مدیریت منابع اینترنتی کشور

کد :13061717100

در اجرای آیین‌نامه جامع ساماندهی آدرس‌های عددی اینترنتی مصوب جلسه شماره ۱۷۷ مورخ 92/8/12 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و نظر به ضرورت مهندسی و مدیریت نشانی­ های عددی اینترنتی در کشور در راستای تکالیف موضوع بند الف ماده ۴۶ قانون برنامه پنجم توسعه در خصوص دسترسی به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت و توسعه کاربردهای جدید مبتنی بر آن، کلیه‌ی اشخاص حقیقی و حقوقی که با تابعیت ایرانی در قالب ثبت‌کننده محلی اینترنت، تأمین‌کننده نشانی‌های عددی اینترنتی، تأمین ­کننده خدمات، واگذارکننده، دریافت‌کننده و PI (اشخاص مستقل از تامین ­کننده) یا مصرف کننده که دارای نشانی IP هستند موظفند با مراجعه به سامانه مدیریت آدرس‌های IP به نشانی ripe.ito.gov.ir نسبت به ثبت منابع عددی اینترنی خود (آدرس ­های IPv4، IPv6 و ASN) خود در سامانه مذکور اقدام کنند. لازم به ذکر است مطابق آیین نامه، از مسیریابی و مسیردهی نشانی­ های عددی اینترنتی ثبت نشده ­در سامانه ممانعت به عمل آمده و برابر مصوبه مذکور نسبت به اعمال مقررات و اخذ جریمه اقدام خواهد شد.

شناسنامه خدمت

سطح خدمت: ملی
نوع خدمت: دولت به کسب و کار (G2B)
ماهیت خدمت: حاکمیتی
نوع مخاطبین: اپراتورهای تلفن همراه، اپراتورهای تلفن ثابت، دارندگان پروانه ISP، دارندگان پروانه ISDP، دارندگان پروانه FCP، دارندگان پروانه PAP، دارندگان پروانه SAP، ثبت گنندگان محلی اینترنت (LIR)
نحوه آغاز خدمت: تقاضا گیرنده خدمت
زمان ارائه خدمت(ایام هفته و سال): تمام ایام سال
مدارک مورد نیاز: فرم های دستگاه

فرآیندها


سوالات متداول

حساب کاربری خود را فعال کرده ام؛ چگونه آدرس های IP خود را در سامانه مدیریت کنم؟

برای مدیریت آدرس های IP خود در قسمت حساب کاربری شما نسبت مدیریت بلوک های IP (مشاهده، ثبت، ویرایش و حذف) خود اقدام نمایید.

به سامانه وارد شده ام؛ چگونه حساب کاربری خود را فعال کنم؟

در ابتدا حساب کاربری شما غیر فعال است و دسترسی شما محدود است. برای فعال سازی حساب کاربری خود در قسمت پروفایل شما نسبت به تکمیل اطلاعات پروفایل و تیم فنی اقدام نمایید. لازم به ذکر است که صحت اطلاعات ثبت شده در قسمت پروفایل استعلام گرفته می شود و در صورت صحت اطلاعات حساب کاربری شما فعال می شود.

نام کاربری و رمز عبور خود را دریافت کرده ام؛ چگونه وارد سامانه شوم؟

به سامانه مدیریت منابع عددی اینترنتی کشور (ripe.ito.gov.ir) مراجعه کنید و سپس در قسمت ورود به سیستم نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید و به سیستم وارد شوید.

من LIR هستم؛ چگونه در سامانه ثبت نام کنم؟

باید وارد سامانه آدرس ripe.ito.gov.ir شده و با زدن گزینه درخواست عضویت و تکمیل مشخصات پروفایل و اطلاعات تیم فنی به عضویت سامانه در می آیند و پس از تایید صحت اطلاعات در سامانه شناسه کاربری آنها فعال می شود.

به چه کسانی ثبت کننده محلی اینترنت (LIR) گفته می شود؟

ثبت کننده محلی اینترنت (LIR) هویت حقوقی است عضو یکی از RIRها شده تا منابع اینترنتی دریافت نماید.

چه کسانی باید در این سامانه ثبت نام کنند؟

تمامی LIRها که عضو یکی از پیج RIR هستند و منابع اینترنتی از آنها دریافت نموده‌اند بایستی در این سامانه عضو شده و منابع خود را ثبت نمایند. کلیه‌ی کسانی که به عنوان LIR در کشور فعالیت می‌کنند مطابق مصوبات 106 و 172 کمیسیون موظف به ثبت نام در سامانه‌ی مذکور هستند،

تمامی اشخاصی که بصورت PI از RIRها مستقیما منابع اینترنتی دریافت نموده اند.

هدف از ایجاد سامانه مدیریت منابع عددی اینترنتی کشور (ripe.ito.gov.ir) چیست؟

  • سیاست‌گذاری و مدیریت یکپارچه تخصیص منابع شبکه ملی اطلاعات
  • مدیریت بهره‌برداری منابع ملی و بین‏المللی مورد استفاده در شبکه ملی اطلاعات
  • نظارت و پایش بهره‌برداری بهینه از منابع شبکه ملی اطلاعات
  • فراهم‌آوردن امکان مزیت‌بخشی کیفی-اقتصادی در دسترسی به خدمات و محتوای شبکه ملی اطلاعات
  • داوری در اختلافات منابع شبکه ملی اطلاعات

پیوست‌هاقوانین و اسناد بالادستی

اطلاعات تماس


صفحات مرتبط