ثبت تراکنش‌های میلیونی در سامانه خدمات دولت به کسب‌وکارها


«سروا» با تامین بستر یکپارچه و عرضه متمرکز خدمات دولت به کسب ‌و کارها، از ابتدای سال تا کنون بالغ بر یکصد میلیون تراکنش را به ثبت رسانده است.


«سروا» با تامین بستر یکپارچه و عرضه متمرکز خدمات دولت به کسب ‌و کارها، از ابتدای سال تا کنون بالغ بر یکصد میلیون تراکنش را به ثبت رسانده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس بهنام ولی‌زاده، معاون دولت الکترونیکی با اشاره به تبصره 2 بند ث ماده ۶۷ قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه کشور به منظور تبادل و به اشتراک گذاری اطلاعات اظهار داشت، در مرکز ملی تبادل اطلاعات (NIX) دو بستر نرم افزاری تبادل خدمات الکترونیکی وجود دارد که در گذرگاه عمومی خدمات دولت (PGSB)، تبادل اطلاعات به منظور ارایه خدمات دستگاه‌های اجرایی به کسب ‌و کارها جهت ایجاد تسریع در رسیدگی به تقاضاهای مردم صورت می‌گیرد.

به گفته معاون دولت الکترونیکی در سروا یا همان  (public government service bus) PGSB، بستر لازم برای راه‌اندازی کسب‌ و کارهایی که نیاز به انبوهی از APIها از چندین سامانه‌ مختلف دارند، فراهم شده است. به طوری که بازارچه‌ای از API در چندین دسته‌بندی نظیر احراز هویت، مالی، موقعیت مکانی، خدمات شهری و غیره طراحی شده است.

وی در خصوص جزییات چگونگی ساز و کار استفاده کسب‌ و کارها از خدمات PGSB تشریح کرد، اتصال فنی خدمت‌گیرندگان از این بستر به دو شیوه اینترنت و MPLS امکان‌پذیر است که طی آن متقاضی باید، ضمن ارسال درخواست اتصال به گذرگاه PGSB از معاونت دولت الکترونیکی تاییدیه دریافت کند و سپس به انجام امور قراردادی و حقوقی و نیز تنظیمات شبکه‌ای با کمک راهنمایی پشتیبانی مرکز داده دولت الکترونیکی بپردازد.

مهندس ولی‌زاده در خصوص آخرین وضعیت تحولات آماری در سامانه سروا تصریح داشت، تعداد تراکنش‌های انجام شده در سروا با انجام یک میلیون تراکنش در فروردین سال جاری آغاز شد و در پایان آذر ماه به حدود 30 میلیون تراکنش در ماه رسیده است. تا پایان این زمان، تعداد 111 خدمت توسط 13 دستگاه خدمت‌دهنده، ارایه شده است و در این میان 260 دستگاه نیز خدمت گیرنده بوده‌اند. در همین راستا، در انتهای آذرماه سال جاری پردرخواست‌ترین دستگاه خدمت‌دهنده، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و پردرخواست‌ترین متقاضی خدمت‌گیرنده، یکی از پلتفرم‌های تاکسی اینترنتی بوده است. همچنین مجموع تعداد تراکنش‌های ثبت شده در سروا تا پایان آذر ماه 1399 به 104 میلیون تراکنش رسیده است.

متقاضیان جهت استفاده از خدمات دولت به کسب‌ و کارها می‌توانند به نشانی https://sarva.iran.gov.ir مراجعه نمایند.