News Feed http://www.itc.ir/ News portlet RSS <![CDATA[مراجعه 817 هزار نفر برای ثبت‌نام الکترونیکی کارت سوخت طی دو روز گذشته]]> طی دو روز گذشته ، 817 هزار و 322 نفر برای ثبت‌نام الکترونیکی کارت سوخت به سامانه مراجعه کردند.

مراجعه 817 هزار نفر برای ثبت‌نام الکترونیکی کارت سوخت طی دو روز گذشته

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، از مجموع تعداد مرجعان برای ثبت‌نام 616هزار و 878 نفر در نوبت خود مراجعه و امکان ثبت‌نام داشتند.

در این میان، از مجموع 616هزار و 878 نفر، حدود 222 هزار نفر با ارائه کامل مدارک موردنیاز، ثبت‌نام خود را نهایی و با تایید نهادهای ذی‌ربط موفق به ثبت کارت بانکی خود به ماشین شدند.

لازم به ذکر است، مرجعان از دو طریق، اپلیکیشن دولت همراه و یا درگاه الکترونیکی mob.gov.ir اقدام به ثبت‌نام کرده‌اند.

]]>
2018/12/12
<![CDATA[لایحه پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان]]> چندی پیش لایحه نحوه استفاده، نگهداری و نظارت بر پایانه‌های فروشگاهی (صندوق مکانیزه فروش) به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع گردید تا بار دیگر با نظر کارشناسان امر و دستگاه‌های ذی‌صلاح مورد مداقه بیشتر قرار گیرد و سپس برای ارجاع به صحن علنی مجلس ارجاع گردد.

لایحه پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان

]]>
 به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدجعفر نعناکار، مدیرکل حقوقی سازمان در یادداشت خود که در روزنامه فناوران اطلاعات به چاپ رسیده است، تاکید دارد: " آنچه که می‌توان در خصوص این لایحه (لایحه پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان) بیان نمود، نگاه مترقی به پدیده‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری موجود است، در واقع می توان اینگونه گفت که سازمان فنآوری اطلاعات به همراه دیگر دستگاه‌های موجود کوشیده‌اند تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود مانند شبکه ملی اطلاعات و پایانه‌های فروشگاهی، بستر لازم برای ایجاد ارتباطات میان بخشی را ایجاد و مهیا نمایند.

باید توجه نمود در این لایحه، صندوق‌های فروشگاهی دیگر تنها یک سخت‌افزار یک بعدی نیستند بلکه نقطه‌ای برای دریافت و ارسال اطلاعات ارزشمندی خواهند بود که می‌توان خدمات گوناگون و متنوعی را برای آن تعریف نمود. ضمن آنکه اطلاعات موجود در این پایانه‌ها دیگر به صورت محلی ذخیره نشده بلکه از فضای ابری برای ثبت و ضبط و تحلیل داده‌ها با حفظ حریم شخصی استفاده خواهد شد و این خود زمینه ساز فعالیت‌های نوینی برای شرکت‌ها و استارتاپ‌های فین‌تکی با الگو قراردادن اقتصاد مقاومتی و صرفه جویی در هزینه‌ها است، که می‌توانند خدمات متنوع مالی، انبار داری و توزیع را برای مشتریان خود بازتعریف نموده و از نتایج داده‌های تجمیع شده برای بهبود وضعیت کسب و کار استفاده نمایند.

توجه به اینکه اطلاعات تجمیع شده نیز جزء دارایی‌های ملی به شمار می‌رود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، این داده‌ها می‌تواند در سیستم‌های مدیریت و سیاست گذاری کلان مورد بهره برداری واقع گردد و محیطی را برای اخذ تصمیمات صحیح و درست در کوتاه‌ترین زمان ممکن مهیا نماید."

تصور استفاده از داده‌های فیلی، یا بزرگ داده می‌تواند به هوشمندتر شدن سیستم‌های نظارتی کمک نموده و پایش و پالایش بزرگ داده‌ها می‌تواند منجر به تولید اطلاعات متنوع دیگری شود که کاربردهای فراوانی در علوم و فنون مختلف دارد،‌اما بزرگترین مزیت آن استفاده این داده‌ها در زنجیره تامین کالاها و خدمات و امور لجستیکی مرتبط با موضوع فروشگاه‌ها است.

نکته بسیار مثبت این لایحه استفاده مناسب از زیرساخت های دولت الکترونیکی و شبکه ملی اطلاعات است، این امر نه تنها می‌تواند امنیت داده‌ها را تا حد بسیار بالایی تامین نماید بلکه ساز و کار به روز بودن داده‌ها و آنلاین بودن سیستم‌ها را نیز تامین خواهد کرد به صورتی که بخش خصوصی نیز می‌تواند مناسباتی را برای تجمیع کردن خدمات و یا ارائه خدمات جدید طراحی، مهندسی و اجرا نماید.

در حال به نظر می رسد لایحه ما نحن فیه نه تنها باعث خواهد شد تا در صنعت فین‌تک‌ها و خدمات بر خط تحولی عظیم رخ دهد، بلکه زیرساخت های مناسبی را برای بهبود فضای کسب و کار مهیا خواهد نمود، سازمان فنآوری اطلاعات ایران بر این عقیده است که وجود پروتکل های قانونی مناسب و استفاده از ظرفیت های موجود و تحلیل صحیح شرایط می تواند بسترهای مناسبی را برای رشد سریع مهیا و دولت الکترونیکی را از یک مفهموم انتزاعی به یک محصول قابل اتکا تبدیل نماید.

]]>
2018/12/12
<![CDATA[بلوغ اکوسیستم های استارتاپی نیازمند حضور فعال NGO ها در این عرصه است ]]> رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان این که پیشرفت اکوسیستم های کسب و کار تابع بلوغ و حضور نهادهای مردمی در کنار استارتاپ ها است گفت: NGO ها به عنوان حلقه مفقوده در زنجیره کسب و کارهای نوین در کناد استارتاپ ها و دولت می توانند بسیاری از مسائل مربوط به این صنعت را بهبود بخشند.

بلوغ اکوسیستم های استارتاپی نیازمند حضور فعال NGO ها در این عرصه است

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران: دکتر امیر ناظمی، در دوازدهمین کنفرانس ملی و هشتمین کنفرانس بین المللی مدیریت فناوری و نوآوری اظهار داشت: به مقوله ی کسب و کارهای نوپا و استارتاپ ها از چند زاویه  و بعد می توان نگاه کرد این در حالی است که هر کدام  از فعالان این عرصه چه در دولت یا بخش خصوصی اولویت های مورد نیاز برای توسعه این بخش را به صورت های متفاوتی تفسیر می کنند.

وی با بیان این که بسیاری از دولتی ها هم دید خوبی در زمینه رشد استارتاپ ها دارند، ولی اغلب در زمینه کارآفرینی استارتاپ ها ممکن است تمام دانش لازم را نداشته باشند گفت: به عنوان نمونه در بخش حقوقی مربوط به استارتاپ ها نمی توان انتظار داشت که یک ارگان خاص به طور کامل با این قوانین اشنا باشد و این امر در شکل امروزی از طریق حمایت NGO ها قابل حل است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص عدم مهیا بودن بستر و محیط کسب و کار مانند الزامات قانونی گفت: ما در صنعت فناوری اطلاعات نیازمند وضع قوانین و چارچوب هستیم که می تواند تحولات این عرصه را شتاب داده و چالش های موجود را تسهیل کند.

گفتنی است که دوازدهمین کنفرانس ملی و هشتمین کنفرانس بین المللی مدیریت فناوری و نوآوری در 21 و 22 آذرماه در دانشگاه شهید بهشتی با محورهای مدیریت راهبردی فناوری، مدیریت همکاری های راهبردی و انتقال فناورانه، مدیریت مالکیت فکری در حال برگزاری است.

]]>
2018/12/12
<![CDATA[ چارچوب معماری سازمانی ایران رونمایی شد ]]> عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران طراحی چارچوب معماری سازمانی را راه‌حلی جهت یکپارچگی و استانداردسازی الکترونیکی ، تحول و بازآفرینی دستگاه‌های اجرایی معرفی کرد .

 چارچوب معماری سازمانی ایران رونمایی شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : رضا باقری اصل عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران در مراسم رونمایی از چارچوب معماری سازمانی ایران با اشاره به‌ضرورت پیاده‌سازی معماری واحد سازمانی گفت : بسیاری از دیتاها و اطلاعات موجود در کشور به‌واسطه عدم انطباق با استانداردهای متحدالشکل قابل‌استفاده و تعامل‌پذیری نیستند و امکان استفاده از این داده‌ها در یک پنجره واحد متمرکز میسر نیست .

دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی با تأکید بر تعامل‌پذیر بودن زیرساخت‌های فناوری در کشور گفت :تعامل‌پذیری فنی مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و استانداردهایی که در بعد فنی برقراری ارتباط و تعامل میان سازمان‌های دولتی را از منظر اتصالات و ارتباطات ، یکپارچگی داده ، امنیت و دسترسی را ممکن می‌سازد .

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران احراز هویت الکترونیکی را گام نخست برای ورود به عرصه خدمات الکترونیکی عنوان کرد و افزود : عدم یکپارچگی اطلاعاتی در کشور باعث ایجاد معضلاتی در کشور نظیر مغایرت در آمار تعداد کسب‌وکارهای موجود در کشور ، مغایرت در مساحت املاک ، همپوشانی وسیع در تعداد بیمه‌شدگان و اطلاعاتی ازاین‌دست شده است .

وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت : معماري سازماني رویکردی یکپارچه و جامع  است که جنبه‌ها و عناصر مختلف یک سازمان(سیستم) را با نگاه مهندسی تفکیک و تحلیل می‌نماید

دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی آمار پروژه‌های معماری سازمانی اجراشده در کشور را 100 پروژه اعلام کرد و افزود : در تدوین و استقرار معماری سازمانی در سطح ملی نه‌تنها از تجارب کشورهای پیشرو در دولت الکترونیکی بلکه کشورهای درحال‌توسعه نیز که برای ارتقاء وضعیت دولت الکترونیکی برنامه‌ریزی کرده‌اند، بهره برده‌ایم .

رضا باقری اصل در بخش پایانی سخنان خود با اظهار امیدواری از تدوین چارچوب معماری سازمانی ایران گفت : فرآیند طولانی در این مسیر طی شده و هدف از تدوین چارچوب و برنامه ملی معماری سازمانی ایران، هدایت مؤثر دستگاه‌های اجرایی برای طراحی و پیاده‌سازی اثربخش طرح‌های معماری سازمانی، هماهنگ با اهداف و سیاست‌های دولت الکترونیکی است. در این راستا کل زیست‌بوم فنی-علمی-اجرایی معماری سازمانی مدنظر قرارگرفته و برای ذینفعان مختلف، زمینه و شرایط لازم برای فعالیت پیش‌بینی‌شده است.

فایل چارچوب معماری سازمانی در این قسمت قابل‌دسترسی است .

]]>
2018/12/11
<![CDATA[جزییات شناسایی بیش از 500  نرم افزار موبایلی اندرویدی آلوده به بدافزارها]]> در بررسیهای اخیر مرکز ماهر در خصوص اپلیکیشن های مخرب در فضای مجازی و مارکت های ایرانی، بیش از 500 نرمافزار موبایلی با موضوعات متنوع شناسایی شده است که عوامل آن سعی بر آلوده سازی طیف گسترده‌ای از کاربران را داشته‌اند.

جزییات شناسایی بیش از 500  نرم افزار موبایلی اندرویدی آلوده به بدافزارها

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، برنامه‌های مذهبی و ادعیه و برنامه‌هایی با عناوین مستهجن در لیست برنامه‌های منتشر شده وجود دارد که فقط یکی از این برنامه های آلوده که منتشر شده است بالای یک میلیون نفر کاربر دارد.

از جمله مهم‌ترین اقدامات مخرب که توسط بعضی از توسعه دهنده های سودجو در فضای مجازی کشور در حال انجام است می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1- انتشار برنامه‌های مخفی (برنامه‌هایی که پس از نصب آیکون خود را مخفی کرده و کاربر به سادگی قادر به حذف آن‌ها نیست).

2- انتشار برنامه‌های واسط یا دانلودر که در ازای دانلود یک برنامه رایگان، کاربر را عضو سرویس ارزش‌افزوده می‌کند.

3- ارسال تبلیغات آزار دهنده و پوش نوتیفیکیشن (اغلب به منظور تبلیغ سرویس‌های ارزش‌افزوده)

4- برنامه‌هایی که به صورت مخفیانه و بدون اطلاع کاربر به دانلود بدافزارهای دیگر و یا برنامه‌هایی که برای استفاده از آن‌ها باید عضو سرویس ارزش‌افزوده شد، می‌پردازند.

5- نصب تضمینی برنامه‌های اندرویدی (دانلود پنهانی و نمایش صفحه نصب اپ‌های جدید به‌صورت اجباری)

6- ارسال نوتیفیکیشن براساس اپراتور مخابراتی، موقعیت مکانی، گروه سنی، جنسیت و مدل دستگاه کاربر

7- افزایش بازدید پست‌های تلگرامی و اینستاگرامی

8- نمایش پاپ‌آپ‌های تبلیغاتی

9- کلیک دزدی برای بالا بردن میزان بازدید وب‌سایت‌های مختلف

10- هدایت کاربر به صفحات و وب‌سایت‌های مختلف، مانند وب‌سایت‌های خدمات ارزش‌افزوده

این گزارش حاکی است، علاقه مندان می توانند جزییات بیشتر در خصوص بررسی فعاليت‌های یک شرکت تولیدکننده نرم افزارهای مخرب را از اینجا دانلود و مطالعه کنند.

]]>
2018/12/11
<![CDATA[نتایج دور چهارم ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی اعلام شد ]]> آخرین ارزیابی صورت گرفته از 93 دستگاه اجرایی که در تابستان سال جاری انجام پذیرفت ، جایگاه خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی با 22 درصد بهبود نسبت به دوره قبل به رقم 05/60درصد افزایش یافت .

نتایج دور چهارم ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی اعلام شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات موظف است به‌صورت مستمر نسبت به ارزیابی کیفیت وبگاه‌ها و خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی که شناسنامه خدمات آن‌ها به تائید سازمان اداری و استخدامی کشور رسیده است ، اقدام و گزارش مربوط را به شورا ارائه نماید .دوره اول ارزیابی انتهای سال 1395 با ارزیابی 60 دستگاه انجام شدو و نتایج حاکی از الکترونیکی شدن 19 درصد از خدمات و سرویس‌ها بود .دوره دوم با ارزیابی 83 دستگاه در شهریور سال 96 و با 9 پله رشد 28 درصد سرویس‌ها به‌صورت الکترونیکی ارائه‌شده است دوره سوم  ارزیابی با بررسی وضعیت 93 انجام شد و دستگاه‌ها 38 درصد از خدمات را به‌صورت الکترونیکی به شهروندان ارائه نموده‌اند و در آخرین دوره با بررسی وضعیت  93 دستگاه  شاهد رشد نسبت به دوره‌های قبل بوده‌ایم و دستگاه‌ها موفق شده‌اند  60 درصد خدمات و سرویس‌های خود را به‌صورت الکترونیکی ارائه کنند.
شاخص‌های مورد ارزیابی در این دوره عبارت اند از حضور در وب ، تعاملی بودن با هدف پشتیبانی و امنیت کاربر، تراکنشی بودن با هدف و کیفیت خدمت و پشتیبانی کاربر و شفافیت ، مولفه یکپارچگی با هدف کیفیت سیستم و همچنین مشارکتی بودن از موراد حائز اهمیت در بررسی این دوره است .
دستگاه های برتر از میان 93 دستگاه اجرایی
آخرین دور نتایج ارزیابی دستگاه ها حاکی از این است که شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیر بناهای حمل و نقل کشور ، گمرگ جمهوری اسلامی ایران ، بنیاد شهید و امور ایثارگران سه دستگاه برتر در ارائه خدمات الکترونیکی از بین 93 دستگاه اجرایی بوده اند و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ، وزارت اقتصاد و امور دارایی،سازمان امور مالیاتی کشور،سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران ، سازمان بنادر و دریا نوردی و همچنین پست بانک ایران به ترتیب جزء دستگاه های برتر در ارائه خدمات الکترونیکی بوده اند .

فایل اقدامات انجام شده جهت ارزیابی خدمات دستگاه های اجرایی قابل بهره برداری و استفاده است .

]]>
2018/12/10
<![CDATA[رشد 20 درصدی شاخص خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی در ارزیابی دور چهارم ]]> رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به اقدامات انجام شده جهت ارزیابی خدمات دستگاه های اجرایی گفت: دولت الکترونیک مختص قوای مجریه نیست و منظور مشارکت همه قوا و دستگاه هایی است که خدمات حاکمیتی به شهروندان ارائه می دهند .

رشد 20 درصدی شاخص خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی در ارزیابی دور چهارم

]]>

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : دکتر ناظمی در حاشیه همایش تهران هوشمند نتایج دور چهارم ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی اعلام کرد  و در خصوص اقدامات انجام شده جهت ارزیابی خدمات دستگاه های اجرایی گفت : آخرین ارزیابی صورت گرفته  از 93 دستگاه اجرایی  در تابستان سال جاری انجام پذیرفت  و جایگاه خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی با 22 درصد بهبود نسبت به دوره قبل  به رقم 60/05درصد افزایش یافت .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران دولت هوشمند را متفاوت از دولت الکترونیک دانست و گفت : دولت هوشمند زمانی محقق می شود ک بانک های مختلف اطلاعاتی در راستای ارائه خدمت مشخص برای شهرواندان یکپارچه شوند .

وی در تشریح اقدامات لازم برای دستیابی به دولت هوشمند گفت : برای نیل به هدف اسقرار دولت هوشمند می بایست گام های سه گانه ای برداشته شود و وجود زیر ساخت هایی با  قابلیت هوشمند سازی و اشتراک گذاری اطلاعات یکی از گام های اساسی در این زمینه است ، همچنین شهروند هوشمند که دانش و توانمندی استفاده از سرویس های ارائه شده را داشته باشد از مولفه های ضروری است .

معاون وزیر ارتباطات گام های چرخه بلوغ الکترونیک را برشمرد و افزود : ارزیابی های صورت گرفته از خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی با شاخص هایی نظیر حضور در وب ، تعاملی بودن و ارتباط دو طرفه شهروندان با دستگاه ، تراکنشی بودن با هدف تراکنش اطلاعاتی و استعلامات ، یکپارچی با سایر سازمان ها و همچنین فضای مشارکتی با هدف حضور مشارکت جویانه شهروندان در تصمیم گیری ها صورت پذیرفته است .

دکتر ناظمی از  افزوده شدن  دو شاخص دیگر در ارزیابی دور پنجم خبر داد و گفت : لحاظ کردن داده باز بودن اطلاعات سازمان به گونه ای که دسترسی عمومی شهروندان را به داده ها فراهم باشد و دیتای خود را با حفظ حریم شهروندان در اختیار کسب و کارها قرار دهند و معیار دیگر اتصال به مراکز داده دولت است و اینکه دستگاه ها تا چه میزان از سرویس های خود را از طریق مرکز تبادل داده دولت به اشتراک می گذارند .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به استقرار دولت الکترونیک و بهره برداری شهروندان از خدمات و سرویس های هوشمند گفت : زنجیره خدمت رسانی در این زمینه فقط مختص به قوه مجریه نیست و می بایست همه دستگاه ها نظیر قوه قضاییه ، نیروی انتظامی ، صدا و سیما ، شهرداری ها و قوای مسلح ، وزارت اقتصاد ، بانک مرکزی ، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به  این زنجیره بپیوندند تا شاهد بهره برداری موثرتر و بیشتر مردم از دولت الکترونیک باشیم .

وی در خصوص ابزار های پیش بینی شده برای الزام دستگاههای اجرایی به منظور همکاری دولت الکترونیک اظهارداشت :  وابسته کردن بودجه دستگاهها به میزان پیاده سازی برنامه دولت الکترونیک و همچنین استقرار مشوق پیاده سازی سرویس ها نظیر اقدامات پیش دستانه و درراستای مسئولیت اجتماعی و همچنین فشار اجتماعی از طریق ارائه گزارش و مطالبه گری شهروندان برای دسترسی بیشتر به خدمات دولت الکترونیک دستگاهها را موظف به پاسخگویی می کند .

دکتر ناظمی با بیان اینکه رسیدن به وضعیت مطلوب نیاز به پایش مستمر دارد گفت : گزارش ارزیابی دوره چهارم ابزاری برای پایش دستگا ها و مراقبت از مسیری است که در راستای استقرار دولت الکترونیک پیموده ایم و اینکه بدانیم در کدام یک از بخش ها نیاز به باز اندیشی داریم .

وی درپایان با اظهار امیدواری نسبت به استقرار همه جانبه دولت الکترونیکی در کشور گفت: توسعه دولت الکترونیک یک فرآیند طولانی است که چرخه ای از بلوغ را طی می کند و می توان از مردم سالاری دیجیتال به عنوان چشم انداز توسعه و بلوغ دولت الکترونیک یاد کرد.

]]>
2018/12/10
<![CDATA[چشم انداز توسعه دولت الکترونیک ،ایجاد فرصت برابر برای شهروندان در استفاده از سرویس های هوشمند است ]]> دکتر ناظمی در نشست هم اندیشی مدیران فناوری استان ها ، استانداری ها و شهرداری کلان شهرها گفت : توسعه دولت الکترونیک یک فرآیند طولانی است و یکباره پدیدار نمی شود و نیازمند چرخه ای از فرآیندها از رهگذر مشارکت همه دستگاه های اجرایی در کشور است تا در نهایت فرصت منصفانه ای برای بهره مندی از سرویس های دیجیتال برای همه آحاد مردم فراهم شود .

چشم انداز توسعه دولت الکترونیک ،ایجاد فرصت برابر برای شهروندان در استفاده از سرویس های هوشمند است

]]>

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : دکتر ناظمی در نشست هم اندیشی مدیران ICT استان ها ، استانداری ها و کلان شهرها با حضور دکتر فرجود رییس سازمان فناوری اطلاعات شهرداری  و دکتر شجاعان مدیر کل فناوری اطلاعات وزارت کشور با تاکید بر سرعت بخشیدن به پیاده سازی دولت الکترونکی گفت : در راستای توسعه استقرار دولت الکترونیک دو الویت مهم پیش روی ما قرار دارد که دولت هوشمند الویت اول است .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با ارائه آمار تراکنش داده در سال جاری گفت : میزان تراکنش داده بین دستگاهی دولتی در فروردین ماه امسال 4 میلیون بوده است و در شهریور ماه این رقم به 8 میلیون تراکنش رسیده است و در آبان ماه به رقم 44 میلیون یعنی رشد 11 برابری داشته است و پیش بینی ما این است که در پایان آذر ماه این رقم به 60 میلیون تراکنش برسد و جهش این آمار جهت گیری ما را در مقوله دولت الکترونیکی مشخص می کند .

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به نسل های توسعه ای در وزارت ارتباطات اظهار داشت : در سال های گذشته تمرکز بر توسعه دسترسی بر پایه های ارتباطی بود .دوره دوم ما شاهد رشد و فراگیر شدن موبایل در کشور بودیم ، دوره سوم مربوط به اطلاعات و توسعه دسترسی به اینترنت و پهنای باند بود و دوره چهارم که ما درآن به سر می بریم دوره خدمات الکترونیک است و مجموعه وزارت ارتباطات برنامه ها و الویت های خو را در راستای پیاده سازی دولت الکترونیک و هوشمند سازی برنامه ریزی می کند .

وی تعامل با دستگاه های مختلف را فاکتور اصلی در پیاده سازی دولت الکترونیک دانست و اظهار داشت : میزان تراکنش روزانه داخل شهرداری ها 25 میلیون تراکنش است و در دستگاه های مختلف نیز شاهد ارقام اینچنینی هستیم و دغدغه اصلی تعامل دستگاه ها با یکدیگر و اشتراک گذاری داده ها از مسیر مرکز ملی تبادل اطلاعات است .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه سخنان خود توجه به استارتاپ ها را دیگر الویت استقرار دولت الکترونیک بر شمرد و گفت : استارتاپ ها واسط ارائه خدمات الکترونیک به شهروندان هستند و این خدمات را به صورت شخصی شده در قالب اپلیکیشن های کاربردی به مردم ارائه می دهند و ما خود را موظف به تسهیل گیری در زمینه ارائه اطلاعات به استارتاپ ها در فرآیند خدمت رسانی به مردم می دانیم .

دکتر ناظمی در بخش پایانی سخنان خود و در پاسخ به سئوالات مدیران کل ICT استان ها و مدیران شهرداری و کلان شهرها با مهم برشمردن داده هایی با برش استانی اظهار داشت :  وجود دیتای شهرداری ها و اپلیکیشن های شهری ضروری است و ما می بایست خود را به سرعت برای پاسخ گویی به این نیازها آماده کنیم و اشتراک گذاری داده ها در مرکز تبادل ملی و تعامل بین دستگاهی منجر به بهبود ساختار و در نهایت حذف استعلامات تکراری و خدمت رسانی موثرتر به شهروندان می شود .

]]>
2018/12/10
<![CDATA[امضای تفاهم نامه وزارت ارتباطات و شهرداری تهران برای توسعه همکاری]]> آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و پیروز حناچی شهردار تهران در همایش «تهران هوشمند» برای توسعه همکاری ها تفاهم نامه امضا کردند.

امضای تفاهم نامه وزارت ارتباطات و شهرداری تهران برای توسعه همکاری

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بعد از امضای تفاهم نامه با شهردار تهران و در جمع خبرنگاران، گفت: این تفاهم نامه برای همکاری و توسعه زیرساخت های دولت الکترونیکی است که شهرداری تهران نیز به آن می پیوندد.

وی توسعه زیرساخت های شهر هوشمند را یکی دیگر از برنامه های همکاری با شهرداری تهران عنوان کرد و افزود:  آنتن هایی در سطح شهر برای ایجاد ارتباطات غیر از ارتباطات نسل 3 و 4 موبایل وجود دارد که با توجه به 1400 کیلومتر فیبر نوری که در شهر تهران کشیده شده  بر اساس بند 67 قانون برنامه ششم توسعه این شبکه فیبر نوری می تواند برای ظرفیت های شبکه ملی اطلاعات مورد استفاده قرار گیرد و با برچیده شدن این دکل ها سلامت فرکانسی شهر تامین می شود و کیفیت ارتباطات نیز بهتر می شود.

آذری جهرمی،  اشتراک گذاری اطلاعات و فعالیت کسب و کارهای این حوزه را یکی دیگر از همکاری های وزارت ارتباطات و شهرداری تهران در قالب این تفاهم نامه عنوان کرد.

]]>
2018/12/10
<![CDATA[نشست هم اندیشی با مدیران ict استان ها ، استانداری ها و شهرداری کلان شهرها ]]> 2018/12/10 <![CDATA[اعلام نتایج دوره چهارم ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی ]]> 2018/12/10 <![CDATA[875 هزار کارت بانکی به کارت سوخت تبدیل شد - آمار مراجعات آنلاین]]> معاون وزیر ارتباطات از مراجعه آنلاین حدود ۷ میلیون نفر برای دریافت کارت سوخت خودرو خبر داد و گفت: کارت بانکی ۸۷۵ هزار نفر از این مراجعه کنندگان به کارت سوخت متصل شد.

875 هزار کارت بانکی به کارت سوخت تبدیل شد - آمار مراجعات آنلاین

]]>
معاون وزیر ارتباطات از مراجعه آنلاین حدود ۷ میلیون نفر برای دریافت کارت سوخت خودرو خبر داد و گفت: کارت بانکی ۸۷۵ هزار نفر از این مراجعه کنندگان به کارت سوخت متصل شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران به نقل از خبرگزاری مهر : از شروع اجرای طرح ثبت نام و صدور کارت سوخت، از ۵ تا ۱۵ آذرماه جاری، حدود ۷ میلیون نفر برای دریافت کارت سوخت و تبدیل کارت بانکی به آن به سامانه های غیرحضوری اجرای این طرح مراجعه کردند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد که تا پایان ساعت ۱۲ ظهر روز ۵ شنبه ۱۵ آذرماه حدود ۷ میلیون مراجعه از طریق وبسایت دولت موبایل (Mob.gov.ir) ، اپلیکیشن دولت همراه و کد دستوری *۴# برای دریافت کارت سوخت به ثبت رسیده است.

وی گفت: حدود ۸۷۵ هزار مورد از این مراجعات، نهایی شده و بدون مشکل کارت بانکی متقاضی به کارت سوخت تبدیل و متصل شده است.

معاون وزیر ارتباطات تعداد مراجعه را در روز ۵ شنبه ۱۵ آذرماه ۱۷۷ هزار مورد عنوان کرد که ۵۷هزار و ۹۹۸ مورد از این تعداد، موفق به تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت شده اند و افزود: در فاصله روزهای ۵ تا ۱۳ آذر از تعداد ۶ میلیون و ۱۲۷ هزار مراجعه، ۵۳۷ هزار و ۹۱۹ کارت بانکی به ثبت رسید. در همین حال در روز ۴ شنبه ۱۴ آذر از تعداد ۴۹۲ هزار و ۸۹۵ مراجعه، ۱۴۱ هزار و ۳۴۹ کارت بانکی ثبت شده است.

ناظمی با بیان اینکه از تعداد کل مراجعان، بسیاری به دلایلی چون نبود مدارک لازم، تا انتهای ثبت نام پیش نرفته اند، خاطرنشان کرد: میزان خطای سیستم که از ابتدا حدود ۵ درصد بوده هم اکنون به ۲ درصد رسیده و این مساله نشان می دهد که دلیلی که این مراجعان تا انتهای ثبت نام پیش نرفته اند، این نبوده که سیستم قطع شده باشد.

]]>
2018/12/8
<![CDATA[مراجعه 175 هزار نفر برای ثبت‌نام الکترونیکی کارت سوخت تا ساعت 12 امروز]]> از صبح روز  چهارشنبه 14 آذرماه تا ساعت 12 ، 175 هزار نفر برای ثبت‌نام الکترونیکی کارت سوخت به سامانه مراجعه کردند.

مراجعه 175 هزار نفر برای ثبت‌نام الکترونیکی کارت سوخت تا ساعت 12 امروز

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، از مجموع تعداد مرجعان برای ثبت‌نام 142هزار و 809 نفر در نوبت خود مراجعه و امکان ثبت‌نام داشتند.

در این میان، از مجموع 142هزار و 809 نفر ، حدود 48 هزار نفر با ارائه کامل مدارک موردنیاز، ثبت‌نام خود را نهایی و با تایید نهادهای ذی‌ربط موفق به ثبت کارت بانکی خود به ماشین شدند.

لازم به ذکر است، مرجعان از دو طریق، اپلیکیشن دولت همراه، درگاه الکترونیکی mob.gov.ir و یا کد دستوری #4* اقدام به ثبت‌نام کرده‌اند.

]]>
2018/12/5
<![CDATA[حمایت سازمان فناوری اطلاعات ایران از حضور کسب وکارهای ایرانی در نمایشگاه باکوتل ]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برگزاری دومین اجلاس وزرای ارتباطات کشورهای عضو اکو در باکو و تصویب سند همکاری مشترک در حوزه کشاورزی، آموزشی و سلامت خبر داد و گفت: برای اولین بار وزارت ارتباطات به منظور توسعه بازار از کسب و کارهای ایرانی حمایت کرده تا در این نمایشگاه حضور پیدا کنند.

حمایت سازمان فناوری اطلاعات ایران از حضور کسب وکارهای ایرانی در نمایشگاه باکوتل

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  به همراه دکتر ناظمی معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران به دعوت وزیر ارتباطات و حمل و نقل کشور آذربایجان برای شرکت در بیست و چهارمین نمایشگاه و همایش بین المللی ارتباطات، نو آوری و فناوری های پیشرفته، به باکو سفر کرده است.

محمد جواد  آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بدو ورود به باکو درباره سفر دو روزه خود به کشور آذربایجان گفت: دومین اجلاس وزرای ارتباطات کشورهای عضو اکو فردا (سه شنبه) در باکو برگزار می شود که در این اجلاس قرار است یک سند همکاری مشترک بین کشورهای عضو اکو بعد از بحث و بررسی به تصویب برسد.

وی با بیان اینکه سند تنظیم شده در حوزه توسعه فناوری اطلاعات با سه محور کشاورزی، آموزش و سلامت است، افزود: جلسات مربوط به آنرا خواهیم داشت و روی این موضوع بحث و تبادل نظر خواهیم کرد.

آذری جهرمی با اشاره به برگزاری دیدارهای دوجانبه در این سفر اظهار کرد: در حاشیه این اجلاس، ملاقات های دو جانبه ای با وزرای ارتباطات روسیه، آذربایجان و سایر کشورهایی که در این سمینار حضور پیدا کرده اند، انجام می شود و مروری بر  توسعه ارتباطات دو جانبه خواهیم داشت.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید همچنین از برنامه بازدید از نمایشگاه باکوتل 2018 خبر داد و گفت: در نمایشگاه امسال باکوتل، برای اولین بار وزارت ارتباطات به منظور توسعه بازار از کسب و کارهای ایرانی حمایت کرده تا در این نمایشگاه حضور پیدا کنند.

