زمین و ده فرمان قوه قضائیه


زمین، با امکان یکپارچه‌سازی اطلاعات اراضی کشور و شناسایی تخلفات حوزه اراضی، زمینه تحقق اصول 12گانه مقابله با فساد را فراهم می‌سازد.


پانزدهم اسفند در تقویم ایرانی به مناسبت روز درختکاری نامگذاری شده است. اما روز درختکاری، امسال به شکل ویژه‌ای مورد توجه رییس جمهور قرار گرفت. به طوری که آیت الله رئیسی، به صراحت حفظ محیط زیست را بر توسعه مقدم دانست و خطاب به دستگاه‌های دولتی دستور داد از تغییر کاربری اراضی کشاورزی ممانعت به عمل آورند. از سوی دیگر علاوه بر رییس قوه مجریه، رییس قوه قضائیه نیز با صدور 10 دستور کار مشخص که به «ده فرمان» نیز مشهور شد، دستورهای کاری مشخصی را برای صیانت از منابع طبیعی صادر کرد.

این در حالی است که سامانه پنجره واحد مدیریت زمین، یکی از 23 پروژه اولویت‌دار دولت الکترونیک است که به طور مستقیم نقش بازوی تامین اهداف روسای دو قوه کشور را از طریق جلوگیری از تخریب اراضی کشاورزی و حفظ جنگل‌ها و مراتع ایفا می‌کند. این سامانه که توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران و با همکاری دبیرخانه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی راه‌اندازی شده و مورد هدایت و راهبری قرار می‌گیرد، رمزگشای بسیاری از تخلفات در حوزه اراضی است. به همین مناسبت با محمد خوانساری، معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران به گفت و گو نشستیم.

  • زمین؛ گلوگاه اصول 12گانه مقابله با فساد

اصول دوازده‌گانه حاکم بر نقشه ملی پیشگیری و مقابله با فساد اداری و اقتصادی، موضوعی است که در ابتدای آغاز به کار دولت سیزدهم با هدف شناسایی گلوگاه‌های فساد صادر شد و بخش قابل ملاحظه‌ای از آن را حوزه زمین و زمین‌خواران تشکیل می‌دهند.  

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمد خوانساری معتقد است سامانه زمین، امکان تحقق هشت اصل از اصول دوازده گانه مقابله با فساد اداری و اقتصادی را تامین می‌کند. به گفته وی، سامانه زمین با تحلیل و پردازش اطلاعات باعث شفاف‌سازی در تولید و ارایه اطلاعات، از طریق ارایه خدمات و مجوزهای زمین محور به صورت الکترونیکی باعث ایجاد سهولت فرآیندها، با ایجاد امکان رصد قبل و بعد اراضی کشور در بازه‌های زمانی مختلف باعث ایجاد فرهنگ سازی و نظارت همگانی و نیز مدیریت تعارض منافع می‌شود که جملگی موارد از اصول مقابله با فساد اداری و اقتصادی به شمار می‌روند.

معاون وزیر ارتباطات با تشریح چگونگی ارتباط میان کارکردهای سامانه زمین و تحقق اصول دوازده گانه مقابله با فساد، بیان داشت: زمین، با امکان استعلام اشخاص حقوقی بدون مراجعه حضوری، یکپارچه‌سازی اطلاعات اراضی کشور، شناسایی تخلفات حوزه اراضی و در نهایت توانایی بازدارندگی، زمینه تحقق سایر اصول 12گانه مقابله با فساد شامل دولت الکترونیک، تقویت اشراف، نظارت موثر و کارآمد و برخورد قاطع، دقیق و موثر را فراهم می‌سازد.

  • ده فرمان عدلیه به روایت زمین

اما ده فرمان حجت‌الاسلام و‌المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای، رییس قوه قضائیه، شامل دستوراتی است که صرفا حوزه زمین را مورد نشانه قرار داده است. در همین راستا سامانه زمین قادر است، ابزار شتاب‌دهنده عدلیه کشور جهت اجرایی سازی هفت فرمان از مجموع ده فرمان باشد.

محمد خوانساری در تبیین چگونگی این مهم تصریح داشت: پیشگیری از تصرفات منابع طبیعی و اراضی ملی، تعیین حد نصاب و جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی، انسداد گلوگاه‌ها و بسترهای فسادزا در حوزه اراضی از جمله فرمان‌های یک، چهار و شش رییس قوه قضائیه است که به نوعی زیرساخت آن از طریق سامانه پایش اراضی و درگاه متقاضیان سامانه زمین تامین می‌شود.

وی با تاکید بر این که سامانه زمین، مرجعی واحد برای صدور مجوز تغییر کاربری‌ها نیز به شمار می‌رود، افزود: سامانه یاد شده، راهکار مناسبی جهت کاهش تعداد پرونده‌های قضایی مرتبط با منابع طبیعی و اراضی ملی است که به نظر می‌رسد در حال حاضر، تعدادشان نیز کم نیست و نیز ابزاری کارآمد جهت تعیین مصادیق تغییر کاربری اراضی و دیوارکشی در زمین‌های کشاورزی به شمار می‌رود.

نویسنده: پریسا خسروداد khosrodad@ito.gov.ir