در نشست خبری وزیر ارتباطات مطرح شد:

دسترسی یکپارچه به خدمات دولتی با یک بار احراز هویت


امکان استفاده از خدمات دولت الکترونیکی به صورت 24 ساعته، موجب تحقق جلوه مردمی بودن دولت خواهد شد .


به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، صبح امروز عیسی زارع پور در نخستین نشست خبری خود در خصوص برنامه و ریل‌گذاری‌های اصلی این وزارت‌خانه در دو حوزه شبکه ملی اطلاعات و اقتصاد دیجیتال خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر فناوری اطلاعات تمام جنبه‌های زندگی مردم اعم از اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و امنیت را تحت تاثیر قرارداده است. بنابراین به راهبردی مشخص برای بهره‌گیری از این فناوری نیاز داریم تا آن را به فرصتی برای حل مشکلات مردم تبدیل کنیم. 

وی با بیان این مطلب که شبکه ملی اطلاعات، همان زیرساختی است که در بسیاری از کشورهای دنیا برای نیل به این مهم استفاده می‌شود، تصریح کرد: شبکه ملی اطلاعات دارای دو بال اساسی است. یکی شبکه پرسرعت در سراسر کشور است که  نقشه راه توسعه اینترنت پرسرعت مبتنی بر فیبرنوری در دهه فجر امسال مورد رونمایی قرار می‌گیرد و تا پیش از پایان دولت حدود بیست میلیون پورت پرسرعت اینترنت در همه جای کشور ایجاد و راه‌اندازی می‌شود.

وی ادامه داد: بال دوم نیز ارایه خدمات به مردم است که با محوریت دولت الکترونیکی، خدمات عمومی و خدمات پایه کاربردی پیگیری می‌شود. وزیر ارتباطات گفت: در تبصره هفت لایحه بودجه همه دستگاه‌ها مکلف‌ شده‌اند، ظرف مدت مشخص، پنجره واحد خدمات الکترونیکی خود را راه‌اندازی کنند و حداقل 30 درصد از خدمات خود را در سال اول از طریق همین پنجره واحد ارائه دهند و در گام بعدی همه این خدمات را در اختیار وزارت ارتباطات قرار دهند تا بر روی پنجره واحد ملی خدمات قرار گیرد.

وی افزود: به عبارت دیگر، در پایان سال آینده دارای زیرساختی هستیم که مردم با یک‌بار احراز هویت به حداقل 30 درصد از خدمات دولتی به شکل یکپارچه دسترسی پیدا کنند. ارایه خدمات دولت به صورت الکترونیکی و هوشمند، شفافیت را به همراه می‌آورد و باعث از بین رفتن زمینه‌های فساد و امضاهای طلایی می‌شود. چنانچه مردم بتوانند بی‌نیاز از ملاقات حضوری مسولان و طی 24 ساعت با استفاده از خدمات دولت الکترونیکی به حل مشکلات خود بپردازند، مردمی بودن دولت و عدالت تحقق یافته است.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: تلاش ما بر این است با اجرای این برنامه‌ها طعم شیرین فناوری را به مردم بچشانیم. وی به ایجاد ساز و کار جدیدی در راستای تحقق شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد و بیان داشت: بیش از یکصد پروژه در ارتباط با شبکه ملی اطلاعات تعریف شده است که سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه وزارت ارتباطات باید به انجام آن بپردازند و چگونگی انجام این مهم به دقت مورد رصد قرار می‌گیرد. هم‌چنین یک شورای راهبردی به ریاست شخص وزیر در وزارتخانه تشکیل‌شده است که به‌صورت هفتگی با برگزاری جلسات مختلف، چگونگی تحقق شبکه ملی اطلاعات را پیگیری می‌کند. 

این گزارش حاکی است، در نشست خبری امروز بخش دیگری از اظهارات عیسی زارع‌پور به اقتصاد دیجیتال تعلق داشت. وی با اشاره به این که اقتصاد دیجیتال می‌تواند نقش بسزایی در ایجاد اشتغال‌ و افزایش سهم تولید ناخالص ملی داشته باشد، تصریح داشت: در دولت کارگروهی با اختیارات ویژه‌ای در حوزه اقتصاد دیجیتال در حال تشکیل است که چهار وزیر و دو نفر از معاونان رئیس‌جمهور در آن حضور دارند. مأموریت اصلی این کارگروه، برطرف کردن مشکلات پیش روی این حوزه است تا بر اثر آن تا پایان این دولت بتوانیم سهم اقتصاد دیجیتال را در تولید ناخالص ملی به 10 درصد برسانیم. هم‌چنین اقداماتی نیز برای برطرف کردن موانع کسب و کارهای دیجیتال برای ورود به بورس انجام شده است که آغاز راه جدیدی به شمار می‌رود. 

وزیر ارتباطات در این نشست به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد.


دسترسی یکپارچه به خدمات دولتی با یک بار احراز هویت