کلیه صاحب‌نظران گرامی دعوت می شود این لایحه را موردنقد جدی قرار داده و  یاریگر دولت در نهایی شدن این سند مهم باشند.

تمامی صاحب‌نظران می‌توانند فایل کامل این لایحه را از اینجا دریافت و ظرف 10 روز نقطه نظرات خود را از طریق رایانامه EGOV@ITO.GOV.IR یا ارسال نظرات مکتوب به دبیرخانه سازمان فناوری اطلاعات ایران (صندوق پستی: 8899-15875) با همکاران این وزارت خانه در میان بگذارند.

]]>
2017/12/31
<![CDATA[برگزاری جلسه ارزیابی تاب‌آوری دستگاه‌های ارتباطی بانکی در زمان بحران ]]> این جلسه به‌منظور بررسی چالش‌ها ، نیازمندی‌ها و توانمندی‌های سیستم‌های ارتباطی و زیرساخت‌های موجود بانک‌ها و همچنین ارائه راهکارها و پیشنهاد‌ها به‌منظور ارتقاء ، تداوم و بهبود سرویس‌دهی در شرایط بحرانی در سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد .

برگزاری جلسه ارزیابی تاب‌آوری دستگاه‌های ارتباطی بانکی در زمان بحران

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : دکتر سراییان با اشاره به‌ضرورت برگزاری این جلسه و همچنین تأکید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به برگزاری جلسات هماهنگی با حضور نمایندگان IT بانک‌های دولتی گفت : لزوم آمادگی و پشتیبانی ارتباطی بانک‌ها در زمان بحران و بروز سوانح طبیعی یکی از دغدغه‌های مهم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به ایجاد مسیرهای ارتباطی جایگزین و پشتیبانی امن در زمان بحران و پس از بحران گفت : ارزیابی و جمع‌بندی وضعیت موجود زیرساخت‌های ارتباطی بانکی در سرورهای اصلی و پشتیبان به‌منظور بهبود وضعیت ارتباطی در شرایط بحرانی از  اولویت‌های مهم و ضروری است .

وی با استماع مشکلات بانک‌ها در خصوص ایجاد سرویس‌های ارتباطی در مواقع بحران از قبیل هزینه بالای ایجاد مراکز پشتیبانی امن و همچنین نبود دستورالعمل واحد برای ایجاد این مراکز گفت : بانک‌ها برای ایجاد مسیرهای ارتباطی پشتیبان نیازمندی‌های خود  از سوی وزارت ارتباطات و اپراتورها را اعلام نمایند.

وی ارتباط بانکی بین مراکز اصلی ، پشتیبان و مراکز (DR) (disaster recovery)  و لزوم برقراری ارتباط در شرایط بحرانی را از الویت های مهم این حوزه دانست و در ادامه افزود : بانک‌ها در بحث سیستم‌های ارتباطی می‌بایست امکانات و توانمندی‌های موجود  و وضعیت مطلوب خود را به سازمان فناوری اطلاعات ایران ارسال نمایند . همچنین در فاز بعدی برنامه‌ریزی‌های خود درزمینهٔ ایجاد مراکز DR و ظرفیت‌های در نظر گرفته‌شده برای این مراکز را به ما اعلام نمایند تا در گام بعدی با جمع‌بندی این گزارش‌ها بتوان استراتژی‌های مشخص و متمرکزی برای ایجاد مراکز DR از سوی بانک مرکزی  در راستای چابک سازی و امنیت سرویس‌های ارتباطی تدوین شود .

وی در ادامه با تصریح بر لزوم آماده‌سازی سیستم‌های ارتباطی در مواقع بحرانی گفت : می‌بایست به جهت بررسی تاب‌آوری سیستم‌های ارتباطی بانکی و آماده بودن زیرساخت‌ها، مانورهایی باهدف بررسی ظرفیت‌ها و ماندگاری ارتباط بانکی و برآورد میزان آمادگی در شرایط اضطراری را برنامه‌ریزی و اجرا نماییم .

]]>
2017/12/30
<![CDATA[امیر حسین دوایی مرکزی به عنوان مشاور وزیر در امور فناوری های نوین منصوب شد]]> مهندس آذری جهرمی در حکمی امیرحسین دوایی را به عنوان مشاور خود در امور فناوری های نوین منصوب کرد.

امیر حسین دوایی مرکزی به عنوان مشاور وزیر در امور فناوری های نوین منصوب شد

]]>
مهندس آذری جهرمی  در حکمی امیرحسین دوایی را به عنوان مشاور خود در امور فناوری های نوین منصوب کرد.

به گزارش روابط عمومی و و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : ، در متن حکم انتصاب امیر حسین دوایی مرکزی آمده است :

جناب آقای دکتر امیر حسین دوایی مرکزی

نظر به سوابق ارزشمندتان در امور علمی و مدیریتی، به موجب این حکم جنابعالی را به عنوان مشاور وزیر در امور فناوری های نوین منصوب می نمایم.

توفیق شمار را در پیشبرد اهداف، تقویت و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از درگاه قادر متعال مسالت می نمایم.

دکتر دوایی پیش از این سمت معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات را برعهده داشت .

]]>
2017/12/30
<![CDATA[تعیین ساختار شورای توسعه راهبری شبکه ملی اطلاعات]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور تسریع در اجرای شبکه ملی اطلاعات و باتوجه به سند تبیین الزامات این شبکه و در راستای اجرایی شدن مصوبات شورای عالی فضای مجازی، احکام ساختار جدید شورای توسعه راهبری شبکه ملی اطلاعات را امضا کرد.

تعیین ساختار شورای توسعه راهبری شبکه ملی اطلاعات

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات به ریاست وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و عضویت معاونان، مدیران پروژه و کمیته ناظرین به صورت ماهانه تشکیل جلسه خواهد داد و پیشرفت این پروژه را رصد می کند.

بر همین اساس محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان رییس شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات، امروز (چهارشنبه) با صدور احکامی آقایان حسین فلاح جوشقانی، صادق عباسی شاهکوه، رسول سراییان و سیروس موثقی را به عضویت این شورا منصوب کرد.

همچنین براساس دیگر احکام صادر شده آقایان مسعود ابوطالبی، محمد خوانساری، عباس آسوشه، علی اصغر عمیدیان و محمد آقاکیشی به عضویت گروه ناظرین مستقل شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات منصوب شدند.

مسوولیت دبیرخانه و مرکز هماهنگی اجرایی پروژه ها این شورا نیز به بهزاد اکبری سپرده شد و سیروس موثقی نیز به عنوان مسوول گروه برنامه ریزی، بودجه و کنترل برنامه ها معرفی شد.

همچنین در ذیل این شورا سه کمیته قرار دارد که مطابق احکام صادر شده با امضای آذری جهرمی، مسوول کمیته زیرساخت و دسترسی، حسین فلاح جوشقانی بوده و دبیر آن مجید حقی، مسوولیت کمیته محتوا و کسب و کارها با مهندس رسول سراییان و دبیری آن بر عهده مهدی فسنقری بوده و حمید فتاحی به عنوان رییس کمیته امنیت و محمد گودرزی، دبیر آن منصوب شده اند.

]]>
2017/12/27
<![CDATA[نشست سراسری مدیران مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات]]> 2017/12/24 <![CDATA[شبکه ملی اطلاعات زیرساخت اقتصاد دیجیتال و آینده اقتصادی کشور است ]]> شبکه ملی اطلاعات زیرساخت توسعه اشتغال در کشور ، زیرساخت خدمات ارائه‌شده به مردم و همچنین زیربنای توسعه‌های آتی در حوزه فناوری اطلاعات در کشور است

شبکه ملی اطلاعات زیرساخت اقتصاد دیجیتال و آینده اقتصادی کشور است

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : مهندس آذری جهرمی در همایش سراسری  مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه گفت : امروز به برکت وجود شورای عالی فضای مجازی سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات راداریم که این سند محور تفاهمات با بخش‌های مختلف وزارت ارتباطات و دستگاه‌های اجرایی نظام خواهد بود .

وی از سند شبکه ملی اطلاعات به‌عنوان میثاق نامه یادکرد و گفت : تعریف ارائه‌شده در این سند به‌صورت واضح و شفاف است و راه تفسیر و تعریف‌های سلیقه‌ای در این حوزه را مسدود کرده است .

وزیر ارتباطات در ادامه افزود : در سه ماه اخیر جلسات متعددی با مرکز ملی فضای مجازی برگزار شد و زمان زیادی صرف شد تا اقدامات انجام‌شده در این حوزه  و اقداماتی که بر اساس مصوبات سند ملزم به انجام آن هستیم استخراج شود . و بر همین اساس اقدامات الویت دار از طریق مرکز ملی فضای مجازی استخراج و ابلاغ شد .

مهندس جهرمی با تأکید بر اهمیت این پروژه گفت : شبکه ملی اطلاعات یک ابر پروژه است که علاوه بر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات  ،دستگاه‌های مختلف اجرایی درگیر آن هستند و در این راستا ساختار تشکیلاتی مناسب برای اجرای این پروژه ایجاد کرده‌ایم .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت : مطابق تصویب شورای عالی فضای مجازی 30 پروژه برای رسیدن به نقطه مطلوب شبکه ملی اطلاعات احصاء شده است و بر این اساس شورای راهبردی در رأس این مجموعه تشکیل‌شده است و ریاست شورا بر عهده شخص وزیر است . معاونین وزیر ارتباطات اعضای شورای راهبردی را تشکیل می‌دهند .

وی در تشریح ساختار شورای راهبردی شبکه ملی اطلاعات گفت : مسئولیت دبیرخانه شورا بر عهده سازمان فناوری اطلاعات ایران است و همچنین پنج ناظر مستقل و صاحب‌نظر از بخش‌های مختلف کشور مسئولیت نظارت و گزارش از عملکرد شورا را بر عهده خواهند داشت .

مهندس جهرمی در ادامه گفت : این شورا از سه کمیته اجرایی شامل کمیته دسترسی و زیرساخت‌ها ، امنیت و توسعه زیرساخت‌های محتوا تشکیل‌شده است  و مسئولیت هرکدام از این کارگروه‌ها بر عهده یکی از روسای سازمان‌ها خواهد بود . معاونت برنامه‌ریزی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وظیفه کنترل پروژه و گزارش دهی را بر عهده خواهد گرفت .

وزیر ارتباطات با اشاره به 30 پروژه احصاء شده توسط مرکز ملی فضای مجازی گفت : زمان‌بندی در نظر گرفته‌شده برای اجرای این پروژه‌ها بین شش  ماه تا دو سال است تا به نقطه مطلوب سند تبیین الزامات برسیم .

بالاترین مقام مسئول حوزه ICT کشور با اشاره به اینکه شبکه ملی اطلاعات زیرساخت اقتصاد دیجیتال، آینده اقتصاد کشور، اشتغال، ارائه خدمات به مردم و زیربنای توسعه‌های آتی کشور است، بیان کرد: از مدیران استانی انتظار داریم تا به‌صورت ویژه به وضعیت ارتباطاتی مناطق کمتر برخوردار و محروم توجه کنند.

وی با اعلام اینکه مطابق برنامه تا پایان دهه فجر همه شهرهای کشور به نسل سوم و چهارم تلفن همراه متصل می‌شوند، افزود: هم‌اکنون از 1243 شهر فقط 40 شهر به نسل سوم متصل نیستند و ضمن اینکه بیش از 740 شهر تحت پوشش شبکه 4G قرار دارند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بابیان اینکه نیاز از ارتباط به اتصال تبدیل‌شده که این نیاز دیگر برای مردم شهر و روستا فرقی نمی‌کند، گفت: در زلزله کرمان مردم مناطق زلزله‌زده از وضعیت ارتباطات خود شاکی بودند و توسعه نسل سوم و چهارم باعث افزایش شکاف دیجیتال شده است و هم‌اکنون با توجه به مدل خصوصی‌سازی و توسعه مدل توسعه دسترسی‌های روستایی که انجام شد، روستاییان دسترسی موردنیازشان فراهم نیست.

آذری جهرمی با اعلام اینکه مطابق برنامه ششم توسعه موظف هستیم به 90 درصد روستاهای بالای 20 خانوار چهار سرویس پایه را ارائه کنیم، اظهار کرد: تا امروز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی 64هزار روستا و آبادی را پایش کرده و بانک اطلاعات خوبی از وضعیت ارتباطات نقاط کمتر برخوردار و محروم درست کرده است که برخی در گروه سبزرنگ قرار دارند که یعنی همه سرویس‌ها در آن‌ها ارائه می‌شود، برخی دیگر در گروه زرد که دو سرویس از سه سرویس ارائه می‌شود، یا در گروه نارنجی قرار دارند که یعنی فقط یک سرویس ارائه می‌شود و برخی نیز در بخش قرمز که یعنی هیچ‌کدام از سرویس‌های پایه در آنجا ارائه نمی‌شوند.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه آمارها نشان می‌دهد که در مناطق کم برخوردار و محروم شرایط مطلوبی نداریم، تصریح کرد: مدیران استانی باید از ستاد پیگیری‌های لازم را بکنند و آن‌ها به میزانی که باعث نوبت مناطق تحت پوشش خود به سمت شرایط مطلوب ارزیابی می‌شوند.

بالاترین مقام مسئول حوزه ICT کشور با اعلام اینکه طی حکمی مدیران استانی ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان مدیران ارشد این حوزه به استانداران معرفی شدند، خاطرنشان کرد: از این بعد مدیران استانی ارتباطات و فناوری اطلاعات با اختیارات نماینده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان‌ها هستند و باید پاسخگوی مردم باشند و همه مدیران بخش‌های دیگر همچون سازمان تنظیم، زیرساخت، شرکت پست، پست‌بانک و ... نیز موظف به هماهنگی کامل با مدیران ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان مدیران ارشد هستند.

وی همچنین وجود سه مصوبه دولت در ارتباطات با دولت الکترونیک را نشان از اهمیت اجرای آن در نظر رییس‌جمهور و دولت دانست و افزود: طبق برنامه‌ای که داریم دولت الکترونیک را با هر تعداد از خدمات در دهه فجر رونمایی می‌کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر رعایت حقوق مصرف‌کننده گفت: شبکه ملی اطلاعات، زیرساخت فنی است که با ارائه خدمات روی آن کامل می‌شود که بخشی از آن مربوط به خدمات حاکمیت است و بخشی دیگر همان‌طور که در حکم مقام معظم رهبری برای اعضای شورای عالی فضای مجازی آمده است خدمات کاربردی است که جوانان در بخش خصوصی فراهم می‌کنند که توسط آن‌ها اقتصاد دیجیتال شکل می‌گیرد و اشتغال ایجاد می‌شود.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه اگر می‌خواهیم در فضای مجازی اقتصاد داشته باشیم چاره‌ای جز راه‌اندازی خدمات نداریم، اظهار کرد: در دنیا ایران ازنظر شاخص نیروی انسانی در رتبه نخست قرار دارد و به طرز قابل‌توجهی از دنیا جلوتریم اما در شاخص مربوط به ریسک، امتیاز پایینی داریم که ناشی از نظام بانکی، قوانین مقررات دست و پاگیر و غیره است.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید بابیان اینکه باید مرکز توانمندسازی کسب‌وکارهای نوپا را در همه استان‌ها ایجاد و اعتبار مناسب را به آن تخصیص یابد، تصریح کرد: در مراکز توانمندسازی کسب‌وکارهای نوپا مشاوره‌های گوناگون به جوانان و متخصصان استان‌ها داده می‌شود و خدمات پایه را به‌صورت آموزشی و رایگان به جوانان ارائه می‌کنیم تا اتصال خلاقیت‌ها را فراهم کنیم.

بالاترین مقام مسئول حوزه ICT کشور همچنین با اشاره به اجرای طرح تکاپو در هفت استان کشور، خاطرنشان کرد: این طرح باید با همکاری وزارت رفاه، استانداری‌ها و بخش خصوصی در همه استان‌ها دنبال شود و به اجرا گذاشته شود.

وی تغییر ساختار در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را برای تغییر جهت‌گیری ضروری دانست و افزود: ظرف یکی دو ماه آینده ساختار در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مأموریت‌ها تغییر می‌کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به‌ضرورت پیگیری موانع و مشکلات پیش روی جوانان و متخصصان گفت: مدیران جوانان را دریابند و حرف‌های آن را بشنوند و نگران برچسب‌ها در این حوزه نباشند و اگر موانعی دارند پیگیری کنند و نگران برخورد دادستانی نباشند چراکه اصول اینکه در نظام دستگاه‌های مختلفی وجود دارد انجام وظایف و مسئولیت‌های مختلف است که مطمئن باشید قوه قضاییه همراه است.

