طی مراسمی صورت گرفت:

تعامل حاکمیت و سمن‌ها در نگهداری ایمن و مطمئن داده‌های مردم


سازمان فناوری اطلاعات ایران بمنظور مشارکت با سازمان‌های مردم نهاد تخصصی حوزه فناوری اطلاعات در استقرار زیست بوم ممیزی و رتبه‌بندی مراکز داده، دو گواهی نامه صادر کرد.


سازمان فناوری اطلاعات ایران روز گذشته  میزبان رویدادی بود که مصداق عینی واگذاری کار مردم به مردم بود. این رویداد در راستای تحقق یکی از اهداف سازمان فناوری اطلاعات ایران بمنظور مشارکت با سازمان‌های مردم نهاد تخصصی حوزه فناوری اطلاعات در استقرار زیست بوم ممیزی و رتبه‌بندی مراکز داده صورت گرفت که منجر به صدور دو گواهی‌نامه رتبه‌بندی ارایه‌دهندگان خدمات مراکز داده به شرکت‌های افرانت و رسانه آوا برید شد. 

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، در این مراسم نمایندگانی از حاکمیت و بخش خصوصی در کنار یکدیگر به رایزنی پرداختند و تجارب خود را به اشتراک گذاشتند. 

• لزوم نگهداری ثروت مردم در کارخانه‌های امن و ممیزی شده

 محمد خوانساری، معاون وزیر ارتباطات با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مردم آذربایجان در سال 93 مبنی بر این که کار وقتی به خود مردم سپرده شد، آن وقت انجام خواهد شد، اظهار داشت: صدور گواهی‌نامه رتبه‌بندی ارایه‌دهندگان خدمات مراکز داده، اقدامی است که طی آن تقسیم کار مناسب میان بازیگران اصلی این نقش صورت گرفته است . در این روش که به روش تعامل میان سمن‌ها صورت گرفته و نظام صنفی رایانه‌ای کشور نقش موثری را ایفا نموده است و می‌تواند الگویی برای سایر بخش‌های کشور باشد. 

وی با بیان این که مشارکت اخیر میان دولت و بخش خصوصی به حوزه‌های دیگر هم قابل توسعه است، در خصوص اهمیت مراکز داده استاندارد و ممیزی شده گفت: در ارایه خدمات به مردم در قالب شبکه ملی اطلاعات به دیتاسنترهایی نیازمندیم که نقش کارخانه‌های تولید، نگهداری و ذخیره‌سازی اطلاعات را ایفا کنند تا با ایجاد اطمینان و اعتماد در میان مردم، به ارایه خدمات با کیفیت، تضمینی و پایدار دسترسی پیدا کنیم. بنابراین تمامی فعالان بخش خصوصی که ادعای ارایه خدمات دیتاسنتری را به دنبال دارند، می‌بایست مورد ممیزی قرار بگیرند تا مکان نگهداری داده‌های مردم از سطح استاندارد لازم و امنیت مناسبی برخوردار باشد. 

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، با تاکید بر این که در دنیای امروزی داده‌ها، ارزش ایجاد می‌کنند و ثروت یک کشور به شمار می‌روند از حضور 21 شرکت متقاضی ارزیابی در این حوزه خبر داد و تصریح داشت: تا یک ماه آینده پنجره واحد خدمات دولت الکترونیکی به عنوان گامی موثر در تسریع خدمات شبکه ملی اطلاعات به مردم راه‌اندازی می‌شود، بنابراین نقش وجود مراکز داده مطمئن و امن بیش از پیش حایز اهمیت است. 

• تعامل حاکمیت و بخش خصوصی؛ تحقق یک رویا

در این مراسم، مازیار مباشری، مدیرکل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات دولت الکترونیکی از طرح ساماندهی مراکز داده یاد کرد و مسیر تاریخی این رویداد را از ابتدا تا کنون برای حاضران مرور و تشریح کرد. 

وی در خصوص ساختار کلان صدور گواهی‌نامه رتبه‌بندی ارایه دهندگان خدمات مراکز داده چنین توضیح داد: مجری رگولاتوری مراکز داده از طریق رتبه‌بندی، معاونت دولت الکترونیکی است که از طرف کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات صورت می‌گیرد. مصرف‌کننده نخست این اقدام کسب و کارها هستند و مردم در این فرآیند، مصرف‌کننده نهایی محسوب می‌شوند. به گفته وی، در این اقدام سازمان فناوری اطلاعات به عنوان یک نهاد اعتبار بخش و طی تفاهم‌نامه‌ای با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای اقدام به ممیزی مراکز ارایه دهنده خدمات میزبانی می‌نماید. 

مباشری، مشارکت با سازمان‌های مردم نهاد تخصصی حوزه فناوری اطلاعات در استقرار زیست‌بوم ممیزی و رتبه‌بندی مراکز داده را به نوعی تحقق یک رویا قلمداد کرد که حاصل تعامل حاکمیت و بخش خصوصی است. 

بر اساس این گزارش، در مراسم روزگذشته، سید حسن هاشمی رئیس و برات قنبری، دبیرکل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به همراه مدیران عامل شرکت‌های افرانت و رسانه آوا برید حضور داشتند.