وزیر ارتباطات درباره حضور کسب و کارهای نوپای ایرانی حاضر در نمایشگاه باکوتل توضیح داد: 9 شرکت از کسب وکارهای موفق و فعال حوزه ICT کشور پاویون ایران را در این نمایشگاه تشکیل می دهند که امیدواریم با تعاملاتی که در این مدت دارند به توسعه بازار خود از ایران به بازار منطقه ای موفق باشند تا سهم بازار مناسبی در این شرایط از آن خود کنند.

نمایشگاه بین المللی باکو- تل 2018 سه شنبه  با حضور200  شرکت  فعال در حوزه ارتباطات از 20 کشورجهان  از جمله کشورمان افتتاح می شود.

]]>
2018/12/4
<![CDATA[دیدار آذری جهرمی با رییس جمهور آذربایجان]]> وزیر ارتباطات به همراه امیر ناظمی، رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با الهام علی اف، رییس جمهور آذربایجان دیدار و پیام حسن روحانی را به وی ابلاغ کرد

دیدار آذری جهرمی با رییس جمهور آذربایجان

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به همراه  امیر ناظمی، رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران که به منظور حضور در دومین اجلاس وزرای ارتباطات کشورهای عضو اکو و بازدید از نمایشگاه باکوتل 2018 به آذربایجان سفر کرده است با الهام علی اف رییس جمهور این کشور دیدار کرد.

آذری جهرمی در این دیدار با اشاره به روابط خوب دو کشور در زمینه های گوناگون، گزارشی از اقدامات و همکاری های انجام شده میان وزارت ارتباطات ایران و وزارت ارتباطات آذربایجان در یکسال گذشته ارائه و از حمایت های رییس جمهور آذربایجان برای بسط همکاری ها تشکر کرد.

وزیر ارتباطات با اشاره به توافق چهارجانبه ایران، آذربایجان، روسیه و ترکیه برای ایجاد بازار مشترک ICT ، از تصمیم مشترک این کشورها برای حمایت از استارتاپ ها در سطح منطقه ای خبر داد.

وی با اشاره به حضور فعال ایران در نمایشگاه باکوتل، گفت: تعداد شرکت های ایرانی در نمایشگاه امسال سه برابر سال گذشته است.

الهام علی اف رییس جمهور آذربایجان نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سطح گسترده همکاری های دو کشور تاکید کرد: برای توسعه روابط دو جانبه و منطقه ای چشم انداز بسیار خوبی وجود دارد.

رییس جمهور آذربایجان همچنین با استقبال از ایده همکاری چهارجانبه ایران، آذربایجان، روسیه و ترکیه، آن را فرمولی مناسب برای توسعه همکاری های منطقه ای دانست و گفت: با توجه به روابط سیاسی و اقتصادی مطلوب میان این کشورها، ایده همکاری میان آنها در حوزه ICT ایده موفقی خواهد بود و برای امنیت منطقه ای و توسعه منطقه ای بسیار موثر واقع می شود.

الهام علی اف اظهار امیدواری کرد: دو کشور بتوانند در مورد گستره وسیعی از موضوعات مرتبط با حوزه ICT از جمله امنیت سایبری و توسعه زیرساخت شبکه نیز با یکدیگر همکاری کنند.

در پایان این دیدار، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران پیام شفاهی آقای روحانی رییس جمهور کشورمان را به اطلاع رییس جمهور آذربایجان رساند و الهام علی اف نیز متقابلا سلام  گرم خود را به مقامات جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرد.

]]>
2018/12/4
<![CDATA[مراجعه بیش از 502 هزار نفر برای ثبت‌نام الکترونیکی کارت سوخت در روز هفتم]]> روز  یکشنبه 11 آذرماه و در هفتمین روز ثبت‌نام الکترونیکی کارت سوخت، 502 هزار 426 نفر برای ثبت‌نام به سامانه مراجعه کردند

مراجعه بیش از 502 هزار نفر برای ثبت‌نام الکترونیکی کارت سوخت در روز هفتم

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، از مجموع تعداد مرجعان برای ثبت‌نام 147هزار و 743 نفر در نوبت خود مراجعه و امکان ثبت‌نام داشتند.

در این میان، از مجموع 147هزار و 743 نفر، حدود 50 هزار نفر با ارائه کامل مدارک موردنیاز، ثبت‌نام خود را نهایی و با تایید نهادهای ذی‌ربط موفق به فعال کردن کارت سوخت خود شدند.

لازم به ذکر است، مرجعان از دو طریق، اپلیکیشن دولت همراه، درگاه الکترونیکی mob.gov.ir و یا کد دستوری #4* اقدام به ثبت‌نام کرده‌اند.

]]>
2018/12/3
<![CDATA[استفاده از ظرفیت فضای مجازی در آموزش و پرورش پذیرفته و با مدیریت صحیح این عرصه از آسیب ها جلوگیری شود]]> معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فناوری اطلاعات در نشست تاثیر فضای مجازی بر دانش آموزان دختر عنوان کرد: مقابله کردن و جنگیدن با تکنولوژی نتیجه معکوس دارد و در صورت عدم استفاده بهینه و درست ازفناوری های نوین این فناوری می تواند به ابزاری علیه خودمان تبدیل شود .

استفاده از ظرفیت فضای مجازی در آموزش و پرورش پذیرفته و با مدیریت صحیح این عرصه از آسیب ها جلوگیری شود

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل  سازمان فناوری اطلاعات ایران : دکتر  ناظمی در نشست "تاثیر فضای مجازی بر دختران دانش آموز" با اشاره به جایگاه ویژه آموزش و پرورش در تربیت دانش آموزان  گفت : با اشاره به نگاه جامعه شناسان به هرم قدرت  و ثروت اظهار  کرد: ما جامعه را بصورت سلسله مراتبی نگاه می کنیم که در راس هرم را نخبگان جامعه و در پایین هرم طبقات پایینی جوامع قرار دارد ، اما امروز در عصر فناوری اطلاعات دیگر نمی توان با چنین نگاهی جوامع را لایه بندی کرد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران ایجاد شکاف در طبقات جامعه را از آفت های عمده برشمرد و گفت : نظام آموزشی قوی به عنوان سیستمی برای تغییر کارکردها عمل می کند و به تثبیت شکاف ها دامن نمی زند.

معاون وزیر ارتباطات قشر بندی جامعه و عدم جابجایی شهروندان در هرم های مختلف ثروت ، فرهنگ ، اجتماع را از الزامات جامعه پویا دانست و افزود نباید شرایط جامعه به گونه ای باشند که شهروندان جایگاه خود را در ابدی و ازلی بدانند بلکه احساس نمایند که با فعالیت و تغییر کارکردها می توانند جایگاه خود را ارتقاء بخشند.

وی با اشاره به کارکرد های فضای مجازی در دنیا امروز و شرایط حاکم بر جامعه گفت : فضای مجازی مانند هر فناوری جدیدی اثرات مفید و مضری را با خود به همراه دارد و ما باید قدم اول را با پذیرفتن مشکلات و کاستی ها برداریم چرا که با انکار وجود مشکلات و یا پاک کردن صورت مساله چالش ها برطرف نمی شوند بلکه فراگیر می شود .

دکتر ناظمی با انتقاد از مغفول مانند فضای مجازی و عدم حضور نخبگان در آن گفت : مناسبات موجود در فضای مجازی در همه دنیا پذیرفته شده است و سلبریتی ها افراد معروف به واسطه هنر و یا ورزش و یا جایگاه اجتماعی خود در آن حضور دارند و صورت آموزش دیده و هدفمند در فضای مجازی فعالیت می کنند اما متاسفانه از ظرفیت فضای مجازی در کشور ما آنچنان که باید بهره برداری نشده است و ما می توانیم با آموزش افراد و حضور نخبگان در عرصه های مختلف در این فضا آن را بهینه سازی کنیم .

معاون وزیر ارتباطات در بخش دیگری از سخنان خود ترک کردن فضای مجازی و عدم استفاده از آن را امری اشتباه دانست و گفت : ما می بایست با حضور فعالانه و پیش دستانه در این عرصه بتوانیم محیطی پویا و سالم و تاثیر گذار را برای شهروندان و به خصوص دانش آموزان فراهم کنیم .

وی در بخش پایانی خود با اشاره به وظایف خطیر وزارت آموزش و پرورش گفت : وزارت ارتباطات همواره آماده است تا در کنار سایر دستگاه ها و با مشارکت و همفکری و هم افزایی در راستای بهبود وضعیت فناوری و و توسعه فضای مجازی گام بردارد و امیدواریم آموزش وپرورش  به سمتی حرکت کند که ظرفیت های فضای مجازی پذیرفته و برای مدیریت آن برنامه ریزی شود تا دانش آموزان در این فضا دچار آسیب و خسران نشوند.

]]>
2018/12/3
<![CDATA[ نمایندگان و اعضای کمیسیون صنایع مجلس از زیر ساخت های دولت الکترونیک بازدید کردند ]]> نمایندگاه مجلس شورای اسلامی و اعضای کمیسیون صنایع از زیر ساخت های دولت الکترونیک و مرکز ملی تبادل اطلاعات و مانیتورینگ وزارت ارتباطات دیدن کردند

 نمایندگان و اعضای کمیسیون صنایع مجلس از زیر ساخت های دولت الکترونیک بازدید کردند

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : اعضای کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی و کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور در سازمان فناوری اطلاعات ایران  ازمرکز ملی تبادل اطلاعات  و زیر ساخت های دولت الکترونیکی بازدید نموده و از نزدیک با فرآیند ثبت نام کارت سوخت  و اتصال  آن به کارت های بانکی و بستر های الکترونیکی فراهم شده در این راستا آشنا شدند .

]]>
2018/12/2
<![CDATA[اتصال دستگاه‌ها و عدم تبادل اطلاعات حلقه مفقوده توسعه دولت الکترونیکی در کشور است ]]> آذری جهرمی با توجه به عدم تبادل اطلاعات بین دستگاهی گفت : داده مربوط به هیچ دستگاهی نیست و یک ارزش ملی است و می‌بایست از این ارزش ملی در راستای ارائه خدمات بهتر به شهروندان استفاده شود .

اتصال دستگاه‌ها و عدم تبادل اطلاعات حلقه مفقوده توسعه دولت الکترونیکی در کشور است

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : دکتر آذری جهرمی در بازدید اعضای کمیسیون صنایع مجلس شورای  اسلامی  از زیر ساخت های دولت الکترونیک و  فرآیند اتصال کارت سوخت به کارت بانکی گفت : زیر ساخت های دولت الکترونیک به لحاظ شبکه ملی اطلاعات و زیر ساخت های امنیتی و دیتا سنتر و زیر ساخت های نرم افزاری مربوط به مرکز ملی تبادل اطلاعات در زمانی کمتر از الزام قانون ششم توسعه محقق شده است و در زمینه توسعه دولت الکترونیک شاهد رشد ده برابری هستیم اما این موضوع نباید ما را فریب دهد چرا که از تعداد 2 هزار 500 دستگاهی که می بایست به مرکز ملی تبادل اطلاعات متصل شوند تعداد 225 دستگاه اتصال یافته اند و ما فاصله زیادی تا پیاده سازی کامل دولت الکترونیک داریم .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر آماده سازی زیر ساخت های دولت الکترونیک  در کشور گفت :  آنچه که امروز برای توسعه دولت الکترونیک نیاز داریم اعتقاد و عزم ملی است و  برخی از مدیران به دلیل عدم اعتقاد و تصور واحد از اهمیت استقرار دولت الکترونیک در برابر این عزم ملی مقاومت می کنند .

دکترآذری جهرمی در ادامه سخنان خود افزود : دولت الکترونیک یک نرم افزار یا دیتا سنتر و یک پروژه نیست بلکه شیوه نوینی از حکمرانی دولت و ارتباط دولت با دولت ، دولت با مردم به منظور بهینه سازی شیوه ها و شفاف سازی فرآیندها و مقابله با فساد است .

وزیر ارتباطات با گلایه از جزیره ای بودن اطلاعات در کشور گفت : هر دستگاهی اطلاعات را به صورت انحصاری درون خود نگهداری می کند و غافل از اینکه با جریان آزاد اطلاعات در چارچوب پروتکل های موجود و زیر ساخت های فراهم شده خدمات بهتر و سریعتری به شهروندان ارائه می شود .و این اطلاعات و داده ها ملی است و باید در راستای منافع ملی مورد استفاده قرار گیرد .

وی در بخش دیگری از سخنان خود نبود ضمانت اجرایی جهت ملزم نمودن دستگاه ها به اشتراک داده های خود با دیگر نهادها را دلیل ناکامی در توسعه دولت الکترونیک دانست و گفت : می بایست داده ملی را به رسمیت بشناسیم و آن را مختص به سازمان متبوع خویش ندانیم و این موضوع مهمی است که امیدواریم در وضع قوانین نگاه ویژه ای به این امر شود .

]]>
2018/12/2
<![CDATA[بازدید اعضای کمیسیون صنایع مجلس از زیر ساخت های دولت الکترونیکی]]> 2018/12/2 <![CDATA[پیاده سازی دولت الکترونیکی نیاز به عزم همه دستگاه ها و نهاد ها دارد]]> اعضای کمیسیون صنایع و کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات مجلس شورای اسلامی  در بازدید از زیرساخت‌های دولت الکترونیکی در جریان موانع و چالش‌های اصلی توسعه این پروژه در کشور قرار گرفتند.

پیاده سازی دولت الکترونیکی نیاز به عزم همه دستگاه ها و نهاد ها دارد

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : دکتر ناظمی در حاشیه بازدید اعضای کمیسوین صنایع مجلس از زیر ساخت های دولت الکترونیک و فرآیند اتصال کارت سوخت به کارت بانک گفت : تعداد 437 سرویس از طریق مرکز ملی تبادل اطلاعات ارائه می شود که  تعداد 95 سرویس در این دو ماه اخیر به آن افزوده شده است و تعداد کل تراکنش ها از ابتدای فروردین سال جاری تا کنون به 43 میلیون تراکنش رسیده است و ما شاهد رشد 11 درصدی در زمینه هستیم  که البته بسترهای زیر ساختی فراهم شده پتاسیل زیادی در ارائه خدمات و سرویس به شهروندان را دارد .

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به سکوی دولت همراه بعنوان یکی از پروژه های سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت : مردم می توانند اپلیکیشن دولت همراه را به راحتی بر روی تلفن همراه خود نصب کرده و از خدمات که تا کنون دولتی شده است استفاده نمایند و از ابتدای ثبت نام کارت سوخت پ(نجم اذر ماه) تا کنون  تعداد 450 هزار نسخه از اپلیکیشن دولت همراه توسط شهروندان  دریافت و نصب شده است .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در خصوص ارزیابی دستگاه ها و رتبه بندی آنها در دولت الکترونیک گفت : تاکنون 4 دوره ارزیابی دستگاه های اجرایی بر اساس فاکتورهای جهانی انجام شده است و در نظر داریم بر اساس قوانین مجلس شورای اسلامی دو فاکتور دیگر از جمله تعاملی بودن و ارتباط با سایر دستگاه ها و همچنین میزان داده باز بودن اطلاعات دستگاه ها را در ارزیابی های بعدی لحاظ نماییم .

دکتر ناظمی با تاکید بر عزم همه دستگاه ها و نهاد ها در پیاده سازی دولت الکترونیکی گفت : این امر فقط وظیفه دولت نیست و باید نهادهای دیگری همچون قوه مققنه ، قضاییه و شهرداری ها و غیره در این مسیر همراه شوند و چه بسا که در مبحث کارت سوخت اگر همراهی و مشارکت نیروی انتظامی نبود این اتفاق و پیشرفت حاصل نمی شد .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به همگرایی و همکاری مجلس شورای اسلامی در توسعه و پیاده سازی دولت الکترونیکی گفت : خواسته ما این است که قانون و بودجه ای وضع نشود که در آن دیتای مردم خارج از مرکز ملی تبادل اطلاعات دریافت و نگهداری شود چرا که داده یک امر ملی و متعلق به همه جامعه است و همه سامانه ها از مسیر مرکز ملی تبادل اطلاعات گذر کنند .

وی در بخش دیگری از سخنان خود همگرایی سایر دستگاه ها و نهاد ها با مجموعه دولت را از عوامل کلیدی توسعه مطلوب در دولت الکترونیکی بر شمرد و افزود: دولت الکترونیک فقط مختص به دولت نیست و قوه قضاییه ، نیروهای مسلح ، مقننه ، صدا و سیما ، کمیته امداد و شهرداری ها اجزاء مهم و اثر بخش دولت الکترونیک هستند و با مشارکت این بخش ها شهروندان می توانند لذت سرویس گرفتن از کلیت یک نظام را تجربه کنند .

دکتر امیر ناظمی با اشاره به کارپوشه ملی ایرانیان گفت : این کارپوشه همانند یک مرکز و کانال ارتباطی بین هر شهروند با  مجموعه دولت است و مردم می توانند از یک کانال واحد ارتباط خود با دولت  را مدیریت نمایند

معاون وزیر ارتباطات در بخش پایانی سخنان خود تمرکز بودجه ای در پیاده سازی دولت الکترونیک را مهم دانست و ادامه داد: بخشی از بودجه وزارت ارتباطات از طریق قانون به دولت الکترونیک اختصاص داده شود و تا زمانی که بودجه  مناسبی به زیر ساخت ها ی دولت الکترونیک تعلق نگیرد نمی توان انتظار توسعه مطلوب در این زمینه را داشت .

]]>
2018/12/2
<![CDATA[مراسم تودیع و معارفه مدیران سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد ]]> دکتر ناظمی در این مراسم ضمن تقدیر و تشکر از زحمات مدیران اسبق سازمان به بازتعریف مأموریت‌ها و وظایف مدیران جدید پرداخت و ایجاد تغییرات را نشانه پویایی و چالاکی سیستم دانست .

مراسم تودیع و معارفه مدیران سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : مراسم تودیع و معارفه مدیران ارشد سازمان با حضور معاون وزیر ارتباطات رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد .

دکتر ناظمی با حضور در این مراسم ضمن تقدیر و تشکر از زحمات مدیران اسبق در پست‌های مختلف سازمان گفت : تغییرات ایجادشده به دلیل کارکرد و رویکردهای جدید سازمان است و این تغییرات فرصتی را فراهم می‌کند تا دیدگاه‌های جدید به سیستم تزریق شود .

وی پویا بودن یک سیستم را از عوامل توسعه سازمان برشمرد و افزود : دیدگاه‌های قدیمی نیاز به بازتعریف دارند و لازم است که به‌صورت مداوم خرجی و ورودی‌های یک سیستم کنترل شوند و ایجاد تغییرات لازم و به‌موقع رمز چالاکی و پویایی یک سیستم است .

 در مراسم معارفه مدیران جدید آقایان مهندس محسن نادری منش به‌عنوان عضو جدید هیئت عامل و دکتر مهدی محمدی عضو هیئت عامل ، دکتر سروش قاضی نوری معاون سیاست‌گذاری و اعتباربخشی فناوری اطلاعات ، دکتر عبدالرضا بهادری فرد سرپرست معاونت توسعه و مدیریت شبکه ملی اطلاعات ، دکتر امیر قدیری مشاور معاون وزیر و مدیرکل دفتر رییس سازمان ، روابط عمومی و امور بین‌الملل ، دکتر محمدجعفر نعنا کار مدیرکل دفتر حقوقی ، مهندس سعید جهانی مدیرکل دفتر ارتباطات و فناوری اطلاعات و خانم مهندس شهره ناصری مدیرکل دفتر توسعه راهبردها و سیاست‌ها منصوب و معارفه شدند .

شایان‌ذکر است در این مراسم از زحمات مدیران اسبق آقایان دکتر سید احمد طباطبایی عضو سابق هیئت عامل ، دکتر عبدالرضا بهادری معاون سابق ساست گذاری و اعتباربخشی فناوری اطلاعات ، مهندس امیرحسین بروجردیان سرپرست سابق معاونت خدمات ابری ، مهندس علی‌اصغر انصاری رییس اسبق مرکز برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات ، مهندس شایان مهر مدیرکل سابق دفتر رییس سازمان ، رجبعلی احمدی دون چالی مدیرکل سابق دفتر حقوقی ، مهندس حمید علیپور مدیرکل سابق دفتر ارتباطات و فناوری اطلاعات و خانم مهندس مهرنوش اهوازی مدیرکل دفتر توسعه راهبردها و سیاست‌ها  تقدیر و تشکر به عمل آمد

]]>
2018/12/1
<![CDATA[خلق فرصت منصفانه در استفاده از خدمات دیجیتال برای همه شهروندان است ]]> معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات افزایش ارائه سرویس دیجیتال را چشم‌انداز اصلی سازمان دانست و گفت : تغییر رویکرد از عرضه محور بودن خدمات به تقاضا محور بودن بر اساس نیاز شهروندان و همچنین توزیع منصافه خدمات الکترونیکی دولت از الویت های جدی در حوزه دولت الکترونیکی است

خلق فرصت منصفانه در استفاده از خدمات دیجیتال برای همه شهروندان است

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : امیر ناظمی در مراسم تودیع و معارفه مدیران سازمان فناوری اطلاعات ایران به تشریح چشم‌انداز و مأموریت‌های جدید بر اساس تغییر جایگاه و کارکردهای سازمان پرداخت و گفت : تغییرات مختلفی در همه ابعاد صنعت از قبیل کشاورزی ، انرژی‌های تجدید پذیر ، دولت هوشمند ، اینترنت اشیاء ، حوزه بهداشت ، حمل‌ونقل ، آموزش و صنعت و غیره  ایجادشده است و سازمان فناوری اطلاعات به‌عنوان یکی از بازیگران اصلی حوزه فناوری می‌بایست همگام با تغییرات و تحولات رویکردهای متفاوتی را در راستای استفاده بهینه از فرصت‌های پیش رو اتخاذ کند .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به اینکه تا دو سال آتی وارد قرن جدید و سال 1400 خواهیم شد افزود : خلق فرصت منصفانه برای استفاده شهروندان ایرانی از خدمات دیجیتال اعم از خدمات دولت و بخش خصوصی بدین معنی که خدمت دیجیتال را تا حد ممکن افزایش دهیم به همین دلیل بازبینی حوزه‌های مأموریت و چشم اندازهای جدید سازمان اقدامی مهم بوده است .

معاون وزیر ارتباطات مفهوم دولت هوشمند و توسعه شرکت‌های نوپا (نوآفرین ) را از پایه‌های اصلی چشم‌انداز سازمان معرفی کرد و گفت : در مفهوم دولت هوشمند می‌بایست بستری را فراهم کنیم که سرویس‌های دولتی سایر دستگاه‌ها از طریق امکانات موجود نظیر NIX  و GSB (مرکز ملی تبادل اطلاعات کشور) امکان توسعه و ارائه خدمت را داشته باشند و سرویس‌های دولتی به‌جای عرضه محور بودن تقاضامحور شوند ، به عبارتی باید بدانیم که نیاز شهروندان چیست و بر اساس نیاز مردم خدمات خود را ارائه دهیم .

وی در تشریح حوزه توسعه شرکت‌های نوپا که تحت عنوان نوآفرین معرفی می‌کنیم افزود: استراتژی کلی ما در این بخش تسهیل گری است، بدین معنا که ما قوانین و مقررات مناسب را تدوین و پیشنهاد می‌کنیم و قصد مداخله‌گری نداریم و سرویسی که بخش خصوصی ارائه می‌دهد را ارائه نمی‌کنیم و از امکانات دولتی برای توسعه شرکت‌های نو پا استفاده می‌کنیم .

ناظمی گفت : تلاش خواهیم کرد خدمات خود را از طریق این شرکت‌ها به شهروندان ارائه ‌دهیم  و البته باید به جایگاهی برسیم که 20 درصد تراکنش‌هایی که روی GSB انجام می‌شود از طریق اپلیکیشن ها یی خارج از اپ ها و سرویس‌های دولتی باشد .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران  حوزه  دولت هوشمند را از پروژه‌های اصلی سازمان دانست و سیاست‌گذاری در حوزه دولت الکترونیک و مشارکت در پروژه‌های ملی از اهداف این بخش معرفی کرد و در این خصوص افزود: حضور فعال سازمان در پروژه‌هایی نظیر کارت سوخت و استعلام یارانه ماهیت پیش‌دستانه و مشارکتی دارد و این رویکرد  باعث رشد و توسعه ما می‌شود  می‌دهد و  از این رهگذر فرصت لذت دولت هوشمند و بهره‌مندی از خدمات الکترونیک را به شهروندان ایجاد می‌کند .

وی با اظهار امیدواری از اینکه هر دستگاه دولتی حداقل یک سرویس خود را از بستر سازمان فناوری اطلاعات ایران ارائه کند افزود : ما جهت نیل به اهداف خود به همکاری و تعامل دستگاه‌های نظیر ریاست جمهوری ، سازمان اداری و استخدامی ، وزارت کشور ، وزارت اقتصاد و وزارت بهداشت نیاز داریم .

ناظمی فعالیت در  حوزه امنیت را  از وظایف اصلی سازمان دانست و ایجاد امنیت در تبادل داده و ارائه سرویس را از اهداف این بخش برشمرد و گفت : تولید استانداردهای امنیتی و ارائه خدمت به‌کل اکوسیستم  از عمده فعالیت‌ها در این بخش است .

معاون وزیر ارتباطات در بخش دیگری از سخنان خود به حوزه شبکه ملی اطلاعات به‌عنوان بخشی از وظایف سازمان اشاره کرد و افزود : در این بخش‌بر اساس اسناد بالادستی لایه‌های مختلفی نظیر زیرساخت ، لایه کسب‌وکار و خدمات و همچنین لایه محتوا وجود دارد و هرکدام الزامات و استراتژی‌های مختص خود را طلب می‌کند .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران  استفاده هر خانوار مستقر در ایران را از حداقل یک خدمت دولت الکترونیک در سال را از اهداف سال 1400 این سازمان برشمرد و گفت : توزیع یافتگی منصافه تراکنش خدمات دولت الکترونیک از اولویت‌های جدی در این بخش است و از همین نقطه امنیت و عدالت عمومی در کشور شکل می‌گیرد .

ناظمی دسترسی به اهداف تعیین‌شده در بخش دولت هوشمند را ضروری دانست و گفت : رسیدن به عدد 200 میلیون تراکنش در ماه از اهداف پیش رو در این بخش است و در این راستا اتخاذ رویکرد پیش‌دستانه و داوطلبانه می‌تواند مؤثر باشد یعنی با سازمان‌ها و دستگاه‌ها تعامل برقرار کنیم و بخواهیم که خدمات خود را از بستر مهیا شده دولت الکترونیک ارائه دهند و هر سازمان حاکمیتی در کشور حداقل یک سرویس خو را از بستر دولت الکترونیک به شهروندان ارائه دهد .

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود : ما تلاش می‌کنیم که هرماه 40 میلیون تراکنش از طریق بخش غیردولتی انجام شود، بدین معنی که اپلیکیشن های موجود 20 درصد از خدمات ما را پوشش دهند .

دکتر ناظمی در بخش پایانی سخنان خود گفت : ما تلاش داریم تا این اهداف را با شعار دولت هوشمند محقق سازیم و از فرصت‌های پیش رو در این بخش نهایت استفاده را ببریم و در این راستا می‌بایست تغییراتی را در ساختار سازمان ایجاد نماییم و این تغییرات در راستای کارکردهای جدید سازمان و اهداف و مأموریت‌های پیش روی ما است .

]]>
2018/12/1
<![CDATA[مراسم تودیع و معارفه مدیران سازمان فناوری اطلاعات ایران ]]> 2018/12/1 <![CDATA[پرسشگری عمومی ارتقاء ملی را به همراه دارد]]> رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در صفحه توئیتر خود به پرسش های کاربران در خصوص دسترسی های اپلیکیشن دولت همراه پاسخ داد

پرسشگری عمومی ارتقاء ملی را به همراه دارد

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : دکتر ناظمی در شبکه اجتماعی توئیتر خود گفت : روز گذشته  در خصوص دسترسی های اپلیکیشن دولت همراه  پرسشی توسط کابران شبکه اجتماعی طرح شد که قول بررسی آن را دادم .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه با توجه به سوالات کاربران در خصوص دسترسی به میکروفن و لوکیشن برای سرویس دولت همراه گفت : این سرویس ها اورژانس بوده و بر روی اپلیکیشن دولت همراه پیاده سازی شده است ولی هنوز اجرایی نشده است .

وی در پاسخ به پرسش های کاربران افزود: چراغ قوه برای خواندن بارکد /QR در ارائه خدمات مختلف نیاز است .اما بر اساس تصیم های اتخاذ شده مقرر شده است تا زمان اجرایی شدن خدمات فوق ، این دسترسی ها در نسخه های جدید که ظرف 2 روز آینده منتشر می شود برداشته شود .

]]>
2018/11/27
<![CDATA[مراجعه بیش از 926 هزار نفر برای ثبت نام الکترونیکی کارت سوخت]]> از صبح روز گذشته تا ساعت 15 روز  سه شنبه 6 آذر ماه 97 926 هزار 706 نفر برای ثبت نام به سامانه الکترونیکی کارت سوخت مراجعه کرده اند.

مراجعه بیش از 926 هزار نفر برای ثبت نام الکترونیکی کارت سوخت

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس اصولی، سخنگوی ستاد ثبت نام الکترونیکی کارت سوخت ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: از مجموع تعداد مراجعان برای ثبت نام تنها 37 هزار و 686 نفر در نوبت خود مراجعه و امکان ثبت نام داشتند.

وی ادامه داد: در این میان، از مجموع 37 هزار نفر، تنها 10 هزار نفر با ارایه کامل مدارک مورد نیاز، ثبت نام خود را نهایی و با تایید نهادهای ذی ربط موفق به فعال کردن کارت سوخت خود شدند.

وی خاطر نشان کرد: مراجعان از دو طریق، اپلیکیشن دولت همراه، درگاه الکترونیکی mob.gov.ir اقدام به ثبت نام کرده اند

مهندس اصولی در خصوصی برخی از ابهام درباره تعدادی از ابزارهایی که با اجازه کاربران، در نرم افزار دولت همراه به آنها دسترسی داده می شود گفت: دسترسی میکروفون به دلیل امکان موجود در بخش تماس‌های ضروری برنامه با اورژانس و آتش‌نشانی با ذکر همین عبارت‌ها و بدون نیاز به شماره گیری فراهم شده  که پس از ورود به این بخش و کسب اجازه کاربر فعال می‌شود و به دلیل عدم کاربرد فراگیر در نسخه آتی برنامه حذف خواهد شد

وی تصریح کرد: همچنین، برای شناسایی موقعیت مکانی حادثه دیده‌گان در مواقع اضطراری، در بخش تماس‌های ضروری پس از کسب اجازه کاربر این امکان هست تا موقعیت مکانی وی به اورژانس یا آتش‌نشانی ارائه شود. چون فعلا این سازمان‌ها از این امکان استفاده نمی‌کنند این دسترسی نیز در نسخه بعدی حذف می‌شود.

اصولی ادامه داد: در خصوص چراغ قوه، با توجه به اینکه رجیستر کردن گوشی‌های جدید از طریق برنامه فراهم شده و کد IMEI طولانی است، برای سهولت استعلام کاربران دسترسی چراغ قوه برای اسکن بارکد روی جعبه گوشی‌ها در برنامه گذاشته شده و پس از ورود به این بخش و کسب اجازه کاربر فعال می‌شود.

وی در انتها تصریح کرد هیچ یک از دسترسی‌های فوق در هنگام نصب برنامه فعال نشده و هر یک حسب مورد و پس از کسب اجازه کاربر فعال می‌شوند.

]]>
2018/11/27
<![CDATA[بازدید رییس مجلس شورای اسلامی از زیر ساخت های دولت الکترونیکی ]]> دکتر علی لاریجانی با حضور در سازمان فناوری اطلاعات ایران از مرکز ملی تبادل اطلاعات و مانیتورینگ وزارت ارتباطات بازدید کرد

بازدید رییس مجلس شورای اسلامی از زیر ساخت های دولت الکترونیکی

]]>
رئیس مجلس شورای اسلامی از مرکز ملی تبادل اطلاعات و مانیتورینگ واقع در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز  از مرکز ملی تبادل اطلاعات  و زیر ساخت های دولت الکترونیکی بازدید کرد و از نزدیک با فرآیند ثبت نام کارت سوخت  و بستر های الکترونیکی فراهم شده در این راستا دیدن نمود .

]]>
2018/11/26
<![CDATA[بازدید رییس مجلس شورای اسلامی از زیرساخت های دولت الکترونیکی ]]> 2018/11/26 <![CDATA[وزارت ارتباطات گام های بسیار مهم و قابل توجهی برای زیرساخت های دولت الکترونیکی برداشته است]]> رییس مجلس شورای اسلامی در بازدید از مرکز ملی تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات تاکید کرد که دولت الکترونیکی فقط مختص قوه مجریه نیست و تمام قوا و نهادهای حاکمیتی نیز باید اطلاعات مورد نیاز مردم را به صورت الکترونیک و هوشمند ارائه کنند.

