ارایه تجارب فنلاند به سازمان فناوری اطلاعات ایران


تجارب کشور فنلاند در خصوص چگونگی دیجیتالی شدن توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران مورد توجه قرار گرفت.


تجارب کشور فنلاند در خصوص چگونگی دیجیتالی شدن توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، موضوع این رویداد «تجربه فنلاند در دیجیتالی شدن» بود که در قالب یک وبینار، به صورت آنلاین و بر اثر تفاهم‌نامه‌ای شکل گرفت که میان وزیران دو کشور ایران و فنلاند مورد تبادل قرار گرفته بود. این وبینار بر دو محور مروری بر نحوه دیجیتالی سازی در فنلاند و اقتصاد دیجیتال در فنلاند استوار بود. این رویداد با حضور فروزنده ودیعتی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلسینکی در حالی صورت گرفت که بهنام ولی‌زاده، معاون دولت الکترونیکی، ماریا نیکیلا، رییس واحد دیجیتال وزارت اقتصاد فنلاند و لواسما، مدیرکل بخش عمومی فاوای وزارت اقتصاد فنلاند به ارایه تجربیات و بحث و تبادل نظر پرداختند.

طبق این گزارش، بهنام ولی‌زاده پس از خوش‌آمدگویی به مدعوین، توضیحاتی اجمالی پیرامون چگونگی وضعیت گذرگاه خدمات دولت الکترونیک (GSB) به منظور ارایه خدمات دولت به دولت (G2G)، گذرگاه عمومی خدمات دولت (PGSB) جهت ارایه خدمات دولت به کسب و کارها  (G2B)و نیز پلتفرم ارایه خدمات بر بستر تلفن همراه (MBAAS) برای ارایه خدمات دولت به شهروندان (G2C) در کشور ایران ارایه داد.

اما سویه دیگر این انتقال تجربه، کشور فنلاند بود که با اختصاص رتبه چهارم توسعه دولت الکترونیکی از جایگاه قابل توجهی در جهان برخوردار است. در ادامه نمایندگان طرف اروپایی نیز از وجود دو Service Bus جداگانه در این کشور بر بستر G2G و G2B خبردادند و تبیین داشتند که درخواست خدمات دولت الکترونیکی و احراز هویت در این کشور از دو مسیر کارت ملی و گذرنامه امکان‌پذیر است. فرآیند چگونگی الکترونیکی شدن مالیات در فنلاند از جمله تجربه‌های دیگری بود که در این وبینار به آن پرداخته شد.

در همین راستا، بهنام ولی‌زاده، معاون دولت الکترونیکی با انتشار توییتی بیان داشت: اگر سازمان ثبت احوال کشور، همکاری خود را تسریع کند، ارایه احراز هویت بر بستر وب و تلفن همراه در مرکز ملی تبادل اطلاعات ایران آماده است.