آذری جهرمی بابیان اینکه مردم در فضای مجازی به دسترسی امن، ارزان و پرسرعت نیاز دارند اظهار کرد: ما موظف به نظارت بر کیفیت هستیم که علاوه بر مواد قانونی نخستین ابزار در دسترس برای نظارت، افکار عمومی است و نباید در حوزه نظارت بر کیفیت تعارف داشته باشیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به موضوع برخورد با پیامک‌های مزاحم اظهار کرد: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مورد پیامک‌های مزاحم سامانه‌ای را راه‌اندازی کرد و این سازمان دیروز سر شماره یکی از اپراتورها که اقدام به انتشار پیامک مزاحم می‌کرد را متوقف کرد چراکه در این حوزه باید تعارف را کنار بگذاریم.

بالاترین مقام مسئول حوزه ICT کشور با اظهار اینکه «اپراتورها بیجا می‌کنند که اطلاعات مشترکان را در اختیار دیگران می‌گذارند» خطاب به رگلاتوری خاطرنشان کرد: ادارات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی زیر نظر مدیران ارتباطات و فناوری اطلاعات استان‌ها فعال کنید تا به شکایات مردم در استان‌ها رسیدگی کنند و شما ابزار کنترلی من هستید و این دین مردم بر گردن شماست که البته از بازرسی نیز خواستم که نظارت کنند.

وی بابیان اینکه اگر هر نهاد، شرکت، اپراتور یا دستگاهی تخلف کرد به مردم اعلام کنید تا آرام بگیرند، افزود: در حفظ حریم خصوصی شهروندان نمی‌توانیم بی‌تفاوت باشیم و شرعاً و قانونا مسئولیم و هیچ کوتاهی و گذشتی قابل‌پذیرش نیست و سازمان تنظیم باید برای حریم خصوصی سامانه راه‌اندازی کند و پیگیری کند و در این راه دستگاه قضایی همراه ماست و این را از مدیران استانی مطالبه دارم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه در عرصه پست، همکاران در نظام پستی دچار مشکل هستند، گفت: عقل سالم در بدن سالم است و انتظار اول، اجرای ساماندهی وضعیت نیروهای پستی است ضمن اینکه منتظریم اپراتورهای خصوصی کارشان را آغاز کنند.

]]>
2017/12/24
<![CDATA[مراسم تودیع و معارفه مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد ]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همایش سراسری مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه از زحمات و تلاش‌های مدیران تقدیر و تشکر کرد .

مراسم تودیع و معارفه مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، مهندس آذری جهرمی در دومین همایش سراسری مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع مدیران اداره کل ارتباطات استان‌ها گفت : مدیران این مجموعه  در طول دولت یازدهم برای توسعه صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات زحمت فراوان کشیدند و در این عرصه پرتلاش ظاهر شدند .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن ابراز خشنودی از عملکرد مدیران مجموعه افزود : در طول دولت یازدهم شاخص‌های حوزه ارتباطات و فناوری ارتباطات رشد بی‌نظیری کردند و ما شاهد افزایش پهنای باند ، اشتغال , بهبود وضعیت شاخص‌های بین‌المللی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ،تسهیل مقررات و قانون‌گذاری و همچنین  تثبیت ساختار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بودیم .

در این مراسم دکتر رسول سرائیان به سمت معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد و همچنین از تلاش‌های مهندس نصرالله جهانگرد تقدیر و تشکر به عمل آمد .

]]>
2017/12/24
<![CDATA[توسعه بازار آی تی مأموریت اصلی سازمان فناوری اطلاعات ایران است ]]> معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر رونق بازار فناوری اطلاعات گفت : دونیم برابر کردن حجم بازار سی تی و چند برابر کردن بازار آی تی از وظایف مهم سازمان فناوری اطلاعات ایران است .

توسعه بازار آی تی مأموریت اصلی سازمان فناوری اطلاعات ایران است

]]>
به گزارش روابط عمومی  و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : رسول سراییان در همایش سراسری مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه گفت : تلاش برای توسعه بازار 35 هزار میلیارد تومانی آی تی و رسیدن به رقم 100 هزار میلیارد تومانی در طول دولت دوازدهم و پایان برنامه ششم توسعه از اهداف مهم این حوزه است .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران  رسیدن به رقم 100 هزار میلیارد تومان در حوزه فناوری اطلاعات  را درگرو ایفای نقش در تحقق توسعه بازار  دانست و گفت : تقسیم بازار در حوزه سی تی و آی تی و نسبت‌های موجود  در این حوزه که 60 درصد بازار سی تی و 40 درصد بازار آی تی عنوان‌شده است  جز مقولاتی است که نیاز به تلاش و بحث و گفتگو دارد .

وی در حضور مدیران آی تی استان‌ها گفت : برش استانی بازار فناوری اطلاعات و سهم هر استان از این بازار نیاز به یکسری اقدامات دارد . بزرگ شدن بازار ICT هر استان تابع فعالیت‌ها، اقدامات و زیرساخت‌هایی است که در هر استان ایجاد می‌شود.  

دکتر سراییان در ادامه با تأکید بر تعامل و ارتباط با استان‌ها گفت : برای تحقق مأموریت و به دست آوردن برش استانی اقدامات اولیه‌ای نیاز است . تدوین و تبیین سندی مبنی بر مشخصات و ویژگی‌های هر استان و پتانسیل توسعه آی تی  مقدمه استخراج عدد برش استانی  و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های استانی و  تحقق مأمورت  تبیین  شده است  .  

]]>
2017/12/24
<![CDATA[ارتباط آسان، ارزان و امن با حفظ حریم خصوصی از حقوق شهروندی است]]> رییس جمهوری با اشاره به اینکه بخشی از حقوق شهروندی مردم، ارتباط آسان، ارزان و امن با حفظ حریم خصوصی است، گفت: از اول دولت یازدهم در مقابل فشارهای وارد شده ایستادگی کردیم تا مردم بتوانند ارتباط سهلی را داشته باشند.

ارتباط آسان، ارزان و امن با حفظ حریم خصوصی از حقوق شهروندی است

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در نخستین اجلاس ملی گزارش پیشرفت ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی با اشاره به اقدامات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: فکر می کنم امروز بخشی از حقوق شهروندی مردم، ارتباط آسان، ارزان و امن با حفظ حریم خصوصی است که مردم خواستار آن هستند.

وی با اشاره به موانع و فشارهای وارده بر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه فضای مجازی، افزود: در مقابل این فشارها از اول دولت یازدهم ایستادگی کردیم تا مردم بتوانند ارتباط سهلی را در حوزه های علمی، اطلاعاتی و ایجاد اشتغال داشته باشند که البته این فشار همچنان وجود دارد و ما همچنان ایستادگی می کنیم و به آقای جهرمی می گویم که ایشان باید بیستد و مقاومت کند و بداند که همه دولت پشت سر ایشان است.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه برای ما اخلاق و آینده جوان ها بسیار مهم است، با تاکید بر اجرای طرح اینترنت و موبایل ویژه کودکان، تصریح کرد: ضمن اینکه باید برای فرهنگ، ایمان و آینده جوان ها فکر کنیم، این حق بزرگ ملی است که باید از آن حراست کنیم و تا روزی که خدا توفیق دهد و رییس جمهوری باشم، نخواهم گذاشت این کار در کشور انجام بگیرد.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ما فضای اینترنت امن، سالم و ارزان می خواهیم، تصریح کرد: اما درعین حال فضای امنیتی نمی خواهیم که برویم ببینیم در زندگی و امور خانوادگی مردم چه خبر است و آن دوره گذشت که چه کسی به چه کسی پیامک زد و چی گفت؟ رها کنیم، دست برداریم، مردم را آزاد بگذاریم.

رییس کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه دولت دوازدهم از فضای مجازی، اینترنت و ارتباط مردم با دنیا حراست خواهد کرد، گفت: وزیر ارتباطات قول می دهد دستش روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت.

نرم‌افزار موبایل‌محور دولت همراه در آینده رونمایی می‌شود

این گزارش حاکی است، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از بهره برداری سامانه ای اختصاصی برای رسیدگی به شکایات مردم از ارایه دهندگان خدمات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و در مورد نقض حقوق شهروندی تا دهه فجر خبر داد و گفت: مانع جدی برای فراگیر شدن «دولت الکترونیک» و «دولت همراه»، فرآیندهای اداری موجود است که قطعا باید دستخوش تغییرات قرار گیرند.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اولین اجلاس ملی گزارش پیشرفت ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی که با حضور رییس جمهوری برگزار شد، گفت: ارتباطات و فناوری اطلاعات، ابزار موثر و اجتناب ناپذیری برای نیل به اهداف مندرج در منشور حقوق شهروندی از جمله گردش آزاد اطلاعات، شفاف سازی نظام اداری و نیز تحقق عدالت اجتماعی است. علاوه بر این موارد، صیانت از حریم خانواده در فضای مجازی، حفظ حریم خصوصی کاربران، ایجاد اعتماد عمومی، شایسته سالاری و پرهیز از تبعیض جنسیتی و قومیتی در بکارگیری مدیران همواره در سرلوحه وظایف و ماموریت های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار داشته اند.

وی افزود: رشد حدود 15 برابری پهنای باند مورد استفاده، ایجاد پوشش سراسری نسل سوم و چهارم تلفن همراه در همه شهرهای کشور که تا دهه فجر امسال شاهد تکمیل آن خواهیم بود و همچنین توجه ویژه  به حل مشکلات مناطق روستایی در عرصه ارتباطات، از تحولات مهم در این حوزه است.

آذری جهرمی با بیان اینکه ایجاد زیرساخت های لازم به اذعان همگان باعث گردش آزاد اطلاعات و شفافیت در نظام اداری شده است، اظهار کرد: امروز بودجه کل کشور و ارقام مندرج در آن در زمان کوتاهی مورد نقد کارشناسان و کاربران شبکه های اجتماعی قرار گرفته و در نتیجه، مدیران اجرایی کشور و اقدامات آنان را در اتاق شیشه ای و منظر عمومی قرار داده تا بیش از پیش ملزم به پاسخگویی باشند.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید تصریح کرد: همچنین این زیرساخت‌ها باعث ایجاد فرصت های برابر شغلی برای جوانان فرهیخته این مرز و بوم شده به نحوی که کسب و کارهای نوپا در کشور با استفاده از ظرفیت فضای مجازی با تشکیل گروه های کوچک ایجاد شده و از این رهگذر موجب خلق ثروت و ایجاد شغل و رفاه برای جوانان مستعد، بدون توجه به جنسیت، قومیت، و مرکز یا حاشیه نشینی آنها شده است.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با اشاره به اینکه موارد یاد شده نه تنها موجب تسهیل ارتباطات مردم با یکدیگر و دولت می شود، بلکه منجر به کاهش مراجعات مردم به ادارات و دستگاه های اجرایی و به تبع آن موجب کاهش ترافیک، کم شدن آلودگی هوا، صرفه جویی در مصرف انرژی و همچنین کاهش  تصادفات و هزینه سرانه  سلامت خواهد شد، خاطر نشان کرد: توسعه این فضا هرچند دستاوردهای مهمی را به همراه داشته است، اما دولت ها را با چالش های جدید و جدی از جمله لزوم صیانت از حریم خانواده در فضای مجازی و اتخاذ تدابیر موثر برای کاهش نگرانی‌ پیرامون گسترش آسیب‌های اجتماعی مواجه کرده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام اینکه رشد فناوری ها و استفاده روز افزون از آنها برای بهبود زندگی مردم، در عین حال  صیانت از حریم خصوصی کاربران و ایجاد اعتمادعمومی  را  ضروری می کند، گفت: از سوی دیگر گسترش کسب و کارهای نوپا در فضای مجازی، نبود قوانین و مقررات متناسب با این کسب و کارها و عدم انطباق برخی مقررات حوزه‌های سنتی به حوزه‌های نوین توسط مراجع دولتی و نیز مراجع قضایی موجب ایجاد موانع متعددی برای این کسب و کارها شده است.

آذری جهرمی با اشاره به تلاش های زیادی که برای پیاده سازی «دولت همراه» و «دولت الکترونیک» تلاش‌های زیادی در حال انجام است اظهار کرد: اما مانع جدی برای فراگیر شدن آن، فرآیندهای اداری موجود است که قطعا باید دستخوش تغییرات قرار گیرند چراکه برخی از فرآیندهای فعلی اداری ما  قابلیت تبدیل به فرآیندهای الکترونیکی را ندارند و با اعمال مخالفت‌های صنفی دستگاه‌های دولتی و نیز عدم‌ هماهنگی بین دستگاه ها به ویژه قوای مجریه و قضاییه، پیشرفت قابل ملاحظه ای نخواهند داشت.

عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه برای هماهنگی بین قوا، استفاده بهتر از ظرفیت شورای اجرایی فناوری اطلاعات و نیز ظرفیت راهبردی شورای عالی فضای مجازی راه گشا خواهدبود، تصریح کرد: مهمتر از همه، نیازمند عزم جدی‌ مدیران تراز اول کشور برای حل معضلات موجود و بهره مندی از مزایای دولت الکترونیکی و همراه هستیم.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور تاکید کرد: بدون شک می توانیم با استناد به اصول 23 و 25 قانون اساسی و با استفاده از آموزه های دینی و ایجاد ساختاری برای تحقق آنها ضمن صیانت از حریم خصوصی مردم در فضای مجازی موجب تقویت اعتماد عمومی به شبکه ها، اپلیکیشن ها و سایت های داخلی شویم.

وی با اشاره به اینکه برنامه جدی وزارت ارتباطات، توسعه سرویس های بومی و توسعه سواد رسانه، پالایش هوشمند، تعامل با سرویس دهندگان بین المللی و  طرح اینترنت کودکان برای کاهش آفات فضای مجازی است، افزود: برای حل و فصل مشکلات حقوقی کسب و کارهای نوپا در دستگاه های محتلف دولتی و غیردولتی، گروهی از حقوقدانان برجسته در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل شده تا راهکار های مناسب و موثر ارایه کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعت گفت: علاوه بر آن تدوین لایحه ای ویژه برای تسهیل این کسب و کارها در دستور کار قرار دارد. همچنین، امیدواریم تا دهه فجر امسال سامانه ای اختصاصی برای رسیدگی به شکایات مردم از ارایه دهندگان خدمات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و در مورد نقض حقوق شهروندی به بهره برداری برسد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اظهار امیدواری نسبت به اینکه با رونمایی از «نرم افزار موبایل-محور دولت همراه» و با تکیه بر حمایتهای ریاست محترم جمهور، گام تازه ای در توسعه این بخش بر داریم، خاطر نشان کرد: موجب مباهات اینجانب است که در عرصه شایسته سالاری و به گزینی نیز این وزارت بنا بر رهنمودهای  ریاست محترم جمهور اقدامات مؤثری انجام داده و از ظرفیت بانوان و جوانان با استعداد این کشور در عرصه مدیریت و رشد بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور هم اکنون در حد وسیع بهره مند شده ایم.

]]>
2017/12/19
<![CDATA[تهیه و تدوین سند توسعه سیستم های هوشمند و اینترنت اشیا]]> در جلسه شورای عالی فضای مجازی مقرر شد تا در جهت توسعه سیستم‌های هوشمند و اینترنت اشیاء با رعایت اصول اقتصاد مقاومتی، سند مناسب تهیه و تنظیم شود.

تهیه و تدوین سند توسعه سیستم های هوشمند و اینترنت اشیا

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، جلسه چهل و پنجم شورای عالی فضای مجازی به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری برگزار شد.

 در این جلسه راهکارهای توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور و تعیین اولویت‌ها و الزامات آن مورد بحث و تصمیم گیری قرار گرفت و مقرر شد که در جهت توسعه سیستم‌های هوشمند و اینترنت اشیاء با رعایت اصول اقتصاد مقاومتی، سند مناسب تهیه و تنظیم شود.

]]>
2017/12/19
<![CDATA[دائمی شدن فعالیت کارگروه ارتقای کیفیت ارتباطات در اربعین حسینی]]> وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات از دائمی شدن فعالیت کارگروه ارتقای کیفیت ارتباطات اربعین حسینی با هدف پیگیری مشکلات ارتباطی در سال های آینده خبر داد.

دائمی شدن فعالیت کارگروه ارتقای کیفیت ارتباطات در اربعین حسینی

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس محمد جواد آذری جهرمی درمراسم تقدیر از خادمان اربعین حسینی در حوزه ارتباطات با اشاره به اینکه آمارها نشان از رشد و بهبود کیفیت ارتباطات در داخل مرز ایران داشته است، گفت : البته جمعیت حاضر در اربعین نیز نسبت به سال های گذشته رشد بسیاری داشته است.

آذری جهرمی تصریح کرد: ارزیابی های انجام شده نشان می دهد که با تلاش اپراتورها و شرکت زیرساخت در نواحی مرزی کیفیت ارتباطات مناسب بوده و همچنین با ارایه سرویس وای فای در مرزهای استان های ایلام، کرمانشاه و خوزستان مشکل ارتباطی در این مناطق وجود نداشته است اما در داخل کشور عراق زائرین از کیفیت ارتباطات شکایت داشتند.