وزارت ارتباطات گام های بسیار مهم و قابل توجهی برای زیرساخت های دولت الکترونیکی برداشته است

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی بعد از بازدید از مرکز ملی تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات، با اشاره به قانون برنامه توسعه و بازدید از زیرساخت های دولت الکترونیکی، گفت: گام هایی که وزارت ارتباطات از نظر زیرساختی برداشته بسیار مهم و قابل توجه است.

وی با بیان اینکه منظور از دولت الکترونیکی از نظر قانون گذار حکومت هوشمند است، افزود: دولت الکترونیکی فقط مختص قوه مجریه نیست و بقیه قوا و نهادهای حاکمیتی از جمله دستگاه قضایی، قوه مقننه و نیروهای مسلح که خدماتی به مردم و دستگاه های دیگر ارائه می کنند نیز باید اطلاعات خود را از این درگاه برای دسترسی مردم و آسان سازی امور ارائه کنند.

لاریجانی تصریح کرد: اگر در این زمینه نیاز به روشن شدن قانون داریم می توانیم از طریق شورای هماهنگی قوای سه گانه به دستگاه ها ابلاغ کنیم.

وی با اشاره به اینکه بر اساس گزارش ها در حدود 2500 دستگاه باید اطلاعات خود را ارائه کنند، افزود: این در حالی است که تاکنون 260 دستگاه یعنی حدود یک دهم این تعداد اطلاعات خود را ارائه دادند و این اشکال بزرگی است که می توانیم با تشویق و تنبیه این مشکل را مرتفع کنیم و اگر دستگاه هایی سخت افزار و نرم افزار لازم را دارند از اجبار قانونی برای اتصال به درگاه دولت الکترونیکی استفاده کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی به قانون دسترسی آزاد به اطلاعات نیز اشاره کرد و  گفت: حق هر شهروندی است که در موارد مورد نیاز به اطلاعات دسترسی داشته باشد و در تمام کشورها نیز این موضوع دنبال می شود.

وی با تاکید بر دستاوردهای دولت الکترونیکی در راستای شفافیت و مبارزه با فساد به بحث قانون انتخابات پرداخت و تاکید کرد: وزارت ارتباطات با شورای نگهبان و دستگاه های ذیربط در برگزاری الکترونیکی انتخابات جلساتی داشته باشد تا با رفع اشکالات، انتخابات در کشور به صورت الکترونیکی برگزار شود.

لاریجانی تصریح کرد: انتخابات الکترونیکی باعث شفافیت و تشویق مردم به حضوردر انتخابات می شود، و البته در بعضی از کشورهای همسایه انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار می شود و ما هم حتما به کمک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید به این نقطه برسیم.

وی الکترونیکی و هوشمند سازی خدمات را برای بنیه اقتصادی کشور یک امر ضروری عنوان کرد و گفت: در این زمینه تاکیدات مقام معظم رهبری و قانون نیز داریم و باید همت کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه در حوزه فضای مجازی کمبود قانون وجود دارد، افزود: برای این منظور نیازمند کار مشترکی بین دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی، کمیسیون مربوطه در مجلس و وزارت ارتباطات هستیم تا در حوزه امنیت و حقوق خصوصی در فضای مجازی مقررات و قوانینی تدوین و تصویب شود.

وی افزود: اگر این پیشنهادات بار مالی نداشته باشد بهتر است به صورت طرح  ارائه شود تا با سرعت بیشتری به تصویب برسد و پیشنهاداتی که بار مالی دارد به صورت لایحه از طرف دولت ارائه شود.

]]>
2018/11/26
<![CDATA[صرفه جویی میلیاردی با تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت ]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتقاد از اینکه تنها 10 درصد از دستگاه های حاکمیتی به دولت الکترونیکی متصل شده اند، و با بر شمردن دستاوردهای دولت الکترو نیکی گفت: حرف بس است؛ باید در عمل دولت الکترونیکی را پیاده سازی کنیم.

صرفه جویی میلیاردی با تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت

]]>
به گزارش روابط  عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به بازدید علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی از پروژه ها و دستاوردهای زیرساختی دولت الکترونیکی و دولت هوشمند گفت: قانون برنامه ششم توسعه وزارت ارتباطات را مکلف به توسعه زیر ساخت های دولت الکترونیک کرده است  و دولت الکترونیک در سند های بالا دستی بعنوان یکی از اپلیکیشن های شبکه ملی اطلاعات دیده شده است .

وی در ادامه افزود:  ادامه شیوه های سنتی مدیریت در کشور ممکن نیست چراکه شکاف بزرگی را در نحوه اداره کشور نسبت به کشورهای دیگر ایجاد می کند که در شرایط کنونی یکی از راه ها برای خروج از فشار اقتصادی و افزایش بهره وری ، کاهش هزینه ها و پیاده سازی دولت الکترونیکی است.

وی با اشاره به آغاز کار سامانه اتصال کارت سوخت به کارت بانکی، افزود: همزمان با رجوع مردم برای ثبت درخواست خود از ساعت هشت تا یازده صبح امروز بیش از 150هزار مراجعه مردمی به سامانه کارت سوخت صورت گرفته است که اگر هزینه هر مراجعه را تنها 10 هزار تومان در نظر بگیریم مشخص می شود که چقدر در زمان و هزینه صرفه جویی صورت گرفته و چقدر کرامت انسانی مردم حفظ و در پی آن اعتماد مردم به دولت ونظام افزایش یافته است.

وزیر جوان کابینه دولت تدبیر و امید با پیش بینی صرفه جویی 330 میلیارد تومانی در صدور کارت سوخت، اظهار کرد: از ابتدای مرداد ماه تا ماه گذشته شاهد رشد ده برابری در تراکنش های رخ داده در دولت الکترونیکی بودیم که این امکان هست که تا 10 برابر دیگر نیز افزایش پیدا کند.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه دولت الکترونیکی فقط مختص دستگاه های دولتی نیست، تصریح کرد: باتوجه به تاثیری که دولت الکترونیک در کاهش هزینه، ایجاد شفافیت و مبارزه با فساد دارد اجرای آن در دستگاه های حاکمیت، مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و توسط دولت نیز با جدیت دنبال می شود.

عضو کابینه دوازدهم دولت الکترونیکی را یکی از اپلیکیشن های شبکه ملی اطلاعات دانست و خاطرنشان کرد: از نظر زیرساخت های دولت الکترونیکی از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار هستیم به گونه ای که تا صد برابر ظرفیت کنونی امکان استفاده از آن وجود دارد که امیدواریم رضایت مردم را در پی داشته باشد و در جهت تحقق اهداف و شاخص های مصوب حرکت کنیم.

وی با اشاره به شروع فعالیت سامانه مدیریت سوخت کشور افزود: در گذشته سامانه مدیریت سوخت به صورت الکترونیکی موجود بود که علیرغم توسعه یافتگی و فعالیت آن، دردسرهایی را برای مردم چون عدم آگاهی از میزان سهمیه، پرداخت پول در مراحل مختلف صدور کارت، زمان مراجعه برای انجام فرایند صدور و غیره به همراه داشت که امروز همه بخش های دولت تصمیم گرفتند تا به شیوه ای نوین به مردم خدمات رسانی شود که در این راه وزارت نفت نقش محوری را برعهده داشت و بانک مرکزی، نیروی انتظامی و سازمان ثبت احوال حضوری موثر داشتند و ابتکار وزارت ارتباطات فراهم کردن زیر ساخت و هماهنگی بین دستگاه ها را برعهده داشت.

آذری جهرمی با بیان اینکه هنوز بسیاری از خدمات مورد نیاز مردم الکترونیکی نشده اند، اظهار کرد: از مجموع بیش از 2500 دستگاه دولتی و حاکمیتی 67 درصد آنها مرحله اول یعنی الکترونیکی کردن خود را انجام داده اند و 206 دستگاه به مرکز تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران متصل شده اند و 35 دستگاه به ارائه خدمات می پردازند و 95 دستگاه خدمات را دریافت می کنند و در این بین بخش اعظم دستگاه ها خدمات خود را هنوز آغاز نکرده اند و ما همچنان منتظر ارائه خدمات آنان در مرکز تبادل اطلاعات هستیم و ما یک عزم جدی در دستگاه های مختلف نیاز داریم.

ولی کمتر از ده درصد آنها به مرکز ملی تبادل داده متصل شده اند. این درحالیست که اگر همه دستگاه های حاکمیتی به دولت الکترونیکی متصل شوند صرفه جویی هزاران میلیاردی صورت خواهد گرفت علاوه بر آنکه به بهره وری و افزایش راندمان نیز می انجامد.

وی با اشاره به خدمات برجای مانده در بستر دولت الکترونیک گفت : هنوز خدمات بسیاری برای ارئه در بستر دولت الکترونیک باقی مانده است که به  چرخه دولت الکترونیکی متصل نشده اند .و امیدوارم با پیگیری های بین دستگاهی و با استفاده از ظرفیت ها و تاکیدات مقام معظم رهبری برای اجرای این پروژه ها بتوانیم این امر مهم را به سرعت پیش ببریم .

]]>
2018/11/26
<![CDATA[ثبت‌نام کارت سوخت از روز دوشنبه ۵ آذر آغاز می‌شود]]> معاون وزیر ارتباطات در صفحه توئیتر خود گفت : ثبت نام کارت سوخت از طریق اپلیکیشن «دولت همراه» از روز ۵ آذرماه فعال می شود

ثبت‌نام کارت سوخت از روز دوشنبه ۵ آذر آغاز می‌شود

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران :  دکتر امیر ناظمی در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: ثبت نام کارت سوخت از طریق اپلیکیشن «دولت همراه» و یا سایت دولت همراه به نشانی mob.gov.ir از روز دوشنبه ۵ آذرماه جاری فعال می شود.

وی ادامه داد: هنوز این نسخه فعلی دارای قابلیت ثبت نام نیست و از روز دوشنبه خوش آمدگوی شما هستیم.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به نحوه ثبت نام برای کارت سوخت، گفت: کسانی که کارت سوخت قبلی را ندارند و یا مایل هستند از کارت بانکی خود استفاده کنند، می توانند با مراجعه به سایت دولت همراه (mob.gov.ir) وارد قسمت دریافت صدور کارت المثنی سوخت شده و درخواست خود را ثبت کنند.

معاون وزیر ارتباطات با انتشار ویدیوئی درباره چگونگی استفاده از اپلیکیشن دولت همراه نیز گفت: کاربر باید این اپلیکیشن را از بازارهای اندرویدی و IOS روی موبایل خود دانلود و نصب کند. پس از آن اطلاعات خود از جمله شماره موبایل را در سامانه وارد کرده تا یک کد برای کاربر ارسال شده و با وارد کردن کد موردنظر، امکان استفاده برای کاربر فراهم می شود.

وی افزود: در مرحله بعد با انتخاب گزینه درخواست صدور کارت المثنی وارد مرحله ثبت نام شده و با واردکردن کدملی و تاریخ تولد، مشخصات کاربر تایید می شود. سپس با انتخاب نوع وسیله نقلیه و شماره سریال ۸ رقمی ذیل بارکد در پشت کارت خودرو و یا شماره VIN می توان خودرو را معرفی کرد. در مرحله آخر شماره کارتهای بانکی متعلق به کاربر نمایش داده می شود که کاربر یکی از این کارتها را انتخاب کرده تا اطلاعات همان کارت به اطلاعات وسیله نقلیه وی متصل شود.

ناظمی با تاکید براینکه این فرآیندها رایگان است و با تایید نهایی اطلاعات کاربر ثبت می شود، ادامه داد: در این روش کارت بانکی شما همان کارت سوخت شما است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه هوشمندی در اتصال سامانه های مختلف است، گفت: کاربران می توانند با مراجعه حضوری به پلیس +۱۰ نیز نسبت به ثبت نام کارت سوخت المثنی اقدام کنند.

گفتنی است؛ نسخه جدید اپلیکیشن دولت همراه که ثبت نام کارت سوخت در آن امکان پذیر می باشد از صبح روز دوشنبه (۵ آذرماه ۹۷) در پرتال خدمات دولت و منابع دیگر دانلود نرم افزار، قرار خواهد گرفت.

]]>
2018/11/24
<![CDATA[نشست بررسی فرصت ها و چالش های مدیریت فناوری و نوآوری در کشور ]]> 2018/11/20 <![CDATA[انتصاب دکتر ناظمی به عضویت "کارگروه وجوه اداره شده" و "شورای راهبری پارک علم و فناوری تخصصی ICT "]]> مهندس آذری جهرمی طی احکام جداگانه ای، دکتر ناظمی را به عضویت کارگروه وجوه اداره شده وزارت ارتباطات و شورای راهبری پارک علم و فناوری تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات، منصوب کرد.

انتصاب دکتر ناظمی به عضویت

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، درمتن احکام صادر شده از سوی مهندس آذری جهرمی ابراز امیدواری شده است تا با اتکال به قادر متعال و رعایت اخلاق و تقوای الهی ، خدمتگزاری به نظام مقدس جمهوری اسلامی را سرلوحه کار خود قرار داده و در جهت تحقق اهداف دولت تدبیر و امید موفق باشید.

]]>
2018/11/19
<![CDATA[دولت خود را موظف به حمایت از استارتاپ ها و کارآفرینان می داند]]> امیر ناظمی با بیان این که دولت خود را موظف به حمایت از استارتاپ ها و کارآفرینان این عرصه می داند ، گفت : البته برخی استارتاپ ها هم انتظارات غیر معقولی از دولت دارند و باید بررسی شود تا چه میزان دولت می تواند از استارتاپ ها حمایت کند.

دولت خود را موظف به حمایت از استارتاپ ها و کارآفرینان می داند

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : معاون وزیر ارتباطات و فناروی اطلاعات در سومین دوره رویداد تخصصی کارآفرینی در حوزه علوم انسانی و اجتماعی چکاوک اظهار داشت: یکی از مسائلی که در باره رونق استارتاپ ها همراه بحث است تضاد میان این کارآفرینان استارتاپی با دولت است اما باید به خاطر داشته باشیم دولت  را نباید یک  کلیت انتزاعی در نظر بگیریم بلکه دولت یک مجموعه ای از مردم بوده و بسیاری از دولتی ها هم دید خوبی در زمینه رشد استارتاپ ها دارند، ولی اغلب در زمینه کارآفرینی استارتاپ ها ممکن است تمام دانش لازم را نداشته باشند.

وی که در پنل تخصصی این رویداد در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی سخن می گفت به کارآفرینان استارتاپی توصیه کرد:  استارتاپ ها علاوه بر پیش بردن مسائل فنی ، لازم است در زمینه اخذ مجوز ها و طی کردن مراحل قانونی نیز اطلاعات لازم را کسب کنند و تا بتوانند در مسیر رشد خود موانع را برطرف کرده و ارگان ها و سازمان های مرتبط با فعالیت خود را نیز کمک کنند.

ناظمی تاکید کرد: در واقع استارتاپی موفق است که علاوه بر مسائل سخت افزاری و نرام افزاری راه دریافت مجوز ها را هم بدانند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر این که اگر محیط کلان بهبود پیدا کند جامعه استارتاپی هم پیشرفت خواهد کرد، اظهار داشت:  در دوران رکود فرصت هایی برای جامعه استارتاپی وجود دارد که بتواند سهم بازار اقتصاد محلی را کسب کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش در این پنل، با بیان این که چارچوب بندی هایی که امروز در جامعه مطرح می شود مصداق های اشتباهی را مطرح می کند گفت: دسته بندی این که تمام دولتی ها نوهراس هستند نوعی خطای شناختی است که استارتاپ ها باید از این شکل خطا ها اجتناب کنند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه جامعه امروز ما به توسعه فناری اطلاعات و ارتباطات علاوه بر احساس نوگرایی،همزمان، احساس هراس و گریز نیز دارد گفت: این نوهراسی در لایه لایه جامعه ما نهادینه شده است که هم در بازار و هم در دولت به شدت احساس می شود.

وی گفت : نوهراسی در برابر فناوری اطلاعات تنها مختص جامعه ما نیست و نمونه هایی از این دست را در کشورهای حتی توسعه یافته نیز دیده ایم به عنوان مثال اعتصاب گسترده رانندگان تاکسی در فرانسه، با ورود  اوبر، خود مصداقی از این شکل برخورد ها است.

ناظمی در پایان به  دانشجویان و کارآفرینان جوان  توصیه کرد که تلاش کنند تا آشنایی لازم را  با فضای عمومی کارآفرینی ایران و مفهوم استارت آپ در جوامع پیشرفته کسب کنند.

براساس این گزارش رویداد کارآفرینی چکاوک با هدف آشنایی دانشجویان و دانش آموختگان رشته های علوم انسانی با ادبیات کارآفرینی در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران طی سه هفته برگزار شد.

]]>
2018/11/17
<![CDATA[سومین رویداد تخصصی کارآفرینی در حوزه علوم انسانی و اجتماعی ]]> 2018/11/17 <![CDATA[تغییرات به سوی مفاهیمی چون بانکداری بدون شعبه]]> در حوزه تامین مالی، سرمایه‌گذاران جسور یا همان جنگ‌سپاران مالی بازیگران جدید هستند و اگر امروز مفاهیمی چون بانکداری بدون شعبه مطرح می‌شود، حاصل تغییرات در حوزه بانکداری است.

تغییرات به سوی مفاهیمی چون بانکداری بدون شعبه

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر امیر ناظمی، در افتتاحیه نمایشگاه تراکنش، پذیرش تغییر را نخستین گام عقلانیت دانست و گفت: در حوزه تراکنش، بازیگران جدیدی ورود پیدا کرده‌اند که اگر بازیگران سنتی بخواهند حوزه تراکنش به کار خود ادامه دهد، باید ورود بازیگران جدید را بپذیرند.

وی با بیان این‌که ما شاهد چنین تغییراتی در این حوزه هستیم، ادامه داد: شاید آن چیزی که در مورد تغییر قوانین و نوع قضاوت‌ها بر عهده ماست به طور کامل اجرا نشده و در مقابل سایر بازیگران این حوزه مثل بانکداران سنتی نیز باید این پذیرش را داشته باشند.

این گزارش حاکی است، دکتر ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی نیز گفت: بین فضای مجازی و واقعی یک درهم‌تنیدگی برقرار است و نمی‌توانیم در این دو حوزه مستقل از یکدیگر تصمیم بگیریم.

وی افزود: در حال حاضر تئوری حرکت به سمت جهانی شدن در دنیا وجود دارد و این در حالی است که آمریکا در این میان تلاش می‌کند تا از طریق ICT انحصار عظیمی را برای خود ایجاد کند.

به گفته فیروزآبادی، جهانی شدن یک روند مطلوب انسان‌هاست و انسان‌ها می‌خواهند که از این طریق برای داشتن زندگی بهتر با یکدیگر در ارتباط باشند اما چیزی که آمریکا می‌خواهد این است که این توسعه ارتباطات، اقتصاد و غیره تحت یک میدان قوی متمرکز از سوی آمریکا قرار گیرد.

وی اظهار کرد: آن چیزی که به عنوان اجتماعی شدن اقتصاد مطرح می‌شود این است که موضوعات اجتماعی و فرهنگی این روزها به مباحث اقتصادی بدل شدند و ما کالاهای اجتماعی و فرهنگی داریم.

]]>
2018/11/13
<![CDATA[مجمع عمومی صاحبان سهام سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد]]> مجمع عمومی صاحبان سهام سازمان فناوری اطلاعات ایران صبح امروز برگزار شد و بودجه سال ۱۳۹۸ این سازمان پس از بررسی و ‌مورد تصویب اعضای این مجمع قرار گرفت.

مجمع عمومی صاحبان سهام سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، صبح امروز (شنبه) مجمع عمومی صاحبان سهام سازمان فناوری اطلاعات ایران با حضور امیر ناظمی رییس این سازمان، سیروس موثقی معاون برنامه ریزی و‌نظارت راهبردی وزیر ارتباطات و نمایندگان سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت امور اقتصاد و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان اداری و استخدامی کشور در محل وزارت ارتباطات و‌فناوری اطلاعات با موضوع بررسی بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۸ برگزار شد.

در ابتدای این جلسه معاون برنامه ریزی و‌نظارت راهبردی وزیر ارتباطات به عنوان رییس این مجمع با تقدیر و تشکر از زحمات رییس پیشین سازمان فناوری اطلاعات، در راستای شفاف سازی نظامات بودجه ای و برنامه ای سازمان گفت: باتوجه به جوانگرایی صورت گرفته در انتصاب مدیران ارشد سازمان فناوری اطلاعات، امیدواریم در سال های آینده خدمات مدیران منجر به پیشبرد اهداف بخش شود.

امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و رییس هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات نیز برنامه و‌بودجه پیشنهادی سازمان برای سال ۱۳۹۸ را با رویکرد کارگزاری (شرکت پروژه) ارایه کرد.

در ادامه پس از بحث و بررسی اعضای مجمع، کلیات بودجه و برنامه به تصویب رسید و قرار شد برای استقرار نظام شرکتی خدمات سازمان با دو‌ رویکرد «خدمات مشخص مرتبط با اساسنامه» و «خدمات مرتبط با کارگزاری» درآمد و قیمت تمام شده در جلسه کارشناسی بررسی و در پیوست بودجه قرار گیرد.

]]>
2018/11/10
<![CDATA[انتصاب دکتر ناظمی به‌عنوان رییس هیات بررسی و تصویب طرح‌های ملی اشتغال روستایی ]]> با حکم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دکتر ناظمی با حفظ سمت به‌عنوان رییس هیات بررسی و تصویب طرح‌های ملی اشتغال روستایی منصوب شد

انتصاب دکتر ناظمی به‌عنوان رییس هیات بررسی و تصویب طرح‌های ملی اشتغال روستایی

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : در حکم انتصاب دکتر ناظمی معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران آمده است :

نظر به اهمیت استفاده بهینه از منابع تخصیص‌یافته برای اشتغال روستایی و عشایری و ضرورت بهره‌گیری از این فرصت برای توسعه و تثبیت مشاغل مرتبط با بخش فاوا جناب‌عالی را با حفظ سمت به‌عنوان رییس هیات بررسی و تصویب طرح‌های ملی اشتغال روستایی منصوب می‌نمایم .

امید است با اتکای به قادر متعال ضمن تلاش حداکثری در رعایت ضوابط ، پرهیز از تبعیض و حمایت از پروژه‌های الویت دار ، خدمت گذاری به‌نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را سرلوحه کار خود قرار داده و در جهت تحقق اهداف دولت تدبیر و امید موفق و مؤید باشید.

]]>
2018/11/10
<![CDATA[امکان استفاده از آسيب‌پذيری وصله‌نشده در مایکروسافت در حملات فيشينگ]]> محققان، آسیب‌پذیری وصله‌نشده‌ای را در ویژگی "Online Video" مایکروسافت کشف کرده‌اند که به مهاجمان، امکان ارسال فایل‌های مخرب به سیستم قربانی را می‌دهد.

امکان استفاده از آسيب‌پذيری وصله‌نشده در مایکروسافت در حملات فيشينگ

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران  : مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای ( ماهر )در خصوص آسیب پذیری MICROSOFT WORD  گفت : این اشکال هنگامی رخ می‌دهد که کاربر، یک ویدئو را از طریق ویژگی "Video Online" در یک سند Word تعبیه کند. این آسیب‌پذیری در فایل ".xml" وجود دارد که در آن، پارامتر "embeddedHtml" به یک کد iframe در یوتیوب اشاره دارد. هکرها می‌توانند کد iframe فعلی یوتیوب را با HTML/JavaScript مخرب که توسط اینترنت اکسپلورر ارائه می شود، جایگزین کنند.

به‌گفته‌ی محققان، تغییر گذرواژه‌ی ویدئوی یوتیوب جاسازی‌شده در یک سند Word، برای مهاجمان بسیار آسان است. آن‌ها فقط باید فایل "document.xml" را ویرایش کنند و لینک ویدئو را با بار مخرب جایگزین کنند. محققان گمان می‌کنند که مهاجمان ممکن است از این تکنیک برای حملات فیشینگ استفاده کنند، زیرا سند، ویدئوی جاسازی‌شده با لینک به YouTube را نشان می‌دهد، در حالی که ممکن است یک کد مخفی HTML/JavaScript در پس‌زمینه اجرا شود و منجر به اجرای کد بیشتر شود.

هکرها برای استفاده از این حمله، یک لینک ویدئو را داخل سند Word جاسازی کرده و آن را با استفاده از ایمیل فیشینگ برای قربانی ارسال و سپس کاربران را به بازکردن فایل Word ترغیب می‌کنند.

با این ترفند، کاربران هدف ممکن است هیچ چیز بدبینانه‌ای را مشاهده نکنند، زیرا بازکردن سند دارای ویدئوی جاسازی‌شده، هیچ اخطاری ایجاد نمی‌کند.

این اشکال بر مایکروسافت آفیس 2016 و تمام نسخه‌های قبلی دارای ویژگی "Video Online" تأثیر می‌گذارد.

محققان سه ماه پیش این آسیب‌پذیری را به مایکروسافت گزارش کردند اما به‌نظر می‌رسد مایکروسافت قصد ندارد این مشکل را حل کند و معتقد است نرم‌افزار Word، تفسیر HTML را به‌درستی انجام می‌دهد.

به مدیران شرکت‌ها توصیه می‌شود سندهای Word دارای برچسب "embeddedHtml" در فایل "document.xml" اسناد Word را مسدود کنند و پیوست‌های ایمیل ناخواسته را از منابع ناشناخته یا مشکوک باز نکنند.

]]>
2018/11/5
<![CDATA[حمله سایبری به ایران را از مجامع بین المللی پیگیری می کنیم]]> محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صبح امروز با ارسال توئیتی از پیگیری حملات سایبری یک رژیم غاصب به زیر ساخت های ارتباطی کشور از طریق مجامع بین المللی خبر داد.

حمله سایبری به ایران را از مجامع بین المللی پیگیری می کنیم

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، وزیر ارتباطات در این توئیت نوشت: رژیمی که سابقه‌ی آن در بکارگیری سلاح سایبری در پرونده‌هایی چون استاکس نت مشخص است، اینبار تلاش داشت به زیرساختهای ارتباطی ایران صدمه‌ای وارد کند، البته به لطف هوشیاری تیمهای فنی، دست خالی بازگشت.

وی افزود: این اقدام خصمانه را از طریق مجامع بین‌المللی پیگیری می‌کنیم.

پیش از این حمید فتاحی معاون وزیر ارتباطات و مدیر عامل شرکت ارتباطات زیر ساخت با انتشار توئیتی از دفع حملات سایبری یک رژیم غاصب خبر داده بود.

فتاحی در این توئیت نوشت: ‏از امروز حملات پراکنده از مبدا یک رژیم غاصب به برخی زیرساختهای ارتباطی ایران آغاز شده که همگی با قدرت دفع شده‌اند.

وی افزود: این برای مردم دنیا دیگر عجیب نیست؛ ادعای حقوق بشر می‌کنند و ملتی را به خاک و خون می‌کشند. ادعای واهی حمله سایبری از طرف ایران می‌کنند و خود حملاتی را ترتیب می‌دهند.

]]>
2018/11/5
<![CDATA[ایران به عضویت شورای حکام اتحادیه جهانی ارتباطات درآمد]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از عضویت ایران به عنوان عضو شورای حکام اتحادیه جهانی ارتباطات (ITU) خبر داد و گفت: امروز و در روز آغازین بازگشت تحریمهای یک‌جانبه آمریکا، پس از مدتها، با یک اجماع جهانی ایران با رای ۱۴۶ کشور دنیا به عضویت شورای حکام اتحادیه جهانی ارتباطات درآمد.

ایران به عضویت شورای حکام اتحادیه جهانی ارتباطات درآمد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمد جواد آذری جهرمی با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: لحظاتی پیش پیامکی از وزیر ارتباطات اندونزی دریافت کردم که در آن انتخاب جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو شورای حکام اتحادیه جهانی ارتباطات را تبریک گفته بود.

وی افزود: به یاد دارم پس از سخنرانی در جمع وزرای ارتباطات و دیپلماتهای سایر کشورها در دبی، دبیرکل اتحادیه گفت با این صحبتها و مذاکراتی که داشته‌اید، همه ایران را تحسین کردند. پیش بینی او بر انتخاب ایران با رای بالا بود.

 آذری جهرمی خاطرنشان کرد: امروز و در روز آغازین بازگشت تحریمهای یک‌جانبه آمریکا، پس از مدتها، یک اجماع جهانی برای انتخاب ایران با رای ۱۴۶ کشور دنیا و با رایی بالاتر از کشورهای پرسابقه‌ای چون روسیه، آفریقای جنوبی، لهستان، آذربایجان و ... شکل گرفت.

وی در پایان نوشت: زمان، زمان خودباوری است. باور کنیم که می‌توانیم.

]]>
2018/11/5
<![CDATA[هیچ یک از سناریوهای تحریم منجربه قطع اینترنت نمی شود / اختلالات اینترنتی ناشی از تحریم به سادگی قابل رفع است]]> رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه هیچ یک از سناریوهای احتمالی تحریم منجربه قطع اینترنت نمی شود، تنها راه کاهش تاثیرپذیری از تحریم ها را اتصال بیشتر به جهان دانست.

هیچ یک از سناریوهای تحریم منجربه قطع اینترنت نمی شود / اختلالات اینترنتی ناشی از تحریم به سادگی قابل رفع است

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران :امیر ناظمی رییس سازمان فناوری اطلاعات در گفت و گو با خبرنگار مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با اشاره به تحریم های احتمالی آمریکا در حوزه اینترنت گفت: شبکه اینترنت حکمران خاصی ندارد و یک شبکه عنکبوتی است و تک تک بازیگران آن می توانند فقط در حیطه توانمندی خود بازی کنند و هیچکس نمی تواند برای نقاط اتصال تعیین تکلیف کند و این واقعیت شبکه اینترنت است.

وی با بیان اینکه در مورد تحریم احتمالی اینترنت پنج سناریو وجود دارد که هیچکدام از آنها منجربه قطعی اینترنت ایران در دوره تحریم ها نمی شود، افزود: نخست ایجاد محدودیت برای میزبانی مالکان سایت های ایرانی بر روی دیتاسنترهای خارجی است تا همچون شرکت ها، سایت ها نیز تحریم شوند و نتوانند خدمات میزبانی و هاستینگ دریافت کنند که در این حالت اتفاق سنگینی رخ نمی دهد چراکه زمانی برای انتقال میزبانی از کشورهای خارجی به ایران وجود دارد.

معاون وزیر ارتباطات حالت دوم تحریم ها را قطع دسترسی کاربران ایرانی به خدمات سایت ها و اپلیکیشن های مختلف از یک عرضه کننده خارجی دانست و اظهار کرد: از این نوع خدمات می توان به ایمیل یا تضمین امینت و نوع پرداخت اشاره کرد که مجموعه ای از خدمات به شمار می روند. به عنوان مثال برخی از خدمات گوگل به ایرانیان ارایه نمی شود که با وجود جدید نبودن این تحریم ها ممکن است دامنه آن تغییر کند و تاثیراتی همچون افزایش هزینه و کاهش کیفیت سرویس را به همراه داشته باشد اما آنچنان جدی نیست که اختلالاتی را به صورت بلندمدت ایجاد کند.

ناظمی با اشاره به تحریم های TLD (Top Level Domain) مربوط به نام دامنه های اینترنتی تصریح کرد: تحریم نام دامنه های اینترنتی نیز چند شکل دارد که نخست شامل دامنه ها با پسوندهای عام .COM و .NET است و شکل دیگر شامل پسوند نام کشورها مثل .IR می شود که این تحریم نیز برای کاربران داخل ایران اتفاق نمی افتد. بلکه دسترسی کاربران خارج ایران به سایتی با پسوند دامنه .IR که میزبانی آن در کشور دیگر باشد، قطع می شود که با جابه جایی میزبانی به داخل کشورمشکل رفع

می شود.

رییس سازمان فناوری اطلاعات اختلال در دسترسی به سایت های ایرانی یا سایت هایی که به ایرانیان خدمات می دهد را خشن ترین نوع تحریم دانست که کاملا مغایر با انواع حقوق بین الملل و حتی حقوق بشر است و گفت: سرورهایی هستند که نام دامنه را با آدرس موجود تطبیق می دهد تا آدرس دهی به سمت سرور انجام شود که به آنها روت سرورها می گوییم که دارای تعداد مشخصی در دنیا هستند. بنابراین اگر بگویند تمام دامنه ها از روی آن برداشته شود اختلالاتی ایجاد می شود که البته بنظر می رسد از نظر فنی امکان ناپذیر باشد چون دایما روت سرورها به روز می شوند و نمی توان به صورت دستوری این کار را انجام داد هرچند که راه حل های فنی نیز برای مقابله با آن وجود داشته باشد که البته همه این تحریم ها خلاف قوانین بین المللی است و با فرض اینکه آمریکا می خواهد کار غیرقانونی و خلاف روند بین المللی انجام دهد، به عنوان فرض در نظر گرفته می شود.

وی در ادامه به تحریم های ممکن در حوزه اینترنت، به ایجاد محدودیت ها در تبادلات مالی اشاره کرد و افزود: معمولا داده از دیتاسنترهای ما خارج و در مقابل داده هایی از دیتاسنترهای خارجی وارد کشور می شود که تراز مثبت و منفی دارند و باید به ازای قسمت بدهکاری هزینه آن پرداخت شود که تحریم های مالی اجازه پرداخت هزینه را نمی دهد که در این صورت نیز معمولا مشکل جدی بوجود نمی آید بلکه می توان از طریق ارایه خدمات دیگر تراز خود را منفی و مثبت کنید.

