سازمان فناوری اطلاعات ایران

لطفا گوشی خود را به حالت عمودی بازگردانید

Skip to Content

انحصار در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها به نفع کشور نیست

تاریخ خبر: 18 بهمن 1396

رییس جمهوری با اشاره به اینکه باید در زمینه فضای مجازی، سواد آموزی کنیم که جوانان چگونه از این فضا به نحو احسن برای خود و خانواده و کشور استفاده کنند، گفت: دولت مصمم است هم شبکه های اجتماعی و پیام رسان های داخلی را تقویت کند و هم معتقد است در این زمینه انحصار معنا ندارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در دومین نشست خبری خود در دولت دوازدهم همزمان با ایام دهه مبارک فجر با تاکید بر این که فضای مجازی را باید به یک فرصت بزرگ تبدیل کنیم، گفت: دولت مصمم است شبکه های اجتماعی داخلی و پیام رسان های داخلی را تقویت کند و امروز اگر در کل شبکه یا فضای مجازی یا اینترنت را در کنار هم قرار دهیم، فضای مهمی برای ماست چرا که در حال حرکت به سمت دولت الکترونیک هستیم.

وی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم جامعه ارتباط بهتری با دنیا داشته باشد و اطلاعات و دانش روز دنیا را دریافت کند، باید به این فضا اهمیت دهیم، افزود: این فضا برای مشاغل بسیار مهم است چرا که وزیر ارتباطات به من اعلام کرده که در دو سال گذشته 200 هزار شغل در فضای مجازی به وجود آمده است که به تعبیری موبایل محور است.

روحانی با اعلام اینکه در حال گسترش نسل سوم و چهارم موبایل تقریبا در سراسر کشور هستیم و به هر استانی می رویم شهرهای جدیدی زیر این پوشش قرار می گیرد، اظهار کرد: اهدافی که دنبال می کنیم اهداف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی وهم اهداف سیاسی است. امروز شما مشاهده می کنید که رییس جمهوری آمریکا توئیتی می زند و میلیون ها نفر به آن پاسخ می دهند و گاهی این کار باعث می شود که عقب نشینی کند یا ازتوئیتی که زده از مردم یا مسلمانان عذرخواهی می کند.

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: این نشان از آن است که این فضا، در دنیای سیاست خارجی یک بازیگر عمده شده است و در سیاست داخلی یک بازیگر عمده است و در مسایل اقتصادی روز به روز آثار این شبکه های اجتماعی بیشتر خواهد شد.

رییس دولت دوازدهم با بیان اینکه دولت مصمم است که هم در زیر ساخت و هم در زمینه محتوا و هم در زمینه پلتفرم هایی که نیاز داریم، به سمت توسعه حرکت کند، گفت: به همین دلیل هم پهن باندها را می بینید هم پهنای باند را نسبت به ابتدای دولت یازدهم مشاهده می کنید. شاید قبلا برای یک فیلم کوتاه نیم ساعت معطل می شدید اما الان می بینید چند ثانیه بیشتر نباید وقت بگذارید، این ها همه کاری است که انجام گرفته شده است.

رییس جمهوری با اشاره به کارهای بسیار خوبی که در زیر ساخت انجام شده، خاطرنشان کرد: در شبکه ملی اطلاعات که دنبال می کنیم قدم های خوبی برداشته شده است و دولت مصمم است هم شبکه های اجتماعی داخلی و پیام رسان های داخلی را تقویت کند و هم معتقد است در این زمینه انحصار معنا ندارد.

وی با بیان اینکه اگر بنا باشد یک اپلیکیشن و پیام رسانی بخواهد همه فضا منحصرا در اختیار او باشد، این به نفع کشور نیست و انحصار نادرست است، افزود: باید شبکه های مختلف خارجی و داخلی و اپلیکیشن های مختلف و پیام های رسان های مختلف حضور داشته باشند و مردم باید استفاده کنند که آثار اصلی آن آثار فرهنگی و اجتماعی است.

روحانی با اشاره به اینکه در فضای مجازی عمدتا محتوا را خود ما درست می کنیم، اظهار کرد: پلتفرم آماده است و این ما، نسل جوان، جوان های ما و همه آنهایی که معتقد به انقلاب هستند و به هویت ایرانی و اسلامی خود ارج می نهند هستند که با تمام توان در این فضا حضور پیدا می کنند.

رییس شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه اگر در این فضا از همه توان خود استفاده کنیم این فضا برای ما چالش و تهدید نمی شود، گفت: ما باید این فضا را به یک فرصت بزرگ تبدیل کنیم. آن دوره ای که بگوییم این را ببندیم و آن را فیلتر کنیم و آن یکی را از پشت بام (که البته مقصود من دیش است نه آدم) پایین بیندازیم، گذشته است و باید برویم در زمینه فضای مجازی سواد آموزی کنیم که جوانان چگونه از این فضا به نحو احسن برای خود و خانواده و کشور استفاده کنند.

تصاویر خبر