وی با اشاره به اینکه برای ارایه ارتباطات با کیفیت در عراق با طرف عراقی توافقاتی انجام شده بود، تاکید کرد : به دلیل عدم انجام این توافقات از طرف عراقی ارتباطات زوار ایرانی اربعین حسینی در مسیر نجف به کربلا مناسب نبود و زوار در این خصوص رضایت نداشتند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تصریح کرد : در سال گذشته سرویس های مختلفی مانند وای فای رایگان در مسیر نجف به کربلا ارایه شده بود که به دلیل اینکه امسال امکان ارایه توسط اپراتورهای عراقی فراهم نشده بود، عدم رضایت زوار را در پی داشت.

وی با تاکید به اینکه تمام این مشکلات باید به صورت جدی از هم اکنون پیگیری شود، افزود : دبیرخانه کارگروه ارتقای کیفیت ارتباطات در مراسم اربعین حسینی با حضور نمایندگان اپراتورها و دستگاه های مرتبط باید به صورت دائمی فعالیت کند و همچنین در مناسبت های مختلف نیز به دنبال ارتقای کیفیت ارتباطات باشد .

آذری جهرمی تصریح کرد: همچنین سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بوسیله سازمان تنظیم مقررات عراق این مشکلات را پیگیری کند .

وی با اعلام اینکه از سال آینده مرز چیلات در استان ایلام نیز برای تردد زوار اربعین بازگشایی می شود، تاکید کرد: اپراتورها و دستگاه ها مرتبط از هم اکنون برای تجهیز زیرساخت ها و نصب تجهیزات در این منطقه اقدام کنند تا در زمان بازگشایی این مرز ارتباطات در این منطقه با کیفیت مناسب برقرار باشد.  

وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات در پایان سخنان خود با تشکر از اپراتورها و دستگاه ها متولی در این حوزه، افزود: با استفاده از تمام ظرفیت های کشور، ارایه خدمات به زوار اربعین در سال های آینده با کیفیت مناسب تری نسبت به امسال ارایه شود.

]]>
2017/12/18
<![CDATA[انتصاب دکتر سرائیان به سمت معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات]]> مهندس محمد جواد جهرمی طی حکمی دکتر رسول سرائیان را به سمت معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران و مهندس نصراله جهانگرد را به سمت معاون وزیر در فناوری و نوآوری منصوب کرد.

انتصاب دکتر سرائیان به سمت معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در احکام جداگانه ای رییس جدید سازمان فناوری اطلاعات ایران را منصوب و مهندس جهانگرد را به سمت معاون وزیر در فناوری و نوآوری منصوب کرد.

دکتر سراییان دارای  دکترای مدیریت راهبردی بوده و پیش از این، مسوولیت هایی چون رییس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت های مخابرات استان های خراسان و اصفهان، رییس هیئت مدیره شرکت مبین نت، عضو هیئت مدیره و معاون توسعه مهندسی شرکت مخابرات ایران و عضو هیئت مدیره شرکت ارتباطات سیار و مدیرعامل شرکت مخابرات ایران را برعهده داشته است.

]]>
2017/12/16
<![CDATA[نخستین همایش ملی پیشرفت های معماری سازمانی]]> 2017/12/13 <![CDATA[چابک سازی اداری در گرو چیدمان صحیح معماری سازمانی است]]> رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه تمام ساختارهای اداری در حال تحول و تکمیل است، گفت : با به حداقل رساندن بروکراسی اداری از طریق چیدمان صحیح معماری سازمانی، می‌توانیم نظام اداری چابک و سیالی را ارائه دهیم و در کاهش زمان ، هزینه و انرژی و همچنین بالا بردن کارآمدی دستگاه‌ها موفق شویم .

چابک سازی اداری در گرو چیدمان صحیح معماری سازمانی است

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : مهندس جهانگرد در اولین همایش ملی معماری سازمانی اظهار داشت: معماری اطلاعات ساختار اداری کشور در 40 سال گذشته تغییر و تحول لازم را طی نکرده است. وی افزود: راه‌اندازی معماری اطلاعات در کشور از اویل دهه 80 در کشور شروع شد، در این راستا  کار مشترکی را با سازمان اداری و استخدامی کشور در جهت احصاء فعالیت‌های اداری و قانونی دستگاه‌ها آغاز کردیم تا خدماتی که می‌خواهیم به مردم ارائه بدهیم در یک ساختار منطقی و قابل‌پیگیری و همچنین رو به بهبود باشد .

معاون وزیر ارتباطات در این همایش گفت : در سطح ملی لایه‌های مختلفی برای معماری سازمانی کشور انجام‌شده است و  زیرساخت‌های  خدمات دولت الکترونیکی در بخش‌های مختلف اطلاعاتی و فنی انجام‌شده است .

وی با تشریح پنجره ارتباطی دولت گفت :  پرتال دولت هوشمند ایران در حال حاضر قابل‌دسترس است  که در معماری ساختاری آن  از آخرین تجارب بین‌المللی بهره گرفته‌شده است .  در این پرتال حدود یک هزار و 800 خدمت از دستگاه‌های مختلف احصاء  و شناسنامه‌دار شده است که این خدمات  قبلاً به‌صورت مستقل و جداگانه در دسترس بوده‌اند؛ اما الآن به کمک  این پنجره ارتباطی به‌صورت مکانیزه و یکپارچه در اختیار عموم قرارگرفته شده است .

مهندس جهانگرد با اشاره به بلوغ خدمات دولت الکترونیک در کشور گفت : در آینده تلاش داریم تا چرخه حیات یک خدمت را در یک سبد به‌صورت منسجم و یکپارچه ارائه دهیم . به این صورت که دیگر لازم نباشد یک فرد برای گرفتن یک مجوز به چندین دستگاه مراجعه کند؛ بلکه سعی داریم تا بتوانیم تمام زنجیره خدمت را به‌صورت متحد در یک پرتال و پنجره واحد به مراجعین ارائه نماییم . در این راستا برخی از دستگاه‌ها نظیر گمرک و حوزه سلامت پیشرو هستند و اقدامات خوبی انجام‌شده است . 

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در بخش دیگر سخنان خود به سرویس سامانه صدور مجوزها  اشاره کرد و افزود : این سرویس  با همراهی وزارت دارایی در حال انجام است و پلتفرم‌های  فنی و شبکه‌ای توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران مهیا ‌شده است. در حال حاضر تمام مجوزهایی که در کشور ارائه می‌شود بالغ‌بر  دو هزار 100 مجوز است که همه این مجوزها در این سامانه گنجانده‌شده است .هدف این است که به‌تدریج مشکلات این حوزه استخراج‌شده و مجوزهای موازی و تکراری حذف و پایش شود و درنهایت تنوع مجوزها کمتر و فرآیند آن اصلاح شود .

مهندس جهانگرد در ادامه گفت : سامانه گردش آزاد و دسترسی به اطلاعات به کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال پیاده‌سازی است و  تأمین‌کننده زیرساخت و ابزارهای فنی و پلتفرم‌های آن بر عهده سازمان فناوری اطلاعات است . بر اساس آن  همه شهروندان مجاز هستند که هر نوع اطلاعات دولتی را از طریق این پرتال مشاهده نمایند و در دسترس آن‌ها باشد  .

وی در خصوص مزیت کارپوشه ملی ایرانیان گفت : تلاش ما بر این است  که مجموعه تراکنش‌های که در خصوص نظام اطلاعات ملی است در پهنه مدیریت و امنیت ملی باشد و در این راستا کارپوشه  برای کلیه شهروندان وجود آمده است که  مردم بتوانند تمام کلیه تعاملات اداری خود با نظام اداری را از طریق این کارپوشه مدیریت و کنترل نمایند و مدارک و اطلاعات هویتی موردنیاز از طریق این کارپوشه در اختیار دستگاه‌ها قرار گیرد .

مهندس جهانگرد در خصوص نسخه موبایلی دولت همراه نیز  گفت : حدود دو ماه است که پلتفرم این سرویس آماده‌شده و هدف این است که نسخه موبایلی سرویس‌های دولت الکترونیکی را از طریق این سرویس ارائه دهیم . در حال حاضر حدود 60 سرویس بر روی این سرویس آماده‌شده است که فعلاً تحت عنوان دولت همراه ارائه‌ می شود.

معاون وزیر ارتباطات افزود: داشبورد دولت را طراحی کرده ایم که داده‌هایی مهمی روی آن وجود . هدف از راه اندازی این سامانه  ارائه اطلاعات آنلاین و عملیاتی برای تصمیم‌گیری‌های کلان و استفاده صحیح از منابع  است .

مهندس جهانگرد با اشاره به پروژه استاندارد تعامل‌پذیری داده‌های دولت گفت : این  پروژه مهمی است که از طریق آن توانستیم  چهارچوب و معماری تعامل بین کل دستگاه‌های کشور را به دست بیاوریم و استاندارد کنیم  .

جهانگرد در ادامه افزود : محیط فنی و شبکه‌ای تعامل با شهروندان تقریباً تکمیل‌شده است؛ ازنقطه‌نظر فنی تمام این ساختارها پیکربندی‌شده و می‌توانیم  در آینده دولت الکترونیک را به‌صورت پایدار در اختیار شهروندان قرار دهیم .

وی در خاتمه در خصوص نقش نهادهای سیاست‌گذار در معماری سازمانی گفت : تدوین و به‌روزرسانی چارچوب ملی و همچنین ارائه ضوابط مرتبط درزمینهی معماری سازمانی و ابلاغ به دستگاه‌ها و ترویج و فرهنگ‌سازی از وظایف مهم نهادها است .

]]>
2017/12/13
<![CDATA[نقش مهم آدرس دهی و هویت دهی در IP و نحوه مدیریت و تعامل آن انکار ناپذیر است ]]> هر گونه مبادله ترافیک در فضای سایبر و محیط شبکه ای بدون به کار گیری و استفاده از IP امکان پذیر نیست و ایجاد تعامل در شبکه و مبادله دیتا و سرویس و هرنوع خدمت در فضای شبکه مبتنی بر سیستم IP است .

نقش مهم آدرس دهی و هویت دهی در IP و نحوه مدیریت و تعامل آن انکار ناپذیر است

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : سومین نشست تخصصی گذر به IPV6 با حضور فعالین این حوزه و نمایندگان اداره کل ارتباطات استان ها برگزار شد . مهندس نصرالله جهانگرد در این نشست با تاکید بر ضرورت  سرعت بخشی به این گذر در کشور گفت : در گذشته نقش IP عمدتا آدرس دهی بوده است اما امروز  با طرح مساله اینترنت اشیاء (IOT ) و موجودیت های دیگر روی شبکه ، پدیده آدرس و هویت با همدیگر آمیخته شده اند و در سطح جهانی یک چالش بزرگ سیاستگذاری به وجود آورده است. که نظام آدرس و مدیریت آدرس به چه صورت باشد، چرا که آینده ارتباطات مبتنی بر IP  است .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه افزود: امروزه مجموعه آدرس ها  و ارتباطات موجود بر روی شبکه به حدود 8 میلیارد   می رسد در صورتی که فقط حدود 4.3 میلیارد آدرس IPV4 دردنیا موجود است و این در حالی است که بخش زیادی از این ها نیز توسط کمپانی های بزرگ آمریکایی فریز شده و به صورت انحصاری درآمده اند .

وی در ادامه با اظهار تاسف از تاخیر ایجاد شده در این حوزه گفت : در سال های گذشته تدبیر لازم در این بخش صورت نگرفته و ما امروز با کمبود آدرس IP مواجه هستیم در صورتی که کشورهای دیگر خیلی زودتر از ما اقدام به گذر به IPV6 را در دستور کار خود قرار داده اند .

معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه مسیر آینده تلکام و مخابرات مبتنی بر IP  است گفت : مساله مهم ادغام بین نظام شماره گذاری ارتباطات صوت با دیتا است . و در این خصوص اتحادیه بین المللی مخابرات  ( ITU )  کارگروهی را تشکیل داده که وظیفه آن ادغام نظام آدرس دهی مبتنی بر IP است که از منظر فنی و سیاست گذاری مباحثی را در دنیا ایجاد کرده است .

مهندس جهانگرد با تشریح وظیفه آیکن - سازمان بین‌المللی نظارت بر اسامی، دامنه‌ها و ارقام ثبت شده اینترنت -  گفت : آیکن تلاش دارد که این آدرس دهی در نظام جهانی از دست دولت ها خارج شود و در دست آیکن و وزارت بازرگانی آمریکا قرار بگیرد . در صورتی که بقیه کشورهای عضو ITU همگی بر نقش سیاستگذاری دولت اصرار دارند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات در بخش دیگری از سخنان خود افزود :  ما هم در خلال مذاکرات به دنبال منافع کشور خود هستیم . در کشور ما نظام آدرس دهی متمرکزی موجود نبوده و موسسات به صورت انفرادی  اقدام می کردند ،البته به استثناء  .IR  و الان به دنبال راه حل ترکیبی هستیم که بتوانیم یک راهکار داخلی ملی برپا کنیم و بین تمام کسانی که مدیریت و تامین و توزیع را بر عهده دارند با دولت در حوزه مصالح کلان ملی تعامل برقرار کنیم .

نصرالله جهانگرد در ادامه با اشاره به وظیفه خود در این حوزه گفت : مرکز ملی فضای مجازی تکلیفی بر عهده سازمان فناوری اطلاعات ایران گذاشته است تا یک سازوکار مشخص و قواعد هماهنگی را در سطح ملی در کشور به وجود آوریم .

ما در صدد هستیم تا از حضور بخش خصوصی از جنبه کیفیت و آزادی بازار برای مصالح ملی استفاده کنیم و فرآیند مشارکتی در راستای مدیریت تجاری فنی و همچنین مدیریت سیاست گذاری کشور در بهره برداری از IPV6 و سیاست گذاری نحوه آدرس دهی برای منافع ملی را به انجام برسانیم .

وی در ادامه افزود : استراتژی های فنی گذر به IPV6 آغاز شده ، و کمیته ملی هم به صورت منظم با دستگاه های مرتبط تعامل دارد .زیر ساخت ها فراهم شده است و در این خصوص درخواست من از اپراتورهای اصلی کشور این است که در قضیه گذر هر چه سریعتر فرآیندهای خود را تکمیل کنند. چون بسیاری از پلتفرم ها روی سرویس های آنها قرار دارند و ظرفیت مسیر دهی به IPV6 را در شبکه خود پیاده سازی نمایند .

معاون وزیر ارتباطات در ادامه گفت : سازمان فناوری اطلاعات ایران حدود یک میلیون آدرس IPV4 در اختیار دارد که برای تصحیح بازار و تسهیل کار فعالین این حوزه به زودی در قالب مزایده در اختیار بازار قرار می گیرد .

جهانگرد  در خاتمه با تاکید بر شتاب دهی به گذر IPV6 در کشور گفت : امیدوارم این نشست ها در جهت ارتقاء کارآمدی فنی و تجاری و همچنین سیاست گذاری کشور برای بهتر استفاده کردن از ظرفیت های ملی استانداردهای IP در کشور  مفید مواقع شود و بتوانیم با مشارکت همدیگر گام های موثری برداریم و سازمان فناوری اطلاعات ایران در این مسیر آماده همکاری و توان افزایی است .

]]>
2017/12/12
<![CDATA[سمینار گذر به ipv6 در ایران]]> 2017/12/11 <![CDATA[چهاردهمین کنفرانس بین المللی روابط عمومی]]> 2017/12/10 <![CDATA[ورود به اقتصاد دیجیتال فرصت های زیادی را بهمراه دارد]]> هم اکنون در عصر ورود به اقتصاد دیجیتالی باند پهن با فرصت های زیادی روبرو هستیم . معتقدم تحکیم همکاری های منطقه ای در رسیدن به اقتصاد دیجیتالی باند پهن از اهمیت بالایی برخوردار است.

ورود به اقتصاد دیجیتال فرصت های زیادی را بهمراه دارد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس محمدجواد آذری جهرمی در دومین اجلاس وزرای ارتباطات کشورهای عضو اکو در باکو آذربایجان ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: این نشست فرصت بسیار خوبی برای آشنا شدن خودمان از ظرفیت ها، خدمات و تولیدات بومی منطقه مان است.

وی ادامه داد: همچنین فرصتی است که دست به دست هم دهیم تا همکاری های دوجانبه، چندجانبه و منطقه ای را برای طراحی تولیدات مشترک، ارایه خدمات مشترک و توسعه و طراحی شبکه مشترک را داشته باشیم.

وی وجود جمعیتی نزدیک به 500 میلیون نفر با مجموعه تولید ناخالص بیش از 5 تریلیون دلار را از نقاط قوت منطقه اکو دانست که ما را قادر می سازند همکاری های معناداری میان کشورهای عضو اکو، اجرایی شود.

وزیر ارتباطات کشورمان تصریح کرد: اعقتقاد داریم که اقتصاد دیجیتالی مردم محور، فراگیر و توسعه گرا می تواند به دستیابی اهداف توسعه ای بین المللی کمک کند.

