داشبورد عمومی سامانه ایران نوآفرین؛ ویترین شفاف داده‌ها در کشور


«داشبورد عمومی و بستر بوم سرمایه سامانه ایران نوآفرین» مورد تشریح و تبیین قرار گرفت.


در مراسمی که صبح امروز در سالن فیروزه سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد «داشبورد عمومی و بستر بوم سرمایه سامانه ایران نوآفرین» با حضور معاون وزیر ارتباطات و مدیران این بخش، ضمن حضور مجازی مدیران ICT استانی و نمایندگان افکار عمومی مورد تشریح و تبیین قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌المل سازمان فناوری اطلاعات ایران، سامانه ایران نوآفرین، بر اساس ماده 11 مصوبه حمایت از شرکت‌های نوپا به عنوان درگاه واحد ارایه خدمات به زیست بوم نوآفرینی کشور حدود دو سال گذشته کار خود را آغاز کرد. از مهم‌ترین اهداف سامانه نوآفرین می‌توان به ایجاد پنجره واحد ارایه خدمات به حوزه نوآفرینی در کشور، تشکیل پایگاه داده یکپارچه و حمایت استراتژیک از توسعه کسب و کارهای نوپا اشاره کرد. هویت‌های کاربری سامانه ایران نوآفرین نیز عبارتند از: شرکت نوپا، تیم نوپا، شرکت‌های بزرگ رشد یافته، شتاب‌دهنده و مراکز رشد، سرمایه‌گذار، ارائه دهنده فضای کار اشتراکی، علاقه‌مند به دریافت اطلاعات، شخص حقیقی جویای کار و فرشتگان کسب و کار. در این میان خدمات 12 گانه این سامانه نیز قابل ارایه ودریافت برای متقاضیان است که برخی از آنها شامل کد پستی فضای اشتراکی، پیشخوان مجوزهای کشور، سداد، وام اضطراری، ایران زمین و داشبورد آماری عمومی است.

  • شفافیت داده‌ها با داشبورد آماری عمومی

شهره ناصری، معاون سیاستگذاری و اعتبار بخشی فناوری اطلاعات در ابتدای این رویداد با ارایه آماری در خصوص فعالیت‌های سامانه ایران نوآفرین اظهار داشت: این سامانه از ابتدای فعالیت خود تا کنون میزبان حدود 10 هزار هویت و به عبارتی ذینفع بوده که بالغ بر هفت هزار و 800 درخواست خود را در 12 گروه‌بندی ارایه نموده‌اند. به طوری که سامانه یاد شده، رشد 38 درصدی در ثبت‌نام هویت‌های کاربری و رشد 680 درصدی در میزان درخواست خدمات را تجربه نموده است. هم‌چنین در میان شرکت‌های نوپای ثبت‌نام شده، بیشترین سهم متعلق به شرکت‌های فناوری اطلاعات با تخصیص 50 درصد، سپس اموزش و یادگیری و بهداشت و درمان است.

وی ‌با اشاره به این که در بخش بومواره سامانه نوآفرین، متقاضیان می‌توانند به صورت رایگان و یا با تخفیف از خدمات شرکت‌های بزرگ استفاده کنند، گفت: دسته‌بندی خدمات در بوم‌واره عبارتند از خدمات امنیت اطلاعات، اپلیکیشن، مشاوره حقوقی و غیره که در مجموع 36 شرکت خصوصی از هشت استان به آن متصل هستند که استان تهران با 30 اتصال دارای بیشترین تعامل است. بررسی آمار ارایه شده حاکی است که تا کنون حدود پنج هزار ثبت‌نام در بومواره انجام شده است.

دکتر ناصری در خصوص جزییات داشبورد آماری عمومی بیان داشت: داشبورد عمومی، بخشی است که به نمایش داده‌ها می‌پردازد و ضمن ایجاد شفافیت در داده‌های ذخیره شده، دسترسی آسان و کاربردی را برای سیاستگذاران زیست بوم فناوری فراهم می‌کند.

  • در جست و جوی سرمایه‌گذار با بوم سرمایه

پرداختن به موضوع «خدمت بوم سرمایه» از جمله مسایلی بود که در رویداد امروز مورد توجه همگان قرار گرفت. مرضیه احمدی، سرپرست اداره کل پایش، ممیزی و نظارت با یادآوری این که جذب سرمایه‌گذار، همواره یکی از اصلی‎‌ترین چالش‌های کسب و کارهای نوپاست، گفت: با استفاده از خدمت بوم سرمایه، متقاضیان می‌توانند ضمن ارایه مستندی از ایده خود و پیش‌بینی مالی، زمینه فعالیت و خلاصه‌ای از معرفی محصول یا خدمت، ضمن رد یا تایید ادمین سامانه در انتظار تایید اولیه از سوی سرمایه‌پذیر به سر برند. به گفته وی، سرمایه‌گذاران حمایت کننده از ایده‌ها می‌توانند پس از تایید نهایی در صورت داشتن شرایط دستورالعمل توسعه صندوق‌های جسورانه سازمانی حوزه فاوا از تسهیلات کم بهره استفاده کنند.

  • ارزشمندی داده‌های نوآفرین در اکوسیستم استارتاپی

اما امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات نیز با پیوستن به این مراسم به تکمیل هر چه بیشتر  داشبورد عمومی و بستر بوم سرمایه سامانه ایران نوآفرین/درگاه یکپارچه زیست بوم نوآفرینی پرداخت. رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به این مهم که وقتی در مورد شفافیت حرف می‌زنیم به طور غیر مستقیم به موضوع فساد نیز اشاره داریم، گفت: کارکرد اصلی سامانه ایران نوآفرین، ایجاد دسترسی آزاد به اطلاعات جهت ارتقای تصمیم‌گیری‌ها در سطوح مختلف است. داده‌های ارایه شده در ایران نوآفرین، برای تصمیم گیری در اکوسیستم استارتاپی کشور بسیار ارزشمند است و برای بخش دولتی و خصوصی این امکان را فراهم می‌سازد تا بتوانند به اخذ تصمیمات راهبردی بپردازند. تغییرات ایجاد شده در این سامانه را می‌توان ابزاری جهت بهینه‌سازی وضعیت استان‌های کشور در حوزه استارتاپی به شمار آورد.

مشاهده و بهره‌مندی سامانه ایران نوآفرین را از دست ندهید! https://irannoafarin.ir/


دریافت فایل ضمیمه