به عموم مردم ارایه می‌شود:

خدمات ثبت اسناد و املاک کشور در دولت همراه


خدمات بیمه سلامت و ثبت اسناد و املاک کشور به دولت همراه آمد. 


خدمات بیمه سلامت و ثبت اسناد و املاک کشور به دولت همراه آمد. 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، مجید فولادیان، مدیر کل دفتر پایش، نظارت و پیاده‌سازی دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران در خصوص آخرین وضعیت خدمات در دولت همراه توضیحاتی را ارایه داد: خدمات بیمه سلامت و ثبت اسناد و املاک کشور به تازگی به مجموعه خدمات سکوی دولت همراه اضافه شده است. در این راستا، خدمت بیمه سلامت شامل زیرخدمات شهروندی و استحقاق سنجی  و هم‌چنین خدمت ثبت اسناد و املاک کشور اعم از استعلام تصدیق اصالت اسناد مالکیت ملک و استعلام اطلاعات پایگاه شناسه ملی اشخاص حقوقی است. در میان کلیه خدمات موجود در دولت همراه، استعلام سبد حمایتی کالا برای اقشار کم‌درآمد، استعلام سرویس‌های تأمین اجتماعی و بهزیستی، استعلام کرونا، استعلام مدرک تحصیلی وزارت علوم و حوزه آموزش ‌وپرورش از خدمات پرکاربرد دولت همراه به شمار می‌رود. 

فولادیان درباره جمع‌بندی و بحث آماری در دولت همراه بیان داشت: تاکنون حدود 59 خدمت الکترونیکی مستقل از دید کاربر از 29 دستگاه دولتی متفاوت، دریافت و در اپلیکیشن و وب دولت همراه و 19 خدمت از 18 دستگاه متفاوت در قالب USSD پیاده‌سازی شده‌اند که قابل ارائه به عموم شهروندان است. . هم‌چنین میزان کاربران فعال سکوی دولت همراه 9 میلیون و 130 هزار کاربر برآورد شده است. 

وی در تشریح ساز و کار فنی و توسعه‌ای سکوی دولت همراه گفت: در فرایند پیاده‌سازی این خدمات، هر یک از وب‌سرویس‌ها به‌طور مجزا از مراکز داده دستگاه‌ها دریافت شده و ضمن پیاده‌سازی در بستر  NIX ، متناسب با نوع خدمت و درخواست دستگاه اجرایی ارائه‌کننده سرویس، در یکی از درگاه‌های اپلیکیشن، پیامک، USSD و WEB دولت همراه پیاده‌سازی شده‌اند. در فاز توسعه اپلیکیشن و نیز وب دولت همراه، در حال حاضر نسخه وب به طور کامل با خدمات موجود در اپلیکیشن همسان‌سازی شده است به طوری که با پوشش دادن تمامی سرویس‌های موجود در اپلیکیشن با طراحی مناسب واکنش‌گرا در تمامی مرورگرها قابل استفاده است. سامانه وب دولت همراه، مشابه نرم‌افزارهای به روز دنیا، امکان ورود کاربر با استفاده از QR Code را نیز داراست. از جمله موضوعات مورد توجه در پیاده‌سازی وب و اپلیکشن دولت همراه، حفظ محرمانگی اطلاعات است که در «مدیریت نشست‌های کاربران» مد نظر قرار گرفته است. 

بر اساس این گزارش، دولت همراه، پروژه‌ای است که توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران از پایان سال 1395 تاکنون به ارائه خدمات الکترونیکی دولتی به شهروندان (G2C) به‌صورت یکپارچه و متمرکز می‌پردازد. دسترسی به خدمات سکوی دولت همراه از چهار طریق درگاه ملی خدمات دولت همراه، اپلیکیشن، سرکد USSD 4*  و سرشماره پیامکی 4040 امکان‌پذیر است. دولت همراه درواقع نسخه مبسوط و مکمل خدمات دولت الکترونیک است که با توسعه دولت همراه، کلیه خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌ها به ‌تدریج به آن افزوده می‌شود.

متقاضیان در صورت تمایل به استفاده از خدمات درگاه ملی خدمات دولت همراه، می توانند به نشانی  mob.gov.ir  مراجعه نمایند. امکان نصب این اپلیکیشن نیز با مراجعه به این آدرس و فروشگاه‌های معتبر اندروید و IOS امکان‌پذیر است.