شگفتانه تامین وثیقه‌های بانکی تا سقف 500 میلیون تومان


اعطای تسهیلات وجوه اداره شده تا سقف 500 میلیون تومان، با سپردن یک چک بانکی ظهرنویسی شده توسط دو ضامن به عنوان وثیقه امکان‌پذیر شد.


اعطای تسهیلات وجوه اداره شده تا سقف 500 میلیون تومان، با سپردن یک چک بانکی ظهرنویسی شده توسط دو ضامن به عنوان وثیقه امکان‌پذیر شد.

به گزارش روابط عمومی وامور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر فرهاد سنجری فرد، مدیرکل دفتر همکاری های فراسازمانی، ارتباط با صنعت و دانشگاه در خصوص بروز تازه‌ترین رویدادها در حوزه اعطای وام از محل وجوه اداره شده بیان داشت، بر اساس سیاست‌های دبیرخانه تسهیلات وجوه اداره شده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که مسولیت آن را سازمان فناوری اطلاعات ایران به عهده دارد با هدف تسریع و تسهیل در فرآیند اعطای وام، تغییراتی در چگونگی اخذ و تامین وثیقه‌های متقاضیان تسهیلات ایجاد شد. در این راستا با توجه به تحلیل بازخوردهایی که در بازه زمانی اعطای وام از متقاضیان صورت گرفته بود، مقرر شد از این پس اعطای وام تا سقف 500 میلیون تومان با اخذ یک چک ظهرنویسی شده توسط دو ضامن امکان‌پذیر شود و مورد تایید قرار گیرد.

وی در تشریح جزییات بیشتر این موضوع گفت:  به طور کلی وثائق تسهیلات وجوه اداره شده دارای دو سطح است که پیش از این روال چنین بود که سطح یک آن تا سقف 300 میلیون تومان و با یک چک با ظهرنویسی دو ضامن و سطح دو آن از 300 میلیون تومان به بالا با سپردن وثیقه ملکی، ضمانت‌نامه بانکی و یا قراردان سهام شرکت‌ها نزد بانک عامل تسهیلات اعطا می‌شد. اما تامین وثیقه برای شرکت‌های خرد و نوپا که توانایی کافی جهت تامین وثائق نبودند، چالش‌هایی را ایجاد می‌کرد که باعث عدم توفیق آنها در اخذ وام و قرارگرفتن پشت سد تامین وثیقه می‌شد. لذا با پیشنهاد دبیرخانه و تصویب کارگروه تخصصی تسهیلات وجوه اداره شده و در نهایت ابلاغ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مصوب شد سطح یک وثیقه‌ها از مبلغ 300 میلیون تومان به 500 میلیون تومان افزایش یابد که می‌توان آن را خبر خوشحال کننده‌ای برای شرکت‌های متقاضی وام تعبیر کرد.

دکتر سنجری به دنبال تحولات یاد شده در حوزه اعطای وام وجوه اداره شده، تصریح داشت: پیش‌بینی می‌شود در وهله نخست تعداد متقاضیان دریافت وام با رشد قابل ملاحظه‌ای مواجه شود. هم‌چنین در مرحله بعدی نیز شرکت‌هایی که در نوبت اخذ تسهیلات قرار دارند با مسیر هموارتری در جهت تسریع اخذ وام قرار گیرند. چون تامین ضمانت‌نامه و معرفی وثیقه ملکی، مستلزم صرف زمان قابل توجهی بود. ضمن این که متقاضیان دریافت وام طی هفته‌های آتی، شاهد تحولات مثبت دیگری نیز در این زمینه خواهند بود که می‌توان به افزایش سقف وام وجوه اداره شده در صورت ابلاغ سازمان برنامه و بودجه کشور اشاره کرد که خبر آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

تازه‌ترین اخبار حوزه اعطای تسهیلات را می‌توانید از طریق درگاه سازمان فناوری اطلاعات ایران دنبال کنید.