ناظمی با بیان اینکه اگر چنین اتفاق هایی بیفتد در مجموع منجر به قطعی اینترنت نمی شود، خاطرنشان کرد: این سناریوها نیز منجربه اختلالات کوتاه مدت و چند روزه ای می شود که به سادگی نیز قابل رفع خواهد بود.

معاون وزیر ارتباطات، در تشریح راه حل کاهش تاثیرپذیری از تصمیمات دیگران که تحریم نمونه ای از آن است، گفت: معنی آن این است که باید خیلی خیلی به دنیا وصل باشیم و اگر امروز تعداد زیادی دیتاسنتر در داخل داشتیم و تعداد زیادی از سایت های دنیا را میزبانی می کردیم و تعداد زیادی از ارایه دهندگان خدمات ترجیح می دادند که در ایران میزبانی شوند، حتی شاهد این اختلالات جزئی هم نبودیم. به عبارتی هرچقدر جهانی تر شویم امکان تاثیرپذیری ما کمتر است و تنها راه مقابله اصلی و بلندمدت تاثیرپذیری این است که در دنیا بتوانیم نقش بزرگی را ایفا کنیم.

این مقام مسوول با اشاره به علت جهانی نشدن ایران در حوزه اینترنت و فناوری اطلاعات اظهار کرد: نگرانی هایی در کشور وجود دارد که ناشی از کم دانشی بعضی از بازیگران یا مشاوران آنها است چراکه زمانی فکر می کردیم راه اصلی برای استقلال، به صفر رساندن رابطه خود با دیگران است و برای استقلال باید واردات به صفر برسد و با صفر شدن واردات، مستقل تر هستیم.

رییس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه مستقل ترین کشورهای دنیا آنهایی هستند که واردات آنها زیاد اما دارای صادرات بیشتری هستند، گفت: موقعی استقلال ما حفظ می شود که باوجود واردات زیاد، صادرات بیش از واردات باشد. در واقع آلمان باوجود 1500 هزار میلیارد دلار صادرات دارای 1200 هزار میلیارد دلار واردات است.

معاون وزیر ارتباطات تغییر نگاه در کشور را ضروری دانست و ادامه داد: تصمیم گیری های کوتاه مدت نیز وضعیت کشور را خدشه دار کرده است چراکه اگر شبکه اجتماعی را داخل کشور می خواهیم میزبانی کنیم معنی ضمنی آن این است که شبکه اجتماعی را تعطیل نکنیم و اگر فردی حرفی نوشت که ما نمی پسندیم به جای فیلتر کردن آن شبکه اجتماعی، آن صفحه یا بخش فیلتر شود نه همه آن.

]]>
2018/11/3
<![CDATA[آذری جهرمی جهان را به استفاده صلح آمیز از فناوری اطلاعات فراخواند]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سخنرانی خود در کنفرانس سران مختار ITU نسبت به استفاده نادرست از ارتباطات و فناوری اطلاعات در راه جنگ افروزی ابراز نگرانی کرد و جهان را به استفاده صلح آمیز از آن فراخواند.

آذری جهرمی جهان را به استفاده صلح آمیز از فناوری اطلاعات فراخواند

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در کنفرانس سران مختار ITU در دوبی سخنرانی کرد.

وی که در جمع وزرای ارتباطات کشورهای مختلف سخن می گفت، با اشاره به اینکه ارتباطات و فناوری اطلاعات ابزاری برای خلق ثروت است، گفت: در بعضی موارد، صنایع مولد ثروت به عنوان ابزار جنگ افروزی بکار گرفته شده‌اند.

آذری جهرمی اظهار کرد: باید مراقبت کنیم که ارتباطات و فناوری اطلاعات کماکان ابزار صلح باقی بماند و به وسیله ای برای هژمونی و یکجانبه‌گرایی برخی کشورها تبدیل نشود.

بنابه این گزارش، دیروز (پنجشنبه) نیز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه برگزاری اجلاس ITU در دوبی با وزرای ارتباطات آذربایجان، اندونزی و ترکیه دیدار و گفت و گو کرد.

وی محور این دیدارها را پیگیری توافق های گذشته در زمینه توسعه همکاری ها در حوزه اقتصاد دیجیتال دانست و ضمن اعلام شرکت ایران در حوزه های فضایی، کسب و کارهای نوپا و امنیت سایبری در نمایشگاه باکوتل، از حضور وزیر ارتباطات اندونزی در ایران و همچنین نشست چندجانبه همسایه های شمالی در باکو به منظور ایجاد منطقه قوی تر در حوزه ICT  خبر داد.

]]>
2018/11/2
<![CDATA[آفت رانت در بومي‌سازي پلتفرم‌ها]]> امير ناظمي، معاون وزير ارتباطات و رئيس سازمان فناوري اطلاعات ايران در گفت‌وگو با همشهري گفت : دولت با ارائه زمینه رقابت برای بخش خصوصی و بر طرف کردن موانع می تواند فضای رقابتی سالم و شفافی را ایجاد نماید.

آفت رانت در بومي‌سازي پلتفرم‌ها

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : دکتر ناظمی در گفت و گو با روزنامه همشهری تأييد مي‌كند كه اين طرح‌هاي بومي خيلي مواقع به‌عنوان ابزار‌ ارائه رانت يا امكانات به يك يا چند مجموعه خاص‌ به‌وجود آمده‌اند. به گفته او، اين طرز برخورد بايد درست شود تا طرح‌هاي موفق در اين مسير به نتيجه برسند و ارائه شوند. معاون وزير ارتباطات در اين گفت‌وگو از راه‌حل‌هايي براي برون‌رفت از اين حلقه بسته گفته است.
ايده بومي‌سازي در اين سال‌ها در زمينه‌هاي متنوعي انجام شده است؛ از ساخت جويشگر بومي گرفته تا نقشه محلي، پيام‌رسان و... اما همگي بعد از مدتي فعاليت، تقريبا فراموش شده‌اند و موفق به‌نظر نمي‌رسند. چرا در بومي‌سازي عموما ناموفق هستيم؟
طبق سند «تبيين الزامات شبكه ملي اطلاعات» كه در سال
۱۳۹۵ در شوراي‌عالي فضاي مجازي تصويب شد، دولت موظف به بومي‌سازي چند خدمت پايه خاص شده است. سامانه‌هاي اصلي و داراي اولويت شامل جويشگر (موتور جست‌وجو)، نقشه و ايميل است. اغلب سرويس‌هاي پايه نياز به تعداد بالاي كاربر دارند و در واقعيت با تعداد كاربر اندك امكان رشد و توسعه نخواهند داشت.

يكي از معروف‌ترين مثال‌ها در اين‌باره شايد موتور جست‌وجوي ايراني باشد. جويشگر زماني مي‌تواند با گوگل رقابت كند كه تعداد كاربرانش به يك عدد سربه‌سر برسد؛ به‌عنوان مثال بنا بر برخي برآوردها، يك موتور جست‌وجو نيازمند حداقل حدود 500ميليون كاربر است. به‌عبارت ديگر، اگر تعداد كاربران از اين حد كمتر شود، هر فعاليتي كه دولت انجام بدهد، يك كار گلخانه‌اي به‌حساب مي‌آيد؛ يعني به‌صورت موقت و آزمايشگاهي جواب مي‌دهد، اما در وضعيت طبيعي، به نتيجه خوبي نمي‌رسد و توان پايداري در بازار را ندارد. دلايل اصلي، 2 دسته دلايل اقتصادي و فني هستند. اين خدمات پايه مانند موتورهاي جست‌وجو براي رسيدن به سودآوري اقتصادي نياز به كاربر دارند. اما كاربرها از نظر فني هم اهميت بالايي دارند. در حقيقت كاربرها خودشان اصلي‌ترين منبع دانش به‌حساب مي‌آيند و الگوريتم‌هاي هوش مصنوعي با بالا رفتن تعداد كاربران و براساس رفتار آنها توسعه مي‌يابند؛ به‌عنوان مثال نتايج گوگل براساس رفتار مشتري است كه تصحيح مي‌شود. اين اصل را «اثرات جانبي» (externality) مي‌نامند.


برخي از كارشناسان كپي‌كاري ناشيانه از نمونه‌هاي موفق خارجي را دليل اين ناموفقيتي‌ها مي‌دانند. نمونه‌اش يكي از نقشه‌هاي بومي كه نمونه فارسي‌سازي شده «ويز» بود. طرفداران چنين رويكردي به نمونه‌هاي موفق در كشورهايي مثل چين و هند اشاره مي‌كنند. با وجود اين، طرح‌هاي بومي كشور آنچنان موفق نمي‌شوند. چرا؟
اگر قرار باشد يك مدل بومي، همان مدل كسب‌وكار رقيب چند ده يا چند صد ميليوني را پياده كند، در همان لحظه صفر شكست‌خورده محسوب مي‌شود. شما نمي‌توانيد با يك رقيب كه با تعداد زياد كاربر فعاليت مي‌كند، رقابت كنيد. كساني كه از «بايدو» در چين به‌عنوان جايگزين موفق «گوگل» ياد مي‌كنند، 2 اشتباه دارند.؛ از يك سو مقياس كاربران را فراموش مي‌كنند. بايدو در يك كشور يك‌ونيم‌ميليارد نفري كار مي‌كند كه حتي درصد كمي از كاربرانش، اين برنامه را به نقطه سربه‌سر خواهد رساند. اين در حالي است كه كشور ما چنين وضعيتي ندارد.

از سوي ديگر فراموش مي‌كنند بايدو تمام توانش را در زبان چيني قرار داد؛ يعني يك بازار خاص (Niche Market) انتخاب كرد. يعني بايد تمركز را بر بازار خاصي گذاشت.


راه‌حل چيست؟ آيا بايد از بومي‌سازي‌ دست بكشيم؟
بايد طرز فكرمان را عوض كنيم. اگر با يك مدل كسب‌وكار (
Business Model) جديد جلو برويم و يك سرويس متفاوت ارائه كنيم يا در فكر رقابت با رقباي چندين‌ميليوني نباشيم، ‌ طرح‌هاي بومي مي‌توانند موفق شوند؛ براي نمونه، مي‌توانيم موتور جست‌وجوي بومي را به‌عنوان ابزاري درنظر بگيريم كه داده‌هاي بزرگ (Big Data) متني زبان فارسي را جمع كرده و براي سرويس‌هاي خاصي مورد استفاده قرار دهد؛ مثلا ارائه سرويس‌هاي پايش و پويش محتوا يا تمركز بر خدمات متن‌كاوي (Text-mining). با اين مدل كسب و كار، سطح كاربر در نقطه سربه‌سر كاهش يافته و مقياس مورد نياز كاربران به سطح امكان‌پذير مي‌رسد؛ در نتيجه احتمال موفقيت بالاتر مي‌رود. ما در اينجا ديگر رقيب گوگل نيستيم. يك سرويس جداگانه ارائه داده‌ايم كه در كنار كار اصلي‌اش مي‌تواند جست‌وجوي فارسي را نيز براي ما انجام بدهد.


دولت در اين ميان چه وظيفه‌اي دارد؟
مردم درست مي‌گويند كه اين طرح‌هاي بومي خيلي مواقع به خاطر ابزار دريافت رانت يا امكانات به يك يا چند مجموعه خاصي به‌وجود مي‌آيد. اين طرز برخورد دولت ابتدا بايد درست شود تا طرح‌هاي موفق ارائه كنيم. اشتباه اين است كه دولت يا مجموعه‌هاي وابسته به دولت فكر كنند خودشان بايد اين اپ‌ها يا سرويس‌ها را ارائه كنند. برخي نيز اصرار دارند كه اين سرويس‌ها را به‌صورت دستوري ايجاد كنند كه چنين برخوردي كاملا اشتباه است. دولتي‌ها اگر زمين رقابت را براي خصوصي‌ها فراهم كرده و موانع‌شان را بردارند، يك برنامه درست اجرا كرده‌اند. اما بايد حواسمان باشد كه با دادن وام، رانت يا اقدامات دستوري نمي‌توانيم به جايي برسيم. به موازات وقتي بخش‌هاي خصوصي موفق بتوانند سرويس‌هاي مناسب ارائه دهند و دولت هم شفاف ميزان حمايت‌هايش را اعلام كند، رقابت سالم و شفاف ايجاد مي‌شود و اعتماد دوباره مي‌تواند برگردد. آنچه ما با نشان #حق-الناس اين روزها در شبكه‌هاي اجتماعي بيان مي‌كنيم، همين رويكرد شفاف در مداخله دولت و جلوگيري از ايجاد رانت است.

]]>
2018/10/31
<![CDATA[هرچه جهانی تر شویم تحریم غیر ممکن تر خواهد شد]]> امیر ناظمی در یادداشتی که در روزنامه شرق منتشر کرد با تشریح نحوه تحریم اینترنت، تصریح کرد که لازم است تا گسترش زیرساخت های اتصالی به جهان را در دستور کار قرار دهیم.

هرچه جهانی تر شویم تحریم غیر ممکن تر خواهد شد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات، در ابتدای این یادداشت نوشت: شاید تصور صبحی که بیدار شویم و شبکه های اجتماعی مان کار نکند، بسیار ترسناک تر از چیزی است که شش سال پیش فکر می کردیم. اگرچه سال ها قبل تر کوسه های بازیگوش بسیاری بودند که این فیبرهای خفته در اعماق دریا را می خوردند تا ما بدون اینترنت شویم؛ اما سال هاست که کوسه ها مدیریت شده اند. این روزها یک نگرانی نوظهور به مجموعه نگرانی ها افزوده شده است: تحریم اینترنت!

وی با طرح 5 سناریوی ممکن برای تحریم اینترنت توسط امریکا، و توضیح اینکه چنین تحریمی به لحاظ فنی اثربخشی ندارد، نوشت: در کوتاه مدت، مشکلی جدی برای اینترنت ایرانیان روی نخواهد داد. در بلندمدت نیز تحریم ها تأثیر جدی نخواهند گذاشت. اما واقعیت آن است که تنها راه برای کاهش همین تأثیرات نیز سرمایه گذاری در زیرساخت ها ست.

ناظمی در این یادداشت، تصریح کرد: واقعیت آن است که هرچه کشوری خود را از جامعه جهانی مجزا کند، آسیب پذیری آن بیشتر خواهد بود، رشد زیرساختی که در طول دولت اول روحانی روی داد، میزان آسیب پذیری را به شدت کاهش داده است. اگر وضعیت ما مشابه با سال ۹۲ بود، میزان آسیب پذیری قابل مقایسه با وضعیت اکنون نبود! تحلیل اشتباه آن است که کشوری بخواهد میزان وابستگی خود را به کشورهای دیگر کاهش دهد و به صورت وارونه تصمیم درست آن است که هم میزان داده های ورودی بالا باشد و هم میزان داده های خروجی؛ در این صورت است که تحریم ها کاملا بدون تأثیر می شوند و اساسا هیچ کشوری در فکر تحریم ما نخواهد رفت.

معاون وزیر ارتباطات به تحلیل اشتباه برخی در داخل کشور نیز اشاره کرد و گفت: تحلیل اشتباه دقیقا از جایی شروع می شود که فکر کنیم اگر ما اینترنت ملی داشته باشیم، آن گاه در برابر تحریم ها پایدارتر می شویم! این استدلال یک اشتباه خطرناک است. پایداری در برابر تحریم ها برخلاف ادعاهای ساده انگارانه زمانی خواهد بود که هم زمان هم میزان داده ورودی و هم خروجی افزایش یابد؛ یا به عبارت دیگر ما جهانی تر شده باشیم.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه این یادداشت تاکید کرد: امروز تهدید آمریکا خطری جدی برای ایران نیست، اما برای بی اثرکردن کامل هر تحریم یا حتی تهدید به تحریم اینترنت ایران، لازم است تا گسترش زیرساخت های اتصالی به جهان را در دستور کار قرار دهیم. اگر امروز اندکی هزینه در این زمینه کنیم، فردا سخن گفتن از تحریم ایران، در عمل تهدید سایر کشورها خواهد بود.

وی افزود: پایداری وضعیت شبکه در حال  حاضر، نتیجه توسعه گسترده در چهار سال گذشته در زیرساخت بوده است؛ برای پایداری بیشتر در چهار سال آینده نیاز به سرمایه گذاری امروز است و نمی توان به بهانه اندک بودن منابع مالی، اینترنت و زیرساخت فناوری اطلاعات را کمتر از نان و شکر و برق دانست و هر نوع آسیبی برای اینترنت یعنی بی کاری، ازبین رفتن امنیت روانی و بالاتر از همه قطع شدن دسترسی به اطلاعات و دانش و در نتیجه تعطیل شدن تدریجی توسعه می شود.

ناظمی در پایان یادداشت خود تاکید کرد: در تمامی روزهایی که مردم از گرانی ها در هراس بودند، کمتر خبر یا گزارشی بود که دغدغه اینترنت به عنوان یک کالای اساسی در هزاره جدید را طرح کرده باشد. ما نیاز به تغییر این نگرش در نگاه خود به جهان داریم. فراموش نکنیم که اینترنت کالای اساسی دنیا امروز است.

]]>
2018/10/29
<![CDATA[انتصاب ناظمی به عنوان عضو موظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امیر ناظمی اشنی را به عنوان عضو موظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات منصوب کرد.

انتصاب ناظمی به عنوان عضو موظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با حکمی امیر ناظمی اشنی را به عنوان عضو موظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب کرد.

در این حکم آمده است: نظر به شایستگی و تجارب ارزشمندتان در امور مدیریتی و به استناد ماده (15) اساسنامه سازمان فناوری اطلاعات ایران، جنابعالی را به مدت دو سال به سمت «عضو موظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران» منصوب می نمایم.

بنابر این گزارش، چندی پیش نیز بعد از بازنشستگی رسول سراییان، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امیر ناظمی را به عنوان رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب کرده بود.

]]>
2018/10/24
<![CDATA[هشدار مرکز ماهر درخصوص آسیب‌پذیری روترهای میکروتیک و ادامه سوءاستفاده مهاجمین]]> مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای (ماهر) در خصوص آسیب پذیری تجهیزات ارتباطی شرکت میکروتیک و به ویژه روترهای تولید این شرکت و مخاطرات امنیتی هشدار داد

هشدار مرکز ماهر درخصوص آسیب‌پذیری روترهای میکروتیک و ادامه سوءاستفاده مهاجمین

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای (ماهر) منتشر کرد :   تجهیزات ارتباطی شرکت میکروتیک به ویژه روترهای تولید این شرکت در کشور و عموماً در شبکه‌های کوچک و متوسط بسیار مورد استفاده قرار دارند. از ابتدای سال جاری، چندین آسیب‌پذیری حیاتی در این تجهیزات شناسایی و منتشر گردید. اهمیت این آسیب‌پذیری‌ها به حدی است که امکان دسترسی کامل مهاجم به تجهیز، استخراج رمز عبور، و دسترسی به محتوای نرافیک عبوری از روتر را فراهم می‌کند.

بر اساس این گزارش  از جمله مخاطرات دسترسی به ترافیک عبوری، می توان به امکان شنود و بررسی ترافیک شبکه قربانی بر روی پروتکل های B,HTTP,SMTP,FTP,…اشاره کرده که نفوذگر با انتقال جریان ترافیک دستگاه آلوده به مقصد مورد نظر، امکان بدست آوردن تمامی رمز های عبور که به صورت متن آشکار در حال تبادل در شبکه قربانی  است  را فراهم می کند.

مرکز ماهر  با توجه به معرض خطر قرار داشتن این تجهیزات و اهمیت آسیب‌پذیری آنها، از ابتدای سال حداقل ۶ مرتبه اطلاعیه و هشدار جدی عمومی از طریق وب‌سایت و شبکه تعاملی منتشر نموده است.

اطلاعات تکمیلی  و دستور العمل پاکسازی دستگاه های آلوده به همراه فیلم روش های پاکسازی در سایت مرکز ماهر قابل دسترسی است .

]]>
2018/10/24
<![CDATA[حمایت سازمان فناوری اطلاعات ایران از نامزدهای نهایی در جایزه WSIS 2019 ]]> سازمان فناوری اطلاعات ایران در نظر دارد از نامزدهای طرح‌های نهایی (Champions) در جایزه WSIS 2019 جهت حضور در اجلاس سال آتی جامعه اطلاعاتی حمایت نماید

حمایت سازمان فناوری اطلاعات ایران از نامزدهای نهایی در جایزه WSIS 2019

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : جایزه اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (WSIS) در پاسخ به تقاضای ذی‌نفعان جامعه اطلاعاتی مبنی بر لزوم ایجاد سازوکاری مؤثر برای ارزیابی پروژه‌ها و فعالیت‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات در راستای توسعه پایدار شکل گرفته است و این رقابت تنها چارچوب بین‌المللی برای شناسایی تجارب موفق در پیاده‌سازی خطوط عمل جامعه اطلاعاتی و اهداف توسعه هزاره است .

در این رقابت بین المللی  پروژه‌ها در 18 گروه اصلی (طبق جدول) ثبت‌شده و درنهایت یک پروژه به‌عنوان برنده هر گروه اعلام می‌شود. نامزدهای نهایی (Champions) و 18 برنده اصلی (Winners)، در فروم جامعه اطلاعاتی 2019 که از تاریخ 8 لغایت 12 آوریل سال میلادی آینده در کشور سوییس برگزار خواهد شد، معرفی خواهند شد.

همچنین شرح پروژه‌های برگزیده در تجربه‌های موفق سال 2019، توسط سازمان ملل متحد نیز منتشر خواهد شد. پروژه‌های مبتنی بر ICT که به‌نوعی در حوزه نوآوری و مسئولیت اجتماعی قرار می‌گیرند ازجمله مواردی است که در سال‌های گذشته موردتوجه قرارگرفته‌اند. به‌عنوان نمونه ‌می‌توان به "برنامه اجتماعی برای برابری دیجیتال" که در فروم سال 2018 به‌عنوان یکی از 18 پروژه برگزیده انتخاب شد، اشاره کرد.

سازمان فناوری اطلاعات ایران در اجلاس 2012 به همراه دانشگاه علم و صنعت به عنوان برنده انتخاب شده است و همچنین در سال 2018 پروژه کوآ موفق شد با موضوع حفاظت از کودکان در فضای مجازی در جمع نامزدهای نهایی قرار گرفته و مورد تقدیر قرار گیرد.

در همین راستا، سازمان فناوری اطلاعات ایران در نظر دارد از نامزدهای طرح‌های نهایی (Champions) در جایزه WSIS 2019 جهت حضور در اجلاس سال آتی جامعه اطلاعاتی حمایت نماید. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به لینک https://www.itu.int/net4/wsis/prizes/2019/  ضمن ثبت پروژه‌های خود در قالب محورهای 18گانه، از آخرین وضعیت رأی‌گیری و راه‌یابی به مرحله نهایی مسابقه آگاهی پیدا کنند.یادآور می‌شود مهلت ثبت‌نام، حداکثر تا چهارشنبه 9 آبان ماه 1397 است .

]]>
2018/10/23
<![CDATA[انتصاب «نادری منش» به عنوان عضو غیرموظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران]]> محسن نادری منش از سوی وزیر ارتباطات و فناوری به عنوان «عضو غیرموظف هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران» منصوب شد.

انتصاب «نادری منش» به عنوان عضو غیرموظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران

]]>
 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، با حکم محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات محسن نادری منش به سمت «عضو غیرموظف هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران» منصوب شد.

در این حکم آمده است:

نظر به شایستگی و تجارب ارزشمندتان در امور مدیریتی و به استناد ماده (15) اساسنامه سازمان فناوری اطلاعات ایران، جناب عالی را به مدت دو سال به سمت «عضو غیرموظف هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران» منصوب می نمایم.

امید است با اتکال به قادر متعال و رعایت اخلاق و تقوای الهی و با جدیت و تلاش وافر خدمتگزاری به نظام مقدس جمهوری اسلامی و مردم سرافراز  ایران را سرلوحه کار خود قرار داده و در چارچوب اساسنامه، ضوابط و مقررات مربوطه جهت تحقق اهداف دولت تدبیر و امید موفق باشید.

]]>
2018/10/23
<![CDATA[از تلاش دولت ها در گسترش استقلال ICANN حمایت می کنیم ]]> رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت : ما از تلاش‌های نمایندگان دولت‌ها در جهت گسترش استقلال ICANN از قوانین ایالات‌متحده و تقویت توانایی خود به‌منظور مقاومت در برابر تحریم‌های OFAC علیه سایر ملت‌ها و کشورها حمایت می‌کنیم

از تلاش دولت ها در گسترش استقلال ICANN حمایت می کنیم

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : دکتر ناظمی معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در شصت و سومین نشست سطح بالای کمیته (GAC) سخنرانی کرد .

وی در این سخنرانی گفت :  اعضای محترم کمیته‌ی مشورتی دولتی GAC ، می‌خواهم از دولت اسپانیا برای میزبانی نشست سالانه ICANN تشکر کنم.

تحریم‌های یک‌جانبه که به‌عنوان «اقدامات قهری یک‌جانبه» (UCM) شناخته می‌شوند، نمونه‌ای واضح از نقض حقوق اساسی آسیب‌پذیرترین اقشار است. تحریم‌ها زیرساخت‌های کشور تحت تحریم را هدف قرار می‌دهند و حقوق مدنی مردم از قبیل حق زندگی، سلامتی، صلح و توسعه را خدشه‌دار می‌سازند. تحریم‌ها همچنین ناقض حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آحاد جامعه می‌باشند.

«اقدامات قهری یک‌جانبه» حق توسعه را به‌طور اعم و توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات را به‌طور اخص مورد تهدید قرار می‌دهد. در سال 2017 آمازون برای فروش کالاهای مصرفی 300 دلاری به یک ایرانی مورد بازجویی قرار گرفت.[1] مداخلات یک‌جانبه‌ی کشورهایی مانند ایالات‌متحده، نه‌تنها جریان پول و مبادله‌ی کالا توسط کشورهای دیگر را متوقف می‌کند، بلکه جریان اطلاعات و داده‌ها را نیز محدود می‌سازد.[2]

تحریم‌های ایالات‌متحده در زمینه صادرات فناوری به ایران، [بر اساس مقررات تنظیم‌شده توسط این کشور] «صادرات، صادرات مجدد، فروش و عرضه هر نوع کالا، فناوری یا خدمت، به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم، از ایالات‌متحده یا یک فرد آمریکایی در هر نقطه دنیا به ایران» را منع کرده است.[3] این ممنوعیت حتی «فراهم آوردن دسترسی به اینترنت توسط اشخاص آمریکایی به ایرانیان» را نیز شامل می‌شود.[4]

توسعه‌دهندگان نرم‌افزار ایرانی نمی‌توانند محصولات خود را در App Store یا Google Play عرضه کنند. همچنين هيچ فرد ايراني نمی‌تواند از محصولات Adobe، AMD، MATLAB، McAfee بسیاری دیگر را استفاده نماید و همچنین برخی از خدمات Google، Microsoft، ESET يا Oracle یا وب‌سرویس‌های مختلف آن‌ها از آدرس IP با اصلیت ايرانی، ممنوع شده است. حتی نرم‌افزار‌های ضروری برای تجهیزات پزشکی نیز از این تحریم‌ها مستثنی نشده‌اند.

در چند ماه گذشته، برنامه‌های کاربردی (اپلیکیشن‌ها) بسیاری از کسب‌وکارهای نوپای ایرانی از فروشگاه App Store یا Google Play حذف‌شده است. چنین محدودیت‌هایی کسب‌وکارهای نوپای ایرانی را در راه بالا بردن کیفیت زندگی شهروندان با چالش و مانع مواجه ساخته است.

محدود کردن دسترسی مردم به دانش، به‌صورت یک‌طرفه توسط یک کشور، حق دسترسی آزاد به اطلاعات را نقض می‌کند.[5] در دنیای واقعی، تحریم‌ها مردم و نه دولت‌ها را هدف قرار می‌دهد. چنین تحریم‌هایی فرصت‌های منصفانه را از شهروندان سلب می‌کند و شکاف دیجیتالی را در جامعه‌ی بین‌الملل گسترش می‌دهد.

ما باید مطمئن شویم که همه مردم، ازجمله مردم ایران، فرصتی منصفانه برای توسعه و استفاده از خدمات اساسی دارند. انصاف در تخصیص «شناسه‌های اینترنتی منحصربه‌فرد» (UII)، مسیری طبیعی است که باید بدون تبعیض طی شود.

ما از تلاش‌های بسیاری از نمایندگان دولت‌ها در جهت گسترش استقلال ICANN از قوانین ایالات‌متحده و تقویت توانایی خود به‌منظور مقاومت در برابر تحریم‌های OFAC علیه سایر ملت‌ها و کشورها حمایت می‌کنیم. هیچ‌چیز برای عملکرد ICANN پرآسیب‌تر از محدودیت‌های خودسرانه در دسترسی آزاد به اینترنت، داده‌ها و اطلاعات توسط برخی کشورها برای رسیدن به اهداف سیاسی نامشروع نیست.

گفتنی است آيکان (ICANN) یا "مؤسسه اينترنتي براي اعداد و نام‌هاي اختصاص يافته"  مسئول پروتكل اينترنتي، تخصيص فضاي آدرس، تعيين پروتكل، مديريت سيستم دامنه‌هاي كشوري و عمومي و مديريت سيستم سرور ريشه (Root Server) است. از مهم‌ترین بخش‌های آیکان، کمیته مشورتی دولتی (GAC) می‌باشد. این کمیته متشکل از نمایندگان دولت‌ها بوده و وظیفه اصلی آن مشاوره به هیئت‌مدیره آیکان در جنبه‌های سیاست‌گذاری عمومی حاکمیت اینترنت است. امسال همزمان با شصت و سومین نشست آیکان، نشست سطح بالای دولتی  به دعوت کشور اسپانیا در قالب جلسه GAC برگزار شد که نمایندگانی از کشورهای مختلف در سطح وزیر یا معاون وزیر در آن حضور داشتند. این جلسه هر دو سال یک بار برگزار شده و نشست سال جاری چهارمین دوره آن است. جناب آقای دکتر ناظمی، معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در نشست این دوره به ایراد سخنرانی پرداختند.

متن انگلیسی سخنرانی

 

[1] https://www.foxbusiness.com/markets/2017/07/31/amazon-under-investigation-for-potential-iran-sanction-violations.html

[2] http://www.worldbank.org/en/country/iran/publication/lifting-economic-sanctions-on-iran

[3] Iranian Transactions and Sanctions Regulations, 31 C.F.R. § 560.204 (2009).

[4] Iranian Transactions Regulations, 31 C.F.R. § 560 (1991), as interpreted by U.S. Dep’t of Treas., Guidance on the Provision of Internet Connectivity Services (June 3, 2003).

[5] http://www.i-p-o.org/farfer.htm

]]>
2018/10/23
<![CDATA[گزارش GDPR و نقش آن در صیانت از حریم خصوصی کاربران شبکه‌های اجتماعی]]> اتحادیه اروپا به منظور صیانت از ‫حریم خصوصی افراد و محافظت از داده‌های شخصی آن‌ها، قانونی موسوم به ‫GDPR تصویب کرد

گزارش GDPR و نقش آن در صیانت از حریم خصوصی کاربران شبکه‌های اجتماعی

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : اتحادیه اروپا به منظور صیانت از  ‫حریم خصوصی افراد و محافظت از داده‌های شخصی آن‌ها، قانونی موسوم به ‫GDPR تصویب کرد  که همه شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات به کاربران که با داده‌های شخصی افراد سروکار دارند را ملزم به رعایت آن می‌کند.

بر اساس این گزارش  حوزه فراگیر و گسترده این قانون و ضمانت‌های اجرایی مستحکم آن از یک طرف و جرائم سنگینی که در صورت تخلف از آن‌ها به شرکت‌ها تحمیل می‌گردد باعث سازگاری بیشتر شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارائه دهنده سرویس‌های شبکه اجتماعی با این قانون شده است .به گونه ای که  شرکت های بزرگ در این حوزه الزام به این قانون را به شکل جدی در دستور کار خود قرار داده اند و شرکت‌های مطرح در حوزه خدمات شبکه اجتماعی فرایند آماده‌سازی خود جهت سازگاری با نیازها و خواسته‌های GDPR را آغاز کردند. دانلود گزارش کامل

]]>
2018/10/21
<![CDATA[فراخوان حضور کسب‌وکارهای نوپا و دانش‌بنیان در نمایشگاه باکوتل 2018]]> بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی ارتباطات و نوآوری‌های حوزه ICT و اجلاس جانبی آن با عنوان باکوتل از تاریخ 13 لغایت 16 آذرماه سال جاری در شهر باکو برگزار خواهد شد.

فراخوان حضور کسب‌وکارهای نوپا و دانش‌بنیان در نمایشگاه باکوتل 2018

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، نمایشگاه باکوتل بستر مناسبی است تا کسب‌وکارهای نوپا آخرین دستاوردها و توانمندی‌های خود را در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ارایه کنند.

