راه اندازی "سایت مسئولیت اجتماعی" با هدف توسعه مشارکت در رویدادهای اکوسیستم استارت‌آپی


برای توسعه و سامان دادن به مشارکت‌ ها جهت کمک به ایجاد فضای اکوسیستم استارت‌آپی کشور سایت مسئولیت اجتماعی راه اندازی شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران ، دکتر امیر ناظمی در اختتامیه رویداد برنامه نویسی دانش آموزی ، با اعلام اینکه برای توسعه مشارکت در چنین طراح‌هایی یک سایت مخصوص طراحی شده است توضیح داد: «در دوره برگزاری مدرسه IT با مشارکت چشم‌گیر افراد مختلف روبه‌رو شدیم تا جایی که خودمان هم این سطح مشارکت را باور نداشتیم. به همین دلیل تصمیم گرفتیم برای توسعه این گونه مشارکت‌ها و در واقع سامان دادن به این مشارکت‌ها،  سایت مسئولیت اجتماعی (www.noafarincsr.ir) را راه‌اندازی کنیم.»

او در مورد جزییات خدمات این سایت گفت: «قرار است به کمک این سایت فضایی ایجاد شود که اکوسیستم استارت‌آپی کشور در راستای مسئولیت اجتماعی خود به پروژه‌های توانمندسازی اجتماعی در حوزه‌های آموزش، سلامت، اشتغال، مدیرت بحران و گروه‌هایی با ویژگی خاص کمک کنند.»
به گفته دکتر ناظمی، همه افرادی که دوست دارند در طرح‌های مختلف برای ساخت آینده بهتر کشور مشارکت‌ داشته باشند می‌توانند با وارد کردن اطلاعات خود در این سایت تمایل به حضور در پروژه‌های گوناگون در حوزه منتورینگ، مشاوره، تولید محتوا، راه‌اندازی کمپین و غیره را اعلام کنند.

 ناظمی ادامه داد: «این سایت علاوه بر اینکه کمک می‌کند تعداد افراد برای مشارکت در پروژه‌های مختلف ساماندهی داده شود به دانش‌آموزان هم کمک می‌کند تا این فرصت را داشته باشند که از بینش افراد شناخته شده و موفق کشور نیز بهره ببرند.»

 معاون وزیر ارتباطات با اعلام اینکه باید آینده را با همکاری یکدیگر بسازیم گفت: «چه بخواهیم و چه نخواهیم آینده خواهد آمد پس بهتر است ما به این آینده شکل دهیم و برای شکل دادن به آینده هیچ راهی جز هم‌افزایی و همکاری با یکدیگر نداریم.» ناظمی با تاکید اینکه برگزاری این رویداد که تا کنون به بیست دوره رسیده با مشارکت گروه‌های مختلف حاکمیتی و بخش خصوص بوده توضیح داد: «تا کنون مربیان و حامیان این رویداد براساس مسئولیت اجتماعی وارد آن شده‌اند و همکاری آنها با این پروژه هیچ منافع مالی برای آنها نداشته است. این افراد ترجیج داده‌اند برای ساخت آینده مشارکت داشته باشند و آن آینده‌ای را بسازند که دوستش دارند. این گروه ترجیح داده‌اند به آینده خوش آمد بگویند به جای اینکه بدون دعوت به آینده‌ای وارد شوند که برای ساخت آن هیچ تلاشی نکرده‌اند.»
براساس اعلام ناظمی تاکنون نزدیک به ۱۰۰ مدرسه و ۲ هزار دانش آموز در سراسر کشور در رویداد مدرسه IT درگیر بوده‌اند و افراد مختلف براساس مسئولیت اجتماعی خود به این گروه دانش‌آموزی آموزش داده‌اند. 
ناظمی همچنین با اشاره به اختتامیه رویداد برنامه‌نویسی دانش‌آموزان (پسر) مدرسه زمستانی فناوری اطلاعات که در موزه ارتباطات برگزار شد از اتفاقات خوب این دوره از رویداد یاد کرد و گفت: «در این دوره که بیستمین دوره آن بود اتفاق‌های خوبی افتاد از جمله اینکه در اصلی  موزه ارتباطات بعد از سال‌ها برای عموم باز شد. ساختمان این موزه یک ساختمان قدیمی است که نشانه‌هایی از تحول یکصد و حتی دویست سال اخیر را می‌تواند برای این گروه از دانش‌آموزان بازگو کند.»
به باور ناظمی مدرسه فناوری اطلاعات می‌تواند مسیر دانش‌آموزان را تغییر دهد و این باور را در بین آنها ایجاد کند که فقط نباید دکتر و مهندس بود. او تاکید کرد که این مدرسه می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند که کارآفرین باشند و با نگاه نوآوری دنیای اطراف خود را تغییر دهند