طرح آینده نگاری اولویت‌ها و راهبردهای فناوری اطلاعات کشور کلید خورد


سازمان فناوری اطلاعات طرح آینده پژوهی شناسایی اولویت‌ها و راهبردهای فناوری اطلاعات کشور را با تمرکز بر 21 فناوری پیشرو به اجرا گذاشته است.


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران به نقل از آی تی من: سعید سلیمانی، سرپرست معاونت سیاست‌گذاری و اعتباربخشی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات  ایران  در مورد طرح آینده نگاری اولویت‌ها و راهبردهای فناوری اطلاعات کشور گفت: هدف کلی در این طرح این است که می‌خواهیم با مشارکت نخبگان و خبرگان فاوا، راهبردهایی را که دولت برای توسعه فناوری‌های پیشرو باید در پیش بگیرد، شناسایی بکنیم.

سلیمانی افزود: روش کار به  این شکل است که 21 فناوری پیشرو احصا شده، در قالب یک پرسشنامه آنلاین به نظرسنجی گذاشته شده و بر اساس تخصص انتخابی خبرگان، از آنان سوالاتی درباره همان فناوری یا فناوری‌ها پرسیده می‌شود.

به گفته مدیرکل توسعه راهبردها و سیاست‌های سازمان فناوری اطلاعات ایران، سوالات این پرسشنامه یک زمینه مشترک دارند؛ اینکه وظیفه دولت برای توسعه این فناوری‌ها چه باید باشد. در واقع می‌خواهیم بدانیم که از نگاه نخبگان فاوا، بهترین شکل و جنس مداخله دولت در توسعه این فناوری‌ها چیست. البته در کنار این موضوع محوری، سوالات دیگری نیز درباره فناوری‌های مورد بحث طرح شده است.

سلیمانی درباره شیوه اجرایی این طرح آینده نگاری نیز توضیح داد: از آنجا که این طرح به روش دلفی انجام می‌شود، در گام اول، پرسشنامه برای خبرگانی که شناسایی شده‌اند، ارسال می‌شود و نظرات آنان در قالب تکمیل پرسشنامه، تحلیل خواهد شد. در مرحله بعد، ضمن ارسال نتایج کلی، یک بار دیگر همان سوالات از خبرگان پرسیده می‌شود و آنان فرصت خواهند داشت که با توجه به اطلاع از نتایج کلی به دست آمده، پاسخ‌های خود را تغییر دهند یا بر نظر قبلی خود تاکید کنند و به این ترتیب، هم‌گرایی حاصل خواهد شد.

به گفته سلیمانی، برای مشارکت هرچه بیشتر نخبگان در این طرح، از روش گلوله برفی استفاده می‌شود تا خبرگان، پرسشنامه را برای افراد واجد شرایط دیگر نیز ارسال کنند. ضمن اینکه، این طرح علاوه بر نخبگان، به صورت عمومی نیز در دسترس متخصصان حوزه قرار می‌گیرد تا کسانی نیز که در زمره خبرگان قرار نمی‌گیرند، ولی در فناوری‌های مورد بحث دارای تجربه و تخصص هستند، قادر به مشارکت باشند.

وی افزود: نظرات این طیف متخصصان نیز مورد تحلیل و بررسی قرار خواهد گرفت؛ زیرا نظر عمومی جامعه نیز در کنار خبرگان حایز اهمیت است.

سرپرست معاونت سیاست گذاری و اعتبار بخشی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: این طرح به ما در دستیابی به یک نگاه کلان به توسعه فناوری و بهبود سیاست‌گذاری و حکمرانی کمک می‌کند و نتایج آن، درتدوین و پیشنهاد بسته‌های سیاستی و تقنینی به کار گرفته خواهد شد.

به گفته سلیمانی، نتایج این طرح آینده پژوهی، احتمالا  تا سه ماه آینده آماده انتشار عمومی خواهد بود و در دسترس رسانه قرار خواهد گرفت.

گفتنی است که فناوری‌های پیشرو مورد بررسی در این طرح آینده پژوهی عبارتند از:  احراز هویت و کنترل دسترسی، کلان داده، زیست الکترونیک و سلامت دیجیتال، رایانش ابری، کنترل، روباتیک و تولید، رمزنگاری، پرداخت الکترونیکی و خدمات مالی، بازی‌های رایانه‌ای و موبایلی و واقعیت افزوده، سامانه‌های شرکتی و دولت الکترونیکی، جرم‌یابی و کشف تقلب، زیرساخت، اینترنت چیزها، خدمات مکان محور، موبایل، نرم‌افزارهای اجتماعی، توسعه نرم‌افزار، متن و زبان، ویدیو و چند رسانه‌ای، هوش مصنوعی، تشخیص و مقابله با حملات و زنجیره بلوکی.

وی از تمامی خبرگان و کارشناسان فاوای کشور دعوت کرد که در این طرح آینده نگاری فاوا مشارکت کنند.