وی افزود: در سایه همین می توانیم گزارش تهیه شده توسط دبیرخانه اکو با عنوان اقتصاد دیجیتالی برای عصر دیجیتالی، استراتژی منطقه ای 2025 اکو برای توسعه جامعه اطلاعاتی را تاکید کنیم.

وی خاطرشنان کرد: ما آمادگی داریم به عنوان نقطه تماس برای اجرای هدف ششم که همان استفاده از فناوری های دیجیتال برای توسعه کشاورزی است و نیز برای اجرای هدف هفتم که همان محیط ICT امن و مطمین برای منطقه اکو است را عمل کنیم.

این گزارش حاکی است، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با وزیر ارتباطات آذربایجان نیز با اشاره به رشد 60درصدی درآمد بخش مخابرات در ایران گفت: توریسم سلامت یکی از دلایل حضور مردم آذربایجان در ایران به شمار می رود و پیشنهاد می کنم برای این افق جدید برنامه همکاری تدوین کنیم.

وی با اشاره به رشد چند سال اخیر حوزه ICT، افزود: این رشد به گونه ای بوده که در مشترکان پهن باند از تعداد 300هزار مشترک امروز به 2 میلیون مشترک رسیده ایم.

آذری جهرمی با بیان اینکه تاکنون بیش از دو میلیارد دلار توسط دولت و توسط بخش خصوصی حدود شش میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است، اظهار کرد: درآمد بخش مخابرات در ایران سالانه 12 میلیارد دلار است در حالیکه 4 سال پیش 7 میلیارد دلار بوده و برنامه داریم آنرا در چهار سال آینده به 30 میلیارد دلار برسانیم.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اعلام اینکه اگر شیب رشد بازار مخابرات کند است در عوض شیب رشد در بخش فناوری اطلاعات، به شدت زیاد است و رشد سریع دارد، تصریح کرد:  کشورها از این تحول به نام اقتصاد دیجیتال نام می‌برند که فرصت بی‌نظیر در دنیاست بطوریکه در سال گذشته، فناوری اطلاعات توانسته 150 هزار شغل در ایران ایجاد کند.

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه مشکلات مردم با فناوری اطلاعات در حال حل شدن است، خاطر نشان کرد: توریسم سلامت یکی از دلایل حضور مردم آذربایجان در ایران به شمار می رود و پیشنهاد می کنم برای این افق جدید برنامه همکاری تدوین کنیم.

وی ارتباطات و فناوری اطلاعات را مسوول توسعه اقتصاد در کشور ها دانست و افزود: فناوری اطلاعات هم شغل ایجاد می کند، هم رفاه ایجاد می کند و هم اقتصاد را بزرگ می کند بنابراین ارایه این خدمات از طریق اپلیکیشن های تلفن همراه می‌تواند بسیاری از مشکلات مردم را حل کند.

بر اساس این گزارش، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه اجلاس وزرای ارتباطات عضو اکو، با وزیر ارتباطات ترکیه نیز دیدار و به وجود زمینه های همکاری در حوزه های فضایی، پست، رگولاتوری و ترانزیت دیتا بین دو کشور ایران و ترکیه تاکید کرد.

وی تصریح کرد : دنیا در این حوزه در حال تحول است و در حوزه اقتصاد دیجیتال نیز شاهد رشد خوبی هستیم وبه نظر می‌رسد تحول بزرگی پیش رو ما باشد.

آذری جهرمی با اشاره به مثالی در حوزه اقتصاد دیجیتال، تاکید کرد : امروز بزرگترین شرکت حمل و نقل دنیا یعنی اوبر حتی یک خودرو هم ندارد و این معنای اقتصاد دیجیتال است.

وی به زمینه های همکاری دو کشور نیز اشاره ای کرد و افزود : دو کشور می توانند در حوزه صنعت فضایی، پست، رگولاتوری، ترانزیت دیتا و حمایت‌های دوجانبه در عرصه ITU  با هم همکاری داشته باشند و این همکاری را توسعه بیشتری دهند.

وزیر ارتباطات تاکید کرد : در حوزه امنیت سایبری علاقه مندیم تفاهم نامه امضا شده اجرایی شود.

  همچنین در ادامه این دیدار احمد ارسلان وزیر ارتباطات ترکیه نیز با تبریک انتصاب آذری جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، افزود :  مطمئن هستم تصمیمات شما به نفع منطقه است و در زمینه توسعه روابط اقتصادی به خصوص در حوزه ارتباطات با نظر شما موافقم

وی تصریح کرد : توسعه تجارت الکترونیک به نفع دو کشور ایران و منطقه است و  برخی مشکلات کوچکی نیز که وجود دارد باید حل کنیم.

ارسلان پیشنهاد کرد که کارگروه مشترکی برای بررسی مشکلات در این حوزه تشکیل شده و همچنین زمینه های توسعه همکاری‌ها در این کارگروه بررسی شود.

وی تاکید کرد : در خصوص امنیت سایبری با توجه به اهمیت موضوع به همکاری‌های بین المللی اعتقاد داریم و آماده همکاری با جمهوری اسلامی ایران در این حوزه هستیم.

وزیر ارتباطات ترکیه در زمینه همکاری در حوزه ترانزیت نیز گفت : جایگاه مهمی بین اروپا و آسیا توسط ترکیه و ایران برای ترانزیت دیتا وجود دارد و در این زمینه بین دوکشور جلسات متعددی برگزار شده است و مجددا پیشنهاد می کنم کمیته مشترکی سریع تر برای بررسی موضوع تشکیل شود.

وی تاکید کرد : برقراری ارتباط دیتا از طریق ترکیه، ایران، پاکستان و چین مورد نظر ترکیه است.

]]>
2017/12/9
<![CDATA[احراز هویت از پایه‌های استراتژیک در امنیت ملی است ]]> نگهداری اطلاعات برای هر شهروند می‌بایست صد در صد امن و محرمانه باشد و نباید اجازه مبادله اطلاعات هویتی به بیرون از مرزهای کشور را داد .

احراز هویت از پایه‌های استراتژیک در امنیت ملی است

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : مهندس نصرالله جهانگرد در کارگروه بررسی و نظارت ستاد پیشگیری از جعل اسناد و مدارک رسمی با بیان اینکه  برخی از اطلاعات کشور سرمایه‌ای است و بقیه کارها به آن‌ها گره‌خورده است گفت : هویت تک‌تک افراد جامعه  ارزشمند است و این اطلاعات در حکم سرمایه ملی است .  باید مسئله احراز هویت را  بسیار جدی موردتوجه قرارداد و از این اطلاعات به‌گونه‌ای حفظ و نگهداری شود که خارج از مرزهای سرزمین ما قابل‌دسترسی برای دخل و تصرف و تغییرات نباشد و کاملاً تحت کنترل داخل باشد و هیچ‌گونه دسترسی بین‌المللی به سرورهای مربوط امکان‌پذیر نباشد .

وی با اشاره به معیار پول در مبادلات اقتصادی آن را به‌عنوان دومین سرمایه اطلاعاتی کشور دانست و گفت : مبادله پول معیار ارزش‌افزوده در اقتصاد کشور است و امروزه تمام اطلاعات بانکی کشور در سرورهای داخلی نگهداری می‌شود .و حفظ و صیانت از این اطلاعات  بسیار حیاتی است .

مهندس جهانگرد در ادامه با بیان این مطلب افزود : اطلاعات مکان‌یابی نیز به عنوان پایه استراتژیک سوم در دارائی های داده ای ، دارای ارزش است به این مفهوم که چه چیزی کجا قرار دارد. بعضی از این اطلاعات عمومی است اما برخی دیگر جنبه محرمانه دارد .امروزه بسیاری از سرویس‌های الکترونیکی در بستر گوگل مبادله می‌شود و متأسفانه حوزه مکان‌یابی در کشور عقب‌مانده است .

وی در ادامه گفت : ما نیازمند نقشه بومی ملی ژئو کد شده هستیم که داده‌های مکانی را بر روی آن قرار دهیم و موتورهای جستجوگر ملی بتوانند اطلاعات را از آن‌ها استخراج نمایند . شهرداری تهران گام‌هایی در راستای ایجاد نقشه بومی  برداشته است و می‌بایست دستگاه‌های مربوطه در این حوزه وارد شوند .

معاون وزیر ارتباطات در جمع‌بندی سخنان خود گفت : مؤلفه‌های هویتی ،مکانی و اقتصادی  پایه و ستون دنیای دیجیتال و سایبری ما هستند و افشای این اطلاعات اجازه اقدام  و جعل به دشمن و رقبا  را در اندازه‌های بین‌المللی  می‌دهد

معاون وزیر ارتباطات در جمع نمایندگان  دستگاه‌هایی اجرایی و  اعضاء کارگروه بررسی و نظارت ستاد پیشگیری با جعل اسناد و مدارک رسمی گفت : حمل ارزش‌افزوده بر روی کاغذی که داری ارزش‌افزوده شود به دست کاربران یا صاحب تقاضا زمینه جعل را فراهم می‌کند و اگر قرار است  سندی در دست فرد قرار گیرد می‌بایست به‌عنوان  آگهی باشد و ارزش‌افزوده بر روی شبکه  و سیستم های رایانه ای قرار گیرد.

مهندس جهانگرد در این جلسه افزود : یکی از کارهای افراطی که در کشور انجام می‌شود صدور انواع کارت‌های هوشمند است . ما با تولید هر نوع کارت هوشمند اضافه در کشور مخالف هستیم  . باید به سمتی حرکت کنیم که هر شخصی دارای یک کارت هوشمند باشد که از طریق آن احراز هویت شود و بقیه اطلاعات و امتیازات به‌وسیله  بررسی سیستم و دیتابیس  مشخص شود.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در جمع اعضاء کارگروه گفت :  90 درصد دستگاه‌های اجرایی کشور باکیفیت‌های متفاوت الکترونیکی شده است و حدود 1800 سرویس و خدمت دستگاه‌ها احصاء شده است و شبکه دولت الکترونیک هم موجود است . هم‌اینک  به‌واسطه این امکانات و اطلاعات، افقی پیش روی ستاد مبارزه با جعل قرارگرفته است  . که می‌تواند با الویت بندی مشخص نماید که اسناد کاغذی حذف‌شده و به‌تدریج به‌صورت الکترونیکی ارائه شود .

وی در ادامه افزود: ما در طی این مسیر در کنار شما هستیم و امکانات فنی ما هم مهیاست و هر نوع کمک نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را برای دستگاه‌ها فراهم می‌کنیم تا به‌تدریج اسناد کاغذی حذف‌شده و به سمت استعلامات الکترونیکی حرکت نماییم .

مهندس جهانگرد در پاسخ به چالش‌های مطرح‌شده از سوی اعضاء کارگروه گفت : جعل اسناد بعد از حذف نسخه کاغذی کمتر می‌شود ولی کاملاً از بین نمی‌رود بلکه وارد سطوح دیگری می‌شود و می‌بایست در صیانت از اطلاعات بسیار دقت کرد .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در بخش دیگری افزود : در طول سال‌های گذشته همه آیین‌نامه‌ها ، دستورالعمل‌های  اداری ،مالی ،نظارتی،  دیوان محاسبات مبتنی بر نگهداشت کپی کاغذی بوده  است هنوز برخی از دستگاه‌ها به شیوه قدیمی عمل می‌کنند  و این عملکرد  به مانعی جهت حذف نسخه کاغذی  تبدیل‌شده است . ما در این راستا اصلاح آیین‌نامه‌های اداری و مالی از جهت دریافت نسخه کاغذی و قبول نسخه الکترونیکی مطمئن را پیشنهاد می‌کنیم .به‌طوری‌که ارائه نسخه الکترونیکی مطمئن در محاکم قابل استناد باشد .تا به‌مرور شاهد کاهش تبادل اسناد کاغذی و به دنبال آن کاهش جعل و مشکلات ناشی از آن در کشور باشیم .

]]>
2017/12/4
<![CDATA[سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات حاصل خرد جمعی مجموعه است ]]> سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات مورد توافق است و تلاش ما انطباق اقدامات و فعالیت‌ها با این سند خواهد بود .

سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات حاصل خرد جمعی مجموعه است

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به همراه معاونین خود در نشست خبری با  محوریت ارائه گزارش 100 روزه نخست حضور یافت و گفت : شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک از پروژه‌های مهمی است که بایستی به سرانجام برسانیم.

مهندس جهرمی در بین خبرنگاران با اشاره به اجرای سه فاز شبکه ملی اطلاعات گفت : در چهار سال گذشته این شبکه اجرا و به بهره‌برداری رسید و به دلیل که تصویب سند یک اقدام زمان‌بری بود نمی‌توانستیم ،پروژه و شبکه را منتظر تصویب سند نگه‌داریم پس بنابراین  چرخ شبکه ملی اطلاعات را به حرکت درآوردیم.

وزیر ارتباطات در ادامه افزود: اثرات اجرای شبکه ملی اطلاعات در زندگی روزمره مردم مشهود است . شرکت‌های کسب‌وکارهای نوپا به‌واسطه این شبکه فعال هستند که در صورت عدم اجرای این پروژه این امر میسر نبود همچنین  اشتغال‌زایی و  جنب‌وجوش‌هایی که در مراکز دانشگاهی ایجادشده است .همه اثرات وضعی اقداماتی است که در این عرصه انجام‌شده است .

وی  داستان شبکه ملی اطلاعات را به فیل و تاریکی تعبیر کرد و گفت : فضای شبکه ملی اطلاعات  به‌گونه‌ای است که هرکسی به فراخور حال تعبیری از آن دارد . سیاسیون آن را یک پروژه بی‌انتها می ببیند . این در حالی است که برخی علما می‌گویند شبکه ملی اطلاعات شبکه‌ای است که به‌واسطه آن فضای مجازی پاک می‌ماند و البته در این میان برخی متصور هستند که در این شبکه هیچ خطایی رخ نخواهد داد و اطلاعات ما به‌صورت کامل مصون خواهد ماند . ما دراین‌بین می‌گوییم شبکه ملی اطلاعات مجموعه همه این دیدگاه‌ها است .

مهندس جهرمی در ادامه گزارش داد : در سه ماه گذشته مذاکرات جدی با مرکز ملی فضای مجازی صورت گرفته و مرکز ملی فضای مجازی یک سند به‌صورت مکتوب به ما ابلاغ کرده است . که اقدامات ما را برای رسیدن  به اهداف شبکه ملی اطلاعات را  تبیین کرده است .

وزیر ارتباطات از تشکیل یک گروه اجرایی خبر داد و گفت : سه کمیته زیرمجموعه و یک شورای ناظرین متشکل از بخش خصوصی و فعالین فضای مجازی کشور انتخاب کردیم و همچنین سعی کردیم تا  گزارش گران بی‌طرفی داشته باشیم که میزان انطباق اقدامات را با سند را بررسی و گزارش کنند .

مهندس جواد جهرمی در ادامه پاسخ به این سؤال که تعرفه‌های جدید اینترنت ثابت به ضرر کاربران کم‌مصرف توضیح داد: تعرفه‌های جدید به ضرر کاربران کم‌مصرف نیست چراکه کاربرانی که مصرف کمی دارند می‌توانند از ظرفیت موبایل و سرویس‌های LTE استفاده کنند. اما اینکه تعرفه‌های جدید برای افراد کم‌درآمد افزایش هزینه در بردارد الا این‌طور نیست چراکه با توجه به جدول در نظر گرفته‌شده برای هم اقشار کاهش چشمگیر در هزینه‌ها بوده است.

وی با اشاره به اینکه در شبکه ملی اطلاعات سیاستی برای حمایت از تولید محتوای داخلی وجود دارد که در سایر کشورها نیز چنین اقداماتی حمایتی انجام می‌شود، اظهار کرد: البته موضوع مطرح‌شده مبنی بر اینکه در نظر گرفتن هزینه ترافیک 50 درصدی برای سایت های داخلی برای اینکه بتواند در مقابل سایت‌های خارجی به عنوان رقیب ظاهر شود مطابق سند تبین الزامات شبکه ملی اطلاعات برای حمایت از تولید داخل بوده است.

آذری جهرمی همچنین در مورد وضعیت کارگزاران روستایی شرکت مخابرات تصریح کرد: از نظر قانونی وزارت ارتباطات در مورد کارگزاران شرکت مخابرات ایران و نوع و شکل قرارداد آنها تکلیفی ندارد اما از مبحث دیگر چون آنها نیز جزو خانواده ارتباطات به شمار می روند پس مشکلات آنها مشکلات ما محسوب می شود.

وی با اشاره به مصوبه ای که مجلس در مورد کارگزارن شرکت مخابرات دارد، افزود: مطابق این مصوبه شرکت مخابرات ایران باید نسبت به تامین امنیت شغلی کارگزاران اقدام کند که حالا در تفسیر این مصوبه نیز دو دیدگاه وجود دارد. یکی اینکه شرکت مخابرات باید نسبت به عقد قرارداد طولانی مدت اقدام کند و دوم اینکه اطمینان خاطر داده شود که شرایط فعلی آنها برقرار است.

