سازمان فناوری اطلاعات ایران

لطفا گوشی خود را به حالت عمودی بازگردانید

Skip to Content

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات :

شبکه ملی اطلاعات زیرساخت اقتصاد دیجیتال و آینده اقتصادی کشور است

تاریخ خبر: 03 دی 1396

شبکه ملی اطلاعات زیرساخت توسعه اشتغال در کشور ، زیرساخت خدمات ارائه‌شده به مردم و همچنین زیربنای توسعه‌های آتی در حوزه فناوری اطلاعات در کشور است

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : مهندس آذری جهرمی در همایش سراسری  مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه گفت : امروز به برکت وجود شورای عالی فضای مجازی سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات راداریم که این سند محور تفاهمات با بخش‌های مختلف وزارت ارتباطات و دستگاه‌های اجرایی نظام خواهد بود .

وی از سند شبکه ملی اطلاعات به‌عنوان میثاق نامه یادکرد و گفت : تعریف ارائه‌شده در این سند به‌صورت واضح و شفاف است و راه تفسیر و تعریف‌های سلیقه‌ای در این حوزه را مسدود کرده است .

وزیر ارتباطات در ادامه افزود : در سه ماه اخیر جلسات متعددی با مرکز ملی فضای مجازی برگزار شد و زمان زیادی صرف شد تا اقدامات انجام‌شده در این حوزه  و اقداماتی که بر اساس مصوبات سند ملزم به انجام آن هستیم استخراج شود . و بر همین اساس اقدامات الویت دار از طریق مرکز ملی فضای مجازی استخراج و ابلاغ شد .

مهندس جهرمی با تأکید بر اهمیت این پروژه گفت : شبکه ملی اطلاعات یک ابر پروژه است که علاوه بر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات  ،دستگاه‌های مختلف اجرایی درگیر آن هستند و در این راستا ساختار تشکیلاتی مناسب برای اجرای این پروژه ایجاد کرده‌ایم .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت : مطابق تصویب شورای عالی فضای مجازی 30 پروژه برای رسیدن به نقطه مطلوب شبکه ملی اطلاعات احصاء شده است و بر این اساس شورای راهبردی در رأس این مجموعه تشکیل‌شده است و ریاست شورا بر عهده شخص وزیر است . معاونین وزیر ارتباطات اعضای شورای راهبردی را تشکیل می‌دهند .

وی در تشریح ساختار شورای راهبردی شبکه ملی اطلاعات گفت : مسئولیت دبیرخانه شورا بر عهده سازمان فناوری اطلاعات ایران است و همچنین پنج ناظر مستقل و صاحب‌نظر از بخش‌های مختلف کشور مسئولیت نظارت و گزارش از عملکرد شورا را بر عهده خواهند داشت .

مهندس جهرمی در ادامه گفت : این شورا از سه کمیته اجرایی شامل کمیته دسترسی و زیرساخت‌ها ، امنیت و توسعه زیرساخت‌های محتوا تشکیل‌شده است  و مسئولیت هرکدام از این کارگروه‌ها بر عهده یکی از روسای سازمان‌ها خواهد بود . معاونت برنامه‌ریزی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وظیفه کنترل پروژه و گزارش دهی را بر عهده خواهد گرفت .

وزیر ارتباطات با اشاره به 30 پروژه احصاء شده توسط مرکز ملی فضای مجازی گفت : زمان‌بندی در نظر گرفته‌شده برای اجرای این پروژه‌ها بین شش  ماه تا دو سال است تا به نقطه مطلوب سند تبیین الزامات برسیم .

بالاترین مقام مسئول حوزه ICT کشور با اشاره به اینکه شبکه ملی اطلاعات زیرساخت اقتصاد دیجیتال، آینده اقتصاد کشور، اشتغال، ارائه خدمات به مردم و زیربنای توسعه‌های آتی کشور است، بیان کرد: از مدیران استانی انتظار داریم تا به‌صورت ویژه به وضعیت ارتباطاتی مناطق کمتر برخوردار و محروم توجه کنند.

