جایزه 25 هزار دلاری یونسکو با موضوع استفاده از ICT در آموزش


سازمان یونسکو در نظر دارد با همکاری دولت بحرین، «جایزه بین‌المللی سلطان حمد بن عیسی الخلیفه در زمینه استفاده از فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات در آموزش» را برگزار نماید.


بنا به اعلام کمیسیون ملی یونسکو-ایران، سازمان یونسکو در نظر دارد با همکاری دولت بحرین، «جایزه بین‌المللی سلطان حمد بن عیسی الخلیفه در زمینه استفاده از فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات در آموزش» را برگزار نماید.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، موضوع جایزه امسال (۲۰۲۰)، «استفاده از هوش مصنوعی در تداوم و افزایش کیفیت یادگیری» است و به افراد، نهادها و سازمان‌های غیردولتی تعلق می‌گیرد که با استفاده از فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات توانسته‌اند موجب افزایش دسترسی کودکان و جوانان بازمانده از تحصیل و اقشار در حاشیه مانده به آموزش با کیفیت و یادگیری مادام‌العمر شده باشند.

این جایزه از سال 2005 در حال برگزاری است و توسط دولت بحرین تأمین مالی می‌شود و از پروژه‌هایی که از فناوری‌های جدید برای افزایش کیفیت آموزش، یادگیری و عملکرد کل آن استفاده می‌کنند، حمایت می‌کند. مبلغ جایزه، ۲۵ هزار دلار است و به دو نفر برنده، هر یک به همین میزان، تعلق می‌گیرد.

علاقه‌مندان به شرکت در این برنامه می‌توانند ابتدا نسبت به دریافت حساب کاربری و سپس تکمیل فرم ثبت ‌نام برخط اقدام نمایند. شایان‌ذکر است حداکثر مهلت مقرر برای ارسال فرم تقاضای تکمیل‌ شده به ‌صورت آنلاین، تاریخ ۱۵ آذرماه سال جاری (۵ دسامبر ۲۰۲۰) است و به تقاضاهایی که پس ‌از آن ارسال شود ترتیب اثر داده نخواهد شد. متقاضیان در صورت لزوم می‌توانند با گروه آموزش کمیسیون ملی یونسکو به شماره تلفن ۲۲۲۶۱۳۹۶ (۰۲۱) تماس حاصل نمایند. 

 محورهای اصلی جایزه

در جایزه 2020، از پروژه‌ها و ابتکاراتی که در رابطه با موارد ذیل باشند، استقبال می‌شود:

 1. استفاده از هوش مصنوعی برای فراهم کردن فرصت‌های یادگیری با کیفیت برای افراد با ناتوانی‌های جسمی یا شناختی.
 2. استفاده از هوش مصنوعی برای تجزیه‌وتحلیل دقیق مشکلات دانش‌آموزانی که در یک ‌زبان دیگر، غیر از زبان مادری خود تحصیل می‌کنند.
 3. استفاده از هوش مصنوعی برای حمایت از معلمین تا بتوانند مشکلات یادگیری دانش آموزان را بهتر تشخیص داده و متعاقبا بازخوردهای مناسب تری ارائه کنند.

 

چه افرادی می‌توانند شرکت کنند؟

 • افراد، مؤسسات، نهادها و سازمان‌های غیردولتی.

 

معیارهای واجد شرایط بودن پروژه:

 • پروژه به مدت حداقل یک سال ادامه‌دار باشد.
 • به هیچ‌ وجه با پروژه‌های پیشین یونسکو مرتبط نباشد و قبلاً از یونسکو درخواست کمک مالی نکرده باشد.
 • با هدف خدمت‌رسانی به عموم و یا برای اهداف خیریه و مسئولیت اجتماعی طراحی ‌شده باشد.

 

معیارهای انتخاب پروژه:

 • هم‌راستا با محور اصلی جایزه امسال باشد.
 • نوآورانه باشد.( به‌خصوص در مورد استفاده از هوش مصنوعی)
 • دارای شواهدی مبنی بر اینکه خروجی‌های فرایند یادگیری را بهبود بخشیده است، باشد.
 • شواهدی مبنی بر قابل تکرار بودن و مقیاس‌پذیر بودن، ارایه دهد.
 • به موضوعاتی همچون عدالت و دسترس‌پذیری همه افراد به این امکانات، توجه داشته باشد.