وزیر ارتباطات  با بیان اینکه به لحاظ حقوقی آن چیزی که از مصوبه مجلس برداشت می شود چنین است که مخابرات هر سال اقدام به تمدید قرارداد آنها کند، خاطر نشان کرد: شرکت مخابرات اقدام به تمدید یکساله قرارداد آنها می کند اما درخواست کارگزاران عقد قرارداد طولانی مدت توسط مخابرات است.

]]>
2017/12/4
<![CDATA[بازدید اعضای کارگروه بررسی و نظارت ستاد پیشگیری از جعل اسناد رسمی]]> 2017/12/3 <![CDATA[حمایت از  حضور استارت آپ های ایرانی در نمایشگاه باکوتل 2017]]> مرکز توانمندسازی کسب و کارهای نوپا سازمان فناور یاطلاعات ایران، با حمایت از استارتاپ های متقاضی حضور در نمایشگاه باکوتل 2017  زمینه حضور فعالان این بخش را فراهم کرد.

حمایت از  حضور استارت آپ های ایرانی در نمایشگاه باکوتل 2017

]]>
مهندس شهلا اصولی، رییس مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب و کارهای نوپای فاوا، در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: از ایران 9 استارتاپ در نمایشگاه باکوتل حاضر خواهند بود که تامین بخشی از هزینه های حضور و همچنین انجام هماهنگی ها با طرف خارجی از جمله حمایت های صورت گرفته در این حوزه محسوب می شود.

وی  برگزاری نمایشگاه باکوتل را یکی از رویدادهای مهم صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات در منطقه قفقاز دانست و ادامه داد: این نمایشگاه از 14 تا 17 آذرماه در باکو پایتخت آذربایجان برگزار می شود.

مهندس اصولی خاطرنشان کرد: با دستور و مساعدت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و در راستای حمایت دولت از کسب و کارهای نوپا، شرکت های استارتاپی ایرانی، در پاویون ایران توانمندی های خود را ارائه می کنند که از جمله شرکت ها می توان به دیوار، زرین پال و تلوبیون اشاره کرد.

وی ادامه داد: همچنین با حضور مقامات عالی وزارت در این نمایشگاه هماهنگی لازم جهت توسعه بازار و خدمات آنها در کشورهای عضو اکو فراهم می شود.

وی تصریح کرد: از آنجاییکه این رویداد همزمان با نشست وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات عضو اکو برگزار می شود, با حمایت وزارت ارتباطات فرصت مغتنمی برای گسترش فعالیت این کسب و کارهای نوپا در کشورهای عضو فراهم خواهد شد.

]]>
2017/12/3
<![CDATA[فناوری اطلاعات در خدمت کم‌توانان و توان‌خواهان بخش سوم ]]> توانمندسازی الکترونیکی و بررسی چالش‌های سلامت اجتماعی افراد کم‌توان و تسهیل گری در کاهش مشکلات از طریق تعامل میان پژوهش و سیاست‌گذاری از وظایف محوری کارگروه مناسب‌سازی و توسعه دسترسي الكترونيكي افراد کم‌توان و توان‏خواه است.

فناوری اطلاعات در خدمت کم‌توانان و توان‌خواهان بخش سوم

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : چشم‌انداز فعالیت كارگروه مشورتی ، مناسب‌سازی و توسعه دسترسی الکترونیکی و بهینه‌سازی وضعیت دسترسی‌پذیری افراد توان‌خواه به كمک فناوری‌های نوین به‌ویژه فناوری مطالعات و ارتباطات با همکاری بخش خصوصی، NGO  و مشاركت كلیه دستگاه‌های اجرایی و حکومتی كشور در افق 1404 بیان‌شده است.

در این راستا  تشویق، حمایت و ایجاد شبکه‌هایی برای همکاری رسانه‌ها و وسایل ارتباط‌جمعی برای اطلاع‌رسانی و ارتقای آگاهی‌های شهروندی و تخصصی جهت فرصت سازی و مشارکت و تعامل جامعه با افراد توان‌خواه حائز اهمیت است . همچنین همکاری متقابل و استفاده از کمک و حمایت فنی و مالی شبکه بخش خصوصی و مؤسسات توانمند فعال در حوزه ICT برای طراحی و اجرای برنامه‌های مجازی برای افراد کم‌توان ،می‌تواند مؤثر باشد.

کارگروه مشورتی ،در جهت تأمين نيازهاي کم‌توانان از طريق فناوري اطلاعات و ارتباطات  توجه بیش‌ازپیش به فناوری‌های میان‌رشته‌ای و همگرا در کشور. ارتقاء حوزه‌‌هایی مانند اینترنت اشیاء و همچنین تقویت خدمات، دادگان، محتوا و ابزارهای زبانی و موضوع زبان فارسی و رایانه برای مناسب‌‌سازی و توسعه دسترسی الکترونیکی افراد کم‌توان در فضای مجازی و دنیای وب،  به‌منظور استقبال از حضور اجتماعی این افراد و سالمندان در شبکه‌ها و گروه‌های اجتماعی را مورد تأکید قرار داده است .

ارائه مشاوره و تعریف پروژه برای نهادها و سازمان‏هاي دولتي و عمومي در جهت توسعه دسترسي به منابع و خدمات الكترونيكي یکی از وظایف کارگروه مشورتی است و در همین راستا حدود 100 عنوان پروژه زیرساختی موردنیاز کشور برای توسعه دسترسی الکترونیکی کشور برای دستگاه‌های اجرایی تعریف‌شده است .

در حوزه کارآفرینی، اشتغال و معیشت : فهرست پروژه‌های پیشنهادی کارگروه مشورتی مناسب‌سازی و توسعه دسترسی الکترونیک ویژه افراد کم‌توان و ناتوان شامل موارد ذیل است :

 1. طراحی سکو و سامانه مدیریت مراکز توان‌بخشی کارگاه‌های حمایتی ویژه کارآموزان دارای معلولیت
 2. طراحی سامانه برخط معرفی و ارائه روزمه افراد دارای معلولیت با امکان درخواست همکاری از طرف کارفرما
 3. سامانه توسعه مدیریت و نظارت مراکز توان‌بخشی حرفه‌ای
 4. تدوین استانداردهای فنی و حرفه‌ای ویژه  افراد دارای معلولیت با توجه ویژه به فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه دسترسی الکترونیک
 5. طراحی سامانه مدیریت محتوای آموزشی ویژه کارگاه‌های آموزشی٬ حمایتی و توليدی
 6. تدوین و طراحی محتوای الکترونیکی آموزش برای افراد دارای معلولیت در کارگاه‌های آموزشی٬ حمایتی و توليدی
 7. تدوین استانداردهای آمایش‌های شغلی برای افراد دارای معلولیت
 8. ایجاد بانک اطلاعات جامع کارآفرینی و اشتغال افراد دارای معلوليت.
 9. سامانه اطلاع‌رسانی برخط آیین‌نامه‌های حفاظت٬ ایمنی و بهداشت‌کار ویژه شاغلين دارای معلوليت
 10. طراحی استانداردهای دورکاری برای طیف‌های مختلف افراد دارای معلولیت
 11. طراحی و حمایت ویژه از سامانه‌های دورکاری برای طیف‌های مختلف افراد دارای معلولیت
 12. سکو بنگاه الكترونيكي افراد با نیازهای ویژه
 13. سکو فروشگاه الکترونیکي کتب تخصصی حوزه معلولین
 14. سامانه جمع‏آوري و ثبت و معرفی معلولان (ماهر و هنرمند)

فهرست پروژه‌های پیشنهادی ، حوزه حقوقی و عدالت و توسعه مدنی :

 1. سامانه یکپارچه ثبت شکایات افراد دارای معلولیت

1-1- اپلیکیشن

1-2- درگاه برخط

1-3- سامانه تلفنی

1-4- سامانه پیامکی ویژه ناشنوایان

 1. مشاوره حقوقي برخط افراد با نیازهای ویژه
 2.   سامانه ثبت شکایات و پیشنهادات تخصصی افراد با نیازهای ویژه
 3. شبكه‏هاي اجتماعي افراد با نیازهای ویژه
 4. شبكه اجتماعي همراه افراد با نیازهای ویژه

این فهرست ها بر اساس ارتباط محورهای فناوری‏های نوین و همگرا به ویژه فاوا با كم‏ تواني، ناتواني و امکان به خدمت گرفتن و بهره‏ مندی حداکثری از قابلیت ‏های فاوا تهیه شده است .

]]>
2017/12/2
<![CDATA[فناوری اطلاعات در خدمت کم‌ توانان و توان‌خواهان ( بخش دوم )]]> هماهنگی میان دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی و همچنین ایجاد نهاد مشورتی در حوزه مناسب‏ سازي و دسترسي الكترونيكي باهدف توانمندسازي الكترونيكي کم‌ توانان در فضاي مجازي ضروری است .

فناوری اطلاعات در خدمت کم‌ توانان و توان‌خواهان ( بخش دوم )

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : در راستای اجرای ماده 13 برنامه جامع حمایت از حقوق افراد ناتوان، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده است، تا استانداردهای دسترس‌پذیری به وب‌سایت‌ها و پرتال‌های مجازی برای فناوری‌های کمکي نابینایان و کم‌بینایان را تدوین و بر رعایت آن از سوی دستگاه‌های اجرایي نظارت کند.
با توجه به توسعه فناوری اطلاعات و نقش این فناوری در دگرگونی‌های عظیم در جوامع و به ویژه بهبود وضعیت زندگی جامعه کم‌توان، نیاز به كارگروه مشورتی در راستای بهبود وضیعت دسترسی کم‌توانان با كمک فناوری اطلاعات و ارتباطات در فضای مجازی ضرورت پیدا کرد .
از اهداف مهم (کارگروه مشورتی مناسب سازی و توسعه دسترسی الکترونیک ویژه افراد کم توان و توان خواه) می‌توان به کمک به تدوين سياست‏ها و راهبردهاي دسترسي الكترونيكي در كشور،کمک به تدوين استانداردهاي بهينه‏سازي دسترسي جهت تصويب در مراجع ذيصلاح، ارائه مشاوره به نهادها و سازمان‏هاي دولتي و عمومي در جهت توسعه دسترسي به منابع و خدمات الكترونيكي ،همفکری در طراحي پروژه‏هاي كلان دسترسي الكترونيكي با همكاري سازمان‏هاي مختلف اشاره کرد .
محدوده عملکرد کارگروه مشورتی حوزه گسترده توسعه دسترسی با کمک فناوری‌های نوین به‌ویژه دسترسی الکترونیکی برای افراد کم‌توان بوده و کلیه دستگاه‌های اجرایی کشور و نهادهای عمومی و حاکمیتی و نیز بخش خصوصی و (NGO) را در سراسر كشور شامل می‌شود. که در گام اول اولویت با سازمان‌های مدعو و هماهنگي با وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي، وزارت کشور و سازمان بهزيستي كشور، ستاد مناسب‎‏سازي کشور و كميسيون ملي يونسكو و وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و آموزش و پرورش استثنایی است. 
بر اساس این گزارش باید گفت : ماموریت ذاتی کار گروه مشورتی ،ايجاد فضاي تعاملی بين دستگاهي و فرابخشي در زمينه استفاده فناوري اطلاعات و بهبود سطح دسترسي الکترونیکی افراد کم توان به خدمات مختلف از قبيل آموزش، حمل‌ونقل، درمان، خدمات حقوقي و . . . است .

در این راستا کار گروه مشورتی فهرست حوزه‏های اصلی و پروژه‏های زیرساختی پیشنهادی خود را به منظور ارتباط فناوری‏های نوین به ویژه فاوا با کم توانان  و بهره‏مندی حداکثری پروژه‏های کم توانان از قابلیت‏های حوزه فاوا ارائه کرده است .
بخش ها و حوزه های پیشنهادی اعضاء کار گروه مشورتی شامل :- حوزه آموزشی، يادگيري، فرهنگی و فرهنگ‏سازي - حوزه كارآفريني، اشتغال و معيشت افراد- حوزه حقوقی و عدالت اجتماعي و توسعه مدني- حوزه زیست‌محیطی و GIS-  حوزه سلامت (پیشگیری و درمان و مشاوره) -  حوزه زنان و كودكان -  حوزه NGO و بخش خصوصي-  حوزه ورزش، سرگرمي و اوقات فراغت- حوزه مديريت، ساماندهي، ساختاري و سازماني- حوزه دسترسي فيزيكي- حوزه اقتصادی، تأمين مالي، بودجه و برنامه‏اي - -حوزه استانداردسازی و شاخص‏ها- حوزه پژوهشی و علمی-  حوزه فنی و فناوری-  است . 
در حوزه آموزش و فرهنگ، فهرست پروژه های پیشنهادی کار گروه مشورتی مناسب سازی و توسعه دسترسی الکترونیک ویژه افراد کم توان و ناتوان شامل موارد ذیل است :

 1. طراحی و پیاده سازی سامانه سطح بندی مدارس فراگیر سازی شده بر اساس تعداد دانش آموزان کم توان و  مولفه های مناسب سازی
 2. طراحی و پیاده سازی سامانه اختصاص تسهیلات و امکانات ویژه به مدارس فراگیرسازی و مناسب سازی شده
 3. طراحی نشان وسامانه مدیریت نشان تعالی فراگیر سازی برای مدارس وسایر نهادهای آموزشی
 4. طراحی و تولید محتوای آموزش الکترونیک برای دانش آموزان بانیازهای ویژه
 5. تدوین استانداردهای دوره های آموزش الکترونیک برای دانش آموزان با نیازهای ویژه
 6. طراحی ساختار آموزش هوشمند برای معلولین برای آموزش های مقاطع پایه ومتوسطه       
 7. طراحی سامانه ویدیو کنفرانس ویژه ارتباط معلم تلفیقی و رابط دانش آموزان با نیازهای ویژه در مدارس عادی
 8. طراحی پیاده سازی سکوی انتقال دانش و تجربیات مربیان و معلمین برای دانش آموزان با نیازهای ویژه
 9. طراحی و پیاده سازی اکوسامانه جامع و اطلس توزیع دانش آموزان با نیازهای ویژه درکشور

13-1-سامانه مدیریت قراردادهای سرویسهای ایاب و ذهاب دانش آموزان استثنایی

13-2-سامانه توزیع کتب درسی دانش آموزان استثنایی

13-3-سامانه ثبت اطلاعات و فعالیتهای حوزه توانبخشی،مشاوره و مددکاری مدارس دانش آموزان استثنایی

13-4-سامانه سنجش و ارزیابی پیش از دبستان دانش آموزان استثنایی

13-5-سامانه آموزشی‏آشنایی با آموزشهای تلفیقی و فراگیر دانش آموزان عادی و استثنایی(اولیاء و مربیان، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان)

13-6- امکانات مورد نیاز و كاربردي ارزشيابی دوره پيش از دبستان دانش‏آموزان با نيازهاي ويژه(استثنايی)

13-7-پروژه‌ها، نیازهای کاربردی ثبت اطلاعات دانش‏آموزان با نیازهای ویژه مراکز خاص و دانش‏آموزان تلفیقی-فراگیر

 1. پایگاه اطلاع رسانی و دانش افزایی ویژه والدین کم توانان ذهنی  ودارای اوتیسم
 2. انتشار کتب فرهنگ سازی توسعه دسترسی الکترونیک و فیزیکی
 3. طراحی نشان و سامانه مدیریت نشان تعالی فراگیر سازی برای دانشگاه ها ومراکز آموزش عالی
 4. طراحی وتولید محتوای آموزش عالی الکترونیک برای دانش جویان با نیازهای ویژه
 5. تدوین استانداردها و  آئین نامه های دوره های آموزش عالی الکترونیکی برای دانشجویان با نیازهای ویژه
 6. طراحی ساختار آموزش عالی الکترونیک و هوشمند برای دانش جویان بانیازهای ویژه
 7. دانشگاه الكترونيكي دانش‏جویان با نیازهای ویژه
 8. تهیه وتدوین رشته های تخصصی مناسب سازی عمرانی و توسعه دسترسی الکترونیکی
 9. طراحی بازی های رایانه ای کودکان عادی و کم توان  
 10. طراحی سامانه همکاری دانش آموزان عادی و دانش آموزان با نیاز های ویژه
 11. حمایت از دوره‌های آموزش مجازی ویژه کم توانان
 12. حمایت از کتاب‌های آموزشی فناوری اطلاعات ویژه کم توانان
 13. مدرسه الكترونيكي دانش‏آموزان با نیازهای ویژه
 14. سکو و محتوای فيلم آموزشي
 15. مركز رشد مجازي
 16. سامانه ومحتوای آموزش مجازي خانواده‏ها،( جامعه‏شناسي و روانشناسي کم توانان )
 17. نشر الكترونيكي تخصصي

34-1-مناسب سازی محصولات چندرسانه ای برای ناشنوایان

34-2-نشر کتب الکترونیکی و صوتی برای نابینایان

 1. ایجاد مركز حرفه‏آموزي مجازي

لازم به ذکر است که کارگروه مشورتی مناسب سازی و توسعه دسترسی الکترونیک رسالت مشورتی داشته و محصول فعالیت‌های آن هماهنگی بیشتر میان دستگاه‌های اجرایی کشور و بخش غیردولتی در اجرای پروژه‌هاي مصوب خواهد بود و درصورت لزوم قوانین و دستورات لازم را به نهادهای تصمیم‏گیر پیشنهاد می‌كند

گفتنی است در شماره بعدی این گزارش به بررسی  پروژه های پیشنهادی( کارگروه مشورتی مناسب سازی و توسعه دسترسی الکترونیک ویژه افراد کم توان و توان خواه )در سایر حوزه ها اشاره خواهد شد .