وی با اعلام اینکه مطابق برنامه تا پایان دهه فجر همه شهرهای کشور به نسل سوم و چهارم تلفن همراه متصل می‌شوند، افزود: هم‌اکنون از 1243 شهر فقط 40 شهر به نسل سوم متصل نیستند و ضمن اینکه بیش از 740 شهر تحت پوشش شبکه 4G قرار دارند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بابیان اینکه نیاز از ارتباط به اتصال تبدیل‌شده که این نیاز دیگر برای مردم شهر و روستا فرقی نمی‌کند، گفت: در زلزله کرمان مردم مناطق زلزله‌زده از وضعیت ارتباطات خود شاکی بودند و توسعه نسل سوم و چهارم باعث افزایش شکاف دیجیتال شده است و هم‌اکنون با توجه به مدل خصوصی‌سازی و توسعه مدل توسعه دسترسی‌های روستایی که انجام شد، روستاییان دسترسی موردنیازشان فراهم نیست.

آذری جهرمی با اعلام اینکه مطابق برنامه ششم توسعه موظف هستیم به 90 درصد روستاهای بالای 20 خانوار چهار سرویس پایه را ارائه کنیم، اظهار کرد: تا امروز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی 64هزار روستا و آبادی را پایش کرده و بانک اطلاعات خوبی از وضعیت ارتباطات نقاط کمتر برخوردار و محروم درست کرده است که برخی در گروه سبزرنگ قرار دارند که یعنی همه سرویس‌ها در آن‌ها ارائه می‌شود، برخی دیگر در گروه زرد که دو سرویس از سه سرویس ارائه می‌شود، یا در گروه نارنجی قرار دارند که یعنی فقط یک سرویس ارائه می‌شود و برخی نیز در بخش قرمز که یعنی هیچ‌کدام از سرویس‌های پایه در آنجا ارائه نمی‌شوند.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه آمارها نشان می‌دهد که در مناطق کم برخوردار و محروم شرایط مطلوبی نداریم، تصریح کرد: مدیران استانی باید از ستاد پیگیری‌های لازم را بکنند و آن‌ها به میزانی که باعث نوبت مناطق تحت پوشش خود به سمت شرایط مطلوب ارزیابی می‌شوند.

بالاترین مقام مسئول حوزه ICT کشور با اعلام اینکه طی حکمی مدیران استانی ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان مدیران ارشد این حوزه به استانداران معرفی شدند، خاطرنشان کرد: از این بعد مدیران استانی ارتباطات و فناوری اطلاعات با اختیارات نماینده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان‌ها هستند و باید پاسخگوی مردم باشند و همه مدیران بخش‌های دیگر همچون سازمان تنظیم، زیرساخت، شرکت پست، پست‌بانک و ... نیز موظف به هماهنگی کامل با مدیران ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان مدیران ارشد هستند.

وی همچنین وجود سه مصوبه دولت در ارتباطات با دولت الکترونیک را نشان از اهمیت اجرای آن در نظر رییس‌جمهور و دولت دانست و افزود: طبق برنامه‌ای که داریم دولت الکترونیک را با هر تعداد از خدمات در دهه فجر رونمایی می‌کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر رعایت حقوق مصرف‌کننده گفت: شبکه ملی اطلاعات، زیرساخت فنی است که با ارائه خدمات روی آن کامل می‌شود که بخشی از آن مربوط به خدمات حاکمیت است و بخشی دیگر همان‌طور که در حکم مقام معظم رهبری برای اعضای شورای عالی فضای مجازی آمده است خدمات کاربردی است که جوانان در بخش خصوصی فراهم می‌کنند که توسط آن‌ها اقتصاد دیجیتال شکل می‌گیرد و اشتغال ایجاد می‌شود.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه اگر می‌خواهیم در فضای مجازی اقتصاد داشته باشیم چاره‌ای جز راه‌اندازی خدمات نداریم، اظهار کرد: در دنیا ایران ازنظر شاخص نیروی انسانی در رتبه نخست قرار دارد و به طرز قابل‌توجهی از دنیا جلوتریم اما در شاخص مربوط به ریسک، امتیاز پایینی داریم که ناشی از نظام بانکی، قوانین مقررات دست و پاگیر و غیره است.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید بابیان اینکه باید مرکز توانمندسازی کسب‌وکارهای نوپا را در همه استان‌ها ایجاد و اعتبار مناسب را به آن تخصیص یابد، تصریح کرد: در مراکز توانمندسازی کسب‌وکارهای نوپا مشاوره‌های گوناگون به جوانان و متخصصان استان‌ها داده می‌شود و خدمات پایه را به‌صورت آموزشی و رایگان به جوانان ارائه می‌کنیم تا اتصال خلاقیت‌ها را فراهم کنیم.