این فرصت برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی برای حضور در بازار روبه‌رشد آذربایجان و به‌تبع آن کشورهای حوزه C.I.S درخور توجه است.

با توجه به حضور موفق و گسترده شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های گذشته و با هدف حضور منسجم و اثربخش نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه سال جاری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای اختصاص بخشی از نمایشگاه به پاویون ایران با برگزارکنندگان نمایشگاه مذکور به توافق رسیده و در نظر دارد این فضای اختصاصی را در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب‌وکارهای نوپای ایرانی قرار دهد.

از کلیه علاقه‌مندان حضور در این رویداد دعوت می‌شود حداکثر تا تاریخ 7 آبان ماه سال جاری نسبت به ارسال سوابق، توانمندی‌ها و اطلاعات تماس کسب‌وکار خود به پست الکترونیکی bakutel@ito.gov.ir اقدام کرده تا گزینش شرکت‌های واجد شرایط از سوی دبیرخانه رویداد (مستقر در سازمان فناوری اطلاعات ایران) صورت پذیرد.

یادآور می‌شود هزینه‌های سفر و اقامت بر عهده شرکت‌کنندگان خواهد بود. در ضمن با توجه به هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده با صندوق نوآوری و شکوفایی، شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند از تسهیلات آن صندوق برای حضور در رویداد مذکور استفاده کنند.

]]>
2018/10/21
<![CDATA[فراهم شدن امکان دسترسی به محتوای سایتها برای افراد کم­ توان]]> در راستای فعالیت­های کارگروه مشورتی، مناسب­ سازی و توسعه دسترسی و بهینه­ سازی وضعیت دسترس­ پذیری افراد توان­ خواه به کمک فناوری­های نوین به ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات، سازمان فناوری اطلاعات با همکاری سازمان ملی استاندارد ایران نسبت به ملی نمودن استاندارد ISO/IEC 40500:2012  اقدام کرد.

فراهم شدن امکان دسترسی به محتوای سایتها برای افراد کم­ توان

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، استاندارد ISO/IEC 40500:2012  در پانصد و نودمین اجلاسیه کمیته ملی سازمان استاندارد در شهریور ماه سالجاری، با شماره «ایران-ایزو-آی ای سی 40500 سال 1397» با عنوان «فناوری اطلاعاتراهنمای دسترس‌پذیری محتوای وب کنسرسیوم جهان‌وب (WCAG) - نسخه 2.0» مورد تصویب اعضاء کمیته و متخصصین این حوزه قرار گرفت.

دستورالعمل دسترسی به محتوای وب (WCAG) 2.0 طیف گسترده­ای از توصیه­ها را برای آنکه محتوای وب برای توان­خواهان، دسترس پذیرتر باشد را پوشش می­دهد

  تبعیت از این دستورالعمل ها، دسترس پذیری به محتوای سایت­ها را برای طیف وسیعی از افراد با معلولیت­های نابینایی و کم­بینایی، ناشنوایی و کم­شنوایی، معلولیت­های یادگیری، محدودیت­های شناختی، حرکت محدود، معلولیت گفتاری، حساسیت به عکس و ترکیبی از این معلولیت­ها را فراهم می­نماید.

]]>
2018/10/20
<![CDATA[تصویب و ابلاغ دوره‌های آموزشی پایه امنیت برای کارکنان دستگاه‌های اجرایی]]> نظر به اهميت موضوع آموزش كاركنان دستگاه‌هاي اجرايي و به منظور جلوگيري از خسارات ناشي از عدم آگاهي و دانش كافي در حوزه امنيت فناوري اطلاعات، پروژه آموزش پايه امنيت براي كاركنان دستگاه‌‌هاي اجرايي در معاونت امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات اجرا شد.

تصویب و ابلاغ دوره‌های آموزشی پایه امنیت برای کارکنان دستگاه‌های اجرایی

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، پس از تدوين طرح آموزش مرتبط، محتواهاي آموزشي دو دوره آموزشی« بنیان مدیریت امنیت اطلاعات( بما)» و« امنیت کاربری فناوری اطلاعات( اکفا)» برای مدیران حرفه‌ای و عموم کارکنان دولت تهيه شد.

سازمان اداری و استخدامی کشور نیز در طرح بازنگري دوره‌هاي آموزشي، مطابق بخشنامه مربوطه، دوره های آموزشی موردنظر را نیمه مهرماه گذشته تصويب و برای اجرا به کلیه دستگاه‌های اجرایی كشور ابلاغ کرد.

در اين خصوص لازم است دستگاه‌هاي اجرايي پس از پيش‌بيني در كليات برنامه‌هاي آموزشي سالانه، بر اساس نظام آموزشي كارمندان دولت نسبت به برنامه‌ريزي و اجراي آنها اقدام کنند.

]]>
2018/10/20
<![CDATA[سند اقتصاد دیجیتال در دست تدوین است]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از بررسی ابعاد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی سند در دست تدوین اقتصاد دیجیتال در دانشگاه تهران خبر داد و گفت: این سند به نظامنامه و میثاقنامه ای برای همه تبدیل می شود.

سند اقتصاد دیجیتال در دست تدوین است

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، امروز(شنبه)در حاشیه بازدید از دانشگاه امیرکبیر به همکاری های وزارت ارتباطات با این دانشگاه اشاره کرد و گفت: دانشگاه امیرکبیر چندین سال است که برای ساخت ماهواره سنجشی به ما کمک می کند تا برای مدیریت بهتر صنعت کشاورزی از تصاویر آن برای پایش سطح زیرکشت کشاورزی استفاده کنیم.

وی همچنین با اشاره به دیگر همکاری ها در حوزه هایی چون سوپر کامپیوتر و امنیت سایبری با دانشگاه امیرکبیر افزود: امروز در بازدید از  دانشگاه امیرکبیر، آخرین دستاوردها را مرور کردیم تا چشم انداز آینده و ظرفیت دانشگاه را برای ایران دیجیتال تشریح کنیم.

وزیر جوان کابینه دولت تدبیر و امید از اعلام آمادگی دانشگاه امیرکبیر برای فعالیت به عنوان قطب اینترنت اشیا در کشور و ایجاد مرکز ملی اینترنت اشیا، خبر داد و اظهار کرد: بنا شد این درخواست بررسی شود چراکه چنین درخواست هایی از سوی سایر دانشگاه ها نیز داریم و علاقمندیم نظام قطبی در تحول دیجیتال ترویج شود تا هرکدام از دانشگاه های کشور چه در تهران و چه شهرستان، مسوولیت قطبی را برعهده گیرد.

آذری جهرمی با مثبت ارزیابی کردن شناخت احمد معتمدی رییس دانشگاه امیرکبیر از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، اظهار کرد: در حال حاضر ماموریت تدوین سند تحول دیجیتال یا سند ایران دیجیتال را به دانشگاه تهران سپردیم چون تهیه و تدوین این سند فقط به بحث فنی نیاز ندارد و مباحثی چون اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی باید بررسی شود و دانشگاه تهران ظرفیت بررسی همه این رشته ها را دارد و فعالیت آنها مدتیست که آغاز شده و آموزش ها را  با هدف ارتقای دانش برای کارکنان وزارت ارتباطات شروع کرده اند.

آذری جهرمی با بیان اینکه این سند به نظامنامه و میثاقنامه ای برای همه تبدیل می شود، تصریح کرد: بر اساس بردارهای حرکتی تعبیه شده در سند حرکت خود را پیش می بریم تا حرکت ها بر هم اثر افزایشی داشته باشند و موازی کاری در آن نباشد.

بنابه این گزارش، صبح امروز (شنبه)، آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور در دانشگاه امیرکبیر از دیتاسنتر و ماهواره سنجشی پیام امیرکبیر دیدن کرد و با ادای احترام نسبت به مقام شامخ شهدای گمنام، در جلسه ارایه گزارش اقدامات و دستاوردهای این دانشگاه حضور یافت.

در این بازدید سید احمد معتمدی رییس دانشگاه امیرکبیر، آذری جهرمی را همراهی می کرد.

]]>
2018/10/20
<![CDATA[وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ناظمی را به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات منصوب کرد]]> با بازنشستگی رسول سراییان، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی حکمی ناظمی اشنی را به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات منصوب کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ناظمی را به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات منصوب کرد

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی حکمی امیر ناظمی اشنی را به عنوان معاون وزیر و رییس جدید سازمان فناوری اطلاعات منصوب کرد.

در حکمی که به همین منظور از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صادر شده، آمده است:

با عنایت به ابلاغ قانون جدید ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان و نظر به مشمولیت قانون مذکور برای جناب آقای دکتر سرائیان، ضمن تشکر از تلاش های ارزشمند ایشان برای تغییر استراتژی سازمان به عنوان یک سازمان توسعه ای به جای یک سازمان پروژه گرا و تقویت بخش خصوصی به ویژه کسب و کارهای نوپای دیجیتالی، توسعه زیرساخت های دولت الکترونیک و شتاب بخشی به ارایه خدمات دولت الکترونیکی و پیشبرد اهداف سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات با کمک بخش خصوصی و همه ذینفعان، باتوجه به  تجارب ارزشمندتان در امور مدیریتی، به موجب این حکم جناب عالی را به سمت «معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات» منصوب می نمایم.

امیر ناظمی اشنی دارای دکتری مدیریت فناوری از دانشگاه علامه طباطبایی است و مدیریت گروه آینده اندیشی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور را برعهده داشت و علاوه بر آن مجری پروژه نقشه راه خدمات بانکداری جامع، مدیر روش شناسی پروژه نقشه راه صنایع الکترونیک مخابرات ایران و مدیر روش شناسی طرح نقشه راهبردی توسعه امنیت فضای تبادل اطلاعات کشور را در رزومه کاری خود دارد.

]]>
2018/10/13
<![CDATA[انتصاب دکتر مهدی محمدی به عنوان عضو جدید هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران]]> محمد جواد آذری جهرمی طی حکمی، مهدی محمدی را به عنوان عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب کرد.

انتصاب دکتر مهدی محمدی به عنوان عضو جدید هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهدی محمدی عضو هيات علمي دانشگاه تهران است و دكتري مديريت تكنولوژي از دانشگاه علامه طباطبايي دارد . ریاست مرکز پژوهش های کاربردی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران ، ریاست کميته علمي و هماهنگ‌کننده تدوين گزارش بين‌المللي سياست‌گذاري علم، فناوري و نوآوري ايران با همکاري کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل (UNCTAD) و عضویت در کميته علمي پروژه مشترک اتحاديه اروپا در زمينه تبادل تجربيات سياست‌گذاري علم و فناوري و نوآوري در کشورهاي حاشيه درياي مديترانه (Med-Spring/MERID) از جمله سوابق علمی و بین المللی وی محسوب می شود.

مدیر کل نوآوری و تجاری سازی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، دبیری کمیته متنوع سازی اکوسیستم استارتاپی کشور در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ریاست دبيرخانه پيمايش نوآوري ملي در معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري از دیگر سوابق اجرایی مهدی محمدی محسوب می شود.

پیش از این، دکتر سید احمد طباطبایی عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران بود که در سال های گذشته پشتیبان فعالیت‌های سازمان بود و با راهبری موضوعات مختلف ، زمینه ساز ارتقاء جایگاه سازمانی را فراهم آورد .

 از جمله سمت های مدیریتی سید احمد طباطبایی از بدو تاسیس شرکت فناوری اطلاعات ایران، می توان به عضو هیات مدیره و قائم مقام شرکت ، معاون مدیرعامل و همچنین سرپرستی پایگاه بسیج سازمان فناوری اطلاعات ایران ، جانشین شورای فرهنگی  و رئیس شعبه بدوی شماره 4 رسیدگی به تخلفات کارکنان سازمان های تابعه وزارت ارتباطات و فناروی اطلاعات اشاره کرد.

]]>
2018/10/9
<![CDATA[تجلیل از استارتاپ های برتر حاضر در بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ ]]> با همکاری سازمان فناوری اطلاعات ایران ، معاونت علمی ریاست جمهوری و سازمان نظام صنفی رایانه ای مراسم تجلیل از استارتاپ های برتر حاضر در بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ برگزار شد .

تجلیل از استارتاپ های برتر حاضر در بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، دکتر رسول سراییان رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران به همراه دکتر ناظمی و  مهندس فلاح اعضای هیات عامل  با حضور در سالن اجتماعات سازمان نظام صنفی رایانه ای از استارتاب های برترمستقر در بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ  تجلیل به عمل آوردند .

دکتر اثنی عشری رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور نیز با اهدای جوایز کمک هزینه مشارکت در نمایشگاه از همراهی و مشارکت فعال و پرشور استارتاپ ها تقدیر و تشکر کرد .

]]>
2018/10/8
<![CDATA[تجلیل از استارتاپ های برتر حاضر در بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ]]> 2018/10/8 <![CDATA[ بدافزار استخراج رمز ارز کوین هایو(COIN HIVE) منبع جدید تهدیدات امنیتی است ]]> مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای (ماهر) در خصوص افزایش روز افزون بد افزارهای استخراج رمز ارز هشدار داد

 بدافزار استخراج رمز ارز کوین هایو(COIN HIVE) منبع جدید تهدیدات امنیتی است

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات: مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای منتشر کرد: حملات و بدافزارها در سال 2017 متمرکز بر ‫باج فزارها بوده و گسترش روز افزون رمز ارزها و افزایش قیمت آنها منبع جدید تهدیدات امنیتی و غیره منتظره می باشد.

سال 2017 بدافزارهای شناسایی شده استخراج رمز ارز رشدی معادل 8500 درصد داشته و پیش بینی می شود یکی از چالش های امنیتی در سال های پیش رو، گسترش صعودی بدافزار های استخراج رمز ارز باشد.

کوین هایو(Coin Hive)، یک نرم افزار استخراج رمز ‫ارز برپایه جاوا اسکریپت، مبتنی برمرورگر ارائه می دهد. استفاده آسان از کتابخانه های جاوا اسکریپت به صاحبان وب سایت این اجازه را می دهد تا با سوء استفاده از بازدیدکنندگان بتوانند از این روش به کسب درآمد بپردازند.اطلاعات بد افزار استخراج رمز ارز جهت بهره برداری پیوست می شود .

]]>
2018/10/8
<![CDATA[فراخوان عمومی شناسایی و ارزیابی متقاضیان ایجاد مراکز داده و ارایه خدمات ابری در قطب‌های مرکز داده]]> سازمان فناوری اطلاعات ایران فراخوان عمومی شناسایی و ارزیابی متقاضیان ایجاد مراکز داده و ارایه خدمات ابری در قطب‌های مرکز داده منتشر می کند .

فراخوان عمومی شناسایی و ارزیابی متقاضیان ایجاد مراکز داده و ارایه خدمات ابری در قطب‌های مرکز داده

]]>

آگهی فراخوان عمومی

شناسایی و ارزیابی متقاضیان ایجاد مراکز داده
و ارائه
 خدمات ابری در قطب‌های مرکز داده

(اصلاحیه شماره 1)

در راستای توسعه و تکامل شبکه ملی اطلاعات و سند تبیین الزامات آن،وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (سازمان فناوری اطلاعات ایران) در نظر دارد نسبت به ایجاد قطب‌های مرکز داده و ارائه خدمات ابری در کشور اقدام نماید. در همین خصوصاولین قطب، مشتمل بر حداکثر 5 مرکز داده بزرگ در منطقه ویژه اقتصادی پیام با سرمایه­گذاری بخش غیردولتی در نظر گرفته شده است. در این خصوص با توجه به استقبال متقاضیان سرمایه‌گذاری و ارائه نقطه نظرات ایشان در جلسه پرسش و پاسخ در مورخ 1397/07/07 و دریافت پیشنهادها به‌صورت رایانامه و مکاتبه و تغییر اسناد مربوطه و در راستای ایجاد فرصت جهت متقاضیان واجد شرایط، مدت‌زمان شرکت در فراخوان و تحویل اسناد مطابق پیوست زمان‌بندی تمدید می‌گردد.

لذا بدین‌وسیله از کلیه متقاضیان دعوت به عمل می‌آید با مراجعه به صفحه اصلی سایت اینترنتی سازمان فناوری اطلاعات ایران به نشانی www.ito.gov.irضمن کسب اطلاع از آخرین نسخه ویرایش شده اسناد مربوط به شرایط، روش و شاخص‌های ارزیابی و سرمایه‌گذاری موردنیاز،اسناد تکمیل‌شده خود را حداکثر تا پایان وقت اداری مورخ 1397/08/11 به نشانی الکترونیکی mdcghotb@ito.gov.irارسال نموده یا به‌طور مستقیم به دبیرخانه سازمان فناوری اطلاعات ایران تحویل و رسید دریافت نمایند یا از طریق پست سفارشی به آدرس زیر ارسال نمایند.

نشانی؛ تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان، ورودی 22، ساختمان مرکزی سازمان فناوری اطلاعات ایران- کد پستی 1631713931.

فرم بازدید از منطقه اقتصادی پیام .

ضمائم مربوطه : 

- پيوست امنيتي

پیوست فرهنگی

پيوست فني

شاخص هاي ارزيابی

- زمانبندي

]]>
2018/10/6
<![CDATA[نخستین محصول سازمان توسعه ای IT در حوزه اینترنت چیزهاست]]>

نخستین محصول سازمان توسعه ای IT در حوزه اینترنت چیزهاست

]]>
بالاخره بعد از سه سال تلاش، اساسنامه سازمان فناوری اطلاعات اصلاح و به سازمان توسعه ای بدل شد. از آن زمان به طور عملی چه اقداماتی صورت گرفته است؟

ما پیش از آنکه شورای نگهبان اساسنامه را تایید کند، مطالعات خود را برای انتخاب زمینه های اولویت دار آغاز کردیم. چون مدل سازمان توسعه ای پروژه محور است؛ پروژه را انتخاب می شود و برای آن سرمایه گذاری صورت گرفته و شرکتی تاسیس می شود. در این راه از وزارت ارتباطات هم استعلام کردیم تا اولویت های مدنظر آنها را بدانیم. اولویت های مرکز ملی فضای مجازی نیز مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت دو زمینه را به طور مشخص انتخاب کردیم و اولویت اول ما ایجاد یک پلتفرم بومی برای اینترنت چیزها (IoT) است. به ویژه این که اگر شرکت های خارجی در این حوزه ورود کنند، طبیعتا بخش مهمی از دیتا را به Cloud خود در خارج از کشور می برند؛ در حالی که حفظ داده ها در داخل کشور از الزامات شبکه ملی اطلاعات  است.

برای این پروژه فکر می کنم حداکثر ظرف یک ماه آینده، فراخونی صادر شود و از شرکت های فعال این حوزه دعوت به همکاری کنیم.

 این فراخوان از مدل مناقصه است یا دعوت به هم فکری؟

این فراخوان همان مدلی است که در ایجاد مراکز قطب داده در یک ماه گذشته در پیش گرفتیم. یعنی با حضور بخش خصوصی قلمرو این پلتفرم را دقیق کرده و همکاری با شرکت یا کنسرسیومی از بخش خصوصی در نهایت آغاز می شود.

 آورده دولت در این پروژه چیست؟

روی این موضوع در حال کار هستیم که می تواند شامل سرمایه گذاری از منابع وزارتخانه، زمین و تجهیزات باشد.

 اولویت دومی که در سازمان توسعه پیگیری خواهید کرد چیست؟

اولویت دوم هنوز قطعی نیست؛ ولی پلت فرم دولت همراه چنین ظرفیتی را دارد. همین طور پلت فرم Open Data نیز می تواند اولویت دوم برای سرمایه گذاری باشد.

 به نظر پلت فرم های دولت همراه و داده های باز باید به صورت کارفرمایی از سوی دولت و انتخاب پیمانکار باشد. آیا می شود مدل سازمان توسعه ای را روی آنها پیاده کرد؟

بله. نگاه ما این است که پروژه دولت همراه، از حالت کارفرمایی خارج شود و خودش خرجش را در بیاورد. یک سری خدمات رایگان و یک سری خدمات پولی در این پلت فرم وجود دارد و ده ها اپلیکیشن می تواند در پشت این پلتف فرم به مردم سرویس های گوناگون ارایه کند.

باید توجه داشت که در توسعه باید بخش خصوصی را رکن اصلی بدانیم. در قطب دیتاسنتر نیز ما فقط امکانات زیرساختی را در اختیار بخش خصوصی می گذاریم و صفر تا صد کار با خود آنهاست و فکر می کنیم مدل درستی را انتخاب کرده ایم. در نهایت فقط تا زمانی که به یک نقطه تجاری مطلوب برسند، می توانیم مقداری تضمین بازار برای شان داشته باشیم.

 برخی کارشناسان معتقدند ایجاد مرکز داده در ایران توجیه اقتصادی ندارد و اکنون مراکز داده دچار مشکل هستند. به علاوه کیفیت مدنظر را به کسب و کارها نتوانسته اند ارایه کنند.

معتقدیم حتما توجیه اقتصادی دارد. خود کسانی که مایل به مشارکت از سمت بخش خصوصی هستند، می گویند پس از 5 سال سرمایه بازمی گردد که برای یک کسب و کار سالم (و نه دلالی) رقم بدی نیست.

درباره کیفیت، ما زیرساخت را در کنار قطب ها مستقر کرده ایم و آنها با فیبر تاریک به زیرساخت متصل می شوند و به این ترتیب بسیاری از واسطه ها حذف می شود. از سوی دیگر، وقتی شما در یک دیتا سنتر 40 رک داری، نمی صرفد که نیروی فنی گران قیمت استخدام کنی. ولی در قطب که هزار رک موجود است، طبیعتا برای بخش خصوصی استخدام متخصص با دانش بالا توجیه اقتصادی دارد.

 درباره این که قیمت و کیفیت در چه سطحی باید باشد شما سیاست مشخصی اعلام کردید؟

پیامی که در جلسه پرسش و پاسخ درباره مراکز قطب به متقاضیان دادیم این بود که می خواهیم سرویسی ایجاد شود که از نظر قیمت و کیفیت به سرویس های خارجی ترجیح داشته باشد. اما به طور مشخص معتقدیم نباید در این دو موضوع دخالت کنیم و رقابت در بازار و نیاز کسب و کارها، خود به خود کیفیت و قیمت را تعیین می کند. به ویژه این که امکان هاستینگ خارجی وجود دارد و فضا رقابتی است.

 با توجه به افزایش قیمت شدید سرور ناشی از نرخ ارز، کسب و کارهای زیادی نگران خدمات مرکز داده در کشور هستند. فکر می کنید نخستین قطب چه زمانی راه بیفتد؟

با توجه به تغییر فناوری ایجاد مراکز داده، امیدوارم تا پایان سال نخستین قطب داده شکل بگیرد.

 تکلیف دیتاسنترهای سازمان فناوری اطلاعات چه می شود؟

ما این دیتاسنترها را به دو بخش تقسیم کردیم. از سه مرکز داده، شامل یکی که در مجموعه وزارت مستقر است و دیتاسنترهای چهار راه لشکر و اصفهان به صورت کامل به عنوان زیرساخت دولت الکترونیکی استفاده می شود و به این ترتیب در حال ارتقای آنها به بالاترین سطح هستیم. اما سایر مراکز داده را طی فراخوانی که ظرف یکی دو هفنه دیگر منتشر خواهد شد، به بخش خصوصی اجاره می دهیم و در ازای آن بخشی سرویس و اگر لازم شد بخشی درآمد می گیریم.

 امکان اجاره به شرط تملیک این مراکز نیست؟

این موضوع پیچیدگی هایی دارد؛ از جمله این که تجهیزات این دیتاسنترها متعلق به سازمان فناوری اطلاعت است؛ اما زمین آنها در مالکیت مجموعه های دیگری همچون پست و استانداری قرار دارد. با این حال اگر مدل اجاره خوب پیش رفت، شاید در دور بعدی قرارداد تبدیل به اجاره به شرط تملیک شود.

 بارها گفته شده که بخش خصوصی می تواند در پروژه های دولت الکترونیکی مشارکت کند. این مشارکت به چه صورت اتفاق می افتد؟

ما در پروژه هایی مانند مرکز تبادل الکترونیکی، کارپوشه ایرانیان و دولت همراه خرید تجهیزات و نرم افزار را از بخش خصوصی داشتیم و پیشتر هم گفتم که امکان مشارکت در دو پلت فرم دولت همراه و اپن دیتا وجود دارد. درباره بحث توسعه کارپوشه ایرانیان نیز در حال بررسی هستیم که با مدل مشارکت عمومی خصوصی(PPP) یا در قالب سازمان توسعه ای، کار را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

خارج از این موارد، 23 پروژه اولویت دار دولت الکترونیکی که به تصویب هیات دولت رسیده و اعلام شده است، در داخل دستگاه های دولتی در حال پیگیری است و با توجه به شرایط مالی دولت، قاعدا اکثر آنها به صورت PPP انجرا می شوند و به تدریج فراخوان های آنها منتشر خواهد شد.

 دولت الکترونیکی بودجه مشخصی دارد؟

در بودجه 97 ردیف مستقلی برای دولت الکترونیکی پیش بینی نشده و در سرفصل IT هر دستگاه دیده شده است. با این حال ما در تلاشیم برای سال آینده، ردیف بودجه مشخصی برای 23 پروژه اولویت دار دولت الکترونیکی در نظر گرفته شود.

 در بحث دولت الکترونیکی آقای جهرمی وزیر ارتباطات در تلویزیون اعلام کردند که قوه قضاییه و نیروی انتظامی به مرکز تبادل الکترونیکی متصل نشده و همکاری نمی کنند. پس از آن اعلام، اتفاقی در این حوزه افتاد؟

این دو نهاد بسیار تعیین کننده، با قوانین و محدودیت های خاص خود روبه رو هستند؛ ولی مذاکرات ادامه دارد. هنوز اتفاق عملیاتی نیفتاده ولی با قوه قضاییه به یک نقطه مشترک رسیده ایم و نیروی انتظامی هم برای ارایه یک سرویس اعلام آمادگی کرده که قاعدتا راه را برای عرضه سایر سرویس ها باز می کند.

 پس از حملات فروردین ماه و تذکر وزیر ارتباطات به مرکز ماهر، چه تمهیداتی اندیشیده شد تا هم وضعیت سایبری کشور ارتقا یابد و هم این مرکز عملکرد بهتری داشته باشد؟

یک اتفاق خوبی که در سند بالادستی مقابله و پیشگیری از حملات سایبری مصوب شورای عالی فضای مجازی افتاد، این بود که حوزه امنیت سایبری را به سه دسته فضای عمومی، صنعتی و مراکز حساس تقسیم کردند. پس از آن بررسی شد که هر کدام از این بخش ها را چه کسی باید مدیریت کند که بر آن اساس قرار شد بحث پایش فضای عمومی برعهده پلیس فتا، حوزه صنعت با مرکز ماهر و حوزه مراکز حساس با مرکز افتا باشد.

برنامه دیگر ما این است که با همکاری سازمان امور استخدامی، به مانند آموزش ICDL که گذراندن آن برای کارکنان دولت اجباری بود، یک دوره امنیت اطلاعات نیز در مباحث آموزش سالانه اجباری کارکنان بگنجند.

نکته دیگر این که طرحی را به هیات دولت فرستاده ایم که هر دستگاه های دولتی ملزم به داشتن یک افسر امنیتی شود. در این راستا هر دستگاه باید یک نفر که دانش IT لازم دارد را برای گذراندن دوره به ما معرفی کند و ما آنها را به موسسات آموزشی خصوصی دارای مجوز معرفی خواهیم کرد. در این طرح در نهایت 10 هزار افسر امنیتی تربیت خواهند شد. درباره مرکز ماهر نیز ما امسال روی شاخص سرعت در پاسخگویی به حملات تمرکز کرده ایم و می خواهیم به طور قابل توجهی آن را بهبود دهیم. از آن ماجرایی هم که آقای وزیر انتقاد کردند درس گرفتیم و پیشرفت های خیلی خوبی داشته ایم.

]]>
2018/10/6
<![CDATA[نرم افزار جامع خدمات افتا به بهره برداري رسيد]]> اداره كل نظام ملي مديريت اطلاعات (نما) ، با هدف ساماندهي و ارزيابي شركت‌هاي توانمند و متقاضي ارائه خدمات در حوزه‌هاي مديريتي، نرم افزار جامع خدمات افتا را از ابتداي مهر ماه امسال به بهره برداري رساند.

نرم افزار جامع خدمات افتا به بهره برداري رسيد

]]>

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران، در راستاي  طرح تكريم ارباب رجوع و مكانيزه كردن فرايندهاي نظام ارزيابي، صدور و تمديد پروانه فعاليت خدمات افتا و ايجاد بستر الكترونيكي جهت ارائه خدمات بهتر، دقيق‌تر، سريع‌تر به متقاضيان،  اداره كل نما ، نرم‌افزار جامع نظام ارزيابي و اعتباربخشي خدمات افتا را ايجاد كرد.

گفتني است، شركت‌هاي توانمند و متقاضي ارائه خدمات در حوزه‌هاي مديريتي، عملياتي، فني و آموزشي امنيت فضاي توليد و تبادل اطلاعات، مي توانند تمامي  خدمات مربوط به متقاضيان دريافت پروانه فعاليت خدمات امنيت فضاي توليد و تبادل اطلاعات از قبيل درخواست ارزيابي، ارسال مدارك، اعلام نتيجه و صدور پروانه فعاليت، از طريق اين سامانه  دريافت كنند.

لازم به ذكر است متقاضيان دريافت پروانه فعاليت، لازم ­است ضمن دريافت و مطالعه فايل «راهنماي سامانه جامع خدمات افتا» مندرج در پرتال نما، به آدرس الكترونيكي nama.ito.gov.ir نسبت به عضويت و درخواست پروانه فعاليت در حوزه مورد نظر اقدام نمايند.

]]>
2018/10/2
<![CDATA[توصیه‌نامه‌ی مرکز ماهر در خصوص امن‌سازی سامانه‌های فناوری اطلاعات برای مقابله با تهدیدات احتمالی]]> مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای مستندی را در خصوص امن سازی سامانه های فناوری اطلاعات منتشر کرد

توصیه‌نامه‌ی مرکز ماهر در خصوص امن‌سازی سامانه‌های فناوری اطلاعات برای مقابله با تهدیدات احتمالی

]]>
 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای مستندی را به منظور مقابله با تهدات احتمالی به منظور افزایش سطح امنیت و پیشگیری حداکثری از حوادث سایبری  در برابرافزایش سطح تهدیدات مرتبط با فضای تحریم های کشورهای متخاصم علیه جمهوری اسلامی ایران ‫منتشر کرد . در این مستند اقدامات پیشگیرانه به منظور بکارگیری در سطح سازمان‌ها و دستگاه‌ها ارائه شده است .

]]>
2018/10/1
<![CDATA[اجرای طرح نو آفرین در پنج منطقه کشور]]> معاون سازمان فناوری اطلاعات در سفر به استان آذربایجان غربی از اجرای طرح نو آفرین در پنج منطقه کشور خبر داد.

اجرای طرح نو آفرین در پنج منطقه کشور

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، عبدالرضا بهادری فرد معاون توسعه صنعت و اعتباربخشی فناوری اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات گفت: پروژه شهر هوشمند بعنوان پایلوت در برخی از مناطق تهران در حال رایزنی است که بحث هوشمندسازی کنتورهای برق و آب با توجه به تجربه موفق شهر مشهد و استفاده از اینترنت اشیاء در کاهش مصرف حامل های انرژی از اهداف این طرح است.

وی که در اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی صحبت می کرد، افزود: با برگزاری سمیناری در این راستا از شرکت های بزرگ فعال در حوزه اینترنت اشیاء جهت سرمایه گذاری و مشارکت در این طرح دعوت شده است که در صورت عملیاتی شدن آن و موافقت ادارات کل استانی فعال در حوزه وزارت نیرو می توان در شهر ارومیه نیز این طرح را پیگیری کرد.

بهادری همچنین از اجرای طرح «نو آفرین» در پنج منطقه کشور خبر داد و گفت: این طرح با هدف حمایت از فعالان حقیقی و حقوقی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور و بارور کردن پتانسیل بالقوه موجود در استانهای کشور اجرا می شود.

معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران تصریح کرد: طرح «نو آفرین» با ایجاد پنج منطقه در کشور و با مشارکت شرکت های بزرگ هلدینگ برای شناسایی شرکت های کوچک، برگزاریی رویدادهای استانی در جهت شناسایی افراد حقیقی فعال در حوزه ICT، توسعه صندوق های سرمایه‌گذاری کارآفرینی و توسعه فرصت اشتغال در 31 استان کشور برنامه ریزی شده است.

جلیلی نژاد مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی در ابتدای این جلسه ضمن ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در استان درباره زیر ساخت های ارتباطی به ظرفیت های موجود در استان اشاره کرد و گفت: توسعه فناوری اطلاعات در استان و صادرات نرم افزار های تولیدی در شرکت های بومی استان و وجود پتانسیل جغرافیای در آذربایجان غربی این استان را مستعد ایجاد قطب دیجیتال کشور کرده است.