]]>
2017/11/29
<![CDATA[اقتصاد دیجیتال پیش رونده اقتصادهای دنیاست]]> اقتصاد دیجیتال پیش رونده اقتصادهای دنیاست و در مجمع جهانی اقتصاد اسلامی در مالزی مهمترین پیام کشورهای توسعه یافته اسلامی بر پایه اقتصاد دیجیتال بود.

اقتصاد دیجیتال پیش رونده اقتصادهای دنیاست

]]>
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد : تصدی گری دولت در بخش ارتباطات نسبت به دیگر حوزه ها به حد پایینی رسیده است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و‌اطلاع رسانی وزارت ارتباطات، محمدجواد آذری جهرمی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و در جمع تشکل های مختلف بخش خصوصی، گفت: در پنجمین کنفرانس بین المللی فضای مجازی،  تقریبا تمام کشورها بر اقتصاد دیجیتال تاکید داشتند و هند به عنوان یکی از اقتصادهای در حال رشد دنیا اعلام کرد تا سال ۲۰۲۵، یک تریلیون دلار درآمد اقتصاد دیجیتال دارد.

 آذری جهرمی رابطه رشد GDP با رشد اقتصاد دیجیتال را معنی دار دانست و خاطرنشان کرد: قدرت و تحولی که اقتصاد دیجیتال در دنیا ایجاد می کند خیلی بزرگ است و همه کشورها برای آن برنامه ریزی می کنند بطوریکه برآورد می شود حجم این بازار 4.2 تریلیون دلار باشد.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه در کشورهای OEDC سهم اقتصاد دیجیتال 5 درصد است، اظهار کرد: مهمترین پیام اقتصاد دیجیتال ترکیب بخش های مختلف با هم است که نقش کلیدی آن را فناوری اطلاعات را اجرا می کند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه 19.4 درصد در سال برای ارزش افزوده بخش فناوری اطلاعات در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: این عدد می تواند هدفی برای توسعه اقتصاد دیجیتال باشد که از پنج تا شش ماه قبل از دولت یازدهم مطالعات روی این حوزه شروع شده تا وضعیت را روشن کنیم تا به رشد 19.4 درصدی برسیم که بنظر می رسد به راحتی قابل دسترس است.

وی افزود: برنامه ما این است تا با نگاه جامع به اقتصاد دیجیتال به جا انداختن آن بپردازیم. البته امروز در کشور بنابه ساختاری که وجود دارد فناوری اطلاعات زیرساخت توسعه دیجیتال است و سرفصل مجزا ندارد و با خدمات ترکیب است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  با اشاره به اینکه تصدی گری دولت در بخش ارتباطات تا حدود زیادی واگذار شده است، گفت: هرچند سهام ۲۰ درصدی مخابرات ایران را داریم اما بصورت مستقیم در عرصه ارتباطات کشور فقط شرکت ارتباطات زیرساخت با درآمد حدود ۲ هزار میلیارد تومان در سال وجود دارد که در مقایسه با اپراتورها و شرکتهای FCP  در واقع ۶ یا ۷ درصد حجم این بازار بیشتر نیست که آنرا نیز بنابه تکلیف قانون بر عهده داریم.

وی با بیان اینکه دولت در این حوزه وظیفه مقررات گذاری و‌نظارت بر بازار را بر عهده دارد، افزود: بنابراین تصدی گری دولت در حوزه ارتباطات نسبت به دیگر حوزه ها کمتر است.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه کشور تکلیف هست تا حجم ۳۵ هزار میلیاردی حوزه ارتباطات، ۲.۵ برابر شود، اظهار کرد: البته بابت عقب ماندگی حوزه ارتباطات ثابت امیدواریم محقق شود چراکه بازار ثابت نشان می دهد یک دهم چیزی است که باید باشد.

عضو‌کابینه دولت دوازدهم رشد بخش فناوری اطلاعات در دنیا را رشد بی نظیری دانست و تصریح کرد: روزی ۱۰ شرکت بزرگ دنیا را شرکت های صنعتی تشکیل می دادند اما امروز می بینیم که عمدتا این شرکت ها، از حوزه فناوری اطلاعات هستند.

آذری جهرمی با بیان اینکه از گذشته بنابه اقتضائات مهمترین وظیفه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بخش ارتباطات بوده است، گفت: البته بعد از برون سپاری و خصوصی سازی که صورت گرفت وزارت ارتباطات کوچک شد و به مرحله انحلال رسید اما دوباره در زمان دکتر واعظی زحمت زیادی کشیده شد تا ماموریت ها برگردد اما باز ساختار گذشته حفظ شده است.

عضو کابینه دولت دوازدهم سازمان فناوری اطلاعات را نزدیک ترین مجموعه وزارت ارتباطات به اقتصاد دیجیتال دانست و تصریح کرد: حتی سازمان فناوری اطلاعات نیز نه یک نهاد رگولاتور و نه یک سازمان توسعه ایست.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه با تغییر آرایش پست بانک و منطقه ویژه اقتصادی پیام می توانیم باعث رشد اقتصاد دیجیتال شد، خاطر نشان کرد: همچنان در کشور نگاه فناوری ستیز را از سوی برخی و تعدادی از مسوولان را شاهد هستیم درحالیکه دنیا به فکر استفاده از فرصت های آن است.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با تاکید بر اینکه وقتی به فکر استفاده از فرصت ها نباشیم، آن وقت درگیر تهدیدات می شویم، گفت: مجموعه پست با همه تلاش هایی که طی چهار سال گذشته انجام داد توانست درآمد این حوزه را از 350 میلیارد تومان به 800 میلیارد تومان برساند و من مطئمن هستم که با اجازه دادن به بخش خصوصی و اپراتورهای پستی در کوتاه مدت که می تواند کمتر از یک سال باشد، درآمد بخش پست به دو برابر افزایش پیدا کند.

وی از آزادسازی ترانزیت بین الملل خبر داد و افزود: با تغییر ساختار شرکت ارتباطات زیرساخت که ظرف یک ماه آینده اساسنامه آن برای تصویب به هیات دولت فرستاده می شود از ظرفیت بخش خصوصی و بورس برای فعال سازی آن استفاده می کنیم.

آذری جهرمی به قرارداد ترانزیت بین الملل جنوب به شمال اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار ظرفیت ترانزیت جنوب به شمال با قراردادی که بعد از سه ماه مذاکره منعقد شد 300 گیگ بر ثانیه بر ظرفیت ترانزیت بین الملل افزوده شد و آنرا فعال سازی کردیم.

وزیر ارتباطات با اشاره به اصلاح نظام تعرفه در حوزه ثابت اظهار کرد: اصلاح نظام تعرفه در حوزه ثابت گام مهمی بود که انجام شد هرچند فشار بسیار سنگینی در ابعاد مختلف وارد آمد اما پیش بینی می کنیم که این تغییر، کمک زیادی به حوزه تولیدکنندگان محتوای داخلی و افزایش رضایت مردم کند.

عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه در کمیسیون تنظیم ارتباطات سه عضو صاحب نظر حضور دارند که بنا داریم از بخش خصوصی آنها را انتخاب کنیم، تصریح کرد: البته یک نفر را از سازمان نظام صنفی رایانه ای را عضو کردیم که باعث شد در مورد بخش خصوصی ما واقع بین تر شویم و همچنین نظرات در این کمیسیون شفاف و بدون رانت مطرح شود که خیلی از این اتفاق خوشحالیم.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با اعلام اینکه برای نخستین بار با همکاری نزدیک با سندیکای مخابرات، پیوست فناوری را استخراج و فعال کردیم، خاطر نشان کرد: برای نخستین بار تخمین زدیم که طی پنج سال آینده چه مقدار تجهیزات نیاز داریم و بدست آوردیم که چه مقدار آن را از داخل می توانیم تهیه کنیم و چقدر توان و سرمایه نیاز است که تجهیزاتی که نداریم را تولید کنیم.

وی با اشاره به مشخص شدن اینکه چه تجهیزاتی باتوجه به توان و سرمایه مورد نیاز در داخل اقتصادی نیست، افزود: در پی آن با هماهنگی سندیکای مخابرات به وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد دادیم تا روند تعرفه ها را طوری تنظیم کند که رقابت در داخل برای تولید تجهیزات ایجاد شود و بتوانیم از تولید داخل حمایت کنیم.

آذری جهرمی با بیان اینکه مطابق قانون ششم توسعه کشور باید کف پهنای باند در دسترس مردم 20مگابیت برثانیه باشد، گفت: بنابراین نیاز است از فناوری ADSL به سمت فناوری سریعتری برویم که همین تغییر تکنولوژی باعث ایجاد انقلاب در سطح کشور در حوزه پیمانکاری و بخش خصوصی می شود.

عضو کابینه دولت دوازدهم در پایان رضایتمندی را با همکاری نزدیک با بخش خصوصی و مردم قابل دسترس دانست.

]]>
2017/11/28
<![CDATA[فناوری اطلاعات مؤثرترین راه برای توانمندسازی افراد کم‌توان و توان‌خواه است (بخش نخست )]]> توانمندسازی الکترونیکی و سهولت دسترسی به ابزارها و سامانه‌های الکترونیکی برای افراد کم‌توان می‌تواند جایگزینی مناسب جهت جبران ناتوانی‏ها و محدودیت‏های این افراد باشد.

فناوری اطلاعات مؤثرترین راه برای توانمندسازی افراد کم‌توان و توان‌خواه است (بخش نخست )

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : کم‌توانی  پدیده‌ای است اجتماعی و بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی بشراست  به‌گونه‌ای که هر انسانی در طول حیات خود به علل مختلف مثل بیماری‌ها و حوادث و یا رسیدن به دوران سالمندی آن را تجربه خواهد کرد. سازمان جهانی سلامت (WHO) آمار جهانی افراد کم‌توان و ناتوان (معلول) را در حال رشد دانسته (650 میلیون معلول) و با تعریف جدید از معلولیت این رقم به 15 درصد رسیده است. کم‌توانی فيزيكي و حتي ذهني بعضي از افراد جامعه، نبايد موجب محروميت آنان از حقوق و فعالیت‌های اجتماعي و يا طرد از جامعه شود. لازم است تا به كمك فناوري‏هاي مناسب، ضعف جسمي و حتي ذهني اين افراد جبران شود  و آنان همچون ديگر آحاد جامعه بتوانند دوشادوش ديگران به كار و فعاليت بپردازند.

به همین منظور سازمان علمی و فرهنگی یونسکو در نوامبر سال 2014 میلادی کنفرانسی با موضوع توسعه دسترسی الکترونیکي برای افراد کم‌توان در کشور هندوستان برگزار كرد. در این کنفرانس مقرر شد نمایندگی‌های یونسکو در کشورهای مختلف در جهت توسعه دسترسی الکترونیکی برای افراد دارای معلولیت، به همراه نهادهای دولتی و مدنی کشورها تلاش کنند. سازمان ملل با تصويب قوانين استاندارد به‌منظور بر ابرسازی فرصت‌ها براي افراد کم‌توان ، دولت‌ها را براي مناسب‌سازی و تسهيل دسترسي به محیط‌های فيزيكي اطلاعات و ارتباطات، ترغیب نمود و از دولت‏ها خواسته شد تـا از دسترسـي مناسـب کم‌توانان به خدمات اطلاعاتي، رسانه‏اي جمعي و امكانات ارتباطي اطمينـان يابنـد.

بر اساس این گزارش  براي تشخیص نوع و تعیین شدت انواع ناتوانی، طبقه­بندي­هاي مختلفي وجود دارد كه رايج­ترين آن‌ها طبقه­بندي بین‌المللی عملكرد، ناتواني (معلوليت) و سلامت است كه به‌اختصار تحت عنوان طبقه­بندی ICF نام‌گرفته است. چراکه کمک به  کم‌توانان برای كسب استقلال و كنترل عوامل محيطي مستلزم آن است كه در فرآيند تشخیص نوع و تعیین شدت ناتوانی افراد، شاخص­هايي مانند وضعيت سلامت (رفاه جسمي، رواني، اجتماعي و معنوي)، عملكرد، نوع و سطح اختلال، فعاليت­ها، ناتواني­ها، عوامل محيطي و نحوه مشاركت­هاي اجتماعي را به‌دقت لحاظ شود تا با ديدگاهي كاركردگرايانه به طبقه­بندي همه افراد جامعه و انطباق سطح خدمات با نيازهاي آنان پرداخت.

بر اساس طبقه‌بندی ICF ناتوانی دارای طیف است و  هر فردی در زندگی خود ممکن است در این طیف قرار بگیرد چون بالا رفتن سن و سالخوردگی نیز به معنای از دست دادن برخی از قابلیت‌های فیزیکی انسان است به‌عنوان‌مثال فردی که از عینک استفاده می‌کند در حوزه بینایی دچار نوعی از کم‌توانی است .

در کشور ما نیز پیرو اجلاس یونسکو ، سمینار دوروزه‌ای در آذرماه سال 1394 با حضور نمایندگانی از سازمان بین‌المللی یونسکو و سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان بهزیستی کشور و همچنین سازمان آموزش‌وپرورش استثنائی کشور برگزار شد و در آن به تداوم کارها و تشکیل گروه یا شورای مشورتی توسعه دسترسی الکترونیکی برای افراد کم‌توان ایران تأکید شد.

در این راستا کارگروه مشورتی مناسب‌سازی و توسعه دسترسی الکترونیک ویژه افراد کم‌توان و ناتوان در سازمان فناوری اطلاعات ایران باهدف توسعه و بهبود وضيعت دسترسي توان‌خواهان در فضاي مجازي تشکیل شد .

اولين جلسه کارگروه در تاريخ 06/04/1395 در اين سازمان با حضور روسای سازمان بهزیستی کشور، کمیسیون ملی یونسکو- ایران و نمایندگانی از دانشکده علوم توان‌بخشی، پژوهشکده مهندسی و علوم پزشکی جانبازان، جهاد دانشگاهی، سازمان مدیریت و برنامه‏ریزی کشور، شهرداری تهران، مرکز تحقیقات مخابرات، انجمن‏های تخصصی، مؤسسات آموزشی و ساير ارگان‏هاي ذی‌ربط تشكيل گرديد و  تاکنون چهار جلسه اصلی و تعداد زیادی جلسه فرعی (زیرگروه) برگزارشده است .

اعضای کارگروه مشورتی از میان افراد حقوقي و حقیقي به‌عنوان اعضای اصلي و فرعي و اعضای معین و حامیان (حقوقي و حقیقي) انتخاب‌شده‌اند و شامل نهادهای مختلفی نظیر  وزارت تعاون٬ کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی کشور - وزارت کشور و شهرداري‏ها - وزارت راه و شهرسازی - وزارت علوم٬ تحقيقات و فناوری و دانشگاه‌ها - وزارت بهداشت٬ درمان و آموزش پزشکی  - سازمان مدیریت و برنامه‏ریزی کشور - بنياد شهيد و امور ایثارگران - وزارت ورزش و جوانان -وزارت آموزش‌وپرورش -  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات  و NGO  ها  است .

در خصوص حوزه اختیارات و عملکرد کارگروه مشورتی  باید گفت : این کارگروه وظیفه و پیشینه مشورتی داشته و نتایج  فعالیت‌های آن باعث هماهنگی بیشتر میان دستگاه‌های اجرایی کشور می‌شود و  در این راستا قوانین و دستورات مصوب شده در کارگروه  را به نهادهای تصمیم گیر پیشنهاد می‌كند.

گفتنی است در شماره بعدی این گزارش به بررسی وظایف  کارگروه مشورتی  و همچنین شاخص‌های  احصاء شده کارگروه مشورتی به‌عنوان پروژه زیرساختی موردنیاز برای توسعه دسترسی الکترونیکی کشور در بخش‌های مختلف اشاره خواهد شد.

]]>
2017/11/28
<![CDATA[چهارمین جلسه کارگروه مشورتی مناسب‌سازی و توسعه دسترسی الکترونیک ویژه افراد کم‌توان و توان خواه برگزار شد ]]> چهارمین جلسه کارگروه مشورتی به‌منظور بررسی راهکارهای بهینه‌سازی دسترسی و توانمندسازی افراد کم‌توان و دارای نیازهای ویژه و همچنین تلاش برای رفع چالش‌ها و محدودیت‌های این افراد به کمک فناوری اطلاعات و ارتباطات در سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد .

