سازمان فناوری اطلاعات ایران


توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران:

رویداد ملی زمینه‌سازی مشارکت بخش غیردولتی در پروژه‌های دولت الکترونیکی برگزار شد


معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر ضرورت مشارکت بخش خصوصی در پروژه‌های دولتی گفت: مشارکت صرفاً از جنس مادی نیست بلکه مشارکت نوآورانه ، توزیع دانش و اشتراک تخصص از عوامل مهم در دسترسی به توانمندی‌های بخش خصوصی است.


به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران:  رویداد ملی زمینه‌سازی مشارکت بخش غیردولتی در پروژه‌های دولت الکترونیکی صبح امروز درمرکزهمایش های وزارت ارتباطات برگزار شد.

امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن انتقاد از آمادگی پایین دولت برای پاسخ‌گویی و جذب توانمندی‌های بخش غیردولتی گفت: باید بپذیریم که نگاه و فرایندها در این حوزه قدیمی و ناکارآمد است و دولت نیازمند مشارکت و جذب دانش نوآورانه بخش خصوصی در پیشبرد پروژه‌های ملی است.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران تصریح کرد: دولت الکترونیک زیرساخت ورود به قرن جدید است و ورود به آن نیازمند زیرساخت‌های متناسب با آن قرن است. ما فرصت قهر کردن با زیرساخت‌های جهان جدید را نداریم و فن هراسی از آفت‌های توسعه است.

وی با اشاره به گزارش اتحادیه بین‌المللی مخابرات  (ITU) گفت: شاخص مشارکت بخش خصوصی با دولتی یکی از شاخص‌های مهم برای محاسبه میزان توسعه‌یافتگی در نظر گرفته می‌شود چراکه دانش نوآورانه یک دانش توزیع یافته در بین بازگیران مختلف است و در تمرکز دولت‌ها نیست و اگر بخواهیم از این دانش بهره‌مند شویم نیازمند مشارکت با بخش غیردولتی هیستم.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات فرهنگ‌سازی ، آموزش و رفع خلاء های قانونی را زمینه‌ساز مشارکت بخش خصوصی با دولت دانست و افزود:الزامات قانونی فراوانی برای مشارکت طراحی‌شده است اما نیازمند اشتراک تجربیات، آموزش و کسب  زبان مشترک برای پیوند بخش خصوصی با دولتی هستیم.

وی با اشاره به محورهای این رویداد گفت: طرح‌های فراخوان، طرح ایده‌های مورد تائید دستگاه متولی جهت مشارکت، اعلام توانمندی‌های بخش خصوصی و ارزیابی پروژه‌های موفق در سال‌های اخیر و برگزاری کارگاه آموزشی از محورهای این رویداد ملی است.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به طرح‌های فراخوان گفت: 20 طرح در مرحله غربالگری توسط دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات به‌عنوان طرح‌های دارای قابلیت مشارکت برگزیده شد و طرح نماد اعتماد الکترونیکی (مرکز توسعه تجارت الکترونیکی) و شبکه ابری یکپارچه توزیع‌شده موسوم به ابر ایران (سازمان فناوری اطلاعات ایران)به‌عنوان طرح موضوع تعیین و مقرر شد.

وی در ادامه گفت: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و کمیسیون‌های ذیل آن نسبت به انعکاس توانمندی‌های بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری و مشارکت با دستگاه‌های اجرایی جهت پیاده‌سازی خدمات الکترونیکی اعلام نظر نموده است و بر این اساس پروژه‌های سامانه یکپارچه بهداشت موسوم به سیب ( وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) توسط شرکت دانش پارسیان و سامانه آنی رو(وزارت راه و شهرسازی) توسط شرکت سپندار و سامانه متمرکز یکپارچه عوارض خودرو شهرداری‌های کشور توسط شرکت فناوری اطلاعات همفکران و ثبت الکترونیکی پارکینگ حاشیه‌ای تهران توسط شرکت پاسارگاد آریان به‌عنوان پروژه‌های برگزیده انتخاب‌شده‌اند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش دیگری از سخنان خود از طرح مرکز تبادل اطلاعات غیردولتی (سروا) و سامانه پایش اطلاعات کشور(پاک) سازمان فناوری اطلاعات کشور و طرح مرکز داده وزارت بهداشت و همچنین طرح میدان‌های هوشمند وزارت نفت را به‌عنوان طرح‌های دارای ایده اولیه و مورد تائید دستگاه‌های اجرایی متولی جهت مشارکت نام برد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران ایجاد تجربه کاربری در سطح شهروندی را مدلی ارزشمند و ملاک برگزیدن طرح‌ها و پروژه‌ها دانست.