]]>
2018/10/1
<![CDATA[سرمایه گذاری بخش خصوصی و عدم‌مداخله گری دولت از اولویت‌های مهم در ایجاد قطب‌های مراکز داده است ]]> دکتر سراییان در نشست عمومی شناسایی و ارزیابی متقاضیان ایجاد مراکز داده و ارائه خدمات ابری در قطب‌های مراکز داده گفت : ایجاد بازار بین‌المللی و جذابیت از منظر اقتصادی و کیفیت در ارائه خدمات در مقایسه با نمونه خارجی از مهم‌ترین نتایج مورد انتظار در این پروژه است

سرمایه گذاری بخش خصوصی و عدم‌مداخله گری دولت از اولویت‌های مهم در ایجاد قطب‌های مراکز داده است

]]>

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : دکتر سراییان در نشست عمومی شناسایی و ارزیابی متقاضیان ایجاد مراکز داده و ارائه خدمات ابری در قطب‌های مراکز داده که صبح امروز در سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد ، با اشاره به اسناد بالادستی ایجاد قطب دیتاسنتر گفت : یکی از پروژه‌های مهم تعریف‌شده در دولت دوازدهم ایجاد قطب‌های مراکز داده است  و در راستای اجرای سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات و تکالیف برنامه ششم توسعه در خصوص 10 برابر کردن محتوای بومی و ارتقای زیرساخت‌های فناوری اطلاعات کشور و همچنین کاهش وابستگی به تأمین‌کنندگان خارجی ، پروژه ایجاد قطب دیتاسنتر در دستور کار قرارگرفته است .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در بین فعالین این حوزه با اشاره به نقش دولت در حمایت از بخش خصوصی در پروژه ایجاد قطب مراکز داده که اولین مرکز در منطقه آزاد اقتصادی پیام ایجاد خواهد شد گفت : سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی صورت می گیرد  و دولت نقش مداخله‌گری بر عهده ندارد بلکه به‌عنوان تسهیل گر و مشوق برای ایجاد تمایل جهت سرمایه‌گذاری در بخش کسب‌وکار در کنار  بخش خصوصی حضور خواهد داشت.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تشکیل جلسات منظم با حضور مدیرعامل منطقه آزاد پیام و مدیرعامل زیرساخت در این زمینه خبر داد و گفت : ما به دنبال آن هستیم که از منظر کیفیت ارائه خدمات  و قیمت تمام‌شده محصول در مقایسه با نمونه خارجی آن بسیار موفق باشیم به‌گونه‌ای که استفاده‌کنندگان با طیب خاطر چه ازنظر کیفیت، قیمت و امنیت از مراکز داده داخلی استفاده نمایند .

دکتر سراییان ماهش ریسک و هزینه سرمایه‌گذاری در صنعت مراکز داده و افزایش سرعت و کیفیت ارائه خدمات و محتوای داخلی و خارجی مورداستفاده ایرانیان و کشورهای منطقه در داخل کشور را از اهداف ایجاد قطب‌های مراکز داده در کشور عنوان کرد و گفت : به دنبال این هستیم که یک بازار بین‌المللی با توجه به ویژگی‌های منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه پیام برای هاستینگ بین‌المللی ایجاد کنیم و ما سطح مداخله دولت را به حداقل رسانیده‌ایم و به‌عنوان مشوق درجایی که نیاز باشد حضور خواهیم یافت .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه نشست افزود : این پروژه همگانی است و مخصوص دولت نیست و فقط با مشارکت گسترده فعالین این حوزه اثربخش و موفق خواهد بود تا از اتلاف سرمایه ،وقت و منابع در این بخش جلوگیری کنیم .

]]>
2018/9/29
<![CDATA[نشست عمومی شناسایی و ارزیابی متقاضیان ایجاد مراکز داده و ارایه خدمات ابری]]> 2018/9/29 <![CDATA[نشست عمومی شناسایی و ارزیابی متقاضیان ایجاد مراکز داده و ارائه خدمات ابری در قطب‌های مراکز داده ]]> دکتر عباسی مدیر عامل شرکت ارتباطات زیر ساخت و دکتر زرندی مدیر عامل فرودگاه بین المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام با حضور در جلسه شناسیایی و ارزیابی متقاضیان ایجاد مراکز داده به پرسش های مطرح شده از سوی متقاضیان پاسخ دادند

نشست عمومی شناسایی و ارزیابی متقاضیان ایجاد مراکز داده و ارائه خدمات ابری در قطب‌های مراکز داده

]]>

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : دکتر زرندی مدیر عامل فرودگاه بین المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام ضمن حضور در نشست عمومی شناسایی و ارزیابی متقاضیان ایجاد مراکز داده و ارائه خدمات ابری در قطب‌های مراکز داده با برشمردن پروژه های در دست اقدام در این منطقه گفت : منطقه ویژه پیام نزدیکترین منطقه ویژه اقتصادی به تهران است و ما نیز سعی کرده ایم با بازنگری در ماموریت های خود جهت گیری کلانی در نقش آفرینی پیام در اقتصاد دیجیتال داشته باشیم .

وی از از اختصاص 18 هکتاراز اراضی این منطقه به شرکت های دانش بنیان خبر داد و افزود : در سال 96 این اراضی به شرکت های حوزه ICT که دارای مد رک دانش بنیان از معاونت علمی رییس جمهوربوده اند واگذار شد و همچنین از تلاش برای تبدیل شدن به هاب صادارت و واردات در حوزه ICT به دلیل دارا بودن گمرگ تخصصی در این حوزه خبر داد .

  دکترعباسی شاهکوهی مدیر عامل شرکت ارتباطات زیر ساخت در نشست عمومی شناسایی و ارزیابی متقاضیان ایجاد مراکز داده و ارائه خدمات ابری در قطب‌های مراکز داده با مهم برشمردن الزامات مورد نیاز در این حوزه گفت : فراهم ساختن زیر ساخت های ارتباطی از مهمترین الزامات ایجاد قطب دیتا سنتر است و ما هم اکنون در منطقه ویژه اقتصادی حضور داریم و اخیرا نیز ارتباط فیبر نوری در آن منطقه را به صورت کاملا امن تقویت کرده ایم و آمادگی کامل داریم تا متناسب با آماده سازی دیتا سنتر امکانات لازم را فراهم نماییم .

 دکتر سراییان ، معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران ضمن تشکر از استقبال فعالین این بخش گفت : شرکت های متقاضی می توانند پیشنهادات خود را به صورت مکتوب و الکترونیکی تا مورخ 7/9/ 97 به سازمان فناوری اطلاعات ایران ارسال نمایند و سازمان فناوری اطلاعات نیز آخرین اصلاحیه را منطبق بر پیشنهادات  بخش خصوصی در اسناد اعمال کرده و مورخ 97/7/14 در پرتال سازما ن قرار می دهد .وی در خاتمه با تاکید بر مداخله حداقلی دولت در این بخش خواستار تشریک مساعی و حضور پررنگ بخش خصوصی در این حوزه شد .

]]>
2018/9/29
<![CDATA[آسیب‌پذیری سیستمی جدید بر نسخه‌های مختلف ویندوز ]]> مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای (ماهر) با اشاره به گزارش شرکت ماکروسافت در خصوص آسیب پذیری نسخه های مختلف سیستم عامل ویندوز هشدار داد .

آسیب‌پذیری سیستمی جدید بر نسخه‌های مختلف ویندوز

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران :  ‫مایکروسافت، گزارشی در مورد یک آسیب پذیری مهم Denial of Service منتشر کرده که بر روی اغلب نسخه های مختلف سیستم عامل ویندوز وجود دارد. این  آسیب پذیری، ویندوزهای نسخه 7 تا 10 ، همچنین ویندوز نسخه 8.1 RT و ویندوز سرورهای 2008، 2012 و 2016 را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین نسخه های Core Installation ویندوز های سرور هم شامل این آسیب پذیری می باشد که متاسفانه در آخرین به روز رسانی های ماه سپتامبر کمپانی مایکروسافت برای نسخه های مختلف ویندوز، وصله ی امنیتی برای این آسیب پذیری منتشر نشده است.

این آسیب پذیری که دارای شماره شناسایی CVE-2018-5391 می باشد توسط حمله ی FragmentSmack صورت می گیرد که مربوطه به پاسخ دهنده به درخواست های IP fragmentation بوده و این خود در پروسه تخصیص دادن ماکزیمم سایز پاکت های در حال انتقال یا همان MTU جهت رسیدن به End Node مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که می دانید، در حالت کلی حمله ی IP fragmentation نوعی از حملات جهت DoS کردن هدف می باشد که کامپیوتر قربانی چندین Packet با سایزی کوچکتر از مقداری که انتظار می رود از IP های مختلف دریافت می کند و درگیر شدن بیش از حد سیستم برای reassemble کردن Packet های مربوطه، باعث بوجود آمدن این حمله می گردد.

حمله ی FragmentSmack نوعی از حملات TCP fragmentation می باشد و گاهی آن را با نام Teardrop معرفی می کنند، در حالت کلی باعث جلوگیری از reassembling شدن پاکت ها در مقصد می گردد. این آسیب پذیری که از زمان ویندوز 3.1 و ویندوز 95 هم وجود داشته و باعث crash شدن سیستم عامل می شد، هم اکنون بر روی ویندوز نسخه 7 و بالاتر هم مشاهده شده است.

بر طبق گفته های منتشرشده مایکروسافت، نفوذگر پاکت های متوالی IP Fragment با سایز 8 بایت که offset های شروعی آنها به صورت تصادفی تعیین شده است را برای قربانی می فرستد، اما با نگه داشتن آخرین fragment و Exploit کردن موفقیت آمیز آسیب پذیری، توسط بالا بردن درصد کارکرد CPU می تواند سیستم قربانی را DoS کند.

مایکروسافت تا زمانی که وصله ی امنیتی رسمی برای این آسیب پذیری ارائه کند، راه حل زیر را برای غیر فعال کردن ساختار Packet Reassembly ارائه کرده که این راه حل باعث جلوگیری از حمله ی FragmentSmack و DoS شدن سیستم های ویندوزی می گردد. این کار توسط اجرای دستورات زیر در سیستم عامل ممکن می شود:

Netsh int ipv4 set global reassemblylimit=0

Netsh int ipv6 set global reassemblylimit=0

شایان ذکر است که این آسیب پذیری در سیستم عامل های لینوکسی هم منتشر شده که با نام SegmentSmack معرفی شده است و شماره شناسایی آن CVE-2018-5390 می باشد. این آسیب پذیری لینوکس هایی با نسخه هسته 3.9 و بالاتر را تحت تاثیر قرار می دهد اما در اکثر توزیع های لینوکسی مهم، این آسیب پذیری در به روز رسانی های جدید خود رفع شده است.

]]>
2018/9/24
<![CDATA[ثبت رکورد ماهانه 10 میلیون تراکنش در مرکز ملی تبادل اطلاعات - سامانه مصوبات فناوری اطلاعات و ارتباطات راه اندازی می شود - یک میلیون و 140 هزار استفاده از دولت همراه در یک ماه]]> معاونت دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات، در گزارشی از انجام 37 میلیون استعلام در مرکز ملی تبادل داده ها در 5 ماهه نخست سال جاری و پیش بینی انجام ماهانه 100 میلیون تراکنش با اتصال تمام دستگاه ها به مرکز ملی تبادل داده ها خبر داد.

ثبت رکورد ماهانه 10 میلیون تراکنش در مرکز ملی تبادل اطلاعات - سامانه مصوبات فناوری اطلاعات و ارتباطات راه اندازی می شود - یک میلیون و 140 هزار استفاده از دولت همراه در یک ماه

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فتاوری اطلاعات ایران ، حمید رضا هادی پور،  معاونت دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به ارتقای 20 رتبه ای ایران در شاخص دولت الکترونیک در جهان، گفت: در طول برنامه ششم توسعه باید 30 رتبه در شاخص دولت الکترونیک ارتقا داشته باشیم این در حالی است که فقط در دو سال نخست این برنامه 20 رتبه ارتقا داشته ایم.

وی راه اندازی و پشتیبانی فنی و زیرساختی سامانه انتشار دسترسی آزاد به اطلاعات را یکی از اقدامات در حوزه دولت الکترونیک عنوان کرد و افزود: از 1247 دستگاه شناسایی شده در قوای سه گانه کشور، 452 دستگاه به این سامانه متصل شده اند.

هادی پور با اشاره به اینکه تا پایان مردادماه 5596 نفر از شهروندان عضو این سامانه هستند، گفت: 2918 درخواست در این سامانه ثبت شده و از این تعداد 2445 پاسخ ارائه شده است.

وی افزود: به طور متوسط در ماه بین 300 تا 400 نفر عضو سامانه انتشار دسترسی آزاد به اطلاعات می شوند.

 معاونت دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات، سامانه ملی کاتالوگ و داده های باز را یکی دیگر از اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه دولت الکترونیک عنوان کرد و گفت: مفهوم داده های باز به این صورت است که داده های قابل انتشار که برای شهروندان و کسب و کارها می تواند ارزش افزوده ایجاد کند در جایی شناسایی شود و  هدف ما ایجاد یک زیرساخت مشترک برای به اشتراک گذاری داده های باز و تولید شده توسط سازمان های متولی است، البته داده های باز به معنی رایگان بودن این داد ه ها نیست.

وی افزود: تاکنون 170 کاربر از 21 دستگاه که اطلاعات خود را در این سامانه بارگذاری کرده اند، بیش از 273 رکورد اطلاعاتی دریافت کرده اند.

هادی پور یکی دیگر از اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه دولت الکترونیک را آغاز به کار مرکز ملی تبادل اطلاعات عنوان کرد و افزود: مرکز ملی تبادل به صورت مستقیم به شهروندان خدمت ارائه نمی کند بلکه در این مرکز با اشتراک گذاری اطلاعات و داده ها توسط دستگاه های ارائه کننده خدمت، شهروندان در مراجعه به دستگاه ها برای دریافت مجوزها و استعلامات نیاز به رفت و آمد بین دستگاه ها ندارند و داده ها به صورت الکترونیکی بین دستگاه ها تبادل شده و به سرعت پاسخ داده می شود.

وی با اعلام اینکه در 5 ماهه نخست سال جاری بیش از 37 میلیون استعلام از طریق مرکز تبادل انجام شده است، تصریح کرد: در سال 96، بیش 103 میلیون تراکنش در مرکز ملی تبادل انجام شده و هم اکنون نیز با اتصال 190 دستگاه به مرکز ملی تبادل، ماهانه به10 میلیون تراکنش رسیده ایم که در صورت حضور تمام دستگاه ها در این مرکز، پیش بینی می شود که تعداد تراکنش های ماهانه به 100 میلیون  برسد.

 معاونت دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات، افزود: تاکنون 359 خدمت در این مرکز پیاده سازی شده که در این میان ثبت احوال، سازمان تنظیم مقررات،  وزارت اقتصاد و شرکت ملی پست، بیشترین خدمات را در سال 97 از طریق مرکز ملی تبادل داده ها ارائه کرده اند.

وی، یکی دیگر از اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه دولت الکترونیک را درگاه ملی خدمات دولت هوشمند عنوان کرد و گفت: این درگاه با هدف استانداردسازی و مدیریت یکپارچه ارائه خدمات دولت به مردم راه اندازی شده است و در سال 97 بیش از یک میلیون و 800 هزار بازدید داشته و 718 خدمت ارایه کرده است.

هادی پور تاکید کرد: امیدواریم تا پایان سال 97 به 1700 خدمت و 150 سرویس و میانگین 300 هزار کاربر در ماه برسیم.

وی کارپوشه ملی ایرانیان را خدمت دیگر در حوزه دولت الکترونیک بیان کرد و گفت: این کارپوشه بستری امن و قابل اعتماد برای ارسال تمام اعلان ها و پاسخ به درخواست ها به صورت یکپارچه و اختصاصی از طرف دستگاه های ارائه کننده خدمات است که منحصرا برای هر فرد ایرانی ایجاد می شود.

وی ادامه داد: هم اکنون این سامانه 35 هزار کاربر و 13 دستگاه فعال دارد و برای ارائه در کل کشور با چند میلیون کاربر را نیز قابلیت دارد.

 معاونت دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات، یکی دیگر از خدمات مهم در حوزه دولت الکترونیک را دولت همراه معرفی کرد و افزود: به دنبال تحقق شعار «خدمات دولت همه وقت و همه جا در دستان مردم » هر فرد در گوشی همراه خود در هر مکان و زمان امکان دریافت خدمات را دارد و از اردیبهشت سال جاری نیز تاکنون بیش از 90 هزار اپلیکیشن دولت همراه نصب شده است و 35 هزار کاربر فعال،  61 خدمت را دریافت می کنند و تعداد استفاده از خدمات در مردادماه به یک میلیون و140 هزار رسیده است.

وی، به سامانه جمع نویسی به عنوان یکی دیگر از برنامه های دولت الکترونیک اشاره کرد و گفت: از طریق این سامانه شهروندان می توانند در تصمیم گیری و تصمیم سازی از طریق دریافت نظرات و اشتراک گذاری آنها، در تدوین طرح ها و لوایح مشارکت داشته باشند که به طور مثال تدوین لایحه صیانت و حفاظت از داده ها  در فضای مجازی از طریق همین سامانه انجام شد و به جمع بندی رسید.

هادی پور، از راه اندازی رسمی سامانه مصوبات فناوری اطلاعات و ارتباطات (مصفا) در آینده نزدیک به عنوان یکی دیگر از برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این حوزه خبر داد و افزود: با هدف شفاف سازی قوانین و مقررات فناوری اطلاعات و در دسترس بودن برای همگان، تمام مصوبات و مقررات مربوط به این حوزه در این سامانه ارایه می شود.

همچنین  معاونت دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات، راه اندازی پیشخوان مجوزهای کسب و کار را یکی از برنامه های حوزه دولت الکترونیک معرفی کرد و گفت: پیشخوان مجوزهای کسب و کار در قالب سامانه هایی با عنوان های سامانه «دادور» برای دریافت شکایات در این حوزه و سامانه نما که نقشه ملی استعلامات مجوزهای کسب و کار است، در کنار مرکز ملی تبادل داده ها با هدف ایجاد پنجره واحد صدور مجوز کسب و کارها و با همکاری وزارت اقتصاد به زودی راه اندازی می شود

]]>
2018/9/23
<![CDATA[مراسم تشییع شهید گمنام در سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد]]> مدیران و کارکنان سازمان فناوری اطلاعات ایران همزمان با هشتمین روز محرم، مراسم تشییع پیکر شهید گمنام را برگزار کردند

مراسم تشییع شهید گمنام در سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، همزمان با هشتمین  روز محرم، مراسم تشییع پیکر مطهر شهید گمنام دفاع مقدس با حضور دکتر سراییان معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران و معاونین و کارکنان در محل نماز خانه سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد .

در این مراسم که همزمان با ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله حسین (ع) برگزار شد ، مدیران و کارکنان سازمان  با  قرائت زیارت عاشورا و عزاداری ایام محرم به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کردند .

]]>
2018/9/18
<![CDATA[مراسم تشییع پیگر مطهر شهید گمنام ]]> 2018/9/18 <![CDATA[ ارتباطات نیمی از روستاهای کشور کامل است]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه از نظر شاخص توسعه کسب و کار و دریافت سهمی از بازار استان آذربایجان غربی در رتبه پنجم کشوری قرار گرفته است، گفت: وضعیت نامناسب شاخص فناوری اطلاعات این استان ناشی از میزان پایین سوادآموزی در روستاهای آذربایجان غربی است هرچند این استان از زیرساخت ارتباطی مناسبی برخوردارست.

 ارتباطات نیمی از روستاهای کشور کامل است

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و‌ فناوری اطلاعات در شورای اداری ارومیه با اشاره به اقدامات خوبی که برای توسعه فضای ارتباطی کشور در گذشته انجام شده است، اظهار کرد: این اقدامات توسعه ای در دولت یازدهم و‌ دوازدهم شیب تندی به خود گرفت بطوریکه تعداد روستاهای دارای ارتباطات کامل از ۳۵ درصد در دولت دوازدهم به حدود ۵۰ درصد افزایش یافت.

وی با بیان اینکه امروز همه 42شهر استان آذربایجان غربی به خدمات نسل سوم و‌چهارم تلفن همراه مجهز هستند، افزود: در سال ۹۶ پهنای باند ورودی به استان ۸۱ گیگابیت بر ثانیه بود که با توسعه صورت گرفته این میزان‌ به ۳۴۶ گیگابیت بر ثانیه رسید. ضمن اینکه ظرفیت پهنای باند به بهره برداری رسیده نیز از ۲۷ به ۱۳۴ گیگابیت بر ثانیه ارتقا پیدا کرد.

آذری جهرمی با اشاره به ترانزیت ۷۰ درصد اینترنت کشور عراق از ایران، اظهار کرد: بیشتر این ترانزیت از مرز پیرانشهر در استان آذربایجان غربی صورت می گیرد.

وزیر جوان دولت تدبیر و امید از مناسب بودن توسعه ارتباطی مناسب در شهرهای این استان گفت و ادامه داد: به همین دلیل کمبودها در روستاهای این استان بیشتر احساس میشود.

آذری جهرمی با اشاره به دسته بندی انجام شده روستاهای کشور و آذربایجان غربی بر اساس وضعیت ارتباطی آنها گفت: دسته اول روستاهایی که دارای ارتباطات کامل هستند یعنی از اینترنت و تلفن ثابت و تلفن همراه برخوردارند که در این استان ۲۸ درصد روستاها در این دسته قرار دارند، دسته دوم دو ارتباطی که ۳۴ درصد را تشکیل می دهند، دسته سوم تک ارتباطی  که ۳۴ درصد و دسته چهارم فاقد هرگونه ارتباط هستند که در مجموع ۴ درصد روستاهای استان را شامل می شوند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه شاخص های مشخص شده در ۶۴ هزار روستای سراسر کشور به صورت میدانی مورد اندازه گیری قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: بررسی ها نشان می دهد که در دسته اول یعنی روستاها با ارتباطات کامل به طور متوسط در کشور ۴۴ درصد روستاها چنین هستند اما در آذربایجان غربی ۲۸ درصد روستاها دارای ارتباطات کامل هستند. درگروه دوم نیز نرخ متوسط در کشور ۱۷ درصد اما در آذربایجان غربی ۳۴ درصد هستند. در گروه سوم نیز متوسط کشوری ۳۰ درصد اما نرخ این استان ۳۴ درصد است و در نهایت درحالی در آذربایجان غربی ۴ درصد روستاها فاقد ارتباط هستند که متوسط این نرخ ۷ درصد است.

وی با بیان اینکه با وجود وضعیت بهتر ارتباطات روستاهای آذربایجان غربی نسبت به متوسط کشوری اما شاخص فناوری اطلاعات این استان بدلیل نرخ پایین سوادآموزی در سطح استان در نیمه پایینی جدول قرار دارد.

وزیر جوان با بیان اینکه از نظر شاخص توسعه کسب و کار و دریافت سهم بازار استان آذربایجان غربی در رتبه پنجم قرار گرفته است چراکه در یک سال گذشته در اقداماتی ویژه ۲۲۰ میلیارد تومان در این استان سرمایه گذاری شد.

]]>
2018/9/12
<![CDATA[حمله باج افزاری خطرناک در کمین سیستم های سازمانی کشور ]]>

حمله باج افزاری خطرناک در کمین سیستم های سازمانی کشور

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای ( ماهر) از گسترش حمله سایبری یک باج افزار در کشور خبر داد و اعلام کرد: سیستم های سازمانی آماده پیشگیری و مقابله با این باج گیر باشند .

 آمار گزارش های رسیده و نتایج امدادهای انجام گرفته حاکی از گسترش حملات باج افزاری نسخه چهارم باج افزار خطرناک #‫GandCrab به کاربران در سراسر کشور می باشد. این باج افزار روش های گوناگونی از نفوذ به سیستم از جمله ضعف در پیکربندی سرویس #‫RDP و پیوست هرزنامه ها و اکسپلویت کیت ها را در حملات خود استفاده می‌کند و لازم است مدیران فناوری اطلاعات ادارات و شرکت‌ها آمادگی پیشگیری و مقابله با این باج افزار را حفظ نمایند. شایان ذکر است که این باج افزار از ابتدای پیدایش خود تا کنون 4 نسخه متفاوت داشته و در سطح جهانی نیز خسارت‌های بسیاری ایجاد نموده است.
تحلیل‌های انجام گرفته تاکنون در فضای سایبری کشور حاکی از آن است که بیشتر قربانیان از طریق ضعف در تنظیمات پروتکل RDP به این باج‌افزار مبتلا شده‌اند، این در حالی است که مواردی از آلوده‌شدن در اثر دیگر روش‌های نفوذ از جمله پیام‌های جعلی و اکسپلویت کیت موسوم به FallOut نیز مشاهده شده است.

به مدیران و کارشناسان فناوری اطلاعات توصیه اکید می‌شود که در تهیه و نگهدای نسخ پشتیبان از اطلاعات و تنظیمات، دقت مضاعف داشته باشند، از به روز بودن سیستم‌های عامل و نرم افزارها به خصوص آنتی ویروس به طور مستمر اطمینان حاصل نمایند و همچنین تا جای ممکن از کاربرد پروتکل‌های دسترسی از راه دور چون RDP پرهیز نموده و در غیر این صورت با تمهیدات اضافه چون احراز هویت دو مرحله‌ای ضریب اطمینان در این ارتباطات را افزایش دهند.
از آنجا که در مورد این بد افزار و برخی نمونه‌های دیگر، به وفور کاربرد ارسال ایمیل‌های جعلی برای به دام انداختن کاربران ناآگاه به عنوان شگرد حمله مشاهده شده است، به روز نگاه داشتن آنتی اسپم سازمانی و آگاه سازی مستمر کاربران از مخاطرات پیام‌های جعلی اقداماتی درخور توجه می‌باشند.

]]>
2018/9/12
<![CDATA[‫ هشدار مرکز ماهر در خصوص سوء استفاده از سرویس UPNP در سطح کشور]]> مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای (ماهر)از سوء استفاده از سرویس UPNP در سطح کشور خبر داد .

‫ هشدار مرکز ماهر در خصوص سوء استفاده از سرویس UPNP در سطح کشور

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : رصد فضای سایبری کشور و گزارش های حاصله نشان داده است که طی چند روز اخیر حملات اینترنتی بر روی پورت 5431 با افزایش شدیدی مواجه بوده است. این پورت در اکثر مواقع بر روی سرویس Universal Plug and Play که به اختصار #‫UPnP نامیده می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بررسی آدرس‌های مهاجم نشان‌دهنده تنوع زیاد مهاجمین نسبت به حملات شناسایی شده است که بیانگر فراگیری آلودگی تجهیزات در سطح کشور می باشد. بیشترین حملات شناسایی شده از شش کشور هند، چین، آمریکا، کلمبیا، ایران و برزیل هستند. این مسئله می‌تواند بیانگر در معرض حمله قرار گرفتن تجهیزات دارای سرویس UPnP در سطح کشور باشد که لازم است اقدامات پیشگیرانه در اسرع وقت بر روی آنها صورت پذیرد.

]]>
2018/9/12
<![CDATA[همگرایی فناوری در صنایع باعث هم افزایی و استفاده حداکثری از منابع می شود ]]> معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت : همگرایی در فناوری و هم افزایی در مدیریت منابع تنها مسیر راهبردی در مواجهه با چالش های ملی کشور است .

همگرایی فناوری در صنایع باعث هم افزایی و استفاده حداکثری از منابع می شود

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران  دکتر سراییان در نشست مشترک وزارت ارتباطات و نیرو در خصوص کاربرد فناوری های نوین و اینترنت اشیاء در صنعت آب و برق با اشاره به سند اقدام مشترک دو وزارتخانه با محوریت تحول دیجیتال گفت : ورود صنعت فناوری اطلاعات (IT )ر صنایع مختلف باعث افزایش بهره وری و هم افزایی در مدیریت منابع شده است و همگرایی فناوری در صنایع مختلف  تنها راهبرد مواجهه با چالشهای کشور از جمله آب، بیکاری، وابستگی به منابع نفتی، آلودگی محیط زیست ،رونق اقتصادی و عدم شفافیت است .

معاون وزیر ارتباطات در ادامه با تاکید بر نقش وزارت ارتباطات و نیرو در رفع چالش ها و کاهش معضلات موجود در کشور گفت :  با هوشمند سازی صنایع مختلف و ادغام فناوری با آنها می توان هزینه های دولت را کاهش داد و از منابع محدود استفاده حداکثری را کسب کرد .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران تحول دیجیتال و اقتصاد دیجیتال را از مفاهیم جدید و تحول زا در دنیا برشمرد و افزود : شهر هوشمند و دولت هوشمند از ثمرات تحول دیجیتال در کشور است و ایجاد دولت الکترونیک و متعاقب آن افزایش فرصت های شغلی، افزایش بهره وری و کاهش مراجعات حضوری مردم از اهداف راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است .

دکتر سراییان افزایش بهره وری و ایجاد فرصت های شغلی را از فواید استفاده از فناوری های نوین در صنعت اب و برق عنوان کرد و گفت : افزایش سهم اقتصاد دیجیتال در اقتصاد ملی ، توسعه زیر ساخت های هوشمند سازی شبکه برق و همچنین فضای کسب و کار دیجیتال و اشتغال زایی و افزایش سهم بخش خصوصی در توسعه خدمات در کشور است .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران هم افزایی ظرفیت های وزارت ارتباطات و نیرو و اشتراک امکانات را منشاء خیر و برکت برای کشور دانست و گفت :  اشتراک گذاری داده های دو حوزه برق و آب منشاء تحولات بزرگ در کشور خواهد بود و نوآوری و خلق خدمات کسب  کارهای جدید با بهره گیری و ترکیب داده ها باز باعث خلق ثروت و ارزش توسط شرکت های نوپا خواهد شد .

رسول سراییان مداخله حداقلی دولت در امور اجرایی و ورود در نقش توانمند سازی، تسهیل گری و مقررات گذاری از عوامل کلیدی موفقیت در اجرای سند مشترک و پایداری آن خواهد بود .

]]>
2018/9/10
<![CDATA[نشست مشترک وزارت ارتباطات و نیرو ]]> 2018/9/10 <![CDATA[دیدار عمومی رییس سازمان فناوری اطلاعات برگزار می شود ]]> به منظور شناخت دقیق از مشکلات مردم و در راستای ماموریت های سازمان فناوری اطلاعات دیدار هفتگی معاون وزیر ارتباطات با مردم برگزار می شود

دیدار عمومی رییس سازمان فناوری اطلاعات برگزار می شود

]]>
  نظر به لزوم ارتباطات منسجم و صمیمانه در سطوح مختلف با آحاد مردم، سازمان فناوری اطلاعات ایران در نظر دارد زمانی را برای دیدار مردمی با مدیران خود برنامه ریزی کند .این دیدارها  به منظور شناخت دقیق از مشکلات مردم و در راستای ماموریت های سازمان فناوری اطلاعات ایران هر هفته در روزهای دوشنبه از ساعت 14 الی 16 با حضور معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران برقرار خواهد بود.

علاقه مندان می توانند با مراجعه به پرتال سازمان فناوری اطلاعات ایران و تکمیل فرم دیدار مردمی  و فرم دیدار همکاران ، تقاضای خود را از طریق ایمیل karroubi@ito.gov.ir برای این سازمان ارسال کنند .

]]>
2018/9/2
<![CDATA[پیاده‌سازی زیرساخت‌های دولت الکترونیک از اولویت‌های اصلی کشور است]]> معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اقتصاد دیجیتال و تحول دیجیتال را از پیشران‌های توسعه فناوری در کشور دانست و گفت : ادغام این دو مقوله در صنایع باعث افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه در تمامی بخش‌ها می‌شود

پیاده‌سازی زیرساخت‌های دولت الکترونیک از اولویت‌های اصلی کشور است

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : دکتر رسول سراییان در مراسم تودیع و معارفه اعضای هیات عامل سازمان با اشاره به مأموریت‌های سازمان گفت : تحول دیجیتال و اقتصاد دیجیتال از سرفصل‌های مهم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و سازمان فناوری اطلاعات ایران به‌عنوان یکی از بازوهای اجرایی وزارت ارتباطات در این حوزه وظایف و مأموریت‌های مهمی را بر عهده دارد .

معاون وزیر ارتباطات در ادامه افزود : در حوزه ارتباطی تفاوت‌هایی در دولت یازدهم و دوازدهم وجود دارد ، در دولت یازدهم عقب‌ماندگی‌ها در توسعه نسل سوم و چهارم با سرعت بی‌نظیری جبران شد و این اتفاق بزرگ  و توسعه زیرساخت‌های ارتباطی با استقبال و پذیرش مردم به‌شدت فراگیر شد و دو اپراتور اصلی کشور توانستند در مدت‌زمان 2 سال زیرساخت‌های شبکه‌های ارتباطی را در کشور توسعه و گسترش  دهند و در دولت دوازدهم مطالبات از نوع دیگری است و مباحثی همچون اقتصاد دیجیتال و تحول دیجیتال فناوری بلاک چین و رمز وارد عرصه شده‌اند که ازجمله فناوری‌های تأثیرگذار و تحول‌گرا در این عرصه است

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به فرصت ذی‌قیمت و طلایی ایجادشده گفت : لزوم پیاده‌سازی زیرساخت‌های دولت الکترونیک در تمام ابعاد کشور احساس می‌شود و دستگاه‌های اجرایی مطالبه گر این نیاز هستند و در وزارت ارتباطات نیز این مقوله در بالاترین سطح توسط وزیر ارتباطات پیگیری و رصد می‌شود .