چهارمین جلسه کارگروه مشورتی مناسب‌سازی و توسعه دسترسی الکترونیک ویژه افراد کم‌توان و توان خواه برگزار شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران :مهندس جهانگرد معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران : ضمن تأکید بر استفاده از فناوری‌های نوین به‌ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) در بحث کمک به افراد کم‌توان گفت : ساختن انواع ابزارها در محیط‌های مجازی تحت عنوان اپلیکیشن های مختلف علاوه بر بهبود عملکرد توان‌خواهان جسمی و فیزیکی به بسیاری از بیماری‌های روان‌شناختی نیز کمک می‌کند .

معاون وزیر ارتباطات در جمع اعضاء و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی با اشاره به این نکته که تلاش‌های NGO  ها بدون کمک‌های ملی در قلمروهای جغرافیایی کوچک محدود می‌شود  گفت : می‌شود از جمع‌بندی  و نتایج نشست‌های این کارگروه با ملاحظه استاندارهای جهانی یک برنامه نسبتاً جامعی در سطح ملی ایجاد کرد و ظرفیت‌های موجود در این حوزه را در سطح ملی بسیج کرد .

وی در ادامه گفت : در سال 2014 میلادی سازمان علمی و فرهنگی یونسکو کنفرانسی با موضوع توسعه دسترسی الکترونیکي برای افراد کم‌توان در شهر دهلی کشور هندوستان برگزار كرد. در این کنفرانس مقرر شد نمایندگی‌های یونسکو در کشورهای مختلف در جهت توسعه دسترسی الکترونیکی برای افراد دارای معلولیت، به‌اتفاق نهادهای دولتی و مدنی کشورها تلاش کنند.

مهندس جهانگرد در ادامه افزود: در این راستا نیز کارگروه مشورتی مناسب‌سازی و توسعه دسترسی الکترونیک ویژه افراد کم‌توان و ناتوان در سازمان فناوری اطلاعات ایران تشکیل شد . همچنین ما در اجلاس مذکور پیشنهاد میزبانی نشست بعدی یونسکو  و استفاده از تجارب بین‌المللی را مطرح نمودیم .

گفتنی است چهارمین جلسه کارگروه مشورتی با حضور اعضاء و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی ازجمله اپراتورها ، نهاد ریاست جمهوری ،شهرداری تهران ، وزارت تعاون ،کار و رفاه ،سازمان برنامه‌وبودجه ،سازمان مدیریت ،دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی ، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و همچنین NGO ها در سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد .

در این کارگروه اعضاء گزارش‌های فعالیت خود را ارائه نموده و به بحث و تبادل و نظر و بررسی چالش‌ها ، محدودیت‌ها و فرصت‌های موجود و همچنین مبحث استانداردسازی و ترجمه و تبین و بهینه‌سازی استاندارهای بین‌المللی در حوزه کم‌توانان  با بهره‌گیری از  ایزو 40500 و کمک به تصویب و اخذ کد ملی از سازمان ملی استاندارد ایران پرداختند .

شایان‌ذکر است : در راستای اجرای ماده 13 برنامه جامع حمایت از حقوق افراد ناتوان، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده است تا استانداردهای دسترس‌پذیری به وب‌سایت‌ها و پرتال‌های مجازی برای فناوری‌های کمکي نابینایان و کم‌بینایان را تدوین و بر رعایت آن از سوی دستگاه‌های اجرایي نظارت کند .

همچنین از اهداف مهم این کارگروه می‌توان به کمک به تدوين سياست‏ها و راهبردهاي دسترسي الكترونيكي در كشور،کمک به تدوين استانداردهاي بهينه‏سازي دسترسي جهت تصويب در مراجع ذيصلاح، ارائه مشاوره به نهادها و سازمان‏هاي دولتي و عمومي در جهت توسعه دسترسي به منابع و خدمات الكترونيكي ،همفکری در طراحي پروژه‏هاي كلان دسترسي الكترونيكي با همكاري سازمان‏هاي مختلف اشاره کرد .

]]>
2017/11/26
<![CDATA[چهارمین کارگروه مشورتی کم توانان]]> 2017/11/26 <![CDATA[تهیه و انتشار توصیه های ارتقاء امنیت برای توزیع کنندگان برنامه های کاربردی موبایلی]]> وزارت ارتباطات، پیرو تکالیف تعریف شده در حوزه الزامات امنیتی شبکه ملی اطلاعات، توصیه های ارتقاء امنیت برای توزیع کنندگان برنامه های سامانه ها هوشمند را تهیه و منتشر کرده است.

تهیه و انتشار توصیه های ارتقاء امنیت برای توزیع کنندگان برنامه های کاربردی موبایلی

]]>
سید هادی سجادی، معاون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: بر اساس الزامات شبکه ملی اطلاعات و همچنین با توجه به تاکید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر تسریع در تحقق این الزامات، می بایست توصیه های امنیتی برای کسب و کارهای گوناگون فعال در فضای مجازی در جهت جلوگیری از بروز آسیب های احتمالی برای بهره‌برداران خدمات، تدوین و عملیاتی شود.

وی افزود: در همین راستا و بدلیل گستره وسیع تولید و استفاده از نرم افزارهای کاربردی تلفن همراه، توصیه های ارتقاء امنیت برای توزیع کنندگان برنامه های سامانه ها هوشمند تهیه و برای بهره برداری در اختیار صاحبان این کسب و کارها قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: برای این منظور، مطالعات دقیقی با کمک صاحب نظران انجام گرفت و طی نشست مشترک با مدیران کسب و کارهای مرتبط در حوزه توزیع و انتشار برنامه های کاربردی موبایلی و اخذ نظر مشورتی و دیدگاه ها و دغدغه های ایشان، نخستین بسته توصیه های امنیتی مربوط به این حوزه تهیه و نهایی شد.

مهندس سجادی یکی از مشکلاتی که از سوی صاحبان کسب و کارها برای اجرایی شدن این توصیه نامه مطرح شد را نداشتن تجهیزات آزمایشگاهی عنوان و تصریح کرد: مقرر شد تا زمان تامین و تکمیل شدن آزمایشگاه های مربوط به هریک از توزیع کنندگان محتوا، مرکز ماهر با درنظر گرفتن اولویت هایی نظیر اهمیت برنامه و تعداد مخاطبان، ارزیابی های لازم را انجام و در صورت وجود مخاطرات احتمالی، مراتب به تولید کننده و توزیع کنندگان برنامه به صورت مستقیم اطلاع داده خواهد شد.

وی با بیان این مطلب که فرآیند ارزیابی ها به صورت مشارکتی و تدریجی و بر اساس اولویت ها خواهد بود تصریح کرد: توصیه نامه مذکور در سه بخش تهدیدهای توزیع برنامه ها، توصیه های امنیتی برای رفع این تهدیدها و استانداردهای فنی دنیا برای امن سازی برنامه های کاربردی موبایلی ، آماده منتشر شده است.

وی ادامه داد: علاقه مندان برای دریافت متن کامل این الزامات می توانند از طریق سایت رسمی سازمان فناوری اطلاعات ایران و یا سایت مرکز ماهر اقدام کنند.

]]>
2017/11/25
<![CDATA[ کنفرانس تحقیقات بازی های دیجیتال]]> 2017/11/24 <![CDATA[بازی سازان برای استفاده از یک و نیم میلیارد دلار وام، به شهرهای کم جمعیت بروند]]> رییس سازمان فناوری اطلاعات گفت: با اجرای مدل جدید تعرفه گذاری اینترنت، مانند کشورهای توسعه یافته، ما هم وارد دنیایی می شویم که اپراتورها بحث حجم را حذف کرده و بر مبنای سرعت اینترنت را واگذار می کنند.

بازی سازان برای استفاده از یک و نیم میلیارد دلار وام، به شهرهای کم جمعیت بروند

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس نصرالله جهانگرد درنخستین دوره کنفرانس تحقیقات بازی های دیجیتال گفت: این موضوع که صنعت بازی های رایانه ای به مرحله ای از بلوغ رسیده است که به فاز پژوهشی وارد شده را باید به فال نیک گرفت و این موضوع نشان از عمیق شدن و ساخت یافتگی این صنعت است.

وی با بیان اینکه هر صنعتی که بخواهد پا بگیرد نیازمند اجزای مختلفی برای ساخت یافتگی و سیستماتیک شدن است گفت: در صورتی که به تولید دانش و مهارت نپردازیم، نقش ما در صنعت بازی های رایانه ای در حد مصرف کننده باقی می ماند.

مهندس جهانگرد ادامه داد: زبان مفاهمه در جهان امروز تصویری شده است به گونه ای که مفاهیم مهم یک کتاب را می توان در یک تیزر یا انیمیشن یک دقیقه ای به مخاطبان ارایه کرد. در صورتی که این پدیده به ابزاری تبدیل شود که مخاطب، عنصر فعالی در آن باشد، آن را می توان بازی دانست. در واقع در بازی های رایانه ای، بازیگر عنصر تکمیل کننده محصول است و بدون آن محصول کارایی ندارد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه تصور ساده انگارانه ای است اگر بازی را تنها یک ابزار تفریحی برای نوجوانان و جوانان بدانیم، گفت: بازی های رایانه ای ابعاد مختلفی از جمله روانشناختی، اخلاقی، اجتماعی و مهارت آفرینی دارد و توجه به این ابعاد، نیازمند عقبه فکری، دانشی و پژوهشی است و باید برای بازی سازان خوراک لازم علمی را فراهم کرد.

وی افزود: فرهنگ و تاریخ عمیق و چندبعدی جامعه، ذخایر بسیار زیادی را در اختیار بازی سازان قرار می دهد و به آنها توصیه می کنم مطالعات زیادی در حوزه های فرهنگ، تاریخ، تمدن و موضوعات اجتماعی و روانشناسی داشته باشند تا بازی های بزرگ تر، عمیق تر و موثرتری بسازند.

جهانگرد با بیان اینکه ابزارهای لازم برای ساخت و توسعه صنعت بازی های رایانه ای در کشور فراهم است گفت: با همکاری و هماهنگی بنیاد ملی بازی های رایانه ای استفاده بازی سازان از این ابزار را باید تسهیل کرد و آموزش مهارت را عمومی تر کنیم.

رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان سیاست جدید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در تعرفه گذاری اینترنت کشور گفت: مانند کشورهای توسعه یافته، ما هم وارد دنیایی شده ایم که اپراتورها بحث حجم را حذف کرده و بر مبنای سرعت اینترنت را واگذار می کنند. این موضوع فرصت ویژه ای برای بازی سازان و بازی فروشان است و صنعت بازی های رایانه ای را توسعه می دهد.

وی با بیان اینکه تنها فایده بازی های رایانه ای سرگرمی نیست گفت: این صنعت اشتغال زایی فراوانی را برعهده دارد. علاوه بر این یک بازی ساز، مهارت های زیادی را آموخته است که می توان از این مهارت ها در سایر بخش های صنعت کامپیوتر کشور استفاده کرد.

مهندس جهانگرد ادامه دارد: توقع داریم جریان پژوهشی کشور به جنبه های علوم انسانی بازی ها بیش از پیش بپردازد. اگر یک چالش می تواند روی جنبه منفی روانشناختی مخاطب کار کرده و او را به نقطه سقوط بکشاند، پس حتما می توان روی جنبه های مثبت که می تواند سبب افزایش سرمایه های انسانی شود کار کرد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه وزارت ارتباطات تعامل زیادی با بنیاد ملی بازی های رایانه ای دارد گفت: امیدواریم بتوانیم در سطح ملی حمایت هایی را که بازی سازان به آن نیازمندند، به صورت منظم و ساخت یافته و بدون دخالت در جریان بازار انجام دهیم.

وی با بیان اینکه بنیاد ملی بازی های رایانه ای می تواند به صورت موضوعی نیازهای بازی سازان را به ما منتقل کند گفت: علاوه بر اینکه امروز مراکز داده و بسترهای ابری به صورت آسان تری در اختیار بازی سازان قرار دارد، به زودی یک مرکز جدید پرظرفیت پردازش راه اندازی می شود و بازی سازان می توانند رندرینگ های سنگین خود را در این مرکز انجام دهند.

مهندس جهانگرد با بیان اینکه دولت نزدیک به یک و نیم میلیارد دلار برای توسعه اشتغال در شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت بودجه اختصاص داده است گفت: این منابع با کمک های بانک ها بیش از 12 هزار میلیارد تومان می شود. صنعت بازی سازی به راحتی می تواند با توزیع شبکه تولید خود از این اعتبارات استفاده کند. امکانات فنی اعم از زیرساخت ها و مراکز داده نیز در شهرهای کوچک فراهم است.

]]>
2017/11/23
<![CDATA[فراهم شدن زیرساخت های فناوری اطلاعات در استان ها]]> در اغلب استان‌ها ظرفیت زیرساخت بسیار خوب است و حتی می‌توان بسیاری از پروژه‌ها را در استان‌ها پایلوت کرد .

فراهم شدن زیرساخت های فناوری اطلاعات در استان ها

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس نصرالله جهانگرد در جلسه کارگروه توسعه دولت الکترونیک استان گلستان اظهار داشت: در اغلب استان‌ها ظرفیت زیرساخت بسیار خوب است و حتی می‌توان بسیاری از پروژه‌ها را در استان‌ها پایلوت کرد که پس از موفقیت در سطح کشور اجرایی کنیم.

وی افزود:  بر اساس گزارش‌های دریافت شده کار زیرساخت فناوری اطلاعات استان گلستان خیلی خوب بوده و این  استان در زیرساخت داده‌ای تمام ابزارهای لازم را دارد و ما برای تکمیل پروژه دولت الکترونیکی با جدیت کمک خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: مركز  آپا دانشگاه گلستان نیز در حد ملي بوده كه مايه مباهات استان است.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایرات، تصریح کرد: سه شنبه با وزرا و معاون اول رییس جمهور جلسه‌ای داریم که بگوییم زیرساخت شبکه مبادله موبایلی برای کشور کامل شده است.

وی تاکید کرد: نسخه موبایلی دولت الکترونیک راه‌اندازی شده که در قالب دولت همراه رونمایی و ارائه خواهد شد.

مهندس جهانگرد گفت: پورتال استانی دولت الکترونیک نیز در آینده‌ای نزدیک در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد تا اطلاعات استانی در آن بارگذاری شده و مردم استفاده کنند.

لازم به ذکر است در حاشیه این جلسه، با امضای تفاهم نامه همکاری میان استاندار گلستان و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران و پارک علم و فناوری استان، مرکز توانمندسازی و تسهیل گری استان گلستان افتتاح شد.

]]>
2017/11/22
<![CDATA[علما با بهره گیری از فضای مجازی محتوا مخاطب‌پسند تولید کنند]]> علما و روحانیون با آگاهی از فضای مجازی در تولید محتوا و ارائه آن با بیانی جذاب و مخاطب پسند به جامعه تلاش کنند.

علما با بهره گیری از فضای مجازی محتوا مخاطب‌پسند تولید کنند

]]>

معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات گفت: علما و روحانیون با آگاهی از فضای مجازی در تولید محتوا و ارائه آن با بیانی جذاب و مخاطب پسند به جامعه تلاش کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس نصرالله جهانگرد ظهر امروز در سومین اجلاس استانی نماز شهرستان مینودشت استان گلستان، با بیان اینکه شورای عالی فضای مجازی به دستور مقام معظم رهبری شکل گرفته است، اظهار کرد: مقدمات شبکه ی ملی اطلاعات شکل گرفته و خطوط ارتباطی فعلی پاسخگوی کل پهنای کشور است.

وی با اشاره به اهمیت فضای مجازی از بروز رسانی این تکنولژی و فن آوری به نیکی یاد کرد و افزود: در حال حاضر ۲۷۰ نرم‌افزار موضوعی نماز با قابلیت نصب بر روی تلفن همراه به زبان‌های فارسی و عربی طراحی شده و به دنبال این هستیم نرم‌افزارها را به زبان‌های رایج دنیا طراحی و در اختیار علاقه‌مندان قرار دهیم.

وی اضافه کرد: کانال‌های با محتوای غیر اخلاقی کمتر از یک درصد حجم اینترنت کشور را پر کرده و ما باید با نوآوری و خلاقیت مبانی دینی و شرعی و فعالیت‌های ارزشی را جایگزین این فضاها کنیم.

مهندس جهانگرد خاطرنشان کرد: آموزش‌های مرتبط با فضای مجازی را جدی بگیریم و برای نمونه کار کردن با نرم‌افزارهایی که در حوزه نماز و احکام طراحی شده را به بیش از ۲۰۰ هزار طلبه و روحانی که در بیش از ۷۰ هزار مسجد سطح کشور فعالیت مذهبی دارند آموزش بدهیم تا به راحتی نحوه استفاده و بهره‌گیری از این نرم‌افزارها و برنامه‌ها را به مردم آموزش بدهند.

