اعطای 122 میلیارد تومان تسهیلات به کسب و کارها


«توان آفرین» از طریق اداره‌های کل ICT استانی به کسب و کارها، وام کم‌بهره و دارای تنفس اعطا می‌کند.  


«توان آفرین» از طریق اداره‌های کل ICT استانی به کسب و کارها، وام کم‌بهره و دارای تنفس اعطا می‌کند.  

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، در نشست آنلاین رویداد سامانه جامع تسهیلات وجوه اداره شده وزارت ICT با نام توان آفرین که پیش از ظهر امروز در سالن فیروزه ساختمان مرکزی برگزار شد، امیر ناظمی، معاون وزیر با نشانه رفتن این مهم که سامانه یاد شده به ارائه هدفمند و هوشمند تسهیلات به فعالان فاوا می‌پردازد، بیان داشت: استفاده از شیوه اهرمی در اعطای تسهیلات، باعث افزایش حمایت از حوزه‌های مکمل فناوری اطلاعات شده است.  بدین ترتیب با استفاده از منابعی نظیر صندوق کارآفرینی امید، به پلتفرم‌هایی  کمک می‌کنیم که بازیگران اصلی حوزه فناوری نیستند، اما برای ارایه خدمات خود از IT بهره می‌برند. ساز و کار روش اهرمی به این صورت است که برای نمونه سرمایه‌گذاری یک ریالی وزارت ارتباطات در صندوق، به اعطای وام دو ریالی می‌انجامد و این قضیه به فعالیت بیشتر بخش خصوصی منجر می‌شود. در حال حاضر، منابع اهرمی شده صندوق کارآفرینی امید نیز با رقم 12.632 میلیارد تومان سهم 10 درصدی داشته و سهم اقتصاد دیجیتال نیز با رقم 6 میلیارد و 681 میلیون تومان پنج درصد بوده است.

وی هم‌چنین در خصوص شفافیت فهرست شرکت‌هایی که اقدام به اخذ تسهیلات نموده‌اند گفت: سازمان فناوری اطلاعات ایران، به طور منظم اقدام به انتشار فهرست شرکت‌هایی می‌نماید که اقدام به اخذ وام وجوه اداره شده نموده‌اند و این فهرست علاوه بر درگاه شفافیت سازمان در تسهیلات مصوب سامانه توان‌آفرین نیز موجود است. ناظمی خاطرنشان ساخت ما در نقش دولت، درصدد بوده‌ایم به جای تمرکز بر تسهیلات بر تامین منابع مالی در حوزه نوآوری تمرکز کنیم و با کمک به مکانیزم صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه به این مهم توجه داریم که رقیب بخش خصوصی نباشیم و بتوانیم ریسک‌های موجود را کاهش دهیم.

  • اعطای ۱۲۲ میلیارد تومان تسهیلات به ۲۶۲ کسب‌وکار

در ادامه این رویداد شهره ناصری، معاون سیاستگذاری و اعتباربخشی فناوری اطلاعات به ارایه گزارش عملکرد وام وجوه اداره شده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداخت.

گزارش ارایه شده، حاکی از آن است که تا کنون 88/122 میلیارد تومان به 262 مورد از دبیرخانه تسهیلات وجوه اداره شده اختصاص داده شده است که دسته‌بندی‌های متعددی نظیر محتوای دیجیتال، بازی‌های موبایلی، اپلیکیشن، وام کرونا، بوم‌واره، اصناف و غیره را شامل می‌شود. از این میزان، مبلغ ۱۷ میلیارد و ۳۸۰ میلیون تومان متعلق به وام کرونا است که در بازه زمانی فروردین تا مهر ۱۳۹۹ بابت واکنش سریع در شرایط بحران به کسب‌وکارهایی که در دوران کرونا با رکود مواجه شده‌اند اعطا شده و حوزه‌های هدف آن را خدمات تور، بلیط و گردشگری، پلتفرم ارائه خدمات در محل، پلتفرم‌ ارائه خدمات تحویل غذا در محل و تولیدکنندگان نرم‌افزار تشکیل می‌دهند.

ناصری در ادامه تشریح عملکرد کمیته وام وجوه اداره شده، چنین توضیح داد: بیشترین سهم تسهیلات پرداختی به مبلغ کل 379/19 میلیارد تومان با سهم 16 درصد متعلق به وام بوم‌واره است و پس از آن به وام کرونا به سهم 14 درصد اختصاص دارد. البته پلتفرم‌ها نیز سهم بالایی از دریافت کنندگان تسهیلات را به خود اختصاص داده‌اند که در میان آنها بازی‌های موبایلی، کمترین سهم دریافت وام را داشته‌اند. طی آخرین آمار استخراج شده به طور میانگین هفت میلیارد و ۶۸۰ میلیون وام تایید شده ماهانه در بازه زمانی دی ماه ۹۸ تا فروردین ۱۴۰۰ اعطا شده است که بیشترین مبلغ تسهیلات پرداختی شده از سوی این سازمان نیز به فروردین ۱۴۰۰ اختصاص دارد که طی ۲۰ مورد بالغ بر پنج میلیارد تومان وام پرداخت شده است.

  • یکپارچه سازی و تمرکززدایی در توان آفرین

فرهاد سنجری، مدیرکل دفتر همکاری‌های فراسازمانی، ارتباط با صنعت و دانشگاه نیز در بخش پایانی این رویداد به معرفی و تشریح سامانه جامع تسهیلات وجوه اداره شده وزارت ICT پرداخت.

وی در تبیین اهداف سامانه توان آفرین گفت: اعطای تسهیلات کم بهره، تسهیل و در عین حال تسریع در فرایند اعطا تسهیلات، سهولت در تامین وثایق و نیز همکاری با سایر دستگاه های فعال از اهداف اصلی این سامانه است. به طوری که اعطای وام تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان با اخذ یک چک ظهرنویسی شده توسط دو ضامن امکان‌پذیر است و مورد تایید قرار می‌گیرد. مدیرکل دفتر همکاری‌های فراسازمانی اعطای تسهیلات، حداکثر ظرف مدت 30 روز، نرخ بهره ترجیهی برای تسهیلات به میزان پنج درصد شرکت های نوپا و 9 درصد شرکت های غیر نوپا، یک سال تنفس و 36 ماه بازپرداخت برای تسهیلات جامع و اعطای تسهیلات به شرکت های دارای طرح های ملی را از مزایای این قبیل تسهیلات عنوان کرد و تمرکززدایی را اصلی‌ترین شاخص و در عین حال نقطه عطفی در این فرآیند دانست. طی آخرین تحولات به وقوع پیوسته پیش از این درخواست تمام متقاضیان توسط کارگروه تخصصی وام مستقر در تهران مورد بررسی قرار می‌گرفت. اما از این پس وظیفه یاد شده به ادارات ICT استانی محول شده است که پیش‌بینی می‌‌شود سرعت عمل و رضایتمندی بیشتری را به همراه داشته باشد.

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به نشانی http://tavanafarin.ito.gov.ir/ مراجعه نمایند.