بالاترین مقام مسئول حوزه ICT کشور همچنین با اشاره به اجرای طرح تکاپو در هفت استان کشور، خاطرنشان کرد: این طرح باید با همکاری وزارت رفاه، استانداری‌ها و بخش خصوصی در همه استان‌ها دنبال شود و به اجرا گذاشته شود.

وی تغییر ساختار در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را برای تغییر جهت‌گیری ضروری دانست و افزود: ظرف یکی دو ماه آینده ساختار در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مأموریت‌ها تغییر می‌کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به‌ضرورت پیگیری موانع و مشکلات پیش روی جوانان و متخصصان گفت: مدیران جوانان را دریابند و حرف‌های آن را بشنوند و نگران برچسب‌ها در این حوزه نباشند و اگر موانعی دارند پیگیری کنند و نگران برخورد دادستانی نباشند چراکه اصول اینکه در نظام دستگاه‌های مختلفی وجود دارد انجام وظایف و مسئولیت‌های مختلف است که مطمئن باشید قوه قضاییه همراه است.

آذری جهرمی بابیان اینکه مردم در فضای مجازی به دسترسی امن، ارزان و پرسرعت نیاز دارند اظهار کرد: ما موظف به نظارت بر کیفیت هستیم که علاوه بر مواد قانونی نخستین ابزار در دسترس برای نظارت، افکار عمومی است و نباید در حوزه نظارت بر کیفیت تعارف داشته باشیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به موضوع برخورد با پیامک‌های مزاحم اظهار کرد: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مورد پیامک‌های مزاحم سامانه‌ای را راه‌اندازی کرد و این سازمان دیروز سر شماره یکی از اپراتورها که اقدام به انتشار پیامک مزاحم می‌کرد را متوقف کرد چراکه در این حوزه باید تعارف را کنار بگذاریم.

بالاترین مقام مسئول حوزه ICT کشور با اظهار اینکه «اپراتورها بیجا می‌کنند که اطلاعات مشترکان را در اختیار دیگران می‌گذارند» خطاب به رگلاتوری خاطرنشان کرد: ادارات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی زیر نظر مدیران ارتباطات و فناوری اطلاعات استان‌ها فعال کنید تا به شکایات مردم در استان‌ها رسیدگی کنند و شما ابزار کنترلی من هستید و این دین مردم بر گردن شماست که البته از بازرسی نیز خواستم که نظارت کنند.

وی بابیان اینکه اگر هر نهاد، شرکت، اپراتور یا دستگاهی تخلف کرد به مردم اعلام کنید تا آرام بگیرند، افزود: در حفظ حریم خصوصی شهروندان نمی‌توانیم بی‌تفاوت باشیم و شرعاً و قانونا مسئولیم و هیچ کوتاهی و گذشتی قابل‌پذیرش نیست و سازمان تنظیم باید برای حریم خصوصی سامانه راه‌اندازی کند و پیگیری کند و در این راه دستگاه قضایی همراه ماست و این را از مدیران استانی مطالبه دارم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه در عرصه پست، همکاران در نظام پستی دچار مشکل هستند، گفت: عقل سالم در بدن سالم است و انتظار اول، اجرای ساماندهی وضعیت نیروهای پستی است ضمن اینکه منتظریم اپراتورهای خصوصی کارشان را آغاز کنند.

تصاویر خبر