در رویداد تشریح سامانه سروا مطرح شد:

دسترس‌پذیر شدن داده‌های دولتی از طریق سامانه سروا


سامانه سروا، باعث دسترسی به اطلاعات دولتی و خدمت‌رسانی بهتر به کسب و کارها می‌شود.


سامانه سروا، باعث دسترسی به اطلاعات دولتی و خدمت‌رسانی بهتر به کسب و کارها می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، در پی ادامه تشریح سامانه‌های اصلی دولت الکترونیکی که طی چند هفته اخیر در دستور کار قرار گرفته است، بهنام ولی‌ زاده، معاون دولت الکترونیکی در خصوص معرفی گذرگاه عمومی خدمات دولت PGSB)) که با نام ایرانی سروا شناخته می‌شود، بیان داشت: سروا، راهکاری برای یکپارچه‌سازی، تجمیع و عرضه متمرکز وب‌‌سرویس‌های دولت به مردم و کسب و کارهاست. با استفاده از بازارچه API موجود در این سامانه، بستر لازم برای راه اندازی کسب و کارهایی فراهم می‌شود که نیازمند انبوهی از APIها از چندین سامانه‌ مختلف هستند و می‌توانند تمامی آنها را به صورت یکپارچه از این سامانه دریافت کنند. وی توسعه‌دهندگان خدمات الکترونیکی را یکی از اصلی‌ترین استفاده‌کنندگان این بازارچه دانست و گفت: در سروا API خدمات الکترونیکی دستگاه‌های دولتی، بانک‌ها و هم‌چنین شرکت‌های خصوصی معتبر تجمیع و ارایه شده است که تنها با یک بار اتصال، امکان ارتباط با تمامی آنها فراهم می‌شود.

در همین راستا بازارچه سروا را می‌توان محلی جهت عرضه، فروش و خرید APIهای مورد نیاز توسعه دهندگان خدمات الکترونیکی دانست که با توجه به ماهیت مستقل در این سامانه، قابلیت بکارگیری در توسعه برنامه‌های کاربردی در پلتفرم‌های تحت وب، نرم افزارهای تلفن‌های هوشمند، نرم افزارهای قابل نصب روی کامپیوتر و غیره را فرآهم می سازد. معاون دولت الکترونیکی، بخش دولتی، کلیه کسب و کارهای اینترنتی، توسعه دهندگان  دهنده اپلیکیشن، استارت آپ‌ها، شرکت‌های خصوصی کوچک و بزرگ و حتی کاربران خانگی را از کاربران سروا دانست که نحوه تعامل در آن در گرو ارایه دهنده API، انتشار در بازارچه و سپس استفاده توسط هر طیفی از متقاضیان است.

اما پست الکترونیکی احراز هویت شده بومی از دیگر موضوعاتی بود که در رویداد امروز مورد توجه قرار گرفت. بنا به اظهارات ولی زاده، سرویس‌های ایمیل ارایه شده توسط سازمان فناوری اطلاعات شامل ارایه سرویس Mail.ir به صورت رایگان و بدون تصدیق اصالت برای کاربران داخلی و نیز ارایه سرویس iran.ir  به صورت رایگان و با تصدیق اصالت برای ارتباط با دولت الکترونیکی است. خدمت ارایه شده توسط ایمیل را می‌توان از تبادل مکاتبات در قالب ایمیل از فرد حقیقی به دستگاه، از دستگاه به فرد حقیقی و از دستگاه دولتی به دستگاه دولتی بر شمرد.

در ادامه این رویداد، امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات ضمن تبریک روز جهانی ارتباطات و به ویژه روابط عمومی، سماوا را خدمتی پایه دانست که در استفاده از دیگر خدمات دولت الکترونیکی از اهمیت بسزایی برخوردار است. وی، بار دیگر تاکید کرد سازمان فناوری اطلاعات موظف است زیرساخت فنی ارایه خدمات به دستگاه‌ها را فراهم سازد که آن هم صرفا یک زیرساخت فیزیکی نیست. بلکه حوزه خدمات محتوا نظیر بانک‌های داده را نیز شامل می‌شود. اما به طور مستقیم مسولیتی بابت ارایه خدمات ندارد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات اظهار داشت در حال حاضر از ارایه بیش از هزار خدمت الکترونیکی عبور کرده‌ایم. لذا چنانچه کسب و کارها بتوانند از خدمات ما به عنوان بخش دولتی استفاده کنند، به عبارتی به داده‌‌های دولتی دسترسی پیدا می‌کنند که بدون تردیدموجب ارایه خدمات بهتر به شهروندان می‌شود که نمونه بارز آن استعلام فرد بر اساس کد ملی و دسترسی به وضعیت ابتلا یا عدم ابتلا به کروناست که به شکل گسترده‌ای مورد استفاده آژانس‌های فروش بلیت و تاکسی‌های اینترنتی قرار گرفته است. 

جهت کسب اطلاعات بیشتر به نشانی https://sarva.iran.gov.ir سر بزنید.