وی از آمادگی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای حمایت از پژوهشگران، مخترعان، طراحان و برنامه‌سازان در حوزه‌های مختلف به ویژه بخش فرهنگی و‌ مذهبی خبر داد و تاکید کرد:  همه باید تلاش کنیم تا فضای مجازی برای فرزندان این مرز و ‌بوم یک محیط امن ‌و سالم متناسب با فرهنگ‌ و ‌عقایدمان باشد.

]]>
2017/11/22
<![CDATA[مصوبه دولت برای تحقق دولت الکترونیکی]]> معاون اول رییس جمهور تصمیمات جدید دولت را در راستای تحقق دولت الکترونیکی و اصلاح نظام اداری کشور به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد.

مصوبه دولت برای تحقق دولت الکترونیکی

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، هیات وزیران در جلسه 12 مهرماه خود به پیشنهاد مشترک سازمان اداری و استخدامی کشور و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

 -1 به منظور ایجاد هماهنگی بین دستگاهی، کلیه دستگاه‌های اجرایی مکلفند به منظور تحقق برنامه عملیاتی (با اولویت پروژه‌های مالیات الکترونیکی، معاملات دولتی الکترونیکی، سلامت الکترونیکی، بیمه الکترونیکی، استعلام مدرک تحصیلی، تکمیل پایگاه هویتی اطلاعات نسبی سببی، خزانه‌داری الکترونیکی و مدیریت الکترونیکی خدمات) نسبت به ارایه اطلاعات، وب سرویس‌های برخط، استعلام‌های الکترونیکی و برنامه‌های تلفن همراه، خدمات خود را جهت بهره‌برداری در مرکز ملی تبادل اطلاعات، کارپوشه ملی ایرانیان، سامانه دولت همراه، سامانه پایش اطلاعات کلان کشور (پاک)، سامانه یکپارچه صدور مجوزهای کسب‌‌و‌کار، سامانه مدیریت خدمات، سامانه مدیریت ساختار دستگاه‌های اجرایی، سامانه کارمند ایران و سایر درگاه‌های (پورتال­های) یکپارچه، حسب مورد به متولی مربوط ارایه کنند.

  2- کلیه دستگاه‌های اجرایی مکلفند قبل از ارایه هرگونه پیشنهاد به مراجع قانونی ذی‌ربط، برای ایجاد و توسعه زیر‌ساخت‌های لازم جهت توسعه سامانه‌ها، درگاه‌ها (پورتال‌ها) و پایگاه‌های داده موافقت شورای اجرایی فناوری اطلاعات را کسب کنند.

 - 3 سازمان فناوری اطلاعات ایران موظف است زیرساخت‌های فنی لازم برای توسعه دولت الکترونیکی را فراهم کرده و توسعه دهد. دستگاه‌های اجرایی موظفند صرفا از بستر فنی ایجاد شده ازسوی سازمان مذکور، در انجام فعالیت‌های خود بهره‌برداری کرده و از ایجاد زیرساخت‌های فنی موازی پرهیز کنند.

  4 - به منظور ایجاد هماهنگی و یکپارچگی، تعیین نقش‌ها و متولیان مربوط به بخش‌های تخصصی این حوزه و تعیین وظایف، ماموریت‌ها و مسوولیت‌های هر یک از دستگاه‌های دولتی و نیز پیش‌بینی و تخصیص بهینه منابع و اعتبارات مربوط به پروژه‌های دولت الکترونیکی، کارگروهی با مسوولیت معاون اول رییس‌جمهور، متشکل از روسای سازمان‌های اداری و استخدامی کشور و برنامه و بودجه کشور و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل می‌شود. کارگروه مذکور موظف است ظرف دو ماه برای بازنگری در سازوکار راهبری، مدیریت و نظارت بر پیشبرد برنامه‌های دولت الکترونیکی اقدام کرده و پیشنهادهای لازم را به هیات وزیران ارایه دهد.

 - 5 به منظور تسهیل در خدمت‌رسانی، اشتغال‌زایی و کارآفرینی بهینه جوانان، تعیین تکلیف کارگروه‌های ملی و استانی، پیاده‌سازی نظام ارزیابی مناسب، کارگروه موضوع ماده (۴) موظف است نسبت به ساماندهی مدیریت، راهبری و نظارت بر دفاتر پیشخوان در چارچوب قوانین و مقررات مربوط ظرف دو ماه اقدام کند.

تبصره – عنوان کلیه دفاتر خدمات موجود دستگاه‌های اجرایی به دفاتر پیشخوان دولت تغییر می‌کند و ایجاد هرگونه دفتر مشابه برای ارایه خدمات ازسوی دستگاه‌های یادشده ممنوع است.

کلیه خدمات ارایه شده از طریق دفاتر خدمات باید ازسوی دفاتر پیشخوان دولت انجام شود.

 -6 وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است به منظور اتصال یکپارچه دستگاه‌های دولتی به شبکه دولت و پایش امنیت آن و انطباق شرایط فنی آن با سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات برای صدور مجوز لازم برای کارور (اپراتور) شبکه دولت الکترونیکی از طریق کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اقدام و دستورالعمل‌های لازم به این امور را تهیه و ابلاغ کند.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور این مصوبه را به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرده است.

]]>
2017/11/21
<![CDATA[بازدید معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رییس جمهور از مرکز داده دولت ]]> 2017/11/20 <![CDATA[نسل پنجم تلفن همراه زودتر از سال 2023 تجاری نمی شود]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: نسل پنجم تلفن همراه زودتر از سال 2023 تجاری نمی شود و اکنون در مرحله آزمایش مدل های مفهومی است.

نسل پنجم تلفن همراه زودتر از سال 2023 تجاری نمی شود

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران به نقل از ایرنا، مهندس محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، درباره ارایه خدمات نسل پنجم تلفن همراه در کشور، گفت : نسل پنجم تلفن همراه زودتر از سال 2023 در دنیا تجاری نخواهد شد و امروز در مرحله آزمایش مدل های مفهومی است و امروز دستگاه یک گیرنده نسل پنجم، در اندازه یک «فرغون» باربری است.

وی خاطر کرد: یعنی دستگاه نسل پنجم تلفن همراه یک دستگاه تجاری نیست و فقط یک مدل مفهومی است و این مدل را برای نخستین بار در ایران نمایش داده شده و معنی آن این است که تا کاربرد تجاری نسل پنجم زمان بسیاری طول خواهد کشید.

به گزارش ایرنا، شهریورماه امسال آذری جهرمی در آیین رونمایی از نسل پنجم تلفن همراه که اپراتور دوم تلفن همراه کشور آن را برگزار کرده بود، از اجرایی شدن آن طرح تا پایان برنامه ششم توسعه خبر داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اینکه آیا خود از اپلیکیشن های ایرانی استفاده می کند نیز اظهار داشت: بله؛ من از برنامه های حمل و نقل، پیام رسان ها و ابزارهای ایرانی بنا به نیازهای روز که پیشنهاد می شود، استفاده می کنم و می بینم که چگونه پیشرفت ها در این زمینه اتفاق می افتد و این پیشرفت ها را خوب می دانم.

وی تصریح کرد: امروز 23 هزار گروه برنامه نویس فارسی زبان و ایرانی در بازار اندروید ایران در حال تولید محصول هستند و هر کدام برای خود بازارس دارند؛ حدود 130 تا 140 هزار نفر در این زمینه فعالیت و کار می کنند که باید به این گروه ها بها داد.

آذری جهرمی خاطر نشان کرد: متاسفانه هرکدام می خواهند که یک گپی را شروع کنند، عده ای از کسب و کارهای سنتی در برابر آنها مقاومت می کنند و بحث «وامصیبتا» از سوی آنها بالا می رود و تجارت برخی دیگر بهم می خورد، یا سهم آنها کم می شود که با این وضعیت نمی شود کار کرد و انتظار داشت که پیشرفت در کشور رخ دهد.

وی ادامه داد: فرهنگ مردم هم در این حوزه بسیار موثر است، برخی مواقع ما بسته های حمایتی از این شرکت های کسب و کار جدید در نظر می گیریم که دیگران به آن اعتراض می کنند ولی باید از این شرکت ها حمایت کرد و نمی شود شعار اشتغال و تولید بومی داد ولی از آنها حمایت نکنیم.

وزیر ارتباطات در عین حال گفت: البته باید دغدغه های مردم را نیز در نظر گرفت و نگرانی آنها بیشتر درباره این است که اطلاعات شخصی مورد دستبرد قرار گیرد که این مسئله نیز باید حل شود و دستگاه قضایی و دولت در این زمینه حساس باشندو این فعالیت ها چارچوب دار شود.

وزیر ارتباطات اظهار داشت: مردم نیز باید اطمینان داشته باشند که وقتی وارد استفاده از این خدمات می شوند، اطلاعات آنها محفوظ است، ضمن اینکه مردم بدانند که اگر از برنامه های داخلی استفاده کنند باعث اشتغال زایی جوان کشور می شوند.

آذری جهرمی درباره مطالعه و توجه به پیام های مخاطبان پست های قرار داده شده توسط وی در فضای مجازی نیز گفت: من بیشتر این پیام ها می خوانم، ولی باید برخی از پیام ها را پاسخ داد، برخی دیگر از پیام ها توسط مخاطبان جواب داده می شود و لزومی ندارد که به دیگر پیام ها همان لحظه پاسخ داد.

وی تصریح کرد: البته مطالب و حضور من در فضای مجازی برای اطلاع رسانی یک طرفه نیست و ما به عنوان مسئول در حاکمیت باید در بین مردم باشیم، دغدغه های آنها بشنویم و مد نظر قرار دهیم، چون رضایت خداوند در رضایت مردم است و می خواهیم خدمت کنیم، پس باید از نظرات آنها باخبر باشیم.

آذری جهرمی ادامه داد: شاید نتوانیم در جمع همه مردم برویم ولی در فضای مجازی می توانیم صداهای آنها را بشنویم؛ برخی از حرف هایی که مطرح می شود، سلیقه اشخاص است ولی می توان نظرات مردم را نظر گرفت.

وزیر ارتباطات برخی از نظرات مردمی را نیز ناشی از نبود اطلاع آنها و برخی را نیز شیطنت ارزیابی کرد.

]]>
2017/11/20
<![CDATA[بازدید معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رییس جمهور از مرکز داده دولت الکترونیکی]]> مهندس رضا ویسه معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رییس جمهور از مرکز داده دولت الکترونیکی بازدید و در جریان آخرین گزارش هاو اقدام های صورت گرفته در این حوزه قرار گرفت.

بازدید معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رییس جمهور از مرکز داده دولت الکترونیکی

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : مهندس ویسه با حضور در مرکز داده دولت الکترونیکی از نزدیک در جریان امکانات و فعالیت های این مرکز نظیر سامانه گذرگاه ملي خدمات دولت (GSP) سامانه دانشبورد دولت و سامانه پاک قرار گرفت.

لازم به ذکر است،  سامانه گذرگاه ملی خدمات دولت  بعنوان  زیرساخت تعامل یکپارچه ای، تبادل اطلاعات و خدمات میان دستگاه های دولتی و عمومی به شمار می رود که  گزارش­های دوره ای لازم از ميزان بهره‌گيري از تراکنش‌های خدمات الکترونیکی بین دستگاهی (G2G Services) و آمار آنها را (گيرنده و فرستنده) به صورت امن و سریع به دستگاههای اجرایی ذی ربط کشور اعلام می کند.

]]>
2017/11/20
<![CDATA[دکتر صادق عباسی شاهکوه مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت شد]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حکمی دکتر صادق عباسی شاهکوه را به عنوان مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت کشور منصوب کرد.

دکتر صادق عباسی شاهکوه مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت شد

]]>
 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران به نقل از سایت وزارت ارتباطات  :، در متن حکم انتصاب دکتر صادق عباسی شاهکوه آمده است :

جناب آقای دکتر صادق عباسی شاهکوه

  بنا به پیشنهاد هیئت مدیره، به استناد ماده (22)‌ اساسنامه شرکت ارتباطات زیرساخت و نظر به شایستگی و تجارب ارزشمندتان در امور مدیریتی، به موجب این حکم جناب‌عالی را به‌مدت 2 سال به‌ سمت"مدیرعامل شرکت‌ ارتباطات‌ زیرساخت" منصوب‌ می‌نمایم.

مقتضی است ضمن پیشبرد امور جاری و اجرای  وظایف مصرح در اساسنامه آن شرکت، سیاست‌ها و اهداف کلان وزارتخانه، مستخرج از برنامه‌های دولت دوازدهم، قانون برنامه ششم توسعه کشور، اسناد بالادستی به ویژه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و مصوبات شورای عالی فضای مجازی، به شرح زیر در اولویت عمل قرار دهید:

- توسعه اقتصادی لایه هسته و توانا ساز شبکه ملی اطلاعات جهت تأمین پهنای باند مناسب و باکیفیت درسطح سه کشور برتر منطقه بارعایت سند الزامات شبکه ملی اطلاعات.

- پایش، بازنگری، بهینه سازی، ارتقاء کیفیت، امنیت و توسعه شبکه و ارائه سرویس‌های نوین متناسب با تقاضا با رعایت صیانت اجتماعی و فرهنگی و کاهش مدت زمان برقراری سرویس‌ها و رعایت سطح خدمات درخواستی مشتریان جهت تحقق اهداف شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک.

- تدوین و اجرای برنامه ریزی مدیریت بحران(DRP) و اهتمام جدی به اصول پدافند غیرعامل در طراحی شبکه و ایجاد خط ارتباطی رزرو.

- مدیریت هزینه‌ها و دارایی های شرکت جهت افزایش بهره وری و تحقق هدف برنامه ششم توسعه کشور با رشد متوسط سالانه 6.5 درصدی بهره وری کل عوامل تولید (TFP).

- منطقی نمودن تعرفه خدمات جهت افزایش حجم بازار مخابراتی کشور و تحقق هدف برنامه‌ششم توسعه‌کشور بارشد متوسط سالانه 19.4درصدی ارزش‌افزوده زیربخش مخابرات.

- رعایت اصول امنیت و حفظ حریم خصوصی و ملاک قراردادن"منشور حقوق شهروندی"در شرکت به ویژه در مواجهه با مشتریان و مردم.

- آزادسازی فعالیت‌های شرکت با حفظ حقوق حاکمیت و استفاده حداکثری از ظرفیت بخش خصوصی با اولویت واگذاری فعالیت‌ها به مردم و فراهم آوردن زمینه مشارکت هرچه بیشتر بخش خصوصی.

- ملحوظ نمودن بررسی‌های اقتصادی، فنی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی در اجرای پروژه‌ها.

- ارتقای سلامت نظام اداری، شفافیت مالی، بهبود دسترسی همگانی به اطلاعات، فراهم آوردن فرصت برابر، حفاظت از اموال دولتی و معیار قراردادن قانون در همه امور.

- ایجاد شرکتی استراتژیک محور و نوسازی ساختاری و مدیریتی و ارتقای فرهنگ سازمانی آن و تحقق و هوشمندسازی و اعمال اصل شایسته سالاری و بکارگیری هرچه بیشتر جوانان، زنان و شهروندان از اقوام و مذاهب در سطوح مدیریتی و کارشناسی.

امیداست با اتکال به قادر متعال در چارچوب اساسنامه شرکت و سیاست‌های کلی نظام در راستای سیاست‌های این وزارت و تحقق اهداف دولت تدبیر و امید موفق و مؤید باشید.

محمد جواد آذری جهرمی

 

 گفتنی است، صادق عباسی شاهکوه دارای مدرک تحصیلی دکترای مخابرات- شبکه های نوری است و پیش از این معاون بررسی های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و مقررات رادیویی بوده است . وی کارشناسی ارشد مهندسی برق-مخابرات را از دانشگاه شریف اخذ کرده و در سوابق شغلی ایشان آمده است :

- رییس پژوهشکده فناوری ارتباطات در مرکز تحقیقات مخابرات ایران از مرداد 1391 تا دی 1392

- پژوهشگر و مجری پروژه در مرکز تحقیقات مخابرات ایران از اردیبهشت 1390 تا تیر 1391

- معاون فنی و امور بین الملل / رییس مرکز امور بین الملل و مهندسی ارتباطات در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از فروردین 1387 تا فروردین 1390

- مدیرگروه پژوهشی مخابرات نوری در مرکز تحقیقات مخابرات ایران از تیر 1386 تا خرداد 1387

- معاون اداره کل طرح و مهندسی انتقال در شرکت ارتباطات زیرساخت از فرودین 1384 تا خرداد 1386

- کارشناس حوزه معاونت توسعه و مهندسی در شرکت مخابرات ایران از آذر 1382 تا خرداد 1383

- کارشناس مسوول طراحی سیستم های فیبر نوری در شرکت ارتباطات زیرساخت از تیر 1383 تا اسفند 1383

- کارشناس ارزیابی و تجزیه و تحلیل شبکه مایکروویو کشور در شرکت مخابرات ایران از آبان 1372 تا اسفند 1377

]]>
2017/11/17