وی در ادامه با تشریح حوزه‌های اصلی فعالیت سازمان گفت : کسب‌وکارهای نوپا و کمک به رشد و توسعه اکوسیستم آن‌ها و همچنین امنیت فضای سایبری و شبکه ملی اطلاعات و فعالیت در حوزه دبیرخانه و محتوا از دیگر فعالیت‌های اصلی سازمان فناوری اطلاعات است .

دکتر سراییان اقتصاد دیجیتال و تحول دیجیتال را از پیشران‌های توسعه فناوری اطلاعات یادکرد و افزود : در این  راستا تفاهم‌نامه‌هایی با دستگاه‌های مختلف نظیر سازمان بورس و اوراق بهادار، جهاد کشاورزی، کتابخانه ملی و مرکز اسناد، کمیته امداد امام خمینی و وزارت نیرو امضاء شده است که بایستی با بهره گیری از تمام ظرفیت های موجود در کوتاه ترین زمان ممکن اهداف مندرج در تفاهم نامه ها با همکاری طرفین محقق شود.

دکتر سراییان در پایان  جلسه ضمن تقدیر و تشکر از مهندس سلجوقی و دکتر یزدیان اعضای سابق هیات عامل سازمان  ، آقایان مهندس فلاح و دکتر ناظمی را به‌عنوان اعضای جدید هیات عامل معرفی کرد و گفت : از زحمات این عزیزان در طول مدت فعالیتشان قدردانی می‌کنم و امیدواریم بتوانیم باروحیه همگرایی و همدلی در پیشبرد اهداف سازمان مؤثر بوده  در انجام فعالیت‌ها و مأموریت‌ها خروجی محور باشیم و از تمام ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود در این راستا استفاده نماییم .

]]>
2018/9/1
<![CDATA[حفاظت از 3 هزار سایت دولتی و مقابله با 53 دسته بد افزار مخرب توسط مرکز ماهر]]> رییس مرکز ماهر سازمان فناوری اطلاعات، حفاظت از 3 هزار سایت دولتی و مقابله با 53 دسته بد افزار را به عنوان بخشی از اقدامات انجام شده این مرکز از ابتدای سال 97 اعلام کرد.

حفاظت از 3 هزار سایت دولتی و مقابله با 53 دسته بد افزار مخرب توسط مرکز ماهر

]]>
  به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمد تسلیمی رییس مرکز ماهر سازمان فناوری اطلاعات در جلسه کارگروه ارتباطات و فناوری اطلاعات پدافند سایبری استان تهران با اشاره به وظایف و اقدامات انجام شده این مرکز، گفت: از ابتدای سال 97 مرکز ماهر حملات سایبری را در محورهایی مانند حملات هدفمند در مقیاس ملی، حملات هک و دیفیس و آلودگی بد افزار، حملات و آلودگی ها در حوزه تلفن همراه، آسیب پذیری نرم افزارها و تجهیزات پرکاربر و صفحات جعلی، پایش و خنثی کرده است.
وی از حمله به زیرساخت توزیع شبکه اینترنت کشور به عنوان یکی از حملات در مقیاس ملی یاد کرد و افزود: قبل از وقوع این حمله اخطارهای لازم به سازمان ها و دستگاه های مربوطه اعلام شده بود.
تسلیمی، شناسایی هک و نفوذ به 600 سایت مهم و کنترل و رفع آلودگی در کمترین زمان ممکن، حفاظت از 3 هزار سایت مهم دولتی در برابر حملات و شناسایی و مقابله با 53 دسته از بد افزارهای مخرب از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه حملات هک از ابتدای سال 97 عنوان کرد.
وی افزود: شناسایی 69 برنامک مخرب اندرویدی، مسدود سازی منابع اینترنتی و اطلاع رسانی عمومی و گزارش هویت مهاجمین، بخشی از اقدامات انجام شده در حوزه حملات مربوط به تلفن همراه است.
رییس مرکز ماهر سازمان فناوری اطلاعات به شناسایی  آسیب پذیری بیش از 30 هزار روتر میکروتیک توسط مرکز ماهر اشاره کرد و گفت: مرکز ماهر در زمینه همکاری های بین المللی نیز با تمام کشورهای دنیا به جز رژیم صهیونیستی در زمینه امنیت فضای سایبری همکاری دارد و تاکنون 200 مکاتبه در این زمینه با مراکز امنیت سایبری کشورهای مختلف داشته است.
وی همچنین به خدمات ارایه شده توسط مرکز ماهر به دستگاه ها نیز اشاره کرد و افزود: ارزیابی امنیتی وب سایت های دولتی یکی از خدمات مرکز ماهر است که به صورت دایمی و جاری انجام می شود.
تسلیمی، توسعه خدمات ابری با پوشش بیش از 3 هزار وب سایت دولتی و محافظت در برابر حملات DDOS  و مقام سازی آنها در برابر حملات هک و دیفیس، راه اندازی و توسعه 35 مرکز تخصصی پیشگیری و مقابله با رخدادهای رایانه ای در تمام استان ها و طراحی و توسعه شبکه هانی نت ملی در زیرساخت ها و ساختارهای اصلی شبکه کشور را از دیگر خدمات ارایه شده مرکز ماهر عنوان کرد.
وی افزود: تولید، بکارگیری و توسعه 7 سامانه و 8 ابزار مهم رصد، ارزیابی، راه اندازی آزمایشگاه بررسی امنیت برنامک های توزیع شده در کشور، خرید خدمات 8 سیستم مدیریت و تحلیل لاگ و طراحی و توسعه سامانه ذخیره سازی و تحلیل جریان های شبکه در مقیاس کلان، بخشی دیگر از خدمات مرکز ماهر است.
رییس مرکز ماهر سازمان فناوری اطلاعات ایران برخی دیگر از خدمات ارایه شده این مرکز را ارایه موتو شاب به عنوان نخستین موتور تولید شبکه اجتماعی سازمانی و کسب و کار بومی رایگان، برگزاری دوره صیانت از کودک و خانواده در فضای مجازی و اطلاع رسانی و آگاهی بخشی موثر در حوزه امنیت در سراسر کشور اعلام کرد.
 

]]>
2018/8/27
<![CDATA[۳۱هزار شغل جدید در بستر فضای مجازی شکل گرفته است]]> رئیس سازمان فناوری اطلاعات، ارتقای فضای مجازی را منتج به افزایش مشاغل نوپا تا ۳۱ هزار شغل دانست و افزود: بیمه و تامین اجتماعی از مشکلات پیش روی این استارتاپ هاست.

۳۱هزار شغل جدید در بستر فضای مجازی شکل گرفته است

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، رسول سرائیان در ارتباط زنده با برنامه "روزنه" رادیو گفت وگو ضمن گرامیداشت هفته دولت گفت: «در یکسال اخیر پوشش نسل سوم و چهارم تلفن همراه در کل شهرهای کشور کامل شده است.»
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه امکان برقراری ارتباط بطور مساوی برای کلیه مردم ایجاد شده است، افزود :«بخش قابل توجه جاده ها و روستاهای کشور نیز تحت پوشش قرار گرفته اند.»
سرائیان همچنین از ارتقای سهم صفحات فارسی وب در دنیا تا سقف ۲ درصدی خبر داد و افزود: «این عدد در سال گذشته ۱,۲ درصد بوده است و امروز از مجموع صفحات وب در محیط بین الملل زبان فارسی بالاتر از زبان های عربی، ترکی و چینی قرار گرفته است.»
وی این روند را نشان از تولید محتوای مناسب و نیز ارتقای استفاده از زبان فارسی در محیط وب دانست و در ادامه به رادیو گفت وگو گفت: «شاه بیت اصلی فضای مجازی خدمت رسانی است که مردم پیشرفت ها و ظرفیت ها را لمس می کنند.»
سرائیان این ارتقای کمی را منجر به ایجاد بیش از ۳۱ هزار شغل عنوان کرد و افزود: «بیش از ۲۳ هزار تیم توسعه دهنده دو یا سه نفره در دانشگاه ها یا حتی زیرپله ها کسب و کار را توسعه داده اند.»
وی به رادیو گفت وگو گفت: «دولت در این راستا تنها باید رفع موانع و تسهیل گری را دنبال کند.»
سرائیان همچنین بیمه و تامین اجتماعی را از مشکلات پیش روی این کسب و کارهای نوپا دانست و ادامه داد: «مالیات و ثبت شرکت ها و انحلال آن از دیگر معضلات استارتاپ هاست.»
 

]]>
2018/8/27
<![CDATA[کاهش بروکراسی و افزایش شفافیت با دولت الکترونیکی]]> دولت در تلاش است تا پیاده سازی دولت الکترونیکی، زمینه افزایش شفافیت و سرعت در ارایه خدمات و کاهش بروکراسی اداری را محقق کند.

کاهش بروکراسی و افزایش شفافیت با دولت الکترونیکی

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، دکتر رسول سراییان با حضور در برنامه  تلویزیونی طلوع شبکه چهار سیما با اشاره به خدمات انجام‌شده در حوزه دولت الکترونیک گفت :  دولت به دنبال آن است که خدمات خود را با شفافیت و سرعت بیشتر و با هزینه کمتر در اختیار مردم قرار دهد و در این راستا حذف بروکراسی‌های اداری کمک زیادی به افزایش کیفیت ارائه خدمات می‌کند .
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به گسترش دستگاه‌های ارتباطی و فنّاوری‌های ارتباطی گفت : امروزه با توسعه بستر و زیرساخت‌های ارتباطی و همچنین وجود دستگاه‌هایی ارتباطی از قبیل تلفن مفهوم جدیدی تحت عنوان دولت همراه شکل‌گرفته است و مردم می‌توانند خدمات موردنیاز خود را در هر زمان و هر مکانی دریافت کنند .
دکتر سراییان با تأکید بر توسعه بسترهای ارتباطی در کشور گفت : در حوزه دولت الکترونیک مفهوم جدیدی تحت عنوان دولت هوشمند در حال شکل‌گیری است بدین معنی که دولت‌ها از طریق تحلیل داده‌هایی که از بدو تولد کاربران در اختیار دولت‌ها قرار می گیرد، می‌توانند نیازهای کاربران را از قبل پیش‌بینی کرده و بر اساس آن اطلاعات، در موقع لزوم نسبت به برآورده کردن و اطلاع‌رسانی نیازهای بهداشتی ، درمانی ، آموزش و سرگرمی اقدام کنند.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت : در حال حاضر 1800 خدمت دستگاه‌های اجرایی احصاء و شناسنامه‌دار شده‌اند و از اواخر سال 95 نیز فرآیند الکترونیکی شدن دستگاه‌ها مورد ارزیابی قرارگرفته‌اند و از طریق این ارزیابی‌ها و گزارش‌ها مردم و دستگاه‌ها متوجه فرآیند الکترونیکی شدن می‌شوند . 
وی بابیان رشد و توسعه ایران در توسعه شاخص دولت الکترونیک گفت : بر اساس ارزیابی‌های سازمان ملل بر اساس شاخص‌های تعریف‌شده در حوزه توسعه دولت الکترونیکی، ایران در میان 198 کشور، با 20 پله رشد، به رتبه 86 دست‌یافته است.
وی تأکید کرد: یکی از شاخص‌های مورد ارزیابی سازمان ملل، شاخص مشارکت الکترونیکی است، به این معنا که چه میزان مردم در توسعه دولت الکترونیکی مشارکت، تمایل و انگیزه دارند.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران ادامه داد: ایران در شاخص مشارکت الکترونیکی ، 38 پله صعود کرده و این بیانگر میزان تمایل مردم به استفاده و توسعه خدمات الکترونیکی است.
معاون وزیر ارتباطات بابیان این مطلب که حضور زبان فارسی در وب یکی از شاخص‌های توسعه حضور در فضای مجازی محسوب می‌شود گفت: سال گذشته، حدود یک و دودهم درصد از کل صفحات وب دنیا مختص زبان فارسی بود که این عدد امسال به دو درصد افزایش‌یافته و در این حوزه، زبان فارسی، از زبان عربی و چینی پیشی گرفته است، 
وی با اشاره به توسعه فعالیت‌های استارتاپی در کشور نیز تصریح کرد: هم‌اکنون حدود 23 هزار تیم توسعه‌دهنده در کشور تشکیل‌شده که به‌واسطه تلاش‌های انجام‌شده فعالان صنعت در این بخش، امکان ارائه خدمات متنوعی در حوزه‌های مختلف نظیر حمل‌ونقل، رستوران، آموزش و غیره بر بستر تلفن همراه عرضه می‌شود.
دکتر سراییان افزود: در یک سال گذشته موانع توسعه کسب‌وکارهای نوپا احصا شده و راهکارهای عملی برطرف شدن آن‌ها در قالب یک طرح به دولت ارائه‌شده است که امیدواریم در صورت تصویب، گامی در جهت بهبود فعالیت‌ها در این حوزه برداشته شود.

]]>
2018/8/26
<![CDATA[عضو موظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد]]> طی حکمی از سوی محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سجاد فلاح به سمت عضو موظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد.

عضو موظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران،  در این حکم آمده است:

نظر به شایستگی و تجارب ارزشمندتان در امور مدیریتی و با استناد به ماده (15) اساسنامه سازمان فناوری اطلاعات ایران، جناب‌عالی را به مدت دوسال به سمت «عضو موظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران» منصوب می نمایم.

امید است با اتکال به قادر متعال و رعایت اخلاق و تقوای الهی و با جدیت و تلاش وافر، خدمتگزاری به نظام مقدس جمهوری اسلامی و مردم سرافراز ایران را سرلوحه کار خود قرار داده و در چارچوب اساسنامه، ضوابط و مقررات مربوطه جهت تحق اهداف دولت تدبیر و امید موفق باشید.

توفیق روزافزونتان را در خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی از درگاه ایزد منان مسالت می نمایم.

]]>
2018/8/19
<![CDATA[پیش به سوی ایران دیجیتال]]> محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یادداشتی که در صفحه اول روزنامه شرق امروز (27 مرداد ) منتشر کرده به تشریح انقلاب صنعتی چهارم و نقش آن در دگرگونی جهان پرداخته است.

پیش به سوی ایران دیجیتال

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، در متن این یادداشت آمده است: 

از ابتدای قرن حاضر به تدریج پای در ساحت انقلابی نهادیم که چهارمین انقلاب صنعتی نام گرفت؛ انقلابی که فراتر از تحول اینترنت و دوران شبکه های مجازی، جهان را به سوی دگرگونی شگرفی پیش می برد. با این تحول، تغییرات سریع، عمیق و نظام مندی را در تمام عرصه های زندگی بشر؛ از اقتصاد و سیاست گرفته تا مسائل اجتماعی، زیست محیطی، اشتغال و کارآفرینی شاهد هستیم. در حقیقت، چهارمین انقلاب صنعتی که ترکیبی از فناوری های مختلف است، کل نظام تولید و مدیریت را تحت تأثیر قرار داده و با تحولی فراگیر منجر به دیجیتالی شدن جوامع و بهبود کیفیت زندگی بشر شده است. باید توجه داشت این تحول بزرگ که بر فناوری دیجیتال استوار است، به لحاظ مقیاس و پیچیدگی به هیچ یک از تجربه های پیشین جامعه بشر شباهتی ندارد و از آنجا که سرعت این انقلاب بیش از انقلاب های صنعتی پیشین است، واکنش ما به این تحول آینده ما را رقم می زند.  حال سوال اینجاست که با گام نهادن به دامنه چنین تغییرات جدی، نظام مند و عمیقی در زندگی بشر، تکلیف ما چیست؟

آیا باید نظاره گر خاموش رویدادهای اطراف  خود باشیم و با نفی این تحولات سعی در دورماندن از تأثیرات آن کنیم یا با چشمان باز یکی از مسافران این قطار پرشتاب شویم و از مزایای آن برای تحقق اهداف و آرمان های عالی خود بهره ببریم؟ قطار دیجیتالی شدن به سرعت در حال حرکت است و بی تردید اگر ملتی به آن نپیوندد و غفلت کند، از این کاروان تحول جا می ماند و در فرایند توسعه دچار مشکل می شود. در حقیقت موفقیت در انتظار ملت هایی است که بتوانند سریع تر بر قطار این تحول سوار شوند و از ظرفیت ها و فرصت های پیش آمده به واسطه آن، نهایت بهره را ببرند.

از این پس توسعه کشورها با شاخص تحول دیجیتال ارزیابی خواهد شد و از آنجا که این تحول، حرکت در مرزهای دانش است، کشورهایی که به سرعت و با تکیه بر دانش بومی و با برنامه ای منسجم و منظم در مسیر این کاروان با آن همراه شوند، در فرایند توسعه از دیگران پیشی خواهند گرفت. موضع ما در برخورد با این تحولات، از منظر سود و زیان کل جامعه است. به بیان دیگر، درک این حقیقت ضروری است که نباید در برابر این مسیر مانع ایجاد کرد؛ چراکه سیر تحولات نشان می دهد چاره ای جز پیوستن به این تحول نداریم و مقاومت در برابر آن <<آب در هاون کوبیدن>> است. قطعا در این تحول جهانی، مواهب و مزایای بی شماری برای ما نهفته است. کاهش بوروکراسی اداری، تغییر مفهوم کسب وکار و توسعه کارآفرینی، حفظ محیط زیست و منابع طبیعی تجدیدناپذیر، کاهش هزینه های اجرائی، تسهیل دسترسی مردم به خدمات، آموزش و تحقق آرمان ها و اهداف نظام، بخشی از مزایای همگام شدن با این تحول است که در بستر دیجیتالی شدن نصیب ما می شود. در مسیر پیوستن به تحول دیجیتال، توجه به دو مورد اجتناب ناپذیر است

 نخست افزایش سواد رسانه ای عموم مردم به منظور پیوستن به کاروان تحول دیجیتال و سپس افزایش سواد رسانه ای و درک مدیران و مسئولان برای پیشگام شدن در پیوستن به این کاروان پرسرعت. هنوز در برخی از سازمان های حاکمیتی و دولتی شاهد مقاومت برخی از مسوولان ارشد یا مدیران میانی در برابر تحول دیجیتالی هستیم که البته دلایل مختلفی دارد. نداشتن درک صحیح از ضرورت پیوستن به کاروان جهانی تحول دیجیتالی شدن، قطع برخی از منافع گروهی یا فردی و ترس از نفوذ بیگانگان یا نشت اطلاعات، تنها برخی از دلایل مقاومت های فعلی در برابر این تحول است.

برای شکستن چنین مقاومت هایی و حذف موانع این مسیر، هم نیازمند اطلاع رسانی و آگاهی بخشی هستیم و هم گاهی باید با جدیت فرمان ایجابی صادر کنیم. ولی از آنجا که فرصت ما برای پیوستن به این قطار پرسرعت اندک است، باید در ازپیش روبرداشتن این مقاومت ها تعجیل کرد. در این میان انتظار می رود نخبگان و صاحبان رسانه با برشمردن مزایای متعدد و آشکارکردن زوایای پنهان این تحول و تبیین آن به زبان ساده برای مردم بکوشند و با آگاه سازی، بستر و شرایط استفاده از ظرفیت ها و فرصت های این تحول را در بین آحاد مردم، سیاست گذاران و مجریان فراهم کنند. امروز طرح های بزرگی نظیر دولت الکترونیک، دولت همراه، شبکه ملی اطلاعات، رجیستری تلفن همراه و سایر طرح های ملی در بستر تحول دیجیتال شکل گرفته  اند و راهگشای مسیر توسعه و برطرف کننده موانعی مانند فساد، بوروکراسی و رانت هستند.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با رصد دقیق اتفاقات فناورانه در عصر حاضر و پیش بینی تأثیرات این تحولات در آینده کشور می کوشد با توسعه زیرساخت های ارتباطی و فناوری اطلاعات در لبه فناوری از جمله فضای ابری، اینترنت اشیا و داده های بزرگ مقیاس، خود را برای استفاده از فرصت ها و ظرفیت های پیش آمده به واسطه این تحول جهانی آماده کند؛ علاوه بر این، رسیدن به این هدف با افزایش فهم عمومی جامعه و درک مسئولان و به ویژه اتخاذ سیاست واحد در این زمینه امکان پذیر است. در غیر این صورت، غفلت از این فرصت با توجه به دامنه گسترده و سرعتی که این انقلاب دارد، دستاوردی جز زیان از عقب ماندگی کشور به همراه نخواهد داشت. بنابراین اگر به دنبال نقش و اثرگذاری در جهان و اعتلای فرهنگ و دانش کشور خود هستیم و نمی خواهیم سیل تحولات ما را به ناگزیر به ناکجاآباد ببرد، بهتر است تا فرصت باقی است بر این قطار پرسرعت سوار شده و با تحولات جهانی همگام شویم.  پس، سوار بر قطار تحول دیجیتال، پیش به سوی ایران دیجیتال.
 

]]>
2018/8/18
<![CDATA[فناوری اطلاعات رکن مؤثر برای مقابله با چالش‌ها است]]> انرژی ، محیط‌زیست ، اشتغال ،بهره‌وری و رشد اقتصادی و مهم‌تر از همه شفافیت از جمله چالش های پیش روی کشور محسوب می شوند که فناوری اطلاعات رکن مؤثر برای مقابله با آن‌ها است

فناوری اطلاعات رکن مؤثر برای مقابله با چالش‌ها است

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر سراییان در کنگره جهانی فناوری‌های هوشمند ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: باور ما این است که کوتاه‌ترین و بهینه‌تر مسیر برای عبور از چالش‌ها فناوری اطلاعات است.
وی افزود: فناوری های ارتباطی تنها فناوری محسوب می شوند که برخلاف سایر فناوری ها، پیشرفت در آن ها موجب کاهش هزینه و افزایش بهره وری می شود.
 وی ادامه داد: نخستین رکن شهر هوشمند زیرساخت ارتباطی است که در ابتدا باید تغییرات اندازه‌گیری و داده‌ها جمع‌آوری و سپس مدیریت شود که خوشبختانه به‌واسطه زیرساخت ارتباط تلفن همراه موجود در کشور فعالیت‌های نخست در راستای خانه‌های هوشمند به‌صورت آزمایشی در حال انجام و اولویت بندی است.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به امضا تفاهم نامه با وزارت خانه های نیرو و جهاد کشاورزی تصریح کرد: بر اساس این تفاهم نامه، استفاده از فناوری های جدید نظیر اینترنت اشیا و هوشمندسازی صنایع به منظور کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری در دستور کار قرار می گیرد.
وی ادامه داد: با اجرایی شدن این تفاهم نامه ها، کنتورهای آب و برق، کلیدها، پست های برق و روشنایی معابر هوشمند میشود و میزان مصرف آب و برق کاهش پیدا می‌کند.
این گزارش حاکی است، نخستین کنگره جهانی فناوری هوشمند ۲۰۱۸ با همکاری ۱۰ کشور جهان و با سه رویکرد دولت هوشمند، شهر هوشمند و بانکداری هوشمند در دانشگاه شهید بهشتی در حال برگزاری است.
ارائه تجربیات بین‌المللی در مبحث فناوری‌های هوشمند و فناوری اطلاعات و ارتباطات ازجمله اهداف این کنگره دوروزه است
در این کنگره دوروزه مهمانانی از کشور‌های ایتالیا، اسپانیا، انگلیس، فرانسه، سوئد، هلند، بلاروس و یونان حضور دارند.
 

]]>
2018/8/15
<![CDATA[اعلام چهارمین ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی در ماه آینده]]> عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: در چارچوب وظایف دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات، ارزیابی چهارم خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی کشور در شهریورماه اعلام خواهد شد.

اعلام چهارمین ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی در ماه آینده

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، رضا باقری اصل ضمن بیان این مطلب اظهار داشت:  دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات موظف است به‌صورت مستمر در دوره‌های 3 ماهه ارزیابی کیفیت وبگاه‌ها و خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی که شناسنامه خدمات آن‌ها به تائید سازمان اداری و استخدامی کشور رسیده است ، اقدام و گزارش مربوط را به شورا ارائه کند.
وی با اشاره به همکاری مطلوب بسیاری از دستگاه‌ها در این حوزه خاطرنشان کرد: سازمان هواشناسی، حج و زیارت، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان ملی استاندارد، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان فضایی، سازمان امور مالیاتی، وزارت اقتصاد و امور دارایی، شرکت ارتباطات زیرساخت و سازمان میراث فرهنگی ازجمله دستگاه‌هایی محسوب می‌شوند که همکاری خوبی در این دوره از ارزیابی‌ها داشته‌اند.
باقری اصل افزود : برخی از دستگاه‌ها نظیر هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، وزارت دادگستری، جهاد دانشگاهی، انستیتو پاستور ایران، بنیاد شهید انقلاب اسلامی ایران، حفاظت محیط‌زیست و سازمان حفظ نباتات، با دبیرخانه شورای اجرای فناوری اطلاعات همکاری مناسبی نداشته‌اند که انتظار می‌رود در فرصت کوتاه باقیمانده، همکاری لازم را در این خصوص به عمل‌آورند.
عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران کمک به رشد دستگاه‌ها در مسیر حرکت به سمت هوشمند سازی و یکپارچه‌سازی سرویس‌ها را مهم‌ترین هدف این ارزیابی دانست و گفت : این ارزیابی مبتنی بر استانداردهای بین‌المللی صورت گرفته است و هدف از آن مشخص کردن جایگاه دستگاه‌های اجرایی و میزان پیشرفت دستگاه و همچنین تنظیم فرآیند ارائه خدمت دستگاه منطبق بر مصوبات قانونی از قبیل مصوبات شورای اجرایی فناوری اطلاعات در نظر گرفته شده است .

]]>
2018/8/14
<![CDATA[ارائه تسهیلات در بخش اشتغال روستایی در حوزه اقتصاد دیجیتال تسریع و تسهیل می‌شود ]]> در جلسه هم‌افزایی و هم‌فکری کمیته ملی اشتغال روستایی بر تشکیل کمیته ای ویژه برای رفع موانع و تسریع و تسهیل اعطای تسهیلات به کسب و کارهای فعال در این حوزه تاکید شد .

ارائه تسهیلات در بخش اشتغال روستایی در حوزه اقتصاد دیجیتال تسریع و تسهیل می‌شود

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این جلسه ضمن تأکید بر اصلاح فرآیند تأمین اعتبار و پرداخت تسهیلات مالی به شرکت‌ها و کسب‌وکارهای فعال در این حوزه گفت : فناوری اطلاعات بخش پیشران و محوری توسعه اقتصاد دیجیتال در روستاها و جامعه عشایری است .

دکتر رسول سراییان با تأکید بر نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در ایجاد اشتغال در روستاها گفت : اصلاح فرآیند دریافت تسهیلات از پست‌بانک به‌عنوان بانک توسعه‌ای و تخصصی حوزه IT و تأمین مالی شرکت‌های متقاضی دریافت تسهیلات بانکی از دغدغه‌های موجود در این بخش است و تلاش داریم تا با همفکری پست‌بانک و معاونت کار آفرینی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، معاونت روستایی ریاست جمهوری و شرکت‌های متقاضی این فرآیند را کوتاه‌تر و تسریع کنیم .

در جلسه همفکری و هم‌افزایی کمیته ملی اشتغال روستایی ضمن بیان مشکلات و چالش‌های پیش رو از سوی شرکت‌های فعال در حوزه طرح اشتغال روستایی مقرر شد ، در نشست های مشترک ضمن بررسی چالش‌های موجود در مسیر دریافت تسهیلات  به اصلاح فرآیند دریافت وام در چارچوب قوانین موجود پرداخته شود .

در این جلسه علاوه بر رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران ، دکتر منصوری معاون وزیر کار ، تعاون و رفاه اجتماعی ، مهندس زرگر معاون برنامه‌ریزی و امور زیر بنایی معاونت روستایی ریاست جمهوری  و دکتر فرحی مدیرعامل پست‌بانک نیز حضور داشتند .

]]>
2018/8/11
<![CDATA[17 مردادماه، روزخبرنگار گرامی باد]]> فرا رسیدن ۱۷ مرداد، روز خبرنگار رابه تمامی فعالان عرصه اطلاع رسانی صمیمانه تبریک عرض نموده و یاد و خاطره شهدای عرصه خبر و اطلاع رسانی را گرامی می‌داریم.

17 مردادماه، روزخبرنگار گرامی باد

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، ۱۷ مرداد روز پاسداشت تلاش بی‌وقفه  آگاهی رسان هایی است که همواره سعی بر آن دارند تا با تلاش وافر، به عنوان یکی از ارکان اصلی شفافیت، آینه بی‌کم و کاست توانمندی‌ها، پیشرفت ها و کمبودها در حوزه فناوری اطلاعات باشند.
در همین راستا، مهندس آذری جهرمی که به مناسبت فرارسیدن روز خبرنگار از خبرگزاری ایرنا بازدید می کرد با تبریک این روز به خبرنگاران و مدیران این خبرگزاری، روند جدید فعالیت خبرگزاری ایرنا را مناسب ارزیابی کرد و گفت: اثر گذاری رسانه ها به ویژه خبرگزاری ایرنا در کنار فعالیت حاکمیت بسیار مهم است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون زیرساخت های مناسبی داریم، افزود: این سوال مطرح است که از دولت الکترونیک و فناوری اطلاعات چه استفاده ای می کنیم.
آذری جهرمی با تاکید بر اینکه باید از این فناوری در کشاورزی و سلامت و سایر حوزه‌ ها استفاده شود، گفت:  فناوری اطلاعات در همه دنیا در حال تحول و توسعه است.
وی با اشاره به اینکه مسئله امروز دنیا بهره وری است، افزود: کشور ما از بهره وری پایین در رنج است این در حالی است که نگاه برخی از مدیران کشور قیمت ارز و مسائلی شبیه به آن است. 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: یکی از ابزارهایی که می تواند برای ما در این حوزه راهگشا باشد فناوری اطلاعات است. 
وی با انتقاد از کسانی که فضای مجازی را فقط یک اپلیکیشن یا پیام رسان خاص معرفی می کنند، افزود: با چنین طرز تفکری تمام دستاوردهای دولت در  عرصه توسعه فضای مجازی زیر سوال می رود.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه هم اکنون ۵۵ درصد روستاهای کشور به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند، تاکید کرد: اینکه ایران در شاخص جهانی پیاده سازی دولت الکترونیک در طی یک سال ۲۰ رتبه ارتقا داشته است، اهمیت بالایی دارد در صورتی که در کل برنامه ششم توسعه ارتقای ۳۰ رتبه ای هدف گذاری شده است.
وی تصریح کرد: این در حالی است که تمام دستاوردهای دولت در این حوزه تحت تاثیر یک شبکه اجتماعی قرار می گیرد. 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه برای تاثیرگذاری در این حوزه ها باید اندیشکده های مرتبط با موضوعات مختلف داشته باشیم،  گفت: باید با کمک رسانه ها در  حوزه های مختلف گفتمان سازی داشته باشیم و ما در وزارت ارتباطات گفتمان سازی را با موضوع تحول دیجیتال آغاز کرده ایم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطر نشان کرد: اگر دولت الکترونیک پیاده شود شرکتی با سابقه ۲۸ روزه نمی تواند مبلغ بالایی ارز برای واردات دریافت و سواستفاده کند.
آذری جهرمی با تاکید به اینکه در حوزه اندیشه ابزارهای خوبی در اختیار داریم، گفت: هنوز در اینکه چگونه به این اندیشه ها اهمیت بدهیم و از آنها استفاده کنیم دچار مشکل هستیم و بسیاری از نیروهای انسانی اندیشمند را به بهانه عدم توانایی در اجرا در پستوها قرار دادیم و نتوانسته ایم از ظرفیت آنها به خوبی استفاده کنیم.
 

]]>
2018/8/7
<![CDATA[رقابت در زمینه استفاده موثر از فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی در پیشبرد آموزش ]]> خسرو سلجوقی مجری سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک گفت :سازمان یونسکو در زمینه استفاده مؤثر از فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی در پیشبرد آموزش به همراه مقررات و ضوابط مالی آن اقدام به برگزاری رقابت بین المللی کرده است .

رقابت در زمینه استفاده موثر از فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی در پیشبرد آموزش

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : خسرو سلجوقی مجری سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک گفت :  رقابت بین المللی یونسکو در زمینه بهره گیری از فناوری های اطلاعاتی در زمینه آموزش مسابقه بین المللی است و در این خصوص  جایزه ای با حمایت مالی کشور بحرین از سال 2005 میلادی به‌منظور تقویت و بازنگری در آموزش‌وپرورش در عصر دیجیتالی به افراد و مؤسساتی که با به‌کارگیری فناوری‌ها، ابتکارات چشمگیری در تقویت ساختارهای آموزشی، آموزش فردی و تبادل منابع داشته‌اند، اعطا می‌شود.

مهندس  سلجوقی با اشاره به درخواست یونسکو از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر درخواست مشارکت و حضور اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی را در این رقابت بین‌المللی گفت : کسانی که علاقه‌مند به حضور در این رقابت بین المللی هستند می توانند تا 31 اکتبر 2018 برابر با 9 آبان ماه 1397 با مراجعه به وبگاه یونسکو به نشانی (WWW.UNESCO.ORG/ICT-ED-PRIZE) به‌صورت برخط کاربرگ نامزدی را تکمیل و ارسال کنند.

