سازمان فناوری اطلاعات ایران

لطفا گوشی خود را به حالت عمودی بازگردانید

Skip to Content

افتتاح طرح 20 تا 20 در راستای حمایت از کودکان در فضای مجازی

تاریخ خبر: 19 اسفند 1396

در جهت اجرایی شدن سند حمایت و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودکان و نوجوانان، صبح فردا "طرح 20 تا 20 " با حضور مقام‌های کشوری افتتاح خواهد شد.

در جهت اجرایی شدن سند حمایت و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودکان و نوجوانان، صبح فردا "طرح 20 تا 20 " با حضور مقام‌های کشوری افتتاح خواهد شد.
مهندس خسرو سلجوقی، عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران و مجری طرح حمایت از کودک در فضای مجازی، در گفت‌وگو با واحد خبر روابط عمومی سازمان، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: اجرای این طرح از 20 اسفندماه جاری آغاز طی مدت یک سال ، اهداف و برنامه‌های تعریف‌شده در این حوزه را پیاده‌سازی می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: یکی از اهداف کلان تا سال ۱۴۰۰ و پایان سال ۲۰۲۰  فراهم شدن فضای غنی از اطلاعات در سپهر اطلاعاتی کودک از طریق رشد خوشه اقتصادی محتوا و خدمات فناوری اطلاعات در حوزه کودک است که اجرای طرح 20 تا 20، در جهت تحقق بخشی از این اهداف اجرایی می‌شود.
مجری طرح حمایت از کودک در فضای مجازی با اشاره به نتایج پيمايش رفتارهای مصرفی در سال 1396 کودکان 3 تا 5 سال در کشور گفت: حدود 66 درصد از جمعیت موردمطالعه از وسایل الکترونیکی مثل تلفن همراه و تبلت استفاده می‌کنند.
وی ادامه داد: در گروه مصرف‌کنندگان، 27 درصد وسیله‌ برای خود کودک است و 66 درصد ازآن پدر و مادر و 7 درصد برای خواهر و برادر بوده است.
خسرو سلجوقی افزود: بر اساس مطالعات انجام‌شده، چهار درصد کودکان از شش‌ماهگی از ابزارهای ارتباطی استفاده می‌کنند و 14 درصد از آن‌ها از یک‌سالگی با این ابزارها آشنا شده و از آن‌ها استفاده می‌کنند.
وی تأکید کرد: بیشترین تعداد کودکان که 30 درصد آن‌ها را شامل می‌شود از دوسالگی،  28 درصد از سه‌سالگی  و 20 درصد از چهارسالگی استفاده از این ابزارها را آغاز کرده‌اند.
عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران بابیان این مطلب که آمارهای به‌دست‌آمده در مطالعات و نحوه استفاده و نوع کاربردهای این فناوری برای کودکان بیانگر لزوم داشتن برنامه‌ای مشخص برای این حوزه است تصریح کرد: در آیین افتتاح طرح 20 تا 20، اعلام برنامه‌های عملیاتی طرح 20 تا 20 ، رونمایی از وبگاه طرح ، رونمایی از اولین پیمایش جامع رفتارهای مصرفی کودک در فضای مجازی و رونمایی از اولین گاه‌شمار مصور مناسبت‌ها و زندگی‌نامه‌های چهره‌های ماندگار کودک صورت خواهد گرفت.
وی ادامه داد: همچنین در این مراسم، کاشت درخت طوبی دانش در فضای حقیقی، به همراه رونمایی از درخت طرح 20 تا 20 در فضای مجازی نیز عملیاتی خواهد شد.

تصاویر خبر