معاون سیاست‌گذاری و اعتباربخشی فناوری اطلاعات خبر داد:

اعطای تسهیلات کم‌بهره به 10 پلتفرم برتر


به 10 پلتفرم برتر، تسهیلات کم بهره اعطا می‌شود.


به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، معاون سیاست‌گذاری و اعتباربخشی فناوری اطلاعات از اعطای تسهیلات کم بهره به 10 پلتفرم برتر خبر داد. حامد منکرسی، با اشاره به این که یکی از مهم‌ترین نقاط اثرگذاری در توسعه مشاغل مبتنی بر ICT، توسعه پلتفرم‌های فعال بر بستر فناوری اطلاعات است، در تشریح جزییات طرح یاد شده بیان داشت: خاستگاه قانونی این اقدام حمایتی، بند الف تبصره 18 ماده واحده قانون بودجه سال 1400 است که در راستای ایجاد اشتغال و توانمند سازی نیروی انسانی در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات شکل گرفته است. بدین صورت که برای 10 پلتفرم و عرضه‌کننده خدمات یا محصول برتر، یکصد میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده که به تفکیک 30 میلیارد ریال برای پلتفرم و 70 میلیارد ریال برای عرضه کنندگان روی پلتفرم تخصیص داده شده است. در همین راستا، برای هر عرضه‌کننده‌ای که بر روی این پلتفرم‌ها محصول یا خدمت خود را ارایه می‌دهد، 50 میلیون تومان وام در نظر گرفته شده است که قابل استفاده برای تهیه برخی امکانات مانند معرفی اولیه محصول است. گرچه پلتفرم‌ها برای معرفی خود و توسعه سرویس‌ها، می‌تواند به صورت جداگانه نیز تقاضای دریافت وام را ارایه دهد.

وی در خصوص چگونگی شرایط مشمولان دریافت تسهیلات گفت: کلیه پلتفرم‌ها اعم از واحدهای دانش بنیان، بزرگ و متوسط  و کسب و کارهای خانگی  و نیز عرضه کنندگان روی پلتفرم ‌می‌توانند نامزد این مهم باشند، به شرط آن که بتواند شرایط مشخص شده را احراز نمایند. شرط اصلی برای برتربودن یک پلتفرم، دارا بودن بیش از یک میلیون نصب فعال است و می‌بایست در حداقل یک سال منتهی به درخواست تسهیلات دارای سابقه فعالیت مرتبط با حوزه فاوا باشد. در این میان، تعداد عرضه‌کنندگان نیز به عنوان یک شاخص‌‍ تاثیرگذار در نظر گرفته می‌شود. بررسی مدارک و به عبارت دیگر ممیزی متقاضیان نیز توسط کارشناسان دبیرخانه وام تبصره 18مستقر در ساختمان پیروز سازمان فناوری اطلاعات ایران صورت می‌گیرد. هدف‌گذاری فرصت‌های شغلی نیز حدود 300 فرصت شغلی برای پلتفرم‌ها و یک هزار و 400 فرصت شغلی برای عرضه‌کنندگان به ترتیب با دو سطح اشتغال ملی و استانی در نظر گرفته شده است. پلتفرم‌هایی که نیاز به اخذ تسهیلات ندارند نیز می‌توانند برای بهره مندی عرضه کنندگان روی پلتفرم خود از طریق این طرح اقدام نمایند.

منکرسی، نحوه بازپرداخت وام را چنین توضیح داد: نرخ سود تسهیلات ارایه شده 10 درصد است و بازپرداخت این تسهیلات با یک سال زمان استراحت در یک دوره سه ساله در نظر گرفته شده است. تضامین بازپرداخت نیز از قوانین بانک مرکزی پیروی می‌کند.  

  • خبر خوش؛ تسهیل شرایط اعطای وام

معاون سیاست‌گذاری، محورهای حمایتی وزارت ارتباطات را دارای شش محور توصیف کرد و از آغاز ثبت نام برای متقاضیان سایر طرح‌ها به طور هم زمان خبر داد. به گفته وی، حمایت از اشغال‌زایی شرکت‌های نوپا و و غیرنوپا از طریق اعطای تسهیلات در جمع به مبلغ 400 میلیارد تومان بر اساس برش استانی، از دیگر اقدامات است.   

منکرسی در ادامه تصریح داشت: طرح دیگر ما سرمایه در گردش است. طرحی که به تسهیلات تا سقف دو و نیم میلیارد تومان به شرکت‌های خصوصی و تعاونی که دارای قرارداد جاری با شرکت‌های دولتی، عمومی و شرکت‌هایی که دارای پروانه بهره برداری از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هستند، تعلق می‌گیرد. طرح‌های ملی نیز از دیگر گروه‌هاست که طی آن سه هزار میلیارد ریال برای شش طرح ملی در نظر گرفته شده و لازمه آن به تایید رسیدن طرح توسط یکی از دستگاه‌های دولتی مرتبط با وزارت ارتباطات است.  این طرح برای شرکت‌های دارای زمینه فعالیت تولید گوشی و سیستم عامل کاربرد دارد و به ازای هر طرح ملی 50 میلیارد تومان تسهیلات تعلق می‌گیرد.

گفتنی است متقاضیان دریافت تسهیلات از امروز تا پایان سال می‌توانند به سامانه توان آفرین Tavanafarin.ito.gov.ir مراجعه کنند.