رونمایی از سامانه پنجره واحد مدیریت زمین در استان یزد


سامانه پنجره واحد مدیریت زمین در استان یزد، رونمایی شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، زیرسامانه پایش اراضی پنجره واحد مدیریت زمین با حضور رئیس کل دادگستری و مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد به بهر‌ه‌برداری رسید.

  • زمین؛ اتاق شیشه‌ای نظارت بر صدور مجوزها

در این رویداد، غلامعلی دهشیری، رئیس کل دادگستری یزد با بیان این مهم که سالانه هزاران پرونده در دستگاه قضا با موضوع  تخلفات ساخت و ساز در حوزه زمین و تغییر کاربری شکل می گیرد، بیان داشت: در وهله نخست، امیدواریم با پیاده سازی کامل این سامانه در استان با کاهش ۹۰ درصدی تخلفات حوزه ساخت و ساز مواجه شویم و سرگردانی مردم به دلیل نبود ساز و کار واحد در حوزه صدور مجوز و گواهی عدم خلاف ساخت و ساز کاهش یابد و هزینه های متحمل بر دوش مردم حذف شود.

وی تحقق اهداف سامانه زمین را نیازمند دقت و همراهی تمامی دستگاه های متولی در خصوص ارایه مشخصات کامل و بارگذاری اطلاعات دانست و در تبیین کارکردهای آن گفت: جلوگیری از هرگونه تبانی، ارتشاء و رانت خواری بین متولیان حوزه اراضی برای صدور مجوز ساخت و ساز، جلوگیری از مخدوش شدن مجوزهای ساخت و ساز توسط متخلفان، جلوگیری از صدور مجوز غیر قانونی برای بخشی از اراضی که خارج از محدوده و وظایف دستگاه ها قرار دارد، محدودیت در اعمال نظرات و سلایق شخصی در صدور مجوزها، ایجاد یک اتاق شیشه ای جهت نظارت دستگاه‌های نظارتی و قضایی بر فرایند صدور مجوزها و کاهش اتلاف وقت و هزینه‌های تحمیلی بر مردم را از کارکردهای پنجره واحد مدیریت زمین معرفی کرد.

  • مبارزه با جعل و فساد در دولت هوشمند

محمدرضا پاکدل، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد نیز در مراسم استقرار سامانه زمین در این استان، با اشاره به وضعیت مناسب زیرساخت ICT در استان و جایگاه برتر استان از منظر توسعه یافتگی فاوا اظهار داشت: : یکی از نتایج تحقق دولت هوشمند، از بین رفتن جعل و مبارزه با فساد است و سامانه زمین در واقع مدیریت گردش اطلاعات بین سازمان‌های مرتبط با ارائه خدمات در حوزه اراضی و املاک را به عهد دارد و به متقاضیان امور مرتبط با اراضی و املاک کشور این امکان را می‌دهد تا کلیه مجوز‌های قانونی مرتبط با فعالیت خود را از طریق یک سامانه واحد دریافت کنند.

وی بر لزوم همکاری دستگاه‌های مرتبط با حوزه زمین به منظور بهره برداری کامل از سامانه زمین تاکید کرد و از این سامانه به عنوان ابزاری جهت ایجاد شفافیت و تقویت حس اعتماد بین مردم و دولت یاد کرد. گفتنی است استان یزد، پنجمین استانی است که سامانه پایش اراضی در آن رونمایی و بهره برداری شد.

  • معرفی پنجره واحد مدیریت زمین

سامانه پنجره واحد مدیریت زمین، یکی از 23 پروژه اولویت‌دار دولت الکترونیک است که به منظور ایجاد سهولت در ارایه خدمات و مجوزهای زمین محور و مدیریت و پایش بهینه اراضی ایجاد و راه‌اندازی شده است. ثبت و صدور مجوزهای مرتبط با ساخت و ساز در اراضی و املاک خصوصی و استعلامات مربوطه،  ثبت و واگذاری بهره‌برداری از اراضی و املاک ملی، دولتی و وقفی، ثبت و پیگیری گزارش‌های مردمی زمین خواری و نظارت بر اجرای قوانین مرتبط با حوزه زمین، اهداف چهارگانه‌ سامانه ایلند است. به عبارت دیگر زمین، سامانه‌ای است که امکان ثبت درخواست و پیگیری به صورت الکترونیکی و بدون مراجعه حضوری را برای متقاضیانی فراهم می‌کند که قصد اقداماتی نظیر تغییر کاربری، تفکیک، تجمیع، واگذاری و ساخت و ساز در اراضی و املاک کشور را دارند.

سامانه زمین دارای دو زیرسامانه با عنوان درگاه متقاضیان و پایش اراضی است و هم اکنون به نشانی https://iraneland.ir قابل دسترس و استفاده برای کاربران است.