وی با ابراز امیدواری  از حضور افراد و مؤسسات ایرانی در سطح رقابت های بین المللی گفت : امیدواریم  شاهد موفقیت و معرفی توانایی و ابتکارات ایرانی‌ها در سطح بین‌المللی باشیم

وی در ادامه افزود :  موضوع رقابت سال 2018 «کاربرد خلاقانه فاوا (ICT) در تأمین آموزش برای گروه‌ها و اقشار آسیب‌پذیر جامعه» اعلام‌شده است. و علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به وبگاه ذیل که به دو زبان فرانسوی و انگلیسی قابل دسترس است مراجعه نمایند .

HTTPS://EN.UNESCO.ORG/THEMES/ICT-EDUCATION/ICT-EDUCATION-PRIZE

Tel:+33145680544

e-mail:ictprize@unesco.org

]]>
2018/8/5
<![CDATA[‫ اطلاعیه مرکز ماهر در خصوص دیفیس وبسایت زرین پال و موارد مشابه]]> رخداد دیفیس سامانه درگاه پرداخت اینترنتی #‫زرین پال به نام دامنه zarinpal.ir و آدرس IP:91.239.55.245  توسط اپراتور سامانه مراقبت از رخداد #‫هک و #‫دیفیس مرکز ماهر مشاهده شد که این موضوع در همان زمان به اطلاع مسئولان شرکت مذکور رسید.

‫ اطلاعیه مرکز ماهر در خصوص دیفیس وبسایت زرین پال و موارد مشابه

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مرکز ماهر با توجه به رخداد به وقوع پیوسته، برخی نکات را برای جلوگیری از موارد مشابه متذکر شده است:

•    بر اساس بررسی های صورت گرفته تا این لحظه و نیز ادعای قاطع مسئولین شرکت زرین پال، نفوذ تنها در سطح روتر میکروتیک این شرکت صورت گرفته و مهاجم پس از در اختیار گرفتن کنترل روتر، بازدید کنندگان وب سایت را به صفحه دیگری متعلق به خود مهاجم هدایت کرده و پیغام Deface را منتشر نموده است. 
•    محل فیزیکی استقرار تجهیزات از جمله این روتر،‌ دیتاسنتر آسیاتک در تهران بوده است. در این مورد مسئولیت نگهداری تجهیز با خود شرکت زرین‌پال بوده و مسئولیتی متوجه آسیاتک نبوده است.
•    متاسفانه با توجه به reset factory نمودن تجهیز فوق جهت بازیابی رمز عبور توسط مالک درگاه امکان صحت سنجی قطعی شرکت مالک درگاه امکانپذیر نبوده است. شرکت آسیاتک نیز به دلیل عدم ذخیره سازی netflow شبکه، در این خصوص نتوانسته کمکی ارائه کند. با اینحال لاگ‌های دیگر درحال تهیه است که ممکن است شواهد بیشتری ارائه کند.درخصوص این آسیب‌پذیری میکروتیک طی چند ماه گذشته ۳ بار توسط مرکز ماهر از طریق سایت، شبکه تعاملی و پیامک اطلاع رسانی شده است.
•    در این خصوص پیشتر آدرس روترهای میکروتیک آسیب پذیر در کشور شناسایی شد و به تفکیک استانی در اختیار مراکز ICT استانی  قرار گرفت. آدرس روتر این شرکت نیز به نام سامان سیستم پرداز کیش در میان روترهای آسیب پذیر بوده و با توجه به آدرس ثبت شده آن در سایت Ripe.net) ) در جزیره کیش، اواسط هفته گذشته به مسئولین آن استان  اطلاع رسانی شد. 
•    شمار دیگری از روترهای آسیب پذیر میکروتیک که مورد نفوذ قرار گرفته و درحال حمله به نقاط دیگر شبکه کشور هستند نیز شناسایی شده و هفته گذشته در اختیار شرکت های سرویس دهنده اینترنت قرار گرفته است. فهرست کل این  IP ها در سامانه تعاملی نیز برای ۲۳۱۸ نفر از نمایندگان دستگاه‌ها در هفته گذشته ارسال شد.
لازم به ذکر است سایر موارد آسیب پذیر که تا کنون نسبت به بروزرسانی روترهای میکروتیک اقدام نکردند در معرض نفوذ قرار دارند که لازم است سریعا اقدامات پیشگیرانه صورت پذیرد.

 

]]>
2018/8/4
<![CDATA[تحریم، فرصت طلایی برای توسعه کسب و کارهای نوپا است]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره با شرایط فعلی کشور، تحریم ها را فرصت طلایی برای توسعه کسب و کارهای نوپا عنوان کرد.

تحریم، فرصت طلایی برای توسعه کسب و کارهای نوپا است

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در جلسه هم اندیشی سرمایه گذاری های خطر پذیر، چالش ها و فرصت ها که با حضور مدیران صندوق های خطر پذیر و فعالان این حوزه برگزار شد، با اشاره به اینکه، راه نجات اقتصاد کشور توجه به تحول دیجیتال است، گفت: تحریم ها فرصت بی نظیری ایجاد کرده است و با استفاده از این فرصت باید به ارتقای بیشتر حوزه کسب و کارهای نو بپردازیم.
وی با بیان اینکه نظام بهره وری در تمام عرصه ها دچار مشکل است، افزود: بزرگترین امید ها در استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا مبتنی بر خلاقیت وجود دارد که نظام آنها بر ارتقای بهره وری استوار است.
وی به مباحثی که تعدادی از حاضران جلسه درباره تحریم ها و اثر آن در حوزه کسب و کارهای نوپا مطرح کردند، اشاره کرد و افزود: تحریم ها برای کسب و کارهای نوپا و استارتاپ ها فرصت طلایی است تا رشد کنند.
 آذری جهرمی تصریح کرد: وضعیت حال حاضر کشور مدیران و دستگاه ها را مجبور به حرکت در مسیر تحول دیجیتال می کند و کسانی که فهم موقعیت شناسی و اقتصادی دارند در چنین شرایطی امیدوار هستند.
وی با بیان اینکه بزرگترین فرصت برای این فضا مهیا شده است، افزود: تحول دیجیتال باید به ارتقای بهره وری در حوزه های کشاورزی، سلامت، انرژی، آب و برق و خیلی از زیرساخت های دیگر، کمک کند .
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به اهمیت ایجاد بازار برای استارتاپ ها تاکید کرد و گفت: برای ایجاد بازار و برگشت سرمایه استارتاپ ها، تفاهم نامه هایی در حوزه کشاورزی، سلامت الکترونیک و انرژی منعقد شده است به توسعه بازار استارتاپ ها کمک می کند.
وی افزود: در این حوزه موانع گذشته پیش روی استارتاپ برداشته شده است و گامی به جلو رفته ایم و مقاومت هایی که در گذشته وجود داشت تا حد بسیاری از بین رفته و فرهنگ پذیرش استارتاپ ها ایجاد شده است.
آذری جهرمی، تصریح کرد: بهره وری در برنامه ششم توسعه، سند اقتصاد مقاومتی و نظام بودجه ریزی سالانه مورد تاکید است و بخش عمده‌ای از این ارتقای بهره وری با فعالیت کسب و کارهای نوپا به دست می آید.
وی، به وظیفه دولت و وزارت ارتباطات درباره رفع موانع اشاره کرد و گفت: برای رفع موانع مالیاتی، بیمه و زیر ساخت های حقوقی استارتاپ ها، در قالب طرح نوآفرین در یک دوره ۳ تا ۵ ساله اقداماتی انجام خواهد شد و این طرح پس از رفع اشکالات آن در مسیر تصویب در دولت قرار دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تامین مالی استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا را وظیفه صندوق های خطر پذیر  عنوان کرد و افزود: اما در بسیاری از مناطق دورافتاده و شهرستان های کشور خیلی از جوانان خلاق نیاز به منابع مالی اندکی دارند که به دلیل عدم حضور صندوق های خطر پذیر و سرمایه گذاران، وزارت ارتباطات تامین مالی آنها را برعهده می گیرد ولی با حضور این صندوق ها در این مناطق ادامه مسیر به آنها سپرده می شود.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تمام شهرهای کشور به نسل ۳ و ۴ تلفن همراه مجهز شده است، به مدیران صندوق های خطر پذیر توصیه کرد: بستر و زیر ساخت فنی این حوزه آماده شده و با حضور صندوق های خطر پذیر در سطح کشور و تکمیل زیست بوم به توسعه کسب و کارهای نو پا در این مناطق کمک کنید.
وی با تشبیه استارتاپ ها و صندوق های خطر پذیر به بازیکن و مربی، وظیفه دولت را تهیه زمین مناسب عنوان کرد و افزود: مربی و بازیکن خوب در یک زمین مناسب می تواند عملکرد مناسبی داشته باشد و صندوق های خطر پذیر در این حوزه به عنوان مربی باید اشکالات زمین را بگویند تا ما رفع کنیم.
آذری جهرمی با اشاره به برگزاری این جلسه، خواستار تداوم چنین جلساتی برای رسیدن به یک نظام برنامه ریزی مناسب در حوزه تامین مالی استارتاپ ها شد و در ادامه گفت: باید در این جلسات اشکالات این حوزه را عنوان کنید تا با یک استراتژی و فکر جمعی، بتوانیم به یک نقشه راه توسعه صندوق های خطر پذیر به عنوان خروجی این جلسات برسیم.
وی با تاکید به اینکه ایجاد بیش از ۱۰۰ هزار شغل در این حوزه در برنامه وزارت ارتباطات است، افزود: توسعه حجم بازار و اشتغال هدف نهایی است که صندوق های خطر پذیر باید به صورت مشخص نسبت به رسیدن به این اهداف متعهد شوند.
بر اساس این گزارش، در ابتدای این جلسه رسول سراییان رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران گزارشی از وضعیت تامین مالی استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا ارایه کرد.
در ادامه نیز، تعدادی از مدیران صندوق های خطرپذیر و فعالان این حوزه برخی از مشکلات و مسائل این حوزه را مطرح و پیشنهاداتی را نیز ارایه کردند.
 

]]>
2018/8/1
<![CDATA[تعداد زیادی از روترهای میکروتیک در کشور آلوده شده اند]]> با وجود هشدار‌ها درباره آسیب‌پذیری گسترده روتر‌های میکروتیک در سطح شبکه کشور، بسیاری از کاربران و مدیران برای بروز رسانی و رفع آسیب‌پذیری این تجهیزات اقدام نکرده‌اند.

تعداد زیادی از روترهای میکروتیک در کشور آلوده شده اند

]]>
به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، متاسفانه علی رغم هشدار اعلام شده از سوی مرکز ماهر در اوایل اردیبهشت ماه درخصوص آسیب‌پذیری گسترده‌ی روترهای #‫میکروتیک در سطح شبکه کشور، بسیاری از کاربران و مدیران این تجهیزات هنوز نسبت به بروزرسانی و رفع آسیب‌پذیری این تجهیزات اقدام نکرده اند.
در این رابطه، رصد شبکه کشور در روزهای اخیر نشان‌دهنده حملات گسترده به پورت ۲۳ (telnet) از مبدا روترهای میکروتیک آسیب‌پذیر آلوده شده در سطح کشور است.
آلودگی این روترها عمدتا از طریق آسیب‌پذیری اشاره شده اخیر آسیب‌پذیری پورت ۸۲۹۱ مربوط به سرویس  winboxصورت گرفته است.
 فهرست آدرس‌های IP روترهای آلوده در سامانه تعاملی مرکز ماهر در دسترس اعضا قرار داشته و مدیران شبکه عضو سامانه می‌توانند ضمن مراجعه به سامانه تعاملی از آلودگی روترهای کاربران خود مطلع شوند.
بر اساس اعلام مرکز ماهر، بمنظور حفاظت از روترهای میکروتیک، توصیه می شود هرچه سریعتر نسبت به بروزرسانی سیستم عامل و مسدودسازی پورت‌های مدیریت تجهیز بر روی اینترنت اقدام لازم صورت گیرد.

]]>
2018/8/1
<![CDATA[تفاهم نامه همکاری مشترک میان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران امضا و مبادله شد ]]> یکی از اهداف تفاهم نامه طرح حافظه ملی دیجیتالی ایرانیان، اشاعه فرهنگ و زبان فارسی در فضای وب و افزایش سهم محتوای وب از 2 درصد به 4 درصد است

تفاهم نامه همکاری مشترک میان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران امضا و مبادله شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آخرین روز از نمایشگاه الکامپ با حضور در سالن دولت الکترونیک تفاهم نامه همکاری مشترک میان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران را امضا کرد و گفت : هدف از تنظیم و اجرای این تفاهم نامه بکارگیری منابع و دانش فنی طرفین در راستای گسترش زبان و محتوای فارسی در فضای مجازی و محیط وب و اشاعع میراث غنی ایرانیان است .

وزیر ارتباطات ایجاد و گرد آوری نسخه دیجیتال از آثار مکتوب و غیر مکتوب ایرانیان  را ازآثاراین تفاهم نامه برشمرد و گفت : در مسیر توسعه اقتصاد دیجیتال و توسعه ساختارهای محتوای شبکه ملی اطلاعات گام بلندی توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران با هدف گیری افزایش سهم محتوای خط و زبان فارسی در محیط وب از 2 درصد به 4 درصد بر داشته شده است و با اجرای مفاد این تفاهم نامه حافظه دیجیتالی ایران جهت بهره برداری در اختیار همگان قرار می گیرد .

وی با تاکید بر حفظ گنجینه آثار مکتوب ایرانیان به نسل های آینده گفت : ایجاد امکانات و برنامه های لازم برای حفاظت بلند مدت از اثار دیجیتال ایرانیان با رعایت حق کپی رایت از اهداف این تفاهم نامه است .

آذری جهرمی در ادامه افزود : این تفاهم نامه به اهداف محتوایی شبکه ملی اطلاعات کمک  شایانی می کند  و دراین راستا متعهد می شویم که در یک بازه زمانی و با استانداردهای مناسب کلیه اسناد را به صورت دیجیتالی تبدیل کنیم  و در اختیار همگان به خصوص کسب و کارهای نوپا قرار دهیم که این امر فرصت های شغلی جدید و فراوانی را در اختیار متخصصین ، محققین و علاقه مندان این حوزه قرار می دهد .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر سرویس حفاظت از مالکیت معنوی گفت :  براین اساس سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی  فعال می شود و این سرویس ها قابلیت بررسی تخصصی متون فارسی را دارند  به گونه ای که مانع از کپی برداری غیر مجاز و کپی کاری های غیر اصولی می شوند .

دکتر سراییان رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در این مراسم گفت : این تفاهم نامه در راستای تحقق اهداف سند چشم انداز بیست ساله و همچنین قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر توسعه خدمات الکترونیکی ، ایجاد دولت الکترونیکی ، گسترش شبکه ملی اطلاعات و مدیریت بهینه منابع فارسی و ایرانی و ایجاد فرصت های کسب و کار نوآورانه منعقد شد .

معاون وزیر ارتباطات ایجاد فرصت های کسب و کار و خلق پنجره ای به روی تمام کسب و کارها و آحاد مردم را از آثار مهم این تفاهم نامه عنوان کرد و گفت : اهالی فرهنگ و محققین و فعالین حوزه فناوری می توانند با سهولت بیشتربه این آثار دسترسی داشته باشند و در راستای تامین محتوای شبکه ملی اطلاعات نقش موثری را ایفا نمایند .

]]>
2018/7/31
<![CDATA[الکامپ 24]]> 2018/7/31 <![CDATA[امضای تفاهم نامه همکاری میان سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار ]]> تفاهم نامه همکاری مشترک با هدف ایجاد توان افزایی در ارایه خدمات و اجرای پروژه های مشترک علمی، پژوهشی و کاربردی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و بازار سرمایه امضا و مبادله شد

امضای تفاهم نامه همکاری میان سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران: رسول سراییان رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در مراسم مبادله تفاهم نامه در بین اصحاب رسانه مستقر در سالن دولت الکترونیک گفت: فناوری اطلاعات به عنوان پیشران و توانمند ساز در همه صنایع ورود پیدا کرده است و باعث شفاف سازی، افزایش کیفیت و بهره وری در ارایه خدمات می شود

دکتر سراییان با تاکید بر استفاده از پتانسیل های طرفین در اجرای پروژه های فنی، خدماتی و پژوهشی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: با توجه به تجربه موجود در مرکز GSB دولت به عنوان بستر خدمات دولت الکترونیک و نیاز به این گذرگاه برای تبادل خدمات در حوزه بازار سرمایه، سازمان فناوری اطلاعات همکاریهای لازم را با سازمان بورس در زمینه مشاوره و پیاده سازی گذرگاه خدمات بازار سرمایه انجام می دهد.

معاون وزیر ارتباطات لزوم وجود امنیت در حوزه داده های مالی را امری حیاتی دانست و افزود: بازار سرمایه با احتساب سهام عدالت قریب به 50 میلیون مخاطب دارد و می بایست امنیت داده ها در این حوزه به طور کامل تامین شود و در این راستا براساس وظایف حاکمیتی و همچنین تجارب موجود در حوزه مرکز ماهر سازمان فناوری اطلاعات آمادگی کامل درخصوص ارایه مشاوره و تقویت زیرساختهای امنیت اطلاعات بازار سرمایه دارد.

وی در ادامه شفافیت و گردش آزاد اطلاعات در حوزه مالی را یکی از عوامل موفقیت در این بخش عنوان کرد و افزود: سازمان فناوری اطلاعات ایران آمادگی دارد تا از زیرساخت های فیزیکی، پردازشی، ذخیره سازی و پشتیبانی و ظرفیت های مراکز داده خود به منظور افزایش ظرفیت و بهبود خدمات فناوری اطلاعات در حوزه بازار سرمایه استفاده نماید

دکتر سراییان با تصریح بر انتقال دانش و تجربه در حوزه فناوری گفت: براساس این تفاهم نامه سعی داریم تا از تمام ظرفیتهای دانش، تخصص و مشاوره ای سازمان در راستای بهبود امنیت بازار سهام و سرمایه بهره ببریم.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با تاکید بر حمایت از کسب و کارهای نوپا به ویژه فین تک ها افزود: امیدواریم طرفین در راستای توانمندسازی کسب و کارهای نوپا بستری را فراهم کنند تا مسیر رشد و نوآوری برای کسب و کارهای جدید خلق شود

معاون وزیر ارتباطات با اظهار امیدواری از امضای این تفاهم نامه گفت: امید است این تفاهم نامه منشا اعتماد و جلب مشارکت حداکثری مردم در بازار سرمایه و بورس شود و ما در این مسیر از تمام ظرفیتهای سازمان فناوری به ویژه خدمات دولت الکترونیک به منظور ارتقا خدمات فناوری اطلاعات بازار سرمایه استفاده می کنیم

دکتر شاهپور محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در این مراسم گفت: امیدواریم این مبادله مقدمه ای برای تقویت زیرساختهای فناوری اطلاعات در بازار سرمایه شود، چراکه ذخیره سازی و نگهداری داده های بازار سرمایه در یک بستر امن و تحت نظارت نهاد حاکمیتی مانند سازمان فناوری اطلاعات ایران باعث جلب اعتماد و افزایش شفافیت و سرعت و همچنین حجم تبادل اطلاعات در حوزه مالی می شود.

]]>
2018/7/30
<![CDATA[تفاهم نامه همکاری مشترک میان سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران مبادله شد]]> در حاشیه نمایشگاه الکامپ تفاهم نامه ای به منظور تبادل اطلاعات با سایر حوزه های خدمات الکترونیکی کشور و همچنین توسعه و گسترش زمینه های همفکری دوجانبه در بخش ارایه خدمات به خانواده معظم شهدا و ایثارگران و تبادل اطلاعات امضا و مبادله شد.

تفاهم نامه همکاری مشترک میان سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران مبادله شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران: رسول سراییان رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران امضای تفاهم نامه با بنیاد شهید را گامی در جهت ارایه خدمات در شان و منزلت ذینفعان حوزه ایثارگری دانست و گفت: جامعه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفری ایثارگران بر گردن ما حق دارند و می بایست در راستای ارایه خدمات به صورت الکترونیکی و با حداقل مراجعات حضوری تلاش نماییم.

معاون وزیر ارتباطات با پیشرفته خواندن تجهیزات و سامانه های موجود در سازمان بنیاد شهید و ایثارگران گفت: ما در سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان بخش زیرساخت دولت الکترونیک وظیفه داریم سامانه هایی که به صورت سیلویی و جزیره ای در دستگاههای مختلف در حال انجام خدمت هستند را به شبکه دولت متصل کنیم تا همانند رودخانه ای خروشان بر بستر دولت الکترونیکی جاری شود و آبادانی و رفاه را به مردم کشور عرضه کند.

دکتر سراییان با ابراز خرسندی از امضای تفاهم نامه و تاکید بر اجرای مفاد آن گفت: هدف از تنظیم و اجرای تفاهم نامه ایجاد همکاری و هم افزایی توانایی طرفین در ارایه تبادل اطلاعات موردنیاز برای ارتقا خدمات الکترونیکی از مسیر مرکز تبادلات دولت(GSB) و ارایه خدمات الکترونیکی به خانواده معظم ایثارگران از طریق دولت همراه، کارپوشه ملی ایرانیان و سایر سامانه های سازمان فناوری اطلاعات ایران است.

معاون وزیر ارتباطات همکاری در توسعه زیرساخت شبکه ای ارتباطی بنیاد شهید را یکی از محورهای همکاری تفاهم نامه دانست و افزود: همکاری در ارتقا توانمندی، ایمن سازی و حفاظت از اطلاعات بنیاد شهید و همچنین افزایش دانش و مهارتهای بنیاد شهید در ارایه خدمات الکترونیکی را از دیگر محورهای تفاهم نامه دانست

]]>
2018/7/30
<![CDATA[از نرم‌افزار آمار همراه رونمایی شد ]]> مرکز آمار در راستای ارائه خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی به مردم ، اولین نسخه موبایلی محصولات نرم‌افزاری خود را به‌منظور اطلاع‌رسانی اقلام و شاخص‌های آماری بر بستر تلفن همراه را ارائه کرد

از نرم‌افزار آمار همراه رونمایی شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران  : امید علی پارسا ، رییس مرکز آمار ایران در بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ با حضور  در سالن دولت الکترونیک ضمن رونمایی از نرم‌افزار آمار همراه بر مدرن شدن روش‌های آماری تأکید کرد و گفت : با استفاده از این نرم‌افزار امکان اطلاع از شاخص‌های آماری کلیدی اعم از شاخص‌های جمعیتی، نیروی انسانی و اقتصادی به‌صورت سالانه، فصلی و ماهانه در سطح کل کشور و استان‌ها فراهم گشته است و کاربران می‌توانند هم به‌صورت برخط و هم غیر برخط از وضعیت شاخص‌های مذکور اطلاع پیدا کنند و علاوه بر آن نمودارهای مرتبط با آن را نیز مشاهده نمایند.

وی با تأکید بر منسوخ شدن روش خود اظهاری برای جمع‌آوری اطلاعات گفت : دستگاه‌های اجرایی در فرآیند انجام تکالیف و وظایف خود می‌توانند داده‌ها و ریز داده‌های موردنیاز مرکز آمار را جمع‌آوری و ثبت نمایند و در این راستا از سال گذشته همکاری‌های مشترکی را با شورای آمار و هیئت مدرن سازی نظام آماری کشور آغاز کرده‌ایم که مقررشده است دستگاه‌های اجرایی در چارچوب تعاریف ، طبقه‌بندی و استانداردسازی فرآیندها در خلال اجرای وظایف خود آمار و اطلاعات موردنیاز را ثبت و جمع‌آوری کنند.

وی با اشاره به ناکارآمد بودن قانون آماری کشور با توجه به نیاز روزافزون جامعه کنونی گفت : در حال حاضر قانون آمار کشور مربوط به سال 1353 است که جوابگو و متناسب با نیازهای کشور نیست و ما در این راستا پیش‌نویس اصلاحیه این قانون را آماده کرده‌ایم و امیدواریم امسال قانون یکپارچه‌سازی آماری کشور تصویب و متناسب با فضای کنونی کارآمد و بهینه شود .

رییس مرکز آمار وجود بستر قانونی برای جمع آماری اطلاعات و آمار از د دستگاه‌های اجرایی را لازم و ضروری دانست و گفت : سال گذشته با ابلاغ بخشنامه معاون اول رییس‌جمهور مبنی بر اینکه همه دستگاه‌ها موظف هستند تا داده‌ها و ریز داده‌های موردنیاز مرکز آمار را در خلال انجام وظایف و تکالیف خود تهیه و به مرکز آمار ارائه دهند و درصورتی‌که دستگاهی از در این خصوص کوتاهی نماید با هماهنگی سازمان برنامه‌وبودجه تخصیص اعتبار آن دستگاه خاص معلق می‌شود .

وی با تصریح بر اینکه آمار باید جوابگوی نیازها و سیاست‌های کلان کشور و درعین‌حال گویای واقعیت زندگی مردم باشد گفت : مکانیزه و مدرن شدن فرآیند جمع آماری اطلاعات از دستگاه‌ها یک‌شبه میسر نمی‌شود و این امر عزم ملی  و بستر قانونی را می‌طلبد و امیدواریم مسیری که کشورهای دیگر در 18 سال طی نموده‌اند ما در بازه زمانی ٨ ساله و با همکاری مجدانه دستگاه‌های اجرایی و بهره‌گیری از  ظرفیت‌های موجود طی کنیم .

]]>
2018/7/29
<![CDATA[بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ ۲۰۱۸ افتتاح شد]]> بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوترو تجارت الکترونیک با شعار پیش به سوی اقتصاد دیجیتال با توان ایرانی با حضور وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و جمهوری آذربایجان آغاز به کار کرد.

بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ ۲۰۱۸ افتتاح شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین سازمان فناوری اطلاعات ایران، آدری جهرمی در مراسم افتتاح بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ ۲۰۱۸ با تاکید بر اهمیت چالش های موجود در حوزه انرژی گفت: منابع انرژی در جهان رو به کاهش است و در این راستا نظام اقتصادی جهان، به سمت بهره وری حرکت کرده است و فناوری موثرترین ابزار برای تبلور بهره وری است.

وی در ادامه با بیان چالش ها گفت: ما در کشور چالشهای بزرگی را تجربه می کنیم و از سوی دیگر از ظرفیت های جوانان با استعداد ایرانی برخوردار هستیم و وظیفه حاکمیت هموار کردن مسیر برای جوانان و سپردن وظایف به آنان است.

آذری جهرمی با اشاره به سند تحول دیجیتال در حوزه کشاورزی گفت : با هوشمند سازی در این حوزه امیدواریم ۳۵ درصد از منابع آبی کشور را حفظ و آفات را هوشمندانه کنترل نموده و فاصله مصرف کننده و کشاورز کاهش دهیم و این به معنی ایجاد بازار گسترده برای کسب و کارهای نوپا است.

وزیر ارتباطات در ادامه با تاکید بر اثرات تحول دیجیتال گفت تفاهمنامه توسعه کاربرد های فناوری های نوین فاوا در صنعت آب و برق در حال انعقاد است و در این راستا ۱۰۰ هزار شغل در قالب ۲۰ هزار کسب و کار نوپا متولد خواهد شد.

وی با مهم شمردن همکاری های منطقه ای گفت امروز نمایشگاه الکامپ در حضور وزیر حمل وقت و فناوری های نوین جمهوری آذربایجان افتتاح شد و بعد از ظهر نیز پذیرای هیاتی از پاکستان روسیه و اندونزی هستیم. توسعه در این بخش موجب چابکی بیشتر در این فضا خواهد شد

وزیر ارتباطات صیانت از داده های شخصی را یکی از پارامترهایی مهم حقوق شهروندی دانست و گفت : امروز لایحه صیانت از داده های شخصی رونمایی می شود امیدواریم این اتفاق تسهیل گر و توسعه بخش کسب و کار ها بوده و به رفع موانع حقوقی و کپی رایت کمک نماید.

آذری جهرمی با ابراز خرسندی از ارتقای ۲۰ رتبه ای در شاخص توسعه دولت الکترونیکی، گفت این پیشرفت ها شاهدی بر توسعه تحول دیجیتال در کشور است.

تحول دیجیتال در هر حالتی در کشور شکل خواهد گرفت و آینده کشور و تکالیفی که بر عهده ما است از مسیر تحول دیجیتال گذر خواهد کرد.

وی با اشاره به تحریم های بین‌المللی و غیر کارشناسانه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: پیام روشن ما به آنان این است که جوانان ایرانی پشت هیچ دری نمانده و نخواهند ماند و منزوی کردن جوانان با استعداد ما کاملا بی نتیجه است و جوانان ما این فضا را دگرگون خواهند کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با حضور در سالن ۳۸ به طور رسمی نمایشگاه الکامپ ۲۰۱۸ را افتتاح کرد و سپس با حضور در سالن دولت الکترونیکی و همراه، به بازدید از دستاوردها و خدمات الکترونیکی ارایه شده در این سالن پرداخت و در جمع خبرنگاران در غرفه سازمان فناوری اطلاعات ایران، به سوالات آنان پاسخ گفت.

]]>
2018/7/28
<![CDATA[پیش‌نویس لایحه صیانت و حفاظت از داده‌های شخصی رونمایی شد ]]> وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم رونمایی از پیش‌نویس لایحه صیانت و حفاظت از داده‌های شخص گفت : صیانت از داده‌های شخصی یکی از پارامترهای مهم حقوق شهروندی است .

پیش‌نویس لایحه صیانت و حفاظت از داده‌های شخصی رونمایی شد

]]>
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران : آذری جهرمی در حاشیه مراسم افتتاح الکامپ 2018 ضمن رونمایی ازپیش نویس لایحه  صیانت و حفاظت از داده‌های شخصی با مهم و تاریخی شمردن این رویداد گفت : لایحه صیانت از داده‌های شخصی مردم به‌مثابه پایه‌گذاری ستون‌های اصلی حقوق شهروندی است و در این راستا فتوای راهبردی مقام معظم رهبری در خصوص حرمت تعدی به حریم خصوصی مردم در فضای مجازی راه گشا و تسهیل گر در این فرآیند بود .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با ابراز خرسندی از تدوین این لایحه افزود : کمبود قانون مدون در خصوص نحوه صیانت از اطلاعات و حریم خصوصی مردم در فضای مجازی داخلی و سرویس‌هایی که هرروز با سرعت زیادی در حال رشد هستند در کشور محسوس بود و در این زمینه حقوق متقابل مردم و سرویس‌دهندگان توسط حاکمیت تدوین‌نشده بود.

 وی در ادامه مراسم با تأکید بر نافذ بودن این قانون در فضای بین‌المللی گفت : این قانون صرفاً در خصوص رعایت و صیانت از داده‌های شخص در سرویس‌های داخلی نیست و بلکه در حوزه سرویس‌های بین‌المللی نیز اجازه تحرک و اقدام را به ما می‌دهد  درگذشته در صورت ثبت و ضبط اطلاعات شهروندان ایرانی در سرویس‌های بین‌المللی قابلیت پیگیری نداشتیم که با تصویب این لایحه امیدوارم این فرآیند تسهیل شود و برای پیاده‌سازی این قانون ما نیازمند تعاملات جدی بین‌المللی هستیم .

آذری جهرمی ضمن باز بودن فضای نقادانه این لایحه گفت : ما این لایحه را به اشتراک می‌گذاریم و پس از جلب نظر کارشناسانه و نخبگانی آن را به دولت ارسال می‌کنیم  و امیدواریم پس به‌عنوان قانون در تمام سطوح مجازی جاری و ساری شود .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در مراسم رونمایی از پیش‌نویس لایحه صیانت و حفاظت از داده‌های شخصی کاربران در فضای مجازی که در سالن دولت الکترونیک برگزار شد  گفت : از نمایندگان مجلس درخواست می‌کنیم که هدف‌گذاری پایان شهریور را برای تصویب این لایحه در نظر بگیرند تا این لایحه در دولت و نیز در مجلس مسیر کوتاهی را برای تصویب طی کند و کسب‌وکارها و کاربران در خصوص استفاده از قوانین و مقررات این حوزه با مشکل مواجه نشوند .

دکتر سراییان تاکید کرد : صیانت و حفاظت از داده های شخصی صرفا شامل پیام رسان ها و یا سرویس های داخلی نیست و با تصویب این قانون همه سرویس ها و شرکت هایی که قصد استفاده از اطلاعات کاربران را داشته باشند باید ضمن کسب اجازه های لازم  شفاف سازی نیز انجام دهند .

شایان ذکر است که متن لایحه صیانت و حفاظت از داده‌های شخصی جهت استفاده علاقمندان بر روی پرتال سازمان فناوری اطلاعات ایران قابل دسترسی است .

کلیه اساتید، کارشناسان و فعالین حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات میتوانند جهت اعلام نظرات و مشارکت در ارتقاء کیفیت متن لایحه پیشنهادی ظرف مدت 2 هفته به سامانه jamnevisi.ir  مراجعه و مراتب را اعلام نمایند .

]]>
2018/7/28
<![CDATA[مراسم افتتاح بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ ( 2018)]]> 2018/7/28